Rusland betaalt zijn UNO contributie Von Ribbentrop gebrandmerkt Poging der Nazi's „Dageraad in Indië" Dr. Euwe i unuuiviuau* Ud.\ NO* N'd'JV'lUJ.lH MM Nfl. 1B2»S r I I "V 1 IH.wOoe 2 April M»J« Bureaux: Groote Houtstr. 93 V 1 1°! I jCk YY^ CJ I 1 8 1*1 Uitgave Stichting Voorlichting en Soendaplein 37, Haarlem Ai JL -1_ fj Va ^^-41 fl VJ| lyi Abonnementen: p. week 31 ct. IJmuiden: Kennemerlaan 154, Per kwartaal f 4.— Telef. 5437. Postgiro 273107. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peerebooin Tel.: Redactie 10600. Dir.-Hoofdred. 15054 T~\ AT leden van de Britsche en Ameri- kaansche opsporings-diensten in West- Duitschland een wijdvertakte ondergrond- sche organisatie van Nazi'6 hebben ont dekt, moet een aantal men6chen hebben doen schrikken. Want zij zijn zich niet bewust geweest van het feit, dat men tegen het Nazidom op zijn hoede moet blijven. Nu blijkt dat het niet is uitge werkt. Het poogt op zijn beurt de midde len toe te passen, die de onderdrukte vol ken met succes bezigden toen zij zuchtten onder de laars van Hitier. Het Nazidom werkt ondergronds. Omdat het geen mi litaire vooruitzichten heeft past het geen sabotage toe, maar tracht de jeugd verder te vergiftigen met zijn ideologie. Dat het daar de helpers voor heeft kun nen krijgen is niet verwonderlijk, want Duitschland zit natuurlijk vol jonge mensehen, die gedurende den levensduur van het Derde Rijk met Nazi-denkbeelden zijn doortrokken. Die levensduur was maar twaalf jaar, maar dat is een lange tijd in het leven van een jongen man. Laten wij maar eens denken aan de Duit- sche kinderen die in 1933 van 1015 jaar oud waren en van dat tijdstip af met Hationaal-socialisme zijn bewerkt: niet als een deel van hun opvoeding, maar als hun gansche levensleer. Het ergste daarbij was natuurlijk, dat alle andere gedachten en inzichten hun werden ont houden, dat iedere mogelijkheid tot cri- tische vergelijking hun ontbrak en dat de angst, die zooveel Duitschers be- heerscht, de angst die uit een gevoel van minderwaardigheid voortkomt en tot al het dwaze gebral, maar ook tot zoo ont stellende misdaden heeft geleid, bij hen werd opgewekt en aangewakkerd. Deze Duitschers zijn bang en juist daarom, als zij losbreken, zoo gevaarlijk. In de oor- logsroes poogden zij hun angst te ver geten en slaagden daar min of meer in. Maar telkens als zij tegenover iemand kwamen, die niet bang voor hen was en die den levensstijl en het zelfvertrouwen had, die zij misten, keerde de angst te rug. Dan moest die verdreven worden met geschreeuw en dreigementen, des noods met mishandelingen of moordpar tijen. .Ta, zij zijn een bang volk. Velen van ons hebben dat duidelijk 'beseft toen zij ons gevangen hielden. En hoe meer de afstand van do oorlogsgebeurtenissen toe neemt, hoe duidelijker het wordt. En ergste slachtoffers van de angst zijn de overtuigde Nazi's, die niet anders geleerd hebben, die geen vertrouwen in Hooger Macht hebben, die met lichaam en ziel zijn overgeleverd aan een drogleer. Het Derde Rijk en zijn militaire macht zijn dood, Hitier is dood, maar zij dolen rond als de overlevende slachtoffers van een verschrikkelijke psychische besmet ting en klampen zich wanhopig vast aan die leerstellingen, die hun gansche ge loof zijn. Er is hevige tragiek in dit spook achtig beeld van een ontwortelde mis* leide jeugd. Na den eersten wa eldoorlog schreef Remarque een boek „Der Weg Zurück", dat de bittere maatschappelijke beproevingen van den in het burgerleven terugkeerenden frontsoldaat schilderde. Maar de beproevingen van deze Duitsche jeugd zijn veel zwaarder. Zij zoekt de verbeeldingswereld, waarin zij Is opge voed en vindt haar niet meer. Bestaat voor haar nog een weg terug? In haar wanhoop heeft zij gepoogd, het oude ondergronds te herscheppen. Onder de zes leiders van de organisatie, die be stond uit voormalige leiders van de Hitier Jugend en den Bund Deutscher Madel en zich onder het onschuldige naampje „Kin dergarten" verborg was Arthur Axmann, de vroegere Rijks-jtugdle:der. Het zestal is gegrepen na een klopjacht, die tenslotte tot een duizendtal arrestaties heeft ge leid. De poging om het contact tusschen de oude