Schoenenbonnen binnenkort ongeldig Margarine verdween bij tonnen tegelijk Avonturen van Wag en Warrel Sport in het Kort KORT BONDIG Dc schoenindustrie kent nog vele proble men. De primaire elsch is, dat de schoenen- nood' opgelost wordt. Met de beschikbare grondstoffen moeten zooveel mogelijk schoenen worden vervaardigd van deugde lijk fabrikaat. Ten aanzien van het fabri kaat zij opgemerkt dat de aan de schoen industrie toegekende normen van het le- derverbrulk voor de vervaardiging van schoenen van dien aard zijn, dat iedere schoenfabriek in staat is, schoenen van be hoorlijke kwaliteit te leveren. Het is echter geenszins mogelijk, schoe nen in een volkomen vooroorlogsche uit voering te vervaardigen, te mfcer, daar voor dc vervaardiging van fijner" schoeisel een nijpend gebrek aan speciale lichte leder- soorten voor het bovenwerk in de geheele wereld bestaat, alsook gebrek aan textiel- stoffen en garens. Momenteel zullen de ochocnfabrleken voor het bovenwerk van schoenen, niet alleen voor lieeren, doch ook voor dames- en kinderschoenen, nood gedwongen zwaardere overleersoorten moe ten gebruiken met de daaraan onvermij delijke gevolgen voor het uiterlijk van het schoeisel. Het is dus onvermijdelijk, dat het publiek zich bij het stellen van eischen ten aan zien van kwaliteit en uitvoering aanmer kelijke beperkingen zal moeten opleggen en rekening dient te houden met de nog be perkte fabricage mogelijkheden. Zoo kun nen er slechts zeer weinig suède en bruine schoenen worden geleverd. Schoenen met dubbele zolen mogen niet worden gefabri ceerd en voor sportschoenen zijn niet vol doende leesten beschikbaar om aan de vraag te kunnen voldoen. Voor de schoen met doorloopende hak heeft men teveel materiaal noodlg. Nu is het tevens van belang de aandacht te vestigen op een vooroordeel, dat blijkt te bestaan tegen schoeisel met rubber zool. Moest gedurende den oorlog rubber van veelal minderwaardige kwaliteit worden verwerkt, thans ls dit niet meer het geval, nu belangrijke importen hebben plaats ge had. Rubber zolen zijn voor schoeisel met groote slijtage (werkschoenen, beroeps- schoenen. Jongensschoenen) gezien de nog bestaande moeilijkheden by de schoen- reparatie zeer doelmatig gebleken, Hoe vreemd het ook moge klinken, het Congres Nederlandsche Volksbeweging. De Ncderlandsche Volksbeweging heeft ren buitengewoon congres gehouden te Amsterdam. Daar prof dr. W. Banning wegens druk ke werkzaamheden genoodzaakt ls geweest zyn functie als voorzitter neer te leggen, heeft het congres mr. G. E. van Walsum als zijn opvolger aangewezen. Voorts ls een resolutie aangenomen, waar- In dc beweging als haar mecning uitspreekt: dat de Nederlandsche Volksbeweging in dit stadium haar werkzaamheden op inten- fcleve wijze moet voortzetten, aangepast aan de nieuwe situatie, waarin met r.ame de partij-politieke verhoudingen in Nederland zyn komen te verkeeren. 2. dat het karakter en de organisatie van de Nederlandsche volksbeweging bchooren omgeschakeld te worden naar de nieuwe taak die voor baar ligt. 3. Dat de Nederlandsche Volksbeweging Reen enkele voorkeur behoort aan den dag te leggen Jegens cenlge politieke partij, die zich niet tegen het personalistisch socialisme verklaart. Haarlem herdenkt den slag in de Java-Zee. Op 27 Februari wordt een Nationale Herdenkingsavond gehouden van de Slag in de Java Zee (27-2-'42). Voor Haarlem en Omstreken wordt deze avond gehouden in de