Ons £egec De Jeugd Russische voorwaarde voor Duitschlands ontruiming Ook geen koloniale politiek in nieuw spoor Mr. van Kleffens en de Veiligheidsraad 60c JiUMffang No. 18265 T"\ 11 1 Dinsda« 26 Februari 10I« Bureaux: Groote Houtstr. 93 I™ 1 1 MM If I kJ fill Cf I l/H K\ I J^^Nf Uitgave Stichting Voorlichting en übe ndaplein 37. Haarlem J, U. VJ. 1 lUlllO L/ LI U LJ1LJL U, Abonnementenp. week 31 ct. IJmuiden: Kennemerlaan 154, ^=*3. pef kwartaal f 4 Telef. 5437. Postgiro 273107 Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 DiroeMur-Hoofdredactcur: Robert Peereboom m. Redactie ,omo Dlr..Hootdred. 15054 rp EN allen tijde hebben veel ouderen 1 zich bezorgd gemaakt over de jeugd. Intussclien groeide zij op als de volgende generatie, met alle deugden en gebreken die generaties onveranderlijk plegen te hebben, met al de zwakke en sterke, dom me en knappe, losbandige en ordelijke, conservatieve en vooruitstrevende, be minnelijke en norsche, luie en werkzame, lichtzinnige en ernstige leden, die even eens in ieder menschengeslacht voorko men. En zij trad prompt in de plaats van de bezorgde ouderen, die op hun tijd heengingen. Daarop ging zij zich zorgen maken over de volgende jeugd. Het is niet voldoende zich tot de vast stelling van dit onverbiddelijk natuur proces te bepalen en ik weet wel dat een deel der jeugd het slachtoffer is ge worden van ontaarding en verwildering in do bezettingsjaren, zoodat men het werk der mensehen, die zich beijveren om dat deel weer in het rechte spoor te bren gen, met instemming en respect voor hun toewijding waarneemt.Maar het is goed er eens den nadruk op te leggen, dat het maar een deel der jeugd is dat de koers is kwijtgeraakt en dat hij, die de minst en verliesrekening van den oorlogstijd zou willen opmaken, lang niet alleen verlie zen maar ook belangrijke winst op dit hoofd zou moeten boeken. Er zijn weinig onderwerpen, behalve misschien de Vrouw, waarover zooveel gegeneraliseerd wordt als over de Jeugd. Wie dat eenmaal beseft heeft, spreekt zich met reserve over het onderwerp uit. Die reserve in acht nemend moet wel erkend worden dat veel jonge menschen in hoogen mate baat hebben gevonden bij de moeilijke jaren, die zij hebben doorgemaakt. Ik geloof zelfs dat die winst zoo groot is, dat hun generatie alle kans maakt om over een veel grooter aantal sterke, vastberaden menschen te beschikken dan verscheidene van haar voorgangsters. Ronduit gezegd: als wij onbevooroordeeld de jeugd van dezen tijd in haar optreden en uitingen waarnemen hebben wij meer aanleiding tot optimisme dan tot zwartgalligheid. Het is niet te ontkennen dat alle jonge menschen, de kinderen en ook de rijpere jeugd, nadeelen hebben ondervonden in den bezettingstijd. Het is niet noodig die te gaan opsommen; iedereen kent z$. Men kan er een lange lijst van maken. Buiten degenen gerekend, die in het bijzonder getroffen werden, is er dc groote massa van al die jonge levens, die tot hun ver bazing moesten ontdekken dat de ouderen, in wie zij als jonge kinderen een rotsvast vertrouwen stelden, plotseling niet meer in staat bleken hun welzijn, zelfs hun vrij heid te waarborgen en dat bijna alle on bezorgde genoegens, die der jeugd zijn, hun het een na het ander werden ont nomen. Dat was ellendig en wij ouderen hebben het ons aangetrokken en met zorg en twijfel de gevolgen afgewacht. In hoe veel gevallen is nu, acht maanden na de bevrijding, al met blijdschap vastgesteld dat de uitkomsten veel beter zijn dan wij ooit hadden kunnen denken! Want het hapert in dit, nog in zoo menig opzicht verwarde en ontwrichte Nederland, dat de besten onder ons met inzet van al hun krachten tot nieuwen bloei pogen te bren gen, allerminst aan jonge menschen, die met durf en open blik en ook met rustige overtuiging tegenover het leven staan. In die jaren waarin wij ons bezorgd maakten over de uitwerking, die een dol geworden wereld en de gewetenlooze daden van een wreeden bezetter op hun ontvankelijk jong gemoed zou kunnen doen gelden en waarin zooveel ouderen treurden over de genoegens, die hun kinderen ontgingen hebben wij wel eens vergeten, welk een alles-overtreffende blijdschap en