Partij van de Vrijheid Hedenmiddag begin der besprekingen in Batavia Zevende kolenbon De 8ste komt niet Nieuwe industrieën te Haarlem? De ramp van Rotterdam een „onvermijdelijk toeval" uoatuuuu. j ^j3i[CU4Liui J smjuiuy Ud U1K4 «Oo «Tiuuignng No. 18278 III I I B Woensdag 13 Maart IftlO Bureaux: Groote Houtstr. 93 3 Til Qk 8 3 I^IT l\ 3 Uitgave Stichting Voorlichting en Soendapleln 37, Haarlem J, JL JL JL JL JL l^r JL—ir4j -*- Abonnementenp week 31 ct. IJmuiden: Kennemerlaan 154, Per kwartaal t 4.— Telel. 5437. Postgiro 273107. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Tel Redactle 1O0OO oir.-Hoofdred 15054 WIJ hebben mededeeling gedaan van een manifest, uitgevaardigd door een comité van initiatief tot oprichting van de Partij van de Vrijheid. Al eerder is melding gemaakt van geruchten, volgens welke een nieuwe middenpartij op komst zou zijn. Maar het duurde zoo lang en de verkiezingen zijn al zoo dichtbij, dat men eraan begon te twijfelen. Onlangs duidde actie van de Jong-Liberalen weer op iets dergelijks, maar er volgde niet anders dan de aankondiging van een nieuwe partij door prof. mr. C. W. de Vries en enkele anderen. Waarschijnlijk is dat een beetje overhaast geschied en zal het niet betijen. In elk geval is nu een indrukwekkender initiatief naar voren gekomen in den vorm van deze Partij van de Vrijheid, Als men haar als middenpartij zou willen aandui den, zou het moeten zijn in het begrip „links centrum", want zij is kennelijk vooruitstrevend vrijzinnig. De publicatie van haar manifest heeft ons in zooverre verwonderd, dat er niet duidelijk uit blijkt dat zij hergroepeering en concentratie van menschen van ver schillend politiek etiket heeft bereikt. Uit een hoofdartikel in de N. R. C., die als politiek vrijzinnig blad de nieuwe partij in aller aandacht aanbeveelt (ofschoon het blad zijn onafhankelijkheid tegenover welke partij ook zal bewaren) blijkt dat hier wel sprake van hergroepeering en concentratie is. De N. R. C. deelt mede, dat de Partij van de Vrijheid het aantal partijen niet met één zal vermeerderen en voegt daaraan toe: „Aan de besprekingen, welke tot haar ontstaan hebben geleid, hebben vertegenwoordigers van verschil lende groepen deelgenomen: daklooze Vrij zinnig-Democraten, Christelijk-Histori- schen en ook vroegere partijloozen, Jong- Liberalen alsmede leden van de Liberale Staatspartij. Bij die besprekingen nu is gebleken, dat het hoofdbestuur dezer partij in meerderheid sympathiek tegenover de Partij van de Vrijheid staat, waarvan de consequentie moet zijn, dat de Libera!r Staatspartij niet naast de nieuwe n»-' werkzaam zal blijven." Dit aannemend, zien wij dus nu. in den blik gericht op de komende verkie zingen, de volgende partijen zich opstel len: Communisten. Partij van den Arbeid. Partij van de Vrijheid, R.K. Volkspartij, Piot. Chr, groepeering, (C.H. en A.R.). Er zullen misschien wat kleine partijtjes een kans wagen, maar bij de heerschendc stemming tegen dit soort versnippering en de bestaande neiging tot concentratie kan men haar niet veel succes voorspellen Het was te verwachten dat het restee- rende vrijzinnige volksdeel, in meerder heid vooruitstrevender van geest dan de oude liberale partij, het er niet bij zou laten nadat de V D. B. naar de Partij van den Arbeid was overgegaan. Dit were des te minder waarschijnlijk toen hel voor-ontwerp van een Wet op de Bedrijfs- schappen verscheen, onderteekend door zeven ministers en