0JfQPlp& Croote plannen met den Hout. De toekomst van Haarlems eenig hosch KORT BONDIG BIOSCOPEN REMBRAM, 1'. Met een kwartje de wereld rond te komen lijkt een schier on mogelijke taak, maar Fernandol speelt het, dank zij een lieftallige Josette Day (Auret- te) klaar, daarbij van de meest uiteen- loopende vervoermiddelen gebruik maken de. Het „bedrijfskapitaal" blijft intact en wordt aan het einde van de avontuurlijke reis verhoogd tot dertig millioen francs, niettegenstaande de vele valstrikken, die den goeden afloop bedreigen Een koste lijke film, waarmee jong en oud zich zeker van harte zullen amuseeren. FRANS HALS. Goede wijn behoeft geen krans en Edwige Feuillère geen lof. De eminente kwaliteiten en het waarach tige sentiment van „Drie dagen van lief de" zullen in breeden kring weerklank vinden. De drie gelukkigste dagen uit een tragisch vrouwenleven worden den toe schouwer zoo na aan het hart gelegd, dat deze buitengewone Fransche film een gong naar Haarlem-Noord ten volle waard is. Uit het oogpunt van spel en regie en qua artisticiteit is deze fascineerende rol prent een prachtig voorbeeld van Fransch meesterschap in cellluoid. LUXOR. Het origineele gegeven van .Tustitia Incognito, te vertalen door „ver momde gerechtigheid" is op boeiende wijze uitgewerkt. De vacantiereis van oen Franschen rechter strandt in een klein dorp, waar hij met zijn vrouw te recht komt in een dievenkroeg. Hij maakt ki nnis met een aantal jongens van de vlakte, instrueert hen en fungeert ten slotte als hun leider, hen aldus behoe dend voor roekelooze ondernemingen. Kostelijk is de inbraak in zijn eigen huis, waarbij hij alle waardelooze prullen van zijn vrouw laat stelen. Wanneer het mas ker valt heeft hij de voldoening zijn dis cipelen op het goede pad te hebben ge holpen. In het voorprogramma dit keer o.a. een zeer naïef Engelsch teekenfilmpje. PALACE. Een onwaarschijnlijke en eentimenteele geschiedenis vormt het gegeven van „De twee straatjongens van Parijs". De intrigue wordt stuitend, als het teringachtige knaapje Claudinet, op wiens vroegtijdigen dood men gedurende Weerbericht Geldig tot Zondagavond. In het Zuid-Oosten des lands vrij zwakke wind. In de overige deelen matige wind tusschen Noord en Oost, meest zwaar bewolkt met tijdelijk nog eeni- gen neerslag en plaatselijk nevel of mist. Temperaturen om 't vriespunt. de geheele film door hevigen hoest is voorbereid, tenslotte door een moordaan slag aan zijn eind moet komen. Het sce nario buit niet de mogelijkheden uit van Claudinet en Fanfan, die een goed film spannetje zijn; hun zangnummer is aller aardigst. JUBILEUM. De heer J. Biersteker, besteller-chauffeur bij de P.T.T., vierde gisteren zijn zilveren ambtsjubileum. Op de gisteren gehouden receptie in het expeditiebureel aan de Baljuwslaan ontbrak het den jubilaris niet aan belangstelling. Sport in het Kort AFGELASTE WEDSTRIJDEN. De Kon. Ned. Voetbalbond heeft alle wedstrijden in de districten I, II en V afgelast en verschoven naar 10 Maart. De Afd. Haarlem heeft alle wedstrijden voor heden en morgen afgelast, evenals de Haarlemsche en Kon. Ned. Korfbal- bond. De hockeywedstrijden zijn alle afge last. Te Haarlem is gevormd oen plaatselijke contactcommissie van den Ned. Cult. Sport bond, secretariaat Graafschapstraat 2, Haarlem, HTTC-SHOT JUBILEERT. lieden is liet 20 jaar