sanatogen Effecten- en Geldmarkt Russische vogel met Hollandsche veeren Herdenking KORT EN BONDIG Sterke zenuwen door Sanatogen! Het kolenrantsoen De Radio geeft vanavond Avonturen en Warrel cerug op het nest De populaire K.L.M.-piloot Iwan Smk lioff is ln ons land teruggekeerd en ter viering van deze gebeurtenis boden zijn talrijke vrienden van de K.L.M. hem een diner in het Victoria-hotel te Amsterdam aan. Alle vooraanstaande figuren uit de burgerluchtvaart, die in ons land aanwe zig zijn. gaven acte de présence. Smirnoff klinkt met K. Abspoel, voor iJlter der Vereen, van K.D.M.-piloter Nog beduusd van den toestand waarin hij zijn tweede vaderland en Schiphol in het bijzonder aangetroffen heeft, werd hij foestormd met vragen. De thans 51-jarige Smirnoff heeft eenige jaren voor den oorlog een boek gepubliceerd, waarin .hij uit zijn wel zeer afwisselende loopbaan als vliegenier vertelt. Het was getiteld: .Smirnoff vertelt". Hij is thans weer aan een boek bezig, dat gevoegelijk „Smirnoff, heeft nog meer te vertellen" genoemd kan worden Hij heeft ihans de meeste vlieguren op zijn naam staan van alle piloten ter we reld, t.w ongeveer 26.000, wat neerkomt op een 5 000.000 K.M. Alle deelen van de globe zijn onder hem doorgeschoven, want het aantal trajecten is legio Het begon in het Rusland van den Tsaar en kort ge leden was het de Atlantische Oceaan. In 1942 werd Smirnoff met zijn DC-3 transportvliegtuig door de Japanners neer geschoten. Er vielen eenige slachtoffers en de piloot zelf kreeg vier kogels in zijn lichaam. „Twee in mijn rechterarm, een in mijn linker en een in mijneh, mijn ham." Nog 9 maanden bleef hij met twee ko gels in zijn lichaam rondloopen. Dat was in den tijd, dat hij in een transport squa dron tusschen Brisbane en Port Moresby (Nw. Guinea) vloog. Bij het ongeluk was een pakje diamanten verloren gegaan. Twee maanden later werd het pakje te ruggevonden, de diamanten waren echter zoek. Hot toeval wilde, dat een strandjut ter, die eenige mijlen van de plaats van het ongeluk woonde, zeer vrijgevig was met zijn borreltjes, wat de aandacht van de speurders trok, die zoodoende een ho peloos lijkende zaak nog wisten op te los- ecn, want de man bleek de meeste dia manten, ter waarde van eenige tonnen, nog in zijn bezit te hebben. Nadien trok Smirnoff naar West-Indië. JToen hij in koeler klimaat kwam, begon- ('jtn de kogels echter pijn te doen. „Ja, jeen moest ik het ziekenhuis in. De eerste keer was ik er maar één dag in geweest, maar nu duurde het langer." West-Indië werd gevolgd door Engeland. Nu de lijn Bristol-Lissabon-Gibraltar. In dezen tijd is hij meerdere malen geope reerd. Weer later volgden de Ver. Staten voor een speciale studie van de Oceaan- vluchten. „Ja, stelt u voor, ik heb nog twee maanden op de schoolbanken geze ten om de nieuwe navigatie-melhoden te leeren en alles wat de C-54 betreft. Dat valt niet mee op mijn leeftijd." Zoo oud ziet hij er anders niet uit en ook in zijn optreden ziet men hem zijn leeftijd niet aan. Voor de microfoon. Veenendaal leidde het vraaggesprek voor de radio, waarbij hij in zijn inleiding nog gewag maakte van de kompasafwij kingen, waarmee Smirnoff te kampen heeft gehad door 't metaal in zijn lichaam. Hij had dat als grapje aan de Amerikaan- sche journalisten verteld, die den ook in de States zoo geliefden nestor van de Flying Dutchmen kwamen