maant tot zuinigheid De Veiligheidsraad Minister Mansholt „Russisch-T urksch geschil" Het duikbootverhaal een „vergissing"? Derde Fransche nota over Spanje De Nationale feesten te Haarlem Kamer ongerust over de groote Overheidsuitgaven crU j ouoipopuejj UU Ufe>j j JJ] cJ LU KZ.ldA Ud^dülJ (J(J(J OCJ - Ob UI Me Jaargang No. ISS8T I "1 "1 "1 Zfttordog 2.3 Maart 194c. Bureaux: Groote Houtstr. 93 (H J^f TC I C I S /H f^'4 r^% I Cf M Uitgave Stichting Voorlichting ea Soendaplein 37, Haarlem |J Abonnementen: p. week 31 ct. IJmulden: Kennemerlaan 154, per kwartaal 1 4~ Telef. 5437. Postgiro 273107. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Dfreetenr-IIoofdrcdacteur: Robert Peereboom Tel Redactie 10600 Dir.-Hoofdred. 15054 MAANDAG komt de Veiligheidsraad te New York bijeen om over de Per zische kwestie te spreken. Maar het eer ste punt op zijn agenda is niet de kwes tie zelf. Eerst moet over de procedure beslist worden, dat wil in dit geval zeg gen: over de vraag of verder uitstel ge doogd zal worden. De Russische ambas sadeur te Washington, Gromyko, heeft immers in een brief aan den secretaris generaal van de U.N.O. gevraagd om de behandeling uit te stellen tot 10 April, omdat pas een nieuwe Russische ambas sadeur te Teheran i6 benoemd en de met de Perzen gevoerde besprekingen tot dusver niet tot een resultaat hebben ge leid. De Perzen hunnerzijds gaan even wel niet actoord met deze verdaging en stellen blijkbaar geen vertrouwen in verdere directe onderhandelingen, want zij hebben de zaak zelf voor den Veilig heidsraad gebracht. Hierin worden zij gesteund door de Vereenigde Staten. Gi'omyko's brief aan het secretariaat- generaal van de U.N.O. werd onmiddel lijk gevolgd door een brief van Stetti- nius, den Amerikaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, waarin deze ver zocht de Perzische kwestie vooraan op de agenda te plaatsen. Verwacht wordt dat de Engelschen de Engelsche afgevaardigde in den Vei ligheidsraad i6 Sir Alexander Cadogan zich eveneens tegen verdaging zullen verzetten. Sinds 3 Maart wacht Londen vergeefs op antwoord van de Russische regeering op zijn verzoek om inlichtingen betreffende het niet terugtrekken van de Sovjet-troepen uit Perzië. Een week later is dit verzoek om inlichtingen herhaald. Volgens het bekende Drie Mo gendheden Verdrag hadden de troepen op 2 Maart moeten verdwijnen. In Enge land stelt men zich nu op het standpunt dat men. aangezien antwoord op de bei de nota's is uitgebleven, .het door middel van den Veiligheidsraad moet zien te krijgen. De Britsche regeering acht den toestand te ernstig om uitstel in het ver krijgen van opheldering (en zoo mogelijk: een grondslag voor overeenkomst) te kun nen aanvaarden. De Amerikanen hebben trouwens ook een verzoek om inlichtingen tot Moskou gericht, dat eveneens onbe antwoord is gebleven. Aan den vooravond van de bijeenkomst van den Veiligheidsraad schijnt het wel nuttig, deze feiten in de huidige situatie nog eens uiteen te zetten. De Veiligheids raad heeft volkomen zeggenschap over zijn werkwijze en zal dus inzake de pro cedure eenvoudig bij meerderheid van stemmen beslissen. Het befaamde veto recht van de vijf groote mogendheden doet hierbij geen invloed gelden In den Raad hebben behalve de vijf groote mogendheden Amerika, Rusland, Engeland, China en Frankrijk, die per manente leden zijn, zes niet-permanente leden zitting waartoe Nederland, ver tegenwoordigd door den minister zonder portefeuille Van Kleffens, behoort. Het is niet mogelijk tevoren „de elf neuzen te tellenSlechts is bericht dat verwacht wordt, dat Frankrijk in de kwestie der procedure voor het Russische verzoek om uitstel zal stemmen Vorige stemmingen van den Veiligheidsraad geven reden tot de verwachting, dat ook onder de niet- permanente leden er zullen zijn die zich aan Russische zijde scharen. Zeker is de uitslag van de stemming nog geenszins. Het is trouwens in een dergelijk span nende internationale kwestie altijd mo gelijk, dat zich te elfder ure nieuwe fac toren voordoen, die een onverwachte