geleden, dat de Haarlemsche Tafel tennisclub Shot werd opgericht. Vanwege dit jubileum wordt er heden een receptie ge houden van 35 uur In de muziekzaal van Brinkmann, Gr. Markt. In dezelfde zoal wordt op 7 Maart een feestavond gehouden. Zweedsch kampioensclftal naar Amster dam. De Sportclub MalmiJ, voetbalkampioen van Zweden, zal op doorreis naar Tsjecho- Slowakije, waar een wedstrijd tegen hel ste delijk elftal van Praag wordt gespeeld, Zon dag 3 Maart in het Olympisch Stadion te Amsterdam een wedstrijd tegen Blauw Wit De Haarlemmer Hout ls één der zorgen kinderen van het gemeentebestuur en het ls dan ook te begrijpen dat de vernielingen door bezetter en brandstofloozen aan het eenlge stedelijke boschbezlt zoowel door overheid als door het publiek met leede oogen werden gadegeslagen. Direct na de bevrijding werd een com missie van deskundigen in het leven geroe pen. teneinde den Hout weer tot een aesthe- tlsch verantwoord recreatie-oord te maken. Na een grondige studie werd besloten, een aantal boomen, die voos waren en ge vaarlijk zouden kunnen worden voor den argeloozen Houtbezoeker, te vellen. Deze deskundige. Ingrijpende houtkapping heeft geheel ten onrechte veel crltlek verwekt. Maar het grootste probleem was de Dultsche erfenis: een tankgracht dwars door den Haarlemmer Hout en zandhoopen, die ge zonde boomen dreigden te verstikken. De commissie, bestaande uit de hoeren G. Bleeker, Dr. Ir. J. B, Blljhouwer, belden tuinarchitecten van naam Ir. A. Stoffels en de directeuren van Openbare Werken en Hout en Plantsoenen, Ir. M. H. Maas en de heer J. A. Dorresteyn besloot de tankgracht lil den z.g. „Grooten Hout" te dempen en het Westelijk gedeelte, dus ten W. van de Fonteinlaan, weer te herscheppen ln een wandelbosch, omzoomd met een dichte be planting van struikgewas cn heesters, opdat de ruimte-indruk, die thans nog overheer- ■chend ls, op den duur wordt weggenomen. Het meer parkachtige karakter van den kleinen Hout zal tot eiken prijs gehand haafd blijven: een vijver en een fraaie per spectief-werking Noord-Zuid zullen dit ge deelte van Haarlem's Hout ln een waar lust oord veranderen. De waterpartij, die reeds Joor den heer J. D. Zocher ln het begin van de vorige eeuw gepropageerd werd, Bal worden aangelegd als een voortzetting van de thans bestaande modderpoel ln den Hertenkamp. De huidige weersomstandig heden hebben het werk tijdelijk verlamd, maar zoodra de sneeuw verdwenen zal zijn, worden de remplaganten voor de opgestook te woudreuzen ln den grond gezet. Er zul len ongeveer 6000 nieuwe boomen ln den Hout worden geplant, welke met de thans nog aanwezige 3500 Haarlems natuurmonu ment over afzienbaren tijd weer een nor maal aanzien zullen geven. Het storende en nutteloozc grlntpleln op den hoek van Hertenkamplaan en Dreef dat 's zomers heel wat stof veroorzaakte, zal ln het nieuwe plan worden opgenomen en dus verdijnen, de thans vrij gebogen loo- pende Hertenkamolaan wordt niet een veel flauwere bocht gelegd en de aftakking naar den Kleinen Houtweg verdwijnt geheel. Men heeft de Hertenkamplaan willen handha ven als de beste verbinding van en naar het Zuiderhoutpark. Tusschen deze laan en het Paviljoen (waar nu nog het z.g. „vloolenveld" het centrum vormt) zal op den duur een eigen karakter krijgen, zooals uit de teekenlng blijkt, zijn er plannen, om hier een tuin