interviewen. Dezen namen het echter voor ernst op en zoo stond hij met vierkolomskoppen ln alle kranten tusschen de beide oceanen. De heer Veenendaal stak een heele lof rede af, wat Smirnoff blijkbaar een beetje te bar vond. want hij pakte een koekje van het schaaltje dat voor hem stond en stak het in Veenendaal's mond en begon met zijn paar woordjes in het nog altijd gebroken Nederlandsch tot zijn talrijke toehoorders in de huiskamers. Toen vond hij het blijkbaar genoeg en wilde naar zijn vrienden toe, die met belangstelling toekeken. „Nu, goeienavond allemaal en welte rusten." (Het was half acht.) De Vrouw en de Politiek. Het Comité van Samenwerkende Vrouwen verenigingen zal op 4 Maart a s. een ver gadering in een der zalen van Restaurant Lido te Haarlem beleggen, waar door de dames B. Huetinck—v. d. Mei te Amersfoort en Mr. Petra Eldering, redactrice van de Vrije Katheder het voor en tegen van een aparte vrouwenlijst tegen elkaar zal worden afgewogen. De vergadering begint om 20 uur. Raad van Cassatie. Voor den bijzonderen raad van cassatie te 's Gravenhage werd de zaak van H. V. uit Haarlem behandeld. V was door het bijzon der gerechj^hof te Amsterdam tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het in Juni 1943 vrijwillig toetreden tot het N.S.K.K. Hij zeide tot dezen stap geprest te zijn, Omdat de Dultschers hem op een kleinen diefstal hadden betrapt. De verdediger, mr. v. Löben Seis, betoog de, dat de persoonlijke omstandigheden van verdachte een dergelijke zware straf niet rechtvaardigden. Hij vroeg een lichtere straf op te leggen. De procureur fiscaal concludeerde tot ver werping van het beroep. Uitspraak over drie weken. 350.000 fietsen uit Engeland. De Volkskrant verneemt dat er veel kans is dat Nederland dit jaar 350.000 fietsen uit Engeland zal krijgen Uitslaande brand. De Hillegomsche brandweer werd Maan dagmorgen gealarmeerd voor een brand in een groote schuur aan de Molenstraat. De brand liet zich aanvankelijk ernstig aan zien. vooral omdat de brandhaard te mid den van een dichtbebouwde wijk gelegen was. Gelukkig was er weinig wind, zoodat de brandweer, door de belendende perceelen nat te houden, uitbreiding van het vuur wist te verhinderen. Echter kon zij niet voorkomen, dat de schuur geheel uitbrand de. De oorzaak is vermoedelijk kortsluiting. Februaristaking 4941 Een grootsche plechtigheid te Amsterdam Inschrijving op Spaarcertificaten tegengevallen Velen ondervinden thans nog de getolgcn 7an den oorlog naar li-hnnm en geest; voor hen is het phosphor* ;n eiwithoudende Sana togen :en onontbeerlijke hulp. 8anstogei; vult deze tekorten aan en gaat zoodoende naar de kern der gezor. Iheid. Haal heden nog een busje I Uw apotheker o( drogist beeft het weer en ledige bussen hoeft U niet meer in te leveren 1 Het zenuwsterkende voedsel AGENDA. DINSDAG 26 FEBRUARI Gem. Concertgebouw (tuinzaal): A'damsch Kleinkunst Ensemble, 20 u. Gr. zaal: Lcdcn- concert H.O.V., 20 uur. Stadsschouwburg: Specialist in Marcelline (Comedia). 20 uur. Huis voor ouders en opvoeders: Lezing erfe lijkheid en opvoeding, 20 uur. Rembrandt: 100 mannen en een meisje, 14, 16.15, 19 en SI.15 uur. Palace: Alleen engelen hebben vleu gels. 14. 16.15, 19 en 21.15 uur (14 Luxor: Marthe. de spionne. 