sanatocem Biomals ari R. van Empelen Zomersche gedachten en een kleine hadplaats "Tienen *>ws'eS IsanatoSen A. van Driel ene" kort en Bondig De Vlucht van Hess „Wijk aan Zee verwacht weer gasten" Zoodra kalenderblad en thermometer de onmiskenbare voorteekenen van een naderenden zomer vormen, zoodra de vrouw des huizes onrustig met kleed jes, stofzuiger en dweilen gaat manoe- vreeren. trekt de mensehelijke gedachte haar winterjas uit en hult zich in een luchtig vacantie-toiletje. De zomer komt, de zee, het strand, de bosschen en de hei, zU roepen. Maar het zal dezen tweeden vredes-zomer nog niet meevallen, de stroomen vacantie gangers te herbergen. De vroegere recreatieoorden: Veïuwe, Twente, Brabant, zij zijn geschonden door een verwoestenden oorlog. De badplaatsen aan de Noordzeekust zullen een groot gedeelte van den toe loop moeten opvangen, maar ook deze zijde van ons land is allerminst ge spaard gebleven voor de gevolgen van vijf jaren oorlog. Over de toekomst van en de plannen met Noordwijk en Zandvoort is in dit blad reeds uitvoerig geschreven, zoodat de vierde „parel aan de ketting", Wijk aan Zee, om de aandacht vraagt. Tijdens een onderhoud met den bur- femeester van Beverwijk, mr, H. J. choltens, onder wiens ambtsgebied ook het dorpje Wijk aan Zee valt, kon den wij een gematigd pessimisme niet ontkennen: de toch al geringe gasten- accomodatie van het dorp is door af braak, vernieling en gedwongen huis vesting deerlijk achteruitgegaan, de plannen voor uitbreiding zijn in de pen, maar kunnen vanzelfsprekend vóór het aanstaande seizoen niet ten uitvoer ge legd worden en bovendien: Wijk aan Zee zal en wil nooit een mondaine „badplaats-industrie" herbergen naar het voorbeeld van Knocke, Zandvoort en, in mindere mate, Noordwiik. Men is daar aangewezen en gesteld op een speciaal publiek: gezinnen met jonge kinderen, pensiongasten uit Amster dam en dergelijke. Van de zijde van de plaatselijke ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer vernamen we meer gedetailleerde ge gevens over de capaciteit van Wijk aan Zèe in verband met den naderenden zomer. De afbraak, zooals die door de Duitschers ook in dit dorpje noodig ge acht wei'd, heeft in totaal 3 villa's voor de gemeubileerde erhuur en twee groote pensions (de Dépendance en Westerduin) met een totaal aantal van 150 a 200 bedden gekoot. De gedwongen huisvesting van evacués en andere wo- 6? vonden in den laitaten oor- logtwintcr hun weg naar hel geleiderde Weden en brachten verlichting in den loeatond waarin velen ver keerden. Thana ia Sanalogen weer overal te verkrijgen. U kuni dut voortgaan met hel ge bruik van dit eiwil- en phoephorhoudend voedael, waarvan de heilzame wer king door 25000 doktoren wordt erkend I Hm! nog heden een buaje Uw apo theker of drogial heeft hel weer en ledige buaacn hoeft U niet meer in leveren! Het zenuwaierkende voedsel De grensgelden In dit gewest 7500 aanvragen. DQor den directeur van het Gewes telijk Arbeidsbureau te Haarlem wordt erop gewezen, dat in dit gewest naar schatting 7500 aanvragen om terug betaling van grensgeld moeten wor den onderzocht, waarvan alleen al 3000 in de stad Haarlem. Hoewel er voort durend aan het onderzoek wordt ge werkt en de eerste aanvragers reeds zijn opgeroepen om nadere inlichtingen te verstrekken, zal er toch nog geruime tijd mee gemoeid zijn, alvorens alle aanvragen zullen zijn afgewikkeld. 