Wegens enorm succes j|lSjj ma\fj Een beetje vreemd geworden Vermaat's Moderne Bakkerijen Cassabons zijn contanten Ifi Maar De Haarlemsche Brandweer THEE V OPROEP H. Huijboom, Wagenweg 118 B. Nijssen, Botermarkt 1 Het herstel van onze volkskracht ..lf Brief uit Sumatra Medan Januari '46. Een goed doorbakken rat of een zacht gestoofde muis is even lekker als een stuk je kippenvleesch en een handdoek van een ander kan voordeeliger in eten wor den omgezet dan de eigen broek. Dat was veler moraal in het concentratiekamp. De interneering heeft ons allemaal een beetje vreemd gemaakt; hoe vreemd is moeilijk te zeggen, want wie van ons moet als objectieve waardemeter optreden? De een blijft zijn vork en lepel in een emmer afwasschen, ofschoon twee stappen verder een kraan is, de ander kan niet aan een tafel wennen en eet met zijn bord op schoot, particuliere genoegens waarvan niemand last heeft, maar die toch duide lijke teekenen zijn hoezeer drie en een half jaar opsluiting op ons leven Invloed heb ben gehad. Erger wordt het wanneer de uitzonderlijkheden zich niet tot het per soonlijke beperken en men heeren, die vroeger over tonnen gelds beschikten, niet meer onbewaakt in de buurt van kisten met levensmiddelen kan laten komen. Ter wijl ronde, openhartige jongens er geen been in zien om uit pakhuizen waar zij werken, los en vast tot hethunne te maken. Wij hebben totale armoede leeren ken nen, de Jap heeft ons laten zien hoe snel bezit van eigenaar kan veranderen, de ellende heeft onverschilligheid voor de consequenties onzer daden aangekweekt en de vrees dat het ook nu in officieele kringen niet heelemaal pluis is, zijn fac toren die het begrijpelijker maken dat de gewone man zijn opvattingen over eerlijk^ heid en fatsoen heeft herzien. Maar be schamend is het dat de Britsche Militaire Politie meer dan veertig Nederlanders achter slot en grendel heeft moeten zet ten, die zich door hun functies op distri butie-knooppunten, als chauffeurs, trai porteurs en pakhuispersoneel meester heb ben gemaakt van allerlei artikelen. Nu kunnen wij van Chineesche en andere le veranciers de goederen koopen, die wij rechtens van de distributie moesten ont vangen, hetgeen ons trouwens niet be vreemdt, want eenigen tijd geleden heb ben Indonesiërs een stunt ten beste ge geven, waarop Chicago in zijn beste jaren jaloersch kon zijn. Eenige spoorwagons, die van Belawan naar Medan kwamen, werden een korten tijd „uit het oog ver loren" en prompt door extremisten gelost. De Britten hadden het nakijken, hetgeen de Recovery Allied Prisoners of War and Internees, de R.A.P.W.I., onmiddellijk den naam bezorgde van „Rooft Alles Per Wa gon Ineens". De boter, cigaretten, kaas en de rest die daarbij verdwenen zijn, komen ook langs de huizen en wie nu dacht dat het daardoor gemakkelijk zou zijn de daders op te sporen en de voorraden in beslag te nemen, maakt een naïeve ver gissing. De Nederlanders hebben geen machtsapparaat, de Nationalisten, die de 6tad besturen, zullen zich wel hoeden om een dergelijke futiliteit moeilijkheden met de extremisten op te loopen en de Britten zijn hier gekomen „to maintain law and order" en met deze kwestie zouden zij blijkbaar op politiek terrein komen. Als de rustige burger in het kamp des morgens bij zijn distributie-eitje hoort dat