Gem. Concertzaal, waarbij het woord gevoerd zal worden door den Zeeofficier I'. L Koppen, adj. van den Minister van Marine, Ds. C. H. Brandt, Kvang. Luth. predikant en Pater Hutjens O E S A. Het geheel wordt opge- luisterd door zang van het Kathedrale Kerkkoor o.l.v. Dr. A. Kat. De aanvang van deze herdenking is op 20 uur gesteld. Scheepsberichten. Te Rotterdam aangekomen 21 Febr.: „Lynn Trader" (Eng.) van Harwich, Lek haven, stukgoed; „VTede" (Ned.) van Middlesborough, Merwehaven, ijzer; „Hel vetia" (Ned.) van Amsterdam, Parkkade; „Seabank (Lag.) van IJmuiden. 22 Februari „Sandenburg" (Ned.) van Harlingen, Waalhaven 17, bunkeren; „Mecklenburg" (Ned.) van Harwich, Jobs- kndc, passagiers; „San Antonio" (Ned.) van Leixous, Petroleumhaven, stukgoed. Rott. Lloyd: oe „Sibajak" pass. 21 Febr. Finistère; „Indrapocra" 21 Febr. Malta gepasseerdJapara" 21 Febr te Batavia; „Govert FHnck" wordt ongeveer 9 Maart te Rotterdam verwacht. „Sumatra" (Ned.) 21 Febr. van Bizerta; „Manoeran van Manilla 21 Februari. Een collectie 17e- en 18e-eeuwsche tul- pen- en hyacintensoorten zal in September van <lit Jaar uit de „Hortus Buiborum" te Limmen naar den tuin van Linnaeus In Upsala (Zweden) worden overgebracht. AGENDA. StadsschouwburgAmsterd. Rott. Tooneel- gczelschap. Lr komt een vriend vanavond, 20 uur. Gebouw Nwe Gracht 23: Anthroposo- 11e en wetensciiap, 20 uur. Ilembrandt: 100 mannen en een meisje, 14, 16.15. 19 en 21.15 uur. Palacei Alleen engelen hebben vleugels, 3*, 16.15, 19 en 21.15 uur (14 Ltiixor: Marthe, de spionne. 14, 16.15 19 en 21.15 uur (18 j.). Frans Hals: Een vrouw doet zaken, 14, 16.30 18 en 21.15 uur ZONDAG 24 FEBRUARI. Jansstraat *5: Wijdingsmorgen. 10.30 uur. Gebouw Cultura: Openbare Vergadering ,.De Dageraad", 10.15 uur. Concertgebouw: Kin- dcrievue ..De Rebellenclub", 14.15 uur; „Moeder", 20 uur Idem Tuinzaal: Sonaten- avond, 20 uur. Stadsschouwburg en Biosco pen als Zaterdag. MAANDAG 25 FEBRUARI Wcsterhoutpark 1 A: Christendom en So ciale levenspraktijk, 20 uur. Koninginneweg 37: Geschiedenis der muziek. 20 uur. Begijn hofkapel: Joan Glesen, plano, 20 u. Bioscopen «16 Zaterdag. publiek moet door maatregelen gedwongen worden zijn bon te besteden. Onlangs ls daarom bekend gemaakt, dat de thans in omloop zijnde schoenelibonnen weldra on geldig verklaard zullen worden en dat deze niet geruild kunnen worden tegen nieuwe bonnen. De „Oranje" vertrokken. Het hospitaal6chip „Oranje" is Vrijdag uit Tandjong Priok naar Nederland ver trokken. Belgische ministers hebben geconfereerd over een afgebakende gedragslijn van de economische politiek van Nederland, België en Luxemburg. De ministers zullen zich mis. schien naar Den Haag begeven om met hun Nederlandsche collega's over deze kwestie van gedachten te wisselen. Unilever had een bonnenpot van honderdduizenden rantsoenen Dat deel van het personeel van de Uni lever Verkoop Centrale, dat lot nu I»U de bonnenzwendfl betrokken biykt te /-Un 24 man heeft niet op „kleinigheden" gelet. Zoo ls er In het begin van den oor log een bonnenpot gevormd, maar de be heerder ervan, een afdeellngschef, heeft niet eens geeontroleerd hoeveel bonnen I11 de pot kwamen. Het kunnen er 500.000, doch ook twee a drie millloen geweest zyn. Na de bevrydlng Is de pot aanvankelijk ge liquideerd, maar kort daarop gaf de direc teur, A. v. d. P. uit den Haag, weer bet start sein en toen de politie deze maand Ingreep, was er nog een restant van 180.000 