Nederlandsche troepen landen op Java Het Nederlandsch Elftal Een schoenen-loterij Neurenberg: De verdediging aan het woord Churchill hekelt „officieele schijnheiligheid' (tor .loorHOiie Xo. (8375 T T "1 I "X 1 "1 _1 7oiicr<lo(! Moort 1046 Bureaux: Groote Houlatr. 93 Pf V* i P TY^ Q I J (T Cf M I H fl IT" T* eu Soendapleln 37. Haarlem J. J. V>L X X C X X X O V-X. V^l k/ X V.A WX JSSi™ Ï- T™elM37 Ke"nemc^laa,, 154' W Postgiro 273107. ._i a...- IMreoteap-Hoordredacteiir: Robert Peereboom Tel.: Redaetlo 10000. Dir-Hoordred 15051 ER is geen sneeuw gevallen in Luxem burg en dus zal het Nederlandsch Elftal er morgen een behoorlijken wed strijd kunnen spelen. Wonderlijk dat Luxemburg sneeuwvrij gebleven is, ter wijl ons land en België in wit- en glad heid verkeeren. Want het is maar zoo'n kleine uithoek: een miniatuur-landje van 2589 K.M.2, hetgeen overeenkomt met een bescheiden Hollandsche provin cie. Het telt 300.000 inwoners, hetgeen tweemaal zooveel is als de gemeente Haarlem en half zooveel als de gemeente Rotterdam. Maar met dat weinige is het oen „souvereine staat", zij het dan zon der leger of luchtmacht. Het heeft dus ook een nationaal voetbalelftal en daar tegen moet het Nederlandsch Elftal, na zes jaar herleefd, zijn eersten internatio nalen voetbalwedstrijd na den oorlog spe len. Hiermee wordt een onzer oude bui- tenlandsche contacten, het voetbal-contact, hersteld. Laat ons geen pogingen doen het te vergelijken met politieke, cultureele en zakelijke buitenlandsche verbintenis sen, maar niettemin erkennen dat het van eenig belang is, omdat het zooveel men- schen interesseert en hun een prettige af leiding bezorgt. Ik zou er graag aan wil len toevoegen, dat het bijdraagt tot de internationale verbroedering, hetgeen een bekende en versleten phrase uit het ver leden is, maar mis helaas deze overtui ging. De sfeer waarin dergelijke landen- wedstrijden gespeeld worden is een van hevige concurrentie en van wederzijdsche begeerte om te winnen: zeer menschelijke verschijnselen, die evenwel de onderlinge vriendschap der volken niet bizonder be vorderen. De verbroedering pleegt zich te beperken tot beleefdheids-phrasen aan of- cicele diners en min of meer gemeende complimenten voor eikaars voetbal. Maar het is aardig en soms zijn het mooie, vaak spannende wedstrijden. Iedereen doet er zijn best in. In de vooroorlogsche jaren werd de be- teekenis van internationale voetbalwed strijden van soihmige zijden schromelijk overdreven. Moge die opschroeverij in de zen lijd niet herhaald worden. Zij vloeide voort uit een geforceerd nationalisme, dat niet gezond is en in erger uitingen zelfs zeer ongezond kan zijn. En als nuchtere Noorderlingen hebben wij tenslotte altijd heel wel beseft, dat „onze nationale eer", die er door sommigen bij in het geding placht te worden gebracht, bij het winnen of verliezen van voetbalwedstrijden niet in het minst is betrokken. Om als volk eer te oogsten moet men andere prestaties volbracht hebben, die heel wat meer ener gie. verstand, toewijding en bovenal vol harding eischen dan de daden van een voetbalelftal. Welke die prestaties zijn is in dezen tijd zoo duidelijk en er wordt zoo sterk naar gestreefd overigens geenszins in de eerste plaats om er eer mee te oogsten dat ik daarover vandaag niet behoef te schrijven. Want ik wou iets over het Nederlandsch Elftal zeggen. Het is, volgens de algemeene overtuiging, niet erg sterk, veel minder sterk dan zijn vooroorlogsche voorgangers plegen te zijn. De bezettingsjaren schijnen ook ons voetbal-spelpeil te hebben ge schaad en het voetballooze seizoen 1944 1945 heeft er ook geen goed aan gedaan. Daarom is het maar het beste, te begin nen tegen een zwakke tegenpartij, die ons overigens in het verleden wel eens geklopt heeft, want voetbalkwaliteiten zijn nu een maal niet