Protestanten! Inst. Strietman Fruit eten De Radio geeft vanavond Beurtder's ^(kindermeel Middenstanders!! DAMES! Mode- en Bontatelier Opening tentoonstelling bij Leffelaar In de zalen van den Kunsthandel Lef felaar aan de Groote Markt te Haarlem zijn een. aantal werken van den Haarlem- schen schilder Ab Loots en den beeldhou wer Theo van Reyn tentoongesteld Deze expositie, allereerst bedoeld om kunst minnend Haarlem een indruk te geven van hetgeen er onder de jongere beel dende artisten leeft, werd Zaterdagmiddag met een toespraak van den heer M. A. Reinalda, burgemeester van Haarlem, of- cieel geopend. Hij wees erop, dat reeds sinds de grijze oudheid een sterke drang naar schoonheid onder het volk leefde. De Fransche revolutie had volgens spre ker een weldadigen invloed op het opnieuw ontwaken van dit bewustzijn. De belang stelling voor het schoone is, volgens den heer Reinalda soms van godsdien.stigen oorsprong, elders vindt zij haar voedings bodem in meer sociaal-materialistische gronden. Immer moet de beschouwer van een kunstwerk echter de „schoonheid koesteren als een beeldhouwer zijn beeld Dit moet geleerd worden, volkshoogescho- len, zooals Haarlem er eertijds één had, kunnen op dit gebied goed werk verrich ten Ook deze tentoonstelling dient gezien te worden als een poging, de schoonheid dichter bij den mensch te brengen. Tenslotte verklaarde burgemeester Rei nalda de tentoonstelling voor geopend. Hierna nam de heer P. Leffelaar het woord; hij constateerde dat het' contact Overheidkunstenaar in het Zuiden van ons land sterker en vruchtdragender ii dan elders. Hij beloofde deze eerste ex positie niet de laatste te doen zijn, andere tentoonstellingen in Haarlem en uitwis seling met andere deelen des lands in de toekomst, hopelijk ook met het buiten land, liggen in het plan. Tenslotte zong mej. T. Kloes op ge voelige, geestige wijze bij de luit het oude „Lied van de Kwezel" ter illustratie een geëxposeerd borduurwerk van mi C. Loots-Bossard. Een rondgang langs de werken van de exposeerende kunstenaars, waarbij wij eenige sterk-geborstelde en in krachtigen toets geschilderde zelfportretten, een aan tal zon-overgoten landschappen, waaruit sterk Loots' voorliefde voor het warme Zuiden bleek en een stilleven-met-koperen ketel, welk doek een origineele lichtbehan deling poneerde, opmerkten, leert, dat Haarlems jongeren tot iets werkelijk schoons in staat zijn. De kop in gips van den schrijver Joop Steynen en het vrouwenportret zijn twee goede voorbeelden van het getemperd realisme, dat Theo van Reyn kenmerkt. In vitrines en langs de wanden fonkel de, broeide of glimlachte het gothisch- primitieve borduurwerk van dc echtge- noote van Ab Loots. Zooals de heer Lef felaar reeds opmerkte is deze persoonlijke tentoonstelling te prefereeren boven een groepstentoonstelling, bij welke laatste de persoon van den kunstenaar vaak in het gedrang raakt. Lezing voor „Oost en West" Voor de Kon. Ver. „Oost en West" sprak Dr. W. K. H. FeuiUetau de Bruyn, oud-kol. van het K.N.I.L., Zaterdagmiddag over de wederzijdsche belangen van Indië en Nedcr- lsfnd bij de Rijkseenheid. Spr. betoogde, dat thans vele menschen geneigd zijn de voordeelen voor Nederland ten koste van Indië te overdrijven zonder te denken aan het voordeel dat voor Indië uit de rijkseenheid is voortgekomen. Tegenover de kapitaalsinvesteering staat de werkgele genheid die de bevolking aldus kreeg. Het argument dat de Indische volken dom gehou den zouden zijn Is onwaar en onlogisch, al dus spr. De belangstelling voor onderwijs van de Indonesiërs was niet groot in verhou ding tot de enorme moeilijkheden die hier uit voor de regeering voortkwamen. Onlo gisch is het, omdat