Haarlems Dagblad Nog incidenten op Java ntt :j u Een Coed Plan Gromyko komt niet Keitel erkent Duitsche schuld Conferentie der vijf grooten? Ghandi }u#j|iuo sAinai^ Mw Joni^ailg No. 18296 Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Woensdag 3 April 1 ie Oltgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ci. per kwartaal f 4. Postgiro 273107. Redactie 10600. Dir.-Hoofd red. 15054 DE krantenschrijver, wiens toegespitste belangstelling hem in vaak grillige lijn door den overvloed van binnen- en buitenlandsche gebeurtenissen voert, is er nooit rouwig om als hij vlak bij huis belandt, in het kleiner bestek van district of gemeente. En dat te minder als daar een goed plan op touw gezet wordt, dat navolging in andere plaatsen zou kunnen vinden ook. Ditmaal is de bakermat Bloemen/daal. Daar is burgemeester den Tex op de gedachte gekomen, den wo ningbouw die op til is in de eerste plaats het nieuwe uitbreidingsplan voor te bereiden door samenwerking van alle belanghebbende groepen te bevor deren. Het eerste resultaat is een door B. en W. ingestelde studiecommissie. Haar taak is, kort geformuleerd: na te gaan of door samenwerking van al die groe pen een doelmatige en schoone bebouwing verkregen kan worden. In een eerste bij eenkomst is al gebleken, dat de groeps- vertegen woord igers daar wel degelijk kans toe zagen, waarbij het verschaffen van gegevens voor het nieuwe uitbrei dingsplan als eerste voordeel werd ge zien. De mogelijkheid van den bouw van flats, hetzij door verbouwing van be staande woningen of schepping van nieuwe flatgebouwen, zal bijvoorbeeld ook overwogen moeten worden. Een an der onderwerp is de saneering van de dorpskommen, bij welk ongebruikelijk meervoud ik eraan herinner, dat Bloe- mendaal er verscheidene bezit. Er is meer aan de orde. „Belanghebbende groepen" is een aan duiding, die bij onderzoek der bebouwing van een gansche gemeente een heele reeks omvat. In de studiecommissie heb ben de heeren mr. A. E. C. de Groot van Embden. .1 H. Hogendoorn, H. W. van Kempen, Ir. J. Leupen (stads-architect van Amsterdam), W. Noorman, C. M. Reinders Folmer, J. B. Sluiter en Y. E. Dijkstra resp. zitting als vertegenwoor digers van geldschieters bij den woning bouw, technici, architecten, forensen-be langen, arbeiders-woningbouw, grondbe zitters, aannemers en als algemeen-des- kundige De burgemeester en de heer G. J. van Abs treden als voorzitter en secre taris op. De bedoeling is ook huurders, als bewoners der huizen, in de commissie te doen vertegenwoordigen. Zij is pas met haar werk begonnen en men kan dus nog niet om conclusies, laat staan een rapport, bij haar aanklop pen. Zeker is, dat bij haar overwegingen de gewijzigde toestand van de gemeente Bloemendaal aanmerkelijken invloed zal doen gelden. Oude normen gelden niet meer. Veel inwoners hebben behoefte aan kleinere huizen dan zij nu bewonen. Het gemis aan dienstboden doet Amerikaan sche woning-indeeling overwegen, waar bij het werk van de huisvrouw zooveel mogelijk verlicht wordt en de Amerikaan- sche „woonkeuken" toegepast. Het voor Bloemendaal geldende bebouwings-voor- schrift, volgens hetwelk alleen éénge zinswoningen gebouwd mogen worden, zal gewijzigd moeten worden. Maar het is zeer twijfelachtig of bestaande grootc villa's tot flats verbouwd kunnen \yorden; misschicq zal dit bij een aantal wel voor bewoning door twee gezinnen kun nen gebeuren. Het vraagstuk der finan ciering van den woningbouw zal de com missie menige zorg baren: door samen werking van alle belanghebbenden na te streven schept zij daarvoor ongetwij feld de beste kans op goede waarborgen. Natuurlijk