De Veiligheidsraad: Het lijk van Mussolini gestolen Sensatie in Amerika Hitiers verjaardag,., .J Cryplo-fascisten in Milaan aan het werk Verdeeling ..lill 1 *iJ n «0<- Jaargang No. 18.312 "1 Woenadng I April 1ft 1(1 Bureaux: Groote Houtstr. 93 g""l 1 I J |T^ 9 ^]8 Uitgave Stichting Voorlichting en Soendaplein 37, Haarlem JL^^^lVi^LJL -B- J- JL -1- J V A JfogJr JL %ir«L Abonnementen: p. week 31 ct, IJmuiden: Kennemerlaan 154, 3 per kwartaal t 4.— Telef. 5437. Postgiro 273107. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pecreboom Te,Redactie 10600 Dir.-Hoofdred. 15054 waarin sensationeele onthullingen over de laatste phase van den oorlog in Duitschland worden gedaan. De titel is „Top Secret" en de Schrijver Ralph In- gersoll. stichter en hoofdredacteur van het New-Yorksche blad ,,P. M." Deze letters beteekenen „post meridiem"; in Nederlandsche vertaling zou het blad moe ten heeten „De Namiddag". Het boek zou evenwel als „nakaarten" betiteld kunnen worden. Korte berichten omtrent den in houd hebben ons land al bereikt. De Londensche Daily Herald heeft er een uitvoerig stuk over gegeven, waarbij het blad zich onthoudt van commentaar. Het deelt mede dat de schrijver tijdens den oorlog verbindingsofficier was tusschen de staven van generaal Eisenhower, veld maarschalk Montgomery en generaal Bradley. Hij had den rang van luitenant kolonel. Met groote verbazing leest men welke onthullingen de overste Ingersoll afgezien nog van de vraag, of zij waar heid bevatten meent te mogen doen. Volgens hem ontstond een conflict tus schen Roosevelt en Churchill over den eindstrijd in Duitschland en was de ver houding tusschen de twee slecht, toen Roosevelt stierf. De oorzaak was, dat Churchill wilde dat de Britsche troepen Berlijn zouden bezetten eer de Russen de stad bereiken zouden en dat Roosevelt weigerde, daartoe zijn medewerking te verleenen. Generaal Bradley voelde et- niet voor. energie te verspillen aan Ber lijn en had in overeenstemming met Eisen hower besloten, dwars door Duitschland te trekken en zich met de Russen aan de Elbe te vereenigen Hierbij blijft het verhaal niet. Eisen hower was, volgens Ingersoll, nog steeds gegriefd door Britsche critiek op hem zelf, op Bradley en diens generaals en de onder hen dienende Amertkaansche troe pen. Die critiek hield in. dat zij de ont wikkeling van Von Rundstedt's tegenaan val in de Ardennen hadden moeten voor komen. Eisenhower zou in een bericht aan generaal Marshall, den Amerikaan- schen chef van den generalen staf, een hevigeR uitval tegen veldmaarschalk Montgomery hebben gedaan, die zich vol gens hem herhaaldelijk schuldig zou heb ben gemaakt aan insubordinatie. De op perbevelhebber zou ook gezegd hebben, dat Hij Montgomery meermalen „meer dan genoeg gegeven had" om een overwinning te verzekeren en dat de maarschalk tel kens had gefaald. Ook viel Eisenhower Churchill aan omdat deze direct overleg met Montgomery pleegde en verklaarde dat hij bemoeiziek was. Hierop ontstond een geschil tusschen de leiders van de Britsche en Amerikaansche staven over het bovengenoemd beleid in zake Berlijn en Churchill zond een lang persoonlijk telegram aan Roosevelt waar in hij Bradley beschuldigde van een „gok" met honderdduizenden levens van Britsche soldatenvermoedelijk omdat Mont gomery meer noodig had dan bescher ming van de flanken van zijn leger, om alleen naar Berlijn te trekken. De militaire situatie had niets met de zaak te maken, zegt Ingersoll, want Brad ley's beleid was kerngezond. Maar de En- gelschen wilden, zonder dat