Nog geen positieve resultaten in Djokja Verwijdering van Duitschers Samengaan van Socialisten en Communisten De Schrijver met gesb.agd Actie tegen F ranco zet door Jaargang Xo. T«M T T "X "1 _1 Vrijdag 1 Maart t»l« Buroaux: Oroote Houtstr. «3 I I Z*"1Y" g VY^ Q j 9 ZY fN 1 Z*1! Uitgave Stichting Voorlichting en Soendapleln 37. Haarlem J. \-4. I 1C 1 1 1 O JLS VjL Vl I LI LI Abonnementenp. week 31 cl. IJmuiden: Kennemcrlaan 154, J per kwartaal f 4. Telef. 5437. Postgiro 273107 Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Hubert Peereboom Tel.; Redactie 10000. Dlr.-Hoofdred. 15054 Het woord is aan. r\E Minister van Justitie heeft medege- deeld, dat personen van Duitsche nationaliteit binnenkort uit Nederland zullen worden verwijderd. Hij ■heeft niet gezegd, dat „de Duitschers" er uit gaan, omdat een aantal zal mogen blijven. Daartoe behooren degenen, die al voor 10 Mei 1940 met toestemming van de Neder- landsche overheid hier waren gevestigd en zich voor en tijdens de bezetting als oprechte vrienden van het Nederlandsche volk hebben gedragen. Maar men moet nog uitmaken wie dat zijn. „Zij, die mee- nen zich zoodanig gedragen te hebben, kunnen zich met een schriftelijk ver zoek wenden tot het hoofd van politie der gemeente, waar zij wonen". Dat ver zoekschrift moet voor 15 Maart worden ingediend en wie er geen inzenden gaan er mettertijd zonder vorm van proces uit. Deze ministeriecle mededeeling zal een stroom van Duitsche verzoekschriften ontketenen. Er zijn nog twintigduizend Duitschers in ons land en hun verlangen om naar hun vaderland terug te keeren kan in de huidige omstandigheden niet erg groot zijn. Pas zijn de Engelschen er toe overgegaan, de rantsoenen in hun bezettingszone met een derde te vermin deren. Dat ziet er dus slecht uit, al moet men uit de ministerieele verklaring op maken, dat de aftocht van de Duitschers uit Nederland nok wel even op zich zal laten wachten, na welke periode de voed selvoorziening in Duitschland verbeterd zou kunnen zijn. Wij moeten aannemen dat van geallieerde, met name Amerikaan- sche zijde maatregelen te wachten zijn om de critieke voedselpositie, die in ver schillende Europeasche gebieden bestaat, te verbeteren. Maar er zijn meer redenen waarom de nog in ons land wonende Duitschers liever hier zullen blijven. Hun kansen op goede huisvesting en ook op geregeld werk zijn niet best en de ge dachte aan de geallieerde bezetting zal hen ook niet sterk aantrekken. Deze te verwachten weerzin in den „Heimkehr" is reden te meer om de hoop uit te spreken, dal de verzoek schriften met gestrengheid beoordeeld zullen worden Want de Duitschers die geen goede papieren hebben zullen zich gaan uitsloven om er iets aannemelijks van te maken. Laten wij oppassen daar niet in te vliegen. Zij die zich niet op onmiskenbare wijze, zonder afwijkingen, als vrienden van Nederland hebben ge dragen moeten er uit. Daartoe behooren dus ook de twijfelgevallen. Nederland heeft in het verleden te zwaar leergeld moeten betalen voor zijn argelooze gast vrijheid jegens Duitschers om er nu nog licht over te denken. En het moet nog maar blijken wat de toekomst brengen zal. In elk geval moeten wij er tegen waken, dat ruime toelating van Duit schers in ons land ooit meer plaats vindt. Wij zijn naar den aard geen wraakzuch tig volk en zullen er ons niet tegen verzetten, dat Duitschland de kans krijgt om zich te herstellen. Maar totdat een nieuwe geest in dat land mocht ontstaan zijn, die beter en hooger levensopvattin gen in het Duitsche volk doet overheer- schen, zal er nauwlettend op toegezien moeten worden dat de Duitschers in hun eigen land leven cn zich niet vestigen in het onze. Gebeurt dat niet, dan loopen wij de kans dat het geheele spionnage- etelsel zich binnen korten tijd opnieuw ontwikkelt en dat wij opnieuw „in kaart systeem gebracht worden" om in de toe komst des te vlotter te kunnen worden geselecteerd voor het executiepeloton, het kamp, de gevangenis of „alleen maar" deportatie. Een gewaarschuwd man telt voor twee