sSSmA Haarlems Dagblad ===™i Indonesische beslissing niet ver meer? Politieke Moord De bestrating te Haarleih Churchill's rede wekt gemengde reacties Cl -'--JM J Luepjatstuy joh -lepuozfig IJmuiden: Kennemcrlaan 154, 070,n? Telef. 5437. Postgiro 273107. Directeur-Hoofdredacteur: ltobert Pooreboom Te| Redaclle 10600 Dir.-Hoofdred. 15054 Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 IN Leiden en Amsterdam zijn moorden gepleegd, die aan politieke motieven worden toegeschreven. Deze drijfveer staat weliswaar niet vast, want in beide ge vallen is de dader ontkomen, maar de omstandigheden laten niet veel ruimte voor twijfel. In Leiden betrof het een fabrikant, die indertijd door den P.O.D. gearresteerd was onder verdenking van collaboratie, maar al maanden geleden was vrijgelaten. Sindsdien mocht hij on der bepaalde voorwaarden zijn werk weer verrichten Op hem werd het soort aun- slag uitgevoerd, dat ook in bezettingstijd dus onder totaal andere omstandig heden meermalen is gepleegd. Een meisje belde 's avonds aan zijn huis en vroeg zijn vrouw, die opendeed, haar man te mogen spreken om hem persoonlijk een brief te overhandigen. Hij werd geroepen; even later hoorde zijn vrouw een schot en toen zij naar de voordeur snelde vond zij haar man stervende. Het blijft natuur lijk de vraag of het meisje het schot heeft gelost. Een ander, die zich aanvankelijk verborgen hield, kan het gedaan hebben. Maar dat te ontdekken is de taak van de politie. Hel staat te bezien of zij het ooit ontdekken zal. Want vroeger kon de po litic bij ernstige misdrijven haar onder zoek grootendeels concentreeren op een bepaalden kring van min of meer zware jongens, dien zij in kaartsysteem had. Zel den vielen de daders daarbuiten. Nieuwe leden van het gilde werden gewoonlijk reeds in bun jeugd geregistreerd, omdat zij dan al begonnen met kleine diefstallen of inbraakjes. Bedrijvers van politieke moorden be- hooren evenwel zelden of nooit tot de kringen der beroepsmisdaad zoodat de po litie. als er geen bijzondere aanwijzingen zijn of het geluk haar niet dient, naar een naald in een hooiberg kan gaan zoeken. Dat vooruitzicht heeft zoowel de Leidsche politie als de Amsterdamsche, die den man of de vrouw moet vinden die den bedrijfsleider H. S. ergens op een stille gracht heeft doodgeschoten. Van dezen bedrijfsleider is bericht, dat hij tijdens den oorlog voor de Duitschers heeft ge werkt Het is mogelijk dat in Leiden en Am sterdam menschen vennoord zijn. die zich tijdens den oorlog aan ernstige collabo ratie hebben schuldig gemaakt. Ik kan dat niet beoordeelen en de lezer kan het evenmin, want wij kennen de feiten niet. Maar laten wij de mogelijkheid aannemen dat de I.eidenaar ten onrechte in vrijheid gesteld was en dat de Amsterdammer er evenzeer ten onrechte in was blijven rond- loopen Dan rechtvaardigt dat de gepleegde moorden nog geenszins. Wij leven niet in een dier landen, waar politieke moorden al sinds den eersten wereldoorlog veel vuldig voorkwamen, maar in Nederland, waar zij vroeger nooit voorkwamen. Wij leven niet meer in bezettingstijd, onder het misdadig régime van vreemdelingen, tegen wier wandaden men in eerlijk ver zet en in'zelfverdediging soms tot uiterste maatregelen overging. Wij leven onder ons eigen Nederlandsche bewind, dat veel cri- tiek te hooren krijgt en dat fouten begaat en tekortkomingen toont, zooals trouwens ieder mensch zonder een enkele uit zondering maar dat voor een ontzaglijk zware taak staat en aan welks zuivere bedoelingen en zelfopofforendcn harden arbeid wij niet twijfelen. De taak van ei ken Nederlander is daarom, al heeft hij nog zooveel critiek op de regeering, om haar te helpen in haar streven, ons ont wrichte maatschappelijke bestel weer in goede werking te krijgen en de openbare orde en moraal te handhaven. Die hulp heeft zij dringend noodig, want de ont wrichting doet zich in alle phasen der samenleving en op alle gebieden van men- schelijke activiteit gevoelen Velen besef fen dat niet