rant soenen. Volgens een verklaring van een gearresteerden magazijnmeester heeft (leze directeur alleen al tientallen tonnen mar garine en eenlge duizenden flesschen sla- olio ontvangen. Door een toeval is de zaak aan het rollen gebracht. De politie hield een kapper aan. die 15 kg. margarine by zich had, die hy beweerde van een vertegenwoordiger der Un. Verk. Centr., H. C. V. te hebben gekocht. Daarmee had men het begin van de draad in handen. Afwikkelende kwam men by den afdeellngschef J B. M. terecht, van hem bij den procuratiehouder J. B.. by den ad ministratief leider van het kantoor Rot terdam C. v. V., bij den directeur, by de adjunct-directeuren A. L. uit Rotterdam, VV. F. C. D. uit Voorburg, J. A. C. K. uit den Haag, bij den magazijnmeester W A. v. Sde Inspecteurs-chef F, T. ten H en H. A. H. Natuuriyk hebben de betrokkenen deze groote hoeveelheden levensmiddelen niet alleen voor eigen gebruik noodlg gehad. Ze zyn gaan rullen en er z.yn groote hoeveel, heden goederen van allerlei aard achter haald, w.o. piano's, bontjassen, fototoestel len, klccden, stoffen, schrijfmachines enz. enz. De directeur v. d. P. heeft soms 1000 kg. margarine ln een week geruild en liet onderzoek Is gebleken, dat de directie alleen reeds meer heeft ontvangen dan het geheele personeel tezamen. Weerbericht GUUR. Geldig tot Zondagavond. Aanvankelijk nog stormachtige wind tusschen West en Noord, regen-, sneeuw- of hagelbuien (plaatselijk met onweer). Weer daling van temperatuur. Opleiding van Vakarbeiders Br is een nijpend tekort aan geschoolde arbeiders op alle terreinen. Dit tekort js een van de voornaamste moeilijkheden voor de opvoering van de productie en belemmert daardoor de verhooging van het welvaarts peil van onze geheele bevolking Op uitnoodlging van de Haarl. Midden standscentrale vond dezer dagen een bespre king plaats, waar vertegenwoordigers van industrie, overheid, nijverheidsonderwys en vakorganisaties samenkwamen, om moge lijkheden onder het oog te zien, aan dit nr- beicerstekort een einde te maken. Men was unaniem van meening. dat velen thans de waarde van een vakopleiding onderschatten, wel is waar worden lagere loonen betaald aan leerlingen dan aan jeugdige ongeschool de arbeiders, maar men moest bedenken dat geschoolde arbeiders meer verdienen dan ongeschoolden. Aangezien het nijverheidsonderwys niet in de behoefte aan voldoende vakarbeiders zal kunnen voorzien, heeft de overheid het belang ingezien van ook aan oudere arbei ders de gelegenheid te geven tot scholing en herscholing. Vooral zij. die door den oorlog van een degelijke vakopleiding verstoken bleven, kunnen thans op zeer nantrckkeiyke flnancieele voorwaarden de hiaten Jn hun opleiding aanvullen. Uit de vergadering werd een commissie samengesteld, die de belangen der voor scho ling in aanmerking komende arbeiders in Haarlem zal behartigen; men hoopt zoo spoe dig mogeiyk tot activiteit over te gaan. 3e bent nooit te oud pm te leeren. Onder den wijsgeerigen titel „Je bent nooit te oud om te leeren" bracht het Haarlemsche M.T.S.