Haarlems Dagblad Raadselen rond Perzië Onze Sport Een mysterieuze Regeeringsverklaring Heden weer Veiligheidsraad Communistische successen in Mantsjoerije «rtc .Taargrang No. 1R!ltf Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154. Telef. 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 1 A Iilrecteur-Hoofdredac flobert Pecreboom WnHdnK 2a \\y Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4.— Postgiro 273107 Tel.: Redactie 10600 Dir -Hoofdred. 15054 O EN halt millioen kaarten zijn aange- vraagd voor den wedstrijd Neder landBelgië te Amsterdam en die ontzag lijke belangstelling is verklaarbaar, nadat het voetballievende publiek zooveel jaren van dit hoogtepunt verstoken is geweest. De meesten zullen zich met luisteren aan de radio tevreden moeten stellen en aan gezien er evenmin genoeg radiotoestellen als plaatsen in het Stadion zijn, zullen zich menigmaal geheele kringen van Klisteraars vormen. Velen zullen zich met weemoed Han Hollander herinneren, die als omroeper van landenwedstrijden on geëvenaard was. Aan belangstelling voor voetbalwedstrij den ontbreekt het evenmin als vóór den oorlog en de hardnekkige supporters zul len hun liefhebberij in den zomer kunnen voortzetten, want de competities zijn zelfs nu, tegen het eind van April, nog lang niet uitgespeeld en als het eenmaal zoover zal zijn moeten de promotie- en kampioens wedstrijden nog volgen. Als het straks warmer weer wordt zal de groote vertra ging in de afwerking van hel voetbalsei zoen haar nadeelen doen gevoelen. Dit is geen zomerspel en het is te hopen dat in komende jaren de Voetbalbond erin zal slagen om zijn programma met meer voor- uitzienden blik op te stellen en de be oefening van de zomersporten niet zoo te bemoeilijken, als nu in vele gevallen het gevolg moet zijn. Van grooter belang dan deze seizoens verwarring is een andere overweging, die onze sport geldt. De aanvraag van een half millioen kaarten voor den voetbal wedstrijd Nederland—België zou namelijk aanleiding kunnen geven tot een volkomen onjuisten indruk van de sportbeoefening in Nederland. Die is niet groot. Zij schiet zelfs deerlijk te kort. Dat halve millioen kaarten bewijst alleen, dat veel menschen zin hebben om een spannenden wedstrijd te zien. Aan liefhebberij voor een interes sant kijkspel ontbreekt het niet. Maar het percentage van onze jeugd, dat sport actief beoefent, is veel te laag. De gevolgen van dit nadeel zijn vóór den oorlog al duidelijk gebleken, het dui delijkst in de ontstellende resultaten bij keuringen. Vele medici zijn er dan ook van overtuigd, dat bevordering van sport beoefening door de jeugd een van de drin gendste eischen van onzen tijd is. Wie daar belangstelling voor heeft en alleen op voetbal let. zal misschien den indruk krij gen, dat het nog wel meevalt Want bij deze populairste aller takken van sport is tenminste van groote getallen sprake. Gaat men evenwel de andere na dan staat men verbaasd over de lage leden-totalen van vele nationale sportbonden. In ver schillende gevallen beperken die zich tot enkele duizenden, Zij staan in geen aan nemelijke verhouding tot een bevolkings totaal van negen millioen. Het voetbalspel mpge het populairste zijn. maar het zal nimmer in dit groote tekort aan sportbeoefening kunnen voor zien. Vele kinderen hebben geen aanleg voor balspelen, maar zijn wel voor andere takken van sport geschikt. Anderen heb ben maar een beperkten aanleg, brengen het derhalve op de voetbalvelden niet ver in de kunst en geven het daarom spoedig op. Dat is begrijpelijk, want niemand heeft er plezier in, om als hij de kinderjaren achter zich heeft temidden van kinderen te blijven voortkrukken. Als men de sportbeoefening wil uitbrei den moet dat over de geheele linie gebeu ren, opdat voor alle jongeren de ruimste mogelijkheid bestaat om naar hun aanleg en voorkeur te kiezen.' Dit lijkt mij een essentieel? voorwaarde om succes te be halen en het beste zou zijn, als in alle tak. ken van sport daartoe medewerking werd verleend. Dat de overheid