het hun sche len kon. of Duitschland sneller verslagen werd, in elk geval vóór de Russen in Ber lijn, Hamburg en Bremen zijn. President Roosevelt vergaf Churchill (volgens Inger soll) dit telegram niet en omgekeerd ver gaf Churchill hem niet. dat hij weigerde op het Engelsche plan in te gaan, dat naar de Engelsche staf had verklaard, op een vaste afspraak met de Amerikanen be rustte. Ingersoll pakt ook over Montgomery uit. Hij zegt dat hij een generaal was die den Amerikanen niet aanstond, spreekt over zijn „falen" voor Caen en voor Arnhem en beweert dat zijn bijdrage aan den slag in de Ardennen bestond uit een plan. waardoor die slag bijna verloren word. Volgens Ingersoll was Montgomery arro gant en had hij slechte manieren, hetgeen eveneens de meening van de Engelsehen was. ..Wij kwamen tot de slotsom dat hij bovendien een heel slecht generaal was en ik ben er zeker van dat de Engelschen dat ook vonden Maar de Engelsche regee ring stond achter hem omdat zij gevoelde alleen met hem te kunnen winnen, dat wil zeggen: in politieken zin te kunnen winnen. Zij moest zorgen de Pers op haar hand te houden en erkende het gevaar, te worden overschaduwd door den omvang en boteekenii "an het Amerikaansche leger Na den slag in de Ardennen hadden, volgens Ingersoll. Bradley en zijn drie generaals Patton, Hodges en Simpson hun plannen uitgevoerd uitsluitend als gevolg van onderlinge besprekingen, ,,in privé De Daily Herald merkt in een noot aan het slot van dit verhaal alleen op .dat Churchill en de Engelsche luchtmaar- schalk Lord Tedder (die er ook in •.inge vallen wordt) den vorigen avond verklaard hadden, er geen commentaar op te hebben Er zullen ongetwijfeld meeningsverschil- len tusschen de Engelschen en Amerika nen geweest zijn. Overal waar menschen moeten samenwerken en zeker als zij van verschillende nationaliteit zijn ont staan meeningsverschlllen. Maar aan de mededeelingen van iemand als Ralph In gersoll hecht ik, gezien dit uiltreksel van zijn boek en de beweringen die hij doet, geen beteekenis. Al was hij verbindings officier. de tekst van een geheime bood- Bemiddelingsvoorstel van Frankrijk verworpen De zitting van den Veiligheidsraad van gisteravond heeft geen beslissingen ge bracht. Dadelijk na de opening verzocht de Russische gedelegeerde Gromyko den raad, de Perzische kwestie van de agenda te verwijderen. „Sommige afgevaardig den", aldus Gromyko, „lijken de Russische en Perzische verklaringen te betwijfelen. Zij offeren het Handvest op om de ge legenheid te verschaffen, verdere dis cussies over de Perzische aangelegenheid te voeren". De Fransche afgevaardigde kwam met een compromisvoorstel, dat bedoeld was om te voorkomen, dat een stemming zou worden gehouden over het Russische voorstel. Het Fransche amendement hield in, de Perzische kwestie te seponeeren tot de vergadering van de Vereenigde Vol ken in Augustus. Deze goedbedoelde be- Massa-arrestalies in Spanje Meer dan vijfhonderd Spaansche verzets lieden zijn ln Andalusië gearresteerd, aldus een mededeeling van de Spaansche bevrij dingsbeweging te Londen, die een desbe treffend telegram ontvangen heeft. De arrestaties werden verricht door het commissariaat van politie. Het telegram, dat Dinsdagmorgen vroeg uit Spanje werd ge smokkeld. %meldt geweldpleging en slechte behandeling van de gevangenen. Uit Spanje werd gisteren geseind, dat generaal Moscardo. een van Franco's be langrijkste bevelvoerders uit den burgeroor log. die tot dusver ln het Fransch-Spaan- sclie grensgebied van Catalonië het bevel