Haarlems Dagblad Acht maanden Herstel Lever Brothers en Unilever krijgen regeeringstoezicht De Jap stal diamanten Russische activiteit in het Perzisch geschil Berichten over duikbooten aan Java's Zuidkust. Zeer vage gegevens Schiphol Perzië De Schrijver f.Oe JtuirgiMi# No. J8286 Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrlj<ln« 22 Maart 104« Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 cl. per kwartaal f 4. Postgiro 273107. Redactie 10600. Dlr.-Hoofdred. 15054 IN een kleine brochure onder den titel „Holland ahead", samengesteld door den Rcgeerings-voorlichtingsdienst met medewerking van de Nederlandsche Stich ting voor Statistiek, wordt een overzicht gegeven van hetgeen in acht maanden herstelarbeid tot stand is gebracht. Het is een mooi uitgevoerd werkje en het ver schaft zijn inlichtingen geheel in den vorm van beeldstatistiek, die den moder nen mensch aantrekt door haar plaatjes en haar kleurigheid en hem overigens tot eenige inspanning inviteert, want hij moet poppetjes, scheepjes, koetjes en varken tjes en zoo meer gaan tellen en de ge tallen, die zij vertegenwoordigen met de uitkomst vermenigvuldigen om tot resul taten in cijfers te komen. Noodzakelijk is dut evenwel niet; hij kan zich ook te vreden stellen met het globale overzicht, door de rijen prentjes geboden De Engelsche titel van het boekje geeft al aan dat dit de Engelsche editie is, bestemd voor verspreiding in Engelsch sprekende landen, o.m. onder de bezoe kers van onze reizende tentoonstellingen in Engeland en de Vereenigde Staten. Binnenkort zullen een Francrhe en een Nederlandsche editie verschijnen Het woord propaganda heeft in de ja ren der Duitsche bezetting een kwaden klank in ons land gekregen. Voor de meeste menschen is het synoniem gewor den met bedrog en volksmisleiding, al is dat zijn oorspronkelijke beteekenis niet. Daarom pas ik het woord.liever niet op zoo'n boekje als dit toe. Het kan beter als voorlichting over Nederland worden aangeduid. Op dit stuk is Den Haag voor don oorlog zwaar tekort geschoten. Het heeft zijn leven gebeterd en dit is een vernieuwing waarvan wij plezier zul len beleven en waaraan wij dringend be hoefte hebben ook. Want niet alleeri moeten wij onzen uitvoer tot herleving trachten te brengen, maar in algemeenen zin is het ook dringend noodig dat wij ons van „goodwill" in het buitenland ver zekeren. Men moet daar beseffen, dat wij er alles op zetten om er weer bovenop te komen en dat ondanks de groote moeilijk heden het herstel zich door onvermoeide energie in vlot tempo voltrekt. Inderdaad is veel bereikt in de eerste acht maanden na de bevrijding. Het heeft ook, zooals uit perscommentaren en redevoeringen in het buitenland gebleken is, al veel indruk gemaakt. Die zal door een boekje als dit versterkt en bevestigd worden Het is psychologisch goed gezien dat het begint met een beeld-statistiek be treffende het aantal studenten in 1940-'41 en 1945-'46. Die toont een aanzienlijke stijging en wordt toegelicht met deze woorden: „De geest van Nederland bleef ongebroken en toen na den oorlog de universiteiten en hoogescholen heropend werden overtrof het aantal studenten, dat werd ingeschreven zelfs het vooroorlog- sche getal (voor de universiteiten betee- kent dat een stijging van 10.500 tot 14.000). Veel indruk zal op den buitenlander de afbeelding van twee kaartjes van Ne derland maken. Op het linksche zijn in blauw de tientallen geïnundeerde gebieden aangegeven, zooals die op 5 Mei 1945 be stonden. Op het rechtsche komt nog maar één klein blauw vlekje op Walcheren voor: dat is de toestand op 1 Januari 1946. In acht maanden tijds waren alle dijken gedicht en alle inundaties leeggepompt, op dat eene Walcherensche geval na. dat nu ook van de kaart is verdwenen. De statistiek betreffende den veestapel toont aan. dat die tengevolge van de fok kerij in oorlogstijd, en ondanks den Duit- schen roof reeds ten deele zijn oude po sitie heeft kunnen