Vredespaleis weer symbool van den Vrede f Er is wei Internationaal Gerechtshof begint zijn taak. Hel Internationale Gerechtshof in het Vredespaleis te 's-Gravenhage is plech tig geopend in tegenwoordigheid van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Vijftien rechters van vijftien landen legden de gelofte af, dat zij zich ge heel zullen wijden aan de zaak van het recht. Een leger van internationale cor respondenten en fotografen, zooals Ne derland in jaren niet bijeen zag. ver sterkte nog de sfeer van veeltalige in- ternationaliteit. „Door een plechtigheid ais deze zien wij, zonder twijfel, de grootheid van de gevaren, die wij geloopen hebben en de belooning voor ons lijden en de over winning, die -wij hebben bevochten. Indien wij bij ongeluk den oorlog ver loren hadden, zou er dan ooit nog een Internationaal Gerechtshof geweest zijn?" vroeg de Belgische minister Spaak, president van de algemeene vergadering der Vereenigde Naties, in zijn openingsrede. „Ik zou niet durven verzekeren, dat het Internationale Ge rechtshof het belangrijkste organisme van de Vereenigde Naties is, maar wel, dat er in ieder geval geen belangrijker zijn". MIN. VAN ROYEN SPREEKT. M'nister Van Royen heette namens de Nederlandsehc regeering het Inter nationaal Gerechtshof welkom bij zijn eerste zitting. Hij zeide tot besluit van zijn redevoering: „Het Nederlandsche volk, en niet alleen het Nederlandsche volk. maar alle volken der wereld zien naar U op met het vaste geloof, dat gij vertrouwen zult weten te wekken in de rechtspraak van het Internationale Gerechtshof, dat gij aan de organisatie, die beoogt den rede in de wereld te verzekeren, een hechten hoekpijler zult verschaffen en daarmede den staten den weg naar een vreedzame samenleving zult effenen. Moge daarbij, naar spreuk, waarop bij het betreden van dit gebouw uw oog zal zijn gevallen, de zon der gerechtigheid U verlichten. op school Brinta met v arme melk tomaten- of vruehten- ip, is een ideaal kinder- voedsel, dat Uw kleuters in de pauze gemakkelijk zelf kunnen bereiden! NU ZONDER BONI Itazzia in <lon Vijfhoek Dc Haarlemsche C.C.D. organiseerde hedenmorgen, met hulp van de politie, een razzia in den Vijfhoek. Alle uitgangen varen afgezet door politie, die onverbid delijk iedereen van het terrein van de actie weghield en bewoners belette zich te verwijderen. De ambtenaren gingen in ploegjee de huizen binnen op zoek naar zwarte goederen. Er kon het een en ander in beslag genomen worden, het resultaat was bevredigend Overigens was er van sensatie nauwelijks iets te bespeuren, In de straatjes, waar de lentezon tegen de oude gevels kaatste, bekommerde de jeugd zich nergens om. dan om touwtje springen en wat verder der jeugd is. 6000 paar kousen gestolen 6000 paar kousen zijn gestolen bij een kousenfnbriek te Hengelo door twee man nen, die zich uitgaven voor vertegenwoor digers van Gcrzon. Zij namen de partij in hun auto mee en verdwenen. Een uur later kwamen er weer twee vertegen woordigers van Gerzon, maar dat waren de echte. Directeur Politieke Zaken Mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer ot Oosterhout, buitengewoon gevolmach tigde ambassadeur tot voor kort werk- gezant bij H.M.'s ambassade te Washington, Ls werkzaam gesteld aan het departement van Buitenlandsehe Zaken, waar hij zal optreden als chef der di rectie politieke zaken. Het Nederlandsche volk smeekt God's zegen af over uwe werkzaamheid". Nadat de burgemeester van 's-Gra- venhage, rar. S. J. de Monchy, de groote vreugde van het gemeentebestuur van de Residentie bij het weer in gebruik nemen van het Vredespaleis had be schreven. hield de president, mr. Guer rero, zijn slotrede, waarin hij getuigde van het diepe begrip van de rechters voor de verantwoordelijkheid, die zij op zich hebben genomen. Daarop werd de zitting gesloten. Tot de belangrijkste organen van de Vereenigde Naties behoort ontegenzeg gelijk het Ihternationale Gerechtshof, Het ware dwaasheid de oogen te wil len sluiten voor het feit, dat in het tusschen-staatsche leven de politiek en de machtsfactor nog steeds een duch tig woordje meespreken. Maar juist omdat dit