zijn de architectonische zijde van het veelzijdige vraagstuk en het be houd van natuurschoon beide van bijzon der belang. Daar heeft men in Bloemen daal warme belangstelling voor en dat doet des te prettiger aan op het oogenblik, waarop deze eertijds door zooveel rijke menschen bewoonde gemeente zich met deugdelijke voorbereiding en de vecl- zijdigst-mogelijke poging tot samenwer king gaat toeleggen op de huisvesting van menschen met matige inkomens, met in begrip van arbeiders. Haar poëtische naam, zelfs nog aangevuld met de vrien delijke benaming Vogelenzang van het Zuidelijk deel, duidt inderdaad een schoon woonoord aan en wij moeten hopen dat het vooroorlogsche plan voor een groot Natuurreservaat en de openstelling van een groot duingebied voor het publiek in nieuwen vorm zal hervat worden. Dat zou Bloemendaal de gelegenheid geven, groote mogelijkheden voor dit geheele dichtbevolkte district, dat toentertijd al om nieuwe „longen" vroeg, te ontsluiten De instelling van de studiecommissie is een aantrekkelijk en veelbelovend voor beeld van het soort samenwerking, dat wij in ons land moeten nastreven om tot goede resultaten te komen. Op dit ge bied kunnen inderdaad herstel en ver nieuwing hand in hand gaan. Er zit een frissche gedachte In en ook het soort ondernemingsgeest, dat het op een nieuwe manier beproeft maar de vakmenschen er meteen bijhaalt, de moeilijkheden er kent en zich niet in phrasen verliest. Wij hebben sinds de bevrijding al van menige uiting van energie en onder nemingsgeest in Haarlem en de aangren zende gemeenten gewag kunnen maken Laat het zonder locaal chauvinisme en zonder overdrijving eens gezegd mogen worden: het gaat in dit district niet slecht. Er zijn nieuwe ideeën, er is een gestadige vooruitgang, er wordt door velen hard en met toewijding gewerkt. Twee Nederlanders werden gedood en ?n gewond, toen Nederlandsche troepen kampongs ten Z.O. van Semarang zuiver den. I$y patrouilleactivitcit by Soera- raja werd een Br. Indiër gedood. Twee r.-Indiërs werden gewond. De Britsche militaire verliezen op Ja va en Sumatra bedragen tot 16 Maart: Britten: 34 dooden, 70 gewonden, 10 ver misten; Br. Indiërs 274 dooden, 957 ge wonden en 24 vermisten Dertig man Nederlandsche stoottroepen, hebben in een motorsloep op de rotsen van Brom-Brom ter hoogte van Muntok op het eiland Banka schipbreuk geleden. Zij zijn door een Britsch en een Neder- landsch watervliegtuig gered. Pakketten. De delegatie van het Internationale comité van het Roode Kruis van Genève maakt bekend, dat pakketten met levens middelen, klcercn, geneesmiddelen, ta bak en familiefoto's mits niet zwaarder .zegende dan 1 KG nu kunnen worden gezonden naar de geïnterneerden in hel niet onder geallieerde controle staande deel van Java. Het Indonesische Roode op Veiligheidsraadzitting Gromyko, de Russische gedelegeerde by de V. N. heeft op een vraag, of hy de bijeenkomst van den Veiligheidsraad Woensdag zou bywonen, „neen" geant woord. HO weigerde zyn antwoord nader toe te lichten. De Sovjet-Unie heeft nog niet gerea geerd op het verzoek om inlichtingen van den Veiligheidsraad. Het Perzische ant woord wordt Woensdag, volgens Hussein Ala, overhandigd, zoodat het op de zitting van dien dag zal kunnen worden behan deld. Kruis zal zorgdragen voor het vervoer en de distributie der pakketten. Clark Kerr: „Ik ben voldaan over de resultaten van de tusschen de Indonesiërs en de Nederlanders gevoerde onderhandelingen. De onderhandelingen waren niet zoozeer moeilijk, dan wel „traag". De kwestie Ned.