Haarlems Dagblad Ons Eigen Werk V eiligheidsraad Heden beslissende conferentie in Batavia Verdwijnt de Centrale Werkplaats uit Haarlem België krijgt drie-partijen kabinet ftAo Jaargang- Nó. 182ft S Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kennemerlaati 154, Telcf. 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom 7a\ lug tlO Mnni'i Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 et. per kwartaal f 4. Postgiro 273107 Tel.: Redactie 10600 Dir-Hoofdred. 15054 IEDERE oorlog heeft een rampzaligen nasleep. Natuurlijk zijn de gevolgen het ergst in de landen, die erin betrokken zijn geweest en vooral in diegene, die on der vijandelijke bezetting hebben geleden. Tot de gevolgen behoort een niet geringe .verwarring der begrippen. Oude, erkende waarden worden vergeten of raken min stens gedevalueerd. Kostbare ervaring om trent de menschelijke natuur lijkt ver ouderd en versleten, vooroorlogsch. Men zal wel eens even bewijzen dat dat alle maal onzin is. Het kan ook anders en dus beter. Velen merken niet op, dat hetgeen zij voor zichzelf willen eigenlijk alleen maar iets anders is en dat dit onvoldoen den grondslag vormt om te handelen. Of laat ik liever zeggen: heelemaal, geen grondslag. Wij zitten in Nederland te tobben met hetgeen men zou kunnen noemen „een na-oorlogsche psychose". De verwarring in de begrippen is in de sinds de bevrijding vexloopen elf maanden wel aanmerkelijk verminderd, maar nog lang niet overwon nen. Als wij een paar jaar verder zijn, zullen velen met verbazing op dezen tijd en op de meeningen, die zij verkondigden en de maatregelen, die zij voorstonden, terugzien Maar wij moeten er nu door heen en hebben het daarbij moeilijker dan bijvoorbeeld de Belgen, die jarenlange oorlogsellende en bezettingstijd al voor de tweede maal hebben doorgemaakt, de na-- weeën daarom bij ervaring kennen en door zelfcritiek worden geremd. Tot de verschijnselen van dezen tijd, die bij veel menschen optreden, behoort de neiging om vooral een ander beroep dan hun eigen uit te oefenen. Met hun eigen beroep bedoel ik datgene, waartoe zij vroeger waren opgeleid, waarvoor zij de vakbekwaamheid bezitten en waarvoor zij ook door hun natuurlijken aanleg het meest geschikt zijn. Sommigen zijn on weerstaanbaar aangetrokken door de ver leiding, zich in een of andere uniform te steken en te commandeeren. Anderen mee- nen, hun leven op een hooger plan te brengen op een of ander bureau, dan het tn een werkplaats had. En weer anderen wagen een grooter sprong en begeven zich In moeilijke problemen, waarvan zij door opleiding noch ervaring verstand hebben en welker oplossing meer aanleg, tact en inzicht vereischt, dan zij ervoor kunnen bijbrengen. Het totale resultaat van al deze goed bedoelde maar meestal misplaatste acti viteit heeft een ontstellende mate van dilettantisme opgeleverd, waaronder ons maatschappelijk leven in al zijn regionen lijdt. Natuurlijk komen onder de duizen den gevallen ook geslaagde voor. Er zijn menschen bij, die vroeger een verkeerde beroepskeuze hadden gedaan en door eigen studie en belangstelling zich op verandering hadden voorbereid. Maar verreweg de meesten presteeren minder, dan zij vroeger in hun eigen werk deden. Het kan niet anders. Zonder voldoende bekwaamheid en ervaring kan men in geen enkel vak zijn doel bereiken. Zelfs bezit van een sterk karakter kan het gemis niet vergoeden. De meesten zullen dat gaan inzien, of al ingezien hebben en terug willen naar hun eigen werk Dat gezonde ontwikkelingsproces zullen wij dan ook steeds opvallender in wer king zien treden Ten aanzien van gemak- zuchtigën, die een lui baantje hebben ge vonden en het zonderlinge, den bedrij ver op den duur ondermijnende ideaal van het lijntrekken voorstaan, zal op heffing van functies redding moeten brengen. De berooide staatskas zal tot dien maatregel dwingen en als het hen bedroeft, zullen zij zich vergissen. Want zij zullen hun kans krijgen om iets be ters te doen in hun eigen werk en