herwinnen, terwijl de qualiteit is verbeterd. Snel zijn de afwisselingen in zoo'n boekje, het springt van den hak op de tak en plotseling verdiept de beschouwer zich nu in den invoer van eerste levens behoeften. op een bladzijde vereend met het herstel van beschadigde huizen, dat in zoo koortsachtig snel tempo ter hand genomen werd, dat bij den aanvang van den eersten „vredeswinter" tenminste ieder onder dak was. Die aanhalings- teekens bij het woord vreaeswinter zijn van den Regeerings-Voorlichtingsdienst en ik neem ze maar over, want op dit punt hapert er nog heel wat aan het herstel zoowel binnen- als buitenslands. Wie zich over de gegevens betreffende once scheepvaart buigt schrikt van het groote verlies aan koopvaardijschepen, dat wij geleden hebben en nog meer van het enorme verlies dat de binnenscheep vaart geleden heeft, maar wordt bemoe digd door do vermeerdering van scheeps- ruimte. die toch alweer in acht maanden tijds ter beschikking is gekomen en door de verzekering dat onze werven weer schepen bouwen, niet alleen voor de eigen vloot maar ook tot uitvoering van bui- tenlandsche orders. De binnenscheepvaart vertegenwoordigt evenwel nog maar een kleine frnrlie van haar vroegeren om vang: de Duitsche roof heeft hier ontzet tende gevolgen gehad en men denkt aan de „teruehaal-commissies". zooals zij in do wandeling genoemd worden Hoe schiet het nu op dit chapiter op? He» horstel van de capaciteit van onze belangriike havens, Rotterdam en Am sterdam. levert in menie opzicht een gunstig beeld en de cijfers van het Vanwege de onrcgeJmAtigheden l»ij de Unilever Verkoop Centrale beraamt de regeering maatregelenom een meer direct toezicht te kunnen uitoefenen op die bedrijven, die in het kader van «Ie dlstrlbuticrcgeling voor de voedselvoorziening van ons land van vitual behing zijn. 'Zij heeft met liistenuiiing van den raad van bestuur van liever Brothers en Uni lever N.V. besloten, in afwachting van een meer algemeeno regeling van deze materie, reeds thans bij de Nederlandsche bedrijven van I/ever Brothers en Unilever N.V. een regoerlngs vertegenwoordiger aan te stellen. Deze regeerlngsvertegenwoor- dlger krijgt tot taak de regeering in staat te stellen zich een volledig inzicht in de goederenbeweging in die bedrijven te verschaffen. In hoeverre overheidsorganen In de uitvoering Ann linn taak tekort zijn gescho ten, wordt op het oogenblik grondig onderzocht. Dc regeering zal niet aarzelen ook daar zoo noodig krachtig ln te grijpen. Het woord is aan. Coleridge: Niemand doet iets uit één enkele beweegreden. Men heeft kunnen vaststellen, dat het grootste deel van een partij diamanten, ter waarde van 10 mlllioen gulden, we'.ke kort geleden ln Japan ls ontdekt, uit Ned. Indië gehaald ls. Het ls evenwel niet mogelijk nauwkeurig vast te stellen, hoeveel diaman ten daarvan ln beslag zijn genomen en hoe veel er door de Japancczen door gedwongen of vrijen verkoop zijn verkregen. Tan Malaka gearresteerd? De radiozender van de Geallieerden te Batavia heeft het oude en vaak te gengesproken bericht omgeroepen, dat de Indonesische communist Tan Mala ka door de T.R.I. is gearresteerd. Be vestiging van dit bericht kon A.N.P.- Aneta nog van geen enkele officieele instantie verkrijgen. Mevrouw Sjahrlr. eohtgenoote van den Indoneslschen leider, Nederlaiulscho van geboorte, die met haai- lieido kinderen te Santpoort woont, gefotografeerd tijdens een interview. (P) Maandagavond eerste zitting Veiligheidsraad Dc diplomatieke activiteit ten aan zien van het Russisch-Perzisch geschil komt op het oogenblik voornamelijk van den kant van de Sovjet-Unie. Zoo wel de Russische vertegenwoordiger in den Veiligheidsraad, Gromyko, als de Russische ambassadeur te Teheran, Sadsjikof, is druk bezig de opdrachten van Moskou uit. te voeren en deze op drachten omvatten blijkbaar in de eer ste plaats het verkrijgen van uitstel der zittingen van den Veiligheidsraad en het voortzetten der onderhandelingen met Teheran - waarbij het laatste wordt gebruikt als motief voor het eerste. Volgens Reuter blijft men van Rus sische zijde betoogen dat de recht- streeksche besprekingen met Perzië nog niet geëindigd zijn en volgens de Daily Express, die een specialen cor respondent in Teheran heeft, zou de Russische ambassadeur Sadsjikof nieu we voorstellen hebben meegebracht, die op een andere basis rusten en na druk leggen op het verlangen naar Uit een bron, welke tot dusver nog niet kan worden genoemd, doch welke als zeer betrouwbaar wordt gekwalifi ceerd, ontving A.N.P.