-corps Vrijdag ter ge legenheid van zijn vijfde lustrum een revue in den Stadsschouwburg. Er werd zoo nu en dan in gesproken over den geest van de jeugd, en die sprak er dan ook uit: een beetje kunstzinnig, een beetje ar tistiek, soms wat schutterig, maar steeds in de beste stemming. De meeste lof voor dezen geslaagden middag- en avond komt wel toe aan Piëta Surink, die met haar balletten niet te hoog greep en meer bij val oogstte dan gewoonlijk voor dergelijke kunst het geval is. Natuurlijk kan ook Wout Mouw niet vergeten worden, die dc motor geweest is en een belangrijk aan deel had in het spel. Burgemeester en mevrouw M. A Rei- nalda bezochten des avonds de gala-voor stelling. BIOSCOPEN. RE5JBIIANDT. „Honderd mannen en een meisje", het lijkt een zeer wankele verhou ding, maar ln deze film is het evenwicht verzekerd! Deanne Durbin staat haar 100 mannetjes, werklooze musici, die zij met haar onverwoestbaar enthousiasme weet te bezielen, zij roeit tegen alle moeilijkheden ln, totdat groote Leopold Stokowski haar plannen helpt verwezenlijken. Natuurlijk krygen we in deze goede muziekfilm meer malen de gelegenheid haar gouden stemmetje te bewonderen, oja. in een aria uit „La Tra- viata". In het voorprogramma o.a. een aardig tee kenfilmpje van Charles Mintz „Goofy Gon dolas". LUXOR. De namen Erich von Stroheim en Edwige Feuillère voorspellen,een goede film en deze profetie wordt in ajle opzich ten bewaarheid „Marthe de Spionne" ver plaatst ons naar een spionnage-centrum ln liet Spanje van den vorigen wereldoorlog, waar een spannende intrige tusschen Duitsche en Fransche agenten haar beslag vindt in een stroom Amerikaansche hulp voor het benar de Frankrijk. Eminent spel over de geheele linie en ge raffineerde fotografie maken van deze rol prent een adembenemend werk, waaruit blijkt dat de Fransche filmindustrie naast het psychologische genre ook het beklemmende oorlogsverhaal volkomen beheerscht. PALACE. Even moet men wer.nen aan de ruige moraal van de mannen die. „Alleen engelen hebben vleugels" op het witte doek brengt: pioniers van een luchtpostdienst, die In een onherbergzame streek in Midden- Amerika op leven en dood dingen naar een regeeringscontract. Met het doel voor oogen kunnen zij niet omzien. Als dit den toe schouwer duidelijk wordt, kijkt hij deze dappere kerels diep in hun eerlijk piloten- hart cn wordt ontroerd. Een film met grandioze opnamen, goed plot. gaaf spel en een strakke lijn van soms adembenemende spanning van begin tot eind. FRANS HALS. „Een vrouw doet zaken" is een beetje rammelige historie van den concurrentiestrUd tusschen twee bierbrou werijen, een moderne en een oude, een strijd tusschen kwantiteit en kwaliteit. Natuurlijk heeft de eene directeur een zoon en de andere een dochter. In het niet zeer origineele gegeven zUn echter eenige nieuwe kluchtige scènes verwerkt, die er by het publiek wel Ingaan en waardoor dan ook mijn buurman In een constante hinnikbui geraakte en er aan het eind van de voorstelling nog niet af was. DE DISTRIBUTIE. Maandag 25 Februari zijn degenen, wier namen beginnen met de letters F en G aan de beurt voor het afhalen van nieuwe bonkaarten in de Haarlemsche Vleeschhal. I11 Aerdenhout zijn de letters AM Ln de Vondelschool aan de beurt. Appelen voor dadels. Die kleinhandelaren, welke in Aug. 1945 voor hun klanten geen dadels hebben ont vangen, zijn nu met appels bevoorraad. Zij kunnen thans per ingeleverde bon 547 der Noodkaart 250 gram appels'afleveren aan degenen die bij hen deze bon hebben afgegeven. Wie recht heeft op deze appels moet ze dezer dagen gaan koopen, daar het niet mogelijk is het fruit gedurende langen tijd in de winkels voor de klanten op te slaan. „Wa's dat nou weer voor rood tee- ken?" roept Warrel uit, als h{j het scheefgezakte geval in het oog krijgt en natuurlijk