daar mee gelukkiger menschen worden. Natuurlijk zijn er die noodgedwongen ander werk hebben moeten aanvaarden, omdat hun eigen oude taak nog niet voor hen bereikbaar is. Geleidelijk keeren zij in hun werk terug en deze gang van zaken, behoorend tot het herstel, zal zich blijven voortzetten. Sommige menschen hebben gepoogd, in nieuwe functies leiding te geven zonder dat zij daartoe den aanleg, de persoon lijkheid. dc menschenkennis, den tact bezuten. Dat is natuurlijk mislukt. De menschen. die geroepen zijn om leiding te geven, vormen in deze wereld ten allen tijde een kleine minderheid. Be drijven en instellingen zijn dan ook steeds op zoek naar dergelijke krachten. Er is een voortdurend tekort aan. De meeste menschen missen den natuurlijken aan leg om initiatief te nemen en leiding aan anderen en daarmee tevens aan ecniger- lel instelling te geven Als zijn het toch beproeven falen zij reeds in den begin ne of, als zij zich hevig inspannen, na korten tijd De laak is allesbehalve plezie rig, als men er den aanleg niet voor heeft Zij beteekent, ook voor hem die er wel toe geroepen is, een voortdurende span ning meer in zijn leven. Zij legt een zware verantwoordelijkheid op en eischt onon derbroken aandacht De man die haar uitoefent is, ook in zijn vrijen tijd, zelden met zijn gedachten los van zijn werk Dat geeft hem een besef dat vaak drukkend is, omdat niemand voortdurend in denzelf den „vorm" verkeert. In zijn vermoeide oogenbllkken verlangt hij menigmaal te rug naar den tijd. toen hij nog geen lei ding gaf. Eergisteren was ln den rechter-boven- hoek van deze pagina het woord aan informeert naar stand der onderhandelingen Woensdag rapport van het resultaat De Vrijdagavond gehouden bijeenkomst van den Veiligheidsraad, waarbij de Rus sische delegatie opnieuw afwezig was, werd hoofdzakelijk besteed aan een onder vraging van den Perzischen ambassadeur Hussein Ala, die een uitvoerige recon structie gaf van de politiek, die de Perzi sche regeering in de ontwikkeling van het geschil met Rusland heeft gevolgd. Op een vraag of hij instructies uit Teheran had ontvangen om zich te verzetten tegen uit stel der behandeling, antwoordde Ala, dat zijn instructies lederen stap omvatten die hem nuttig voorkomt voor de bescherming van de belangen zijner natie. Op een andere vraag antwoordde Ala, dal hem noch officieel, noch op andere wijze van Russische zijde was medegedeeld dat Russische troepen de grens naar de Sovjet-Unie weer hadden overschreden. „Wanneer dc raad tot uitstel zou willen overgaan, zou hij eerst van dc Sovjet- Unie de officieele verzekering moeten krij gen, dat zij binnen een korten termijn ge heel Perzië met inbegrip van Azerbcidsjan zal ontruimen," aldus Ala. Sprekende over de mislukte missie van den Perzischen minister-president naar Moskou merkte hij ironisch op, dat Sul- taneh mild was onthaald: „Men gaf hem veel wodka en waarschijnlijk ook kaviaar, doch hij hield vast aan den eisch van on afhankelijkheid en gaf geen streep toe." Byrnes, de Amerikaansche afgevaardig de, merkte tenslotte op dat de Veiligheids raad niet nauwkeurig was ingelicht over den stand der onderhandelingen tusschen Perzië en Rusland en stelde voor dal de voorzitter van de U.N.O. zich onmiddel lijk zou wenden tot de regeeringen van beide landen om inlichtingen daarover, en dat hij op de volgende zitting rapport zou uitbrengen over de resultaten daarvan. Dit voorstel werd geaccepteerd en de bijeenkomst werd daarop verdaagd tot Woensdag 3 April. Nieuwe ontwikkeling? De regeering der Vereenigde Staten zou in de laatste 48 uur, volgens het conser vatieve dagblad Daily Mail, een belang rijke inlichting hebben ontvangen, die van grooten invloed zou kunnen zijn op de beraadslagingen in den Veiligheidsraad. In regeeringskringen- wordt de strengste geheimhouding in acht genomen, doch men vermoedt dat het gaat om een bewijs, volgens hetwelk de ware toestand in Per zië niet zoo eenvoudig is als Hussein Ala het voorstelt. De