Haarlems Dagblad De Volksgezondheid. Belgische Senaatszetels door links en rechts gedeeld Afwachten TweeHaarlemsche schilders Ook de verdediging krijgt in Neurenberg het volle pond Blüm's Handvest WVJ it Ad) .Tniwvtniift Xo. 18201 Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soend&plein 37, Haarlem Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Maandag 25 Februari 1940 Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct, per kwartaal f 4 Postgiro 273107 Redactie 10600. Dir.-Hoofdred. 15054 TIKT Ls noodig ronduit te zeggen, dat Aide volksgezondheid direct benadeeld wordt doordat niet voorzien wordt in het groote tekort aan auto's voor de doktoren. Daarvan heeft op sprekende wijze de advertentie van de afdeeling Haarlem van de Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst in ons nummer van Zaterdag getuigd Het bestuur deelde erin mede. dat de doktoren door gebrek aan bruik bare auto's niet meer kunnen garandee ren, behoorlijk op tijd te komen in geval van spoedbehandelingen, ongevallen en bevallingen. Het voegde er aan toe, dat in de toekomst op verergering van den toe stand gerekend zal moeten Worden. Deze misstand heerscht niet alleen in dit district, maar doet zich in ons geheele land gelden. Ten plattelande, waar de doktoren de grootste afstanden moeten afleggen om hun patiënten te bezoeken, doe hij zich in de ergste mate gelden. Stelt u zich maar eens even het geval voor van dien medicus ergens ten Noorden van Alk maar, wiens practijk zich uitstrekt over een gebied ter lengte van ongeveer 20 K.M. en die geen ander vervoermiddel heeft dan een fiets met massieve banden. Ik noem hier een specifiek, bestaand geval. Denk u de taak- van dien huisarts in dezen wintertijd eens in, met inbegrip van de vele gelegenheden waarbij hij er, na een afmattenden dag, 's nachts uitgehaald wordt. Maar stel u niet voor dat de toe stand in do steden veel beter is. Tijdens een griepepidemie zooals in de laatste maanden heerscht, als medici vaak veertig bezoeken per dag moeten maken in de slechtste weersomstandigheden, is het on vermijdelijk dat zij in plotseling optre dende haastgevallen niet op tijd kunnen z.ijn. En laat ik nu, om het niet als een locale Zaak voor te dragen, eens het Am- sterdamsche voorbeeld noemen. Er werken in de hoofdstad vierhonderd huisartsen, van wie er 250 een auto bezitten, maar vele van die wagens zijn zoo versleten, dat er niet op gerekend kan worden en zij herhaaldelijk buiten gebruik zijn. De overige 150 hebben heelemaal geen auto. Laat ons nog ruimer overzicht nemen. Ter voorziening in den onmiddellijken nood zijn vijftienhonderd dokterauto's in Nederland noodig. Het baat dus niet veel dat de autoriteiten hebben toegezegd, dal bij de te verwachten komst van zeshon derd nieuwe auto's uit het buitenland de medici het eerst aan bod zullen zijn. Want al krijgen zij er dan eenige honderden, er zal een enorm tekort blijven bestaan. En dat is niet noodig! Ook nu behoefde er geen tekort aan auto's voor de doktoren te zijn. Want wij hebben er genoeg in Nederland om te kunnen waarborgen dat de enkele duizenden wagens, die voor de handhaving van de volksgezondheid ver- eischt worden, daartoe worden gebezigd. De groote fout is dat zooveel rijvergun ningen verstrekt zijn aan menschen, die hun auto's voor veel minder noodzakelijke doeleinden gebruiken. Er komen zelfs ge vallen voor, waarin één gezin er twee auto's op na houdt. En wat velerlei mili tairen er voor gewichtige bezigheden op na houden, die hen ertoe nopen zich uit sluitend per auto te verplaatsen, is niet duidelijk. De autoriteiten schijnen er niet veel voor te voelen, tot vordering van auto's over te gaan. Ik begrijp dat niet. Als de volksgezondheid het eischt, moet het gebeuren, nadat is nagegaan hoeveel wagens aan militaire en andere officieele diensten kunnen worden onttrokken, zon der hot werkelijke belang van die diensten te schaden. Dat de volksgezondheid in het geding is, staat vast. Daarom heb ik haar als titel boven dit artikel gezet. Dit betreft niet het persoonlijk belang van de dok toren. maar de