PRODENT U4GA Schoonheid in het Rijksmuseum De distributie Ook overledenen voor het tribunaal Bloemendaals Noodraad Sport in het Kort Pr. Dipl. Boekhouden Haarl. Kweekschool Pootaardappelen Het Rijksmuseum te Amsterdam her bergt op dft oogenblik in enkele zalen van den uitbouw aan het Rijksmuseumplein een collectie Belgische en Nederlandsche kunstschatten, zooals zelden in één groe peering bij elkaar gebracht is. Vlaamsche en Nederlandsche meester werken voeren den boventoon, één werk van den Waalschen kunstenaar Patinier Landschap met de vlucht naar Egypte" legt even een meer Zuidelijk accent. Een selectie, eenig in de kunstgeschie denis, uit het schoonste, wat België en Nederland aan middeleeuwsch-gothieke schilderkunst bezit, is door de samenwer king van den aartsbisschop van Mechelen, Kardinaal van Roey en andere vooraan staande Belgische kunstkenners met den conservator van het Rijksmuseum, Dr. A. van Schendel, tot stand gekomen. Verschillende der schilderijen van Je roen Bosch,, Pieter Breughel, Jan van Eyck, Hans Memling, kortom de bloem Bon 07 der lederkaart is voor schoenre paratie aangewezen. Toiletzeep voor Babies. Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat binnenkort 90 gram toiletzeep beschikbaar zal worden gesteld voor kin deren geboren na 31 December 1944. Men moet hiertoe bon E 32 der bonkaart KE 604 uiterlijk op 30 Maart a.s. bij een winkelier, die gewoon was toiletzeep te verkoopen. in leveren, tegen ontvangstbewijs. Nader zal bekend worden gemaakt wanneer men, te gen afgifte van het ontvangstbewijs, de zeep zal kunnen betrekken. Brandstof feil formulieren In verband met de bonaanwijzing voor brandstoffen van bon no. 50 in plaats van bon 49 kan de vraag onder 3 b van het dezer dagen uitgereikte brandstoffen-vra genformulier gemakkelijk tot vergissing aanleiding geven. Men leze in deze vraag 3b dus bon BV 49 in plaats van BV 50. Verlaging broodrantsoen Met ingang van 1 April zal volgens de Volkskrant het broodrantsoen van 2800 op 2400 gram per week worden gebracht, be halve voor kinderen en voor hen, die zwa- ren arbeid verrichten. Vliegdekschip voor Nederlandsche Marine Door Engeland is een vliegdekschip in bruikleen aan Nederland afgestaan. Dezer dagen is het door den commandant, kapt. ter zee A. de Booy, van de Britsche admira liteit overgenomen. Deze aanwinst van de Nederlandsche marine heeft den naam ge kregen „Karei Doorman", naar den Neder- landschen vlootvoogd, die bij den slag in de Javazee is omgekomen. Het schip is bedoeld als licht escortevaartulg voor convooien en zal vermoedelijk dezen zomer in Rotterdam worden gestationneerd. Het is 120 M. lang, heeft een waterverplaatslng van 14.000 ton en zal ongeveer 20 vliegtuigen aan boord heb ben. De snelheid is 17 mijl. Voor het Hengelosche tribunaal heeft zich het eerste geval in den lande voorgedaan, waarbij een overleden verdachte werd be recht. Het tribunaal had een jurist benoemd tot bijzonderen vertegenwoordiger van den overledene, in dit geval graaf Schimmelpen- nlnck te Diepenhelm. Een en ander hield verband met een eventueel op te leggen ver beurd verklaring van eigendommen. Naar het ANP bij informatie blijkt, kan worden verwacht, dat dergelijke procedures in meer gevallen geopend zullen worden tegen N. S. B.'ers, collaborateurs en dergelijke personen. „De positie0van de lage landen aan de zee" De minister-president, prof. Ir. W. Scher- merhorn, zal op 11 April op verzoek van de Leuvensche Universiteit aldaar een rede uit spreken met als onderwerp: ,,De positie van de lage landen aan de zee". 