meteen de venijnig-roode haal achter: Verloren Velden'' ontdekt. „Maak je nou niet druk, Warrie," kal meert Wag hem, „misschien heeft een kraai wel een bloedneus gehad, toen hij er bovenop zat." Verder stuift het voer tuigje door de eênzaamheid. Dan stuan ze plotseling voor een diepe gracht, die zich links en rechts uitstrekt en waar van de brug is opgehaald. Twee mieren houden de wacht bij de brug. „Hé daar" roept Wag naar den overkant „laat die plank es zakken!" Maar de eene mier wijst onverstoorbaar op een bord, waar men in grooy: letters op lezen kan: „Ge bied van Koning Saai A Mander. Ver boden toegang. Gevaarlijk." Jo Juda in het Kennemer Lyceum De violist Jo Juda, wiens prachtige voor dracht van Tschaikowsky's vioolconcert op het eerste Ledenconcert der H. O. V. nog versch ln t geheugen, ligt speelde Vrijdag avond in de Aula van het Kennemer Ly ceum met zyn broeder Arnold Beethoven's Kreutzersonatc, Ravel's Tsigane, een Ro mance van St. Snëns en 2 Dansen van Sa- rasate, nadat ditzelfde programma 's mor gens voor dc leerlingen gegeven was. Samen- en solospel waren voortreffelijk, zooals men verwachten kon van deze belde kunstenaars. Waarom echter in dezen kleinen kring, ln deze Aula? zal men misschien vragen. Wel Juda heeft met den Recter Dr. A. de Vletter en met vele van onze meest vooraanstaan de landgenooten, w.o. eenige der tegenwoor dige ministers, de zegeningen van de Ger- maansche cultuur ln den vorm van gyze- Jaarschap in Buchenwald en St. Michtels Gestel gedeeld. HIJ heeft door zyn vioolspel, begeleid door zijn lotgenoot Mr. J. C. baron Baud, zijnen medegevangenen ontspanning en troost gegeven, waarvoor allen hem dankbaar zyn. En nu willen zy een fonds stichten, bestemd om de prachtige viool, die hij o.a. op het H. O. V. concert be speelde, duurzaam ln zyn bezit te brengen. Wie daartoe wil bijdragen wende zich tot Dr. De Vletter. Adr. Stooplaan 128, Over- veen. En wie zich wil overtuigen van Juda's groote capaciteiten bezoeke het concert, dat hij met zijn broer binnenkort ln een der Haarlemsche zalen denkt te geven. Dat con cert belooft, na het Vrydagavond gehoorde, OP DE VOORDRACHT Mr. R. w. J. C. v. d. Wall Bake, subst. griffier bij de rechtbank te Haarlem staat op de voordracht voor rechter tc Alkmaar. DAMMEN. Heden zal te Amsterdam de match van 10 partijen tusschen de meesters R. C. Keiler (kampioen van Nederland 1944) en P. Roozenburg (kampioen van Nederland 1943) beginnen. De derde parti) van deze match wordt Maandagavond a.s. in liet club lokaal der Haarlemsche Damclub, bovenzaal Restaurant Munniks, Groote Markt 10 te Haarlem gespeeld. Wedstrydleider ls de heer T. W. van Dartelen. Aanvang dezer partij 7 uur n.m. Het bestuur der Haarlemsche Damclub heeft maatregelen getroffen, dat de belang stellenden deze belangrijke partij gratis op een démonstratiebord kunnen volgen. KORFBAL. Naar wij van het bestuur van den Koninklijken Nederlandsche Korf- balbond vernemen, zijn alle competitiewed strijden voorZaterdag en Zondag a s. afgelast. AFD. HAARLEM KNVB. In de bestuurs vergadering van 14 Februari is besloten de competitie 1945/46 te beschouwen als een nor. -nale compeWtie. Bovendien werden do vol gende promotie- en degradatiewedstrijden goedgekeurd. De nos. laatst van le klassen A, B en C de- gradeeren; de voorlaatste elftallen van deze afdeelingen spelen een halve competitie en de beste van dit drietal blijft eerste klasser. Deze regeling