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (18 jFrans Hals: Een vrouw doet zaken, 14 16.30, 19 en 21.15 uur. WOENSDAG 27 FEBRUARI Rest. Urinkmann: Openbare vergadering Liberale Staatspartij. Koninginneweg 37: Cursus geschiedenis der muziek, 19.30 uur. Bioscopen: als Dinsdag, Over het geplaatste bedrag Grootboek inschrijvingen ad f 1008 milliocn is de re geering dankbaar, maar niet voldaan. Want de inschrijving zal straks opnieuw worden opengesteld, hetgeen ongetwijfeld nog wel eenig resultaat zal opleveren, omdat eerst kort voor het einde" van den inschrijvingstermijn bekend gemaakt werd dat de inschrijvingen ook voor belasting betaling van derden kunnen worden ge bruikt, waardoor het nadeel der driejarige blokkeering aanmerkelijk is verminderd. Vooral omdat van regeeringszijde is mede gedeeld dat het in totaal thans bij de banken geblokkeerde tegoed noodig zal zijn om aan de eischen van den fiscus te voldoen. Het was bekend dat de z.g. zwarte vermogensaanwassen vrijwel ge heel zullen worden „wegbelast", maar ten aanzien van de gewone vermogensheffing had men aanvankelijk een bescheiden per centage van 10% in het hoofd. Het blijkt echter dat de fiscus hiermede geen ge noegen zal nemen. Wanneer dit cijfer al juist mocht zijn, waaromtrent nog geen zekerheid bestaat, heeft het slechts be trekking op de kleinste belastbare vermo gens, het blijkt echter in de bedoeling te liggen van de grootere vermogens een hooger percentage te vragen, hetgeen noodzakelijk lijkt te zijn om hel door de regcering gewenschte bedrag van f 3 a f 4 milliard bijeen te brengen. Wanneer alle geblokkeerde tegoed voor belasting noodig is en dat van den één ook voor de belas tingen van den ander kan worden aange wend, vormen de 3% Grootboekcertifi caten een aantrekkelijke tijdelijke beleg ging van geblokkeerd tegoed, omdat men op de beurs de 3% obligaties van Staat, Provincies en Gemeenten 2 2V2 boven pari moet betalen. Want wij leven nog altijd in een periode van ruim geld. Dat er niettemin slechts voor f 117 millioen aan Spaarcertificaten werd ingeschreven, houdt verband met het feit dat alleen particulieren mochten in schrijven. De sedert ter beurze ontstane vraag is voor een goed deel van de insti- tutioneele beleggers en van groote onder nemingen afkomstig, waartegenover blijk baar zooveel aanbod aanwezig is dat de koers zich om en bij 101°/o blijft bewegen Gelet op het feit dat Spaarcertificaten het eenige fonds zijn, dat met vrij geld kan worden gekocht en tegen ontvangst van vrij geld weer kan worden verkocht, is men geneigd te concludeeren, dat de hui dige besparingen van het publiek nog niet groot zijn, tenzij straks mocht blijken dat de inleg bij de spaarbanken gedurende de laatste maanden belangrijk gestegen is. Wat de conversie aangaat van 3V2'/» in 3% pandbrieven door de Nederlandsche Hypotheekbank en de Hypotheekbank voor Nederland wezen wij in ons vorig overzicht reeds op de dwangpositie, waar in de belegger thans verkeert. Thans heeft ook de Westlandsche de conversie van f 10 millioen 3/2°/» pandbrieven aan gekondigd en het ligt voor de hand dat meer hypotheekbanken dezen weg zullen volgen. Thans mogen ook de achterstallige uitlotingen van obligaties geschieden, zoo flat er straks een stroom van aflossingen kan worden verwacht, welker opbrengst aanvankelijk alleen met toestemming van Rechtsherstel mocht worden herbelegd. Hiervoor is lntusschen een algemcene ver gunning verleend met dien verstande, dat ie voor het provenu der lossingen