het dag en nacht bewaakte gebouw dei- centrale administraties, het K.D.P., weder om bezoek heeft gehad, waarbij nu eens geen blokken goed werden- meegenomen, doch een half millioen gulden, verslikt hij zich niet eens, want hij denkt onwillekeu rig aan de vrachtauto met extremisten, die kalm een pakhuis in het bewaakt ge bied bezochten en met een hoog opgeladen wagen weer vertrokken. We zijn allemaal een beetje vreemd ge worden; een Deliaan mocht vroeger be kend staan als een beerenlijder, een or dinaire dief was hij niet. Tegenwoordig is het de gewoonste zaak van de wereld dat hij „emolumenten" heeft van zijn werk kring, onverschillig of hij bij het transport is en een plank opeischt of bij een supply- afdeeling en zich een snuisterij ten ge schenke aafibiedt. Het oude spreekwoord dat degene die het dichtst bij het vuur zit, zich het beste warmt, is vervangen door een modern ge zegde in initialen: „C en C", hetgeen eerst beduidde Corruptie en Connectie, doch later uitgebreid werd met Centen, Charme en Chantage. ,.C en C" is op ieders lippen, met een knipoog, een schalkschen lach, een veel- beteekenend gebaar. Als men iets gedaan wil krijgenC en C"; als men iets hebben wil„C en C"; als er iets gebeuren of niet gebeuren moet „C en C" Nu zijn veertig Nederlanders over de schreef gegaan en wij kunnen „Cel en Cachot" aan de serie toevoegen. Maar de openlijke schande de Neder- landsche gemeenschap aangedaan, is niet meer te herstellen. W. Sch. Veel electrische kacheltjes stralen Met 15 Februari zijn in Haarlem de me ters voor electriciteit en gas opgenomen. Het verbruik viel niet tegen, in het alge meen hebben de Haarlemmers zich vrij goed aan de rantsoenen gehouden. 15 Maart begint opnieuw de meterop neming. Haarlem heeft nu om de 2 maanden con trole Bij de helft der gebruikers wordt dan het verbruik nagegaan over de periode 16 Januarl-15 Maart. De andere helft komt 15 April aan de beurt voor het tijdvak 15 Fe bruari15 April. Het is intusschen gebleken dat er nog al menschen zijn die in dezen tijd een elec- trisch kacheltje aanzetten. Het is koud en sommigen zitten zonder kolen. Maar leder begrijpt dat men zoo iets niet kan doen van het gewone rantsoen. Daarom wordt ge vreesd, dat bij de aanstaande meteropne mingen veel gevallen zullen geconstateerd worden dat het rantsoen op schromelijke wijze overschreden is Het gevolg zal wel zijn dat dan verbruikers die het al te erg gemaakt hebben voor 14 dagen zullen wor den afgesneden. Zoolang de rantsoeneering er is moet zij gehandhaafd worden. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat daarbij onrede lijk wordt opgetreden. Er wordt nntuurlijk met bijzondere omstandigheden rekening gehouden, zooals ziekte, vermeerdering van het gezin, enz. Weerbericht Weersverwachting tot Vrijdagavond. Tijdelijk zwakke en veranderlijke wind, overigens meest matige wind tusschen Noord en Oost. Zwaar bewolkt. In den ochtend plaatselijk nevelig. Eenige sneeuw of motregen. Temperatuur overdag om het vriespunt. Wind en stormwaarschuwingsdienst: 7 Maart om 9.30 uur district Noord: waar schuwing voor harden wind ingetrokken. De Vrijwilligers komen weer in actie Het college van de Brandweer had Woens dagavond de Vrijwilligers opgeroepen tot een vergadering, waarin de voorzitter, de heer H. C. Vernout, een