Haarlems Dagblad V ermogensaanwas-belasting De Machtigen Prijsopdrijving Geen voldoening over Nederlandsche voorstellen Bombay-muiters 1 vy va j i i i i tlOo Jaargang No. 1826S Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Hubert Peercbooi Zaterdag 33 Febnuirt 1046 Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. Postgiro 273107 Tel.: Redactie 10600. Dir.-Hoofdred 15054 ALS het Britsche Lagerhuis in dezen tijd een debat over buitenlandsche zaken houdt, is dat steeds de aandacht van de wereld waard. Het heeft zich deze week verdiept in den arbeid van den Veilig heidsraad van de U.N.O. en geen geringe bezorgdheid is tot uiting gekomen over de verslechtering in de betrekkingen tot Sovjet-Rusland. Het Huis toonde zich overigens ingenomen met het krachtige optreden van Bevin, den minister van Buitenlandsche Zaken. Blijkbaar is men in Engeland van meening, dat de open hartige taal, in den Veiligheidsraad ge voerd. er toe leidt dat verborgen grieven naar boven komen, hetgeen kans biedt om ze op te ruimen. In dit tijdsgewricht is het ongetwijfeld een goed ding, dat oude diplomatieke tra dities eindelijk eens aan het wankelen zijn gebracht en dat krachtige, zelfs onvoorbe reide redevoeringen uitgesproken zijn, waarin men recht op den man afging. Dat is een groot verschil met de vroegere ge bruiken in Genève, waar iedere redevoe ring tevoren nauwkeurig geprepareerd was en het heele openbare debat dus bij voorbaat op papier stond, hetgeen tenge volge had dat men veelal langs elkaar heen bleef praten en de vergaderingen den indruk maakten van formeele come dies, op touw gezet om aan de voorschrif ten te voldoen. Het had de onvermijde lijke uitwerking, dat Genève de wereld verveelde en zij er niet naar luisterde. De Veiligheidsraad daarentegen toonde zich allerminst formeel in zijn debatten. Afgevaardigden wisten bij den aanvang van de zitting volstrekt niet, wat hun te wachten stond. Bevin, wien het nooit aan zelfvertrouwen en durf ontbreekt, sprak meermalen een rede voor de vuist uit en anderen, ook minister Van Kleffens die groeten indruk maakte met zijn optreden in de Indonesische kwestie en erin slaag de, twijfelaars voor het Nederlandsche standpunt te winnen hield zijn vóór naamste beloog op aanteekeningen. ten deeLe tijdens het debat gem^gkt Bij den gevolgden vorm van procedure bleek dat noodzakelijk. Openhartigheid en improvisatie hebben overigens niet kunnen beletten dat de wereld (en daarin ook het Lagerhuis) tot de bezorgde slotsom moest komen dat er van de innige overeenstemming tusschen Amerika en Engeland eenerzijds en Sovjet- Rusland anderzijds, zooals die in de oor logvoering tot uiting is gekomen, niet veel over is. Een sfeer van wantrouwen, dat vooral van Russische zijde komt, heerscht Sommige waarnemers zijn van meening dat men geen Russisch imperialisme en evenmin een streven, om het Westen het communisme op te dringen erachter zoe ken moet, maar veeleer Russische be duchtheid voor ejgen veiligheid. Die stel ling vindt een bewijs in de spionnage- affaire in Canada en> een ander in de Russische protesten over het optreden van generaal Anders' Poolsche leger in Italië, dat niet naar huis wil en volgens de Rus sen .Toego-Slavië bedreigt. De Engelschen hebben dat weerlegd. Volgens hen is het Poolsche leger verspreid over Italië en staat het onder contröle van hun bezet tingstroepen. Men zou overigens gedelgd zijn de vraag te stellen, waarom het niet ontwapend wordt, als dat de internationale sfeer kan helpen opklaren. Welk nut heeft eigenlijk een Poolsch leger in Italië? In een hoofdartikel over het Lggerhuis- debal merkt de Times op, dat de bezorgd heid over de verslechtering van de rela ties met Rusland zoowel bij de Labour Party als bij de oppositie tot uiting kwam. Het conservatieve blad voegt daar com mentaren aan toe. Het merkt op dat, welke