wending aan de zaak geven. Natuurlijk betreft deze kwestie van pro cedure meer dan de vraag, of men ter zake van een gevraagd uitstel al dan niet welwillend tegenover een Russisch ver zoek zal staan. Zoowel de onwil van de Perzen als de houding van Amerikanen en Engelschen bewijzen, dat van die zijden geen vertrouwen meer wordt gesteld in de voortgezette onderhandelingen tusschen Perzië en Rusland en dat men voorziet dat daarbij een pressie op Perzië zou kun nen worden toegepast, die men niet aan vaarden wil. Het blijven van de Russische troepen in het land geef* d» verklaring van dit standpunt. Tc verwachten is in elk gevai dat de volgende week een zeer spannende ont wikkeling op internationaal gebied te zien zal geven, die ook in ons land met groote aandacht gevolgd zal worden, temeer om dat wel gebleken is, dat de belangstelling van het groote publiek voor de buiten landsche aangelegenheden sinds den twee den wereldoorlog sterk is toegenomen: een verschijnsel, dat zich ook in andere landen in meer of mindere mate vo»rd* ït en dat alleen als winst beschouwd worden. Het kan zijn nut hebben nOb eens te zeggen, dat men bij dergelijke geschillen zich niet moet laten alarmeeren door men- schen, die daverende uitspraken doen in het genre van „er komt weer oorlog", want het is makkelijk om zulke dingen te zeggen, maar moeilijk ze te bewijzen, het geen dan ook pleegt nagelaten te worden. En waarschijnlijk is oorlog in een zoo oorlogsmoede wereld met zulke enorme verwoestingen, als wij thans beleven, geenszin'; R. P Op 22 Maart om kwart voor twee ls TransJordanlC een onafhankelijke staat ge- wordon door de onderteekening van het Britsch-Transjordaansche verdrag. Minister Mansholt hield „Op de brug" gisteren een radiorede wuarln h(| Zelde. dat Nederland wat de voedselvoorziening betreft afhankelijk is van het buitenland. Spreker meende, dat er geen redenen waren om een catastrofale ontwikkeling In de voedselpo sitie te vreezen. Wel diende men In te zien, dat b|| een herverdeeling van de bestaande voedselvoorraden de Nederlandsehe positie niet onaangetast kan blijven, Niemand be hoort echter voor acuten voedselnood te vreezen. noch voor dreigend gebrek. Aan honger behoeven wU zelfs niet te denken, aldus spreker. Door tie oorspronkelijk zeer groote graan- hoeveelheden, dtc na den oorlog vrij kwa men, was de broodpositie ln ons land gun stig te noemen. Er heerscht echter een In ternationale nood en Nederland zal hier in moeten deelen door zijn steentje bij te dragen om den nood van anderen te helpen lenigen. Ten behoeve van Frankrijk, dat een groot tarwetekort heeft, ls een beroep ge daan op onze voorraden. De periode, die ons nog scheldt van den nieuwen oogst moot .overbrugd worden door een verlaging van het broodrantsoen. Met Ingang van 31 Maart zal dit van 2800 gr. op 2400 gr. per week komen; de rantsoenen van de kindergroepen en de toeslagen voor b IJ zonderen arbeid zullen onaangetast blijven. Met klem wilde de minister er bij Iedereen op aandringen, zoo zuinig mogelijk met ons voedsel om te gaan en verspilling te ver mijden. Het wegwerpen van één broodkorst per week door lederen Nederlander levert al een verlies op van ongeveer 10.000 ton graan per Jaar. Ten aanzien van andere producten zelde Ken luuiial IhiIU'iiIuihIm'Iic studenten brengt oen In-zoek uan ons land. Bij htm aankomst In de hoofdstad werden zij verwelkomd door luin Amsterdnmsche collega's en toegesproken door don hoer von Salter, voorzitter der ontvangst- commissie. (P) Saradjoglu over Saradjoglu. de Turksche minister-presi dent, heeft gisteren een verslaggever van een Egyptisch blad een onderhoud toege staan. waarbij de betrekkingen Turkije— Rusland ter sprake kwamen. De minister zeide daarbij: „Ik heb vertrouwen in een vreedzame regeling van het Russisch— Turkseh geschil, doch wij zouden vechten tot den laatsten man, indien wij werden aangevallen" Ten aanzien van de Dardanellen ver klaarde Saradjoglu dat het beheer over deze strategisch zoo belangrijke zeeëngte alleen zou kunnen worden gewijzigd door een conferentie van alle belanghebbende landen tezamen. 