Luxe in het Land van den Dood Coördinatie op i vervoergebied Staking Van Jan van Eyk tot Rubens Waai' eon maul tuss<-hcn Zajodvoort en IJtniikleii ,,<lc blanke top der duinen schit terde in den zonnegloed", hebl»eii in liet donkerst van den oorlog granwe ketens tan beton en staal op de loer gelegen in al'wnclijjng van een vijand die nooit kwam. Jarenlang is een sehler onafgebroken rij van wagens met materiaal den Zeeweg op gereden; lieele ,bu nker'- dorj>en werden gebouwd, waarin de Dn it,sclters zich een lies taan Improviseerden, comfortabeler en vollediger dan de stoutste fantasie zou kunnen droonieii. Titans zijn de lugubere dorpen leeg en verlaten; in enkele ervan wonen Nedcrlandsrbe militairen, belast met opruiming en bewaking. Want deze ..paleizen «Ier l>uits<iic paraatheid", die do Nederlandsclie schatkist honderden mlllioenen guldens hebben gekost, zijn voorbestemd «'én voor één s|>oorIoos te ver dwijn, Wat onze duinen herbergden Op het oogenblik is men nog steeds bezig met het opruimen van de enorme hoeveel heden munitie, die in de duinen liggen op- gesiagen. De luitenant Seijffert der Marine kustbewaking, onder wiens deskundig ge leide wij een urenlange tocht door beton land mochten maken, achtte het niet on mogelijk dat de Duitschers zich hebben voorgesteld, <Jat zij nog een keer in hun stellingen zouden terugkeeren, gezien de listige wijze, waarop zij hun munitie en ander materiaal hebben verstopt. De bezoeker kan zich nog een indruk vormen van de wijze, waarop onze „be schermers" hier hun taak hebben vervuld. Tusschen Zandvoort en IJmuiden was de verdediging verdeeld over vier „batte rijen", thans aangeduid met de namen „Langcrak", „Olmen", „Heerenduin" en „Kruidberg", ieder bestaande uit vele kazematten een gevechtslinie pal aan zee, met naar het achterland verspreide ge bouwen voor de fourage, stallen, e.d. Zoo zien wij er modern ingerichte varkens- en paardestallen, kippen- en konijnenhok ken, alles van beton. Het voer, groen be schimmeld, nog in de troggen. Alles doodsch en verlaten, maar ergens in de frontlinie komen wij op een kleine bin nenplaats mot tegels, „bunkers" rondom. De wasch hangt er uit. Hier wonen nu Nederlandsche soldaten, maar zij zijn niet meer omringd met het weelderig comfort, dat de Duitschers er voor zich hadden in gericht. Dat is giootendeels al weggesloopt. Een kegelbaan in de vuurlijn. Nederlandsch geld en materiaal waren er goed voor. De „bunkers" waren vaak luxueuzer ingericht dan dure zomerhotels. Neonverlichting, centrale verwarming, telefoon en radio in elk donker betonver- trek; modern ingerichte badkamers bij de vleet. Onder de geschulkoepels recreatie zalen met een tooneel. een bar en niét té vergeten de wandschilderingen, die inder daad niet door de eersten de besten moe ten zijn aangebracht. Er zijn typische uitingen bij van soldatenhumor, teekenin- gen en versjes in den trant van Wilhelm Busch. Elders vinden we een officiers- vertrek met open haard, fraai gemetseld en voorzien van smeedwerk ia Gothischen stijl. Maar wat den bezoeker volkomen verbluft is, midden in een warnet van loopgraven, onderaardsche holen en zich dreigend verheffende vuurmonden een zwnar-gepantserde betonnen ke gelbaan voorzien van twee fraaie lan ge banen, die eenmaal spiegelglad moeten zijn geweest. Ook hier lustige tafereelen langs de wanden. Een have- looze kegel ligt nog op den vloer. Het doet wrang aan, al dit vertoon in de kille regionen van den dood. Wie het aan schouwt, beseft hoezeer de Duitschers zich op onze kust hadden vastgezogen. Zij hadden er op een verblijf van jaren ge rekend. Kortstondige