zoo ver gaand in dc bevoegdheden, die het aan de ambtenaren- voorzitters van de Bedrijfsschappen toe kent, dat sterke oppositie in den lande ontstond tegen een plan, dat door sommi gen gekenschetst werd als de uitlevering van het bedrijfsleven aan den staat, als een aanslag op de persoonlijke vrijheid, als staatssocialisme in de practijk. Het valt niet te betwijfelen dat het verzet tegen dit voor-ontwerp-Vos de oprichting van de Partij van de Vrijheid heeft gestimuleerd. Tegelijk met haar manifest is het bericht gekomen, dat eenige bekende Christelijk- Historische persoonlijkheden zich uit hun oude partij hebben teruggetrokken omdat zij niet konden toestemmen in samenwer king met de A. R. Wellicht is hun toe treding tot de Partii van do Vriiheid te verwachten Het manifest van de nieuwe partij ken schetst de vrijheid als eerste voorwaarde voor een op Christelijken grondslag be rustende samenleving: alleen in vrijheid, gepaard aan verdraagzaamheid en ver antwoordelijkheid en gewaarborgd in een rechtsstaat, kan de mensch zijn persoon lijkheid ontwikkelen Dit uitgangspunt clscht vrije uitoefening van bedrijf en ar beid, vrije beschikking over de vruchten hiervan en een vrije maatschappelijke or ganisatie waarbij de staat, wakende voor het belang der gemeenschap, een corri- gcerende taak heeft. Sociale gerechtigheid worde door samenwerking tusschen werk gevers en werknemers nagestreefd. De Partij verklaart dat zij de eenheid van het Koninkrijk der Nederlanden en binnen dit Koninkrijk eigen meesterschap der deelen en gewesten vooropstelt In haar manifest spreekt zij zich duide lijk uit tegen de Partij van den Arbeid eenerzijds en de confessioneele partijen anderzijds doof te constateeren dat ,,zij. die zich verzetten tegen socialistische systemen welke onvermijdelijk leiden tot dwang en tot het heerschen van weinigen over velen, «n zich niet^huis gevoelen bij naar kerk of confessie gevormde politieke partijen, verianeen naar de vorming van een nieuwe politieke groepeering." Als deze groepeering dient de Partij van de Vrijheid zich aan. 7,ij heeft een breeder grondslag gekozen dan de oude liberale partij aanbood en is verder naar links georiënteerd. Weer is een stap gedaan, die tengevolge heeft dat dc politieke tegenstellingen, ten deele in nleuw-genanmde en door con- centratie samengestelde groepeeringen be lichaamd, zich duidelijker afteekenen R. P. Uit zeer betrouwbare bron vernam ANP- Aneta, dat de officieele besprekingen tus schen dr. Van Mook en Sjahrir heden middag om 17.30 plaatselijke lijd in de ambassade van Sir Archibald Clark Kerr zouden beginnen. Sir Archibald zou by dc discussies tegenwoordig zijn. Sjahrir zou, volgens medcdeelingcn van republi- keinschc zijde, tegenvoorstellen doen, „daar de Nederlandsche voorstellen om trent een gemccnebcst onaanvaardbaar zijn". Noel Monks, de corr. van de Daily Mail te Batavia meent, dat de Indonesiërs nu waarschijnlijk alles naar voren zullen brengen wat ze te zeggen hebben, omdat er thans nog Britsche troepen op Java zijn. De evacuatie van Britsche en Br. Indi sche troepen zal volgens Monks volgende week beginnen en voortgezet worden „zoo snel als er maar schepen voor het ver voeren van troepen gevonden kunnen worden". Binnen eenige weken zullen de Geallieerde strijdkrachten met 2'3 ver minderd zijn. De RAF zal blijven totdat de laatste geïnterneerden en de laatste Japansche krijgsgevangenen door de In donesiërs zijn