Haarlems Dagblad Truman eert zijn voorganger Ji "U Herscholing „iRoosevelt's principes zijn nog de basis onzer politiek Accoord in Londen bereikt Franco's kansen in den Veiligheidsraad Zonderling gedrag van Arnold Meyer- speurders Het witte muisje had een staartje.... uaa JooA d|nij anDsuiaiJOPH 3»i.tjnuij3i{sgojjoo wag j >TaafgM|; No. 1830S Bureaux: Groote Houtstr. 93 ea Soendaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14025 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag Cl v<wi» Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct, per kwartaal f 4.— Postgiro 273107. Redactie 10600. Dir.-Hoofdred. 15054 BIJ de weder-invoering van de parle mentaire democratie in ons land zal het noodig zijn dat een groot deel van het volk daarin herschoold wordt. Dat blijkt nu al. Want in dezen tijd wordt herhaal delijk door menschen, soms groepen van menschen opgetreden op een wijze, die «net een behoorlijk geordende democratie niets uitstaande heeft. Zij zijn geneigd eigen rechter te spelen en handelen er «naar op los. Ik zal geen opsomming gaan geven van de vele zonderlinge vertoonin gen van dezen aard, die wij nu al beleefd hebben en die soms aan de Wild West, in het algemeen aan anarchie doen denken Het moet ieder weldenkend mensch met sociaal gevoel duidelijk zijn, dat het op deze wijze niet voort kan gaan. Ons huis moet beter op orde gebracht worden. Daartoe is het in de eerste plaats nood zakelijk. dat een door het volk gekozen en derhalve met volledig gezag bekleed parlement verschijnt. Over vijf weken zullen wij de nieuwe Tweede Kamer kie zen, half Augustus zullen de nieuwe Sta- ten-Generaal, Eerste en Tweede Kamer, volledig in functie kunnen treden. Misschien zal dan spoedig het besef tot de ordeloozen doordringen, dat als men den een of anderen maatregel afkeurt, of bij de een of andere „instantie" zijn zin niet kan krijgen, men niet eigen rechter moet gaan spelen of er meteen maar zijn werk bij neergooien, maar ordelijke wegen bewandelen om tot oplossing van het pro bleem te komen. Het zal daartoe evenwel noodzakelijk zijn, dat parlement en regec- ring het herstel van den rechtsstaat mei kracht ter hand nemen. Want de uitingen van wanorde, die zich nu herhaaldelijk voordoen, zijn niet alleen aan naweeën van den bezettingstijd te wijten maar ook aan het feit, dat op zoo menig gebied on zekerheid heerscht. Rustige menschen schudden het hoofd en wachten beter ont wikkeling af. Minder evenwichtigen sprin gen uit de band, blijkbaar dikwijls in de gedachte: wij zullen het zelf wel eens even opknappen. In de maanden kort na de bevrijding, toen het publick nog voor namelijk vervuld was van zijn materleele zorgen, deed dit alles zich veel minder gelden. Nu heeft de aandacht van velen zich veel sterker geconcentreerd op andere zaken. Er is een krachtig en toenemend ver langen naar verbetering In toestanden, waarin het kennelijk hapert, bij allen die een ontwikkeling langs regelmatigen weg wenschen. Het wekt bezorgdheid dat nog geen ingrijpende besnoeiing der staatsuit gaven is toegepast, dat geen krachtige be teugeling van de bureaucratie en aanzien lijke vermindering van den omvang van het nieuwe ambtenarencorps aan de orde zijn gesteld, dat nog geen vooruitziend beleid ten aanzien van de zuivering, die aan duidelijke grenzen en mormen gebon den moet worden en zich tot de werkelijk ernstige gevallen bepalen, Is geformu leerd. Men krijgt den indruk dat een re geering, die op het parlement zou steu nen, zooals dat in de democratie het ge val is. een beleid zou voeren dat vaster van lijn. resoluter in het bestrijden van misstanden en bovendien in beter over eenstemming met de wenschen des volks zou zijn. Het volk zal weer moeten gaan inzien wat de regelmatige, geordende werking van een democratisch régime beteekent en het gezag van dat régime hebben te aan vaarden. Het is te betreuren dat het, nu het