in evenredigheid met vierkante kilometers en zelfs niet met zielentallen te berekenen. Maar wij hebben in den regel een grooter keuze uit begaafde spe lers dan de Luxemburgers en zullen dus meestal van hen winnen. Dat is dan ook in het verleden zoo gegaan. Onlangs heeft het Luxemburgsche Elftal met 7o van het Belgische verloren, maar nu is zijn samenstelling belangrijk herzien. Acht van de elf verliezers zijn vervangen, zoodat wellicht een veel sterker geheel verkregen is. Daar stellen wij een ploeg tegenover, die den Indruk van «een pro beersel maakt en een' vrij onzeker mix ture van oudere en jongere spelers bevat. De Haarlem-speler Smit, die als aanvoer der zou optreden en een van onze meest beproefde en begaafde oudere spelers is, heeft verstek moeten laten gaan wegens ziekte. Een veelbelovende jonge Braban der vervangt hem. Al zal Rijvers wellicht persoonlijk voldoen, voor het zelfvertrou wen van de ploeg zou het veel beter zijn als Smit van de partij was. Zooveel onze kerheid bostaat over het gehalte van dit Nederlandsch Elftal, dat de eenige „linie", waarin volstrekt vertrouwen wordt ge steld eigenlijk de achterste fs, bestaande uit één man. Sinds den legendarisch ge worden Göbel hebben wij ongetwijfeld geen doclverdediger gehad van zoo bij zonder gehalte als Kraak, dc keeper van Stormvogels. Op deze belangrijke post schijnen de Luxemburgers evenwel ook bijzonder goed uitgerust te zijn. Mocht het Nederlandsch Elftal verliezen, dan zullen wij daarom niet in den rouw gaan, maar pogen een betere combinatie samen te stellen voor den komenden kamp tegen België. Mocht het winnen, dan zal dat een bemoediging zijn voor de moei lijker wedstrijden, die volgen zullen. Ik hoop overigens dat wij een tijd tegemoet gaan waarin de groote massa van onze Jeugd meer behoefte zal krijgen om zelf Hedenmorgen zijn vier Nederland sche bataljons in Batavia begonnen aan wal te gaa«, aldus Reuter. Naar ver luidt, landden tegelijkertijd grootere eenheden te Semarang en Soerabaja. Men neemt aan, dat zij de voorhoede vormen van een totale strijdmacht van 20.000 man, welke zich nog op zee bevindt of gereed staat om uit Malakka en uit andere deelen van Ned.-Indië te vertrekken. Naar Reuter meldt, is Soetan Sjahrir gisteren op de hoogte gesteld van de landingen van Nederlandsche troepen in Batavia, Semarang en Soerabaja. Te vens is een Britsen verbindingsofficier met Indonesische vertegenwoordigers uit Batavia naar Djokjakarta vertrok ken om ir. Soekarno er van in kennis te stellen. Er zijn voorzorgsmaatregelen geno men om de vluchtelingenkampen tegen alle mogelijke tegenmaatregelen van In donesische zijde te beschermen. Hoe de Indonesiërs op de feiten gereageerd hebben, is nog niet bekend, doch de Geallieerden zullen, naar verluidt, de uiterste pogingen in het werk stellen om een volledige mislukking van de onder handelingen, waarvan men had ver wacht, dat zij op zijn minst genomen formeele Nederlandsch-Indonesische besprekingen tot gevolg zouden hebben, te voorkomen. Men verwacht, dat Sjahrir heden een verklaring zal afleggen en dat hij mis schien zal aftreden. Soekarno, die vol gens betrouwbare gegevens onlangs heeft verklaard niet in staat te zijn de extremisten onder zijn gezag te hou den, zal misschien eveneens zijn positie moeilijk houdbaar achten. „De Nederlandsche troepen, die he den zijn aangekomen, zullen eventueel de taak van de Britsch-ïndische troe pen, die zullen vertrekken, overnemen", heeft een officieele woordvoerder van het Britsche leger verklaard. Deze zei- de koorts, dat de transportschepen, die de troepen aan land hebben gebracht, bij hun terugvaart nog geen Britsch- ïndische troepen zullen afvoeren. De zoojuist gelande troepen zullen in eerste instantie hun standplaats krijgen in de zóne ten Zuiden en ten Zuid- Oosten van Batavia, die onder Neder landsche controle is gesteld; deze zóne is onlangs belangrijk uitgebreid en strekt zich thans uit tot Bekassi, 21 ki lometer van Batavia gelegen. Bij de ontschepirtg van de Neder landsche troepen waren de It.