zoo is, bestaat er des te meer behoefte aan de mogelijkheid op onpartijdige wijze geschillen van in ternationalen aard volgens de verhe ven beginselen van het Recht te doen beslissen. Dit nu behoort tot de laak van het door den Veiligheidsraad en de Ver gadering van de Vereenigde Naties voor den tijd van 9 jaar gekozen Interna tionale Gerechtshof om de drie jaar treedt 1/3 van de 15 rechters af: ze zijn terstond herkiesbaar dat voorts omtrent door die en andere organen aanhangig gemaakte rechtsvragen ad viezen heeft uit te brengen. Praktisch verschilt de advies-procedure nauwe lijks van de behandeling van een te berechten geschil en onder het door den Volkenbond destijds in het leven geroepen Permanente Hof van Inter nationale Justitie, heelt de ervaring geleerd, dat men zich steeds aan de ad viezen van de rechters in het Vredes paleis hield. Dat oude Hof had zich in de kleine 20 jaar gedurende welk? het werkzaam is geweest, groot gezag verworven en wist zeer zeker menigen dienst aan de internationale samenleving te bewij zen, door de manier waarop het voor het in acht nemen van het Recht op kwam. Nu het door een nieuw Hof vervan gen is, dat intusschen als twee droppels water op zijn voorganger gelijkt, be staat er gegronde reden voor de ver wachting. dat men in het Vredespaleis zal voortbouwen op de daar al geves tigde schoone traditie. Ook al valt het om meer dan een reden te betreuren, dat er zich thans onder de internationale rechters geen Nederlander bevindt, zoo zal toch de oprechte sympathie door een volk als het onze gekoesterd voor hen. die in ternationaal het Recht hebben te die nen en voor den door hen te verrich ten arbeid, even groot zijn als weleer. Heel Nederland roept dan ook het hoo- ge college in het Vredespaleis een hal telij k welkom toe en wenscht het alle succes toe in dienst van de geblind doekte Justitia, tot heil van de inter nationale samenleving. E. v. R. Prinselijk Paar gaat Zwitserland danken Prinses Juliana en Prins Bernhard heb ben het voornemen in de week van 20 tot 25 Mei a.s. een officieus bezoek aan Zwit serland te brengen, teneinde den dank te vertolken van het Nc-derlandschc volk voor de hulp, door Zwitseland geboden bij het reliefwerk in Nederland. St. Joris en de Padvinders Voor het eerst na den oorlog is over de geheele wereld, waar Padvinders zijn, vandaag St. Jorisdag gevierd. St. George zooals hij in feite heet, was een beroemd krijgsman in de derde eeuw. Sinds koning Richard Leeuwenhart was hij de pa troon der kruisvaarders. In de Middel eeuwen ontwikkelde zich de sage, volgens welke hij een draak doodde. Door deze sage werd hij ook tot schutsheilige voor hen, die vijanden van het Christendom bestreden. Nu is St. Joris het ridderlijke voorbeeld voor alle padvinders ter we reld. Tweede Paasehdag hield men in Haar lem ter voorbereiding van deze viering een wijdingsbijeenkomst in de Groote Kerk, waar verschillende groepen Ver kenners, Voortrekkers, Oud-padvinders, leiders en leidsters aanwezig waren, als ook vertegenwoordigers van het Ned. Padvindstersgilde. Maizena fabrikaai Duryea, maar gemakkelijk (e krijgen is ze Jog niet. De vraag is ook zoo groot en de aanvoer van grondstof nog beperkt. Wij doen ons uiterste best vermaarde De Holland-Amerikalijn loopt Boulogne weer aan Naar wij vernemen, zullen de passa giersschepen van de Holland-Amerikalijn, die den dienst tusschen Rotterdam en Amerika onderhouden, met ingang van Mei a.6. wederom Boulogne sur Mcr aan- loopen. Zooals men weet, werd deze Fran- sche havenplaats vóór den oorlog ook ge regeld. zoowel op de uit-, als op de thuis reis, door de schepen van deze maatschap pij aangeloopen. Daar de schepen op de reede van Bou logne ankeren, worden de passagiers en de bagage met behulp van z.g. tenders naar den wal of aan boord gebracht. De twee tenders van de Holland-Ame rikalijn, de „Holland" en de „France", welke door de Duitschers gedurende den oorlog tot zinken werden gebracht, zijn inmiddels gelicht en worden thans te St. Malo wederom gerepareerd en opgeknapt, zoodat zij binnenkort hun dienst weer kunnen hervatten. DE DISTRIBUTIE De periodieke uitreiking