3800 Repatrieerenden aan boord der N. Amsterdam Ongeveer 800 Nederlandsche vluchtelingen die met een speclalen trein naar Kandy ge bracht waren, zijn te Colombo aan boord van de „Nieuw-Amsterdam" gegaan, op welk schip zich reeds 3000 passagiers bevonden. De „Nleuw-Amstcrdam" is hedenmorgen zijn reis naar Nederland begonnen. Het s.s. Kotn Agoeng ls 20 Maart Tandjong Priok vertrokken. Aan. boord be vinden zich (131 repatrieerenden, te weten 330 mannen, 336 vrouwen en 165 kinderen. De algemeene gezondheidstoestand aan boord ls bevredigend. Nieuws uil liet buitenland Verschillende ondcrdcelen van het Rus sische leger zullen volgens Radio-Moskou tusschen Mei en September gedemobiliseerd worden, als gevolg van een besluit van den Oppersten Sovjet. Duizenden huisvrouwen te Oslo, protes- teerend tegen de „dictatuur der havenarbei ders", hebben schepen met Spaansche to maten gelost, die door staking der haven arbeiders nog geladen in de haven lagen. De Finschc oud-minister Pekkela heeft van president Panslkivl opdracht gekregen, een nieuwe regeering te vormen. Generaal Walther B. Smith is door den Amerikaanschen senaat benoemd tot ambas sadeur in Moskou, als opvolger van Har- rlman. üc dienstplichtwet In de Ver. Staten zal ,.met het oog op den internationalen toe stand" met een Jaar worden verlengd. Zij zou 15 Mei a.s. afloopen. van de oude Vlaamsche meesters, zijn nog nimmer buiten Belgie's grenzen geëxpo seerd Ongetwijfeld zal deze unieke ten toonstelling vele bezoekers trekken. Van Vrijdagmiddag, 22 Maart af is zij geopend. 8 weken lang zal de prachtige kleuren mengeling, zooals alleen de Vlaamsche primitieven haar wisten op te roepen, te bewonderen zijn. Deze tentoonstelling is één der vruchten van de Nederlandsch- Belgische cultureele uitwisseling, evenals de recente tentoonstelling van Nederland sche meesters te Brussel. Van P.O.D. tot P R A. De Pol. Opsporingsdiensten zullen bin nenkort omgedoopt worden in Pol. Recher che Afdeellng, afgekort PRA, aldus het Alg. Hdbld. Bevordering van goede illegale P.T.T.-ers Het hoofdbestuur der P. T. T. wil die ambtenaren bevorderen, die in den illega len tijd hebben getoond leiderseigenschap- pen te bezitten. Bijwijze van huldeblijk zul len de benoemingen de voordrachtlijs- ten worden door een commissie onder voor zitterschap van lr. B. A. de la Houssaye op den natlonalen feestdag bekend gemaakt. Ook zij, die zich in de verzetsbeweging bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt! maar door ouderdom of bepaalde gebreken niet voor bevordering in aanmerking kun nen komen, zullen niet worden gepas seerd. Aan hen zal een gratificatie worden uitgereikt. Weerbericht Weersverwachting, geldig tot Zaterdag avond. Nieuwe kleine storingen naderen ons land uit het Z.W. Onder hun invloed zal het morgen zwaarbewolkt zijn en zal het opnieuw gedurende eenigen tijd re genen. De wind blijft tusschen Zuid en Zuid-West en zal aan de kust tijdelijk krachtig zijn. In de temperatuur komt weinig verandering. De wind- en stormwaarschuwingsdlenst seinde aan de districten Zuid en Midden: wordt verwacht harden wind uit het Z.