Slaküt afye Sovjets ontruimen Perzië gedeeltelijk Franco heden veroordeeld? Het Oude Europa ROo jnai'Kftns No. 1R2O0 T jj 1 B Zateréta* 2 Maart 101« Bureaux: Groole Houtstr. 93 B| ^"T T* I TY"^ C I J T 3 ^"T Dltgavo stlchtln« Voorlichting; cn Soendaplein 37, Haarlem \y^L JL JL i 1 j, pj fWir J, ^,f4L Abonnementen: p. week 31 ct. IJmuiden: Kennemerlaan 154. 3 pcr ,cwartaal 1 4 Telef. 5437 Postgiro 273107. Tel.: Administratie I0J24. iwpeditlc 14825 Dlrectoer.Ho"f"reaactenr: Kobert Peereboom Te, Redact|<, Dlr..Hoofdred. 150M „Tommy", <le Fngelsche i>ost(lulf. (lie in 1942, nn door onzen landgenoot T). 1 >rij\er in ullgcputtcn toestand te zijn opgevcmircn. met Lelniurrljko militaire liilléhtineen naar Kiiseland terugvloog, Iieeft op de Xcderlandsoho ambassade te Londen de DIckin-medaille, liet Victoria Cross voor dieren, der \llied Forces Mascot ('lab ontvangen. Cen.-majoor J. W. van Oorschot (links) hangt het diertje de onderscheiding om. Rechts Tommy's eigenaar, de smid William Brockbank. (I' Sneeuw in Haarlem T N 1933. het jaar waarin Hitler in Duilschland aan het bewind was geko men, verscheen de Nederlandschc verta ling van Ortega y Gasset's boek „De op stand der horden", waarin de Spaansche geleerde den toenmaligen toestand van Europa scherp analyseerde. Hij sprak van de gedrukte stemming die heerschte en schreef haar toe aan het feit, dat Europa zich tot veel krachtiger werkzaamheid in staat voelde maar door noodlottige slag- boomen weerhouden werd, haar uil. te oefenen Met „slagboomen" bedoelde hij de grenzen der verschillende landen. Hij zag de wanverhouding tussehen dc groote Europeesche productiekracht en de ver snippering van de politieke organisatie, waarin zij moet werken Hij drukte het uit in dit beeld: ,.Het pessimisme en de moe deloosheid, die de gemoederen op het ••"steland neerdrukken, gelijken veel op de ■"'.neergeslagenheid van een vogel van groote vlucht, die bij het uitslaan van zijn wieken zich wondt aan de tralies van zijn kooi." Dit verder analyseerend schreef hij: ..De waarachtige toestand van Europa zou dus deze blijken te zijn: zijn luisterrijk en lang verleden heeft het tot een nieuwe levenstaak doen komen, waarin alles groo teren omvang heeft gekregen, doch tege lijkertijd zijn de in stand gebleven instel lingen van dat verleden dwergachtig klein cn beletten zij den tegenwoordigen groei. Europa is tot wasdom geraakt als een sa menstel van afzonderlijke naties. In zekeren zin zijn de idéé en het gevoel van nationaliteit zijn kenmerkendste uitvin ding. Maar nu ziet Europa zich verplicht, zichzelf te overvleugelen. Dit is het schema van het ontzaglijke drama, dat in dc komende jaren zich zal afspelen." Het is alweer ruim zeven maanden ge leden dat ik in een drietal artikelen over Federale Unie aan de woorden van Ortega y Gasset heb herinnerd. Hun waarheid, voor den oorlog al duidelijk genoeg, treedt door de gebeurtenissen na de bevrijding en vooral in deze maanden steeds scherper in het licht. Europa heeft zich niet weten te bevrijden van zijn oude kluisters, vitn de dwergachtig kleine instellingen van het verloden, van de slagboomen die zijn ont wikkeling belemmerden. En toen in 1940 die slagboomen verbroken werden waren het de Machten van het Kwaad, die los braken, was het niet een drang naar ver- eeniging onder gemeenschappelijk bewind, met handhaving van de bestaande staats besturen voor al datgene dat zij zelf in derdaad lot stand kunnen brengen, maar de machtswellust van één enkel volk, dat de anderen onder zijn tirannie trachtte te brengen. Wij hebben in de jaren van be zetting en ellende gehoopt, dat het eind van den oorlog een groote nieuwe ont wikkeling zou brengen: een doorbraak van de oude verhoudingen, op veel groo- ter schaal maar ook van een beslissender beteekenis voor ons volk dan dc door braak in onze eigen oude politieke ver houdingen, die