Noodparlement in zoo vele belangrijke zaken door de regeering wordt genegeerd, in dezen tijd de gelegenheid mist om in de parlementair-democratische sfeer te wor den ingeleid. Die houdt in dat men met de oppositie regeert, waarmee ik bedoel dat men het bestaan van haar Invloed in den lande en in het parlement aanvaardt. Wie de diepere overtuiging van een ander niet als de zijne kan aannemen, behoort haar niettemin, als die andere een goed Nederlander is. te respecteeren en boven dien de mogelijkheid te erkennen, dat zijn inzicht in bepaalde zaken wel eens hel beste zou kunnen zijn, al kan men zijn principes niet deelen. Dat is democratie. Volkomen verkeerd is, wat sommige men schen in dezen tijd doen: hun tegenstan ders beschimpen of zelfs verdacht maken. De democratie verlangt een mate van ver draagzaamheid en eerbipd voor de eerlijke overtuiging van anderen en ook een in zicht dat aantoont, dat men zelf zeker niet in alle omstandigheden de wijkheid in pacht heeft en van zijn politieke tegen stander» iets kan leeren, waaraan het in ons land opvallend hapert. Van Engelschen en Amerikanen valt voor ons, %vat toepassing der democratie betreft, veel te leeren. Als men er in tekort schiet moet men dat niet haar wijten, maar aan de wijze waarop men haar toepast. Engeland en Amerika heb ben in de zwaarste beproevingen wel bewezen, hoe krachtig en welgeslaagd be wind zij ermee voerden. Maar daar is Inzicht, begrip en ook zelfverloochening voor noodig en de wil om de belangen van het geheel, waar dat noodig is. bo ven eigenbelang en voorkeur te doen gelden. Er zal veel aan herscholing in de democratie moeten worden gedaan. Door boeken en brochures, lezingen en voor drachten. En natuurlijk door de kranten, die er wel in de eerste plaats voor aan gewezen zijn: mits zij in staat gesteld worden het papier te koopen, noodig om haar taak naar behooren te vervullen. R. P. Tijdens een indrukwekkende plechtig heid heeft president Truman Vrijdag in het Hvdepark te New-York bg het graf van wjjlen president Roosevelt een her denkingsrede uitgesproken, waarin hU zijn grooten voorganger eerde als de red der der beschaving, als hoedanig Roose velt door de gewone menschen over de gehcele aarde zoowel ais door hun leiders en staatslieden wordt erkend. „In het uur van de groote crisis", aldus Truman, „gaf Franklin Delano Roosevelt het Amerikaansche volk nieuwe hoop, be lichaamd in de vooruitstrevende en meiLschlievende beginselen van de New Deal. Voor deze principes heeft president Roosevelt gevochten en wij, die na hem het werk voortzetten, zullen voortgaan met daarvoor te strijden. Op het buitenlandsche terrein was pre sident Roosevelts leidende gedachte, dat deze natie als een goede nabuur een ac tieve, intelligente en constructieve rol in de wereld-aangelegenheden moet spelen. Hij zag duidelijk in, dat wij niet kunnen voortgaan geïsoleerd van andere naties te leven. Hij wist, dat wat in andere wereld- deelen gebeurt, het welzijn van ons land moei raken. Hij erkende bovenal dat onze hoop voor de toekomst der beschaving, voor de toe komst van het leven zelf lag in het suc ces van de Vereenigde Volken. Hij erkende niet alleen de waarheden, hij was vast besloten daaromtrent iets te doen en hij deed dat. Zijn buitenlandsche politiek vereischte een eerlijk, sympathiek en vastberaden optreden jegens de andere leden van het gezin der naties, Terzelfdertijd hield zij een erkenning in van onze verplichtingen legens de hongerenden en de dakloozen van andere landen. Zij erkende de heilige plicht van dit land jegens de naties, die verzwakt werden in den strijd op leven en dood tegen de tyrannie". Nieuwe belofte. Voortgaande zeide president Truman dat de Vereenigde Staten vastbesloten zijn voor deze beginselen van internatio nale samenwerking met alle kracht te strijden, en alles te doen wat mogelijk Is om de Vereenigde Volken tot een sterke, levende organisatie te maken. „De prin cipes van Franklin Roosevelt vormen nog de basis van onze politiek", aldus Tru man. „en fundamenteel blijven zijn doel stellingen onveranderd de onze. Moge God ons de wijsheid geven om voort te gaan naar den trant van een groot we reldburger en een groot Amerikaan: Franklin Delano Roosevelt". Over terugtrekking der Britsche troepen van Java Tusschen de Britsche en Nederlandsche staatslieden is volgens Reuters diploma tieke correspondent algehcelc overeen stemming over het programma voor het terugtrekken van de Britsche en Br.