de ondernemingen die personeel behoeven, allerminst geholpen zijn met ongeschoolde werknemers. Geen onder neming is nooit door de bevolking opgezet of geleid zij was zoover nog niet, doch altijd bestond de bereidheid het in die richting te sturen. Van welk een belang voorts de werk gelegenheid op Westersche ondernemingen was, bleek wel uit de ontzettende sterfte door honger, toen de Jappen vele bedrijven sloten, aldus spr. Ook de sterke bevolkings groei op Java toont aan, dat het den Javaan in doorsnede goed ging onder het „Wester sche juk". Spreker ging voorts nog dieper in op ver schillende sociale en politieke vragen, mede in verband met de rol van Engeland, dat een strijd om afzetgebieden moet voeren voor zijn bestaan. De nationalistische beweging noemde spr. den weg naar volslagen ontbir ding. „Voor extremisten is in een rechtsst A geen plaats en wij willen in Indië een rechts staat vestigen", aldus Dr.Feuilletau dc Bruyn die aüch iuitsprak voor het herstel van orde en rust. Het goede begin hiervan zag hij in de laatste militaire gebeurtenissen op Java Hierna werd een belangwekkende collectie lantaarnplaatjes uit de Ihdische archipel ver toond. Weerbericht Geldig tot Dinsdagavond. Weinig verandering. Meest nevelig of zwaar bewolkt weer, zonder noemenswaardigen neerslag. Ma tige Oostelijke winl. Weinig verande ring in temperatuur UNIO 17.30 Roode Kruis-praatje. NCRV 17.33 Celesta Ensemble. 18.15 Gram. muz. 18.<5 Sportpraatje. RNIO 19,00 Nieuws. 19.30" Voor de Ned. Strijdkr. 20 00 Nieuws. NCRV 20 05 Concert. 21.00 Mandolinata. 21.30 Prof Bon ner. 21.45 Gram. muz. RNIO 22.00 Nieuws. NCRV 22.15 Actualiteiten. 22.30 Moeilijke teksten. 22.50 Gram. muz. 23.50 Schriftlezing HII.VERSUM II, 415 M. VARA 17.35 Jan Vogel. RNIO 18.00 Nieuws. VARA 18.18 Walsen. 18.25 Beroepskeuze. 18.45 Kon. .Mil. Kapel. 19.20 Kamermuz. RNIÓ 20.00 Nieuws. 20.05 Landbouw. VARA 20 20 Ora- loepork 21.00 Hoorspel. 21.30 Omroepork. 22.00 Eddy Walis. 22,30 Gram. muz. 22.45 Gees telijk leven. RNIO 23.00 Nieuws. VARA 23.15 Sweetness and Rhythm, 23.35 Gram. muz. HaarlemscTie gemeente zaken B. en W. van Haarlem stellen aan den raad voor: Voor het gewoon lager onderwijs en het voortgezet lager onderwijs het ver- menigvuldigingscijfer van schoolgeldver ordening op 2 te bepalen. Dit voorstel doen B. en W. naar aanleiding van een aanschrijving uit den Haag aan de ge meentebesturen. Aan de firma J. Geesink en Zonen N.V. te Weesp de helft (f 2.732.38) te ver goeden van de schade die zij door oorlogs omstandigheden geleden heeft bij het ma ken van een chassis voor een verhuisauto voor* de gemeentereiniging. De gemeenterekening over 1943 vast te stellen. Het tekort is f 555.885.39 Eènige weken geleden gaven wij reeds een uit voerige toelichting op deze rekening. f 4980 is noodig voor de aanschaffing van materiaal voor de stembureaüx voor verkiezingen. In den oorlogstijd is een deel van het bestaande materiaal ont vreemd en gebruikt voor andere doel einden. B. en W. stellen voor de vergoeding aan de secretarissen van de commissie tot wering van schoolverzuim van f 150 op f 200 per jaar te brengen. Verder wil len zij het presentiegeld voor leden der commissie van f 1 op f 1.75 per vergade ring brengen. Bevestiging en intrede dr. E. Emmen De secretaris der Generale Synode der Ned. Herv. Kerk dr. E Emmen is Zondagavond in een dienst gehouden in de Groote of St Jacobskerk te Den Haag, tegelijk met Ds! K. H. E. Gravemeyer, algemeen gedelegeerde der Kerk bevestigd door den praeses der Synode Ds. W. A. Zeydner van Rotterdam als predikanten ln algemeenen dienst bij de Ned. Herv. Gemeente van 's Gravenhage. De bevestiger hield een predikatie naar aanlei- ling van 