2 April sluit de termijn voor het in dienen van aanvragen. Na dien dag worden geen aanvragen meer in behan deling genomen. Dan blijft slechts voor hen, die na 2 Januari 1946 zijn gerepatrieerd de mogelijkheid om een aanvraag om te ruggaaf van grensgeld in te dienen. Zij moeten hun aanvraag echter in ieder geval binnen drie maanden na hun te rugkeer hier te lande aan het Arbeids bureau inzenden. In het centrum van het rustige bad plaatsje staat de oude Ned. Herv. Kerk. een juweel van Romaansche baksteen kunst, te droom en op een rustig kerk plein. Hoeveel badgasten zullen in het komende seizoen hier de prikkelende zeelucht opsnuiven? ningloozen, die door de V.V.V. natuur lijk ten zeerste betreurd maar als een onvermijdelijke maatregel geaccepteerd wordt, heeft eveneens een zevental pensions met in totaal 225 bedden ont trokken aan de seizoenexploitatie, ter wijl verder de kindertehuizen, waarvoor Wijk aan Zee een zekere roem genoot, bijna alle gevorderd zijn voor huis vestingsdoeleinden. De overgebleven 250 bedden zijn beschikbaar voor bad gasten en Indische gerepatrieerden. De exploitanten kunnen in geen geval ge dwongen worden, hun beschikbare ruimte af te staan aan de laatste cate gorie. De gemeubileerde verhuur, die voor den oorlog aan pl.m. 2.000 menschen onderdak bood, heeft, buiten de reeds genoemde afgebroken en onbruikbare villa's geen beteekenende verlaging ondergaan, wat de nuttige ruimte be treft. Er staan nog 350 woningen voor dit doel gereed, die 1.700 menschen kun nen herbergen. Met de reeds genoemde 250 bedden komt Wijk aan Zee dus op een totale seizoeneapaciteit van onge veer 2000 gasten. Op tenten of zomer huisjes kan dezen zomer in het geheel niet gerekend worden. Voor de maand Augustus is de bad plaats zoo goed als „volgeboekt", de aanmelding van gegadigden voor de overige zomermaanden is nog niet zoo groot geweest, dat het badseizoen voor Wijk aan Zee met „uitverkocht" beti teld moet worden. Over de prüzcn vertelde men ons, dat 500,per maand in het hoofdseizoen een gewoon gemiddelde Ls voor de ge meubileerde verhuur, de pensions be rekenen 4,507,50 per dag per per soon, zulks in overeenstemming met de door ..Horecaf" vastgestelde prijzen, j 1 April 40 jaar in dienst der gemeente Haarlem Maandag 1 April zal de heer A. van Driel 40 jaar in dienst der gemeente Haarlem zijn. Die dag zal ongetwijfeld door velen aangegrepen worden om te doen blijken, dat zijn werk en zijn per soon algemeen gewaardeerd wordt. De heer Van Driel is een bekend Haar lemmer geworden. Hij kwam 40 jaar ge leden aan de Reiniging als opzichter, in 1924 werd hij met de leiding belast, waarna in 1926 zijn benoeming tot direc teur volgde. Ook de Ontsmettingsdienst en Centraal Vervoer ressorteerden onder hem. B. en W. hadden de overtuiging gekre gen, dat de heer Van Driel een uitste kend organisator is, die bovendien over veel werkkracht beschikt, zoodat het mo gelijk was, hem met de leiding van meei diensten te belasten. Niet alleen werd het Havenbedrijf onder zijn beheer gesteld, evenzoo het Marktwezen. Toen de Distri- butiedienst moest worden opgebouwd, lieten B. en W. ook het oog op den heer Van Driel vallen. Hij heeft zich van die taak eveneens uitnemend gekweten. Zijn bijzondere verdienste is zijn werkkracht over de verschillende functies zóó te ver- deelen, dat hij wel de leiding in handen houdt, maar het dagelijksche werk kan overlaten aan de door hem gekozen medewerkers. In totaal heeft de heer Van Driel niet minder dan 400 ambtenaren en werklie den onder zijn directie. Het Haarlemsche record staat in dit opzicht op zijn naam. Toen de heer M. A. Reinalda, als waar nemend burgemeester, na den oorlog raadslieden moest kiezen om de plaats van wethouders te vervullen koos hij daartoe ook den heer Van Driel als ver tegenwoordiger der Protestantsche groe pen der bevolking. Later volgde ook zijn benoeming tot wethouder. Toen de Nood- raad kwam, stond de heer Van Driel voor de keuze zich opnieuw beschikbaar te stellen voor het wethouderschap, maar dan had hij moeten aftreden als gemeen teambtenaar. Tegen dit laatste had hij bezwaar, zoodat hij niet in de raadszaal kwam. Ook in het Christelijke organisatieleven en de Gereformeerde kerk bekleedt de heer Van Driel belangrijke functies. Op 21 Mei wordt de heer'Van Driel 65 jaar. Hij zal dus aan het einde van dit jaar met pensioen gaan. Er is evenwel kans dat hem gevraagd zal worden daar na nog de liquidatie van