-Aneta de mede- deeling, dat er onder de Zuidkust van Java een aantal Russische onderzee booten liggen. Officieele bevestiging van de berichten was niet te verkrijgen en evenmin konden nadere bijzonder heden worden gegeven b.v. over het aantal, de plaats waar zij zouden zijn waargenomen en door wie. Officieele bronnen spraken de berichten tegen. Een Nederlandscli stafofficier verklaar de, dat het bericht uit Indonesische bronnen afkomstig was en dat btl na der onderzoek geen bevestiging kon worden verkregen. scheepvaartverkeer liggen nog wel ver benedeh de vooroorlogsche, maar toonen gestadigen vooruitgang. Bij de kolcnpro- ductie kan, zooals nu wel algemeen be kend is, slechts vaq langzame stijging ge sproken worden. De productiecijfers v3n de industrie, voor November 1945 in ver gelijking met 1938 opgegeven, vallen naar omstandigheden op menig gebied mee: dakpannen 60%, schoenen 65%, choco lade zelfs 80% en sigaretten 85% het is jammer dat wij het niet alles zelf in onze aankoopen ervaren Runnen. Kousen en sokken hebben het lot 45van de pro ductie in 1938 gebracht, bnkstcenen tot 25%. tabak tot 30%. Dit zijn. zooals ge zegd. de cijfers van November Het herstel van de posterijen is Indruk wekkend en eveneens dat van de spoor wegen en de bruggen. Het wegverkeer neemt snel toe en omtrent het luchtver keer zijn wij ongetwijfeld allen vol ver trouwen, gestimuleerd door vier vluch- •en AmsterdamBatavia vice versa per weck en de snelle nieuwe ontwikkeling van Schiphol als luchthaven voor het wereldverkeer. De Nederlandsche editie van dit boekje zal ook veel belangstelling genieten en nuttig werken, want hel is een bemoedi gend. aansporend ding. En do slotwoorden zijn goed: ..Materieel ls Nederland zwaar geschaad door den oorlog, maar het ka rakter van zijn volk is door lijden ge sterkt. Tusschen Haagsche bouwvallen "erriist ongedeerd het Vredespaleis, zetel van het Internationale Hof van Justitie Herrijzend Nederland zal zich meer dan ooi» als vertegenwoordiger en pionier van Vrijheid en Recht doen gelden". Moge ook dit laatste bewaarheid worden. R. P- Het Geallieerde hoofdkwartier en dr. Van Mook zeiden volkomen onkundig omtrent het bericht te zijn. Sjahrir deelde mede: „Dit is het eerste, dat ik over deze aangelegenheid verneem". Z.i. kon de aanwezigheid van Russische duikbabten in geen enkel opzicht in verband worden gebracht met den bin- nenlandschen politieken toestand of Java. Aan Reuter werd in Batavia meege deeld, dat de Geallieerden in de havens van Noord-Java Duitsche duikbooten hebben aangetroffen. Het is wel moge lijk. dat er eenige aan de Zuidkust zijn achtergebleven en dat een of meer van deze schepen met Japansche of Indo nesische bemanning hebben zee geko zen. Ook wordt het niet onmogelijk ge acht, dat enkele Japansche onder zeeërs aan de Zuidkust zijn, die door de Indonesiërs zijn overgenomen. Spitfires maken verkenningsvluchten om de juistheid van de berichten na te gaan. neemt hooge vlucht Welke uitbreiding het luchtverkeer, meer in het bijzonder het personenvervoer, heeft ondergaan, welk aandeel Schiphol daarin heeft en welke toekomstmogelijkheden voor deze wereldluchthaven aanwezig z(Jn leeren de volgende luttele cijfers: Passagiersvervoer van. naar en vla de luchthaven Schiphol: 1937 1938 1946 Januari 2002 2631 4031 Februari 2209 2308 5858 In September 1945 bedroeg dit aan tal nog