Haarlems Dagblad Indische kwestie spoedig in Parlement Diplomaten Internationaal debat te New-York en Parijs Gromyko hekelt Britsche non-interventiepolitiek pueiS 3>jf!iJa6jng «Oe Jaargang N'o 1R3I4 Bureaux: Groote Houtstr. 93 cn Soendaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 doo))paop fig ijijjucq jJjUlltf L|UULjJ:> cJLjJ3.0cJc>Umj\| .JJOU0A.JUU Direetenr-Hoof«lre<lacteur: Robert 1 VrlJ<U»« ao .Vi»rU t»i« Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct, per kwartaal f 4. Postgiro 273J07. Tel.: Redactie 10600. Dir.-Hoofdred. 15054 Britsch ambassadeur te Washington. Hij wordt. vervangen door Lord Invcr- chapel, tot voor kort Sir Archibald Clark- Kerr. die gedurende eenige weken zulk een groote plaats in de belangstelling van Nederland heeft ingenomen door zijn be middelend optreden bij de Indonesische onderhandelingen. Tegelijkertijd is ook de Amerikaansche ambassadeur in Lon den, Winant, heengegaan en door Averill Harriman opgevolgd Aan een maaltijd van de Pilgrims So ciety te New-York heeft Lord Halifax, een oud en ervaren diplomaat, ex-mi nister van Biiitenlandsche Zaken, zijn afscheidswoord tot het volk der Vereenig- de Staten gericht. Natuurlijk gold het de U.N.O., die hij „de beste en laatste hoop der wereld" noemde. „Maar als wij dit handvest voor den wereldvrede meer waarde willen toekennen, dan die van de inkt, waarmee het geschreven is, moet het bezegeld worden met de vaste voor nemens, de vriendschap en het begrip van de volken die het onderteekend heb ben". Lord Halifax deed een beroep op de Britsche en Amerikaansche naties beide om voor te gaan in dat groote be grip. Hij zei dat Engelsch-Amerikaansche vriendschap niet door zelfzuchtige over wegingen beïnvloed wordt en tegen nie mand anders gericht is. Zij is geen dool maar een begin. Zij heeft geen enkel ander oogmerk dan het versterken van de energie en den arbeid van de U.N.O. Maar zij kan en moet de rots zijn, waarop het huis van den vrede is gebouwd. En gelsch-Amerikaansche vriendschap is niet gegrond op taai-eenheid en zeker niet op origine van ras, maar op gemeen schappelijke gedachten, ontleend aan de geschiedenis, de wetgeving en de litte ratuur". Dit zijn schoone woorden, zooals bij dergelijke gelegenheden gesproken ple gen te worden en men kan ze lezen met de oppervlakkige belangstelling, die aan zoo'n officieele toast gewoonlijk geschon ken wordt en ze even snel vergeten. Maar men kan er ook over gaan naden ken. Aangezien Lord Halifax een man van beteekenis is, die zich gedurende zijn vijfjarig ambassadeurschap te Washing ton dan ook lang niet bepaald heeft tot het uiten van schoone gevoelens, moet hij er zelf veel meer over gedacht heb ben. Hij moet de opvatting kennen dat het Handvest der Vereenigde Naties niet „onderteekend is door de volken", maar alleen door de vertegenwoordigers van hun regeeringen. De volken zelf worden door het sluiten van zulk een overeen komst niet nader tot elkaar gebracht. Hun onderlinge verstandhouding wordt er niet door vergroot. Om dat te berei ken is veel inniger vereeniging noodza kelijk, bijvoorbeeld een vereeniigng zoo als die van de acht-en-veertig Noord- Amerikaansche staten. Een der voornaam ste bezwaren tegen den Volkenbond was. dat hij in de practijk slechts een Bond van regeeringen bleek te zijn. Die cri- tlek is er indertijd vaak op geuit. In precies dezelfde mate is ook de U.N.O. een Bond van regeeringen. De bena ming „Vereenigde Naties" (United Na tions) zet een te schoone vlag op de la ding. Het Handvest is door de regeeringen van kleine volken onderteekend omdat zij geen anderen keus hadden, omdat dit het beste was dat voor hen te be reiken