ge kochte fondsen niet weer mogen worden verkocht. Was het vroeger veelal een voordeel wanneer men bij de uitloting .uit de bus" kwam, thans beteekont dif :-oor den fondsenhouder een verlaging van *ijn inkomen uit rente, nu een rendement ■an 3ter beurze nog nauwelijks te ma ken is. Dat hierin een groote onbillijkheid schuilt tegenover den belegger lean i^let scherp genoeg worden geaccentueerd, om dat de daling van den rentestand geen na tuurlijk, maar een kunstmatig karakter draagt, voornamelijk als gevolg van de maatregelen der Overheid. De emissie- markt is voor het particuliere bedrijfs leven gesloten, omdat men de beschikbare gelden vbor de staatskas wenscht te reser veeren, zoodat de belegger feitelijk ge dwongen wordt de Overheid aan goedkoop geld te helpen, terwijl alle andere dingen aanmerkelijk duurder moeten worden be taald. Ook om deze reden is het dringend gewenscht dat aan den geld- en effecten- handelden grootere mate van vrijheid wordt teruggegeven, dat de beurs ook voor den handel ln aandeelen wordt opengesteld, hetgeen nu echter weer ver traagd wordt door de verlenging van den termijn voor de effectenregistratie tot 15 Maart a.s. De Amsterdamsche beurs lijkt nu eenmaal het stiefkind van de regeering te zijn. Weerbericht Weersverwachting tot Woensdagavond: Zwakke, nu en dan matige, verander lijke wind. Meest zwaar bewolkt met eenigen neerslag. In den nacht met uit zondering van het Zuid-Westen van het land lichte vorst. Overdag temperatuur om of enkele graden boven het vries- in den volgenden winter Een kaart met 16 Eenheden Er is toegezegd, dat de brandstoffen- voorziening in den volgenden winter veel beter zal zijn dan die nu is. Het moet zoo vernamen wij in het voornemen liggen in Mei aan de huis brand-gebruikers een kaart te verstrek ken met bonnen voor 16 eenheden. Reeds in Juni zouden op die kaart 5 a 6 een heden verstrekt worden. De productie in de Nederlandsche mij nen was over Januari 623.260 ton, het hoogste cijfer dat tot nu toe sinds de be vrijding bereikt is. (October 618.517 ton, November 610.832 ton en December 500.346 ton.) Op het Waterlooplein had Maandagmid dag, zooals wij reeds medegedeeld hebben, de herdenking plaats van de slachtoffers die bij de Februaristaking in 1941 zijn ge vallen. Aan den intocht van de Koningin was van te voren weinig bekendheid gegeven. In de omgeving van het Waterlooplein stonden dichte rijen toeschouwers langs den weg. Op het Rembrandtplein was het een drukte van belang. Lange dichte rijen toeschouwers stonden langs 'den weg geschaard, waarlangs de eene groep illegale weikers na de andere volg de. Verschillende groepen van gemeente- personeel uit Amsterdam voerden vaan dels en roode spandoeken mede. Vele deelnemers waren in uniform gekleed, zooals de mannen van de tram en de rei niging. In den stoet trokken ook muziek korpsen mede. Naar schatting waren op het Waterloo plein en omgeving 60.000 belangstellenden. De Koningin werd begroet door het Wil helmus. Als sprekers traden op de heeren F. de Boer, burgemeester van Amsterdam, H. Oosterhuis (N.V.V.), W. Steinmetz (Ka tholieke Vakbeweging), H Blokzijl (Een heids Vak Centrale), Sam de Wolff (na mens de Joden), het A.R. Kamerlid Mr. A. Roosjen, G. Wagenaar (Communistische partij) en F Goedhart (Paroolgroep). Alle sprekers herdachten de stakings dagen en wezen op het belang daarvan voor den