Haarlems Dagblad Een Hoog Doe! Bevin geeft een overzicht van Engelands buitenlandsche politiek Muiterij in Bombay en stakingsrelletjes in Cairo Prins Bernhard Grondwetsherziening na de verkiezingen •4)6 .Taargaag Wo. Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplcin 37, Haarlem IJmulden: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Roïiort Peereboom Vrijdag 22 Februari 101R Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. Postgiro 273107. Tel.: Redactie 10600. Dir.-Hoofdred. 15054 WIJ moeten, om Nederland er weer bovenop te brengen, ons een hoog doel stellen. Het is heel aardig en ook belangrijk dat wij in het buitenlano een hooge noteering behouden hebben, maar zelf slaan wij ons niet zoo gauw hoog aan. Want wij weten te goed dat- er veel din gen zijn, die wij beter kunnen ooen dan zij nu gebeuren. In menig opzicht moet gezegd worden: stukken beter. Er bestaan wantoestanden in ons land. Wij moeten bewerken dat daarin radicale verandering komt. Het is beneden den stand van het Nederlandsche volk, dat geen rechtszeker heid heerscht, dat een corps van nieuw bakken ambtenaren tot onzinnigen omvang is uitgegroeid, dat op menig gebied met overheidsgeld gesmeten wordt, dat zich tallooze gevallen van fraude voordoen en dat het met den arbeidslust bij velen nog maar droevig gesteld is, al heeft zich in dit laatste opzicht, over de geheele linie gerekend, sinds den zomer van 1945 wel een verbetering voorgedaan. Al deze mis standen moeten worden overwonnen. En degenen die ze afkeuren kunnen daartoe allen biidragen. Dat doen zij niet door ze maar lijdelijk te aanvaarden en te den ken: „het zal door een of ander wonder wel beter worden' en evenmin door erover te mopperen of wel, om het sterkere maar minder elegante woord te bezigen: te kankeren. Dat doen zij wel door zeil het goede voorbeeld te geven, zich niet te laten beïnvloeden door lijntrekkerij en misbruiken in hun omgeving en ronduit te getuigen van hun opvatting, hoe het wèl moet. Want dat heeft onmiskenbaren invloed, al blijkt die niet onmiddellijk. Gij kunt van iemand niet gelijk gekregen heb ben in een gesprek, of alleen zijn. spot en schouderophalen ten antwoord hebben gekregen, maar hem toch beslissend heb ben beïnvloed. Hij geeft het alleen niet openlijk toe. Maar morgen zal hij ernaar handelen. Het klinkt erg eenvoudig, maar met dit soort voorbeeld en invloed in het volk wordt meer bereikt dan met ingewikkelde regeeringsmaatregelen. Een volk saneert zichzelf het best. Wetten en straffen zijn noodmaatregelen, toegepast waar en wan neer het niet anders kan. En men moet nog maar afwachten wat er in de practijk van terechtkomt. Voor de hoofdzaak dient een volk zich te verlaten op zichzelf, op zijn eigen gezonden geest' en arbeids kracht. Wie ze doet gelden be ïnvloedt zijn omgeving, zelfs al spreek: hij er weinig over. De totale som van ai die invloeden is de groote kracht voor het geestelijk herstel. Dat is een hoog doel, omdat wij onze eischen hoog stellen. Wij zijn vroeger gewend geweest aan een zuiverheid van het openbare leven, zooals men die in maar weinig landen kende. Maar er valt meer te doen. Op den grondslag van een krachtig herstel kunnen wij vernieu wingen tot stand brengen op menig ge bied, omdat de tijden daarvoor rijp zijn, mits wij den raad der vakmenschen in winnen en hun arbeid inschakelen. Want zonder hen konit men er niet en doet dilettantenwerk. Om snel te kunnen sla gen moeten wij voorts de zuivering ook en vooral die, welke geen politieke ge vangenen betreft beperken tot het waarlijk noodzakelijke. Want er verkee- ren nu veel te veel menschen in onze kerheid of in gedwongen werkeloosheid, wier kennis van zaken en arbeidskracht wij niet missen kunnen. De uitschakeling van deze lichte, vaak zeer lichte geval len is soms beïnvloed door persoonlijke rancune of naijver van anderen. Dat is leclljk en ver beneden onzen stand. Het viel mij dezer dagen op, in een artikel van den Parijschen correspondent van de