2 Cor. 6 vers 1. In dienzelfden dienst deden belden predikanten hun intrede. Dr. Emmen legde in zijn intreepredicatie inzon derheid nadruk op de taak van de Kerk in deze dagen. Verscheidene leden der Generale Synode hebben den dienst bijgewoond. Ten slotte werd belden predikanten toegezongen het Psalmvers, Dat 's Heeren zegen op U daal. Haerlem en Haarlem In Haarlems Dagblad is in 'vroeger da gen een serie teekeningen gepubliceerd van de hand van den heer H. J. Wesseling, onder den titel: Het Haarlemsche Stads beeld, zooals het eens was en zooals het geworden is. Aan deze vergelijkende schet sen moesten wij Zaterdagmiddag denken, toen de gemeente-architect ir. G. Fried- hoff, bestuurslid van de vereeniigng „Haerlem", voor een volle zaal met leden van deze vereeniging een lezing met licht beelden hield met als onderwerp „Haar lem, zooals het was, zooals het is." De deskundige spreker verplaatste zijn aan dachtig gehoor telkens van het verleden in het heden, waarbij hij zijn architecto- ische visie gaf op de in het stadsbeeld aangebrachte wijzigingen. Spr. zeide. dat het logisch is, dat in een levende stad het oude voor het nieuwe moet wijken en dat men dit, als het geen bouwsels van groote historische waarde betreft, niet moet be treuren. Vooral in de laatste decennia ech ter heeft men dikwijls datgene, wat ver dween, vervangen door iets dat minder waard is. In dit verband vroeg spr. zich af, of het mogelijk mag zijn, dat particu- 'ieren, bijv. uit winstbejag, het recht heb ben om het stadsbeeld in hun omgeving naar believen te wijzigen en te bederven. Toch is er veel schoons van vroeger ge bleven; ook bij den nieuwbouw heeft op 1 van plaatsen het stadsbeeld weigevaren De voorzitter, de heer J. L. Tadema, sloot de bijeenkomst met een dankwoord aan ir. Friedhoff; hij zeide te hopen, dat door deze lezing de Haarlemmers weer meer liefde hebben gekregen voor het mooie in hun stad. Godfried siddert Hedenavond zal Aerdenhout's Jonge- rentooneel het stuk „Bloed en Liefde" van Godfried Bomans opvoeren; het zal dan de 500ste maal zijn, dat dit stuk op de planken komt. Ook de première ging in Haarlem en wel in 1932 in den voormaligen Jans schouwburg aan den Jansweg. Godfried Bomans, toen nog leerling van het gym nasium had het stuk in de Kerstvacantie geschreven, aanvankelijk als parodie op het schoolleven, maar onder zijn dansende pen was het uitgegroeid tot een waar historiespel in Victor Hugo-stijl. Dc auteur herinnert zich nog, hoe de eerste opvoering tot zijn groote verbazing een succes werd, maar de directeur van den schouwburg (de heer Kaart Sr was kwaad, want om half één 's nachts was het nog niet uit. Hij stuurde tenslotte een brandweerman het tooneel op om er een eind aan te maken Omdat ook de andere spelers een helm op hadden, dacht ieder een dat hij bij het stuk hoorde. Zijn on gedwongen spel werd zelfs met een har telijk applaus beloond. Bij een latere op voering zag Jacoba van Beieren, in tra- vesti gespeeld, er zoo engelachtig uit, dat oen der tooneelknechten hem in een hoek je trok en toefluisterde „Gaat U morgen avond met mij poffertjes eten?" Godfried Bomans houdt zijn hart vast bij deze 500ste opvoering, die hij zelf zal bijwonen. Niet om de wijze van opvoering, maar om het stuk zelf. Zal dat, wat hij als jongen geschreven heeft, hem nog kun nen bekoren? Heden zal hij sidderen voor zijn eigen ..Bloed en Liefde" Het za' wel losloopen. Godfried. HAARI.EMSCHE NOODRAAD. De Hnnrlemsche Noodraad vergadert Woensdag 20 Maart, Internationale zwem wedstrijden te Haarlem Een Belgische zwemster en een zwem mer benevens de waterpoloploeg van de Gentsche zwemvereeniging, zetten Zon dagmiddag luister bij, aan de