van distributie bescheiden geschiedt op Woensdag 24 April te HAARLEM voor de letters Gif t.m. Hars, te AERDENHOUT voor N t.m. Nieuws uit het buitenland In Russische fabrieken maakt men reeds op groote schaal gebruik van zonnewarmte om energie op te wekken. De prüsbeheersching in de Ver. Staten is door het Huis van Afgevaardigden getor pedeerd door amendementen, die prijsver- hooging toestaan. De Canadcesche stafchef in Nederland, generaal Lister, wordt door de Canadeesche militaire autoriteiten vastgehouden, hangen de een onderzoek van de administratie der Canadeesche strijdkrachten. Het Zwitsersche broodrantsoen zal met ingang van 1 Juni met 25 gram per dag ver laagd worden. Nieuwe Uitgaven De Zaanstreek van 1940 tot 1945. „De Zaanstreek in droeve en blijde da gen" is de titel van een herinnerings album dat de oorlogsavonturen van dc Zaanstreek in beknopten, doch suggestie- ven vorm weergeeft. Het is een interes sante fotografische documentatie gewor den, voor een groot deel aan het verzet gewijd, die weliswaar niet op volledigheid kan bogen doch een boeiend beeld geeft van verschillende indrukwekkende episo den uit de jaren 19401945. De uitgever- samensteller G. C. Huig te Zaandam, ver- dient den lof, een lezenswaardig en waar devol herinneringsdocument te hebben samengesteld, dat tesamen met zooveel andere uitgaven de reminiscentie vormt van een tijdvak der Nederlandsche ge schiedenis, waarvan ook de details niet mogen worden vergeten. H.M. de Koningin vereerde de afd. Zaanstreek van de Stich ting 19401945 met een gift in geld als waardeering voor het in de Zaanstreek verrichte werk tijdens de bezetting, zulks naar aanleiding van het Haar toegezonden album. 1 Rabarber met weinig of geen suiker. Het voorlichtingsbureau van den voedingsraad meldt: Vele huisvrouwen zouden veel vaker rabarber koopen, als de gerechten niet zooveel suiker vroe gen. Om het zure van de gerechten eenigszins weg te nemen, kan men de rabarber koken met gezuiverd krijt, dat men bij clen drogist kan koopen. Op 1 K.G. rabarber moet men niet meer dan 1 theelepel krijt gebruiken, omdat anders de kleur grauw wordt en de smaak van de rabarber achteruit gaat. Rabarber is voor onze voeding be langrijk om haar Vitamine-C-gehalte, zij kan op verschillende manieren be reid worden. We maken de rabarber schoon door ze af te spoelen en de leelijke plekken met een roestvrij mes weg te snijden. Rabarbercompote. De rabarber schoonmaken, in stuk jes van 3 a 4 c.M. snijden en in weinig water gaar koken gedurende ongeveer 15 minuten. Om het stuk gaan der stuit jes te voorkomen niet roeren. Het vocht op smaak afmaken met suiker en iets bij binden met aardappelmeel. Rabarber met rozijnen. 1 K.G. rabarber, 50 gr. rozijnen. De rabarber schoonmaken, fijn snijden en gaar koken met de gewasschen ge weekte rozijnen. Het weekwater mee koken. De rabarber tot moes roeren en in een schaal doen. Voor dit gerecht is geen suiker noodig. omdat de rozijnen zoet zjjn. Rabarber met vanillevla. 3/4 K.G. rabarber en suiker naar smaak, \'2 liter (ongeveer 2 bekers) melk, 25 gr. (2 X V2 eetlepel) maizena, ongeveer 30 gr. (2 eetlepels) suiker. De rabarber schoonmaken, wasschen, fijn snijden, met weinig water aan de kook brengen en gaar koken. De laatste 5 minu ten liet krijt meekoken. De rabarber tot moes roeren, naar smaak suiker toevoe gen. De rabarber in een schaal doen. De melk aan de kook brengen, binden met de aangemengde maizena en op smaak met de suiker afmaken. De vla in. een schaal doen. SCHEEPSBERICHTEN Blommers<Ujk 13 v. Havana naar R'dam; Edam 15 v. Galveson vertrokken. Jan v. Goyen 17 te Antwerpen v. New York; Gouwe 17 v. Huelva n. A'dam; Quaysider 19 verw. ie R'dam v. Boston; Heemskerk pass. 17 In- virness v. Einden n. Ardrossan; Evertsen 16 le Grangemouth v. Emden; Java 17 v. Midd- lesbro n. Dublin; Mr. Linthorst Homan 17 to Lissabon v. Oporto; Ton S. 17 v. Lissabon n. R'dam; Eban 15 te Antwerpen v. Kopenhagen; Junior 15 v. Antwerpen n. Vilvoorde; Oranje iü te Penang v. Colombo vertrokken 17; Te gelberg 17 van Southampton; Tabian 13 van San Francisco; Noesaniwi 15 v. Mombassa; Jan Steen 17 te