-generaal Spoor met zijn chef-staf kol. Buurman Nederlandsche stem Eep gezaghebbende Nederlandsche woordvoerder heeft volgens A. N. P.- Aneta te kennen gegeven, dat de aan komst van de Nederlandsche troepen te Batavia waarschijnlijk zal worden ge volgd door de ontscheping van nog meer Nederlandsche troepen in de naaste toe komst. De Indonesiërs waren door de Britten volledig op de hoogte gebracht, dat deze troepenbeweging te verwach ten was. De woordvoerder legde er den nadruk op, dat deze troepen niet alleen geko men zijn, om de Britsch-Indiërs, die uit Java zouden vertrekken, te vervangen. „De geallieerde militaire taak op Java moet nog steeds worden volvoerd", zei hij verder. Volgens de geallieerde op- Het woord is aan. Als verder alles verloren is blijft de toekomst toch be staan. vattingen is het onverschillig, door welke geallieerde troepen deze taak' op dit tooneel wordt volvoerd, mits zij maar behoorlijk wordt volvoerd. Protest van Sjahrir A.N.P.-Aneta meldt: Volgens een re- publikeinschen woordvoerder zal Sjah- rir hedenmiddag bij luit.-gen. Stopford tegen de aankomst der Nederlandsche troepen een krachtig protest indienen. De leden van het kader van liet nieuwe Nederlandsche leger worden» momenteel In een spoedcursus van zes weken getraind. Vanwege deze op leiding werd in de omstreken van Haarlem een groote nachtelijke oefening gehouden. De „verdedigers" van Spnarndnm nemen onder bescherming van een rookgordijn een huis, waarin zich „vijandelijke" schutters bevinden, onder vuur. (j»_) Alle Nederlanders die na 1 Augustus 1945 geen nieuwe schoe nen gekregen hebben, zullen voor 1 Januari 1947 een schoenenbon krijgen. Dit zal, als de schoenenproductie op Göring heeft nog eenmaal wellicht voor den laatsten keer in zijn leven als „omvangrijk pièce de milieu" gefun geerd op den eersten dag van zijn ver dediging,' die Vrijdag begon. Staande in de getuigenbank, waar hij den eed af legde, liet hij zich fotografeeren, waarna hij zich grijnslachend naar zijn plaats be gaf. Klaarblijkelijk vond Göring het erg prettig het middelpunt der belangstelling te zijn, terwijl hij praatte en lachte met zijn verdediger en dc andere beklaagden Göring's voornaamste verdediger, de grijze dr. Otto Stahmer, opende de verdediging met een verzoek voor 2 extra getuigen. Een van hen is een majoor van de lucht macht, die nu in Neurenberg gevangen zit. Deze moet Göring vrijpleiten van zijn ver antwoordelijkheid voor het nemen van maatregelen tegen geallieerde piloten. Zware jongens De beide Leidsche inbrekers, die bij een poging tot „liften" deze week in handen van de Bloemendaalsche politie zijn geraakt, blijken er een welgevuld zondenregister op na te houden. Tot dusverre hebben zij reeds bekend het plegen van vier inbraken te Leiden, vier in Wassenaar, drie in Bloemendaui en één in Santpoort. De politie hoopt hun nog meer bekentenissen te ont lokken. aan sport voetbal en andere sport te doen, dan ernaar te kijken en over te praten. Want op dit punt is er heel wat ruimte voor verbetering. En succes in die richting is van veel grooter belang, dan een reeks overwinningen van het Neder landsch Elftal. Misschien bevorderen zulke overwinningen de neiging tot sport beoefening bij dc jeugd. Het wordt ge woonlijk aangenomen. Er zal morgen groote belangstelling zijn voor verloop en resultaat van den wed strijd in Luxemburg. Na zooveel sportlooze Zondagen zal dit voor velen een heel In teressante worden. Het Nederlandsch Elf tal is er weerl R- P. „Katyn" weer ter sprake. Dr. Stahmer heeft ook verzocht om een getuige, die, zooals hij