55 of 68 Minister Vos zeide te Tilburg over de kolenproductie, dat deze in Juni 1945 33% van de vooroorlogsche voortbrenging be droeg, in Juli 36%, in Sept. 42% en in October en November 55%. De verwachte verdere stijging is in de eerste maanden van 1946 helaas uitgebleven In zijn eerste verkiezingsredevoering te Rotterdam verklaarde prof. Schermer- horn echter, dat de Nederlandsehe pro ductie nog slechts 08% van die van voor den oorlog bedroeg. Wie heeft gelijk? Prof. Schermerhorn of Ir. Vos? En hoe is dat verschil te verklaren? Het zal toch niet veroorzaakt zijn door de omgeving, waarin de rede voeringen werden gehouden? Minister Vos sprak n.l voor industrieelen en eco nomen en prof. Schermerhorn op een verkiezingsbijeenkomst. spr. nog, dat door vervoersmoeilijkheden een verlaging van het suikerrantsoen had gedreigd, doch dat dit gevaar was afge wend. Voor geen enkel ander artikel wor den voorts rantsoenverlagingen verwacht, al ls bijv. de vleeschproductie nog steeds onvoldoende. De grootere vrijheid, die men voorts ln den landbouw na opheffing van vele voorschriften heeft gekregen, kan niet gehandhaafd blijven, daar men van deze vrijheid niet altijd het juiste gebruik maak te. Niettemin sprak de minister zijn ver trouwen uit in onze boeren en landbouwers, waarby hij een beroep deed op hun mede werking om de Juiste verdeeling van ons voedsel te waarborgen. Java Naar ANP-Aneta meldt, hebben de ver kenningsvluchten, die door de R.A.F. bo ven het gebied van Tjiiatjap z(jn uitge voerd, naar aanleiding van de geruchten over waargenomen duikbooten, geen resultaten opgeleverd. De verkenningsfoto's vertoonen geen spoor van duikbooten en men neemt nu als vaststaand aan, dat het geheimzinnige verhaal over gesignaleerde onderzeeërs onder de kust van Java, op een „vergis sing" berust. Toen op het geven van nadere inlich tingen werd aangedrongen heeft dezelfde bron, welke het bericht verspreidde, zon der meer verklaard, dat er niets meer bekend was over de aanwezigheid van Russische duikbooten in de buurt van Java. Het geallieerd hoofdkwartier te Ba tavia stelt inmiddels een officieel onder zoek in naar deze sensationeele „vergis sing". De Fransche ministerraad heeft beslo ten een derde nota te zenden aan de re geeringen van Engeland en de Ver. Sta ten waarin nogmaals wordt aangedrongen op de behandeling van de Spaansche aan gelegenheid door den Veiligheidsraad. De vroegere Spaansch-republikeinsche minister-president Largo Caballero is Vrijdagavond in een Parijsch ziekenhuis overleden. Kardinaal von Galen overleden Te Munster in Westfalen is na een korte ongesteldheid overleden de kort geleden tot kardinaal gewijde aartsbisschop van Munster, graaf Clemens von Galen. Kardinaal graaf Clemens von Galen is 68 jaar oud geworden. Hij heeft wereld- bekendheid gekregen door zijn afwijzende houding tegenover het nationaal-socialis- me en zijn herhaalde openhartige predi- caties. Fraude Eenmaal waren hier te lande eerlijkheid en stiptheid troef en corruptie was een schande en een boef, dat was een boef. Maar de oorlog is gekomen, boeven werden hier de baas. Nieuwe maatstaf moest genomen en bedrog werd plicht, helaas. Hun terreur is thans historie en hun machtsdroom is vermoord, maar in omgekeerde glorie leeft de knoeigeest lustig voort Diefstal, fraude, zwendelstreken lokken Nederland vandaag, nu het duister lijkt geweken, nog in Duitsche hinderlaag. Een Reclame-optocht Het Centrum Comité Vereeniging Koninginnedag (aangesloten bij het Haarlems Comité voor Nationale Fees ten) stelt zich voor, ter gelegenheid van de eerste herdenking van de Nationale Bevrijding op Zaterdag 4 Mei o.m. te organiseeren een groote reclame-optocht onder de leuze: „Wij zijn er nog niet, doch wij komen er wél". De bedoeling is, dat zooveel mogelijk Haarlemsche bedrijven en midden standszaken in dezen optocht vereenigd zullen worden, welke stoet in den mid dag met muziekkorpsen door de stad zal trekken, om zoodoende blijk te geven van wat reeds gepresteerd is in één jaar tijds en de burgerij te laten zien, dat on danks ontstellende belemmeringen, de geest van wederopbouw van het zaken leven levend is. Een jury zal beslissen over te verlee- nen prijzen. Het rioleeringsplan te Haarlem Wordt te zijner tijd weer aangepakt. Door het uitbreken van den oorlog is er stagnatie gekomen in de afwerking van het schema voor het groote riolee ringsplan te Haarlem. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van het gemeentebestuur, zoo gauw de omstandigheden het toe laten, met dit groote werk door te gaan. Voorloopig moet het evenwel nog blij ven liggen, want er zijn verschillende dingen die absoluut moeten voorgaan. Daaronder rekenen wil zoo zei de Wethouder van Openbare Werken, de heer A. J. M. Angcnent allereerst de bestrating. Wij zijn overtuigd, dat die veel te wenschen overlaat en zullen dan pok alles doen wat mogelijk is om daarin zoo gauw mogelijk verbetering te brengen. Weerbericht WEER IETS ZACHT»». Geldig tot Zondagavond. Heldere nach^ Overdag toenemende bewolking met Inter weer eenlgen regen, vooral Jn het Zuiden van het land, Matige wind tusschen Zuid en Zuid-Oost. Iets zachter. Algemeene klachtdat zij niet in de gelegenheid is zich een oordeel te vormen. Voor de saneering van de overheidsfi nanciën is het niet voldoende, dat een zeker bedrag aan oude schulden wordt af gelost. zoo wordt in het Voorloopig Ver slag van de Tweede Kamer over het wets ontwerp tot heffing van een vermogens- aanwasbelasting gezegd. Veel belangrijker acht de Kamer het, dat het normale over heidsbudget zoo spoedig mogelijk weer in evenwicht wordt gebracht. En juist dien aangaande bestond b(j alle leden ernstige ongerustheid. Verscheidene leden gaven den wensch te kennen concrete bewijzen te krijgen van de saneering der overheidsuitgaven in plaats van de tot nu toe hieromtrent ge dane vage toezeggingen. Zij vroegen zich af of wel ernst werd gemaakt met de ge zondmaking van het landsbudget. Maar ook die leden, die wel van den ernstigen wil der regeering, overbodige uitgaven zooveel mogelijk te beperken, overtuigd waren, moesten tot hun leedwez.en consta teren, dat van een verwerkelijking van deze voornemens tot dusver bitter weinig naar bulten is gebleken. Hierbij gaven verscheidenen een opsomming van over bodige uitgaven: auto's met particulier chauffeur, rijden ln auto'6 wanneer de trein kon worden gebruikt, handhaving van tijdelijke betrekkingen, waarin nau welijks nuttige arbeid wordt verricht, nog steeds aanstellen van ambtenaren en hoofdambtenaren. Nog altgd worden vele uitgaven gedaan, waaraan in den „rijken tijd" niet werd gedacht. En hierbij komt aldus vrijwel alle leden dat dit alles doorgaat zonder dat den Staten-Generaal ook maar de ge legenheid wordt geboden zich nmti.-ni een en ander ren nauwkeurig oordeel te vor men, nu de begrooting voor 1946, ondanks door de regeering gedane toezeggingen, nog steeds niet hij de Kamer is ingediend. Ecnige leden achtten dezen toestand zelfs zoo bedenkelijk, dat zU meenden zich hun stem ten aanzien van het onderhavige voorstel te moeten voorbehouden, indien door de regeering niet tijdig door indie ning van de volledige begrooting voor 1946 opening van zaken zou worden gedaan. Zeer vele leden waren er teleurgesteld over, dat dit wetsontwerp eerst thans bij de Kamer is ingediend. Zij achtten het ook een bezwaar, dat niet tegelijk een wetsontwerp inzake de heffing ineens is ingediend. Van andere zijde werd de op merking gemaakt, dat het nu nog niet de tijd was voor een belasting als de onder havige, gezien de groote onzekerheid over een aantal vermogensbestanddeelen. Be zwaar werd ook gemaakt, dat niet vol doende rekening ls gehouden met de koop krachtvermindering van de geldeenheid. Van vele zijden werd betreurd, dat het tarief voor de niet op onoirbare wijze ver kregen aanwassen geen progressie ver toont. Voor de groote gezinnen werd ge vraagd ook een zeker bedrag per kind vrij te 6tellen.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1