het Distributie kantoor onder zijn leiding te houden. Maandagmorgen 11 uur wordt de as. jubilaris gehuldigd aan de Reiniging, om 12 uur op den Distributiedienst, om 3 uur in de kamer van B. en Wwaarna in het Stadhuis een receptie volgt van 3.30 tot 5 uur. „Se hkackttkUL liet kiemende ko'cerv BIJ elke gelegeniheld ls bloemen geven zooveel hartelijker en vriende lijker dan welke andere gave .ook. v. Envpelen levert alleen eerste kwaliteit en.... de bloemen prijzen dalen. BI H'/lKN MAGAZIJN BINNENWEG 18 HEEMSTEDE, TEL. 28080 Adv. BIOSCOPEN FRANS HALS. De veelbesproken En- gelsche kleurenfilm „Henry V" draait in Haarlem en het is ondoenlijk, in zoo kort bestek als hier te zeggen, wat de beteeke- nis van dit groote experiment voor de filmkunst is. Volstaan wij met te consta- teeren, dat deze Shakespeare-vertolking het aan snel tempo en luchtigen dialoog gewende filmpubliek zonder animo moet laten, maar dat het kleurenspel in zijn volmaakt raffinement den meest gebla- seerden toeschouwer zal boeien en be koren. REMBRANDT. In welke onverkwik kelijkheden je teredht kunt komen, wan neer je tweede huwelijk in den meest let terlijken zin des woords „bezocht" wordt door den jaloerschen geest van je eerste echtvriendin, die er tenslotte in slaagt je zoowel je vrouw als jezelf afhandig te maken, wordt in de Engelsche kleurenfilm „Blithe Spirit" getoond. Met behulp van het film-raffinement en een sprankelende dialoog, is de onwaarschijnlijke spookge schiedenis een amusant geheel geworden, waarin het occultisme zoo nu en dan een veeg uit de pan krijgt en hinderlijk los bandig met dood en leven wordt omge sprongen. Deze Indruk wordt echter afge dempt door de voortdurende comedie-sfeer die excuseerend werkt en aldus de aan vankelijke bezwaren van den ernstigen beschouwer elimineert. LUXOR. „Golgotha". Het Lijdens verhaal, dat door de tijden heen tallooze kunstenaars heeft geïnspireerd tot mees- Ierstukken, ls door de filmmakers her haaldelijk aangegrepen in een poging om dit elementaire levensdrama in filmische vormmiddelen vast te leggen en het is wel een merkwaardig verschijnsel, dat tot nu toe geen van hen, ook de grootsten niet, cr in slaagden de juiste interpretatie te vinden waardoor het lijden en den dood van Christus op de film dien boeienden, overtuigenden inhoud verkregen die bij voorbeeld een Jan Toorop met zijn „Kruisweg" wist te bereiken. De film, met haar schier onbeperkte mogelijk heden, schiet in dit onderwerp tekort en nu zelfs een Duvivler met zijn „Golgo tha" niet boven het verhalende uitkomt, lijkt het erop dat de ontwikkeling der be trekkelijk nog jonge filmkunst inderdaad niet is opgewassen tegen de opgave, die het zinrijke, delicate gegeven stelt. Men kan „Golgotha" waardeeren om den eenvoud en de realiteit, waarmede het Passieverhaal is weergegeven en om de groote verdienste, dat deze rol prent haar gebrek aan suggestieve kracht niet verbergt achter valsche opsmuk. Du- vivier belijdt hier zijn onmacht en dat is ook een vorm van kunstenaarschap PALACE. Een aan lager wal geraakte goochelaar-illusionist wil in zijn hotel met zijn assistente een einde aan hun bestaan maken zoo lijkt het tenminste, gezien uit een voorbijrijdende „Métro". Een pas sagier neemt deze scène, die feitelijk een tooneelrepetitie is, voor ernst op. Hij grijpt in cn wordt dan verder meegesleept in een maalstroom van avonturen, waarin een intieme verhouding tussehen hem en de zeer charmante, doch grillige gooche laars-assistente de hoofdschotel vormt. Wat zal er met Nederland gebeuren In Mei 1941, enkele weken voor den Duitschen aanval op de Sovjet-Unie, landde Rudolf Hess in Schotland en be reidde de wereld daarmee een sensatie, die door den inval der Duitsche troepen in Rusland nauwelijks geëvenaard werd. Nooit is er rondom een gebeurtenis op politiek terrein zooveel gegist en gefan taseerd als rondom het doel en de be weegredenen van deze vreemdsoortige missie, en nooit is er van een diploma tieke demarche zoo weinig uitgelekt als van deze vlucht. Rudolf Hess verdween achter den muur van de Engelsche oor logsgeheimen en werd niet meer ge noemdtotdat de Duitsche verdediging ineenstortte en de overgebleven Duitsche machthebbers verzameld werden in een harde houten bank te Neurenberg. Toen werd ook Hess uit de kluis gehaald en hij maakte den tocht, dien hij jaren ge leden onder geheel andere omstandighe den had ondernomen, terug in een Britsch vliegtuig en in het gezelschap van enkele wit-gehelmdc M.P.