nu in moeizaam pogen tot stand wordt gebracht. Het heeft niet zoo mogen zijn en wij zien het oude Europa, versnipperd en verdeeld door slagboomen als immer, krampachtige pogingen doen om op den ouden weg voort te tobben. Het is verminkt en ontwricht, het heeft slechte kansen. Eigenlijk moet rnen niet spreken van een Europa dat pogingen doet: het zijn de afzonderlijke staten en staatjes van weleer, die zich uitsloven om er weer bovenop te komen, erger dan ooit geremd door hun slagboomen. Men behoeft geen pessimist te zijn om te zien, dat in deze verouderde verhoudin gen geen groote ontwikkeling meer moge lijk is. Voor den oorlog was men al op een dood punt beland. Nu machten buiten Europa de leiding vast in handen hebben en den toestand beheerschen is dc positie zwakker dan ooit geworden. Men ziet Europeesche ministers den een na den ander naar Amerika trekken om leenin gen af te smeeken. Léon Blum Ls er na mens Frankrijk, onze minister van Finan ciën vertrekt eerstdaags met zijn advi seurs, Engclsche bladen staan vol be schouwingen over de groote Amcrikaan- sche leening die redding moet brengen. Het is niet eenvoudig geld van Amerika te krijgen. Tijdens den oorlog was er nooit gebrek aan geld om dc bondgenooton tot hun doel te brengen, dat de grootste toe wijding en geestdrift opriep en waarvoor geen offers te groot waren. Waar zijn de samenwerking, de geestdrift en dergelijke offers nu er moet worden opgebouwd? In Europa zijn de slagboomen weer neergelaten. Dat de doorbraak er nog niet ls geeft minder' reden tot ongerustheid dan het feit, dat slechts hier en daar en kelen zijn die de noodzaak ervan zien Ieder groot élan, iedere drang naar groote oplossingen ontbreekt. Men moet gelooven in de zekerheid, dat tenslotte toch de eenige juiste weg gekozen zal worden, om er de hoop niet bij te verliezen. Dit geloovend kan men niet ontkennen, dat nog veel misère zal volgen als het besef niet spoedig doorbreekt. Nooit heeft Amerika een grooter kans gehad, om constructieven arbeid in de wereld te verrichten dan thans. Het initia tief, waartoe het uitgeputte Europa niet bij machte is, zou van Amerikaansche zijde kunnen komen als zich daar een groote visie bij de leiders deed gelden. Helaas, er is geen Roosevelt mear. En de overgang van de oorlogs- tot de vredeseconomie is een Amerikaansche nationale kwestie ge worden inplaats van een onderdeel in de wercldtaak, waarin Amerika de leiding Het republikeinselie persbureau Antara heeft hedenochtend vroeg bericht, dat het centrale nationale comité met 140 tegen 67 stemmen heeft besloten, dat Sjahrir's kabinet moet worden uitgebreid „in over eenstemming met de politieke constel latie". Achttien leden slemden blanco. Er werd gestemd over een zelfde motie, die veertien dagen geleden door het Werk comité te Batavia is aangenomen. Ook de samenstelling van het Centrale Nationale Comité zal op dezelfde basis herzien worden. Hedenmiddag kwam het bericht bin nen, dat Sjahrir is afgetreden. Nadere bijzonderheden over dit aftreden werden door A.N.P.-Aneta niet meegedeeld. Volgens de meening van gezaghebben de Noderlandsche kringen te Batavia zou de mogelijkheid van overeenstemming tussehen Indonesiërs en Nederlanders bijna geheel verdwijnen indien Sjahrir aftreedt. Vrijdagavond waren er geen verdere berichten over den tweeden zittingsdag van het Centrale Nationale Comité. Vol gens een Indonesisch woordvoerder zijn de besprekingen, welke Sjahrir, naar men verwachtte, met de leiders der verschei dene Indonesische politieke groepeeringen te Djokjakarta zou voeren, voordat het Centrale Nationale Comité bijeenkomt, nog niet volledig tot ontwikkeling ge komen. Men veronderstelt, dat hij met eenigen van hen heeft gesproken, doch dat de for- meele vergadering, waartoe was besloten, niet is gehouden. Sir Archibald Clarck Kerr is weer her steld en naar Bntavia teruggekeerd. Hij zal echter nog eenigen tijd aan boord van den kruiser „Norfolk" blijven. Landing op Bali. Twee duizend soldaten van het Ned.