Amerikaansch Crediet juist op tijd Haarlems Dagblad i; Sport in het Kort Turnkampioenen in Haarlems Concertzaal Rit tnqztavid Zaterdag SO Maart 1»1« I De Rndio geeft Minister Lieftinck op de Brug Nederlandsch effectenbezit in Vereenigde Staten ten deele onder den hamer „Op de brug" stond Vrijdagavond de minister van Financiën prof. mr. P. Lieftinck, die sprak over het door de Ver. Staten aan Nederland verstrekte overbruggingscrediet. De minister zeide, dat er voor ons land eenige weken ge leden een vrij hachelijke toestand was ontstaan: wegens gebrek aan voldoende dekking moesten onze bestellingen tn het dollargebied practisch worden stop gezet. Dit was een gevolg van het feit, Jat de tijdens de bezettingsjaren opge- loopen renten en dividenden, die voort vloeien uit ons Amerikaansch effecten bezit, door de Amerikaansche regeering waren geblokkeerd, en dat de deblok keering in een te langzaam tempo ver liep. Bovendien is het bedrag, dat daar mee vrij zou komen, ca. 120 'millioen dollar, bijlange na niet voldoende om aan onze behoeften voor het loopende jaar te kunnen voldoen. Indien wij niet spoedig den noodigen armslag kregen, zouden de aanvoeren van voedingsmid delen, grondt toffen en fabricaten uit het grootste leverantiegebied binnen zeer korten tiid tot stilstand komen. De onderhandelingen over een verder crediet, die reeds maandenlang aan den gang waren, wilden niet vlotten. Onder aeze omstandigheden besloot de regee ring door een persoonlijke afvaardiging van een der leden van het kabinet een rechtstreeksch beroep te doen op de Amerikaansche regeering, ons land de helpende hand te bieden en het te be hoeden voor een economische inzinking op een moment, waarop wij dit wel allerminst zouden kunnen velen. On danks de voor de behandeling van buitenlandsche credietaanvragen onge twijfeld ongunstige omstandigheden is het door de Ned. regeering ingediende verzoek om crediet op de door ons be pleite voorwaarden ingewilligd. Zoowel t.a.v. den looptijd van het overbrug gingscrediet, die op twee jaar werd Oxford—Cambridge „The Boat Race Vandaag wordt de jaarlijksche roeiwed- strijd tusschen de achten van Oxford en Cambridge op het Theemsbraject Putney— Mortlake (ongeveer 7 K.M.), geroeid. Dit is de 92e officieele ontmoeting. Van de tot dusver gehouden races heeft Cambridge er 48 gewonnen. Oxford 42 en één eindigde in een dead-heat. In de oorlogsjaren 1940 1945 ontmoetten de universiteits-achten elkaar viermaal op een andere dan de traditioneele baan en wonnen elk twee maal Maar deze races golden niet als of ficieele ontmoeting en tellen dus niet mee in de statistiek. Het record voor den wedstrijd is 18 mi nuten 4 sec en staat ten name van Cam bridge (1934). Deze tijd is niet vergelijk baar met tijden van wedstrijden op stil staand water. Op de Theems doet het getij altijd min of meer gunstigen invloed gel den. Voor vandaag werd maar een zwak ke getij-stroom verwacht en dus zeker geen record-verbetering, te minder omdat ook in Engeland athletische prestaties na- deelig beïnvloed worden door de minder gunstige voedselvoorziening Proefbaantjes, geroeid door de ploegen voor dezen wedstrijd, hebben deskundigen geen aanleiding gegeven om een voorspel ling over het resultaat te doen. Men acht de Oxford-ploeg. in technisch opzicht, uit gesproken de beste, maar de ploeg i6 buitengewoon licht, een van de lichtste die ooit in de Boat Race uitkwam. De Cam- bridge-acht daarentegen is zwaar, maar vertoont veel tekortkomingen in techniek Oxford blijkt naar hedenmiddag half een werd gepubliceerd, de race met 2*/ï boot- lengle le hebben gewonnen. Bii-IARTEN. Van 2 t.m. 7 April a.s. zullen In het clublokaal van de „Blljartvereeniglng 1929", Hotel De Leeuwerik wedstrijden ge- hoouden worden voor het kampioenschap Haarlem, kleln-blljart cadre 35/2, eerste klasse Ti. Rlljartkamploenschap 45/2. De uitslagen van de gister gespeelde partijen zijn: Van Vliet 400. alg. gem. 20; Sweering 262. 