genoe gen de jeugd op zichzelf is en met hoe weinig die zich tevreden kan stellen in het bewustzijn van haar vitaliteit en haar toe komst Wij hebben er ook te weinig aan gedacht, dat groote deelen van vorige generaties het in hun jeugd wat al te goed hadden gehad en dat het wel eens beter kon zijn en sterker menschen kweeken. als de orhstandigheden heel anders waren Want het Nederlandsche volk was ik zeg alweer: lang niet over de geheele linie, maar dan toch in groote meerderheid vóór den oorlog een verwend volk met een hoogen levensstandaard, vergeleken met het peil des levens in bijna alle an dere landen. Dat had tot verslapping ge leid. Die verslapping is er bij de huidige jeugd uit. Het valt niet te ontkennen dat velen nog moeten leeren wet werken is en in die ontwikkeling vertraagd zijn. maar die lessen zal het leven hun niet besparen. Die komen altijd wel. Veel an deren steken de handen krachtig uit de mouw. zien niet tegen onverwachte en moeilijke ondernemingen op en wekken ons vertrouwen door hun ernst en door hun gretigheid om te weten, te begrijpen en te doen. Ik heb verleden week geschre ven over de sterke jeugd, waarop Neder land rekenen kan en gezegd dat ik daarop afzonderlijk terug zou komen. Het baat niet te generaliseeren en in den trant van een toast te beweren, dat zij in haar ge heel sterk zal zijn. De loop der wereld bewijst, dat dat niet kan. Maar in haar beste elementen zal zij sterker, talrijker, veelzijdiger ook dan haar voorgangsters zijn Dat kunnen wij nu al vaststellen. En dat is een groote belofte voor Neder land. R. P. Volgens de Daily Express zouden de Russische autoriteiten den Duitschen so ciaal-democraten te verstaan hebben ge geven, dat het Koode Leger „veel eerder dan volgens het oorspronkelijk plan" uit Duitschland zou worden teruggetrokken, wanneer zy met de communisten in de Sovjet-zóne een arbeidersparty zouden gaan vormen. Naar Russisch inzicht kan alleen deze fusie Moskou de zekerheid geven, dat de anti-fascisten in het door de Russen bezette gebied sterk genoeg zullen zijn, om een weer den kop opste kend Nazisme te kunnen onderdrukken. De Russen hebben den sociaal-demo craten voorgerekend, dat een vertrek van de Russische troepen de voedselpositie aanmerkelijk moet verbeteren. In Berlijn moeten de sociaal-democratische leiders onder den indruk van de Sovjet-beloften in principe tot een samengaan met de communisten bereid zijn. Op het soc.-dem. partijcongres, dat met Paschen in Berlijn zal worden gehouden, zal een definitief besluit worden genomen, waarna met de 1 Mei-viering de fusie dan eventueel be kend zou worden gemaakt. Het blijkt echter, dat er ook onder de soc.-dem. leiders felle tegenstanders van zulk een fusie zijn. I)e Amerikaaanschc luit.-gen. Lucius D. Clay heeft verklaard, dat Amerika niefp tegen zulk een fusie had, indien zö het resultaat is van het democratisch proces en in overeenstemming met den wil van het Duitsche volk. „wy zullen echter noch in onze zóne, noch in geheel Duitschland eenige fusie van partyen, die niet vrywillig tot stand komt, bevorde ren". Clay gelooft, dat iedere dag, dat het systeem van zónes langer bestaat, de eventueele eenheid van Duitschland moei lijker maakt, daar ieder van de bezet tende macht het eigen type van organi satie steeds steviger in eigen gebied toe- Het woord is aan. Mme. de Girardin: Het is alleen het accent dat overtuigt. Tsjang Kai Sjck heeft het Chlneescho volk aangemaand, zich niet al te bezorgd te maken over de situatie in Mandsjoerije. Hij verklaarde, dat de vriendschap tusschen China en de Sovjet-Unie niet slechts gehand, haafd, doch versterkt diende te worden. (Reuter) Mededeelingen van den Minister van Oorlog De minister van oorlog, Mr. J. Meyncn heeft ln een persconferentie militaire pro blemen van Nederland besproken. I)E STERKTE Momenteel zyn 90.000 man onder de wa penen geroepen, verdeeld als volgt: batal jons in Indiè 15.000 man. ln opleiding ln Engeland (officieren, onderofficieren of specialisten) 11.000 man. gezagstroepen ter bewaking van politieke gevangenkampen 25.000 man, zeven bataljons ln opleiding 5600 man, aan- en afvoertroepen, Inten dancetroepen, autoherstel werk plaatsen, etc. 10.000 man, zes afgerichte bataljons ter handhaving van orde en rust 5000 man, pionlersgroepen. genlecomp., kaderscholen, specialistenscholen, school voor res. off., onderdeelen in opleiding tot het vormen van twee lichte divisies 18 400 man. Toelichting op de regeeringsvoorstellen aan de Indonesiërs A.N.P.