glorie Ze hadden het wel voorelkaar, dc hee- ren. Ook technisch: zie de groote Radar apparaten, kanonnen, zoeklichten en de vuurleidingsposten, van waaruit men niet ver van Zandvoort door nog intact zijnde telescopen de knoopen kan tellen aan de jas van iemand, die op de pier van IJmui den in het zonnetje wandelt. De kazemat ten zijn alle gasdicht en hebben daartoe overal luchtververschingsinstallaties, die electrisch en in geval van nood ook met de hand konden worden bediend. Iedene „batterij" had zijn eigen electrische cen trale; de „Olmen" werkte met twee zware dieselmotoren die juist dezer dagen als het eigendom der Ned. Spoorwegen zijn herkend. Het zal nog wei eenige jaren duren, voordat de laatste sporen van de Duitschc verdediging uit onze duinen zijn verdwe nen. Het hout uit de loopgraven en stel lingen wordt gesloopt; er is al 150 ton naar de Wieringermeer. Voor den opbouw. Maar de restEén handige exploi tant zou, wanneer een der batterijen bleef staan, daarvan een goed rendeerend hotel- bedrijf, annex speeltuin en spookhuis kunnen maken. Doch het is beter dat onze duinen weer duinen worden en dat er niets overblijft van den Germaanschen Westwall-waanzin. Daar gaat voor het nageslacht waarlijk geen kostbaar cultuur monument mee verloren. Voor het publiek blqft de toegang tot het land der betonnen paleizen streng ver boden. Er is militaire bewaking en wie, door nieuwsgierigheid gedreven, door deze bewaking mocht heenslippen, loopt dc groote kans tot zjjn schade te ondervinden, dat h(j wUzer zou hebben gedaan zich aan dc bepalingen te houden. De dood loert overal, in den vorm van geniepige land mijnen, boobytraps en verspreide munitie. De wetenschap, met welk doel deze attri buten der vernietiging daar werden ge bracht en het besef van hun nog steeds acuut gevaar, «loen ons tenslotte dc curio siteiten die wfl zagen vergeten en slechts dit ecne voelen: welk een genade het voor Holland is geweest, «lat heei deze gigan tische moord-installatie nimmer in wer king is getreden. Vacantiegangers profiteeren ervan De tijd ligt nog niet ver achter ons, dat er een lelie concurrentiestrijd woedde tus schen de Spoorwegen en de autobusexploi tanten. Het publiek profiteerde daarvan voor zoover het de lage tarieven be.trof, maar het Vervoer in het algemeen werd er toch niet door bevorderd, daar er na tuurlijk alleen belangstelling was voor de lijnen waarop iets te verdienen viel. Aan dien ongeordenden toestand is een eind gekomen, door de oprichting van de „Ce buto", waarin de exploitanten van auto bussen en toerwagens vereenigd zijn en die samenwerkt met de Nederlandsche Spoorwegen, die thans ook veel buslijnen exploiteeren. Daardoor is een einde gekomen aan den strijd tusschen rail- en wegvervoer. In de toekomst zal het ook een omwenteling brengen in het toeristenvervoer. Dit bleek ons, toen de Ccbuto-leiders op een pers conferentie iets vertelden van hun plan nen. In het vervolg zullen de tourwagens niet meer rechtstreeks uit Haarlem of Amsterdam naar Valkenburg, de Arden nen of den Rijn rijden, maar de deelnemers worden eerst per trein naar het vacantie- oord gebracht. Eerst dan gaan zij in de tourwagens zitten om in die streek tochten te maken. Dit bekort de reis en verhoogt het genot. Omgekeerd worden de men- schen uit andere oorden des lands, die in deze streek hun vacantie willen doorbren gen. naar Amsterdam of Haarlem ge- bü twee Amsterdamsche Meelfabrieken Vrijdagmiddag >s het fabriekspersonccl van de twee grootste Amsterdamsche meelfabrieken n.I. van de „Holland" en „Ccres Nering Bögel" in staking gegaan. Hierbij zijn ongeveer 250 man betrok ken. De oorzaak der staking is, dat dooi de E.V.C. drie eischen waren gesteld, die door den rijksbemiddelaar onaanvaard baar worden geacht. Deze drie eischen luiden: 1. 