N.R.Ct., dat de Fransche oud-premier Paul Reynaud hetzelfde ten aanzien van de zuivering in Frankrijk betoogd heeft. Een volk staat nooit alleen in zijn fou ten Maar dat is een schrale troost. Wij moeten ons eigen hooge doel na streven Daartoe behoort ook, dat men in een aantal gevallen moet weten te vergeven. Het is niet zoo moeilijk voor wie erkent, dat hij zelf ook geen feilloos mensch is. Wel zijn er die niet weten te vergeven en hun eigen feilbaarheid niet zien willen Maar dat zijn Farizeeërs. Ons een hoog doel te stellen houdt ook in: het streven naar een hoog peil van cultuur. Daar is op deze plaats al over geschreven, maar ik zal er meermalen op terugkomen om duidelijk te maken, hoe noodig het is. Al kunnen de mees ten van ons de hoogste uitingen van lit teratuur, kunst en wetenschap niet gees telijk bereiken, al kan zelfs niemand on der ons ze alle bereiken, het is toch voor ons geheele volk noodzakelijk dat zij er zijn Want zij stellen een hoog doel en schoppen een sfeer. Zij schenken ons al6 volk zelfvertrouwen, evenals groote pres taties van arbeid en techniek, waaraan wij evenmin allen kunnen deelnemen, dat doen. En zij moedigen ons aan om ln eenige richting van zelfontwikkeling verder te gaan. zooals wij ons ook ver kwikken aan den vriendschappelijken omgang met menschen, die meer weten of kunnen dan wijzelf. Want wij leeren wat van hen al bereiken wij hun peil, op hun gebied, nimmer. Ja, Nederland moet streven naar een hoog doel. En als ge oplettend om u heen ziet zult ge opmerken, hoevelen dit beseffen en ernaar handelen. Ook onder de jottgoi-aj). Want er is een sterke jeugd In de debatten over de buitenlandsche politiek in het Britsche Lagerhuis heeft de waarnemend leider der oppositie, Eden, het woord gevoerd. Hij zeide, dat het naar zijn meening mei „de Sovjet-Unie ernst is als zij zegt, dat zij met de Ver. Staten en ons wil samenwerken. Ik geloof ook, dat de Sovjet-Unie wil, dat de U.N.O. behoorlijk functioneert. En de U.N.O. kan slechts behoorlijk functionneeren, wanneer er tusschen de drie groote mogendheden een goede verstandhouding bestaat." Eden ontkende het recht van Rusland, bezwaren te maken tegen verdragen van Engeland met zijn buurlanden: hij kon zich ook niet herinneren dat dit ooit tij dens zijn eigen besprekingen te Moskou naar voren was gebracht. „Wij zijn vol komen gerechtigd tot zulke verdragen, en het. is in het belang van Europa, dat ze inderdaad tot stand zullen komen." Ten aanzien van Duitschland zeiae Eden, dat het op den langen duur in het belang van Europa zou zijn, wanneer het Ruhrgebied zou worden geïnternationali seerd. Op zichzelf zou dit geen garantie zijn voor de veiligheid in het Westen, doch het zou een gevoel van veiligheid schep pen. In zijn antwoord zeide Bevin. dat hij in December jll. de Sovjet-regeering heeft aangeboden, het bestaande Russisch-Engel- sche verdrag tot 50 jaar te verlengen, en dat hij ook bereid was een nadere uit werking van het verdrag, waardoor een grooter vertrouwen zou kunnen ontstaan, 'voor te bereiden. Ook het Westelijke blok heeft Bevin in Moskou ter sprake gebracht en hij heeft er toen den nadruk op gelegd, dat ook Engeland bevriende buurlanden wenschte. Hij heeft er toen op gewezen, dat de Engelsche regeering niets zou on dernemen, zonder de Russische regeering er van in kennis te stellen. Het Ruhrcrebied. Bevin geloofde, dat een regeling van den vrede, in een soepeler voi-m, in de toekomst grooter mogelijkheden zou bie den. Ten aanzien van Duitschland, en ir het. bijzonder van het hart van de Duit- sche agressie, het Ruhrgebied, had Bevir nog geen beslissing genomen. Hij heeft zorgvuldig kennis genomen van de Fran sche voorstellen dienaangaande, hij heeft ze niet verworpen, doch ook niet geaccep teerd. Hij is ervan overtuigd, dat hét be heer over het Ruhrgc^'ed dient te worden geregeld d.w.z. het beheer der in dustrieën. Ook heb vraagstuk v^n het ontmantelen van de Ruhr is nog niet op gelost. Uit een veiligheidsoogpunt