viel en zij zich wel neer moesten leggen bij de privileges die vijf machtige mogendheden (waaronder hoogstens drie- waarlijk beslissende macht bezitten) voor zichzelf reserveerden. Het voornaamste •voorrecht van dit vijftal was de reserve, die elk hunner ,zch voorbehield om ingeval van bepaalde conflicten zijn veto, zijn verbod inzake gemeenschappelijk op treden te doen gelden. Dit veto is een zoo zwakke stee in de betrouwbaarheid van het Handvest, dat het een blijvende onzekerheid veroorzaakt. In de parle menten der kleine volken, die het rati- ficeeren moesten, is dan ook uiting aan die ongerustheid gegeven. Dat de Engelsch-Amerikaansche vriend schap niet op zelfzuchtige overwegingen is gegrond zullen de Russen niet toege ven. Als Lord Halifax zegt „zij is tegen niemand anders gericht" spreekt hij tot de Russen. Maar die zijn zich intusschen welbewust van het feit, dat Amerika en Engeland samen een grooter macht vor men dan zij zelf en dat Lord Halifax door zijn rede deze eenheid poogt te versterken. Zoo zien zij het. Wij in ons kleine land en anderen in hun kleine- landen, die afhangen van het beleid der machtigen, kunnen slechts hopen dat deze tegenstelling niet op den duur tot een nieuwen grooten oorlog zal leiden. Want de Russen breiden hun invloedssfeer uit en versterken daarmee hun machtspositie. Er is bovendien een nieuw oorlogswapen uitgevonden, dat de strijdwijze in de toe komst zal wijzigen en dus ook de waarde der machtsverhoudingen zou kunnen ver anderen. Het is niet bemoedigend voor de kleine volken, tusschen de zich con- solideerende groote machten in te lig gen met het vooruitzicht, straks wellicht als twistappel in de ontmoeting der elkaar rakende invloedssferen te zullen dienen, Het recht van veto der machtigen maakt de waarborg, die de U.N.O. in zulke omstandigheden zou moeten bie den, twijfelachtig. Terwijl in New-York de leden van den Veiligheidsraad weer bijeen waren teneinde de discussies over de Spaan- sche aangelegenheid voort te zetten, kwamen in het Parijsche Palais de Luxembourg de vier ministers van Bui- tenlandsche Zaken met hunne adviseurs tezamen om niet minder urgente vraag stukken van internationaal belang te bespreken. De twee conferenties loopen in zooverre parallel, dat het regime van Franco op beider agenda voorkomt. In Parijs vormt het Spaansche probleem echter een onderwerp van den tweeden rang, aangezien daar zooveel andere, be langrijker moeilijkheden moeten worden opgelost die urgenter en critieker zijn moeilijkheden die samenhangen met de principes, waarop de internationale sa menwerking is gebaseerd en die daarom in het belang van de stabilisatie van den wereldvrede veel ingrijpender zijn dan het al of niet voortbestaan gedurende langeren of korteren tijd van een re giem, dat door de basis waarop het rust alleen al ten doode is opgeschreven. De Veiligheidsraad. Het Russische échec in de vorige ver gadering. ioen werd besloten de Perzi sche kwestie op de agenda te hand haven. heeft niet tot gevolg gehad dat Gromyko verdween en hii was op de vergadering van gisteren ook weer pre sent. zoodat een voltallige raad de be sprekingen over Franco kon beginnen. Nadat de Amerikaansche afgevaardigde Stcttinius had verklaard, het eens te zijn met het Australische voorstel tot het vormen van een onderzoekcommissie leverde Gromyko felle critiek op de Britsche politiek van non-interventie, die hem „herinnerde aan Genève". Hij gaf een gedetailleerde reminiscentie aan de Britsche politiek van het ver leden, toen Engeland in de kwestie der Italiaansche agressie tegen Abessinië, die der Duitsche en Italiaansche inter ventie in Spanje en bij de agressie