voerde, bevelhebber van Andalusië ls ge worden In de haven van Rotterdam lag Zaterdag voor Paschen een oude Duitsche mijnenveger, bemand met krijgsgevangen Duitsche marine mannen. Onder voorwendseldat de vlaggen „gewasschen" waren en in den wind moesten drogen, hebben de Duitschers dien dag het schip van voren tot achteren met vlaggen, vlaggetjes en wimpels getooid. De Neaerlandsche marine-autoriteiten werden achterdochtig en een blik op de kalender frischte hun geheu gen op. Het was 20 April, de ver jaardag van Hitier Onmiddellijk werd de ongewenschte demonstratie de kop ingedrukt. De Duitsche commandant werd ge- [arresteerd. middelingspoging leed echter schipbreuk, daar het voorstel met acht tegen drie stemmen werd verworpen. Rusland en Polen steunden het Fransche voorstel. Vijf Nederlanders in Batavia gearresteerd Op last van den procureur-generaal te Batavia zjjn v(jf Nederlanders in preven tieve hechtenis gesteld in afwachting van het verhoor met betrekking tot hun acti viteit gedurende de Japansche bezetting. De gearresteerden z(jn: A. Zimmerman, (voor den oorlog hoofd van den voorlich- lichtingsdienst van het K.N.I.L.), die ecnige weken geleden uit dezen dienst werd ontslagen (of dit ontslag al of niet eervol is. zal beslist moeten worden door de rechterlijke autoriteiten); J. G. H. Hit man (voor den oorlog hoofd van den Ned.- Indischen Kegeerings voorlichtingsdienst); Van Leeuwen (journalist, van wicn geen voorletters bekend zijn); mr. Christiaan de Vries (hoofdredacteur van de Java- bode); A. Cohen (vroeger hoofdredacteur binnenland van het A.N.P., na de capi tulatie van Nederland naar Indië uitge weken). Godsdienstonderwijs blijft facultatief De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen sprak op het vandaag te Utrecht geopende driedaagsch landelijke congres voor vernieuwing van het onder wijs een inleidend woord. De minister legde den nadruk o.a. op de noodzakelijkheid van grooter vrijheid en soepelheid van het leerplan, van de aanvulling en correctie van de examen- (fischen door psychologisch onderzoek en van de opvoeding in nationalen geest. In het bijzonder wees hij op de noodzakelijk heid van een geestelijken grondslag voor alle onderwijs, zoowel het openbare als I het bijzondere, al zou deze grondslag bij de eerste soort meer algemeen en bij de tweede uiteraard confessioneel zijn. Van een soort algemeen gods dienstonderwijs staat de minister zoover af als maar mogelijk is Een wetsontwerp dat deze materie regelt en het geven van godsdienstonderwijs op de openbare scho len vanwege de kerken en door de onder wijzers vergemakkelijkt, ligt thans bij den Raad van State. Het spreekt vanzelf, dat daarbij de vrijheid, zoowel der ouders, die dit onderwijs voor hun kinderen niet wen. schen. als van de leerkrachten, die het niet willen geven, gewaarborgd is. Het stoffelijk overschot van den vroe- goren Duce. dót op een eenzaam kerkhof nabij Milaan rustte, is in den nacht van 22 op 23 April uit het graf weggenomen. Des morgens, toen doodgravers aan het werk gingen in de buurt van de plek. waar Mussolini en zijn maitressc Clara Petaccl na hun terechtstelling op 28 April van het vorige jaar werden begraven, bleek het graf geopend en het lijk van Mussolini te zijn verdwenen. Het graf van Clara Petaccl was onaangeroerd. Milaneesche bladen ontvingen ln den loop van 23 April anonieme brieven, waar in de „Democratisch-fascistische partU" mededeelde, het stoffelijk overschot van Mussolini te hebben ontvoerd cn het in banden te zullen houden tot het „naar