slechts 517. De K. L. M. heeft vier nieuwe D.C. 4*s van de Douglas fabrieken uit Callfornlë gekocht, waarmede ln Mei een eigen dienst Schlp- hol-New York wordt geopend. De nieuwe toestellen zijn fraai Ingericht en aangepast aan het civiele luchtverkeer. Fraude Vier ambtenaren van het distributie kantoor te Delden zijn wegens fraude gearresteerd. Een groote partij vooroorlogsche tex- tielgoederen is gevonden in den winkel van A. ter B. te Enschedé. VrUe medische behandeling voor Ieder een is de Inhoud van een wet. die op 't oogenblik in het Brltsche Parlement behan deld wordt. vriendschap tusschen de beide landen. Sadsjikof heeft een langdurige bespre king met Ghavam, den Perzischen pre mier. gehad. In Washington heeft Gromyko eige ner beweging een bezoek aan Byrnes, den minister van Buitenlandsche Zaken der V.S. gebracht. Ala, de Perzische ambassadeur te Washington, is even eens met Gromyko zoowel als mei Byr nes in contact geweest. Hij heeft bo vendien een tweede verzoek gericht tot Lie, den secretaris-generaal der Ver eenigde Naties, om het geschil aan den Veiligheidsraad voor te leggen en de behandeling niet uit te stellen. Lie heeft bij zijn aankomst ie Wash ington nadrukkelijk verklaard dat de bijeenkomst van den raad Maandag zal plaats hebben. Het Russische verzoek zal dan als eerste agendapunt worden behandeld. Men gelooft in regeerings- kringen te Washington dat de Fransche afgevaardigde misschien het Russische verzoek zou kunnen steunen, aangezien Frankrijk wil vermijden dat het bij een stemming stelling tegen Rusland zou moeten nemen. Gromyko heeft tegenover journalis ten verklaard, dat de Sovjet-Unie in ieder geval op de zittingen van den Veiligheidsraad zou zijn vertegenwoor digd. De zitting van Maandag 25 Maart zal des avonds om half negen Neder landsche tijd beginnen. Enkele Bijzonderheden Perzië, dat door zijn conflict met Sovjet- Rusland thans de aandacht der gehcele wereld trekt, wordt sinds 1935 ook Iran genoemd. Het is een Aziatische monarchie aan het hoofd waarvan de Sjah staat. Het land is zeer groot; het beslaat een oppervlakte van 1.645.000 K M2. Maar de bevolking telt maar ongeveer twaalf mil- lioen zielen, waarvan een vijfde nomaden zijn In het Noorden ligt Pezlë aan de Kas pische Zee, in het Zuiden aan do Perzi sche Golf en de Arabische Zee. De ver keersmiddelen zijn nog maar slecht ont wikkeld. Het land is verdeeld in vier provincies der eerste klasse (Azerbeidsjan, Fars, Kirman en Khorassan) die onder wall's (gouverneurs-generaal) staan et dertien der tweede klasse, bestuurd door hakims (stadhouders). Dc grootste steden zijn de hoofdstad Teheran met 210.000 inwoners. Tebrls met 200.000, Ispahan met 90.000 en Mesjed met 70 000 Tebris is de belangrijkste handels stad. Dc landbouw is een belangrijke be- staansbron, ofschoon het grootste deel van het land er niet voor geschikt li en het vruchtbare deel niet overal bebouwd wordt. Tarwe, gerst en rijst worden ver bouwd, maar een welvarende boerenstand is er niet. Perzië heeft 10'/» bouwland. 10% wei- en hooiland, 5% bosch en 75% woeste gronden. Het levert ook opium, thee, katoen, wol en zijde. Van veel groo- 'er belang zijn evenwel de petroleum- bronnen aan de Perzische Golf die in 1934 7 66 millioen ton produceerden. De nijver heid is voor het overige achteruitgegaan; en de handel van weinig belang krijgt informatie-opdracht Donderdag heeft het kabinet van den Prins-regent medegedeeld, dat de Prins regent den heer de Schrijver, voorzitter der Christelijke Volkspartij, in audiën tie heeft ontvangen en hem daarbij heeft belast met een informatie-op dracht. De Schrijver heeft deze op dracht aanvaard en is begonnen met zijn besprekingen. Donderdagmiddag heeft hij reeds een onderhoud gehad met de voorzitters van Kamer en Se naat. Heden zal hij den heer Spaak ontmoeten, en tevens een aantal voor aanstaande personen uR de politieke partijen.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1