overzicht gaf van het verloop van de onderhandelingen over den terupkeer van de Vrijwillige Brand weer te Haarlem. Daaruit bleek, dat de burgemeester aan het college de opdracht heeft gegeven plannen te ontwerpen voor de weder indiensttreding van de Vrijwil lige Brandweer, die voorloopig zal staan onder den heer H. C. Vernout als waar nemend commandant. Het ligt in de be doeling, dat de Vrijwillige Brandweer na haar terugkeer, zal bestaan uit een keur corps, uitgerust met de modernste mid delen. Noodweer De Arrondissements-rechtbank te Haar lem heeft hedenmorgen uitspraak gedaan in Qe zaak tegen de gebr. T. uit Oostzaan, die in Maart vorig jaar met een jolhaak twee nachtelijke veedieven te lijf waren gegaan, ten gevolge waarvan een van de dieven was verdronken. De Rechtbank verklaarde de gebroeders schuldig aan mishandeling, die gchter veroorzaakt werd door noodweer. Derhalve sprak zij de beide verdachten vrij met ontslag van rechtsvervolging. Slaolie en Justitie Voor de Rechtbank te Haarlem hadden z.ich vanmorgen eenige arbeiders te ver antwoorden, die getracht hebben bij de Duyvis-fabriek te Zaandam flesschen sla olie tc stelen. Tegen den jeugdigen J. A. C. H., die in November 1945 tezamen met F. Z. een doos met 24 flesschen olie had ontvreemd, eischte de Officier van Justitie een jaar hechtenis, te ondergaan in de bijzondere strafgevangenis voor jongelie den te Zutphen. Tegen F. 2. vroeg hij 6 maanden voor waardelijk. Eveneens een jaar jeugdgevangenis vroeg de Officier tegen S. N. te Zaandam, die een doos met 12 flesschen olie tus schen leege doozen op zolder had gezet, nadat hij met anderen een afspraak had gemaakt om ze te stelen. S. N. was reeds eerder lot 3 maanden voorwaardelijk ver oordeeld, wegens rijwieldiefstal. G. C. M. uit Koog aan de Zaan hoorde 4 maanden onvoorwaardelijk en J. K. uit Wormcrveer, die gunstig bekend staat, 6 maanden voorwaardelijk tegen zich eischen Het feit, dat zij wekelijks een flesch olie van de fabriek mee naar huis kregen, sprak in 't nadeel van al deze verdachten. Uitspraak -over 14 dagen. Wederopbouw gesaboteerd De aannemer W. S. te Beverwijk had, zonder de daartoe vereischte vergunning, aldaar een huis verbouwd, met welke werkzaamheden hij was voortgegaan on danks een herhaalde waarschuwing van het college van algemeene commissarissen van den wederopbouw. Dit college heeft aan de Arrondissementsrechtbank te Haar lem een brief gericht, die in de zitting van heden door den Officier van Justitie, mr. Paardekooper Overman, werd voorgelezen. De algemeene commissarissen wijzen erop, dat de bepalingen van den Wederopbouw door de aannemers voortdurend worden gesaboteerd en dat waarschuwende straf fen hun doel voorbij schieten; geldstraffen zijn evenmin afdoende, omdat het den aannemers gewoonlijk niet veel moeite kost, het geld voor de boete bij elkaar te krijgen. Mr. Paardekooper Overman sloot zich hierbij aan cn eischte tegen W S 6 maanden hechtenis, D. J. M. II., ook uit Beverwijk, die even eens zonder vergunning herstelwerkzaam heden aan een woning had verricht, hoor de een maand gevangenisstraf tegen zich Mschen. Uitspraak over 14 dagen. Huisvrouwen vergaderden De thans 1350 leden tellende afdeeling Haarlem en Omstreken van de Nederland- schc Verceniging voor Huisvrouwen hield Dinsdagmiddag