tenvolle. omdat zij zich tot ervaringen op hun eigen gebied bepalen. Maar wie door zijn beroep overzicht van den toestand krijgt, schrikt ervan. Er zal nog ontzaglijk veel moeten gebeuren om in ons land de goede verhoudingen der beschaving te herstellen. Het laatste wat men daarbij moet doen is. de regeering erin tegenwerken en eigen rechter gaan spelen. Dat soort optreden hoort niet in Nederland-onder-zelfbestuur thuis. De rechtspleging moet alleen en uitsluitend in handen vun de overheid zijn. Meent men dat die daarin tekort schiet, dan kan men de erkende wegen bewandelen om die meening te berde te brengen. Stuit men op bureaucratische traagheid, dan kan men zich tot de regeering zelf wen den en ook tot de Tweede Kamer, of een of meer leden daarvan. Ik vestig de aan dacht op de Tweede Kamer en haar taak. Zij heeft het recht van interpellatie. Zij treedt op als vertegenwoordiging des volks. Velen, ook menschen die geheel andere grieven hebben dan zich in moord aanslagen uiten, schijnen dat vergeten te zijn. Ik herinner hen eraan. Het is blijk baar noodig. Zij schijnen niet meer te weten hoe de democratie in de practijk functioneert. Het behoort zeer zeker tot de taak van een vrije Pers, op dit aam beeld te hameren. Eenige maanden geleden heeft een poli tieke moord in Dordrecht, eveneens ge pleegd op een man die in vrijheid gesteld was, opschudding gewekt. Nu volgen twee moorden tegelijk, blijkbaar met dezelfde drijfveer. Dat is een slecht tceken. Maar Ik zou er niet uit willen afleiden, dat de openbare mcenin£ in cenigszins breede palet de aan 5 Batavia. I)e I.L.-Ci zlsre journalisten de ni iehlllj Persconferentie Mook verklaart regeering. In welingelichte kringen te Batavia is men volgens Reuter van meening. dat de beiissing over de toekomst van Indonesië niet veel langer kan worden uitgesteld. Aanleiding daartoe zijn de .financieele maatregelen en het bericht, dat spoedig met de evacuatie der Britsch-Indische troepen zal worden begonnen. De komen de besprekingen zullen, aldus deze krin gen, wellicht de laatste poging tot een vredelievende oplossing beteekenen. Men verwacht dat Sjahrir voor het ein de der week opnieuw met Soekarno zal overleggen. De republikeinsehe pers heeft geen aan dacht geschonken aan de officieele publi catie, waarin het Nederlandsch-Indische geld weer als eenig wettig betaalmiddel werd hersteld. Uit betrouwbare bron verluidt, dat de Indonesiërs te Bandoeng bezig zijn de Britsch-Indische troepen aan te sporen tot desertie, door boodschappen met be loften, die in de Britsche linies worden geworpen. Het leven in Soerabaja keert snel tot het normale terug. De be woners zijn uit de kampen, waar zij ge durende de gevechten in de stad verble ven, naar huis teruggekeerd en de win kels, cafés en restaurants bijna alle on der Indonesische leiding openen weer. De Indonesische bevolking stroomt terug naar het stadsgebied, alwaar zij rustig haar vroegere taak h'ervat. Ook de indu strie herstelt zich geleidelijk. Verscheidene fabrieken zijn weer aan den gang of staan op het punt weer te producecren. Tot deze fabrieken behooren De Spaansche Republikeinen gedesillusioneerd De Spaansche republikeinsehe Tegeering heeft een communiqué uitgegeven, waarin „niet zonder bitterheid" commentaar wordt geleverd op de driemogendheden- verklaring over de regeering van Franco. „Het is zeer duidelijk dat de Spanjaarden in cn buiten Spanje nog niet van Franco en dc Falanx verlost zijn, niet omdat zij zouden wachten op een verklaring van de drie groote mogendheden, maar omdat zij van meening zijn. dat zij niet in staat zijn tot handelen, aangezien zij verdrukt en ontwapend worden". Ook Engeland en Frankrijk blijken Zon dag een nota van Franco te hebben ont vangen, waarin een waarschuwing is ver vat dat Spanje niet van plan is zich door buitenlandse he dreigementen te laten be ïnvloeden. Wel ingelichte kringen te Lon den verwachten, dat Engeland op deze nota niet zal reageeren. De Britsche admiraliteit maakte