zou men geneigd zijn een volledige ontmante ling voor te staan, uit een industrieel oogpunt zou men, het gebied beziende als een productie-eenheid voor Europa, een internationaal beheer voor de Ruhr- industrie wenschen, terwijl men zich zou beperken tot het vervaardigen van half fabrikaten. Bevin voegde er aan toe, dat over deze aangelegenheden besprekingen gaande zijn met Frankrijk, België en Ne derland, en wanneer men tot een resultaat is gekomen, zullen deze landen ook met Rusland en de Ver. Staten overleg plegen Het Verre Oosten. Na gesproken te hebben „over dc moei lijkheden in Britsch-Indië", zeide Bevin, dat Indonesië. Britsch-Indië, Maiakka. Ceylon en ook het nieuwe China zijn ont waakt. „Zij moeten aan hun onafhanke lijkheid worden geholpen". Zij moeten behoed worden en geholpen worden om op gang te komen: hun bestuur moet door ervaren hulp geassisteerd wordcia „Dat is onze politiek in het Verre Oosten". Het woord is aan. Claude Morgan: Ik moet de ivaarschuwing geven, dat het fascisme nog niet dood is. Het zou mis-, daad en dwaasheid zijn te geloovendat het wel uit de wereld was. De strijd voor een rechtvaardiger samen leving is niet ten einde en hij zal niet opgegeven mo gen worden, voor de demo cratie in de wereld gecon solideerd is. (Rede voor de Alliance francaise te Gronin gen, gisterenavond ge houden.) op Buckingham Palace Z.K.H. Prins Bernhard zal heden door Koning George van Engeland in audiëntie ontvangen worden op Buckingham Palace en aldaar de lunch gebruiken. De koning zal Prins Bern hard de versierselen uitreiken van Knlght Grand Cross of the Order of the British Empire. Parade der honderden. Een bloemist aait den Verspronckweg moest tot zijn schrik bemerken, dat glaslooze onverlaten zich 100 vlerkante meters van zijn kostbaren voorraad dubbeldik tuinders glas hadden toegeëigend. De platen hadden een afmeting van 51 x 38 cm., zoodat de zwarte ruitenmarkt binnenkort wel een be langrijke baisse zal vertoonen Een ander honderdtje werd In beslag ge nomen, het betrof hier 100 kilo gestolen cokes, dte een arbeider van het rechte pad had doen afwijken. Honderden vleeschbon- nen verwisselden van eigenaar, de recht matige was een slager aan den Wagenweg, die thans aan vlecschlooze dagen gaat den ken. Donderdag Is een suikeramateur aan gehouden, die zich tevens toelegde op schoenenbonnen. De man bekende, maar daar hij NSKK-cr Is geweest, heeft de POD hem onder zijn hoeCle genomen. Onze nieuwe schoenen. Het Centraal Distributiekantoor over weegt de invoering van een nieuw schoe- nendistributlesystecm, waarbU het moge lijk wordt geacht per maand een bon van de distributiekaart aan te wUzen, die recht zou geven op 1/8 paar schoenen. Zoo zou dus een gezin van 8 personen 1 paar schoenen per maand kunnen koopen Aan gezien als begindatum 1 April geopperd wordt, bcteekent dit de voorziening van iedereen in den lande met 1 paar schoenen vóór het einde van dit jaar. Un. Press meldt uit New Delhi: Toen Donderdag in Bombay een staking van het Indische marinepersoneel in open muiterij ontaardde, werden Britsche troe pen gealarmeerd. Honderden Indische ma riniers, die zich in de Castle-kazcrne had den verschanst, vuurden salvos in de luclit als een waarschuwing voor de Britsche en Indische troepen, die buiten de kazerne in slagorde lagen. Van de muiters werd een boodschap opgevangen, dat, indien dc Britsche troepen het vuur openden, alle schepen in de haven van Boinbu.v dit zou den beantwoorden. Later werd van de schepen af met lichte wepens naar de kade gevuurd Op ver schillende plaatsen in Bombay werden relletjes verwekt. De politie zag zic-h ge dwongen op de burgers te vuren. In het centrum van de stad werd een complete veldslag gevoerd tusschen de muiters en Britsche en Indische troèpcn, die paniek en chaos verwekte. Vice-admiraal Godfrey liceft de staken de mariniers in een radiouitzending ge zegd: „Wij z(jn vastbesloten, aan deze bandeloosheid een eind te maken met de uitgebreide