zich voor de zaak interesseert, door den aanleg van sportterreinen te bevorderen en in nood zakelijke gevallen met subsidies te steu nen is natuurlijk van het grootste belang. Dat de school de sport steunt en aan moedigt is van niet minder beteckenis. Maar de sportbonden zelf kunnen ook heel veel tot verbetering in den toestand bij dragen. Daartoe is het noodig dat de oud bakken en on-democratische opvatting, waarbij sommige takken van sport slechts beoefend worden door een beperkten kring, verlaten wordt. Het wil mij voor komen dat de tijden rijp zijn voor in grijpende verbetering op dit gebied en dat de bonden- zelf het initiatief zouden moe ten nemen, door een onderzoek in te stel len naar de mogelijkheden van uitbreiding van hun sport. Kosten van clubgebouwen en materiaal zullen bezwaren opleveren. Die zijn. als er eenmaal een sterk streven in de goede richting bestaat, op den duur te overwinnen. Ik denk bijvoorbeeld aan de diverse takken van watersport: typisch- Hollandsch in ons waterland, veel te wei nig beoefend en bij uitstek gezond en be vorderlijk voor levenslust en arbeids vreugde Ik neem er een enkel voorbeeld trit: de roeisport. In verschillende andere landen wordt die allang ook door arbei ders beoefend. Waarom zou de Nederland- ache Roeibond, in overleg met de vereeni- gingen, niet het initiatief nemen tot de oprichting van arbciders-roeivereenigin- gen? Op het moment is er nog gebrek aan materiaal. De bestaande vercenigingen hebben het. voor het grootste deel, moei lijk. Maar binnen één of twee jaar zal dat al heel anders zijn. Laat men dien tijd te baat nemen om de zaak goed voor te be reiden. Ook op het gebied van de zeilsport zou nog veel te doen zijn. Er zijn meer Een regeeringsverklaring van den Perzischen premier Ghavam es Sulta- neh die Maandag werd uitgegeven, heeft in buitenlandsche kringen opzien gebaard. De verklaring somt zonder nadere uiteenzetting een aantal punten van overeenstemming tusschen Teheran en Azerbeidsjan op, waarvan men niet weet of ze het resultaat dan wel de basis vormen van een eventueele be spreking tusschen de autoriteiten te Teheran en de Azerbeidsjansche be stuurders. Deze regeeringsverklaring houdt o.a. in: ..De officieele taal in geheel Perzië blijft het Perzisch: in Azerbeidsjan kunnen sommige autoriteiten zich van twee talen bedienen en het onderwijs in de eerste vijf klassen der gewone school zal in het Azerbeidsjanseh ge schieden; liet aantal Azerbeidsjansche afgevaardigden in liet nieuwe Perzische parlement zal zoo spoedig mogelijk in overeenstemming worden gebracht met het zielenaantal der Azerbeidsjansche bevolking: de bevelhebbers van leger en politie in Azerbeidsjan worden dooi de centrale regeering benoemd: de de mocratische organisaties in Azerbeids jan zullen even vrij zijn als elders in Perzië; er worden geen maatregelen genomen tegen de aanhangers van de „democratische beweging". De Britsche regeering heeft zich reeds langs diplomatieken weg gewend tot de Perzische regeering met het verzoek om inlichtingen over deze duistere kwestie. Burgeroorlog? Volgens een telegram aan „News of the world" dat afkomstig is van haar correspondent Wyndham, die zich in Irak bevindt na een reis door Perzië, zijn gevechten aan den gang in de Per zische provincie Hamadan tusschen de regeeringstroepen en het „democrati sche leger", dat uitgerust is met Sovjet wapens. Bovendien vechten in de pro vincie Ardelan de regeeringstroepen tegen een bandieten horde die de pas gestichte republiek Koedistan vertegen woordigt. Een aantal meisjes, die in een spoed cursus van 5 maanden door hot Ned. Itoodc Kruis zijn opgeleid als liulpver- pleegster en die deel uitmaken van een aantal van 240, die In de komende maanden naar Indonesië zullen vertrek ken om de geïnterneerden in dc kampen te verzorgen, is met een „skymaster" van Selilpliol vertrokken. (1*) Besprekingen op St. Hubertus loopen ten einde De Indonesische delegatie zal 25 April uit Nederland vertrekken. De loopende zaken in Indonesië