overgeleverd. Door deze evacuatie zullen de Geallieerde strijd krachten op Java op geen enkel oogen- blik verzwakt worden, want zij zullen vervangen worden door Nederlandsche troepen, die onder commando zullen staan van luit. gen. Sir Miles Dempsey. De eer ste groote stad, welke door de Britsche troepen zal worden ontruimd, zal Soe- rabaja zijn. De zware uitrustingsstukken met inbegrip van veldartillerie en tanks, zullen voor de Nederlanders, in hoofd staf. Is te lxmdcn in het huwelijk getre den mot kapt. Marie Elisabeth Rowland van hot Nod. Vrouwen Hulpcorps. Hot bruidspaar bij zijn aankomst op hot vliegveld Hendon. (P) Russische troepenbewegingen in Iran Het ministerie van Buitenlandsche Za ken der V S. maakt bekend, dat het rap porten heeft ontvangen over troepenbewe gingen van het Russische leger in de richting van de Iraansche hoofdstad Te heran en naar de grens van Wost-Perzic, aldus Reuter. Dc troepen komen uit het Noorden, van de Sovjet-grens. De regee ring der V. S. heeft de Bovjet-regeering verzocht mee te deelen, of de rapporten juist zijn en zoo ja, welke redenen dan tot de troepenverplaatsing hebben geleid Diplomatieke kringen te Washington hebben berichten ontvangen over voort gezette troepenbewegingen van het Rus sische leger in Iran Volgens deze berich ten zouden de Sovjettroepen tevens eenige versterking hebben gekregen. Ofschoon de berichten, welke vandaag werden ontvangen, niet volledig genoeg zijn om de juiste bedoelingen achter deze bewegingen te raden, bestaat er in Wnshingtonsehe kringen geen twijfel, dat de 65.000 A 70.000 Sovjet-Russen, die zich reeds in Iran bevinden, thans eenige ver sterking ontvangen. Hiertoe zouden tanks ,en cavalerio-detachemonten behooren. Hierbij zij aangetekend dat eind Maart te New Vork de zittingen van den Veilig heidsraad zullen beginnen, waarbij het Iraansche probleem in behandeling zal komen. Oorspronkelijk zou de Veiligheids raad op 21 Maart bijeenkomen, doch vol gens Reuter-bcrlchtcn uit Washington heeft het slechte vliegweer boven Europa den Raad genoodzaakt, paa 25 Maart met dc zittingen te beginnen. zaak in Amerika opgeleide mariniers, worden achtergelaten. Eenheden van de Nederlandsche luchtmacht zullen voor de vervanging van de RAF moeten zorgen. Monks had hooren verluiden, dat binnen kort een belangrijke verklaring over de geïnterneerden en de Japansche krijgs gevangenen tot de Indonesiërs zou wor den gericht. Eind April zouden op Java meer Nederlandsche troepen zijn dan er ooit Britsche zijn geweest. United Press meldt, dat Sjahrir hy het Geallieerde opperbevel heeft geprotes teerd tegen de uitgifte van het nieuw 4 Ncd.-Indische geld. Hij beschuldigt de Nederlanders ervan hun belofte te hebben gebroken geen nieuw geld te zullen uit geven voordat de politieke toestand dit gedoogde. Tegenmaatregelen tegen deze „economische agressie en inmenging in Indonesische binnenlandsche zaken" wer den aangekondigd. In het tijdvak van 13—23 Maart die nen de bezitters van de bonkaart „T 509" en ,,T 505" den daarop voor komenden bon 50 in te leveren bij den brandstoffenhandelaar, bij wien zij als klant staan ingeschreven. Op dezen bon, welke als laatste voor het stook- seizoen 1945-1946 is aangewezen, zal zoo spoedig mogelijk, dat wil zeggen, zoodra de handel hierop is bevoorraad, een eenheid va6te brandstof worden afgeleverd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de handel aan de uit voering van bestellingen op de