volksgezondheid. Om vol komen duidelijk te zijn: het is mij met zekerheid bekend dat al heel wat sterf gevallen zijn voorgekomen doordat de dokter, die redding had kunnen brengen als hij over een behoorlijk vervoermiddel had beschikt, te laat kwam. Dat minister Van Schalk onlangs, sprekende over dé toewijzing van auto's, de doktoren heeft aangeduid als „een toch al bevoorrechte groep" is er dan ook volkomen naast. De zaak betreft niet de personen of de groep, maar de volksgezondheid! Er heerschen veel misstanden in ons land Sommige zijn moeilijk oplosbaar en ingewikkeld. Het komt voor dat zij ver oorzaakt worden door gebrek aan midde len. om erin te voorzien. Hier is geen ge brek aar, middelen om verbetering te brengen Daarom vind ik het zoo treurig en ergerlijk dat deze wantoestand maar blijfl voortbestaan. En verslechtering in de situatie is te voorzien door het ge brek aan reservedeelen. De wagens van de dokters, die in de oorlogsjaren hun zwaren dienst hebben moeten voortzetten, zijn alle versleten, terwijl duizenden officials en particulieren in goede, deels nieuwe auto's rijden. Dat in deze omstandigheden het moreel van sommige artsen wordt aangetast is geen wonder Dat sommigen, vooral in de provincie, geprikkeld en ontmoedigd be ginnen te raken, ligt voor de hand. Zij hebben al zulke zwase jaren achter dpn rug: zij mochten me» recht verwachten dat in dezen tijd voldoende begrip voor organisatie en inzicht in het belang van hun patiënten ^ou bestaan, om hun de goede uitoefening van hun beroep moge lijk te maken Dit is een beschamende, armoedige, on- Nederlandsche misstand. De behartiging Aan de hand~vat! de Belgische verkie zingsresultaten van Zondag kan worden berekend, dat van de 11 „provinciale" scnaatszetels 21 ten deel zullen vallen aan de Christelijke Volkspartij en 23 aan de linkerzijde, indien alle linksche partyen in alle provinciën een cartel vormen. Door coöperatie zullen dan worden aan gewezen 11 senatoren van de C.V.P. en 11 van de linksche partyen. De C.V.P. heeft dan in totaal 83 zetels in den senaat tegen de linksche partyen 84. De verkiezingen voor de provinciale senaatszetels zijn in goede orde ver- loopen. De socialisten en de Katholie ken hebben meer stemmen behaald dan bij dc verkiezingen van 17 Febr., ten nadeele van de Liberalen, de Com munisten en de V. D. B. De verkiezingsuitslag heeft den eenigs- zins zonderlingen toestand tot gevolg, dat de regeering, bij de nieuwe zetelverdee- ling, kan afhangen van de verplaatsing van één stem. Een kleine partij kan dus Joseph Mac Ix'od, de bekende Sohotsohe omroeper der li.B.C. nieuwsuitzendingen gedurende den oorlog, vertoeft In ons land, waar lilj in verschillende plaatsen lezingen houdt. Mae I.eod op het spreek gestoelte tijdens een lezing lit do hoofd stad. (P.) Mantsoerije weer in vlam A.F.P. deelt mede, dat er tusschen re geering en communisten te Tsjoengking een overeenkomst gesloten is. Generaal Marshall trad op als adviseur. Niet alleen de getalsterkte van de regeeringstroepen en die der communisten is thans bepaald, maar ook zou men het eens zijn geworden over de netelige kwestie van de vereeni- ging der beide legers. Voor de officieele onderteekening moet de overeenkomst echter nog goedgekeurd worden door Tsjang Kai Sjck. Dc uitvoering der be sluiten zal verscheidene maanden in be slag nemen In dien tijd zullen de regee- ringsstrijdkrachten en die der communis ten een „wapenstilstand" in acht nemen. Volgens het Nationalistische hoofdkwar tier zyn dc communisten in Mantsjoeryc een offensief begonnen tegen de nationa listische troepen. Dit offensief is gericht op de verovering van Sinmin, 45 K M. ten Zuiden van Moekden en het afsnijden van de spoorlijn naar Moekden. (Un. Press). Onrust in Palestina. Volgens berichten van Un. Press uit Palestina heeft het geheime Joodsche leger de „Haganah" Zondag j.I. gedurende fi uren de stad Tel Aviv in zijn macht ge had. Britsche troepen waren niet aanwezig. van de volksgezondheid is in ons land vroeger een zaak geweest, die de alge- meene belangstelling had en die door de groote toewijding der medici