Antw.; Theseus 27 v. Paler- 10 n. Setubal; Rijnstroom 17 v. Londen; .oppersum 16 te Newport; Nigerstroom 15 te Port Bouet; Tablnta 20 van Amsterdam; Mapia 12 van Vancouver; Bantam 18 van Paramaribo; Weltevreden 18 te Batavia; Lim burg 18 van Vancouver; Kota Gede 18 Perim gepass. Turnver. „Santpoort" Tot directeur van bovengenoemde vereeniging is benoemd de heer Bruns, die na het vertrek van den heer Mars man reeds geruimen tijd met de leiding belast was. De Repatrieerlng De Nieuw-Holland is op Tweeden Paasehdag met repatrieerende uit Bangkok naar Nederland vertrokken. Een ongeluk Op een familiefeestje in Rotterdam hield een sergeant van den Luchtvaartdienst een voordracht, waarbij hij zijn revolver moest gebruiken. Hij vergat dat er nog een patroon in zat en in het vuur van zijn voordracht schoot hij zichzelf in de borst. Ernstig gewond is hij in het Zie kenhuis opgenomen. Werk bij Vredestein hervat Boekaankondiging Bij de N.V. Uitg. Mij. Kluwer te Deven ter is een nieuwe spoedcursus Engeische taal verschenen in twee beknopte deeltjes Het werk, dat verzorgd is door de heeren H. R. Kruger en H. F. F. Dagelet, leeraren M.O. is ook geschikt voor zelfstudie, mede doordat de tekst voorzien is van uit- spraak-teekens (Prijs f 3 per deeltje). In de serie In den Houttuyn is bij Bur- gersdijk en Niermans te Leiden als num mer 10 verschenen „Stereometrie van de Hollandsche Ziel" door dr. H. W van Tricht, rector van het Lorentz-lyceum te Eindhoven. In dit werkje wordt een 6Cherp omlijnd beeld van het Nederlandsche volkskarak ter gegeven, steunend op markante figu ren uit het verleden; het geeft tenslotte een afspiegeling van den Nederlander vïfi heden. Een boekje waarin men zichzelf kan herkennen. AGENDA DINSDAG 23 APRII. Weerbericht Geldig tot Woensdagavond. Hedenavond en nacht: Koudfrontpassage met plaat selijk eenige regen. Morgen: wisselende bewolking met hier en daar enkele buien, Matige, in het Noorden des lands tijde lijk krachtige wind tusschen West en Noord-West, Frisch weer. Stadsschouwburg: Comedia. Professor K!e- now. 20 uur. Gem. Concertzaal: Bal, 21 uur. Rembrandt: One night of Love, 14. 10 15. 10 en 21.15 uur (14 J.). Palace: De Dorpsdetec tive, 14. 16.15, 19 en 21.15 uur (14 j.) Luxor: Marco Polo, 14. 16.15. 19 en 21.15 uur (14 j.). Frans Hals: Zet 'm op George. 14. 16.30, 19 en Hedenmorgen zijn alle arbeiders van de 2115 uur' "*®vlae: Indra, 14.30 en 20 uur. N.V. Rubberfabrieken Vrede-tein to I woensdag 21 APRIL, Loosdutam weer aai. hel werk gcSaan. «"SSSeflj/MnSliy"' Om het (lagelijkscli brood Wat «le bezittende voor de arino landen doen. De Britsche regeering heeft 200.000 ton groan afgestaan voor de noodlij dende landen; hiervan gaan 60.000 ton naar Duit/schland, 60.000 ton naar de UNRRA, 60.0000 naar Britsch-lndië en 20.000 ton naar andere noodlijdende gebieden. Canada heeft de binnenlandsche toe wijzing van tarwe aan de bloem berei dende fabrieken met J0 procent ver minderd, terwijl de hoeveelheid die voor alcoholische dranken werd ge bruikt, met 50 procent verminderd werd. Nieuws van Java 16 Libertyschepen zijn uit Japan naar Ned.-Indi'i vertrokken om gebruikt te worden bij de evacuatie van de Japan- neezen, die thans uit het binnenland van Java is begonnen. In den nacht marchee- ren Japansche colonnes naar Tegal en Probolinggo, vanwaar zij per schip naar Galang zullen worden vervoerd. Geen en kel schip met Japanneezen heeft deze havens echter nog verlaten. Generaal Stopford is vandaag naar Sin gapore vertrokken. De nieuwe tijdelijke opperbevelhebber der Geallieerde strijd krachten in Ned.-Indië, gen.-maj. E. Man- sergh, deed hem uitgeleide. Detachementen van de T.R.I. en de In donesische burgerpolitie bij Buitenzorg en Soekaboemi doen een overval op een ben de bandieten, welke aangevoerd wordt door twee Japansche deserteurs, die schul dig zijn aan een moord op drie Australi sche leden van de commissie tot opsporing van oorlogsmisdaden. Het lijk van een van hen, sqiadron-lcader Birchall, is gevonden en naar Batavia overgebracht. Aldaar zal hij morgen met militaire eer begraven worden.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2