woordvoerder van de Perzische re- geering Prins Firouz, heeft volgens Un. Press officieel critiek geoefend op de ver klaringen die Ilasscin Ala voor den Veilig heidsraad heeft afgelegd. Hg noemde deze verklaring in sommige opzichten over" dreven. Dit werd volgens Firouz veroor zaakt door Ala's patriottisme en senti mentaliteit. Nieuw geschil in vooruitzicht. De Britsch-Indische regeering heeft het plan om haar geschil met Zuid-Afrikn voor den Veiligheidsraad te brengen. Dit geschil is veroorzaakt door de Zuid-Afri- kaansche „Asiatic land-tenure" wet vol gens welke aankoopen van land door Azi aten i.e. Britsch-Indiërs in Natal tot bepaalde gebieden wordt beperkt. Het woord is aan. William James: Het groote nut ran het leven is, het te besteden voor iets, dat het zal over leven. A.N.P.-Ancta meldt, dat volgens wel ingelichte Indonesische kringen te Ba tavia heden misschien een „beslissende" conferentie tusschen dr. II. van Mook en Soetan Sjahrir zal worden gehouden. Berichten omtrent het op handen zijnde vertrek begin April van Sir Archibald Clark Kerr, den buitengewo nen Britschen gezant op Java, die op 1 Februari in Batavia is aangekomen om de partijen bijeen te brengen voor be sprekingen, versterkten den indruk, dat de onderhandelingen in een „beslis send" stadium zijn gekomen. Weerbericht Geldig tot Zondagavond: Nevelig. Voor dc provinciën Friesland. Gronin gen en Noordholland mist of sombere laaghangende bcwolkln Hier en daar ln den namiddag tijdelijk doorbrekende zon. Meest zwakke wind tusschen Noord en Oost. Iets lagere temperaturen dan van daag. Voor de overige provinciën ln den ochtend en voormiddag plaatsetyk ne vel of mist. Later op den dag zonnig weer. behoudens hier en daar overdrij vende wolkenvelden Meest zwakke wind. Ongeveer zelfde temperatuur als vandaag. Grieksche verkiezingen verhinderd Het gerucht dat door ingrijpen van den Griekschen raad van state de ver kiezingen op het laatste moment zouden worden verhinderd, is bewaarheid. De Raad van State heeft heden volgens United Press het verkiezingshof, dat was aangewezen voor in ontvangstne ming en telling der stemmen, onbe voegd en de aanwijzing der leden on geldig verklaard. De Grieksche verkie zingen zullen thans geen doorgang kunnen vinden, tenzij er nog te elfder ure een andere ingrijpende maatregel wordt genomen. Deze coup heeft in Athene de grootste opwinding veroor zaakt. Een uitsterf-systeem ligt in het voornemen Eenige weken geleden deelden wij mede, dat de Ncderlandsche Spoor wegen het plan hebben, in het cen trum van het land een nieuwe groote Werkplaats te bouwen. Nader ver nemen wU, dat uitvoering van dat plan inhoudt een opheffing van de Centrale Werkplaats te Haarlem. Dc spoorbrug zeer groiullg wi verbinding mei plaatsen van e< er dc Oude Maas te vernield, wordt niet het Zuiden des land.' der bogen van een Dordrecht, welke door de Duitechers wel voortvarendheid hersteld, om de spoorweg- over Dordrecht mogelijk te maken. Het verspanning. (1*) De Belgische katholieken, georgani seerd in dc Christelijke Volkspartij, heb ben opnieuw categorisch geweigerd deel te nemen aan een vier-partijenregeering, meHiame aan een regeering waarin com munisten zitting hebben, terwijl zij even- Thomson, een Engelschman, die gezegd heeft: „Wat vele menschen ontevreden maakt met hun levensstaat is het fantas tische denkbeeld, dat zij zich vormen van het geluk van anderen." Dit fantastische denkbeeld heeft ongetwijfeld, behalve de zucht naar iets anders, veel beroepsver anderingen in dezen nn-oorlogschen tijd beïnvloed. Verreweg de mcestcn, die er zich door hebben laten meeslepen, kunnen er geen baat bij gevonden hebben. En het totale resultaat van hun pogen bewijst, dat Nederland er ook niet mee gebaat is. Het heeft en dat geldt in zoo moeilijke omstandigheden als de huidige meer dan ooit uitsluitend vakmen6chen noodig: ieder op hun eigen plaats. Alleen door dien gezonden toestand herstellen zal het ook in staat zijn, het ontstellende