- Ind. leger zijn, onder commando van luit.- kolonel F. H. Termeulen, met ongeladen geweren op de Zuidkust van Bali geland om het geallieerde militaire bestuur op het eiland te vestigen. Nederlandsche troepen in battle-dress Naar Reuter uit Washington meldt, heeft het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken Vrijdagavond be kend gemaakt, dat de Britsche regeering, evenals de Fransche, in beginsel het voorstel van de Amerikaansche regee ring tot het afleggen van een driezijdige verklaring, waarin het regiem van Fran co wordt veroordeeld, heeft aanvaard. De woordvoerder van het ministerie verklaarde, dat de verklaring waar schijnlijk heden tezelfdertijd te Londen, Parijs en Washington gepubliceerd zal worden. Naar verluidt hebben Britsche auto riteiten den wensch te kennen gegeven had kunnen nemen, aan het hoofd van de Bondgenooten voor den Opbouw der we reld. Kan men alleen geallieerden zijn om te vechten en niet om te bouwen? Europa zal tenslotte initiatief moeten nemen: tot samenwerking. Moeilijkheden, bezwaren zijn er van enormen omvang. In oorlogstijd waren die vooral niet min der groot. Waarom konden menschen ze toen overwinnen on waarom zou het nu niet kunnen? R. P. iiepen Vrijdag voor de eerste maal sinds de bevrijding in de straten van Soerabuja. Al deze militairen waren vroegere krijgs gevangenen uit Bangkok. Hoewel zij reeds 25 Februari voor de kust voor anker wa ren gegaan, waren zij nu pas aan land gekomen. Gisteren hadden zij hun eerste verlof aan den wal en hun aanwezigheid in de straten trok in hooge mate de vriendelijke aandacht van alle rangen en standen der bevolking. Er zijn nog geen teekenen, dat de Ne derlandsche troepen in Soerabaja in gar nizoen zullen worden gelegd. THEE IN HET CAFE. In Horeca-bedrijven zal binnenkort ook thee worden geschonken. Het zal echter niet mogelijk zijn, er suiker en melk bij te serveeren, hetgeen aan den goeden smaak geen afbreuk doet. bepaalde details der bewoordingen na der te bespreken, doch zij zijn over het algemeen geporteerd voor het Ameri kaansche concept, dal het regiem van Franco in verleden en het heden veroor deelt en oproept tot het vormen van een icmocratisch zakenkabinet. Twee Spaansche nota's De Spaansche regeering heeft onder leiding van Franco geconfereerd van Vrijdagmiddag 5 uur tot Vrijdagnacht 1 uur, na afloop waarvan een tweetal nota's werd gepubliceerd. Hierin stelt de regeering vast dat de anti-Spaansche campagne door het communisme wordt gelanceerd, en wordt het besluit der regeering bekend gemaakt om ondanks alle moeilijkheden de orde te handha ven en de nationale veiligheid te ver zekeren. Wegens de kleine oppervlakte van ons blad hebben wij van de autoriteiten vergunning verkregen, eenmaal In de twee weken des Zaterdags met een dubbel nummer te ver schijnen.. Frans Hals, die gansch versteend zijn vroolijkheid beweent in 't Florapark verloren, heeft in den laatsten nacht zijn tranen omgebracht en is, verjongd, herboren. Hij roerde zijn palet een sneeuwen omelet en stapte van de steenen. Van vele eeuwen stijf zoo sleepte bij zijn lijf door stad en straten heenen. Met kwistig wit penseel gaf hij de stad haar deel, de huizen en de boomen. Hij gnuifde bij 't idee, dat wat hij duister dee, toch nimmer uit zou komen. Maart, zegt men, roert zijn staart. Van Noord tot Leidschevaart liggen de witte kleeden. Frans Hals, een standbeeld weer, staat als een witte beer in 't park en lacht tevreden. P. H, Dc sneeuwval Een plotselinge wintervlaag heeft ook! Haarlem en omgeving met een witte wade bedekt. De sneeuw werd veelal door een stevig stormpje over de be ijzelde straten tot groote barrières opge jaagd, die vooral in de buitenwijken de noodige moeilijkheden