van Hitier tegen Europa eveneens een non- interventiepolitiek voerde onder de ste reotiepe bewering, dat er „onvoldoende bewijs was". Naar aanleiding van de be zorgdheid voor een Spaanschen burger oorlog zeide Gromyko „Burgeroorlogen hebben in sommige landen niet altijd kwade gevolgen gehad." Hij verwierp het voorstel tot instelling van een onder zoekcommissie en eischte actie der Ver eenigde Volken om het gevaar voor de veiligheid weg te nemen. Nadat mr. van Kleffens had ver klaard, voor het Australische voorstel te zullen stemmen, werd de zitting ver daagd tot Vrijdag. De vicrmogendheden-conferentie. Donderdagmiddag om 5* uur plaatse lijke tijd begon 'te Parijs de conferentie der vier ministers met een welkomst toespraak van Bidault, waarop de drie ministers antwoordden. Hierna ging de raad over tot het opstellen van de agen da en het reglement van orde. Molotof was in gezelschap van Wisjinski, den plaatsvervangenden minister, Bevin weid vergezeld door Harvey, assistent ondersecretaris en Byrnes had Benjamin Cohen, adviseur van het departement meegebracht. De bijeenkomst eindigde om 8 uur, nadat beslist was dat de ministers iede- ren dag zouden bijeenkomen. De volgen de zitting zal hedenmiddag om 4 uur beginnen, waarbij het eerste punt der agenda ter sprake zal worden gebracht. Het woord is aan. Bacon: Wie zich wreekt staat gelijk met zijn vijand; ivie het achterwege laat staat bo-ven hem. Kans op voordeden van crediet aan Polen De mogelijkheid bestaat, dat Nederland indirect voordeel zal hebben van het cre diet van 90 millioen dollars, dat Donder dag door de Export- en Import Bank aan Polen werd verleend, daar Polen 40 mil lioen dollars daarvan zal gebruiken voor den aankoop van locomotieven, kolen en auto's in de Ver. St., ter vergemakke lijking van het transport van Poolsche kolen naar West-Europa en den Balkan. Er is kans, dat Nederland een deel van deze Poolsche kolen zal ontvangen. Het Amerikaansche ministerie van buitenland- sche zaken heeft verklaard, dat bij de verleening van dit crediet aan Polen, bij de Amerikaansche regeering di gedachte voorzat niet alleen Polen, doch ook andere Europeesche landen te helpen. De werkloosheid In België is sedert Januari met 50 verminderd. In Wallonië zijn nog slechts 7231 werkloozen. Deze hyacinten eindigen liun leven niet op de mestvaalt. De bloemen gaan naar -411 parfumeriefabriek. Arbeiders bezig met het ritsen der bloemen van de stolen. (P) lit gal de Ing ïïoek< <>IHl< kiel ik p kleuters klt-ltU Op liet laiiidelijk kleuterklas van de school van Ir. rhythm lek. Onze foto toont de mede eerste rij 3de van links Prinses Irene Wij kunnen van schoone woorden zoo- als die van Lord Halifax met beleefde belangstelling kennis nemen en erkennen dat Engelsch-Amerikaansche vriendschap ook in ons belang is. Maar het gevoel van teleurstelling, <fcat ons bevangen heeft sinds ons duidelijk werd, dat geen enkele groote, nieuwe internationale gedachte ontwikkeld was in de oorlogsjaren, wordt door dit vanouds-bekende diplomatieke beleid slechts versterkt. Het besef dat de menschheid weer „op een vulkaan leeft" wordt er niet door verminderd. Het uit- Naar Un. Pr. meldt h5cfl_™a"sc^ De regeeringsvoorlichtingsdienst heeft gisteren medegedeeld, dat de regeering nu in de gelegenheid is, het probleem be treffende Ned.