aanleg in het leven te roepen, maar deze voornemens verkeeren nog ln embryonnlen staat. Met het verdwijnen van het reeds genoem de grintpleintje zal de Hertenkamp Iets wor den uitgelegd en aan de Zuidwestzijde zal de Herinneringsbank verrijzen, die reeds een houten voorganger heeft gevonden. Van de ze bank af zal de poozende wandelaar een schitterend gezicht over den Kleinen Hout kunnen genieten. De Hertenkamp zelf zal meer kleur en fleur krijgen door een aan zienlijke uitbreiding van de levende have: eenden, ganzen en andere zwemvogels kun nen tegelijk „de waterpartij" schoonhouden (een eend is een waterreinJger bij uitnemend heid) en opvroolijlken. Men denkt over den geheelen Hout een onderbeplanting van lijsterbes-struiken en andere kleurige heesters aan te brengen, die zoowel den vogelstand als het aspect ten goede zullen komen. Onze Hout wordt weer het lustoord uit Costers en Hildebrand's tijd! Het zal begin nen bij sprieten van boomen en eindigen bij een lommerrijk stadsbosch en wandelpark. Vergadering Ned. Volksbeweging Vrijdagavond hield de afdeeling Heem stede van de Ned. Volksbeweging een openbare vergadering. Dr. Brongersma opende de bijeenkomst en sprak zijn te leurstelling er over uit, dat de ongunstige weersomstandigheden velen hadden belet, naar het gebouw van den Ned, Protestan tenbond te komen. Daarna leidde hij den spreker van dezen avond, Mr. S. C. van de Wall, in, die het onderwerp behandelde „De orthodoxe Protestanten en het socialisme". De spre ker begon met vast te stellen dat de ont moeting van de orthodoxe Protestanten met het socialisme de politieke constel latie van het oogenblik op vele punten min of meer heeft vertroebeld. Tal van tegenstrijdigheden, aldus spr., bestormen ons. Nadat spr. herinnerd had aan de boodschap der Kerken zeide hij dal de Kerk voor den oorlog aan den zelfkant der samenleving stond. De oorlog heeft de Kerk teruggedrongen op haar voor naamste grondslagen, waarbij spr. her innerde aan de zeer belangrijke onder werpen, welke zij in haar boodschappen behandelde. De politieke situatie van het oogenblik behandelende, memoreerde spr. het ont staan van de Partij van den Arbeid en dc critiek die daarop van de zijde van de C.H. en A.R. was geleverd. Zijn pleidooi samenvattend kwam mr. v. d. Wall tot de conclusie, dat èn voor de nieuwe Partij van den Arbeid èn voor de Kerken grootc mogelijkheden en na tuurlijk ook groote gevaren kunnen ont staan. Na deze rede werd even gepauzeerd, waarna eenige vragen werden gesteld, die door den spreker werden beantwoord. De radio geeft: KRO 14.41 Elsie Carlisle. 15 00 Rott. Philh. ork 16.30 Voor de kinderen. RNIO 17.00 Itnl. Sonaten KRO 17.30 Kro-kiosk. 17.45 Getee- kende zangers. 18.00 Nina Dolce. 18.30 Jour nal. Weekoverz, 18.45 Nina Dolce RNIO 19.on N u KRO 19.15 Progr. overz. RNIO 19 30 Vo<>: de Ned. Strljdki20 00 Nieuws. KRO rïreeve. RNIO 20.30 Drs. L. de Jong. KRO 20.35 Prima Ballerina. 20.45 Luls- in:.|jil. 21.30 Uit Grootmoeder's tijd. RNIO 22.00 Nieuws. KRO 22.15 Gr. pi. 22.20 Vraag gesprek. 22.35 Liturgisch proifr. 23.00 Ens Erica Helen. 23.30 Vroolijke gr. pl. HILVERSUM II, 415 M. RNIO 15.00 Klanken van eigen bodem. 16.01 Maleische les. VARA 16.15 Men vraagt, wi. draaien. 16.45 Sport. 17 00 De Trekvogels 17,30 City-halfuurtje. RNIO 18.00 Nieuws. VARA 18,18 Enzo de Muro Lomanto. RNIO 18.20 Het Rijk overzee. VARA 18.45 Kamermuziek. 