organisaties te herstellen en ze zelf te doen herleven een wanhopige onderneming, die mislukken moest is daarmede ten einde. De Engelsche en Amerikaansche autoriteiten zijn van oor deel, dat de opzet nu is weggevaagd. Dat zal, voor het oogenblik, ook wel zoo zijn. .Maar nieuwe pogingen zuilen volgen. Want er moeten in Duitschland duizenden andere angstige schimmen ronddolen, op zoek naar het houvast dat hun ontvallen is en dat voor hen het leven was. Vroeger of later zullen zij een anderen Axmann vinden. De Amerikanen hebben de Russen ge waarschuwd en hun adressen verstrekt van leden der organisatie, die in Oost- Duitschland werkten. Daar zal het ver schijnsel dus ook onderdrukt worden Even zien wij de groote bondgenooten van den oorlog weer tot samenwerking komen in hun oude verband: tegen den Nazigoest. Deze poging der Nazi's houdt intus- schen een waarschuwing in. Eigenlijk moot ik zeggen: twee waarschuwingen. Wat doen wij met diegenen onder onze tienduizenden politieke gevangenen, die in denzelfden labielen geestesstaat ver- keeren? Bij de ouderen en bij de profi teurs zal men dien toestand niet aan treffen. Maar bij de jongeren? In de meeste kampen schijnt niets te gebeuren. Er wordt niet gewerkt. Ik heb gehoord dat de gedachte aan meer werkverschaf fing wordt onderzocht. Maar is dat alles? Verwacht men iets goeds van gemeen schappelijke opsluiting, als de gevange nen niet den geestelijken steun ontvangen Optimisme der Amerikaansche pers De speciale correspondent van Radio Nederland in New-York, Person, heeft gisteravond gewag gemaakt van een op timisme in Amerikaansche perskringen ten aanzien van de ontwikkeling der ver houding Sovjet-RuslandU.N.O. Dit op timisme vond zijn grond hoofdzakelijk in het feit, dat de Sovjet-Russische bijdrage tot de Organisatie der Vereenigde Naties in het afgeloopen week-einde door het secretariaat der "U.N.O. ontvangen werd in den vorm van een cheque ter waarde van het volledige bedrag der verplichte contributie. Dit nieuws werd met headlines vermeld in alle New-Yorksche ochtendbladen van Maandag en men knoopt er commentaren aan vast die spreken van „een onweer legbaar bewijs van Ruslands voornemen, zich niet van de U.N.O. terug te trekken." Een tweede reden voor de goede ver wachtingen, lag in het bericht, dat de Russen aanstalten maakten met de ont ruiming van de stad Tebris, de hoofdstad van Azerbeidsjan, welk bericht door cor respondenten te Teheran zonder officieele bevestiging werd doorgegeven. De Perzische premier heeft in een tele gram aan Trygve Lie, den ambassadeur Hussein Ala volledig bevoegd verklaard om als vertegenwoordiger van Perzië op te treden. Rritsch-Amerikaansche verstandhouding. Reuter meldt, dat Byrnes en Cadogan, de Amerikaansche en Britsche vertegen woordigers bij den Veiligheidsraad, over eenstemming hebben bereikt ten aanzien van de algemeene lijn, welke zal worden gevolgd op de volgende zittingen van den rkad, aie Woensdag zullen beginnen en waar de Perzische aangelegenheid weer ter sprake zal komen. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat de actie tot het laten vallen van de Perzische kwestie, die tot nu toe alleen van Poolsch-Russischc zijde kwam, door de Britsche en Amerikaansche delegaties In een hoofdartikel, getiteld „Dage raad in Indië", schrijft de „New York Times": „Sinds het eind van den oorlog is er uii het roerige Azië geen bericht gekomen, dat meer bemoedigend is dan de aankondiging, dat de onderhande lingen, die een overeenkomst tusschen de Nederlanders en de Indonesiërs be oogen, zoo goed als geslaagd zijn". In dien ae overeenkomst tusschen Frank rijk en Annam hierbij een voorbeeld is geweest, „dan zou het Nederlandsch- Indonesisch verdrag autonomie en on afhankelijkheid voor Java en wellicht voor Sumatra beteekenen, waarboven slechts een federatie met de andere door Nederland geregeerde gebieden in Europa, in den Atlantischen en in den Grooten Oceaan zou bestaan. Welke bijzonderheden men hierom trent ook heeft uitgewerkt, een oplos sing zou niet alleen in beginsel over eenstemmen met de huidige werkelijk heid, doch ook met het reeds gedane Nederlandsche aanbod." Een woordvoerder van