van daag bekend, dat in de komende dagen eenheden van de Home Fleet op groote schaal oefeningen zullen houden nabij de Spaansche kust. Er werd den nadruk op gelegd, dat hier geen enkele politieke be teeken is aan gehecht moet worden. De oefeningen moeten volgens de admiraliteit worden opgevat als een hervatting van de voorjaarsmanoeuvres, waarbij de thuis- vloot en de Middellandsche Zeevloot ge meenschappelijke oefeningen houden. Het gebied der manoeuvres ligt tusschen Gi braltar en Ouessant. Verdere bijzonder heden werden niet bekend gemaakt. (U.P.) de Philips Revi Mij. en de British-Ameri can Tobacco sigarettenfabriek, welke weer met de productie is begonnen en hiervoor oude voorraden gebruikt Vanweg het vertrek van een Britschen officier naar Midden-Java om Soekarno en Hatta te bewegen naar Batavia te ko men voor een bespreking met Clark Kerr, melden Indonesische kringen, volgens Un. Press, dat deze voorgestelde confe rentie aan boord van den Britschen krui ser Norfolk op de rcede van Semarang zou plaats hebben. In dezelfde kringen hoopt men nog altijd dat Clark Kerr voor zijn vertrek naar Engeland het binnenland van Java zal bezoeken. De Britsche officier is intusschen te Ba tavia teruggekeerd met een brief van Soekarno voor Sir Archibald. Internationale Hof van Justitie. Het nieuwe Internationale Hof van Justitie zal, volgens een woordvoerder van de U.N.O., in April te 's-Gravenhage bijeenkomen. De openingsplechtigheid zal waarschijnlijk op 3 April plaats hebben De zevende kolenbon. Het is te begrijpen, dat iedereen met dit heerlijke voorjaarsweer reikhalzend uitziet naar den zevenden kolenbon Mr in 't Veld, burgemeester van Zaandam heeft zijn burgeressen op een huisvrou wenvergadering verblijd met de mededee- Iing, dat voor half Maart dc bon geldig werd. In Haarlem is er verbetering in <3c ko- lenpositic gekomen, dat wil zeggen, sinds de laatste week kan de handel weer be voorraad worden. Dit is geen overdadige luxe wanneer men bedenkt, dat door de vervoersmoeilijkheden er velen zijn, die hun zes mud niet alle hebben gehad. Het woord is aan. de Madariaga: Het leven verwerft rijkdom en schoonheid voor gewone menschen door toedoen van ongewone menschen. Interessante getallen Wij wezen, er reeds eerder op, dat het onderhoud aan de gemeente-'ugendom- men in de oorlogsjaren in de verdrukking gekomen is. Ook wat straten en wegen betreft Helaas is het niet mogelijk den achterstand op korten termijn in te halea. De aanvoer van materialen is nog zó* beperkt, dat men al tevreden is, als in dit jaar bereikt wordt, dat de verdere achter uitgang voorkomen wordt. Als men de Haarlemsche straten en wogen met een broek vergelijkt, is de stand van zaken zoo, dat het kleedingstuk dringend vernieuwd moest worden. Er is evenwel geen goed voor een andere broek, wel is er stof om nieuwe stukken in te zetten. Dat wordt nu gedaan, want het is in elk geval geval beter met eert opgelapte broek te looDen dan met een met gaten! Straatsteenen zijn er te weinig. Het is wel een binnenlandsch product maar velt. ovens zijn vernield. Bovendien zijn er kolen noodig om de ovens te stoken en daaraan is ook een tekort. Ook moeten de ovens voor straatsteenen harder ger stookt worden, dan voor bouwsteenen, zoodat het aan te nemen is dat er. om kolen te sparen, meer bouw- dan straat steenen zullen worden gemaakt. Trou» wens ook aan note be» ho"f'< T">. .ïaaricmscne Si.a-v.ii .oen een oppervlakte van ongeveer 1.500.000 M2. Om alles te vernieuwen zouden 150 000 000 stcenen noodig zijn. Neemt men aan dal in elk geval 10% vervangen moet worden, komt men aan 15 000 000 st oenen In nor male jaren verwerkte de gemeente onge veer 5.000.000 steenen per iaur Wii ecve® deze cijfers om aan te toonen. het voorloopig bij lapwerk moet hliiven Haar lem krijgt wel wat nieuwe straatsteenen maar slechts een klein gedeelte van het voor-oorlogsche verbruik In .Tanua*-: zijn 100.000 straatsteenen ontvangen Dat was een mooie zending voor dezen tijd maar als ze