werd ontworpen in verband met de wenscheiykhcid om de eerste klasse in het seizoen 1946/47 op twee afdeelingen terug te brengen. De kampioe nen van de 2e klassen A, B, C, D en E spe len een halve competitie om twee plaatsen in de eerste klasse. De nos. laatst van de 2e klassen degradecren naar de 3e klasse. De kampioenen 3e klasse A. B, C, D cn E pro- moveeren naar dc 2e klasse. De promotie degradatie 3e-4e klasse wordt nader behan deld by de competltie-Jndceling 1946/47. Het voorstel van de Jeugd-commissie tot de organisatie van een Juniorentournool werd goedgekeurd. Hieraan zullen medewer king verleenen de vertegenwoordigende juniorenelftallen van de afdeelingen Amster dam, Noord-Holland en Leiden. Als datum voor het eerste tournooi ls voorloopig be paald Hemelvaartsdag 30 Mei en hel wordt te Haarlem gehouden. Het adsplranten-tournooi om den Haar- lems-Dagbladbekcr zal worden gehouden by het begin van het seizoen 1946/47. In de komende Paaschvacantie zullen schoolvoetbalwed.strljden gehouden worden, waartoe de betreffende commissie reeds met haar taak begonnen is. Het v. d. Aart-bekertournool zal niet aan het eind van dit seizoen gehouden worden en ls verschoven naar het begin van seizoen 1946/47. WATERPOLO. Het Zweedsche nationale team heeft het Nederlandsche te Stockholm met 5—4 verslagen. Bij onze landgenooten ontbrak het hoofdzakciyk aan Internatio nale ervaring zy waren dan ook gemiddeld 23 jaar oud; de Zweden daarentegen 28. Dezen bleken uitstekende schutters te zijn, in het bijzonder van verren afstand. De Nederlan ders wisten vooral na de rust hun plaatsen sterk te verbeteren, zoodat de 4—i achter stand met de rust ln de tweede helft tot 54 Ingeloopen werd. Braasem, Van Setten en Root sela ir waren de besten in onze ploeg. SCHAKEN. H. S. G. speelt a.s. Zondag 24 dezer in haar clubgebouw tegen het V. A. S. uit Amsterdam. Deze wedstrijd is van zeer veel belang voor het bezetten van dc eerste plaats in de hoofdklasse van de K. N. S. B. H. S. G. staat wel ongeslagen aan den kop, doch er zijn nog altijd mede-candidaten. Het ls te hopen dat H. S. G, volledig uit kan komen en dat zy niet gehandicapt Is zooals dat het geval was bij den Dinsdag J.l. ge- speelden wedstrijd tegen de Heemsteedscho Schaakclub om den „De Tello-beker", wel ken wedstrijd zy door het ontbreken van acht van haar beste spelers verloor. VLIEGENDE ELFTALLEN. Wij hebben bericht dat het eerste elftal van den Engel- schen eersteklasser Derby County aan het einde van het seizoen per vliegtuig naar Australië zal gaan, om daar ln zeven weken tijds twaalf wedstrijden te spelen. De mana ger van Charlton Athletic (Londen) heeft een dergelijke uitnoodlging voor zijn elftal af geslagen. Ondanks de zoozeer toegenomen veiligheid van het luchtvervoer wil hij zijn dure ploeg niet aan zoo n reis wagen. Als het vliegtuig viel zou er een beroeps-eersteklasser minder zijn. Wij herinneren ons, dat al voor dezen oorlog een geheel Nederlandsch kabi net ging vliegen, ofschoon een Amsterdam- sche Journalist het den minister-president afried met de woorden: „Niet doen, Excel lentie. Je moet nooit al Je eieren in een mandje doen". Maar dat was geen reis naar Australië. En de manager van Charlton Athletic, als hij het hoorde, zou waarschljn- lijk zeggen: „Ministers kosten geen tiendui zend pond per stuk, zooals beroeps-voetbal sterren en hoe kom ik aan een ander elftal, als het mijne doodvalt?" Toch vinden we