13.10; v d Pol 400, 50; De Leeuw 19. 2.37; Sweering 400. 19 04; Jacobs 200. 9 90; v. d. Pol 400; Wevers 203, 25 37 Van de Pol was Vrijdag bij zonder op dreef. HIJ maakte ln zijn partij te gen de Leeuw een serie van 217 en tegen Wevers een van 156 caramboles. HANDBAL. Het programma voor Zon dag: Eerste klasse dames: Sagitta—Zeeburg; Slmson—9port Vereent; ADAConcordia; VriendschapRaplditas. Heercn: AHCSport Vereent; Atllla—Lijnden; APGS—Aalsmeer; Achilles—Concordia. Tweede klasse dames BatoYmund; Rap. IIConcordia II. Hce- ren: Bato—Raplditas; BGV—HOC. In de 2e klasse heeren kan Zondag de be slissing vallen want bij een overwinning van Bato kunnen de blauw-wltten de kampioens- vlag hljschcn. terwijl een Rapiditas-zege een vrtj zeker kampioenschap beteekent voor Brussé c s.. daar uit den resteerenden wed strijd tegen BGV nog slechts één punt be hoeft te worden gehaald om de zwart-witten kampioen te maken. F,r zal ongetwijfeld aan belde zijden hard gewerkt worden. I bepaald, als t.a.v. de rente, die VA pet. zal bedragen, waren de resultaten be vredigend. Het ongedekte karakter van het crediet is wel als het meest ver blijdende teeken te beschouwen van het feit, dat ons land zijn internationale rtanding behouden heeft. Voor de er kenning daarvan door de Amerikaan sche autoriteiten kunnen wij niet anders dan zeer dankbaar zijn. „De noodige maatregelen, om tüdig aan onze verplichtingen te kunnen vol doen, zullen thans door de regeering met voortvarendheid worden getroffen. Onder deze maatregelen zullen voor zieningen, om te komen tot een zooveel mogelijk vrijwiliigen verkoop van een gedeelte van het Nederlandschc effecten bezit in Amerika, niet kunnen worden gemist. De toestand, waarin ons land verkeert, eischt nu eenmaal offers. Laten wü deze offers brengen in de overtuiging, dat het moet om ons land door dezen moeilijken tiid heen te helpen." Enorme vischaanvoer Vandaag zijn te IJmuiden 5500 kisten of 275.000 K.G. visch aan den afslag gekomen. Deze groote aanvoer zal voor het grootste gedeelte in het binnenland geconsumeerd moeten worden, daar er op dit oogenblik slechts weinig visch kan worden geëxpor teerd. IJ. J. PORTIE. De heer D. J. Portie te Haarlem Is over leden Hij heeft de Ned. Herv. Kerk te Haar lem 14 jaren ln het diakenambt gediend. KRO 16.00 Kinderzang. 16.IS Gr. pl. 16.30 Reportage. 17 00 KRO-kiosk. RNIO 17.15 Bach muziek. KRO 17 45 Reporiage. 18.00 Diner- muzlek. 18.25 Weekoverzicht. 18.45 Dinermu- z.lek. RNIO 19.00 Nieuws. 19.20 Gr.pl. RNIO 19.30 Cabaret uit Cadlclub. 20.00 Nieuws KRO 20.05 Lichtbaken. RNIO 20.30 L. de Jong. KRO 20.35 Ned. Radio Kwintet. 20.55 De on- dergrondsche kerk. 21.15 Cantabile Septet. 21.45 Gr.pl. RNIO 22.00 Nieuws. KRO 22.15 Gr.pl. 22.20 Volkshoogesehool. 22.35 Avond gebed. 23.00 Erica Helen. 23.30 Gr.pl. HILVERSUM II, 415 M. RNIO 16.00 Maleische les. VARA 16.15 Men vraagten wij draaien. 16.45 Accordeon orkest. 17.15 Sport. 17 30 City-halfuurtje. RNIO 18.00 Nieuws. 