en het kan ons in geen geval onverschillig laten dat het Duitsche volk, nu tijdelijk verlamd in zijn krachtspresta- taties, zes of zeven maal zoo talrijk als het onze is. een zeer groot land bewoont, over veel belangrijker hulpbronnen be schikt dan wij en ons in de toekomst weer verre in macht overtreffen zal, tenzij de schepping van een Federale Unie tot vol komen nieuwe verhoudingen en opvattin gen in Europa zou leiden. Maar dat voor uitzicht blijft voorshands nog een vrome wensch. Als, na het onderzoek van de verzoek schriften, aan een zeker aantal Duitschers wordt toegestaan, om op grond van hun gedrag in het verleden in ons land te blijven wonen, zal het toch gewenscht zijn een zekere contróle te blijven uit oefenen. Er mochten er eens bij zijn die in bepaalde omstandigheden en onder ze keren aandrang van opvatting verander den. De minister van Justitie heeft ook nog medegedeeld dat onder zijn reeds ge noemde voorschriften niet vallen diegenen, die tengevolge van tegen hen door het nationaal-socialtstisch régime getroffen maatregelen hun vaderland hebben ver laten en in Nederland een tijdelijk ver blijf hebben gekregen, zooals b.v. Joodsche vluchtelingen Dat spreekt vanzelf. Ten aanzien van hen zal een afzonderlijke regeling worden getroffen. Die zal onge twijfeld inhouden dat zij toch allen ge registreerd moeten worden, anders zullen er verkeerden zijn die zich onder hun groep trachten te rangschikken, Laat ons hopen dat dit alles goed verloopen zal. Dat wil zeggen: onder scherp toezich* met een zeer scherpe beoordoeling. R. P. Sjahrir heeft Donderdagavond in een telefonisch onderhoud met Batavia ver klaard, dat de eerste zittingsdag van het Indonesische Centrale Natibnale Comité te Djokjakarta geen positieve resultaten heeft opgeleverd. Iiy zeide verder, dat het comité nog twee dagen in zitting by een zou zyn. Heden zouden nog een aantal woord voerders van de verschillende Indonesi sche politieke partyen en groepceringen hun gezichtspunten naar voren brengen. Men verwacht, dat Sjahrir zyn belang rijkste redevoering op Zaterdag zal hou den, waarna men tot stemming zal over gaan. Kerr naar Semarang. De Britsche kruiser Norfolk heeft met Sir Archibald Clark Kerr aan boord koers genomen naar Semarang, daar het de be doeling is, dat Sir Archibald deze stad zal bezoeken, zoodra hij hiertoe in staat is. Tot heden heeft zijn gezondheidstoestand hem belet dit voornemen ten uitvoer te brengen, hij verblijft nog aan boord. Evacuatie van Nederlanders uit Menado. Allo Nederlanders uit Menado worden geëvacueerd naar Morotai. Politieke collaboratie wordt niet gestraft. In een officieele verklaring betreffende de personen, die gedurende de Japansche bezetting met de Japanneezen gecollabo reerd hebben, herhaalt de Ncd.-Indische regeering, dat niemand in dit land ver volgd zal worden louter en alleen van wege politieke collaboratie met de Ja panneezen, daar het noodzakelijk is, dat men het verleden afsluit en men aan den wederopbouw begint. Het is duidelyk, dat desalniettemin die personen, die misda den hebben bedreven, waarvan iedere stand en elk ras in Indonesië voelt, dat Het ongeluk aan den Heerenweg Nader vernemen wij, dat de motorrijder die op den Heerenweg ter hoogte van de Koediefslaan Woensdag j.l. is verongelukt de 50-jarige heer H. J van Es was, wonen de te Heemstede. De overledene was leeraar aan de Chr. ULO School aan de Dreef (hoofd de heer F van Woerden) en daar een gewaardeerde leerkracht die ook bij de leerlingen zeer gezien was. Hij was sinds een aantal jaren plaatsvervangend hoofd en werkte reeds sinds 1919 aan de Dreefschool. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot geschiedt Zaterdag 2 Maart des namiddags te één uur op de Algemeene begraafplaats te Heemstede. Crimineel allerlei Het zijn allemaal betrekkelijk kleine mis dadigheden die ter kennis van de Haarl. politie worden gebracht, doch alles bij elkaar geeft het te kennen, dat wij nog ver van een eerlijke wereld leven. Als men uitgaat, moet men deuren en ramen afsluiten, er zijn weer enkele gevallen van Insluiping geconstateerd. I.aat geen fiets onbewaakt staan; de politie snapte een passagierenden zeemachinist, die met een fiets-op-slot sjouw de. De sleutel was natuurlijk verloren. Nauwelijks op bureau gearriveerd, of er komt een hijgende man aangifte doen. Ge lukkige hereeniglng volgde, maar de machi nist was behalve de sleutel, nu de geheele flets kwijt en een cel-ervaring rijker. Laat geen tasschen of portefeuilles „eventjes" liggen. Een huismoeder verloor op die wijze een boodschnppentasch met f80,—, textiel punten enz. Kortom geeft geen gelegenheid tot diefstal, past op uw spullen! deze bestraffing verdienen, voor den rech ter gebracht moeten worden. Daartoe zal het volk zelf door zijn wettelijke en ver tegenwoordigende lichamen beslissen over de vervolging en berechting van deze mis dadigers. Ook voor de periode na de Japansche capitulatie wordt eenzelfde houding aan genomen. Volgens Reuter verwacht men in Lon den, dat Sjahrir de vergadering zal advi- seeren het Nederlandsche ontwerp als basis voor de onderhandelingen te aan vaarden. Zijn naaste medewerkers zouden voorzien, dat hij zal aftreden indien het comité de voorstellen zal afwijzen. DE DISTRIBUTIE. TEXTIEL Naar van officieele zijde wordt medege deeld. zal het aantal uit te reiken textielver gunningen worden uitgebreid. Het systeem van speciale vergunningen wordt afgeschaft. Men kan tevens een verandering in de waar deering van textielpunten tegemoet zien. f.r mag niet worden vergeten, dat het algemeene distributiebeleid ten nauwste samenhangt met het internationaal beleid. De Fransche regeering heeft het Ame- rikaansche voorstel voor een drievoudige verklaring, waarin het Franco-regime aan de kaak wordt gesteld, in principe aan vaard. Een dergelijk besluit zou binnen kort van Engelsche zijde te wachten zijn. Een Fransche nota, die voorstelt dat de Spaansche kwestie voor den Veiligheids raad wordt gebTacht, is gisteren in Lon den ontvangen. De Fransche regeering is In de Sovjet-zone van Duitschland De leiders van de socialistische en com munistische partyen in de Russische be zettingszone van Duitschland hebben, naar de Britsche nieuwsdienst meldt, be sloten over te gaan tot het oprichten van een gemeenschappeiykc party, die bekend zal staan als de „Duitsche Socialistische Eenheidsparty". De voornaamste punten van het program zijn: bestraffing der oor logsmisdadigers. democratiseering der economie, publiek beheer van openbare diensten, mineralen, mijnen en financieele ondernemingen, belastinghervorming, recht van vereeniging en staking, vrijheid van spreken, godsdienst en gelijkheid van alle burgers voor de wet, agrarische her vormingen en tenslotte herstel van de Duitsche eenheid als een parlementaire democratische republiek met een centrale regeering. Nieuws uit liet buitenland De Britsche troepen zullen Zaterdag a s. Perzië verlaten, zulks in overeenstemming met het Brltsch-Russlsch-Perzisch verdrag van 1942, Ullman: Jeugd is geen leeftijd; het is een geestestoestand. Spaak krijgt nu een opdracht De lieer Dc Schryver, voorzitter van de Belgische Chr. Volks Party, heeft aan de pers medegedeeld, dat de besprekingen, ten gevolge van de oppositie van dc so cialistische groep tegen een volksrcferen- dum inzake de koningskwestie, niet tot bevredigende resultaten hebben kunnen leiden. Ook zou de Belg. Soc. Party een coalitie met dc Volksparty hebben ver worpen, omdat haar programma het deel nemen van de Communistische Party niet zou toestaan. Dientengevolge heeft dc heer De Schryver Donderdagmiddag over het resultaat van zyn stappen ver: lag uitge bracht by den Prins-Regent, die hem van zijn opdracht heeft ontheven. Aan den heer Spaak is een nieuwe Informatie opdracht gegeven. van oordeel, dut de Spaansche kwestie een budreiging voor den wereldvrede cn de veiligheid inhoudt. Welingelichte kringen te Washington hebben het standpunt der Amcrikaansche regccring in de Spaansche aangelegenheid gepreciseerd, speciaal wat betreft de „tusschentijdschc regeering", waarover in dc Amcrikaansche nota aan de Fransche regeering wordt gesproken. Uit de toe lichting blijkt, dat niet de samenstelling der Spaansche overgangsregeering, doch wel haar democratische karakter nauw keurig van te voren dient te worden vast gesteld Het houden van vrije verkiezin gen. onder toezicht van een Engelsch- Fransch-Amerikaansche commissie van waarnemers, is dc primaire voorwaarde die gesteld zal worden aan alle eventueele leden van het overgangskabinet Breuk onvermydeiyk? Voorts was men in bedoelde kringen er van overtuigd, dat een breuk tussehen Spanje en Frankrijk niet te vermijden zal zijn. De Spaansche autoriteiten üiken ten zeerste geschokt te zijn door de Amc rikaansche nota. De Spaansche pers lijkt zoowel het sluiten der Fransch-Spaansche grens als de Amcrikaansche nota te heb ben verzwegen. De Fransche ambassadeur te Madrid, Hardion, heeft de officieele nota over de grenssluiting aan de Spaansche regeering overhandigd. De Spaansche autoriteiten hebben nog geen verdere maatregelen genomen. In den nacht van 28 Februari op 1 Maart om 12 uur Is de grens gnn Fransche zijde formeel gesloten Reuter's correspondent te Madrid seinde, dat in de Spaansche hoofdstad rekening wordt gehmiden met oen zekere soepelheid der Franschen ten aanzien van het grensverkeer. Men neem', aan, dat de Spaansche autoriteiten niet zullen overgaan tot het verbreken van de diplomatieke betrekkingen en dat zij zich zullen bepalen tot dezelfde maatregelen als dc Fransche regeering heeft genomen. Uitbreiding der rcgecring-Girah' In Spaansche-republikeinschc kringen te Parys onderzoekt men dc mogetykbeid de r.geering-GIral een breeder basis te geven door het opnemen van meer ge matigde elementen. Zoo noodig wil men overgaan tot ontbinding van het kabinet. De leden van de republikclnsche regoeriivy ziin bereid het stroeve constitutioneels standpunt te verlaten cn over te gaan tot realistische politiek, die door de omstan digheden wordt vcrcischt. Glral zul hedenavond officieel door Bi- dault worden ontvangen. Demonstraties aan weerszyden Volgens berichten uit Spanje zou Franco Zondag a.s. te Madrid een monster-demon stratie van „Falangistlsche solidariteit" organisceren. Op 10 Maart zal Londen een massa-de monstratie beleven, die geleid zal worden door de Spaansche commissie van de Labourpartij en „de commissie voor een democratisch Spanje", waarbij de betoo- gers de verbreking der betrekkingen met Franco zullen elschen. „Dorp der Tantaluskwelling." Het Fransch-Spaansche grensdorp Le Perthus, dicht bij de Middcilandsehe Zee gelegen, kan thans mot recht „dorp der Tantaluskwelling" worden genoemd De grens loopt n.l. midden door de hoofdstraat en de winkels aan den Spaanschen kant liggen vol met goede schoenen, sinaasap pelen en chocolade, artikelen, die men aan den Franschen kant niet kan krijgen. De Franschen mogen nu de straat niet meer over steken orp deze artikelen te koopen. Als troost beschikken de Franschen over het grootste deel van de straat en moeten de Spanjaarden zich tevreden stollen met een halve meter van het plaveisel, waar van het grootste deel door Spaansche buv gerwacht wordt Ingenomen. De B.P.M. schonk ruim vier inillloen gulden aan den Neder landschen Stout. Do directeuren der B.P.M. hebben de schenking overgedingfn anii Minister Prof. Dr. G. v. d. Leeuw. Zij wordt bestemd voor den bonw van drie laboratoria te Leiden en T>elft, zoomede voor de instelling van oen groot aantal studiebeurzen voor liet Hooger Onderwijs, Ir. .1. B. Aug. Kcssler overhandigt de schenking aan den Minister. Van links naar rechts: Mr. II, ,1. Itclnink, Sccr.-Gen. van het Ministerie van Onderwijs - Prof. Dr. \V. J. I>. van Dijek, alg. Adviseur der B.I'.M. - Ir. J. B. Aug. Kcssler, een tier Directeuren der BP.M. - Z. Exc. Minister Prof. Dr. (i. v. d. Leeuw en Mr. B. Th. W. van Hasselt, eveneens dlrco- teur der B.P.M. <P.) Amerikaansch voorstel door Frankrijk in principe aanvaard

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1