de glorie van Kmnc zou kunnen worden te ruggebracht". Dezelfde mededeeling werd in Milaan per strooibiljet verspreid. De Milaneesche autoriteiten zijn van oordeel, dat deze opzienbarende lijkroof tegenlijk met den opstand van de ge vangenen in de Milaneesche gevangenis door illegale fascistische groepen is ge- schap van Churchill aan Roosevelt zal hem niet voorgelegd zijn. Zijn theorie over do Engelsche redenen tot handhaving van Montgomery is fantastisch en riekt naar achterklap met bepaalde bedoelingen Het vreemdste is wel. dat een officier, die een militaire vertrouwensfunctie heeft be kleed. dergelijke publicaties doet. Voor de Britsch-Amerikaansche verhoudingen kun nen zij alleen nadeelig zijn en het is niet duidelijk welk belang ermee gediend wordt. De wereld is in een phase beland, waar in het gerucht en de sensationeele onthul ling weer erg in de mode zijn. Het schijnt niet overbodig tegen lichtgeloovigheid ten opzichte van onbewezen verhalen te waar schuwen. In dit gevahheb ik de hoofd punten vermeld omdat zij nu eenmaal gepubliceerd zijn en critiek behoeven. R. P. organiseert! om relief te geven aan den verjaardag van Mussolini's dood. Zooals bekend, werd de Duce op 28 April 1945 te Como gearresteerd bij zijn poging, in gezelschap van Clara Petacci naar Zwitserland uit te wijken. Beiden werden door een groep partisanen dood geschoten en hunne lijken werden opge hangen aan een tankstation, waar zij door de binnentrekkende geallieerden werden aangetroffen. In alle stilte werden de lijken daarop naar Milaan gebracht, waar zij in het geheim ter aarde werden besteld. Op de graven was geen enkel kenteeken aan gebracht. zoodat de lijkroof moet zijn verricht door personen, die volkomen op de hoogte waren. De gevangenis-opstand. Hot oproer in de Milaneesche gevange nis San Vittore, waarvan men vermoedt dat het door fascistische terroristen is georganiseerd, is nog steeds niet bedwon gen. Reeds twee dagen vechten de cara binieri en militairen tegen de muiters, die de gebouwen der gevangenis in bezit hebben en de bewakers als gijzelaars vasthouden. De gebouwen zijn omsingeld en er zijn zelfs lichte tanks in het ge vecht gebracht, zonder dat de belegeraars er ln slaagden, de oproerlingen tot over gave te dwingen. De gevangenen zijn be wapend met handgranaten *en geweren, en hebben verschillende aanvallers bui ten gevecht gesteld. Hedenmorgen werd gemeld dat de 6trijd gestaakt was en dat er onderhandeld werd over de voorwaarden van overgave Een delegatie der gevangenen Ls in be spreking met de autoriteiten en heeft de conditie gesteld, dat de commandant der gevangenis zou worden ontslagen, terwijl zij eveneens een betere behandeling en snellere berechting eischen. Bij do ge vechten zijn tot nu toe aan de zijde der politie een doode en zes gewonden te betreuren, terwijl de opstandelingen twee dooden en 29 gewonden hebben. De gijze laars zijn nog in leven. Om het dagelijkhclic brood Het offensief tegen «hui honger. De Italiaansche premier de Gasperi heeft een dringend beroep gedaan op de geallieerden om voorraden voedsel te zenden, daar Italië door den honger be dreigd wordt en de situatie buitenge woon ernstig is. Egypte heeft besloten 30 000 ton graan af te staan aan Griekenland en Britsch- Indië en bovendien nog 200 000 ton te leenen, mits de oogst van Juni goed uit valt. De groote actie van den Amerikaan- schen minister Wallace voor de inzame ling van voedsel in blik en geld voor de noodlijdende landen zal op 12 Mei be ginnen. De ingezamelde levensmidderen zullen