-In dische troepen van Java bereikt. De be sprekingen van Vr^dagmiddag duurden slechts drie en een half uur. Men gelooft dat aan alle zijden optimisme bestaat aan gaande den uitslag van de Ncderlandsch- Indonesischc onderhandelingen. welke volgende weck in Den Haag zullen be" ginnen. De spoed, waarmede het accoord over de Britsche troepen tot stand is gekomen, wordt door politieke waarnemers te Lon den voor een groot deet toegeschreven aan de uitstekende persoonlijke betrek kingen tusschen de Britsche en Neder landsche ministers, welke dateeren van de vroeger in dit jaar op Chequers gevoerde besprekingen. Hedenochtend zullen ook nog besprekin gen worden gevoerd, maar men neemt aan, dat deze van secundair belang zullen zijn en betrekking zullen hebben op kwes ties, verband houdende met de bezetting van Dultschland. De „Tabinta" Het motorschip „Tabinta" wordt Zon dagmiddag te IJmuiden verwacht. De zich aan boord bevindende repatrieerende landgenooten zullen Maandagmorgen de- barkeeren. Als gevolg van een tusschen de dagbla den getroffen regeling, ter verzekering van een billijke papicrverdeeling, ver schijnt ons blad, uit hoofde van zijn for maat, heden In een omvang van 8 pagina's. Het woord is aan. Napoleon: Als men krachtig, aanhon- dend wil slaagt men altijd. Ik Delftx-he Studenten Carousel Ver. organiseerde voor liet eerst weer haar bekenden jaarlljkfolien rit naar Meyendanl, waarvoor zeer veel t>o!aiigftteUine be stond. De ruiterstoet In de fraaie omgeving van den Hang, (P) Maandag zullen de discussies in den Veiligheidsraad over de Spaansche aan gelegenheid beginnen en ofschoon er weinig kan worden voorspeld ten aan zien van de definitieve beslissing die de raad in deze kwestie zal nemen, kan toch met zekerheid worden aan genomen dat de vraag: „al of niet een directe actie tegen Franco" zal worden beantwoord door Engeland en de Ver eenigde Staten, daar de meerderheid van stemmen van deze twee delegaties afhangt. Het zal voornamelijk liggen aan de onthullingen en de motieven die de Poolsche delegatie naar voren brengt, waartoe Engeland en Amerika zullen beslissing voorbehouden. Van Rusland, voorzichtige politiek en verklaren zich alleen maar bereid de Poolsche aan klachten aan te hooren, terwijl zij hun beslissin voorbehouden. Van Rusland, Frankrijk en Mexico kan worden aan genomen dat zij het met een actie van de UNO tegen Franco zonder meer eens zijn. Wat Nederland, Australië, Egypte en Brazilië zullen doen is niet te voor zien. terwijl China geacht wordt over te hellen naar het kamp der voor stemmers, daar de Chineescke regee ring het Franco-regiem nooit erkend heeft. Franco houdt voet bij stuk Vrijdagavond heeft de Spaansche ministerraad vergaderd om de Poolsche demarche bij den Veiligheidsraad on der het oog te zien en na afloop werd een nota uitgegeven, waarin „de onzin nige klacht van den Poolschen afge vaardigde dat Spanje een bedreiging voor den wereldvrede vormt" wordt verworpen als „absoluut onjuist". Verder maakt de nota het besluit van de Spaansche regeering bekend tot het uitnoodigen van een technische onder zoekcommissie bestaande uit delegaties van de landen waarmede Spanje vriendschappelijke betrekkingen onder houdt en die een vertegenwoordiger bij de UNO hebben, voor een rondreis door Spanje, waarbij fabrieken en on derzoekcentra vrij mogen worden