-mannen. „Hess trekt over den Rijn", spotte een Londensch blad op dat moment en voegde er zoo mogelijk nog spottender aan toe: „Na een mislukte poging om Engeland aan Duitsche zijde té krijgen". Dat was een slag in de lucht van ge noemd blad. want op dat moment wist nog niemand buiten enkele Britsche auto riteiten de strekking van Hess' vlucht en al was het duidelijk, dat er een of an der aanbod in verband met den voorge nomen Duitschen tocht naar Rusland tus sehen zat, de juiste toedracht werd angst vallig bewaard tot op het moment, dat te. Neurenberg de zaak Hess voor het voet licht zou komen. Dat moment is thans aangebroken. Op 25 Maart is het „6treng geheim" docu ment waarin het gesprek tussehen Hess en viscount Simon, den toenmaligen Britschen Lord Kanselier, werd opgetec- kend, openbaar gemaakt. Dit onderhoud vond plaats een maand nadat Hess was geland, op den tienden Juni 1941. Volgens dit document ondernam Hess zijn vlucht naar Engeland in de over tuiging dat Engelands positie hopeloos was en dat het aanbod tot overeenkomst, hetwelk hij meebracht, met beide handen zou worden aangegrepen. Met geweldige cijfers over duikbooten en vliegtuigen trachtte hij Simon te overtuigen en daar bij probeerde hij zijn aanbod aanlokkelijk te maken door te beloven, dat Duitschland het Britsche moederland niet zou be zetten. De voorwaarden van het aanbod luidden: Duitschland krijgt de vrije hand in Europa en Engeland in het Britsche keizerrijk; de Duitsch kolonies worden teruggegeven, Irak wordt ontruimd en Italië wordt een Britsch vredesaanbod ge daan. Tot zoover is dit alles voor ons slechts in zooverre belangrijk, dat wij de stand vastigheid en den moed der Britten loven, die op dat moment in een der dieptepun ten van den oorlog verkeerden. Doch wanneer wij vernemen uit het Neuren- bergsche document wat het antwoord van viscount Simon was op het „edelmoedig" Duitsche aanbod, dan wordt het Neuren- bergsche document voor ons plotseling zoo vol van beteekenls, dat wij het zouden moeten bewaren in een schrijn om het te verbinden aan de Nederlandsche geschie denis voor de komende geslachten. Want Simon gaf als antwoord een simpele we dervraag: „En wat gebeurt er met Neder land, wanneer wij toestemmen?" Men kan zich voorstellen dat Hess, de Duitscher, die gewend was bet lot van kleine menschen en kleine landen niet zwaarder te tellen dan een pluisje dat men wegblaast, verbaasd moet hebben ge staan bij deze vraag. Hij antwoordde, alsof dat vanzelfspre kend was: „Evenmin als wij ons zullen bemoeien met de aangelegenheden van het Britsche keizerrijk, moet Engeland zich met Europeesche aangelegenheden bemoeien", doch stellig heeft hij op dat moment niet begrepen, dat in die Brit sche vraag het geheele complex van rede nen, waarom Engeland den bitteren oor log tot het uiterste zou uitvechten, lag besloten en dat die vraag even stellig als het scherpste „Neen" de Britsche af wijzing van een compromis beteekendc. Want Simon wist heel goed, wat er met Nederland en met al die onderdrukte, uitgezogen, geknechte volken zou gebeu ren wanneer het eenjge land, dat "og in vrijheid en vastbesloten in de bres stond, den strijd zou opgeven. Hij gaf echter, met Nederland te noemen, uitdrukking aan het motief dat Engeland onverbidde lijk deed zijn zelfs nl was de toekomst donker en het gevaar dreigend. Het „Fair