Internatio nale zwemwedstrijden, welke „Haarlem" in het Sportfondscnbad organiseerde. Waren de beste Nederlandsche zwem mers en zwemsters aanwezig, geheel vol daan heeft het programma niet, omdat het aantal deelnemers(sters) te groot was, waardoor vooral het nummer 200 M. schoolslag veel tijd in beslag nam. Ook leverden de Belgen geen geweldige pres taties. Mej. L. Peil uit Gent startte in het nummer 200 M. schoolslag en werd in een niet sterke serie de laatste van de vier. De laatste maanden lijkt zij uit vorm te zijn. De Belgische 0kampioen G. Ramael van Le Nage „St. Gille", Brussel, moest zich met de vijfde plaats tevreden stellen in het nummer 100 M. rugslag, welk num mer het spannendste van den middag was. Winnaar werd F. dc Geest van H P C., die bijzonder op dreef was. De 100 M. rugslag voor dames bracht een gedecideerde over winning voor mej. G. Gaillard van ADZ. Spannender was de strijd tusschen de dames A. van Duijl en A. Wagemaker: met een verschil van een tiende seconde werd eerstgenoemde winnares. Bep van Schalk van „Meeuwen" won gemakkelijk in het nummer 100 M. borst- crawl Meer spanning bracht het heeren nummer tusschen Van Markesteijn, J. C. Scheffer en F. Smol Na een gelijkopgaand begin zwom Van Merkesteijn uit en liet zijn concurrenten eenige meters achter zich. Een belangrijk nummer was de drie maal honderd meter wisselslag estafette heeren, waarbij de borstcrawl dc beslissing moest brengen Haarlem was eenige meters ach ter bij Z.I.A.N. en „Het IJ" toen Van Merkesteijn in het water was en de ach terstand bijna Inhaalde. Zian werd eerste, „Het IJ" tweede en Haarlem bezette de derde plaats. Bij het schoonspringen voor dames toonde mej. C. Floor (A D Z.) zich de beste. Tenslotte kwamen de waterpolo- ploegen van de Gentsche zwemvereeniging en de zwemclub „Haarlem" tegenover el kaar. Met 31 wonnen de Haarlemmers na een stevige partij. Nieuws uit liet luiitenlancl Tijdens een bekerwedstrijd tusschen Bol ton Wanderers en Stoke City op het terrein te Bolton (Lancashire) op Zaterdagmiddag is door het instorten van een tribune een aan tal toeschouwers onder den voet geloopen. Acht en dertig menschen werden gedood Een half uur na hei ongeluk werd de wedVrnd voortgezet. Aga Kh.-ui. het hoofd der Moiiamme- daansche Ismaill-gcmeenschap, werd bij zijn zestig jarig Jubileum tegen diamanten gewo gen. Hij bleef 110 kg. zwaar te zijn, zoodat meer dan voor vier millioen gulden aan diamanten noodig was om de schaarin even wicht te brengen De Britsche gevolmachtigde minister in Duitschland en Oostenrijk, John Hynd, heeft in Sheffield verklaard, dat 23.000.000 Dult- schers in de Britsche zone met den honger dood worden bedreigd, tenzij voor het einde van de maand 150.000 ton voedsel Duitsch land bereiken. Nieuwe passagierslijsten De passagierslijsten van de „Tegelberg" en de „Oranje" liggen bij onze bureaux ter inzage en hangen tevens in de étalages van Vroom en Dreesmann (in de passage). BURGERLIJKE STAND. BEVALLEN: 8 Maart, M. van der Horst— Remeijer, d 7 Maart P. G. van Leeuwen— van Amstel, z.; G. C. W. Karelsevan Over- beek, z.; M. E. Vrolijkvan der Hoeven, d.; J. C. van Schooien—Maarschalk, z.; 8 Maart, J. Bulters—Hoogakker, d.; E. Sml'— Schee- lings, d.; G. Pardoen—Meijer, z. OVERLEDEN: 5 Maart, IJ. C. van Leeuwen 54 J„ Gen Joubertstraat; 8 Maart, H Alkema Goosens, 77 J„ Middenweg; P. Goinga, 60 J„ Ramplaan; G. Schippers. 79 J„ Tcyler- straat; 8 Maart, W. van der Aardweg. «4 J.f Denijs van Hullelaan. GEHUWD: 8 Maart, C. Lowes en J. Dijk stra; M. Topolberg en M J. van den Berg. AGENDA Stadsschouwburg: Aerd. Jongeren Toon. „Bloed en Liefde", 20 uur. BegUnhofkapel: La France au carrefour, 20 uur Rembrandt: Golden Boy. 