18.15 Weeroverzicht. VARA 18.18 Friesche liederen. RNIO 18.30 Het Rijk overzee. VARA 18.45 Eddy Walis 19.15 ,,Wlj zullen bouwen". VPRO 19.30 Bijbelver telling. RNIO 20.00 Nieuws. VARA 20 05 En nuoké. 21.15 Doodenhuis. 21.45 Dames koor. 22.00 Binnenl. Weekoverzicht. 22 15 Promenade orkest. RNIO 23.00 Nieuws. VARA 23.15 Sweetness and Rhythm. 23.35 Gr.pl. ZONDAG 31 MAART HILVERSUM I, 301 M. 8.00 Nieuws. NCRV 8,15 Van man tot man 8.30 Prot. Dienst RNIO 9.30 Nieuws. KRO 9.45 Gram.muz. 10.00 Mis. 11.15 Gram.muz. 11.45 Heilige v. d. Dag. 11.55 Gram.muz. 12.15 In 't Boeckhuys. 12.30 Lunchconcert. RNIO 13.00 Nieuws. KRO 13.15 Gram.muz. 14.00 Plano-duo 14.30 Reportage. 14.50 Gram.muz. 15.00 Apologie 15.20 Blaaskwin- tet. 15 55 Mr. A Dlepenbrock. 16.00 Zleken- lof. 16.30 Jan Corduwener NCRV 17.00 Ge wijde muz. IKOR 17.30 Prot. Kerkdienst. NCRV 17.45 Orgelmuz. 19.15 Kent gij uw Bijbel? RNIO 1930 Voor de Ned. Strijd krachten 20 00 Nieuws 20.10 Wederopbouw. KRO 20.17 Gram.muz. 20.30 Hoorspel 21.10 Hartvelt kwartet 21.45 Dr Paul Jullen RNIO 22.00 Nieuws. KRO 22.15 Sylvestre Trio. 22.35 Avondgebed 23.00 Gram.muz. HILVERSUM II, 415 M. 8.00 Nieuws. VARA 8.15 Gram.muz. 9.00 Rlnke Tolman 9.15 Voordracht en orgel. 9 45 Geestelijk leven. VPRO 10.00 Zondagshalf uur IKOR 10.30 Prot. Kerkdienst. AVRO 12.00 The Romancers. 12.30 Wat vrouwen op het hart hebben. 12.40 Pierre Palla en Tom Erich. RNIO 13.00 Nieuws. AVRO 13.15 Les Gars de Paris. RNIO 13.50 De Spoorw. spreken. AVRO 14 00 Marion Anderson. 14.05 Boekbespreking. 14.30 Concertgeb. Ork. 16.30 De Zevenklapper 16.50 Sportflitsen. VPRO 17.00 Dr. E. D. Spelberg. VARA 17.30 Oome Keesje. RNIO 18.00 Nieuws VARA 18.15 Bra- vour en Charme 18.50 Onderwijsvernieu wing. 19.10 The Ramblers. 19.40 Koos Vor- rlnk RNIO 20.00 Nieuws, AVRO 20.05 Vlool- muz. 20.15 Lente-Radlopotpourrl 21 10 Hoor spel. 21.45 Harp-kwartet 22.15 Actualiteiten 22.30 Metropole-ork. RNIO 23.00 Nieuws. AVRO 23.15 Gram. muz. IK: ongoveer r»oo Zeeuwsciio medewerkenden ann dc groote collecte in den Hang ten bate van de bewoners der getroffen Zeeuwselie gebieden in hun provinciale klooderdrocht werden door liet gemeentebestuur ontvangen. De dames zongen bij deze gelegenheid ccitigc liederen. (P) Voor enkele jaren nam de Kennemer Turnkring het initiatief tot de instelling van nationale invitatie-wedstrijden, een voor ons land nieuwe vorm op gymnas tisch gebied. Door een dcrgelijken wed strijd werd het mogelijk, een beperkt aan tal van de allerbeste turnsters en turners uit het Kon. Ned. Gymn. Verbond bijeen te brengen en deze zoodanig te laten kampen, dat elke oefening afzonderlijk kon worden bekeken. Voor alle deelnemenden zijn dan vier onderdeden voorgeschreven, n.l. een vrije oefening, twee toestel-oefeningen en een paardsprong, maar de oefenstof is geheel naar keuze, waardoor alle oefeningen verschillend zijn. De moeilijkheid voor de deelnemers is daarin gelegen, dat reeds één mislukking de kans op een eerste plaats te .niet doet. Ook daarom worden alleen geroutineerde turnsters en turners uitgenoodigd. De tweede invitatie-wedstrijd wordt Zondag 7 April ln de Gemeentelijke Con certzaal te Haarlem gehouden. Daarbij is de damesploeg die evenals de hee- renploeg uit 8 gymnasten, w.o verschil lende kringkampioenen, bestaat geheel anders samengestelddan de ploeg voor den wedstrijd van 1944 Uit den Kennemer Turnkring is de eenige deelneemster mevr. C. M de KrulfSwart van het Haarlemsche Bato. welke turnster reeds eenige malen K.T.K.