19.15 Natuurleven in Maart. VPRO 19.30 Bijbelver telling. RNIO 20.00 Nieuws. VARA 20.05 Kr nu oké. 21.15 Binnenl. politiek overz. 21.30 Hoorspel. 22 00 Eddy Walis. 22.35 Kusco cn Telasco. 22.50 Gr. muz. RNIO 23.00 Nieuws. VARA 23.15 Gr. muziek. ZONDAG RNIO 8.00 Nieuws. NCRV 8.15 Van man man. 8.30 Studiodienst, RNIO 9.30 Nieuws. KRO 9.45 Gram.muz. 10.00 Hoogmis. 11.30 De Heilige van den dag. 11.35 Gr.pl. 12.15 In Boeckhuys. 12.30 Nina Dolce. RNIO 13. Nieuws. KRO 13.15 Gr.pl. 13.20 Quintet. 13.50 Kr.pl. 14.00 Kamerorkest. 14.40 Reportage. 15.00 Apologie. 15.20 Damesorkest. 15.45 Gr.pl. 16 00 Ziekenlof, 16.30 Gr.pl. NCRV 17.00 Gew. muz. IKOR 17.30 Kerkdienst NCRV 18.45 Gr.pl. 19.15 Kent gij uw Bijbel? RNIO 19.30 Progr. v. d. Ned. Strijükr. 20,00 Nieuws. 20.05 De wederopbouw. KRO 20.15 Sylvester-Trlo. 20.45 Luisterspel. 21,15 Kwartet. 21.45 Splen- dora. RNIO 22 00 Nieuws. KRO 22.15 Kamp vuren langs den evenaar. 22.30 Avondgebed. 23.00 Cantabile Septet. 23.30 Gr.pl. HILVERSUM II, 415 M. RNIO 8.00 Nieuws. VARA 8.15 Gr.pl. 9.00 Causerie. 9,15 Orgel en voordracht. 9.45 Lezing. VPRO 10.00 Zondagshalfuur. IKOR 10.30 Kerk dienst. AVRO 12.00 Gr.pl. 12.30 NSB-vrotl- wen. 12.40 Negro-spirituals. RNIO 13.00 Nieuws. AVRO 13.15 Malando. RNIO 13 50 De spoorwegen spreken. AVRO 14.00 Gr.pl. 14.05 Dr. P H. Ritter Jr. 14.30 Liederen Recital. 15.00 Orgel. 15.10 Koorzang. 15.20 Actualiteiten. 15.30 Koorzang. 15.40 L. J. Jordann. 16.00 Plano recital. 16.15 Dansmuziek. VPRO 17,00 Dr. E. D. Spelberg. VARA 17.30 Oome Keesje. RNIO 18 00 Nieuws en Uitslagen. VARA 18.15 Bra- vour en Charme. 18.50 Discussie. 19.10 Accor deon-concert. 19.35 Koos Koen. RNIO 20.00 Nieuws. AVRO Orkest. 21.15 Dctectlevehoor- spel. 21.55 Renova-Septet. 22.15 Metropole orkest. 22.30 Actualiteiten. 22.45 Metropole orkest. RNIO 23.00 Nieuws. AVRO 23.15 Gr.pl. Majoraat 'mmWUT .SCHAAL t.,000 „Bloembollencultuur" In een hoofdbestuursvergadering van de Alg. Vereeniging voor Bloembollen cultuur is o.a medegedeeld: Uitvoer naar Engeland De onderhandelingen over verhooging van den invoer van bloembollen in Engeland hebben nog geen succes go had. Reclame in Rusland. Plannen voor een grootsche reclame met bloembollen in Rusland zijn klaar. De bollen worden per vliegtuig gezon- BINNENLAND «i>e Kidnc Jfout", mknWs de toeetond hem wellktit /M xfcn. den. De bloemenhulde, die op deze wij ze in begin Mei aan het Russische volk gebracht zal worden op den nationalen feestdag is de grootste die ooit heeft plaats gehad. Beoogd wordt in de toe komst export van bloembollen naar dit land. Het eigen gebouw Opnieuw heeft het hoofdbestuur aan drang bij de overheid uitgeoefend om de beschikking te krijgen over het eigen gebouw te Haarlem. Vier dooden terug naar Haarlem Sinds Donderdag j.l. staan in de chapclle ardente Zijlweg 63 te Haarlem vier een voudige eiken kisten, die de stoffelijke resten bevatten van hen. die in Mei 1944 vielen voor een Duitsch peloton en begra ven werden bij Waalsdorp. Het rood-wit- en blauw hangt als een beschutting boven de kisten en in het stille kaarslicht liggen de vele bloemen en kransen, die de ge voelens trachten te vertolken van hen. die achterbleven. Vrijdagmiddag hebben de nabestaanden voor het laatst afscheid kunnen nemen van hun dierbare dooden. Den avond van dien