15% loonverhooging boven de reeds verleende 25%. 2. Instelling van een 45- urige werkweek. 3. Twee weken vacan tie met 50% toeslag op het normale loon. Daar de arbeiders na de verwerping dezer eischen de fabrieken hebben verlaten, dreigt het gevaar, dat groote hoeveelhe den tarwe, die nog in de machines ter voorbewerking zijn (bij de „Holland" plm. 200 ton) voor de consumptie ongeschikt zullen worden. Naar verluidt loopt de broodvoorziening van Amsterdam gevaar en zitten reeds ettelijke bakkers zonder meel. De mo gelijkheid bestaat, dat het meel van bui ten af zal worden aangevoerd. bracht, waar dan de wagens van de Haar- lemscho of Amsterdamsche exploitanten wachten. De „Cebuto" was van plan dezen zomer plannen te maken voor uitstapjes, in de overtuiging, dat de Nederlanders na 5 jaar oorlog behoefte hebben aan vacantie. He laas zijn de Haagsche heeren in de nood zakelijkheid geweest, een spaak in het wiel te steken. Voor vacantie-genóegens kunnen geen deviezen beschikbaar gesteld worden om daarvoor motorbrandstof te koopen. Er is alleen een uitzondering mo gelijk om met toerwagens op den weg te komen. Als bijvoorbeeld leerlingen van een M. T. R. naar Walcheren willen gaan voor studiedoeleinden mag dat. In de toekomst hoopt men ook regelin gen te maken met buitenlandsche onder nemers. Toch is het „Cebuto" mogelijk geweest voor dezen zomer een uitgebreid program ma voor vacantiegangers samen te stellen. Dit was mogelijk door gebruik te maken van de bestaande vervoersmogelijkheden spoor, autobus, boot, enz. Binnenkort verschijnt het uitvoerige programma. Daaruit blijkt dat het nog mogelijk zal zijn een 8-daagsche gezelschapsreis naar Valkenburg te maken. Verder zijn er meest ééndaagsche vacantietrips samenge steld. Voor onze omgeving is o.a. het vol gende opgemaakt: IJmuiden en Natuurbad Velserend, met bezoek aan het Bijenpark Mellona. Santpoort, Bloemendaal en Overveen. Zandvoort en Overveen. Boottocht naar Spaamdam, bezoek aan den Haarlemmerhout en per tram naar Zandvoort. Naar Aalsmeer met bezoek aan de bloe menveiling en zeiltocht op de Westeinder Plassen. Een heele dag zeilen op de Westeinder Plassen. Verder staan er tochten op naar het Gooi, naar Marken en Volendam, Alkmaar de Stlehtsche Lustwaranda, de Veluwe, de Hooge Veluwe, Rotterdam, Den Haag en Scheveningen, Amsterdam en Artis. en Schiphol. 3200 paar kousen Een inbraak In een kousenfabriek te Hilversum zou ruim 3200 paar kousen hebben opgeleverd, ware het niet, dat dc inbrekers tijdig gestoord werden door de politie. Drie Hilversummers zijn ge arresteerd en hebben een volledige be kentenis afgelegd. A.N.W.B.-Wegenwacht De start van dc A.N.W.B.-„wegenwacht" een speciale dienst van den bond ten ge rieve van gestrande automobilisten, die aanvankelijk Maandag 1 April op eenige Nederlandsche verkeerswegen zou ver schijnen, moet, door onvoorziene moeilijk heden in verband met de materiaalpositie e.d., nog korten tijd worden uitgesteld. Men hoopt echter omstreeks 15 April zoover gereed te zijn, dat de „Wegen wacht" haar taak kan beginnen. De Gezondheidszorg te Haarlem Het vele werk eischt groote financieele offers Reeds voor den oorlog eischten dc ge meentelijke zorgen voor de Volksge zondheid groote financieele offers. Het betreffende hoofdstuk der gemeentebe- grooting wees al een tekort aan, dat de ton naderde. In de oorlogsjaren liepen de uitgaven ,op, maar het bleef toch be langrijk