door de UNRRA verdeeld worden terwijl het gecollecteerde geld zal worden gebruikt voor den aankoop van voedsel, dat gratis aan het buitenland zal worden afgestaan De actie, die den steun heeft van de geheele Amerikaansche publlci- teitsmachine en op grootscheepsche wijze zal worden gepropageerd, belooft een van de machtigste hulpeampagnes te worden die ooit in de Vereenigde Staten werden opgezet President Truman heeft den Ameri kanen ter overweging gegeven op twee dagen per week een rantsoen te gebrui ken dat gelijk is aan het gemiddelde Europeesche rantsoen. Door deze .schaarschte-dagen" te accepteeren zou Amerika een kwart millioen schepel graan kunnen besparen in twee maanden. Duitsche Koopvaardijvloot Belga geeft een bericht door, dat op de ergadering van het Geallieerde Agent schap der Herstelbetalingen goedkeuring werd gehecht aan de door het comité der koopvaardijvloot voorgelegde cijfers be treffende de handelsschepen, die zullen worden toegekend als vergoeding voor de schade, opgeloopen gedurende den oorlog 19391945 Volgens deze mededeeling zou Nederland 1.555.000 ton of 6.59 van het totaal ontvangen Dit is kennelijk echter niet juist, want de Duitsche handelsvloot was vóór den oorlog nog geen 4 millioen ton groot. Het lijkt dus waarschijnlijker, dat ons land maximaal 155.000 ton toege wezen zal krijgen. Delegatie uit D<*rby naar Haarlem Op uitnoodiging van den burgemeester van Haarlem, den heer M A. Reinalda, zal een delegatie van de stad Derby van 1014 Mei a s. een bezoek brengen aan Haarlem. De delegatie bestaat uit de bur gemeester van Derby. mr. Joh.ison, de secretaris, mr. Hill en twee sportofficials. Er zullen besprekingen worden gevoerd n7et het uitvoerend comité der Sportweek aan welke instantie deze zaak is over gedragen ten einde de uitwisseling te bevorderen van Haarlemsche sportbeoefe naren met die van de stad Derby. De repatrieering Het m.s. „Sloterdijk" ls 20 April uit Tand- |ong Priok vertrokken Aan boord bevinden zich 1065 repa tri eerenden. Demobilisatie van vlootpersoneel Onze Haagsche corr meldt ons: We hebben Inlichtingen ingewonnen omtrent den stand van zaken ten aan zien van demobilisatie van hen, die bij de marine ln Ned.-Indië dienen. Men moet beginnen met hier twee groepen te onderscheiden: a. zij, die Indische dienstplichtigen zijn; b. de Nederlandsche dienstplichtigen Over de eerste groep ligt de beslissing bij de Overheid in In dië. Op het oogenblik weet men niet wat daar de richtlijnen zijn of zullen zijn met betrekking tot demobilisatie van hen. die reeds jarenlang in dienst waren, doch men tracht thans gegevens te krij gen en wellicht kan binnenkort ecnige meddeeling over dezen kant van de zaak tegemoet worden gezien. Wat de tweede groep betreft kan in het algemeen worden gezegd, dat zij, dio in 1940 in dienst waren alsook degenen, die na 1940 maar voor Juli 1944 zijn gaan dienen, in geval van overlegging van een werkgeversverklaring gedemobiliseerd kunnen worden Ten opzichte van hen, die na Juli 1944 zijn opgekomen (z.g. oor logsvrijwilligers) geldt als regel dat al leen van demobilisatie sprake kan zijn, wanneer zij zonder schade voor den dienst eemist kunnen worden, hetgeen hier door de desbetreffende Instanties moet worden uitgemaakt. Weerbericht Geldig tot Donderdagavond. Heldere nacht met plaatselijk mist c- hier en daar lichte nachtvorst. Morgrr overdag wisselende bewolking me plaatselijk enkele buien, weinig ver andering ln temperatuur, meest zwakke wind.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1