beweert, kon ver klaren,.. dat de moord van Katyn door Sovjet-Russen en niet door Duitschers was bedreven. Het tribunaal wenschtc het verzoek op schrift te hebben. Stahmer vervolgde: „De beklaagden zijn herhaal delijk beschuldigd van het schenden van het verdrag van Versailles. Dit is niet ge rechtvaardigd. Het verdrag werd niet door Duitschland geschonden, omdat Duitschland er niet langer door gebonden het huidige peil blijft, het resultaat zijn van de nieuwe regeling voor de schoe nendistributie. De nieuwe regeling wordt. een loterij! Elke maand zal een cijfer bekend ge maakt worden van 1 tot 10. Wie dit als laatste cijfer van zijn Distributie-stam kaart heeft, komt in aanmerking voor een schoenenbon, tenminste als hij na 1 Augustus 1945 nog geen srhoenenbon gehad heeft. De Distributie-diensten kunnen dit op de Stamkaarten nagaan. De gelukkige mag kiezen welke bon hij wil hebben voor heeren-, dames- of kinderschoenen. Op die manier kunnen gezinsleden elkaar helpen. Als bijvoor beeld de vader een bon kan krijgen, maar zijn vrouw of kind heeft meer be hoefte aan nieuwe schoenen, kan hij voor een hunner een bon vragen. Om gekeerd kan men als de Distributiestam kaart van een kind of een vrouw uit loot. daarop heerenschoenen krijgen. Elke maand krijgt dus 1/10 van de Nederlanders een prijs in de schoenen loterij! April 1946 wordt begonnen, 1 Januari 1947 is men het rijtje rond ge weest. Drager van boodschap tot eenheid ,,Dc vrede kan niet bewaard blijven zon der de deugden die in oorlogstijd een over winning mogelijk maken. Dc vrede kan niet bewaard blijven door hoffelijkheden en gemeenplaatsen, officieele schijnheilig heid en diplomatieke correctheid. Even min kan hjj bewaard blijven door, als in tijden van gevaar, te kletteren met een volle wapenrusting op oorlogssterkte. Kr moet ernstig naar vrede gestreefd wor den, er moet vertrouwen zijn. Volharding en goed beleid, maar bovenal moet er onder de Engelsch-sprekende volken aan wezig zijn een eenheid des harten, gegrond vest op overtuiging en gemeenschappelijke idealen. Dat bied ik u aan, en dat vraag ik." Aldus Winston Churcnill in een nieuwe redevoering. Vrijdag gehouden in het congres van den Amerikaanschen staat Virginia. Zijn betoog bevatte in hoofdzaak dezelfde elementen als dat te Fulton, doch het was in minder krasse termen gesteld. ..In deze laatste jaren van mijn leven", aldus Churchill, „gevoel ik mij zelf de drager van een zeer simpele boodschap, die door onze beide volken goed kan wor den begrepen, n.l. dat wij elkander dienen bij te staan in alle omstandigheden. Dat is onze bestemming en de wil van God." Truman's meening. President Truman heeft op een pers conferentie verklaard, dat hij „op het daartoe geschikte moment" zijn ineening over het voorstel van Churchill tot het sluiten van een militaire alliantie tusschen de Ver Staten en Gr.-Brittannlë, kenbaar zal maken. Minnenijd en messenspel Een buurman van een juffrouw uit de Zomerstraat had „vues" op deze dame en kon het niet verkroppen, dat zij bezocht werd door een Hollandsehen militair. Reeds eerder had hij hoogloo- pende ruzie gehad met en over zijn vlam, maar in den afgeloopen nacht liep het wel zeer hoog. Toen de soldaat en zijn vriendin haar huis verlieten liet de buurman zijn minnenijd den vrijen teugel en diende zijn concurrent twee steken in den rug toe. Deze ble ken gelukkig geen gevaarlijke verwon dingen tengevolge te hebben. De toegeschoten politie werd met een bijl bedreigd, maar dank zij eenjge tactische onderhandelingen werd dc toegang tot het huis van den buurman geopend en de bijl buit gemaakt. In huis kwam het ook nog tot een handgemeen, maar tenslotte kon hij worden ingerekend en achter een kleine, getraliede opening in een dikke deur geplaatst.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1