hoop men ook moge koesteren betreffende de bruikbaarheid van de U.N.O. en den Veiligheidsraad, er geen gevaar is dat Engeland zich ooit meer aan illusies zal overgeven, die noodlottig zijn gebleken in de ervaring met den Volkenbond. Met die illusies bedoelt de Times in de eerste plaats de waan, dat het lidmaatschap een internationale organisatie de noodzaak van het voeren van een buitenlandsche politiek zou kunnen vervangen en ten tweede de veronderstelling, dat vitale bui tenlandsche kwesties door een stemming bij me erderheid of door de meer of min dere bekwaamheid van redenaars in een debat zouden kunnen worden beslist. De conservatief Macmillan stelde met koele zakelijkheid vast. dat de wereld ver deeld wordt in verschillende economische, politieke en militaire invloedssferen. „Of ons dat bevalt of niet," zei hij. „wij heb ben het te erkennen. Het volgt logisch uit de Amorikaansche politiek op het Wes telijk halfrond en in den Stillen Oceaan en de Sovjet-politiek in Oost-Europa. Laat ons geen tijd verspillen met erover te treuren, maar de Britsche politiek bera men." De Times voegt daaraan toe: „Op zichzelf is Engeland veel kleiner en zwak ker dan de Vereenigde Staten en de Sovjet-Unie en als het daarbij bleef zou den wij geen andere keus hebben, dan tot een machtige groep toe te treden als „junior partner" Wij staan evenwel niet alleen. Om onze onafhankelijkheid werke lijk te handhaven moeten wij echter nau wer betrekkingen, vooral economische, tot stand brengen met onze vennooten in het Britsche Gemeenebest en met onze latente vennooten (potential partners) in West-Europa en elders. Het algemeen ge voelen van het Lagerhuis is ongetwijfeld, dat een belangrijk keerpunt in de buiten landsche politiek is bereikt en dat het Gevallen in Haarlem en omgeving achterhaald De Opsporingsdienst te Haarlem van het Directoraat Generaal van de Prijzen deelt mede: Dat de Tuchtrechter voor de Prijzen te Haarlem geen clementie heeft met lieden, die z.ich op een onrechtmatige manier trachten te verrijken door te hooge prijzen te vragen, blijkt uit het volgende: Twee Jongemannen, ruilden met de Dultschers 21.000 Jutezakken tegen drank. Ze verkochten de zakken tegen ontoelaatbare prijzen. Mede omdat ze de zakken van Duitschers hadden verkregen, werden zij ieder veroordeeld tot een boete van f 3000. Een tusschenhandelaar kreeg een boete van f 6500. Een firma te Haarlem, die zich bezig houdt met het chemisch reinigen van hoeden, had eveneens haar prijzen zonder toestemming verhoogd van f2 op f4. De Tuchtrechter veroordeelde de firma tot een boete van f 2000. Een veilinghouder te Haarlem veilde te gen prijzen die hooger lagen dan Is toege staan voor 2e handsch goederen. De tucht rechter legde hem, gezien den ernst der be gane overtreding, een boete op van f 10.000. Dezer dagen heeft de Opsporingsdienst van de Pi ijsbeheerschlng te Haarlem een ernstlgen prijzenzwendel ontrafeld. P. uit Santpoort heeft in samenwerking met 7 andere personen 1B woonhuizen vei- kocht tegen prijzen, welke door het Prljzen- bureau zijn vastgesteld, maar hij liet zijn koopers een extra bedrag „onder tafel" be talen. Op die manier maakte deze combina tie een zwarte winst van f 37.000. Tegen alle hierbij betrokken personen werd proces-ver baal opgemaakt, terwijl bovendien de roe rende bezittingen van P. In beslag werden genomen. Momenteel stelt de Opsporingsdienst van de Prijsbeheersching een onderzoek In naar de prijzen, die de verschillende begrafenis ondernemingen in Haarlem en omgeving hebben gerekend, aangezien het vermoeden bestond, dat deze onrechtmatig waren ver hoogd. Het resultaat ls, dat B4 ondernemers bekeurd zullen worden wegens overtreding der prijsvoorschriften. Er werden o.a. zwarte winsten gemaakt van 1000 tot 1200 gulden per begrafenis. Een ondernemer zag zelfs kans zijn vermogen ln één