play" zou worden uitgespeeld tot den laatsten set en al mag men, om deze Britsche houding niet al te zeer te ro- mantiseeren, niet vergeten dat de vast beslotenheid van Engeland evenzeer door de materleele Britsche belangen in Europa werd ingegeven, toch blijft er bij de pu bliciteit van het Neurenbergsche Hees- document voor den Nederlander reden ge noeg over om in de zinsnede van Simon: „Wat zal er met Nederland gebeuren?" de bevestiging te zien van de in meer dan een toevalligen samenloop der lot gevallen gegronde verbondenheid, die in de omstandigheden waarin de wereld zich momenteel verbindt, waard is om met zorg en liefde te worden gekoesterd. Het avontuur dat voorbijging is te wel sprekend cn te indrukwekkend geweest. J. JU BINNENLAND. De eerepromotie van min. Schermerhorn tot doctor honoris causa van de Gentsche Universiteit zal plaats hebben in den herfst van dit jaar. Het m.s. „Tjisadane" wordt 1 April te Amster dam verwacht. Het Concertgebouw orkest onder leiding van Eduard van Beinum zal zich op 29 April te Luik laten hooien, op 1 Mei te Antwerpen en op 2 Mei te Gent. De tentoonstelling „Van .Jan van Eyck tot Rubens" te Amsterdam trekt gemiddeld 900 be zoekers per dag.. Het to taal aantal heeft reeds de 6000 overschreden. De staatsexamens li.B.S. A zullen, naar de min. van O. K. en W. meedeelt, niet in Juni, maar van 20 tot 24 Mei worden gehouden. Terschelling wil weer behooren tot de provincie Noord-Holland, om redenen van finan- cleelen aard. De Duit schers hadden in 1942 de aansluiting bij Fries land verordend. Argentinië en Ne derland. Van Ned. zijde wordt een onderzoek in gesteld naar de moge lijkheden der toekomsti ge ontwikkeling van de aandelsbetrekkingen tus sehen beide landen. Haarlem cn Omgeving In de Bakenesser- kerk te Haarlem zal Donderdag 4 April om 20 uur een concert gege ven worden ten bate van de Orgelrestauratie. Medewerking verleenen Nely de Bock, sopraan, O v. d. Klashorst, cello en H. Lasschuit, orgel. In de Begijnhofka pel te Haarlem zal de Poolsche cellist Raphael Lanes met medewerking van den Zwitserschen pianist Max Geiger op Maandag 8 April een recital geven. Een half Weensch, half Slavisch programma vermeldt o.m. werken van Schu bert en Schostako- wltsch. In Bennebroek ls opgericht een Kath. Ge mengd Koor. dat reeds 45 leden telt en onder muzikale leiding staat van den heer F. de Goey. De heer P. J. M. Haltor te Haarlem hoopt 2 April den dag te her denken, waarop hij voor 50 jaar in dienst trad bij de N.V. v.h. Gebr. Me- rens Rubberfabriek. Hij jekleedt er thans de functie van bedrijfs leider. De verplaatsing van den heer K. F. Rosdorff, ontvanger der directie belastingen, invoerrech ten en accijnzen te Haarlem, ls ingetrokken. Een Sociaal-demo cratisch Centrum ls te Amsterdam gevormd als groepeering binnen de Partij van den Ar beid. Dit Centrum streeft naar een socia listische maatschappij langs democratischen weg. l)c kosteloos toe gankelijke orgelbespe lingen in de Groote of St. Bavokerk te Haar lem vangen aan op Don derdag 4 April van 34 uur. Zandvoort ontwaakt. Op mooie dagen komen al veel bezoekers. Het eerste houten consump tiegebouw ls op het strand gezet. De volgen de week komen de s toe- en cn do badkoetsjes. Er voer al een plezier- bootje maar dit liep averij op, omdat het stootte tegen een paal onder water. Er zal nu naar nog achtergeble ven palen gezocht worden. Een dopU'tatle van het Zwccdsche Uoode Kruis bracht een bezoek aan Zandvoort. De da mes en heeren logeer den bij Ingezetenen. In April komen zij terug om onze blombollen te zien. Dc heer J. H. Jans sen, eigenaar van de Zandvoortsehe rijschool, kreeg de opdracht koetspaarden voor de Koningin te koopen. Het eerste paard is al afgeleverd. In Zandvoort ls een razzia op zwarte han delaars gehouden. Er werden verschillende arrestaties verricht en processen-verbaal opge maakt.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2