dag trokken vele belangstellenden, oud-strijdmakkers, collega's en vrienden aan de baren voorbij. Het orgel preludeer de zacht in de rouwkamer, die, dank zij de medewerking van Hout en Plantsoenen in een stemmig versierde ruimte herscha pen was. De vier slachtoffers van de Dultsche terreur uit de Mei-dagen van eerverleden jaar zijn hedenmiddag te Driehuis-Wes- terveld opnieuw ter aarde besteld. Afscheid Th. M. J. Donkersloot Een aantal oudere van leerlingen en an dere genoodigden hebben Vrijdagavond afscheid genomen van den heer Th. M. J. Donkersloot, hoofd van de Floraschool te Haarlem. Men ziet deze geziene onderwijsfiguur slechts noode vertrekken, dat was de con clusie van al degenen, die het scheidende hoofd toespraken. Ds. G. J. Waardenburg schreef den goeden naam, dien de Flora- school heeft, voor een belangrijk deel toe aan dc waardevolle leiding, waaronder zij stond. De geest van orde en werklust on der de leerlingen en de resultaten der studie zijn er het beste bewijs van. De dank van het gemeentebestuur werd vertolkt door den wethouder van Onder wijs, den heer D. J. A. Geluk, die zeide te betreuren, dat de wet den heer Donker sloot tot heengaan noopte. De heer H. v. d. Weyer, inspecteur L.O., herinnerde aan de jaren van prettige samenwerking op onderwijsgebied. De heer Jansen dankte den „chef" namens het onderwijzend per soneel. Voorts voerden nog eenige col lega's en vrienden het woord. Een van hen deelde mede, dat de heer Donkersloot, verre van op zijn lauweren te gaan rus ten, zich ging wijden aan de opleiding van maatschappelijke werkers. De heer Donkersloot dankte voor de vele woorden en de stoffelijke blijken van erkentelijkheid. Dc avond werd opgeluisterd door het optreden van de oud-leerlinge Georgette Hagedoorn. De voorlichting inzake Indische problemen In Januari van dit jaar werd te 'fi-Gra- venhage opgericht de stichting „Indië in Nood, geen uur te verliezen". Het doel is, in het kort gezegd, ons volk een objectieve voorlichting te geven over Indic, zijn ge schiedenis en zijn ontwikkeling. Onder de huidige omstandigheden werkt de stich ting aan het verwezenlijken van zoo doel treffend mogelijke maatregelen in het be lang van een goede verstandhouding tus schen Nederland en Indië. Het bestuur wijst de geuite beschuldi gingen van reactionnaire gezindheid van de hand; het heeft een aantal brochures het licht doen zien, die zich overeenkom stig de doelstelling beperken tot het weer geven van feiten. Dit was ook de bedoe ling van den heer Hardingsveld, oud resident van Kediri, die een conferentie hield voor Haarlemsche persvertegen woordigers. Spreker, die steunt op een 25-jarige bestuurservaring in Indië, ge tuigde in zijn uiteenzetting van een grootc liefde tot de inheemsche bevolking, die naar hij zeide, evenzeer te lijden had van de extremisten als de blanken. Hij be streed de opvatting, dat de z.g. nationalis tische beweging een algemeene zou zijn; bij een verscheidenheid van volken als in Indië kan moeilijk van een nationale be weging gesproken worden. De voorlichting over feiten en toestan den in dit gebied is door de geheele we reld zeer onvoldoende. In het huidige sta dium der besprekingen te Batavia moge het verstandiger zijn, beschouwingen en critiek achterwege te laten, doch objec tieve voorlichting kan slechts verhelde rend werken. De stichting hoopt door haar publicaties in de bestaande nieuwsleegte althans eenigszins te voorzien. 