het geen moedig standpunt. Men moet wat wagen om iets tc verdienen, zoowel met ministers, die tegenwoordig meer vliegen dan ooll, als met beroepsvoetballers. BINNENLAND De heer F. E. H. Ebels van den Vrijz. Dem. Bond, stelt zich voor de Tweede Kamer verkiezingen niet meer beschikbaar. De Stichting 1940— 1945 gaat ten bate van de slachtoffers van het binnenlandsch verzet in de week van 23 April tot 5 Mei wederom over het geheele land gelden Inzamelen. De Party van den Arbeid heeft een Katho liek werkverband ge slicht. Het dijkherstel op Walcheren ls nu zoover gevorderd, dat mensche- lljkeiwijs gesproken het eiland weer veilig is. Van 25 tot 28 Februari wordt daarom feest ge vierd. De stichting „Vei lig Tehuis" wordt op gericht. Deze stichting zal het toezicht op de accomodaties van kam peerterreinen, jeugd herbergen en soortge lijke vacantie-verblijf- plaatsen ten doel hebben. In het Stedelyk Museum te Amsterdam ls Vrijdagmiddag door Prof. dr. G. v. d. Leeuw, minister van on derwijs, kunsten en we tenschappen een Engel- sche tentoonstelling van moderne kunst ge opend. Het zyn 120 schilderijen afkomstig uit de door den oorlog beschadigde Tate- Gallery. Het Spoorwegmu seum, dat geen plaats meer heeft in hot Rijks museum wordt thans opgeborgen op de zol ders van het Centraal Station te Amsterdam. Het is de bedoeling daar later het museum behoorlijk te huis vesten. De Johau de Witt is hedennacht in Amster dam gearriveerd. Van morgen ls met de de- barkcering begonnen. De Nederlandsche Spoorwegen hebben in Zwitserland nieuwe elec- trische lomocotieven be steld, die geschikt zul len zyn om zoowel rei zigerstreinen als goede rentreinen te trekken. Dr. J. G. Stokman cn C. Borst, resp. te Utrecht en te Amster dam, zijn door de be noemingscommissie .voor de voorloopige Staten- Generaal benoemd tot leden van de Tweede Kamer in de opengeval len plaatsen van de hee- ren Roestam Effendi en dr. L. J. C. Beaufort. Het college van alg. commissarissen voor den wederopbouw heeft be paald, dat er geen landarbeiders, die van belang zyn voor de voedselvoorziening, aan. genomen mogen worden voor werkzaamheden anders dan ln den land bouw. Een kampbeul, de Amsterdammer F. K., die in een Dultsch ge vangenkamp honderden gevangenen mishandeld heeft, hoorde voor het bijzondere gerechtshof te Arnhem 15 jaar ge vangenisstraf tegen'zich eischen. Haarlem en Omgeving. Voor het planten van nieuwe boomen wordt ln Heemstede een geldinzameling gehouden Wegens het ver- valschen van suiker- bonnen zyn te Heemste de 2 processen-verbaal opgemaakt. „Volksonderwijs" te Hlllcgom vraagt aan den raad van HUlegom het besluit van 1939 uit te voeren on? openbaar voorbereidend onderwijs in het leven te roepen. Tot burgemeester van Aalsmeer ls be noemd mr. D. H. Peere boom Voller. In de vergadering van de classis Haarlem der Ne'd. Herv. Kerk is medegedeeld dat op één na reeds alle Gerefor meerde Kerken (ln Her steld Verband) tot ver- ectilglng met de Ned. Herv. Kerk besloten hebben. Tot organist ln het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente te Over- veen is benoemd de heer P. C. van Weste ring. Ds. IVf. M. de Jong van Lent heeft het be roep aangenomen als predikant bij de Ned. Herv.- Gem. van Nieuw Vennep. De speeltuinverecni- ging „Nieuw Leven" te Spaarndam heeft van defensie toestemming gekregen een terrein" voor speeltuin ia te yichten.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2