het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken heeft zijn voldoening uitgesproken over den voortgang in de besprekingen op Java. Hij waarschuwde echter tegen sommige voorbarige berichten, die een misleidende conclusie trekken uit het a.s. bezoek van dr. Van Mook aan den Haag. De woordvoerder zeide dat beide partijen in feite dichter tot elkaar zijn gekomen. alleen dan zou kunnen worden gesteund, wanneer de antwoorden van Rusland en Perzië op de door den raad gevraagde in lichtingen zouden bevestigen, dat alle Rus sische troepen en uitrustingen van Per zisch gebied, speciaal van Azerbeidsjan, zullen worden teruggetrokken en dat deze evacuatie onvoorwaardelijk zal geschieden. Er is nog niets vernomen over een eventueel Russisch antwoord aan den Veiligheidsraad. Mocht er echter een be vredigend antwoord binnenkomen, aldus meldt United Press, dan gelooft men in kringen van gedelegeerden dat Byrnes en Cadogan bereid zouden zijn de kwes- tie-Perzië van de agenda te schrappen. Fransehe kringen verwachten dat de Vei ligheidsraad Woensdag zal besluiten de kwestie tot 10 April uit te stellen, indien de Russen niet antwoorden. Prof. Scliriekè ter dood veroordeeld liet Bijzonder Gerechtshof te 's-Graven- hagc heeft prof. mr. J. J. Schrieke, die in bezettingstijd secretaris-generaal van het departement van justitie is geweest, op grond van hulpverleening aan den vijand, conform den eisch, ter dood ver oordeeld. Prof. Schrieke heeft cassatie aangevraagd. Steenkoleiileveranties in gevaar Terwijl in het Duitsche Ruhrgebied de kolenproductie daalt tot e enminimum- peil en de Britsche autoriteiten aankon digen dat de leveranties aan Frankrijk, België en Nederland op drastische wijze zullen moeten worden verminderd, komt uit Amerikaansche bron een commentaar op de aldaar uitgebroken staking van 400.000 mijnwerkers, dat de verschepingen van kolen naar Europa binnen enkele weken zullen moeten worden stopgezet, daar de voorraad van de Vereenigde Sta ten nog hoogstens toereikend is voor vier of vijf weken. Het woord is aan. Winston Churchill: We moeten ertegen waken een gemeenschap op te bouwen, waarin niemand meetelt behalve een politi cus of een ambtenaar, een gemeenschap, waarin initia tief geen belooning vindt en spaarzaamheid geen voorrecht. Reclasseeriiig Koii nieuwe regeling voor bewijzen von good zedelijk gedrag. De jaarlijksche ledenvergadering van de af- deeling Haarlem van het Ned. Genootschap tot Zedelijke Verbetering der Gevangenen, onder leiding van mr. Th. F. Raedt gehou den, bekrachtigde het besluit van het bestuur den heer W. P. J. Ovcrmeer te benoemen tot eere-lld voor de vele verdiensten op het gebied der reclassecring. Als bestuursleden weiden gekozen of her kozen de heeren G F. Fransen en H. Kroo- nenberg uit Zaandam, mr. F. van Blerkom, J. A. L. Doyer, T. Dorrepaal, A. M Duyts- hoff, A. Overmeer. G. G. Saveur allen te Haarlem, F. van Woudenberg te Aerdenhout en C. A. v. d. Kuip te Overveen De secretaris, mr. C. Blankevoort, bracht het jaarverslag over 1945 uit. waarin hij me dedeelde, dat 35 personen, waaronder 3 vrouwen, onder toezicht der afdeeling Haar lem kwamen: het aantal steeg tot 70. In den loop van het Jaar werden 190 voorlichtings rapporten opgemaakt. Ren belangrijke stap op het gebied der reclasseering is onlangs gezet toen de afgifte van bewijzen van goed zedelijk gedrag ver ruimd ls. Voorheen bleef een straf vermeld, of was deze straf een reden geen bewijs af te geven. Dat belemmerde elke aanstelling bij overheid of groote lichamen. Thans wordt bij aanvrage elk dusdanig geval onderzocht door een commissie samengesteld uit eenlge personen welke commissie aan den commis saris van politie van advies dient over de afgifte. Nu behoeft een misstap van vele Ja ren geleden, niet langer een hinderpaal op te leveren. Aan een ernstlgen misstand is hiermede een einde gemaakt. Het aantal contribuecrende leden daalde iets en beloopt nu 295. Hoewel er reden ts tot tevredenheid zal het noodlg zijn de financiën le versterken. Het financieelverslag van den penning meester, den heer S. Rijkes, werd goedge keurd. Q Midden ln het Utrechtsche polderland staan