Geen KLM-Vliegtuig neergestort Met loeiende sirene Voor 1300 bonnen Paascheitjes 23 April de eerste voedselpakketten boven Nederland Feiten en cijfers over Walcheren J, I Dinsdag 23 April 1ft 16 Van Reuter werd Maandagavond uit Bern een bericht ontvangen, volgens hetwelk een K.L.M-vliegtuig Maan dagochtend ten Noorden van het meer van Genève zou zijn neergestort en drie inzittenden zouden zijn gedood Bij informatie bij de K.L.M. werd ons medegedeeld, dat het lijnvliegtuig uit Genève Maandag in goede orde op Schiphol was gearriveerd en dat geen toestel naar Genève was vertrokken, zoodat het verongelukte vliegtuig geen toestel van de K.L.M. kan zijn. 15 Mei onherroepelijke datum De mogelijkheid tot na-inlevering van buiten omloop gesteld papiergeld staat nog slechts open tot 15 Mei a.s. De daarvoor bestemde en bij de kanto ren van de Nederlandsche Bank ver krijgbaar gestelde formulieren worden na dien datum niet meer afgegeven. Directe luchtverbinding Eindhoven—Londen Ook al met het oog op de groote be langen. die de Phi lips-fabrieken (voor wie de K.L.M. in Eindhoven een steeds grooter aantal passagiers naar alle windstreken vervoert) daarbij hebben, heeft de Kon. Luchtvaart Mij. een pro ject ontworpen voor een directe lucht verbinding tusschen Eindhoven en Lon den. Men kampt op het oogenbhk nog met gebrek aan vliegtuigmateriaal. maar zoo eenigszins mogelijk zal nog dezen zomer de nieuwe luchtlijn worden ge opend. Japansche voorraden on Haïmalieira ontdekt Toen een verkenningsvlucht gemaakt weid door Nederlandsche vliegtuigen, zijn op Halmaheira groote Japansche oliedepöts ontdekt, welke voorraden spoedig door de Nederlanders zijn overgenomen. De voorraden omvatten 100.000 gallons autobenzine. 300.000 gallons vliegtuigbenzine, 60.000 gallons smeerolie en 1300 gallons brandpetro- leum. Radiomateriaal opgespoord De politie heeft zoowel Ln Hilversum als in Den Haag een groote hoeveel heid „ondergedoken" zender- en ont- vangmateriaal achterhaald, dat voor de bevrijding in gebruik was bij de Rundfunk Betreuungsstellen te Hilver sum. Zes weken voor de bevrijding moest deze instelling naar Den Haag uitwijken. Bij deze gelegenheid hoeft men getracht materiaal te verbergen met het doel dit bij een gunstige gele genheid clandestien naar Duitschland te vervoeren. Een aantal Nederlanders heeft daarbij hand- en spandiensten verricht. In Hilversum zijn op verschillende adressen zes en in Den Haag vijf kis ten met radiotechnisch materiaal ge vonden. Vijf personen werden gear resteerd, die ter beschikking zijn ge steld van de P.R.A. te Hilversum. Rijvergunningen ingetrokken Na afloop van de draverijen te Hil versum vonden tientallen autobezit ters. die met den wagen naar de ocur- ses waren gekomen, bij hun auto een controleur van de Rijksverkeersinspec tie op hen wachten. De controledienst der R.V.I, was met een flink aantal mannen opgekomen om de noodzake lijkheid van het gebruik der autos te onderzoeken. Tientallen bezitters van auto's en motoren zagen hun rijver gunning ingetrokken, daar zij, ondanks de vele waarschuwingen, toch een overbodig gebruik van hun vervoermid del hadden gemaakt. „Zang en Vriendschap'* Burgemeester Reiiiahln eere- voorzitter. Bij het bestuur der Koninklijke Lie dertafel ..Zang en Vriendschap" is be richt ingekomen, dat de heer M. A. Reinalda. burgemeester van Haarlem, het eere-voorzittersohap der vereeni- ging heeft aanvaard. De installatie van den nieuwen eere voorzitter zal zeer binnenkort plaats vinden. Voorbarig Reuterbericht? Het door Reuter verspreide bericht, dat brigade-generaal J. F. Lister, die na de bevrijding eenigen tijd stafchef van de Canadeesche strijdkrachten in Nederland is geweest, door de militaire autoriteiten wordt vastgehouden in ver band met een onderzoek naar de admi nistratie van het Canadeesche leger in Nooit!