ver- clschen de aanwezigheid aldaar van de leden der delegatie. De terugkeer van dr. Van Mook uit Engeland is daarom vervroegd: hij keert vandaag naar 's-Graven- hage terug. De laatste besprekin gen tusschen de Nederlandsche re- geering en de Indonesische delega tie zullen Woensdagmorgen te 's-Gravenhage worden gehouden. De Perzische regeering, aldus Wynd ham, censureert alle telegrammen en verhindert dat het nieuws van deze twee „burgeroorlogen" naar buiten be kend wordt. Russische druk op Teheran. Volgens United Press heeft Michael Foot, die tezamen met een ander En- gelsch parlementslid een bezoek aan Perzië heeft gebracht om te onderzoe ken, in hoeverre de berichten over den toestand aldaar met de werkelijkheid overeenstemden, stellig verklaard dat volgens hem de Russen een enormen druk op de regeering van Teheran hebben uitgeoefend wat leidde tot het intrekken van de Perzische klacht bij den Veiligheidsraad. Foot was er van overtuigd dat de regeling van het Per zische geschil geen succes voor de Ver- eenigde Volken beteekent, doch dat de Russen hun voornaamste doelstellingen hebben bereikt. Zij hebben de oliecon cessies, zij oefenen invloed uit in Azer beidsjan die ongetwijfeld ook na de ontruiming van dit gebied zal blijven bestaan en zij hebben invloed in het Perzische parlement. Foot bepleitte het zenden van een geallieerde commissie die de volledige ontruiming van Azer beidsjan moet controleeren en toezien op de verkiezingen. „Engeland's eerste econoom"" overleden Lord Keynes, de bekende Britsche econoom en financieel deskundige, die zich reeds na den eersten wereldoorlog deed kennen als een vooruitziend rea list door de economische rampen te voorspellen die op de Parijsche vredes conferentie hun grondslag vonden, is op twee-en-zestigjarigen leeftijd plot seling overleden. Ook in den tweeden wereldoorlog stelde hij zijn economische en finan- cieele gaven in dienst van zijn land en hij ging naar Amerika om te onderhan delen over de leen- en pachtwet la ter voerde hij de besprekingen over de groote Amerikaansche leening. Lord Keynes is adviseur van de Britsche schatkist geweest en heeft aan het hoofd van de Bank of England gestaan. President Roosevelt heeft zijn ..New Deal" politiek in eenige opzichten ge baseerd op de theorieën, die Lord Key nes ontwikkelde. 100.000 Joden zouden vergunning krügen naar Palestina te gein, tengevolge van een beslissing der Anglo-Amerikaansche onder zoekcommissie, meldt de New-York Times. De fusie tusschen communisten en sociaal-democraten In de Russische zone in Duitsehland Is op eersten Paaschdag be krachtigd. Een Noorsch stoomschip is op eersten Paaschdag bij de Lofoten ontploft en gezon ken, waarbij 14 opvarenden omkwamen. Nog deze week beslissingen Na hel Paaschreces zal de Veilig heidsraad hedenavond weer bijeenko men. Men verwacht dat nog deze week definitieve besluiten zullen worden ge nomen in de twee belangrijkste kwes ties dei- agenda: Spanje en Perzië Onmiddellijk na de opening van de zitting komt het Russische voorstel om „Perzië" van de agenda te schrappen, aan de orde en wanneer niet op het laatste moment een wijziging komt in de houding der gedelegeerden, zal het voorstel met acht tegen drie stemmen worden verworpen. Wat de Spaansche kwestie betreft, neemt men volgens Un. Press aan dat de Australische motie waarin een on derzoek naar het Franco-regiem wordt voorgesteld, steeds meer voorstanders krijgt zoodat het mogelijk is, dat deze aangelegenheid zal worden toever trouwd aan een studiecommissie, te vormen uit den raad zelf, die moet na gaan in hoeverre behandeling der Spaansche kwestie onder de bevoegd heid van den raad valt en of het Fran co-regiem een bedreiging van den vre de en de veiligheid vormt. Un. Press verneemt nader dat intus- schen besprekingen aan den gang zijn over de Spaansche kwestie tusschen Engeland, Frankrijk en de Vereenigdc Staten, waarvan het doel is, een ge meenschappelijke politiek te bereiken die in den Veiligheidsraad tot uiting zou komen. Rusland zou. volgens wel ingelichte kringen, niet aan deze be sprekingen deelnemen omdat bet geen betrekkingen met Franco onderhoudt. TOENEMENDE GRENS- SPANNING. U. P.