-Indië in zijn vollen om vang aan de Staten-Generaal voor te leggen. Het ANP verneemt thans, dat het in de bedoeling ligt einde der volgende week deze aangelegenheid in de Tweede Kamer te doen bespreken. Het wordt niet uitge sloten geacht, dat de commissie-Van Poll nog vóór de desbetreffende zitting met een voorloopig rapport over haar bevin dingen in Indië zal komen. De regeeringsvoorlichtingsdienst deelt mede: Bij het persoonlijk overleg op De Hooge Veluwe konden uiteraard niet alle ge schillen worden overbrugd, reeds hierom niet. omdat de Indonesische afgevaardig den geen mandaat hadden. Niettemin zijn op diverse punten vorderingen gemaakt. Van groot belang is tevens, dat men over en weer een beter inzicht heeft ver kregen in de wederzijdsche zienswijze en in de politieke moeilijkheden, waarmede men van weerskanten rekening moet hou. den bij het streven naar een voor allen aanvaardbare oplossing. Aanteekening verdient nog. dat de sug gesties, die dr. Van Mook naar Nederland meebracht, tot onmiddellijk doel hadden De schietende Russen blijven van een gemeenschappelijk be leid der groote bondgenooten ten aanzien van het verslagen Duitschland, dat voor de toekomst een groot en netelig vraag stuk blijft opleveren, wekt onze verba zing en onze bezorgdheid. Na de confe renties van Teheran, Jalta en Potsdam, na het Atlantic Charter hadden wij iets anders verwachtdan dit. Men heeft ons bevrijd en daarvoor zijn wij dank baar. Maar in alle bescheidenheid tegen over de machtigen, in het Westen en het Oosten, zijn wij geneigd te vragen: voor hoe lang? Wat is uw beleid? R. P. Koniev, commandant van de Russische strijdkrachten In Oostenrijk, generaal Mark Clark persoonlijk de verzekering gegeven, dat het incident met de vier Russische vliegtuigen, die Zondag boven LInz op een Amerikaansch transporttoe- stel hebben gevuurd, nauwkeurig zal worden onderzocht. Tijdens een onder houd met generaal Clark heeft maarschalk Koniev gezegd, „dat onmiddellijke posi tieve cn drastische maatregelen" zouden worden genomen, wanneer vastgesteld werd, dat de Russische piloten op eigen initiatief hebben gehandeld en het inci dent inderdaad heeft plaats gehad. een zwijgen der wapenen mogelijk te ma ken. Voor de daarop volgende besprekin gen nopens den status van Indonesië vormt de regeeringsverklaring van, 10 Fcbr '46 nog steeds den grondslag. Botsing met terroristen De voorlichtingsdienst van het Kon. Ned.-Indische leger deelt mede, dat et op 25 April bij de Kampong Tjakoeng ten Oosten van Klenderen een hevige botsing heeft plaats gehad tusschen een Nedeiv landsche patrouille en terroristen. Na OMi hevig gevecht werden de extremisten ver spreid. Zij lieten 27 dooden achter. Acht werden er gevangen genomen. Aan Ne» derlandschen kant telde men alleen e^i gewonde. Duitschland en zijn Wosterburen De Belgische minister van Buitenland- sche Zaken Spaak is uit Londen terugge keerd na een onderhoud met Bevin over kwesties, samenhangend met den toekom- stigen status van Duitschland en speciaal de positie der kleine landen in het Westen; ten opzichte van hun vijandelijken Oos terbuur. Minister Spaak verklaarde bij zijn te rugkeer, dat hij er op had aangodrongen, de kleine landen aanwezig te laten zijn bij de bespreking van de Duitsche aange legenheid op de vlermogcndhedeneonfe- rentie. Spaak zeide zeer voldaan te zijn over zijn onderhoud met Bevin, die vol ledig begrip getoond had voor het stand punt van België. Het is mogelijk dat het Duitsche probleem officieel op de agenda zal worden geplaatst na afhandeling van de vredesverdragen, en anders zal het zeker officieus besproken worden. Spaak verklaarde nog dat hij niet had gesproken namens Luxemburg en Nederland, doch dat hij ervan overtuigd was dat deze landen hetzelfde standpunt innemen. Bulgarije breekt niet Franco Volgens AFP maakte het Bulgaarsche nieuwsbureau heden bekend, dat Bulga rije zijn betrekkingen met het Spanje van Franco verbroken heeft.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1