hulpmiddelen, die tot onze beschikking staan. Wü zullen nooit aan geweld toegeven. Den strijd voort te zet ten is het hoogtepunt van dwaasheid, in dien men zich de overweldigende strijd krachten, die de rcgcering op het ©ogen blik tot haar beschikking heeft, realiseert. Zjj zullen tot het uiterste worden ingezet, zelfs indien dit de vernietiging van dc Marine, waarop wij zoo trotsch zijn zou beteekenen." Luit-gen. R. M. M. Lockhart is naur Bombay gevlogen, teneinde het commando op zich te nemen over de strijdkrachten in het gebied van de vloot-staking. Hij heeft de opdracht, zoo spoedig mogelijk de orde te herstellen. Volgens de Engelsche ochtendbladen is de situatie Donderdagavond veel slechter geworden. De muiters weigerden 's avonds laat zich onvoorwaardelijk over te geven In de straten van Bombay hebben revol ver-veldslagen plaats. Donderdagavond laat meldde de politie,, dat zij de situatie niet meer in handen had. Twee Britsche kruisers, een vliegdekschlp, twee torpedo jagers en een korvet haasten zich near Bombay. Moeilijkheden in Cairo. De „Evacuatie-dag" in C'alro een al- gemeene proteststaking van de bevolking tegen de aanwezigheid der Engelsche troe pen die aanvankelijk rustig leek te verloopen, heelt toch nog tot ongeregeld heden geleid. Toen de Engelschen zich gedwongen zagen te vuren, werden 30 Egyptenaren gewond en verloren 10 het leven. Een half millioen arbeiders en stu denten bewogen zich door de straten van Cairo onder het uitroepen van anti-Brit' schc leuzen. Zij riepen het volk op tot dc revolutie tegen de Britten. De minister-president Ismail Pasja heeft gisteravond het Egyptische volk in een radio-uitzending gewaarschuwd. Hij zeide o.a.: „De regeering heeft besloten alle middelen, die in haar macht liggen, te gebruiken om een herhaling van <lc on lusten te voorkomen. En dit niet alleen om iTienschenlevens te sparen, maar ook om het succes en de verwerkelijking van onze nationale verlangens -te garandee ren." Weerbericht Gelcig tot Zaterdagavond Aanvankelijk matige Noordelijke wind. later toene mend cn krimpend. Wisselende bewolking met nu en dan sneeuw of regen. Weinig verandering in temperatuur. (Van onzen parlementairen redacteur.) Terwijl het aanvankelijk in de bedoeling van de Regeering gelegen had. in den aan vang van dit jaar een stcatscommissie in het leven te roepen ter voorbereiding van voorstellen tot Grondwetsherziening, be staat thans'kennelijk het plan daarmee te wachten tot na de verkiezingen Dit valt op te maken uit het Zaterdagavond ge publiceerde bericht van het A. N I' om trent de instelling op korten termijn van een staatscommissie, die ten spoedigste voorstellen zal hebben te doen omtrent een nog door het tegenwoordige Nood- Parlement in eerste instentie te behande len verandering in de procedure vooi' Grondwetsherziening. Er bestaat reden om aan te nemen, dat het huidige Kabinet het om verschillende redenen tenslotte beter heeft geacht de voorbereiding van herziening der Grond wet op allerlei punten te laten rusten tot dat er na den stembusstrijd weer normaal gekozen Kamers zullen zijn en die voor bereiding, alsmede de eventueele benoe ming van een staatscommissie over te la ten ran hen, die dan aan het bewind zul len zijn Van de omstandigheden zal het afhangen of in de eerste plaats, hetzij do structuur-verandering van hel Rijk van- wege de Indonesische aangelegenheden, hetzij ook andere vraagstukken zulleu worden behandeld. in opkomst. Daar moet ik nog eens apart over schrijven, omdat er zooveel dwaas pessimisme over geuit is. R. P. Met liet vliegtuig, «lat Donderdagmiddag de eerste officleele vluelit New York-Amsterdam volbracht en behouden op Schiphol landde, word een lading iHMiicllline meegebracht voor het Ned. Roodc Kruis. Tijden» <H*n hevige sneeuwbui hlrdi Mr. Webstor namens het AmerlkaatiHohe Itoode Kruis aa.ii Mr. Fcenstra, directeur van het Nederlandsche Itoode Krui», het ffonocfeuiiddol suvu.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1