tot prachtige resultaten had geleid. Moet dergelijk werk. waarop Nederland trotsch placht te zijn, nu door slapheid en desorganisatie wor den verwaarloosd? Ik geloof dat het hoog tijd is dat een perscampagne wordt ont ketend. die duidelijk maakt" wat het pu bliek voor zijn eigen bescherming tegen ziekten verwacht. Dat is: een resoluut be leid. Ik geloof ook dat het noodig is. dat de zaak ten spoedigste in de Tweede Kamer Ur sprake komt. Wij hebben onze democrat!!ehe instellingen weer. al werken zij nog niet in den ouden omvang en vorm Wij kunnen en moeten ze gebruiken, R. P. den doorslag geven bij evcntueele beslui ten van de regeering. Er zijn nu in totaal 145 senatoren gekozen, die zelf de restee- rende 22 leden van den Belgischen senaat zullen aanwijzen. troef in Batavia De politieke besprekingen, die gedu rende het afgeloopen weekend te Batavia gevoerd zijn, hebben het duidelijk ge maakt, dal de onderhandelingen tusschen de Nederlanders en de Indonesiërs moe ten wachten tol het centrale nationale comité een besluit genomen heeft. Intus- schen-heeft Sir Archibald Clark Kerr be sloten, deze periode van afwachten te ge bruiken om zich op de hoogte te stellen van den toestand in het binnenland. Sjahrir en van Mook hebben naast el kaar gezeten op een feestelijke receptie, die Sir Archibald Clark Kerr Zondag heeft gegeven. Sjahrir vertrekt vandaag naar Djokja karta. het nationalistische hoofdkwartier op Midden-Java, en zal a.s. Zondag naar Batavia terugkeeren. Volgens berichten uit Nederlandsche bron wordt in het gebied van Gorontalo op Celebes sterke sympathie gekoesterd voor het Indonesische extremisme. Dat het hier nog tot geen opstand is gekomen, moet uitsluitend worden toegeschreven aan een gebrek aan durf. De toestand in Gorontalo en te Menado wordt „precair" genoemd. Naar uit betrouwbare cijfers blijkt, be vinden zich in Ncd.-Indië nog steeds meer dan 200.000 man aan .Tapansche strijd krachten. Op Java zijn er nog 70 000, op Sumatra 80.000 en in de andere gebieden ruim 50.000. Tusschen de Britsche en de Brltsch-Indlsche troepen op Java is eenige wrijving ten ge volge van de sympathie van laatstgenoem den voor de Indonesiërs. Het moreel schijnt echter goed te zijn, ondanks de Indonesi sche propaganda en de berichten over de muiterij der marine in Britsch-Indië. 3000 gallons vergiftige alcohol, genoeg om de heele bevolking van Soerabaja te dooden, zijn ontdekt bij een Arabischeri distillateur. Aehmat genaamd, daar ter stede. I)e man Is gearresteerd (Un. Press). Projectiel veroorzaakt schade. Een huisgezin aan de Amsterdamsche Vaart te Haarlem heeft weer eens kunnen ervaren, hoe gevaarlijk het kan zijn, wan neer kinderen op zoek gaan naar projec tielen en de „interessante" vondsten mee naar huis nemen. Het projectiel, dat de jeugdige Vaartbewoner dezer dagen vond, werd naast de haard gedeponeerd, viel om en ontplofte. De gietijzeren haardmantel vloog in stukken door de kamer en ver oorzaakte, buiten de explosie, heel wat schade aan meubilair, glas en vloer. Er zijn wonder boven wonder geen persoon lijke ongelukken veroorzaakt. Het woord is aan. H. B. F o t t u i n: Vijfhonderd meter hard' loopen kan gebeuren om: iemand te doodendon heet het: stormaanval iemands leven te redden, dan heet hetmenschen- liefde; den forensentrein te ha len, die je naar je werk moet brengen, dan heet het: plichtsgevoel: aan de politie te ontko men, dan heet het: brutale ontvluchting; de beminde te begroeten, dan heet het: liefde: vet te verliezen, dan heet het: hygiëne. Het kan ook nergeifs om gebeuren en dat is dan Sport! A. Arens en H. J. Wesseling 65 jaar Twee bekende Haarlemsehe schilders, de heeren A. Arens en H. J. Wesseling, hebben veel gemeen. Beiden hebben zij een uitgebreid oeuvre: portret, landschap, bloemen en stilleven. Bovendien zijn zij beiden vrijwel even oud. De heer Arens is heden 65 jaar geworden, de heer Wes seling wordt het morgen. Ook zijn beiden verdienstelijke leden van het Haarlemsehe schildersgezelschap „Kunst zij ons Doel" geweest. Vele jaren zaten zij in het be stuur. Van het nu opnieuw samengestelde