onder het millioen. Voor 1940 kan daarmee niet volstaan worden. Et- zullen ongetwijfeld nog een paar ton bij komen Dit is niet te verwonderen als men be kend wordt met de bijzonderheden. De Volksgezondheid heeft in de oorlogsjaren een knak gekregen. De maatregelen, die genomen zijn om het afgebrokeno weer op te bouwen in feite dus ook Weder opbouw kosten natuurlijk geld. Noe men wij slechts eenige dingen. Tilburg schonk ons het Kleuterhuis „Margriet", dat het mooie doel heeft kleuters die sterk geleden hebben de gezondheid terug te geven. Een deel der exploitatiekosten drukt op de gemeente. Ditzelfde zal het geval zijn bij de exploitatie van het Rust huis voor Moeders, dat door „Volksher stel" in „Zomerzorg" te Bloemendaal ge opend zal worden, want voor vele moe ders zal de gemeente het verpleeggeld moeten betalen. De uitgaven voor de hulp in gezinnen, die, uit medisch oogpunt bekeken, nood zakelijk wordt geacht, zijn door de oor logsomstandigheden ook sterk uitgebreid. Bovendien moesten de loonen der vrou wen en meisjes die deze hulp verleenen. verhoogd worden. De kosten van deze hulp zullen nu vermoedelijk wel niet veel onder de ton blijven. Het opmerkelijke is, dat voor deze gezinshulp in andere steden in verhouding minder wordt uit gegeven Spelen hier plaatselijke omstan digheden een rol? Een feit is, dat de ge meentelijke hulp te Haarlem nog niet vol doende bleek, want door „Volksherstel" werden immers nog 3 sociale colonnes gevormd, die in zeker opzicht hetzelfde werk doen. De verpleeggelden in de ziekenhuizen, sanatoria en gestichten zijn in den laat- sten tijd belangrijk verhoogd. Daar van veel patiënten de kosten geheel of ge deeltelijk voor rekening der gemeente komen, eischt'ook dit meer uitgaven. Bo vendien zijn in den laatsten tijd alle zie kenhuizen geregeld vol (nu worden ze zelfs vergroot) zoodat er ook meer patiën ten verpleegd worden dan vroeger. In het bijzonder stelt de verpleging van lijders aan tuberculose zwaardere eischen aan de gemeentekas. Voorloopig zal daarin nog wel geen verandering komen, want hoewel dc verpleegruimte voor deze pa tiënten vergroot is, werd de wachtlijst van patiënten niet veel kleiner. Geen wonder, dat de gemeente thans met do Ziekenfondsen onderhandelingen begonnen is, om het tarief voor de Zle- kcnhuisverpleglng (waaronder nog vele In overeenstemming met het Nedcr- landsch-Belgisch cultureel accoord is thans in het Rijksmuseum te Amsterdam een tentoonstelling van bij de honderd schil derijen der groote Vlaamsche meesters in gericht, die tot 19 Mei geopend blijft en in die ruim zeven weken de belangstel lenden ongetwijfeld in grooten getale zal blijven trekken. Niet ieder immers is kind aan huis in de groote musea van Brussel, Antwerpen en Brugge, waaruit deze schat ten meerendeels geleend werden en die nu. als het ware, een tijd lang onder de hand te hebben, is een waardeerbaar ge volg van de toenadering, die ook op ander gebied tusschen de beide lage landen aan de zee ontstond. Wij kunnen in zoo kort bestek slechts een paar grepen doen en op enkele bij zondere dingen wijzen. Reeds in het eer ste zaaltje komt ons een goede oude be kende tegemoet: het prachtige portret van Margaretha van Eyk, door haar man,waar over ik jaren geleden bij een plaatje, in Haarlems Dagblad al schreef, toen het naar het nieuwe museum in Brugge ver huisd was. Nu hangt vlakbij een klein juweeltje van denzelfden schilder: een O. L. Vrouwe bij een fontein, dat op zijn beurt weer een pendantje vindt in de eveneens kleine, maar superbe Maria- boodschap van Van der Weyden. De door reproductie zoo bekende