-W. De gemeente en de publiciteit In de Donderdagmiddag gehouden zit ting van den Bloemendaalschen Noodraad werd eervol ontslag verleend aan den heer C. J. de Groot als gemeente-secreta ris. De voorzitter herinnerde er aan, dat de heer De Groot sinds November 1906 in dienst der gemeente is geweest. In 1938 werd hij benoemd tot secretaris. Dit was de bekroning van zijn ambte naarsloopbaan. Helaas is het vele werk in de oorlogsjaren hem te zwaar geweest, zoodat zijn gezondheidstoestand geschokt werd en hij na de bevrijding zijn werk niet heeft kunnen hervatten. De gemeente verliest in hem een nauwgezet en ver dienstelijk ambtenaar. De gasprijzen werden als volgt vast gesteld: f 0.09 per M3. bij een verbruik van minder dan 25 M3 per maand, f 0.07 en een vastrecht van f 0.50 per maand bij een grooter verbruik. Breedvoerig werd gedebatteerd over het voorstel van B. en W. om nu Gedepu teerde Staten hun goedkeuring hebben onthouden aan het raadsbesluit om f 2000 subsidie aan het weekblad „De Bloemen- daalsche Post" te geven, in ruil voor het beschikbaar stellen van hoogstens een pa gina per week voor publicaties van ge meentewege f 2000 per jaar beschikbaar te stellen, om af en toe een eigen blad uit te geven voor gemeentelijke mede- deelingen. De heeren Vliegen en Heijseler vonden het ongewenscht dit plan uit te voeren. De raad moet kiezen: van de beslissing van Gedeputeerde Staten in hooger beroep gaan bij de Kroon, of zich bij de beslissing neer leggen en dan ook niet trachten langs een ande ren weg alsnog hetzelfde te bereiken. De heer Bier was daarentegen een voorstander van het nieuwe voorstel van B. en W. Alle overheidsinstanties blijken behoefte te hebben aan een gelegenheid om hun denkbeelden en daden toe te lich ten, ook het gemeentebestuur van Bloe- mendanl kan behoefte hebben aan een spreekbuis tot het publiek. De heer P i n x t e r raadde aan, dat het gemeentebestuur de gastvrijheid zal ragen van de Haarlemsche bladen. Het is aan te nemen, dat die binnenkort meer papier zullen krijgen en dan zullen zij zeker meer aandacht aan de gemeente Bloemendaal willen schenken. De voorzitter verklaarde, dat B. en W. niet in hooger beroep willen gaan, omdat, bij nader inzien, het college de overweging van God. Staten deelt, dat het eerste raadsbesluit de deur kan openen voor ongewenschte dingen, namelijk het steunen van een politiek blad door een gemeente. Maar B. en W. blijven op het standpunt staan, dat het gemeentebestuur behoefte heeft aan een spreekbuis. Van daar het nieuwe voorstel. Als Gedepu teerde Staten ook dit raadsbesluit zouden vernietigen, willen B. en W wel in beroep gaan. want dan zou het beteekenen, dat Blocmendaal, wat de financiën aangaat, onder curateele gestPld wordt. Bloemen- daal is officieel wel noodlijdend, maar dat komt uitsluitend door de onvolko menheid der wettelijke regelingen op financieel gebied, niet door verkwisting. B. en W. moeten de mogelijkheid van de uitgifte van een eigen blaadje nog nader bestudeeren. Het is nu alleen de be doeling om geld daarvoor beschikbaar te stellen. B. en W weten nu nog niet of zoo'n blaadje eens of twee keer per maand moet uitkomen. Ook moet nog bezien worden hoe het met de