vroe ger aangewezen bonnen 47 en 48 voor rang dient te verleenen. Brandstoffenkaart zorgvuldig be waren. Aangezien te zijner tijd voor het ver krijgen van een nieuwe brandstoffen- kaart voor het stookseizoen 1946-1947 de oude brandstoffenkaart „T 509" of ,,T 505" met den zich daarop nog be vindenden bon 49 moet worden over gelegd, dienen laatstgenoemde kaarten ^zorgvuldig te worden bewaard. Het gevecht bij Soekaboemi. De stryd.' welke gisteren met den aanval door Indonesische nationalisten op een Brltsch convool ln de buurt van Soekaboe mi is begonnen en waarvan het zich heden liet aanzien.'dat daaruit een der zwaarste gevechten, waarin de Britsche troepen op West-Java gewikkeld zijn. zal ontstaan, is naar de meening van vele waarnemers te Batavia bedoeld om den aanvang der Ncd.- Indoncslsche besprekingen tegen te houden. Zoowel Britsche als Indonesische kringen hebben te kennen gegeven, dat zij bezorgd heid koesteren ten aanzien van de moge lijke gevolgen van den str^d by Soeka boemi. Er is geen officieele verklaring ge geven welke strydkrachton de Britsche troe pen hebben aangevallen. De geallieerde verliezen tijdens de gevechten van gisteren bestaan volgens een officieele opgave van heden uit twee dooden (Brltsch-Indlsche soldaten) en 37 gewonden. In totaal zijn er thans 11 dooden. waar onder drie Britsche officieren, en 64 ge wonden. Door de R. A F. zyn tusschen Bandoeng en Soekaboemi pamfletten uitgeworpen met een laatste waarschuwing, waarin de Brit ten leder, die niet deelneemt aan den te genstand, aanraden zoo ver mogelijk van den hoofdweg verwijderd te blijven. „Zij, die doorgaan met tegenweer bieden, doen dat op eigen risico, daar wij vastbesloten zijn tanks, vliegtuigen, artillerie en an dere wapens te gebruiken. Indien de tegen stand niet onmiddellijk wordt gestaakt." al dus de waarschuwing. Hei woord is aan. Bosnett Die in de wereld als toe schouwers zijn, kennen haar vaak beter dan diegenen, die er als tooneelsprlers in optreden. Voor den oorlog is Haarlem begonnen in den Waarderpolder bij het Noorder- Buitcn Spaarne een deel van van een groot havencomplcx en terreinen voor industrie aan te leggen. Dc oorlog is ook hier als spelbreker opgetreden, zoodat het werk niet voltooid kon worden. Dit is natuurlijk jammer, want het zou mooi geweest zijn, als Haarlem ru aan de markt kon komen met aanbiedingen aan industrieën die een onderdak zoeken. Door de oorlogsomstandigheden zijn na melijk verschillende ondernemingen ge dwongen een nieuwe plaats van vestiging te zoeken. Er zijn er die opnieuw moe ten bouwen omdat de oude fabriek ver nield werd, er zijn er ook die om andere redenen het vraagstuk cencr verplaat sing onder oogen zien Ook bestaan er plannen voor de vestiging van nieuwe bedrijven. Op dit oogenblik heeft Haarlem nog geen industrieterrein aan te bieden waar op onmiddellijk gebouwd kan worden. Eerst moet het terrein met zand opge hoogd worden. Dat is op dit moment on mogelijk. Zand is er voldoende, maar er Is geen materiaal voor de verwerking. Dat wordt in de verwoeste gebieden ge bruikt Bovendien spelen de kosten een rol In den tijd voor den oorlog kostt® het zand. plus hei vervoer, f 0 75 per M3. Nu zou het (omdat het vervoer zooveel duurder is) f 3.50 wordrn Zoo'n enorm verschil gooit natuurlijk een oude be rekening in de war. Er is trouwens kans, dat de kosten over eenigen tijd belangrijk zullen dalen Een omstandigheid die over haasting remt Bovendien