33 (Nederlanders zijn uit Polen in Zweden aangekomen. Zij zullen zoo spoedig mogelijk naar ons land vertrek ken. Voorzoover bekend, zijn er geen Haarlem mers onder. Honderddrie ln Sche- venlngen gefusilleerde illegale strijders zijn den eersten Maart te Utrecht onder groote belangstel ling bijgezet op de der de Algemeene Begraaf plaats aldaar. Het Bezuidenhout- hombardement op Den Haag zal den derden Maart in de residenttie plechtig herdacht wor den. Met o.m. een con cert, waarbij het woord gevoerd zal worden door Minister W. Drees en burgemeester De Monchy. In het Brusselsche palels voor Schoone Kunsten is Vrijdagavond de Nederlandsche ten toonstelling van „oude meesters" onder groote belangstelling van Ne derlandsche en Belgische autoriteiten officieel ge. opend met eenige kern achtige toespraken van de twee ministers van Kunsten en Weten schappen. Mr. P. J. M. Aal- berse, heeft omdat hij den gestelden leeftijd bereikt heeft, ontslag gevraagd als lid van den Raad van State. In de zaak van de boterzwendel te Rotter dam is het aantal ar restaties zoo meldt het Vrije Volk gestegen tot 30. Als verdediger van den oud secretaris-gene raal van het departe ment van justitie, mr. J. J. Schrieke, die op 19 Maart voor het bijzon der gerechtshof te 's Gra venhage zal terecht staan, zal optreden mr. C. B. Reinhold te 's Gra- venhage. I)e Repatrieerings- schepen. De „Japara" ls op 28 Februari uit Ba tavia vertrokken met 770 evacués; de „Tjisada- ne" op 1 Maart met 250 passagiers en zal in Be- lawan nog meer repa- tiieerenden opnemen. De „Sibajak" zou he denmorgen uit South ampton naar Nederland vertrekken met de eerste groep passagiers van de „Alcantara" en komt Zondag in Amster dam aan. BUITENLAND In een afscheids toespraak tot de schei dende Nederlandsche militairen te Glasgow heeft de commandant der Nederlandsche troe pen ln Schotland zijn toldoenlng over de be haalde resultaten tij dens de opleiding in Engeland uitgesproken Na de lunch hebben dc Nederlanders gedefi leerd voor de Lord Pro- vost van Glasgow en andere autoriteiten. De leiders van de voornaamste Fransche partijen hebben over eenstemming bereikt over een compromis plan voor de nieuwe Fransche Grondwet. Ook is overeenstem ming verkregen over de vorming van drie ver tegenwoordigende ka mers, waarvan er slechts een politieke macht zal hebben. Ten bate van het hongerende Europa zal Zweden zijn broodrant soen verlagen. Een granntoewljzing van de geallieerden ls om deze reden geweigerd. Haarlem en Omgeving. DaJmasqué. De voetbalvereen. Schoten houdt morgenavond een balmasqué in het ge bouw van den H. K. B. te Haarlem. Dm. S. J. Dokter te Amsterdam-Noord is be roepen al6 geestelijk ver zorger vanwege de ver eeniging tot Chr. ver zorging van geestes en zenuwzieken, bij de Ge reformeerde Kerk te Bcnnebroek. Mr. I'. Vorstman, leeraar aan het Haar lemsche Trinlteits ly ceum, voorzitter van de ver. „Geloof en Weten schap" en bestuurslid van tal van andere in stellingen vierde giste ren onder groote belang stelling zijn 70-sten ver jaardag. Yunriel's „Lucifer" is in Bern door studenten opgevoerd. Karl Gott- lielf Kachler heeft het drama bewerkt en de ln ju-udcerlng ex van geleid.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2