-West Europa, wordt door wel ingelichte Canadeesche kringen te Am sterdam uiterst voorbarig en zelfs on juist genoemd, Beethoven-Cyclus De Haarlemsche Orkest Vereeniging zal, afwisselend in de Groote Kerk en de Ge meentelijke Concertzaal een Beethoven- Cyclus ten gehoore brengen. De cyclus be« glnt op den 15en Mei. wanneer in de Bavo, onder leiding van Hein Jordans o.m. Beet hoven's derde symphonie zal worden uitge voerd, den 2lsten Mei komt de zesde sympho nie ln de Concertzaal aan de beurt, eveneens onder leiding van Hein Jordans. Jan Out leidt het derde concert ln de zelfde zaal op 24 Mei, waar de zevende symphonie op het program ma slaat. Tenslotte vormen de eerste en de negende symphonie (met slotkoor) het pro gramma van den laatsten avond in de Groo te Kerk op den 21en Mei. Ook dit concert za! onder leiding van Jan Out ten gehoore wor den gebracht. Alle uitvoeringen beginnen om 2D uur, terwijl verschillende solisten nun medewerking verleenen. De Dultschers hebben met verbazing een knalrood gelakte brandweerauto na geoogd. die onder de Hollandsche drie kleur en met loeiende sirene van Det- mold naar ons land reed. Het was een autospuit van de gemeente Voorhout, die als eerste vertegenwoordiger van het door de Dultschers geroofde Nederlandsche brandweerpiaterlaal repatrieerde. Naar het vaderland terugkeerende landgenoo- ten hadden den wagen in Detmold ont dekt. In Den Haag werd de roode Ford har telijk ontvangen. Hij verkeerde in prima staat, aangezien htj nog bij de Dult schers ln gebruik was Zij hadden er den avond voor zijn terugkeer nog een brand mee geblusclit. Twee Haarlemsche vrouwen werden door de recherche gearresteerd, daar zij ervan verdacht werden, groote hoeveel heden versnaperingsbonnen uit een Haar lemsche broodbakkelij te hebben ont vreemd. Het spoor van dezen diefstal werd ge vonden. doordat de dames dezer dagen groote hoeveelheden „zoete papiertjes" in een winkel wilden 'omruilen De twee snoeplustige leden van een snoeplustige sexe bekenden 1300 versnaperingsbonnen te hebben gestolen. „La Vita Nuova" Op Woensdag 24 April zal het H.O.V.-Koor, tesamen met de H O V., een uitvoering ge ven van het kooi werk „La Vita Nuova" vai E. Wolf—Ferrari, ln de Gemeentelijke Con certzaal te Haarlem. De tekst hiervoor werd geschreven door Dante-Alleghien. Solistische medewerking wordt verleend door Hélène Ludolph, sopraan; Lucien Lou- man. bariton; Joke Koeyers. piano en Albert de Klerk, orgel. Ook het Knapenboor uit de St. Lidulnakerk te Haarlem verleent hieraan zijn medewerking. Het geheel staal onder leidtng van den dirigent Jan Out. Meisjes-H B.S. helpt Indië De leerlingen van de Haarlemsche Meisjes- HBS hebben ten bate van Nederland helpt Indië ln haar schoolgebouw aan de Tempe liersstraat een bazar gehouden, die zoowel uitvoering als wat geldelijk resultaat be treft zeer geslaagd genoemd kan worden. De baten stroomden binnen via de stands, zooals de tea-room, den intelligentietest- en den verbandstand. Handwerken, huisvlijt- en an dere artikelen werden verloot en eenige jongedames bakten pannekoeken, die er in derdaad als koek in gingen. Het succes kan misschien het beste uitgedrukt worden in het saldo, dat ter beschikking van het hulpcomité gesteld zal worden: ruim f 1500. or* ï-. V Eerst als kleine stipjes, later als ge vaarlij k-groote vogels kwamen de zil veren vliegende forten over het wijde land. Het aanzwellend motorenge- druisch was als een infernaal geluid, maar ditmaal waren het geen dood en vernietiging, die de glanzende lijven boven ons brachten. De ..pathfinder" cirkelde in groote bogen boven het terrein, de bommen - luiken zwaaiden open en een regen van pakjes daalde neer op de nog kleurlooze velden. 