bezorging zal gaan Een andere vraag is, of er adver tenties in kunnen worden opgenomen. De Haarlemsche bladen kunnen in de Bloemendaalsche behoeften niet volledig voorzien, bovendien zijn er verschillende partijbladen onder. De heer S c h u 1 z gaf in overweging een beslissing uit te stellen tot B. en W. een meer uitgewerkt voorstel kunnen doen. De voorzitter steunde dit denk beeld en de raad ging ermede accoord- Er werd tenslotte nog medegedeeld, dat de heeren Boot, Cassee, Noorman, Schulz en Vliegen tot de Partij van den Arbeid zijn toegetreden. ZESDAAGSCHE TE PARIJS. De stand van de zesdnagsehe Donderdagmiddag 16 uur was als volgt: 1. Bruneelde Bruycker on pnt.; 2. Grauss—Giorgetti 19 pnt.; met 1 ronde achterstand 3. Kaers—Kint 28 pnt.; met 2 ronden achterstand 4. Schulte—Boeyen 56 pnt. Het koppel Prat—Pellenaars lag op de 7e plaats met 3 ronden achterstand en 42 pnt. KAATSEN. De Haarlemsche vereeniglng „Frisia" zal In de sportweek een kaats- demonstratie geven. Voorts ls besloten deel te nemen aan de groote jaarlijksche kaats- partij te Franeker. Friesche militairen In Haarlem kunnen bij de vereeniglng hun sport beoefenen Weer samenwerking. De besturen van het Kon. en het Chr. Gymn. Verbond zijn overtuigd, dat de samenwerking, welke ook vóór 1940 tusschen beide organisaties be stond, weer moet worden hervat. Zondag 7 April worden te Amersfoort o.m. de persoonlijke en club-veldloopkam pioenschappen van Nederland over 5 K.M. voor senioren en 1500 M. voor junioren ge organiseerd. 31 Maart organiseert „Winfried", R.K. Haarl. Tafeltennis Ver., een groot tafeltennis- tournool in de Gem. Concetrzaal te Haarlem Vele sterke inschrijvingen zijn reeds bin nengekomen uit Haarlem en omstr., Delft, Den Haag, Belden en andere steden. Het elftal der Royal Navy Het elftal van de Royal Navy, dat op 6 en 8 April tegen een Nederlandsch bondselftal zal spelen Is als volgt samengesteld: doel: R. Spahin (Ipswich); achter: Chenhall (Arse nal) en Topham (Stoke City); midden: Macknlght (Celtic), Flewin en Scoular (bei den Portsmouth); voor; Hirst (Oldham Athletic), Taylor (New C. Un Iggledon (Lelc. City), Golmore (Hearts of Midlothian). Tinkler (Plymouth Argyle). De doel verdediger Is nog amateur, doch •laat op het punt prof, te worden. HIJ staat bekend als een uitstekende keeper Andere prominenten zijn de beide backs. Officieele publicatie. NUMMERTOEWIJZINGEN. Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat ln de week van 17 tot en met 23 Maart 1946 nummercoupures zullen worden uitge reikt voor: versnaperingen 732, 733; suiker 734; brood 735 (Am. bloem), 736 (lnl bloem), 737 (reductie); bloem 738, 139; rijst 740; boter 741; margarine 742; vet 743; kaas 744, 745; melk 746, 747; vleesch ontvangstbewijs met vleesch- zegels. vleeschwaren art. 52; aardappelen W8, 749; tabak 750, 751, 752; zuidvruchten 753. De toeslag bedraagt voor versnaperingen, bloem, rijst, kaas en tabak 50 voor boter, margarine, vet en vleeschwaren 10 voor melk 20 De toewijzingen voor margarine worden uitgereikt op basis van een half maal het aantal ingeleverde rantsoenen; de toe wijzingen voor zuidvruchten voor het aantal in de week van 24 Februari t.m. 2 Maart 1946 Ingeleverde bonnen 737 en 836. Detaillisten, die moeilijkheden ondervinden bij het betrek ken der