Heilige Barbara, gezeten voor de Kathedraal, vindt ge iets verdeT terug. In een volgende zaal heerschen Bouts, Q. Metsys en David. Als ge op den eer ste uitgekeken zijt hij heeft veel ver baals te vertellen zult ge in Metsys' altaar van de H. Anna nog eerder «liens zoet-melodieus palet waardeeren of in Getard David's drieluik met den Doop in den Jordaan diens Fransch-Waalschen in slag herkennen. Vooral de beide zijluiken van den Doop zijn prachtig van eenvoud en kleur Rubens alleen reeds zou meer plaats vergen dan waarover wij te beschikken hebben. Een achttal prachtige schetsen mogen misschien vooral ter beschouwing aanbevolen worden om er in te herken nen, hoe een 19e eeuwer als Delacroix daaraan gesmuld moet hebben. En dan is er van Rubens dat inderdaad machtige landschap met de jacht van Atalanta, waarin één enkele roode kleurnoot dc dreigen donkerte van het oerwoud ver heldert. En verder natuurlijk Rubens be kende Negerkopstudies uit Antwerpen's museum. Dit museum werd in het midden der vorige eeuw verrijkt met een legaat-Van Ertborn, hetgeen als simpel feit niet van bijzondere beteekenis zou zijn, als die collectie van Ertborn niet voor het over- groote deel uit eersterangs werken be stond. die honderd jaar geleden nog te vinden waren. Ik schrijf dit om mijn lezers e«n tfp te geven bij een bezoek aan de •xpositie Als zij hier en daar op «Ie lijs— 1 ten den naam Van Ertborn ontdekken, weten zij wat dat beduidt en kunnen de zekerheid hebben, iets vanieteekenis voor oogen te hebben. Het werk der Bruegels is zoo lang zamerhand gemeengoed geworden. De orlginali te zien (er zijn er hier zes) zal voor velen aantrekkelijk zijn. Maar men verzuime daarom niet oog te hebben voor een paar prachtige portretten, zooals dat door Barend van Orley (van een secreta ris van Karei V) of dat heel bijzondere door Frans Floris, waarop Lambert Lom bard is voorgesteld. Qualiteitsverschil kan men opmerken, zoo men dc beide landschappen van Lucas van Valckenborch rustig met elkaar vergelijkt. Tegenover elkaar hangen een uit Brussel, het andere uit Ant werpen (Ertborn). De Hugo van der Goes uit het Brugseh® museum détoneert helaas in de prachtige collectie. Bij gebrek aan beter had men dezen naam beter kunnen weg laten.. J. H. DE BOIS. andere verzorgingen vallen) te verhoogen, om op die wijze een deel der vermeer derde uitgaven terug te krijgen. Ter voorkoming van een onjuiste con clusie, vestigen wij er de aandacht op, dat in dc verhoogde uitgaven voor de Volksgezondheid begrepen zijn de salaris- verhoogingen van het person eel Ook dat is een belangrijke post Canadeezen huistoe Binnenkort zullen alle Canadcesehe troepen uit Europa verdwenen zijn. Het zou in de bedoeling liggen de opengeval len plaatsen in het bezettingsleger van Duitsehland te laten innemen door Fran- sche, Nederlandsche en Dccnsche Iroepen. Een andere consequentie van deze demobilisatie is, dat Amsterdam niet langer „leave-centre" voor de Canadee- sche militairen zal zijn Tante Pos vervoerde varkensvleesch In de omgeving v*an Eindhoven werd door controleurs van den CCD een aan tal vochtige postzakken tusschen een aanvankelijk onverdachte postzending aangetroffen, toen een auto van de PTT werd aangehouden. iVer zakken bevatten in totaal 8 kio clandestien varkensvleesch. Bij het onderzoek kwam aan het licht, dat de afzender een radio had geruild tegen een varken en een dienstwagen van de PTT plus de noodige zakken had mis bruikt voor het vervoer. Twee verdach ten in deze zaak zijn reeds voor den officier van Justitie voorgeleid.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 7