-Indië is een interne aangelegenheid. Hoewel andere landen de verplichting hebben bijstand te verleenen, heeft Groot Brittannië geen verlangens op economisch gebied ten aanzien van Ned.-Indië". Uit zeer betrouwbare bron vernam ANP-Aneta, dat de Soesoehoenam van Soerakarta aanwezig zou zijn bij het af scheid van Clark Kerr, .dat Dinsdagavond ten huize van Sjahrir zou plaats hebben. Ook het geheele Indonesische kabinet zou tegenwoordig zijn. Binnenkort plebisciet over Criekschen koning De Grieksche verkiezingen hebben de rechtsche royalisten de meerderheid ge geven over alle andere partijen samen. Zij zullen ongeveer 200 van de 357 zetels bezetten. De vier leiders van de meerderheids partij hebben van aartsbisschop Damas- kinos opdracht ontvangen, een kabinet samen te stellen, waartoe de besprekingen nog gaande zijn. Het centrale bloc der nationale unie heeft tot nu toe elke toe nadering geweigerd, doch de populisten zullen hun pogingen om de medewerking van deze partij bij de regeeringsvorming te verkrijgen, voortzetten. Zij hebben te vens verklaard, dat zoo spoedig mogelijk een plebisciet over den terugkeer van Koning George zal worden gehouden. Ofschoon de totaalcijfers der Grieksche verkiezingen geheim worden gehouden, verwacht men in linksch-georiënteerde kringen dat meer dan de helft der be volking niet gestemd heeft. Het woord is aan. Robert Ingersoll: Woede is een wind, die de lamp van den geest uit blaast. De Koningin en Prinses Juliana arrivoeren aan liet Jaarbeursgebouw te Utrecht, waar zij <lo ideclitlgc opening der eerste Jaarbeurs na den oorlog bijwoonden. (P) Bewezen misdaden gaan zijn voorstellingsvermogen te boven Duitsch officier zich verantwoordelijk te stellen voor deze daden, die hij niet zal trachten te verdedigen met behulp van juridische redeneeringen, welke toch niet kunnen opwegen tegen den moreelen en feitclijken indruk der gepleegde misdaden Wilhelm Keitel, de voormalige chef van het hoofdkwartier der Wehrmacht en Hit ler's intiemste medewerker gedurende den geheelen oorlog, komt Woensdag 3 April aan de beurt voor zyn verdediging te Neu renberg. Aan den vooravond daarvan heeft hy via 7.yn verdediger te kennen gegeven dat hy geen poging zal doen om het naar zyn meening overtuigende bewQsmaterlaal voor de Duitsche oorlogsmisdaden te weer leggen. Keitel erkent, dat de door Duit sche documenten bewezen feiten zyn eigen voorstellingsvermogen overtreffen en dat hetgeen aan oorlogsmisdaden is bedreven te groot is om met menscheiyke maatsta ven te worden gemeten. Hij acht zich verplicht aan zyn eer als De menschen krijgen er steeds meer ple zier in en het vertrouwen groeit. „Hoe gaat het daar bij Jullie?" vroegen ze mij dezer dagen in een ander deel des lands. Met Hollandsche reserve was het antwoord: „Eigenlijk, naar omstandig heden, goed". Daar getuigt ook dit Bloemendaalsche plan van. R- P- Hij zal zich daarom by zyn verdediging beperken tot een poging, te bewijzen dat de groote massa der Duitsche soldaten be hoorlijke menschen zyn, die de grenzen van het toelaatbare overschreden onder dwang, terwyl zy zelf de draagwijdte niet konden overzien. Keitel meent dat het onrechtvaardig zou zyn, de schuld voor de gruwelen af te wentelen op lagere commandanten en frontstryders, terwijl hy tevens erkent dat een noodlottige samenloop van gebeurtenissen ook niet altijd als oorzaak van de gepleegde gru welen kan worden aangewezen. Deze verklaringen zal de verdediger van Keitel heden voor de aanbieding van zijn materiaal voor het tribunaal afleggen, wanneer hem daartoe door de prosecutle de gelegenheid wordt gegeven. Naar aanleiding van deze verklaringen -wordt verwacht, dat de verdediging slechts korten tyd in beslag zal