jaar met 11 mille te ver meerderen. Zwarte handel voor 90% aangeslagen Heden ls het ontwerp van wet op de Vermogensaanwasbelastluzr bU de Tweede Kamer der Staten-Generaal Ingediend. Het wetsontwerp houdt voor allen vermogensaanwas, welke op onolrbare wijze dat wil zeggen door zwarten handel of door leveringen aan of dienstverrichting voor den vijand is verkregen, een tarief ln van 90 pro cent. De overige toenemingen van vermogen zullen worden getroffen door een tarief van 50 procent. Van den vermogensaanwas van natuurlijke i>ersonen is f 5.000 vrijgesteld van belasting, voor kinderen bedraagt deze vrijstelling echter f 1.000. Voorts is voorzien in een reeks van bijzondere vrijstellingen, die evenwel niet in mindering komen op vermogensaanwas, welke op onoirbare wijze is verkregen. Behalve natuurlijke personen worden ook naamlooze vennootschappen en eenige andere categorieën van lichamen in de belasting betrokken Voor zooveel mogelijk wordt voorkomen, dat zioh tengevolge hierva.. dub bele belastingheffing voordoet. Vrijwel geen Indonesiër is voldaan over de Nederlandsche voorstellen in den hul digen vorm betreffende den tockomstigen status van Indonesië, zoo heeft de Indo nesische „minister-president" Soetan Sjahrir gisteren aan den correspondent van Reuter verklaard. Sjahrir zal as. Donderdag te Soera- karta tot het nationale comité spreken. Het comité zal dan beslissen, of de voor stellen als basis voor onderhandelingen aanvaardbaar zijn. Ofschoon de door het Indonesische werkcomité aangenomen re solutie, welke aandringt op een bezoek van een delegatie van de "U.N.O. aan In donesië, slechts een aanbeveling is, is het waarschijnlijk, dat men daarop terugkomt, ln I)e Xoderlnndsclie Maritieme Rechtbank te Tzonden heeft gistere Middlesex Guildhall, Westminster, zijn afsclieidszitting gehouden. Gedu rende den oorlog lieert deze rcchlbiuik Ncd«?rlandselie zeelieden, die op Nederlandsolic sehopeii in Geallieerden dienst voeren en een overtreding hadden begaan, berecht. Van de 20.000 Nederlandsehe zeelieden verscho nen er slechts 400 voor den rechter: het grootste deel van lien werd vrij gesproken. (Copyright Reuter-A.N.P.) noodig Is alle mogelijkheden onder oogen te zien." MacmiUan's denkbeeld om de onder handelingen tusschen de Grootc Drie ,e hervatten en daarmee dus feitelijk, in af wijking van het begonnen U.N O -beleid, terug te kecren tot een machtspolitiek der groote mogendheden, is door minister Noel-Baker, als woordvoerder der regee ring, evenwel absoluut afgewezen Zonder in te paan op het raadsel van Rusland's eigenlijke bedoelingen of uit te weiden over de Engclsch-Russische betrekkingen sprak Noel-Baker zich radicaal uit voor de U.N.O, als centrum van een democra tisch internationaal beleid. Hij ontkende dat door de beraadslagingen in den Vei ligheidsraad de relaties tusschen de groot machten benadeeld zouden zijn en geloof de veeleer het tegenovergestelde. Hetgeen niet wegneemt dat in het kader van de Vereenigde Naties regionale overeenkom sten te sluiten zijn een ruim begrip en dat ook de Britsche regeering zich wel bezorgd moet maken als Rusland door be duchtheid voor eigen veiligheid een af- zonderings-politiek, verbonden met een zoo afgesloten invloedssfeer als het thans in Oost-Europa geschapen hee'ft, zou voe ren. Daarover sprak Noel-Baker zich even wel niet uit. Teekenen van werkelijke toe nadering tusschen de Grootc Drie zouden heilzaam zijn en de atmosfeer doen -op klaren, R. P.. Ondergrondsche catastrophe bij Dortmund Er heeft een mijnramp plaats gehad in de omgeving van Dortmund. Men vreest, dat ongeveer 450 personen levend bedolven zijn. Volgens dc laatste berichten van Un. Press, wordt het cement, dat men reeds in de ingestorte schacht heeft geworpen, er in allerijl weer uitgehaald, daar men nog een mogelijkheid ziet, de opgeslo- tenen lucht