gelde de overweging, dat in- dustrieele ondernemers op dit oogenblik ook nog niet veel zullen voelen voor bouw Eerstens is het de vraag of zij materialen kunnen krijgen voor den bouw. Maar daarbij komt een financieel argu ment. Minister Ringers heeft laten be rekenen, dat men thans f 3.25 moet neer tellen voor datgene, waarvoor men vroe ger f 1 moest betalen De hoop is, dat dc kosten binnen een jaar zullen dalen tot f 2 50. Daarna is nog een verdere daling te verwachten tot on geveer f 1.75 Dat wil dus zeggen, dat het uitstellen van bouwplannen oen groote besparing van uitgaven mot zich mee kan brengen. Het is zoo vernamen wij aan te nemen, dat Haarlem in 6taat zal zijn zijn industrieterrein op te hoogen voor da industriëelen tot houw kunnen overgaan. Die omstandigheden maken het dus mo gelijk. dat er toch reeds nu contact kan bestaan tusschen de gemeenlo en de ge- interesseerde Industriëelen. Wij hoorden trouwens de verzekering uiten, dat reeds gebleken Is, dat van verschillende kan ten belangstelling bestaat voor de moge lijkheid om in de naaste toekomst nieuwa industrieën binnen onze gemeente te ves tigen Het gemeentebestuur Is daar trou- wens ook steeds van overtuigd geweest, want die overweging heeft geleld tot het opmaken van deze voor Haorlem'6 toe komst zoo belangrijke plannen. Een ei voor volwassenen VVU vernemen, dat b|j de bonaanwUzinjf voor de komende weck. welke morgen avond wordt gepubliceerd, een bon voor I cl wordt geldig verklaard voor alle per sonen van 21 jaar cn ouder. Het moet niet uitgesloten worden geacht, dat een derge lijke aanwijzing voortaan Iedere 14 dagen zal geschieden. 99x Dinsdagmiddag verscheen voor hei Ncu- renbergsche tribunaal de ex-maarschalk der Luftwaffe. Kesselring, die uit zijn cel was gehaald om als getuige voor Göring op te treden Rechter Jackson stelde hem vragen over de bombardementen van Co ventry. Warschau en Rotterdam, waarop Kesselring norsch en verbeten antwoordde De misdadige raid op de Maasstad noem de Kesselring „een buitengewoon geval, een der onvermijdelijke toevalligheden van den oorlog." Het was onmogelijk geweest, aldus betoogde Kesselring, om het Duitsche eskader dat Rotterdam moest bombardee ren tegen te houden toen de onderhande lingen waren begonnen. Overigens weet l»lj de groote uitbreiding der ontstane branden aan „onvoldoend optreden" der Rotlerdamsche brandweer. Het bombarde ment van Warschau noemde hij een mili taire noodzakelijkheid, het „Ausradicrcn" van Coventry was een zorgvuldig voorbe reide aanval op een oorlogsdoel geweest. Een tweede getuige, kolonel von Brau- chitsch, zoon van den in 1941 na een mee- r.ingsverschil met Hitler afgetreden maar schalk, kreeg vun Jackson te hooren, dat hij trotsch mocht zijn op zijn vader. Bidaiilt blijft hameren op S paa use h aambeeld De Fransche minister van buitenland sche zaken, Bidault, heeft aan de Engel- sche en Amerikaansche ambassadeurs ta Parijs een nieuwe nota overhandigd over de Spaansche kwestie, aldus meldt Reu ter. In antwoord op de eerste Fransche nota hadden de Britsche en dc Amerikaan sche regeeringen geantwoord, dat naar hun meening dc Spaansche kwestie ln het kader van de bepalingen van het handvest van dc Yereenigde Volken niet door den Veiligheidsraad kon worden be handeld De nieuwe Fransche nota tracht te bewijzen, dat het geval wel degelijk door den Veiligheidsraad behandeld kan worden.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1