-kampioene werd Als tegenstandster voor den n.l. drie- kringenwedstrijd zal zij 7 April tegenover zich vinden mej. K Post uit Alkmaar De vroegere Nederlandsehe jeugd-kampioene mej J v Rozen uit Oosterwolde is ook van dc partij, terwij! verder mevr H Vermunt—Nieuwpoort (Rotterdam), haar plaalsgenoote mevr. T. BackersOcks de Kooger turnster mej. S. Wulf als toe gevoegde leden van het K.N.G.V.-keur korps aan elkaar gewaagd zullen blijken Misschien zelfs van nog hooger gehalte zijn de dames J. BiereKat uit Koog aan de Zaan en B. KoopmansHoekstra uit Huizum. Laatstgenoemde is lid van de Neder landsehe kampioens-vereeniging Quick (Leeuwarden), waaruit bij de heeren op 7 April twee deelnemers afkomstig zijn. n.l. W. Spoelstra en P. Dolstra. Van on geveer gelijke kracht is de K.T.K.-ver tegenwoordiger G. J. Wiethaar, lid van de G.V. Heemstede, welke turner na ja renlange gedwongen werkeloosheid zijn ouden vorm terug heeft. De heerenwed strijd wordt geopend door de Alkmaar- ders W. Veklstra en K. Boot, welke laat ste op weg is een gelijke hoogte te berei ken als Indertijd zijn vader Klaas Boot. vroeger een bekend internationaal. M. J Vos uit Amsterdam en Jan de Graaf uit Koog aan de Zaan leverden in den vori- gen invitatie-wedstrijd reeds een span- nenden strijd om de eerste plaats en nu vinden zij op dat punt een waardig tegen stander in G. v. Galen uit Enschede. Over het algemeen zijn de 16 deelnemen de gymnasten zoodanig aan elkaar ge waagd (al zijn er verschillende van extra klasse onder), dat een voorspelling over den uitslag te gewaagd zou zijn Het wed strijdkarakter komt overigens niet al te zeer naar voren. Demonstratie van fraai gedurfd turnen, dat dikwijls op interna tionaal peil zal blijken te staan. komt. naar de K.T.K.-organisatoren zich voor stellen, in de eerste plaats. De oogst in 1946 Er heerscht in Engeland grootere be zorgdheid over den oogst dan ooit in eenig oorlogsjaar het geval is geweest. Tij den den oorlog is het platteland 98.000 be kwame arbeiders kwijtgeraakt. Toch werden 2/2 milioen extra hectaren on der den ploeg gebracht. Dit was mogelijk doordat 117 000 vrouwen de lee- ge plaatsen vulden. 90.000 van hen waren leden van het door de regeering gerecru- teerde vrouwelijke land-leger: ..the Wo men's Land Army": voormalige winkel bedienden, typistes, kapsters, etc. die leerden melken en ploegen, zaaien en oogsten en in de eerste jaren zelfs deel hadden aan het zware werk van diainage en ontginning. Zij werden later bijge staan door politieke vluchtelingen uit alle deelen van Europa en door Italiaansche krijgsgevangenen. Deze krijgsgevangenen worden thans geleidelijk gerepatrieerd en spoedig zal een begin worden gemaakt met de demo bilisatie van de Women's Land Army. De meesten van haar zijn na zooveel jaren het vaak te zware werk metjr dan moe. Slechts 5000 zijn bereid op het land te blij ven werken. Waar zal de noodige arbeids kracht gevonden worden? Tot nu toe blijkt de animo van den ge- demobiliseerden soldaat, om naar h"t land terug te keeren, zeer gering. Uit de tot dusver gedemobiliseerden hebben zich 6lechts 1000 hiervoor aangemeld, ter wijl na enkele maanden training hiervan maar 230 overbleven. Men verwacht dat in de jongere dienstgroepen het percen tage nog lager zal zijn. De regeering heeft dan ook besloten, geen verdere boeren arbeiders voor het leger op te roepen. Terwijl de meeste beroepen thans zijn vrijgegeven blijft dc regeering den oor logsmaatregel handhaven, die aan den landarbeider het recht ontzegt, van be roep te veranderen. Hoezeer men in die kringen tot de vlucht bereid is blijkt wel