Neerland» nieuwste zenders, welke in October en December van 1940 ln gebruik werden genomen en bijna door de Duitschers bij hun vertrek waren opgeblazen. Deze zenders inet htm 125 Kw. antenne-energie worden zelfs in Amerika gehoord. Van het zendstation „Itndto Loplk" uit worden de programma's van Hilversum I en II uitgezonden. Kei» kijkje op de belde controletafels, welke midden in de zaal staan omtostold. Slechts twee personen volgen hier nauwgezet de werking der belde zenders, (I') De figuur van von Ribbentrop als mi nister van Buitenlandsche Zaken komt door de procesvoering van Neurenberg in een steeds merkwaardiger licht te staan, daar deze verdachte met de buitenlandsche politiek van het Reich" volgens zUn ver klaringen eigcniykniets tc maken had! Von Ribbentrop vertelde als de vaste waarheid, dat hij don inhoud van het Duitsche memorandum aan Oostenrijk vlak voor de annexatie, waarmede Schus»- die bovendien een nieuw levens-uitzicht opent? De mecsten zullen straks ln de samenleving terugkceren. Zou het niet beter zijn, hun een kans te geven dan hen tot intriges te laten komen? Dc tweede waarschuwing Is nog veel ernstiger. Zij geldt Duitschland. Welke is de geallieerde toekomst-politiek ten aanzien van Duitschland? Wanneer zullen wij die zien ontstaan? Welk Ncderlandsch initiatief is te wachten om haar wording te bevorderen? Wie bestudeert althans dezen toestand, wie schrijft erover be halve een enkele eenling? Het schijnt dot wij maar lijdelijk afwachten. Neutraal, net als vroeger. R. P, nigg de duimschroeven werden aangezet, niet kende en dat hij althans geen druk op den Oostenrijkschen bondskanselier had uitgeoefend. Verder spreekt von Rib bentrop herhaaldelijk van zijn afschuw van den oorlog en zijn pogingen om dien te voorkomen Ook van Hitiers plannen om den Tsjecho-Slowaakschen staat te vernietigen heeft de minister van Buiten landsche Zaken niets geweten! Hij had evenmin druk uitgeoefend op Hacha en het feit dat de aanval op Polen niet begon om Dantzig, doch om de Duitsche „levens ruimte", was hem volkomen onbekend. Tenslotte wist hij van de concentratie kampen niets en de naam Mauthausen hoorde hij voor het eerst in Neürenbcrg. Nadat aldus von Ribbentrops volmaakte onschuld was „aangetoond", verpletterde de aanklager Maxwell hem onder een aantal documenten, die zonneklaar maak ten dat de vroegere nazi-minister niet alleen een zeer actief aandeel had geno men bij de vaststelling en uitvoering van de Duitsche agressiepolitiek, doch zelfs koelbloedig op oorlog bad aangestuurd. Gebrandmerkt als een oorlogsmisdadiger van de eerste orde en als een verstpkt leugenaar bovendien, verliet een zeer ner veuze en in het nauw gebrachte von Rib bentrop torvelntta Sa pohiiaonhnnlc Huldiging Mgr. J P. Huibers In de Katholieke kerken In Haarlem ls een brief voorgelezen van den deken en pastoors van Haarlem over de huldiging van den Bis schop van Haarlem, Mgr. J. J». Hulberp, ter gelegenheid van het feit, dat hij tien jaar bisschop ls. Op 28 April wordt een groote kln- derhulde gehouden en op 29 April de hulde van Katholiek Haarlem. Als geschenk zal men den Bisschop de op brengst van twee collectes aanbieden, die op 7 en 14 April gehouden zullen worden. Deze opbrengst dient ter bestrijding van de kosten van restauratie en verfraaiing van de kapel van het bedevaartsoort te Heiloo. In den oorlogstijd heeft de Bisschop de belofte gedaan, dat deze kapel hersteld zal worden, als zijn bisdom gespaard zou blijven. De Bondsraad van den Kon. Ncd. Schaak bond heeft een voorstel van dr. Euwe aan vaard, dat hij althans voorlooplg zijn lcer- aarsbestaan zou opgeven, om tegen een vast honorarium bij den K.N.S.B. ln dienst te treden, waarvoor hij een aantal tegenpres taties zal leveren, bestaande o.a. ln het ge ven van een aantal slmultaansénnces en le zingen. Dr. Ruwe acht het van groot belang, dat hij meer gelegenheid krijgt zich ln rut- me mate aan het schaken te wijden. De nieuwe regeling zal op 1 Sept. 1946 in wer king treden, voorlooplg voor den tijd van 1 jaar. De regeling azl van Jaar tot Jaar door den Bondsraad moeten worden geratificeerd.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1