23 April. 1945. Hon gerig Nederland heeft geschreid en ge lachen, het heeft dankend naar de lucht gezien, waar' de verblindende aluminium reuzen him zegenend werk volbrachten. In golven van vier. van drie, in lange rij vlogen de bommenwerpers over en de één na den ander strooide zijn con fetti, die snel aangroeide tot groote cartonnen pakken. Nooit zal ik vergeten, hoe op een zon- nigen voorjaarsmorgen eenige weken na de eerste pakjes de machines bo ven mijn tijdelijk huis vlogen en hun reddende last naar de aarde wierpen. Met de hand voor de oogen heb ik mijn tranen staan verbijten, heb ik een groo te prop uit mijn keel geslikt, terwijl mijn hart de groote dankbaarheid van geheel liet hongerende Westen mee- proefde. Maar lang kon ik zoo niet me- diteeren. want een suizende vracht kwam recht op de woning af. Een rof fel van doffe klappen, gerinkel van glas.... Toen ik achter het muurtje vandaan gekropen was lag de tuin be zaaid met zakken en cartons. met blik ken en uiteengespatte pakjes boter. Een witte vlek tusschen de jonge spi nazie wees de plaats aan. waar een „meelvoltreffer" ingeslagen was. Up den nok van het dak kleefde een gele vlek, door het serreraam was een oiik kaas als een gave des hemels binnen gekomen. Nieuwe golven, nieuwe „bommen nieuwe vreugde. Niemand kon binnens huis blijven alhoewel het niet van ge vaar ontbloot was, wanneer men in den etensregen bleef staan. Later werden de „droppings" georganiseerd. lucht bescherming en vrijwilligers paalden het terrein nabij de duinen van Voge lenzang af en verzamelden de duizenden „air-parcels". Ach. ja er is wel eens iets aan den strijkstok blijven hangen, maar is dat zoo'n wonder, wanneer de overvloed in een hongerig land geval- len is? De groote vogels zijn na verschei dene dagen weggebleven, jaar van 1945. maar zij hebben in ons hart een diepen voor achtergelaten, waaruit het zaad der broederschap zal moeten opschieten. Dan is er met den ma terieelen nood ook een geestelijk goed verzorgd, toen de wolken eten dwarre lend naar beneden kwamen. na Awaï aiu| y Ir. Gerber. hoofd van het strcekbureau Walcheren, sprak Zondagavond over den huidigen toestand op dit eiland. Gedurende de enkele maanden, dat het eiland nu droog ligt. zijn ongeveer lVfe millioen baksteenen gebruikt; 700 000 pan nen en 20.000 kubieke meter glas voor de noodige beschutting tegen regen en wind. Meer dan 50.000 kg draadnagels werden in het hout geslagen en 72 km electrisch draad werd aangelegd. Thans zijn van de ongeveer 7500 wonin gen in het eertijds geïnundeerde gebied wederom ruim 3000 woningen voor be woning geschikt gemaakt, drieduizend ge zinnen kregen weer een dak boven het hoofd. De huisvesting van de vele arbeiders op Walcheren is ook een moeilijk pro bleem. Zelfs uit Denemarken zijn hulp ploegen gekomen. In totaal werken onge veer 3500 bouwvakarbeiders onder leiding van 280 aannemers Voor hun hulsvesting kwamen*er eenige Zwitsersche barakken kampen, maar voldoende was het nog niet. Thans zijn weer eenige barakken kampen in aanbouw Er moeten nog 12 kampen bij komen die. naar spr hoopte, volledig bezel zullen