uit de hevige agitatie, die tegen het hand haven van dezen maatregel wordt gevoerd. Verdere loonsverhoogingen kunnen ook al niet helpen. Door de schaarschte van vak arbeiders ontvangen de meeste arbeiders, vooral tractordrijvers en melkknechten, reeds een loon dat aanmerkelijk hooger is dan het nu verlangde minimum-loon. De regeering deinst er voor terug dit hoo- gere loon officieel te erkennen, omdat zij vreest dat het loonsverhoogingen in de industrie tengevolge zou hebben en daar mee een vicieuze cirkel, die inflatie zou brengen, zou zijn begonnen Er is aan deze kwestie nog een andere kant. De Engelsche boer moet nog steeds, evenals tijdens den oorlog, regeerings- aanwijzingen inzake de bebouwing van zijn grond volgen. Zoo wordt hem, al naar den omvang en het karakter van zijn bedrijf, een percentage van zijn land aangewezen voor de bebouwing van zulke bewerkelijke gewassen als aardappelen en suikerbieten. Dit jaar voor het eerst zijn er boeren, die weigeren hieraan te voldoen, tenzij de regeering hun de ga rantie geeft, dat de noodige arbeids krachten voor het wieden en oogsten van die gewassen beschikbaar zullen zijn. Een even dreigende situatie is in de melk productie ontstaan. Geen enkele boer. wiens boerderij melk produceert mag dit opgeven, evenmin als tijdens den oorlog, ook al meent hij met grootere winst an dere producten te kunnen voortbrengen. Reeds voor den oorlog was het moeilijk melkknechten te vinden, omdat het vroe ge uren en werk op alle zeven dagen der week beteekende. Tijdens den oorlog wa ren het vooral Italiaansche krijgsgevan genen en „landgirls" die hier te hulp kwamen. Nu deze beide categorieën aan het verdwijnen zijn, zien de boeren zich genoodzaakt tot in het dwaze tegen el kaar op te bieden, om de diensten van een „cowman" te verkrijgen Dit jaar, eveneens voor 't eerst, is er verzet onder de boeren. Sommigen doen dit in openlijke uitdaging, door aan de plaatselijke co mités te berichten dat zij door gebrek aan hulp het melken hebben opgegeven. Anderen, voorzichtiger, brengen hun melkvee terug tot een klein .getal, dat zij zelf kunnen melken en verzorgen. In beide gevallen dreigt de zoo noodige melkproductie er onder te lijden. Het is wel duidelijk, dat de huidige moeilijkheden ver boven een loon-kwesfie uitgaan en dat op den duur een reorgani# satic van het boerenbedrijf zich zal moe ten voltrekken. Misschien zal die gevon den worden door een uiterst gemechani seerd grootbedrijf eenerzijds terwijl werk, dat individueelc toewijding en handen arbeid verelscht, in een groot aantal klei ne bedrijven zal worden verricht Want terwijl bijvoorbeeld het aantal gedemo biliseerden, dat bereid Is op het land te werken zeer klein is, is het aantal dat zich als „smallholders", kleine boeren, op het land zou willen vestigen, zeer gróót. Overigens beperkt zich dit vraagstuk niet tot hot platteland alleen Vr. S. In Februari 86 millioen belasting betaald Aan nlet-kohier belastingen is totaal over Februari ontvangen f 82.288.000. Aan kohier-belastingen (inkomsten-, vermo gens-, winst-, vennootschaps- en vermo gensbelasting voor lichamen) is ontvan gen f 3.850.000. Dit laatst.' cijfer geeft den stand niet juist weer. tengevolge van het systeem der zekerheidstellingen. JUBILEUM De heer T. van den Boopnard. die 1 April a.s. 25 Jaar als bedrijfsleider verhonden la aan de Coöp. Bakkerij Patrimonium zal op dien dag van 15—17 uur aan het Leldscheplcin receptie houden.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 5