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (18 j.) Cinema Palace: I'll be your sweetheart, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (a. I.). Luxor: Gravin Alexandra, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (18 J.). Frans Hals: J'accuse, 14, 18.30, 19 en 21.15 uur (18 j.). DINSDAG 12 MAART. Stadsschouwburg: Specialist in Marcellne (Comedia), 20 uur. Gem. Coneertgebouw: Ledenconcert H.O.V., 20 uur. I„ Margaretha- straat 19: Lezing over verontruste Jeugd, 20 uur. Bioscopen: als Maandag. VERMIST een bruin met wit gevlekte COCKER-SPANIKL. - Tegen ze belooning terug Scho- Erkende Boekhandel met Woning ter overname gevraagd (Haarlem of omg.) met, pry.s enz. no. 3915. ACCORDEON TE KOOP Italiaan. 4-rJJer, met 120 bas sen. H. Pleterse, Hoofdstr. 173. Santpoort. TE KOOP: nieuw Slaapka- mer-ameublem., blank eiken lits-jum.. 2 nachtkastjes, lin nenkast. toilettafel. 2 stoelen, spiegel Van Waard, p./a Ga rage Slikker, Heeren weg 23C. Heemstede. Hoenderpark Kaamslngcl 15. Steeds te koop: prima RAS- KIPPEN, groote en dwerghoen ders en EENDEN. Dagel. by na steeds nanw.. doch beslist tus schen 3-6 uur. Aangeb. eiken ORGEL, 22 re gisters, 6 spel voor partlc. Br lett. L. 35, Brand^r's Adv. Bur Kloveniersburgwal 59, A'dam. spaart een ziekenhuis uit! Wist U dat? Plant daarom: Aalbes- Kruisbessen, Frambozen Appelen, Peren, enz. van Zaadhandel KL. HOUTSTRAAT 41. TEL. 18920, HAARLEM- Wegens vertrek ter overname aangeb. een Groentewijk ln goede buurt. Inventaris be staat uit: pakhuis, wagen met paard, bakfiets, krabmach Inlichtingen by: STRIETMAN'S ZAKENBEURS Hooi, Stroo, Houtwol, Turfmolm, A. ZONDERLAND Spaarnwoudcrstr. 81, Tel. 12915 Thuisbezorgen zondor prys- verhooglng. KOOPMANS' NU beginnen weer de nieu we cursussen voor het Mid denstandsdiploma. Kleine clubs. Lesgeld f 6 p. m. Verkooplokaal Henk Leising ZOETESTRAAT 14. ■U kunt het beste uw heele of gedeeltelijke Inboedels, winkel- nventaris enz. laten verkoopen door beëed. makelaar HENK LEISING. Die behartigt de za ken voor U dat U tevreden is. I Goederen voor.de velling wor-, den gratis getaxeerd. En ls er kend veilinghouder. Beëed. Makelaar HENK LEISING. Telef. 18854. Volksherstel Haarlem Actie Nijmegen-Venray X DE TOREN VAN DE GROOTE KERK is de stapel matrassen, die wy zonden aan Nijmegen/Venray. Bel nr. 2I38I als U nog wat kunt missen, dan sturen wy de auto. KLEERMAKER KEERT UW GOSTUUM goed en binnen I maand terug. Br. onder no. 3942 Bureau van dit blad. Mevrouw C. W. Polak, Jullana- laan 47. Overveen. Door het Ned, Beheers Inst, ls onderge tekende benoemd tot beheer der. Ik verzoek allen, die Iets verschuldigd zyn aan of iets te vorderen hebben van Mevr. C. W. rOLAK, alsmede allen, die geld, goederen, of andere waarden, boeken of bescheiden vnn haar onder zich hebben of in eenigerlel rechtsbetrek king tot deze persoon staan of Inlichtingen kunnen verstrek- over vermogen en be- jen, binnen 14 dagen na het plaatsen van deze oproep aar. my medcdeellng te doen. Het niet voldoen aan deze op roep Is strafbaar gesteld. Schoonheidsspecialiste verwydert onder garantie Overtollig haar Instituut ESHAWEMO Massage, bestraling, maskers, wenkbr.-verz., manicure, enz. VSTR, 24 HAARLEM fnl. Dlnsd., Woensd. en Don- Idcrdngs 10-12 uur 's morgens. Wordt wakker! „Bewaar het Pand U toevertrouwd" Versterk het Protestantsch Bewustzijn door toetreden als lid van De Evangelische Maatschappij Contributie f 3.per jaar „De Protestant". Secretariaat: Klein Heiligland 17, met Inbegrip van Voor Uw MAAT- EN VERANDER WERK keuze uit de laatste Fransche en Amerik&an- sohe modellen Binnen 14 dagen klaar. OItAN.IKPI.KIN 84

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3