verwerkt zijn. kunnen zo nauwelijks teruggevonden worde- Ook de asphaltweven kunnen nog sh --hts gelapt worden. Asphaltprodueten moeten uit het buitenland komen en dnarvooi /ijn deviezen noodig Er is kans dat de olie raffinaderij te Pernis dit 'aar nog gaal draaien en dan krijgen wë <->'• n«nhalt- producten zonder deviezen Men zal aan Openbare Werken ioen wat mogelijk is, om deze stralen zoo goed mogelijk te maken en te houden. Daarbij zal natuurlijk in den -s'i-n tijd in het bijzonder aandacht gewijd worden aan de hoofd verkeerswegen Openbar? Werken hoeft geregeld zijn vaste ploeg stratenmakers aan het werk Maai* diG kunnen niet altijd aan het verbeteren van straten gezet worden. De dienst voor den Hout en de Plantsoenen heeft duizenden nieuwe boomen geplant. Maar dat wil zeggen, dat de straatmakers van Open bard Werken even zooveel eaten fn strateii herstellen moeten Britsche regeering kende den inhoud niet lagen der bevolking ermee instemt. Ik ben er integendeel van overtuigd, d.at zij deze dingen afkeurt. Het onbehagen in de hui dige toestanden in ons land, dat bijna iedereen voelt, wordt niet het minst ver oorzaakt door het ontbreken van rechts zekerheid. En Ae rechtszekerheid wordt opnieuw geschaad door het plegen van politieken moord, R- p- Sovjet-Rusland bewaart nog steeds hoi stilzwijgen over de rede van Churchill te Fulton. Er is nog geen enkel Russisch commentaar bekend geworden. De Amerikaansche pers is over het alge meen over dc rede niet gunstig ge stemd. De „Chicago Sun" schrijft: „Chur chill noodigt de Ver. Staten uit, erfge naam te worden van het ineenstortende „kolonialisme". De Amerikaansche senator Taft zeide: „Ik acht het hoogst ongunstig voor de Ver. Staten om in vredestijd, het zij met Engeland, de Sovjet-Unie of welk land ook. een militair bondgenootschap aan te gaan." Fransche instemming. De meeste Parljsche commentators be schouwen de rede als een aanwijzing van het Britsche verlangen naar volledige de fensieve militaire en politieke alliantie met de Ver. Staten tegen Sovjet-Rusland. Le Monde, die dikwijls het inzicht van het Fransche ministerie van buitenland- sche zaken weergeeft, verklaarde: „Deze rede is van het grootste gewicht, daar haar auteur de leider is van een van dc twee groote Britsche partijen en zijn aan hangers de hoofdlijnen van zijn buiten- landsche politiek volgen. Churchill pleit niet voor een West-Europeesch blok. dat nimmer groote kans op succes heeft ge had, doch voor Walter Lippmans systeem van een „Atlantische gemeenschap". Op discrete wijze suggereert hij, dat Franrijk eveneens dit systeem aanhangt. Naar Keuter verneemt, was dc Kngclschc regeering niet op de hoogte van den in houd van Churchills rede, voordat deze werd gehouden en heeft Churchill geen overleg gepleegd mei den cers'cn minis ter of met Kevin. De regeering is van mee ning. dat deze rede ais een zuiver per soonlijke verklaring moet worden be schouwd, waarin Churchill, zooals overi gens zijn volste recht is. zijn eigen ziens wijze naar voren heeft gebracht Franscheii en Chineezen slaags Fransche oorlogsschepen, die ruim twin tig duizend man Fransche troepen lo Haiphong in Indo-China aan land wilden zetten en daartoe voor de haven kruisten, zijn in gevecht geraakt met Chineosch» kustbattcrijen. Dit bericht ontving Reuter van Tsjocng- king, waaraan werd toegevoegd dat do Fransche troepen later onder bescherming van scheepsgeschut aan land zijn gegaan, doch zich na schermutselingen met Chi- neesche strijdkrachten hebben terugge trokken. AFP meldt nader: Fransche schepen werden, toen ze bij Haiphong wilden deel nemen aan ontschepingsoperaties, door vuur van Chineesche batterijen bestookt. Eerst nadat deze kanonnade eon half uur aan den gang was, kregen dc Fransche kanonniers bevel he' vuur te beantwoor den. Aan Fransche zijde waren toen roods verliezen geleden. Daarna werd 6nel contact verkregen met het plaatsen!» opperbevel der Chineezen,

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1