een jaarvergadering in het gebouw „Zang en Vriendschap". Aan de bestuurstafel had plaats genomen mevr. A. M ReinaldaDeen, de echtgenoote van den burgemeester, wie de verguld zilveren medaille als teeken harer eere voorzitterschap werd overhandigd. Na eenige discussie over de begrooting voor het komende vereenigingsjaar werd een knscommissie benoemd. Het bestuur besloot nog een jaar aan ^te blijven. In de laatste week van April *zal te Am sterdam een Algemeene Vergadering wor den belegd, waar een nieuw hoofdbestuur zal worden gekozen. Na een aantal statutaire wijzigingen werd van de zijde van het bestuur mede gedeeld, dat het hoofdbestuur heeft voor gesteld, de minimumcontributie van f 2. tot f 3.te verhoogeh. Een rondvraag besloot de vergadering. Schepen uit Indië Hedenavond wordt de „Sibajak" ln IJmui- den verwacht met 1200 repatrieerenden aan boord, welke de laatste groep passagiers van de „Alcantara" uitmaken. De debarkade zal Vrijdagmorgen om 9 uur plaats hebben. Zondag verwacht men de „Bloemfontein" met 1300 repatrieerenden en Maandag hoopt men de 1800 opvarenden van de „Tegelberg" op vaderlandschen bodem te begroeten. FRANCO BEET VAN ZICH AF. In ons blad van gisteren is de laatste alinea van het bericht „Franco beet van zich af' door het wegvallen van een regel onleesbaar geworden. Zij moet luiden: „De Amerikaansche ambassade te Madrid over weegt bij de Spaansche regeering te pro testeeren tegen de wijze, waarop de ge allieerde verklaring over het Spaansche regiem aan het Spaansche publiek wordt voorgezet. De pers publiceert 6lechts een op misleidende wijze uitgetrokken versie van de nota, die een geheel verwrongen beeld geeft." HEEMSTEDE Partij van den Arbeid Te Heemstede ls een commissie gevormd bestaande uit de heeren Dr. E. Brongersma, H. Disselkoen, L. A. Eekhof, W. J. Reijnders J. F. Saarberg, A. J. J. Spoor, P. Vorst en A. N. Zonneveld, teneinde te geraken tot de oprichting van een afdeeling van de Partij van den Arbeid Er zal een openbare vergadering worden gehouden met Dr. E. Brongersma en Ds. J. Bartlema als sprekers. PERSONALIA.. Ds. G. J. Duyvendak, predikant bij d« Evang. Luthersche Gemeente te Utrecht en eerder te Haarlem is beroepen te Amsterdam. Smit blijft thuis Luxemburg zal gaan. omdat hl| na reeds eenige weken van niet fit zUn een Inge wandbloeding heeft gehad. In zl|n plaats zal de NAC-er ItUvers als extra-reserve mee gaan; maar pas In Luxemburg zal over de definitie*e opstelling worden beslist. De wedstrijd Luxemburg-Nederland zou de eerste zijn, waarin Smit, die nu reeds 28 internationale wedstrijden achter den rug heeft, als aanvoerder zou optreden De nieuwe captain moet rust en dieet houden, maar hij ligt te springen in bed van spht, dat hem dit Juist enkele dagen voor den grooten dag moest gebeuren. Hijzelf dacht, dat Wllders zijn taak als aanvoerder zou overnemen, omdat Pelll- kaan zijn handen misschien wel te vol zal hebben aan het bezetten van dc spllplaats. Internationale zwemmers starten te Haarlem Op de Internationale zwemwedstrijden, welke de Zwemclub „Haarlem" op Zondag 10 Maart in het Sportfondsenbad te Haarlem organiseert, zullen practisch alle Nederland- sche prominente zwemsters en zwemmers aan den start verschijnen. Op de 100 M. borstcrawl dames start o a. Bep v. Schaik (Meeuwen. A'dam), hetzelfde nummer voor heeren zal een spannende strijd brengen tusschen v. Merkesteyn (Haar lem), Scheffer (DJK, A'dam), Goudeket (Y, A'dam), Smol (Zlan, Den Haag), v d. Bo- gaerde (DWR) en M. v. Holmc (Brussels Swimming Club). Aan de 100 M rugcrawl dames nemen Greet Galllard (ADZ), Iet Kos ter—v. Feggelen en Annle Wagcmnker (bei den Meeuwen) deel. Op hetzelfde nummer voor heeren starten: Frits de Geest (HPC), Jan de Groot (Y), Geer- ling (Zian), Frits Mans (Haarlem) en G Ita- maël (La Nage, St. Gille). Voorts zal een spannende strijd te zien zijn op dc 2oo M. schoolslag dames tusschen Wil Haverlag en v. Vliet (Robben). Ge-/, de Groot en Greet Jellema (ADZ), Gez. Tiukenburg (Watertrap- pers) en Lily Pell (GZV, Gent). Hetzelfde nummer voor heeren brengt Herman Smlts- huyzen (AZ, A'dam), Ru v. Feggelen (Meeuwen), Wil Solkamans (Haarlem) en Maurice Mariens (Brussel) aan den start. Sport In het Kort TENNIS. Voor de competitie 1940 hebben 550 ploegen ingeschreven. Het hoogste vroe ger ooit bereikte aantal was 534 R. H. DIJKSTRA AMSTERDAM-LEEUWARDEN Volksherstel Haarlem Actie Nijmegen-Venray OF DE KINDEKEN IN NIJMF- GEN-VICNKAY BLIJ ZIJN met de 338 kisten leerboeken? Hun ouders en onderwijzers wél! Wie nog missen kan, belt nr. 2 138 1. Gevr. per 15 April gestoff. ZIT- SLAAI'KAMER, m. of z. pens. liefst centr. stad. Br. m. prijs opgave aan MeJ. G. Mik, Bad huislaan 28, Krommenie. Heer 50er vraagt door sterfge val tegen 1 April of eerder gem. ZIT-SLAAI'KAMKK m. pension bij dame-alleen. Liefst Heem stede. Steller beschikt over brandstoffen. Br. m. prijsop gave no. 3999. Gevr. door echtp. m. 1 k. WO NING of ruim wonlngged. m. vrUe keuken. Brieven no. 3888 Ondergeteckendc door het Ned. Beheers Instituut benoemd tot beheerder over do onderne mingen van het Wlnkellnstal- latlebedrljf „Modern" van P. Touwen en L. W. Touwen Krooneman Mr. Cornellsstr. 98 Haarlem. Kantoor houdende Gllpperwcg 5 te Heemstede. Volgens beschikking van het Ned. Beheers Instituut te den Hang dd. 20 Dcc. 1945. Verzoekt allen die iets te vorderen heb ben van of verschuldigd zijn aan genoemd bedrijf, dan wel gelden goederen of geldswaar den van dezen onder zich heb ben of ln ecnlgerlel rechtsbe trekking tot hen staan daarvan ulter'llk 25 Maart 1946 a.8. schrlff V opgave to doen aan ondergetekende. Het niet vol doen aan deze oproep ls straf baar krachtens dc besluiten Herstel rechtsverkeer en vijan delijk vermogen. Dc beheerder: S. Swaab Glipperweg 5, Heemstede GROENTE ZONDER RON «Jlccn Vrijdag en Zatcrdoff. Diep gevroren Versehe Groenten. Siiijlmoiicn, SiH'relebooiien. Worteltjes, Tomatenpuree, Kom kommers, Appelmoes, Druiven en Pruimen, alles in luxe verpakking. T/osse Tomaten. ALLEENVERKOOP VOOR HAARLEM EN OMSTR. moet noodz-akelijk gegrond zjjn om het herstel der afzonderlijke personen. Zonder lichamelijk herstel, ls volkomen geestelijk: herstel niet mogelijk. Het is dus noodig inet het lichamelijk herstel te beginnen. Vermaal's best tarwebrood is een voor de hand liggend middel daartoe. Het bevat juist datgene, wat ons andere voedsel nog niet, of nog niet voldoende inhoudt: kalk en fosfor. En het is heel lekker ook Paul Krugerkade 31 Telefoon 11496 in Voor 10 gulden cassabons EEN gulden contant terug

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3