worden door vak arbeiders Walcheren kan deze mannen niet missen. Het Amerikaan«cl»e overl>ru«*«*ingscr<»<J»<'t De particuliere banken in Amerika hebben gisteren erin toegestemd de helft van de leening aan Nederland «-an 200 millioen dollars over te nemer Ambte naren van de Export en Import Bank waren van meening, dat het aande nog grooter zou worden wanneer nog andera banken verzocht zullen worden eraan deel emen. Vandaag wordt de i>ei*-«?enheld tot deelneming gesloten en Donderdag zal worden medegedeeld hoe de leening ver deeld is. De staatkundige toestand in Indië Voor de Kon. Ver .Oost en West" werd dezer dagen een in' - 'ezing gehouden door Raden Ma« Notosoetarso er den tegenwoordiaen smo'kundlgen toestand in Indië De heer Notosoetarso in het begin van dit jaar uit Batavia naar ons land gekomen en onderhoudt een voortdurend contact me' zijn Javaan- sche landgenooten. zoodal hij in zijn cau serie de meest actueele kwesties kon be spreken. Spr. schetste, hoe Java had geleden on der de Japansche oorlogvo-rina en hoe de Japansche terreurmethoden vergezeld gingen van aanmoedigende >-a-"ntnespra- ken van Soekarno Toen de bevrijding kwam was geheet Indië gedesorganiseerd D< neuze voor de aankomst der Geallieerden - hiep dö gelegenheid voor de ontbonden ini'oleger- formaties de wapens en de voor' namste gebouwen In de groote sted-m 'n handen te krijgen en de extrem'-"s',h» vrreur begon, los van de feiten d'e u «tof voor onderhandeling vormen Snr <va« van meening. dat de orde en rust In geheel Indië hersteld moesten worden Alleen in die sfeer kan men over de rouwe staat kundige verhouding Neder'nidIndië gaan spreken, waarmede niet bedoeld wordt dat de oude koloniale toestand moot terugkeeren De heer Notosoetarso wees erop dat de voorlichting inzake den warer. toestand vee! te wenschen overliet De beslissing die straks door de regeering genomen wordt buiten de volksvertegenwoordiging om kan onherstelbare schade aanrichten, aangezien het nieuwe kabinet niet on do genomen besluiten kan terugkomen Vol gens spr. zouden deze contraeter on de extremisten totaal zonder invloed blijven. Deze losgeslagen elementen zutten hun acties voortzetten, totdat zij ontwapend zijn. De heer P C. Woudsma. voorzitter der vereeniging, dankte den spreker voor de leerzame uiteenzetting. De gronden aan den Zeeweg te Bloemendaal richoiiulii*? In verband met de quaestie van de be bouwing van de gronden lang- den Zee weg. doelen B. en W aan den raad mede, dat zij een beslissing wilier, forceeren. Waarschijnlijk zal de president van dei Rijksdienst voor het Nationale Plan be zwaar maken tegen bebouwingsplannen. en W. zijn voornemens daarvan dan bij den minister van Binnenlandsche Zaken in beroep te gaan. Zij willen er op wijzen, dat de gemeente, ongeacht renteverlies, al f 2.168.588 voor den weg heeft uitge geven. Het is billijk, dat bebouwing wordt toegestaan, ut dat de gemeente schadeloos wordt gesteld voor de waardevermindering van het terrein door een bebouwingsver bod. B en W. doen zoo voegen zij daaraaa toe slechts schoorvoetend het voorstel aan den raad om tot bebouwing over te gaan, maar de financieele nood der ge meente dwingt daartoe Verder stellen B. en W. den raad voor den architect A. Komter te Amsterdam, opdracht te geven voor het ontwerpen van plannen tot bebouwing van den kop van den Zeeweg. Zij vragen daarvoor een credie van 9400. Wij hebben reeds mede gedeeld. dat deze bebouwing aan het strand noodig is voor de exploitatie van i het strand.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 5