te verschaffen. Tot nu toe i6 een tiental dooden ge borgen. Koninklijk bezoek aan Amsterdam De Koningin zal, naar aanleiding van de herdenking van den 25sten Februari 1941, Maandagmiddag a s. een bezoek aan Am sterdam brengen, teneinde bij de plechtig heid op het Waterlooplein aanwezig te zijn. Een duikboot, sneller dan de Queen Mary kwam voor op het Dun .he oorlog*- programma. De snelheid van dit zeemonster zou 28 knoopen bedragen. De 8>-Jarlge Noorsche schrijver Knut Hamsun, die wegens collaboratie met de Duitschers terecht zou staan, zal om zijn lichamelijken toestand niet verder worden vervoicd. indien de onderhandelingen mislukken. Sir Archibald Clark Kerr. Officieel is medegedeeld, dat Sir Archi bald Clark Kerr Vrijdagavond een lang durig onderhoud heeft gehad met Soetan Sjahrir en dat hij heden een samenkomst zal hebben met dr. van Mook. De muiterH op Celebes. Un. Press meldt, dat de muiterij der in- landsche troepen van het K.N.I.L. te Me- nado zich over de geheele Minahassa uit breidt. Volgens een bericht van Nederlandscha marinekringen zouden Vrijdag ongeregeld heden zijn uitgebroken aan-boord van den Nederlandschen torpedobootjager Piet Hein. De muiters op Celebes zouden per radio hebben gezegd dat zij geen Engelsch- Nederiandsche, maar wel Australische be middeling wilden aanvaarden Volgens Nederlandsche kringen bedraagt hot aan tal der muiters 750. Indien de onderhandelingen van de Brit sche en Nederlandsche officieren te Me- nado mislukken, verwacht men zeer krachtige maatregelen geven zich over. Alle schepen der Koninklijke Brltsch-In- di.sche Marine, die ln handen van de éta- kera waren, hebben zich onvoorwaardelijk overgegeven, nadat het centrale stakings comité van het marinepersoneel met meer derheid van stemmen besloten had. den stakers te advlseeren de wapens neer te leggen en het werk Zaterdag te hervatten. Voordien hadden 19 vliegtuigen van do R. A P. boven Bombay gecirkeld Bombay beleefde gisteren de ernstigste on lusten uit zijn geschiedenis met het hoog ste nantal slachtoffers: 59 mannen en een vrouw werden gedood. 650 personen ge wond, meldt U. P. 19 graanopslagplaatsen, 3 bankgebou wen. twee Juwelierswlnkels, verschelden® postkantoren en ontelbare kleeding- en drankwinkels werden geplunderd. Pantser wagens stoven door de straten. Troepen met de bajonet op het geweer trokken achter do polltle-offlcleren op. In het havengebied werden vele handelsfirma's en zakenkan toren aangevallen. Valseli zinkijelcl in omloop* De Haarlemsche politie waarschuwt het publiek op zijn hoede te zijn voor valsch zlnkgeld. Er worden kwartjes in omloop ge bracht, die duidelijk van de echte zijn te on derscheiden: zij zijn n.l. kleiner, dunner, en niet gestempeld doch gegoten. Men zij dua voorzichtig, vooral met het accepteeren der z.g. rolletjes. Nieuwe pensioenregeling in het Bloembollenbedrijf. Er ls overeenstemming bereikt over een nieuwe pensioenregeling in het bloembol lenbedrijf. Het maximum ouderdomspen sioen op 65-jarigen leeftijd zal f 15 por week bedragen en zal tot aan den 70- jarigen leeftijd gedurende B maanden, daarna tot 75-jarigen leeftijd gedurende 10 maanden en boven den 75-jarigen leef tijd gedurende 12 maanden per jaar wor den uitbetaald. Voorts komt er een wc- duwenuitkeering van f 5 per week en daarboven 1/5 van het vaste pensioen dat de echtgenoot zou hebben genoten als hij tot zijn 65ste jaar zou hebben gewerkt. De weezenuitkeering bedraagt l'B van het we- duwenpensioen voor elk kind beneden 16 jaar, tot een maximum van 8 kinderen. De door de werkgevers zoowel als door de verzekerde arbeiders wekelijks ver schuldigde premie-helft bedraagt: f 1 voor de mannelijke losse en vaste arbeiders tusschen 18 en 21 jaar; f 2 voor de man nelijke losse en vaste arbeiders van 21 jaar en ouder.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1