te kort in arbeids-productiviteit dat nu heerscht dertig procentl In te loopen. En dat moet. R- P- eens de totstandkoming van een zaken kabinet ongewenscht achtten. Tengevolge daarvan heeft de forma teur van Acker aangekondigd, dat hij een regcering zal vormen uit de drie andere partijen, Liberalen, Socialisten en Com munisten, aangevuld met extra-parlemen tairen. Op een persconferentie heeft Van Acker een somber beeld gegeven van 's lands toestand, waarbij hü algehecle stopzetting der glasfabricage tengevolge van de ko- lenschaarschte in het vooruitzicht stelde. Iiy kondigde tevens een vermindering van het rantsoen krantenpapier aan. De kolenschaarschte Is voornamelijk te wijten aan een sterk terugloopen van de productie: deze is thans 74.000 ton togen 78 a 79 000 ton eenige weken geleden, ter wijl deze scherpe achteruitgang nog steeds aanhoudt. De vorming van een krachtige regeering die onverwijld aan het werk gaat is daarom een eerste lands belang. Van Acker deed een beroep op dc medewerking van „alle mannen van goeden wil". Hij zeid" verder dat hij. indien de meerderheid die hem zou steu nen ontoereikend zou zijn, hij maatrege len zou nemen om de macht te krijgen, die noodig zou blijken. H. F. Ott de Vries, directeur dei- Werkplaats, vertelde ons, dat aanvanke lijk het voornemen is geweest, dc inrich ting te Haarlem belangrijk uit te breiden. De gemeente is daarin gekend (dc plan nen dateeren van 1938) en het gevolg was, dat het uitbreidingsplan herzien werd. Do spoorweg HaarlemAmsterdam zou Noor delijker gelegd worden, waardoor grond beschikbaar zou komen voor de vergroo ting van de Werkplaats. (Verleden week werd de wijziging van dit Uitbreidingsplan door den gemeenteraad goedgekeurd.) Maar de plannen der Spoorwegen zijn in middels gewijzigd. Nu 70 der groote lijnen in ons land geëlectrlficeerd zal wor den en er ook zware electrische Diesel locomotieven worden aangeschaft, is het noodig. dat in het centrum van het land (gedacht wordt aan Ede, Maarn of Amers foort) een herstelplaats komt voor dit zware materiaal. Haarlem of haar omRC- ving leent zich daarvoor minder goed, niet alleen wat de ligging betreft, maar ook de gesteldheid van den grond is 'n factor van beteckenis. Aan zand wordt de voorkeur gegeven. Maar zoo vervolgde ir. Ott de Vries het is nog niet tc zeggen, wanneer het plan kan worden uitgevoerd. Ik ben over tuigd, dat het minstens nog wel een jaar of vijf zal duren voor de nieuwe werk plaats in gebruik genomen kan worden. Misschien duurt hel zelfs nog .wel langer. Het is wel mogelijk, dat de plannen zoo zeer vertraagd worden, dat wij den eersten lijd het zware materiaal ook te Haarlem zullen moeten herstellen. Dc Werkplaats is daarop nu niet berekend Het is dan noodig, dat de capaciteit wordt opgevoerd, door tijdelijk met een twee ploegcnstelsel te gaan werken. Als de nieuwe Werkplaats in het cen trum van het land eenmaal klaar is. zul len natuurlijk veel arbeiders uit Haarlem worden overgeplaatst. Vermoedelijk zal do Werkplaats te Haarlem dan voorloopig nog wel gehandhaafd worden voor de her stelling van het lichtere materiaal en het materiaal van de stoomtreinen. Dit zal evenwel geleidelijk ln beteekenis vermin deren, zoodat er dan een uitsterf-systeem zal worden toegepast. Op dit oogenblik werken 1150 man aan de Werkplaats. Wat ln de verre toekomst gebeuren zal met de gebouwen en het terrein der Werk plaats te Haarlem is nog niet beslist. Mis schien worden zij wel bestemd als remise voor het materiaal. Nederlanders op Java Op ons bureau Groote Houtstraat 93 ligt een lijst ter inzage met namen van per sonen, die zich buiten de geallieerde ge bieden op .Tava bevinden (te Malang, Ma- gelang en Lowang, alle op Oost-Java). Als gevolg van een tusschen de dagbla den getroffen regeling, ter verzekering van een billijke papierverdeeling. ver schijnt ons blad. uit hoofde van zijn for maat, heden ln een omvang van 8 pagina 6.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1