nemen. In diplomatieke kringen te Parijs deden volgens Un. Press hedei berichten de ronde dat de eerstkomende weken mis schien te Parijs een conferentie der vijf ministers van buitenlandsche zaken zal worden bijeengeroepen. Het doel van de conferentie zou volgens deze berichten zijn te pogen een aantal groote proble men op te lossen die de Sovjet-Unie en de Westcrsche mogendheden aangaan, zooals de vredesverdragen met Italië ei» de as-satellieten, de toekomstige organi satie van Duitschland en mogelijke af scheiding van Ruihrgebied, Saargebied e*j Rynland, en een eventueele gezamenlijk actie tegen Frdnco-Spanje. durft niet te gelooven aan Britsche beloften Gandhi heeft tydens een interview met een correspondent van het Egyptische blad „Al Balagh" o.m. verklaard: ,,lk heb met genoegdoening kennis genomen van de verklaring van den Britschen premier over de onafhankeiykheid van Britsch- Indië. Ik kan evenwel niet vergeten, dat de geschiedenis van de betrekkingen tus schen Groot-Brittannië en Britsch-Indië een lange reeks van niet ingeloste belof ten en verwachtingen is geweest. Wij moeten dan ook voorzichtig zijn. Ik ben geneigd te gelooven, dat Groot-Brittannië ditmaal van plan is iets te doen. Zijn tege moetkomingen zyn echter dermate ver bazingwekkend, dat Indië er niet aan durft te gelooven." Verder zeide Gandhi, dat de status va dominion als vervanging van volledige onafhankeiykheid geen oplossing zou zyn. Hy legde er den nadruk op, dat Indlë goede betrekkingen met Groot-Brittannië zou onderhouden, mits de mogelijkheden voor onafhankelijkheid als beginsel en niet als ruilobject voor een bondgenoot schap besproken zouden worden. Het Lager Onderwijs te Haarlem Volgende week weer «He cl neen school. Naar wy vernemen zullen de legere scholen te Haarlem de volgende weck weer alle dagen school houden. Dc koude dagen zijn nu (althans dat wordt gehoopt) voorbij. Er is nog een beetje brandstof voor enkele dagen dat het weer te koud zou worden zonder kachel. Op de ulo scholen en ook op de HBS-en en het Gymnasium blijft de thans be staande toestand, dat alleen 's morgens les gegeven wordt, voorlooplg nog besten digd. F.en proef l>y het M.O. en Gymnasium. Nader vernemen wij, dat het voor nemen is by het Middelbaar onderwijs en het Gymnasium tot aan het nieuwe school jaar den toestand te bestendigen, dus al leen 's morgens le6 te geven. In zeker opzicht is dit oen proef in de richting van dc onderwijsvernieuwing. Men wil na gaan hoe de praktijk is van het systeem om den middag vrij te houden voor het huiswerk en de leerlingen In staat te stellen, zich af on toe 's middags aan sport of andere dingen te wijden, om dan 's avonds het huiswerk te maken. Er zUn evenwel ook nog andere factoren in het spel. In het bijzonder geldt dat voor de H.B.S. B aan ie Zijlvest, waar voel leer lingen uit Heemstede komen. Een mid dagpauze van V/i uur is te kort om thuis te gaan koffiedrinken. Bovendien is er het probleem van dc fietsen, schoeisel, enz. Tegen het najaar zal een beslissing ge nomen worden over de schooluren voor den nieuwen cursus. Do H.B.S.-A lo Haarlem Dr. A. Dekker komt 18 April in functie. Dr. A. Dekker te Amsterdam, die be noemd is tot directeur van do H.B.S. A te Haarlem, zal Donderdag 18 April ire lunctie treden. Voor Haarlemsclie t.b.c.-lijders I860 Pakketten van liet Amorl- kaansclic Roode Kruis. Het Consultatiebureau te Haarlem heeft 1350 goed gevulde voedselpakketten ontvangen van het Amerikonnschc Roode Kruis, die beschikbaar gesteld zijn voor lijders aan tuberculose, personen die na- kuren, enz.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1