bestuur is de heer Arens voorzitter en de heer Wesseling 2e voorzitter en zaalcom missaris. „Kunst zij ons Doel" heeft geen offi cieele huldiging voorbereid, die wordt uit gesteld tot de kunstenaars 70 jaar zullen zijn. Toch kwamen vele kunstvriend .i den heer Arens heden gelukwenschen. Ook de heer Wesseling zal morgen wel niet aan schilderen toekomen „Kunst Zy Ons Doel" „Kunst zij ons Doel" zal in April eet* tentoonstelling houden van het werk van leden in de zaal van het Frans Hals museum. Er zijn thans 145 leden In het najaar zal het 125-jarig bestaan van het college feestelijk herdacht worden. Incident in interneeringskaini» Dezer dagen weigerden de geïnterneer den in het Interneeringskamp voor poli tieke gevangenen te Haamstede (Z.) te gehoorzamen, toen bevolen word het zin gen van nationaal-socialistLsche liederen te staken. Omdat het lossen van waarschu wingsschoten niet hielp, wilde de dienst doende bewaker dwars door de barak schieten. De kogel ketste af tegen prik keldraad en veranderde van richting, waardoor de geïnterneerde A J. Leijdek- kers, die in zijn bed lag, gedood werd. Bombardement op Rotterdam ter sprake. Het Tribunaal te Neurenberg heeft een regeling gemaakt voor de verdediging der oorlogsmisdadigers. Deze zal gaan in de volgorde van de acte van beschuldiging, zoudat eerst Göiings raadsman, dr. Stah- mer, aan het woord zal komen. Deze zal o.m, de generaals Kcsselring en Student als getuigen liooren inzake het bombar dement van Rotterdam. Voorts wenscht hy den Zwcedschen ingenieur Dalerus een groot aantal vragen te stellen en lord Ha lifax. Dc generaal der vliegers Paul von Bodcnschatz zal naar zyn mcening kunnen verklaren, dat Göring pogingen heeft ge daan den oorlog mei Polen te voorkomen en weerstand heeft geboden tegen den aanval op Rusland. In het verloop der verdediging zullen de beschuldigden aan het woord komen. Zij, die niet wenschen te getuigen, zullen daartoe niet gedwongen kunnen worden, doch wel kunnen zij worden onderworpen aan een verhoor door het Tribunaal zelf Iedere beschuldigde zal slechts eenmaal kunnen getuigen Wie voor zichzelf een getuigenis wenscht af te leggen, zal dat moeten doen bij de behandeling van zijn eigen -zaak en het kruisverhoor zal dan onmiddeliyk moeten volgen Wie alleen voor een medebeschuldigde wil getuigen kan dat doen wanneer diens zaak aan de orde is. Göring en Rotterdam Dit „laatste oogenblik"-elcment komt eveneens naar voren in een poging van den dikken Rijksmaarschalk om de schuld voor het bombardement op Rotterdam van zich af te wentelen. Onder de vUftlen. door hem verlangde getuigen bevinden zich n.l. oök dc liooge officieren Kcsselring en Student, die volgens Göring kunnen ver klaren. dat alles in het werk is gesteld, om de misdaad tegen Rotterdam te voor komen. Maar de vliegtuigen waren al onder weg, „om ingesloten parachutisten te ont zetten", de eerste bommen vielen reeds, toen het tegenbevel den commandant van de vliegers bereikte. Bovendien, aldus Gö ring, hebben de bommen op Rotterdam niet dip schade veroorzaakt, welke tcweeg- gebrachi werd door de daarna uitbrekende branden. drastisch gewijzigd Op de vergadering van de federale ge delegeerden van de Fransche socialisti sche partij, die met gesloten deuren to Parijs is gehouden en waarop het door Leon Blum ontworpen nieuwe handvest van de Partij werd besproken, zijn dras tische amendementen op dil ontworp- handvest aangenomen. Volgens een der aangenomen amende menten moet de volzin: „Het doe! van dc partij is, het individu te bevrijden vun alle dienstbaarheden, die het drukken", worden vervangen door de vroegere ver klaring: „De partij zal den klassenstrijd voortzetten en haar doelstellingen zullen zijn: Vernietiging van de kapitalistische maatschappij en het instel!en van een collectivistische of communiste -li" maat schappij". Er werd speciaal gestemd over het in- lasschen van de woorden of com munistische. Journalisten hadden op deze vergadering geen toegang. De besprekingen zouden een stormachtig verloop gehad hebben,

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1