vrijheidsstrijd in ons land. Mede gedeeld werd dat ln verband met de sta king 3500 personen door de Duitschers ge arresteerd waren. Een sobere, maar Indrukwekkende plechtigheid was de kranslegging om de nagedachtenis te eeren van allen die in den strijd gevallen zijn De Tramharmonie speelde het Largo van Handel en het Tramkoor zong „De Gravers" van Olman. De burgemeester deelde mede, dat de Koningin besloten heeft aan het wapen van de stad Amsterdam een devies toe te voegen, luidende: „Heldhaftig, vastbera den, barmhartig". Dit dqvies zal in een Koninklijk Besluit worden vastgelegd. De Koningin is voornemens aan de stad een vlag ten geschenke te geven, waarin het wapen met het nieuwe devies zullen zijn opgenomen. Het artsen-autoprobleem. Het probleem van het gebrek aan motor rijtuigen voor artsen blijkt ook <lo aandacht te hebben van de K. N A. C„ die een adres tot den Raad van Ministers heeft gericht met het verzoek, onverwijld maatregelen te dat alle artsen, dierenartsen en tandartsen, die daaraan behoefte hebben, op zeer korten termijn ln het bezit worden gesteld van een nieuwe, althans ln zeer goeden staat verkeerende personenauto. De K. N. A. C. acht den toestand zóó wan hopig geworden, dat bereids artsen en zie ken het slachtoffer zyn geworden van het gebrek aan een betrouwbaar snelvcrkeers- mlddel van de medici, die zelfs genoodzaakt zijn te overwegen een deel van hun adml- nlstratieven arbeid neer te leggen, zy is van meening dat de belangen van het econo mische leven het onaanvaardbaar maken de medici van een vervoermiddel te voor zien uit het reeds geheel onvoldoende aan tal nieuwe personenauto's, dat volgens de tot dusver bekend gemaakte plannen zal worden ingevoerd. De K. N. A. C. dringt dan ook met klem aan op spoedige vergrooting van dit quo tum. en wel met een no*r matige schatting 5 a 6000 personen auto's. KRO 17.35 Voor de Jongeren. 18.00 Canta bile-septet. 18.15 Lezing Th. v d. Steen. 18.30 Cantabile-septet, in 50 s Avonds als ik slapen ga. RNIO 19.00 Nieuws. KRO 19.15 Progi'. overz. RNIO 19 35 Voor de Ncd. Strijdkr. 20.00 Nieuws. KRO :0.05 Metropolc- oik. 21.00 Hoorspel. 21.45 Spicndora. RNIO 22.00 Nieuws. HILVERSUM II, 413 M. AVRO 17 00 Musette. RNIO 17.30 Oorlogs pleegkinderen. AVRO 17.35 Red-White and Blue Stars. RNIO 18.00 Nieuws. AVRO 18.18 Viool en orgel. RVU 18.30 Psychologie dei- gemeenschap. AVRO 19 00 En nu naar bed. 19.05 Êliane Magnan, cello. 19.30 De geesteiyke nood van ons volk. 19.45 Piano- werken van Debussy. RNIO 20,00 Nieuws. 20.05 De fiscale recherche. A VRO 20 20 Bonte Dinsdagavondtrein. 21.45 Hoorspel. 22.05 „Contact". 22.15 Bultenl. overz. 22.30 „Con tact". RNIO 23.00 Nieuws. AVRO 23.15 „Hallo Amerika". 65. „Nee," zegt de dikste van de twee. Dit hmt is het verlaten dal, het buiten ste gebied van Koning hm. Saul A Man- der den Eersten, geprezen zij zijn naam en schoon zijn zijn voeten!" „Wat een rare mier is dat" waagt Warrel op te merken, maar de dikke schildwacht doet net alsof h\j niets gehoord heeft en laat de twee reizigers door, na het briefje aandachtig bestudeerd te hebben. Wag en Warrel hebben evenwel niet gezien, dat uit een der raampjes van de poort het grijnzende gezicht van een sluip wesp steekt, dat grimassen trekt tegen den mageren mier. BINNENLAND. Op de Militaire Academie te Breda Is nekkramp geconstateerd. Tot nu tot zijn er twee gevallen. Ter