-Aneta meldt: De Ned. ^Indische regeering heeft een toelichting op de re geeringsvoorstellen van 10 Febr. bekend gemaakt, waarin zij bevestigt, dat de voor stellen de volledige zelfbeschikking van Indië beoogen. Dc regecring aanvaardt uitdrukkelijk de plicht om zoo spoedig mogelijk de verwezenlijking te bewerk stelligen van het rechtmatige Indonesische Ideaal van vrij zelfbeschikkingsrecht. De verklaring verwerpt de opvatting, dat de voorstellen een uitgangspunt zouden kun nen bieden voor koloniale politiek in een nieuw spoor. Deze opvatting is onjuist. Men heeft zooveel mogelijk ruimte voor overleg en overeenstemming met de ver tegenwoordigers der Indonesische bevol king willen openlaten eh het was niet mo gelijk een gedetailleerd stelsel voor te leggen. De duur van de overgangsperiode is inderdaad een aangelegenheid voor overleg. „Wanneer men de zekerheid in het oog houdt, dat vrij zelfbeschikkings recht aan het einde van deze overgangs periode staat, dan kan de duur van deze periode eenerzijds vastgesteld worden in overeenstemming met de zware taak van uitbreiding van de consolideering en an derzijds met de uitdrukkelijke bedoeling van de regcerlng om zoo krachtig mogelijk mee te werken tot verdere ontwikkeling van Indonesië als natie. Men moge er van uitgaan, dat de aldus bepaalde overgangsperiode haar eindpunt zal hebben binnen den arbeidsduur van de thans opgroeiende generatie. De Indonesische bevolking zal de grootst mogelijke gelegenheid gelaten worden om deze overgangsperiode naar eigen inzich ten in het belang van haar vastgesteld doel te gebruiken. De verklaring somt drie problemen op, welke het meest de onmiddellijke aandacht vragen. Het eerste is de organisatie van de sa menwerking op voet van gelijkheid van de verschillende bevolkingsgroepen. Het tweede de reorganisatie van het on derwijsstelsel; daarbij Inbegrepen de ge organiseerde bestrijding van het analpha- betisme en het vormen van administratie ve economisch-technische krachten Het derde het ter hand nemen van het economisch herstel van het land, waarbij de belangen van de bevolking op den voorgrond worden gesteld en het tot stand brengen van de samenwerking van alle constructieve krachten, teneinde de verloren welvaart zoo spoedig mogelijk te doen herleven. Bovengenoemde punten liggen volgens de verklaring geheel en al binnen de re gelingsbevoegdheid van de Indonesische organen. De verklaring legt den nadruk op de democratische basis, waarop de volks vertegenwoordiging gebouwd zal worden en waarin de Indonesiërs een groote meer derheid zullen hebben. Er zal daarom een duidelijke overgang van macht van den vertegenwoordiger van de Kroon naar de ministers plaats hebben. Ook bij het zich beroepen op de bijzondere bevoegdheden zal de vertegenwoordiger van de Kroon niet op eigen gezag handelen, maar op ge zag van de regeering van het Koninkrijk der Nederlanden, waarin Indonesië door een aantal ministers vertegenwoordigd zal zijn. „Het ligt niet in de bedoeling om deze bijzondere volmachten anders te han- teeren, dan voor de handhaving van deze normen, die voor elke natie een duur/a men grondslag voor haar onafhankelijk bestaan vormen", aldus de verklaring. „De hanteering daarvan", zoo gaat de verklaring verder, „zal tot het versnellen van de ontwikkeling naar volledig zelfbe stuur met directe en gezondere resultaten dienen". Verder wordt verklaard, dat de moge- ïykheid tot inmenging in Indonesische zaken zich tot eenige duidelijk aangegeven punten beperkt. Het is de bedoeling de eenheid van Indonesië als natie zoo krachtig mogelijk te bevorderen. Bij de herdenk in vmt den s1n« ln de Java-zee. Z.K.1I. Prins Ilernlinrd onderhoudt zich met overlevenden van den zeeslag. Deze opname werd geinnakt In KngeImulledtuwjulc den oorlog. (P.) In totaal zijn hierbij 