-telegrammen uit Madrid mel den, dat de spanning langs de geheele Spaansche grens is toegenomen door gewapende acties van communistische gueriilagroepen, die van Fransche bases opereeren en daarbij het Spaansche ge- talckcn van sport die zich zouden kunnen uitbreiden. Ik zal ze niet gaan opsommen. Hoofdzaak, voor vandaag, is de gedachte naar voren te brengen. Geef onze geheel' jeugd de kans op ieder sportgebied! II hoop dat daar een beweging voor zal ont staan. R- P- bied binnendringen. Zoo zegt de „Daily Telegraph" van betrouwbare zijde uit Barcelona vernomen te hebben, dat „Spaansche maquis" een aantal opera ties hebben uitgevoerd in het distinct Benasque bij Jaca in Opper-Aragon. De toenemende actie der communis ten aan de F ra nsch-Spaansche grens heeft volgens welingelichte zijde een aanzienlijke onrust in officieele krin gen te Madrid teweeggebracht re geering van Franco heeft in de a.geloo- pen week tot tweemaal toe de aandacht der Engeische en Amerikaansche di plomaten g- /estigd op de vijandelijke activiteit van „Spaansche vluchtelin gen en anderen" in het grensgebied der Pyreneeën. De correspondent voegt hieraan toe, dat vertegenwoordigers dei- geallieerden reeds op eigen initiatief een onderzoek in het grensgebied heb ben ingesteld en hun bevindingen aan Londen en Washington medegedeeld. Japaiisch kabinet afgetreden Conlltlc-reg coring verwacht. De zittende Japansche regeering- Sjidehara heeft de consequenties ge trokken uit de verkiezingsuitslagen en is in haar geheel afgetreden. De keizer heeft het ontslagaanbod, dat hem door Sjidehara werd overhan digd, aanvaard, doch geen bevel uitge vaardigd tot het vormen van een nieuw kabinet. Sjidehara zal besprekingen voeren met de leiders der drie partijen, die als meerderheidspartijen uit dc verkiezin gen kwamen: de progressieve, de libe rale en de sociaal-democratische partij. Ongetwijfeld zal het de bedoeling zijn. een coalitie-kabinet uit deze partijen te vormen, waarbij Sjidehara als verte genwoordiger der progressieve partij opnieuw kabinetsformateur zou kun nen zijn. Tsjangtsjoen ingenomen, Charbin bedreigd Zoowei van communistische als re- geerlngszijde komen berichten over den toestand in Mantsjoerije, die wij zen op een ontwikkeling, waarbij het steeds duidelijker wordt dat de com munistische troepen de soldaten van Tsjang Kaï Tsjek een slag voor zijn bij het in bezit nemen der Mantsjoerijsche steden, die door de Russen in ijltempo worden ontruimd. Tsjangtsjoen, de hoofdstad van Mant sjoerije, is gevallen en bevindt zich in handen van de communisten. Dit wordt ook van de zijde der centrale regeering toegegeven. Op 18 April trokken de communistische troepen de stad bin nen. nadat z.ii het betrekkelijk geringe garnizoen hadden overmeesterd. De Chineesche regeeringstroepen rukken op in de l ichting van de stad langs de spoorlijn uit Moèkden; zij zullen waar schijnlijk niet voor Vrijdag in de na bijheid van Tsjangtsjoen arnveeren en de communisten zullen pogen hen reeds eerder tegen te houden, zoodat een re gelrechte veldslag in de buurt van de hoofdstad onvermijdelijk lijkt. Intusschen melden de communisten dat zij ook Gharbin spoedig zullen heb ben bezet. Zij wachten nog op het ver trek van de laatste Russische troepen uit deze stad, die waarschijnlijk a.s. Donderdag zullen ovacueeren. Tevens zou Fakoe, noordelijk van Moekden, m communistische handen zijn, nadat het oorspronkelijk door de regeeringstroe pen was bezet, die er op 4 April ].L binnentrokken. Volgens United Press meldt het nieuws agentschap der Chineesche centrale re geering. dat de communisten bij de ge vechten in Tsjangtsjoen gebruik maak ten van mlddelzwal-e tanks, die be stuurd werden door „officieren van een bepaald land" terwijl de tanks zelf blijkbaar „door een bepaald land ver schaft zijn.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1