zuidvruchten, moeten zich wenden tot het bedrijfschap voor groenten en fruit te 's Gravenhage. De coupures 744 en 745 zijn uitsluitend gel dig voor 20 kaas. Bovenstaande toewijzin gen, behalve die voor melk en aardappelen, zijn geldig voor detaillisten van 24 Maart t.m. 6 April 1946, voor grossiers van 24 Maart t.m. 20 April 1946. De toewijzingen voor melk en aardapelen zijn geldig van 24 t.m 30 Maart 1946. De toewijzingen 735 en ^36 zijn reeds in de week van 17 t.m. 23 Maart 1946 geldig. De reductiebonen zijn geldig van 17 Maart t.m, 13 April 1946. BRA ND STOFFEN BONN EN 50. Het C.D.K. deelt mede. dat de bon 50 van de brandstoffenkaarten T 505 en T 509, welko door het publiek van 13 Maart tot en met 23 Maart '46 bij de handelaren dient tö worden ingeleverd alsmede de bonnen 47 en 48 van dezelfde kaarten, welke na 23 Maart '46 hun geldigheid zullen hebben verloren, door de Handelaren tot en met 30 Maart '46 bij den dlstrlbutledienst kunnen worden Ingewisseld, EXAMENOPLEIDING HUGAS, ELGERSMA, POTGIESER bea-lcht, dat voor een beperkt aantal deelnemers weder zal worden samengesteld een cursus Opleiding voor de Assoeiatle-extunciis Decem ber 10-lU. Inl. en insohr. aan het lebgebouw Frans Halaplein 9. Opleiding pedicure-voetkunde-nianlcure-schoonheidfl- speeiall«te-«portmassage. Aanvang nieuwe cursus Maart- April. Inlichtingen en prospectus Kleine Iïoutweg 39, Telefoon 17377. TE HUUR GEVRAAGD: KANTOORLOKALEN, huis, of gedeelte van een hul« geschikt voor kantoordoelelnden. Omgeving SoendaploinStation. Brieven onder No. 4089 Bureau van dit blad. H.H. VOLKSTUINDERS met certificaat N.A.K. S. 1. KUYPER ZOON SPAAIINWOUDERSTR. 23, TEL. 19562-18831 De heerlijk schuimende tandpasta voor parel witte tanden. Bevat het beroemde dlspergon tegen tandsteen. Flinke tube 30 ct., zeer groote tube 45 ONTHARING door diathermic Institute for Beauty Culture, Directie: Gerda Siemer. Weteringschans 83 t o Rijks museum, Amsterdam. Tclef. 37729-31489. Samenwonen Weg. overplaatsing naar Haar lem Kamers of gedeelte van woning gezocht door klein, rustig gezin uit Amsterdam, te Haarlem, Heemstede of Bloemendaal. Br. no. 4086. WONINGRUIL AANGEBODEN omg. Doorn a.h.w. by tramh., vryst. huls. 7 kam., gr. en kl„ keuken, kelders, 2 W.C.'s., badk., zolder, centr. vcrw.; verder mod. gem. voorz. Groo te garage, veel grond. Huur f 720 p. J. Gevr.: vrljst. hula of 2 onder een dak, clan zon kant, te Bloemendaal. liefst omg. lepenlaan. Zomerzor- gerl., Pannekoekhuisje. Huur ongev. f 700 per Jaar Br. no. 4088 bur. van dit blad W. BLANK F. VOORT CZN's Aanneming MaatschappU N.V. Jaarlijksche Algemeene Verga dering van Aandeelhouders op Zaterdag 6 April e.k, des na middags 3 uur ten kantore der Maatschappij, Kennemcrplcln 2. Haarlem. De punten van behandeling liggen ten kantore der Ven nootschap voor aandeelhouders ter inzage. NEGEN BALEN HAAItl.F.M- SClIE BEZEMS hielpen oprui ming houden ln Nijmegen/ Venray. Maar als U nu clan ook de leegte ziet, gaat U di rect op zolder kijken, of U nog Iets kunt missen En dan belt U even Nr. 21381. Volksherstel Haarlem Actie Nijmegen-Venray KENAUPARK 81. Instituut /Steno typen Talén, Boekhouden Midden&tandadipl. Tekenen - v. Eg mond straat 41 Tel. 24252 k Motverdelging d. m.v.blauwzuurgaa.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3