be zocht om de volkomen onjuistheid van de beschuldigingen betreffende atoom- bomfabricage door Duitsche geleerden aan te tooncn. Deze permissie wordt verleend op voorwaarde dat de uitslag van het bezoek zal worden gepubli ceerd. De speurtocht, die naar liet verblijf van Arnold Meyer en in het Zuiden van het land werd ondernomen door twee hulprechercheurs van de I'. R. A., in samenwerking niet een journalist, heeft tot gevolg gehad dat deze beide hulp rechercheurs zijn ontslagen. De beide hulprechercheurs, die bij de P. R. A. te Amsterdam gedetacheerd w-aren, hebben anderhalve week geleden hun chef mr. J. P. Engels, medegedeeld, dat zij een tip hadden gekregen betref fende Arnold Meyer en van den chef de toestemming ontvangen hem op te sporen. Dat zij daartoe echter buiten hun rayon zouden moeten gaan, hebben zij niet gemeld. Woensdag j.l. kwamen de heeren te rug in Amsterdam en mr. Engels vroeg hen naar hun bevindingen. De beide heeren weigerden toen hun oppersten chef eenige inlichtingen te verstrekken. Zij beweerden tot geheimhouding ver plicht te zijn en beriepen zich voorts op een regeeringsopdracht. Mr. Engela heeft hun daarna gelast al hun bevin dingen in een proces-verbaal neer t« leggen. Een der beide hulpredhercheurs vroeg daarop, wat er met hem zou gebeuren, indien hij weigerde zijn bevindingen op papier te zetten. „Dat beteekent onmiddellijk ont slag", antwoordde mr. Engels. „Dan weiger ik", antwoordde de hulp rechercheur, waarop hij met zijn collega inderdaad is ontslagen. (A.N.P.) Zooals wij reeds in ons nummer van Woensdag j.l. vermeldden, werd de tweede tenor van de Amsterdamsche Opera, Chris Reumer Dinsdagavond vlak voor de voor stelling ontvoerd en eerst in de Haar lemmermeer losgelaten. Het feit, dat een vorige uitvoering van de Amsterdamsche Opera verstoord werd door het loslaten van witte muizen in de zaal zette de Amsterdamsche politleher- sens aan het werk. De witte muizenman nen waren twee chauffeurs van Volks herstel en hun signalement was bekend. Chris Reumer had de gezichten van zU«* kidnappers eveneens goed in zich opge nomen en zoo kon de laatste schakel in den ketting dezer wandaad gelegd worden. De directie van Volksherstel te Am sterdam, uiteraard volkomen verrast, ver leende alle mogelijke medewerking. De twee chauffeurs konden Vrijdagmorgen gearresteerd worden Hitler-Jugend „De Groene Knop" 350 leden der voormalige Duitsche Hitler-Jugend organisatie zijn in de Fransche bezettingszone gearresteerd onder beschuldiging, getracht te heb ben de nationaal-socialistische jeugd organisatie te doen herleven met het doel, sabotagehandelingen en aansla gen te plegen togen de bezettende macht en de verstandhouding tusschen de geallieerden onderling te vertroe belen. De illegale organisatie van deze groep was nog in het eerste stadium toen zij werd ontdekt en door massa- arrestaties onschadelijk gemaakt. De leden van den bond waren herkenbaar aan een speld met groenen knop, die zij op hun jas droegen. Dank zij de op lettendheid en de nauwgezette contro le is aldus verhinderd dat deze groene knop kon ontluiken tot een gewas, dot den geallieerden over het hoofd had kunnen groeien. Nieuwe overeenkomst Rusland—Cliina Naar (het Chincesche persbureau „Cen tral News" meldt. Is tusschen de Chinee- sche centrale regeering en den stafchef van de evacuccrende Russische troepen een belangrijke nieuwe overeenkomst tot stand gekomen ten aanzien van het hand haven van de orde in Mnntsjoerlje. PARTIJ VAN DE VRIJHEID. In een vergadering Is een afdeellng Zand- voort van de Partij van de Vrijheid opge richt, onder voorlooplg voorzitterschap var Dr. C. A. van Pinassen. Een definitief be stuur zal op een binnenkort te houden le denvergadering worden gekozen. Het voot - loopig secretariaat wordt waargenomen d-«»i G. Tates, Zandvoortschetaan 10, te Zandvooi t.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1