voor het verkeer opleverden. De Gemeente-Reiniging heeft het probleem energiek aangepakt; met zandstrooiers en motorsneeuwploe- gen werden de hoofd- en binnenwegen egaanbaar gemaakt. Men verwacht, dat het uitgestrooide zout de rest /.al doen, daar de precaire materiaal- en benzine positie het niet toestaan, dat het rijdend materiaal voortdurend in bedrijf blijft. De gemeentediensten hebben tevens éen aantal sneeuwruimers aan het werk ge zet voor het vrijmaken van de voor naamste verbindingswegen; men heeft al het benoodigde personeel hiervoor uit deze diensten kunnen recruteeren. Vertraagde tram De tr.im heeft als gevolg van den sneeuw val allerlei vertraging ondervonden Door ijsvorming in de rails is hedenmorgen op de Lange Brug te Haarlem de locomotief van een werktrein ontspoord. Na een half uur was de zaak weer in orde Omdat het trekken in besneeuwde en bepekclde spo ren voor de motoren zeer schadelijk is, rijden de stadstram en de tram op Leiden zonder bijwagens. Morgen zal er hard ge werkt worden aan het open houden van de sporen, opdat de stagnatie, ijs en weder dienende. Maandag tot het verleden zal kunnen behooren. Heden loopt de termijn, die voor de ontruiming van Perzië door de troepen der twee groote mogendheden bij over eenkomst is vastgesteld, af. Berichten uit Teheran maken melding van inten sieve diplomatieke bedrijvigheid tus sehen New-York, Londen en Moskou, terwijl van gezaghebbende zijde is medegedeeld, aat het terugtrekken der Russische troepen heden zou beginnen. iio Moskou heeft bekend gemaakt, „dat op 2 Maart een begin zal worden gemaakt met de ontruiming van de ge- ieden Meshed. Sjahroed en Benlan in Oostelijk Perzië. De Sowjet-troepen in de andere gebieden zullen blijven totdat de situatie is opgehelderd". Deze mededeeling heeft ln Britsche kringen groote verrassing gewekt. Men verklaart, dat een dergelijk besluit der Sowjets verdragsbreuk zou beteekenen By zelfs al zouden de Russische troepen op verzoek van Teheran in Perzië blij ven, welk verzoek echter geenszins is gedaan. Reuters diplomatieke corres pondent te Londen meldt over deze kwestie, dat binnenkort een officie elo Britsche verklaring over haar houding zal worden bekend gemaakt. rnes over de wereldordening Dc Amerikaansche minister van Bulten, landsche Zaken, Byrnes, heeft dezer dagee tn een rede voor buitenlandsche journalis ten om. verklaard: „Ik zou in oprechtheid te kort schieten, wanneer ik zou zeggen dat de wereld situatie op het oogenblik gezond of gerust stellend is. Tenzij de groote mogendheden bereid zijn om ter verdediging van het recht te handelen, kunnen de Vereenigd® Volkeren geen oorlog voorkomen." Na gewezen te hebben op den wil der Amerikanen tot het onderhouden van vriendschappelijke betrekkingen met de Sovjets, doch eveneens tot het onvoor waardelijk verdedigen van het handvest, besloot Byrnes met te zeggen. „Ideologi sche verschillen zijn er altijd geweest, doch In deze wereld is plaats voor vel® menschen met verschillende inzichten en vele regeeringen met verschillende syste men, doch wij zijn samen verbonden als deelnemers aan één gemeenschappelijk® beschaving." Glasdiefstal opgehelderd In Februari deed een tuinder bij de Haarlemsche politie aangifte van diefstal van een groote hoeveelheid glas voor zijn glascultuur. Dit betrof ongeveer 100 vier kante meter. Thans is aangehouden een andere tuinder, die soortgelijk glas te koop aanbood. Bij de ouders van dezen persoon werd bij huiszoeking in totaal 160 vier kante meter van dit glas aangetroffen, in een partij van 420 stukken, die vermoe delijk van bovengenoemde en andere dief stallen afkomstig zijn. Noord-FrankrUk lielepft al veertig uren een ongekend lievige» sneeuwstorm. Do voedselvoorziening dreigt ln het gedrnng te komen. Er wordt nog meer sneeuw voor speld.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1