6209 officiereu (waarvan 1267 beroepsofficieren) ingedeeld. Dit is ruw berekend een officier op 15 man. In het vroegere Nederlandsche leger was do verhouding een officier op tien man. Op dit oogenbllk zijn ln wording 4 divi sies en wel 2 lichte en 2 volledige divisies. Elke dlvie bestaat uit 15.000 man. Buiten beschouwing zijn gelaten de onderdeelen die ln Nederland ter beschikking dienen to zyn (64.000). Het spreken van het oude en het nieuwo leger acht de minister volledig uit. den booze. Alle beschikbare kracht' n uit het oude leger, beroepsofficieren en beroepson- derofflcleren zijn, voorzoover niet overle den en gepensionneerd, opnieuw Ingescha keld. Voor wat de reserve-officieren au dienstplichtige onderofficieren betreft, la dit evenzeer moeten geschieden, hoezeer ook de belangen van het land hierdoor som- tyds moesten worden geschaad. Het creëeren van een nieuw leger uit niets is een organisatorische arbeid waar over alleen insiders, die in Amerika en En geland dit werk 5 Jaar lang bij de hand heb ben gehad zich een oordeel kunnen vormen. DECORATIES De minister ontkent, dat er gebrek aan waardeering voor het oude leger bestaat.. Er zyn ln 1940, op grond der daden in 5 oorlogsdagen bedreven. 800 voorstellen In gediend tot uitreiking der militaire Wil lemsorde. Dit is meer dan het geheele Rn- gelsche expeditleleger gekregen heeft voor zijn veldtocht van Cotentln af tot Berlijn. Hieruit biykl. dat de maatstaven van hel denmoed zich in deze 5 oorlogstaren ge wijzigd hebben zy, die in het Zuiden den oorlog hebben meegemaakt, weten, da* een Engelsch of Poolsch soldaat hot heel ge woon vond dagelijks daden van moed te verrichten, die wij ln 1940 op onze perlngo ervaring gebaseerd heldendaden vonden. Dientengevolge moeten alle voorstellen voor de militaire Willemsorde op grond der nieuwe maatstaven worden bekeken. Deze orde mag niet omlaag worden gehaald Dit ls echter niet het eenige argument In I,ou den Immers, zijn naast de militaire Willen» orde ingesteld het bronzen kruis de bron zen leeuw en het kruis van verdienste ZW. die voor de eerste afvallen, kunnen voor do volgende ln aanmerking komen Ook hier voor moeten alle voorstellen opnieuw wor den bekeken. Dit ls een werk, dat maan den vergt, aangezien de krllgsrapportei* hiervoor worden bestudeerd en vele ge tuigen gehoord. De Regeeringsvoorlichtingsdicnst meldt Het lidmaatschap van den permanente»" te New-York zetelcnden Veiligheidsraad der Verccnigde Naties vereischt. dal Ne derland daarin, evenals de andere «laten-: leden, permanent vertegenwoordigd is. Dc regeering heeft besloten, dat mr. N. van Kleffens Nederland in den Raad zal vertegenwoordigen. Aangezien de minister van Ituitenlandsche /.aken. als regel to 's-Gravenhage aanwezig moet zijn. heeft II. M. de Koningin goedgevonden, dat mr. K. N. van Kleffens aftreedt als hoofd van het departement van Ruitenlandsehe Za ken, en in deze hoedanigheid wordt opge volgd door mr. J. II. van Royen, tot dus verre minister zonder portefeuille, terwijl de heer Van Kleffens deel blijft uitmaken van het kabinet als minister zonder por tefeuille. Politieke beteekenis heeft deze eerst daags intredende wijziging niet. ,,Nat. Democratische Unie Naar A.N.P.-Aneta meldt, zal 28 Febr. te Rotterdam een nieuwe politieke partij worden opgericht, de „Nationale Demo cratische Unie". Onder de oprichters zijn prof. mr. C. W. de Vries, voormalig lid van de Liberale Staatspartij: ir. J. B Gil jam, mr W. G. Schrijver en G. van Stolk. De oprichters zijn van meening. dat do „Partij van den Arbeid" teveel links ge oriënteerd is en „De Vrijheidsbond" te conservatief. De laatste toont geen begrip voor het huidige tijdperk en lijkt niet ta voelen voor de vooruitstrevende Ideeën van den Bond van Jonge Liberalen. De doelstelling van de nieuwe partij is, do problemén van vandaag op zakelijke en voor de hand liggende wijze op te lossen. Generaal Anders, de bevelhebber van dc Poolsche strijdkrachten ln Italië, zal weldra naar Engeland terugkeeren om inet den Brltsche regeering de toekomst der oude# zyn bevel staande nsanschappen te bespreken*

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1