voorko ming van uitbreiding is. de quarantainetoe- stand afgekondigd. Prof. Mr. C. P. M. Romme te Overveen is alsnog bereid gevonden een candidatuur voor het Tweede-Kamer-lidmaat- schap voor de Katholie ke Volksparty te aan vaarden, Hollandsche aqua- rellistcn hebben te Am sterdam een vereenlglng opgericht die zich ten doel stelt de belangstel ling voor de wateiverf- kunst .op te wekken en periodieke tentoonstel lingen te organiseeren. De heer Kees Verwey is voorzitter der veree nlglng, het secretariaat wordt door den heer O. B. de Rat waarge nomen. Een ploeg Rotter- damsche arbeiders heeft geweigerd een boot aardappelen voor Por tugal te laden, wegens hun vermoeden, dat deze aardappelen voor Spanje bestemd waren. De Amsterdamsche Bond van Oud-Spanje- strijders heeft ln een telegram aan min.-presi dent Schermerhorn naar aanleiding van de te rechtstelling van Chris- tino Garcia op het ver breken der betrekkin gen met de regeering van Franco aange drongen. In verband met de Kardinaalshultiiging te Utrecht zal aldaar op den avond v. d. feestdag een fakkeloptocht geor ganiseerd worden, ge volgd door een défilé voor het paleis, waaraan naar verwachting onge veer 30.000 personen zullen deelnemen. Het comité Neder land herdenkt 1940—1943 zal op Zaterdag 4 Mei ln het Olympisch Sta dion te Amsterdam een spel doen opvoeren, waaiin Neerland's ge vallenen worden her dacht. Het spel ls ge schreven door A. den Doolaard. Vijfduizend personen zullen hieraan onder leiding van Carel Briels medewerken. De samenwerkende reclasseeringsinstellin- gen zullen op 6 Juli een groote nationale collec te houden. Haarlem en Omgeving. Een rehabilitatie. By beschikking van. den Minister van Justitie van 8 Februari ls de staking in zyn functie van den heer J. Noort- man, agent van politie le klasse te Heemstede, opgeheven en is bepaald dat geen enkele maat regel ingevolge het zui veringsbesluit tegen hem zal worden genomen, zoodat hij volledig is gerehabiliteerd. Donderdag 28 Fcbr. a.s. hoopt de heer H. Kloos, Jan Evertsen- straat 3, vakwerkman bij de ijkstelefoon- dienst, den dag te hér- 1 denken dat hij 25 Jaar geleden bij genoemd be- 1 drijf in dienst trad. i Een voorloopig comité is te Haarlem gevormd, bestaande uit politiek onbehuisden van Katholieken huize, met het doel te yverei**fooi versterking van de Christofoor-groep in de Partij van den Arbeid. Secretaris Is: Mr. van 1 Beek, Ged. Oude Gracht 11 b, Haarlem. Het Noord Hol landsen Opera Gezel- x schap (dir. Joh. te Slaa, dirigent Frans Pielage) zal op Zaterdag 2 Maart een Kerkconcert geven in de Begynhofkapel te Haarlem. Medewerken- P den zyn: Truus Morlfcn, b sopraan, Lya Wit, alt, 1 Emanuel Valento, tenor en Joh. te Slaa, bas. Aan den vleugel Adriaan k Koppes. Wegens diefstal van geld uit aangetcekendc stukken heeft do Heem- 1< steedsche politie proces- 2 verbaal opgemaakt te- gen een hulpbesteller. li De passagierslijsten van de twee repatrlee- ringsschepen: „Indra- poera" en „Alcantara" li die den 28en Februari cl resp. In Amsterdam en g Southampton worden n yerwacht, hangen ln één der etalages van de p firma Vroom en Drees- a mann aan het Verwulft V te Haarlem. Bovendien liggen deze lijsten ter s inzage op ons hoofdkan- F toor in de Groote Hout- k straat en onze bijkan toren op het Soenda- 2 plein en In IJmuiden. Y

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2