Haarlems Dagblad AjisjeA eg uaB^isiiniJoac Armoede Italiaansche koloniën onder den hamer Vier ministers - Vier meeningen Besprekingen in Nederland „buitengewoon nuttig" Papieren bombardement op Den Haag Franco krijgt een adempauze Aanslag op MacArthur verijdeld Extra vleeschbon 80c .Taarer»i»(t No. IRS 17 Bureaux: Groote Houtslr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom T>lns<In«- SO April tl»»« Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. Postgiro 273107. Redactie 10600. Dir.-Hoofdred. 15054 DIT is een tijd van geestelijke armoede Het baat niet dat te ontkennen. En de menschen weten het. De afmatting, die zich bij zoovelen doet gelden, is nie\ alleen een gevolg van nawerking van den bezet tingstijd, van de onvolkomenheden die onze voeding nog aankleven en- van de heerschende desorganisatie in het maat schappelijk bestel, die zooveel tijdverlies en ergernis veroorzaakt. Neen. Al die redenen zijn goed gevonden, maar ik ge loof dat een andere zwaarder weegt. Wij gevoelen dat de geestelijke en maatschap pelijke voorwaarden, waaronder wij leven, tekort schieten, dat de problemen die ons worden voorgelegd de kern van onze levensvragen niet raken, dat de groote gedachten ontbreken en de groote oplos singen niet worden voorgesteld. Telkens als critieke momenten zich in de na-oor- logsche ontwikkeling voordoen en groote beslissingen op til schijnen te zijn, worden wij teleurgesteld door den onbevredigen- den afloop, de halfheid van het genomen besluit, het gebrek aan perspectief. Wij verbazen ons vooral over dit laatste. Ik behoef geen voorbeelden te noemen, want er is al herhaaldelijk op deze plaats over geschreven en gevraagd waar de Groote Gedachten bleven, die men na zulk een geweldige oorlogsramp, als de menschheid geteisterd heeft, had mogen verwachten. Waar is het groote élan, waar de bruisen de geestdrift, waar het machtige plan tot regeneratie der wereld, dat het antwoord op deze vernietiging had moeten zijn? Ook de grootste, machtigste en jongste volken schijnen ze niet voort te kunnen brengen. Het is waar dat de grootte van een volk lang niet altijd evenredig is aan de grootte van de gedachten, die het uit. Maar was er geen gerechtvaardigde reden tot hoop op jonge naties, bezield door eigen energie en vrijwillige samenwerking in oorlogs tijd? Ook zij schijnen afgemat te zijn. Zij voeren moede twisten, die niet tot een op lossing komen en verdiepen zich in econo mische en financieele problemen, intus- schen zich vastklampend aan oude poli tieke vormen. Natuurlijk zijn economische vraagstukken in dezen tijd zeer belangrijk. Maar bepalen die de groote levensvragen? Dat is een te armelijke veronderstelling. De verkiezingsstrijd is in ons land be gonnen. Tot dusver, lijkt de benaming „strijd" overdreven. Van een polemiek in grooten stijl blijkt niets. Het is merkwaar dig hoeveel menschen de vraag stellen: Op wie moet ik nu eigenlijk stemmen? Het treft niet minder, dat daar zooveel jonge menschen bij zijn Kennelijk verwondert het hen, dat de ouderen hun niet meer te zeggen hebben. Waar blijven de groote gedachten, de wereld hervormende plan nen? Heeft de wereld geen drang naar hervorming? Integendeel: zij schijnt er nimmer dieper behoefte aan gehad te heb ben. Kunnen de woordvoerders der kleine volken zich niet doen hooren. als de groote volken zwijgen? Kunnen zij geen voorstel len doen? Of hebben ook de kleine volken geen groote gedachten meer en is de we reld uitgeput door haar laatste machtige vinding, de atoombom, die zij vreest? Er zijn steeds meer menschen, die de geestelijke armoede van dezen tijd tot uiting brengen. Een hunner heeft een ar tikel in het weekblad Je Maintiendrai ge schreven onder den titel „De wanhoop dor leege doozen", waarin hij betoogt dat de vormen er nog wel zijn, maar dat inhoud en vorm elkaar niet meer dekken. De in houd. die de vormen toch moet bepalen waaronder wij leven, is sinds lang ver dwenen, zegt deze sombere beschouwing. Er is een weg, maar dien weg kunnen wij pas vinden als wij ons ten voeten uit in onze armetierigheid zien. Want zoolang wij rijk zijn in onszelf en trotseh op onze leege doozen, blijven wij arm. Maar als wij arm durven zijn. is er de weg uit de crisis tot een nieuw leven. Dan gebeurt er iets bij ons van binnen. En daar gaat het om Want uit het hart zijn de uitgan gen des levens. Dit alles moet ik onderschrijven, behou dens de veronderstelling, dat velen van ons trotseh zijn op de leege doozen. Want dat geloof Ik niet. Ik geloof dat duizenden, millioenen menschen ln dit land en de wereld gereed staan en bereid zijn om nieuwe gedachten te aanvaarden en moe dige plannen te helpen verwezenlijken. En dat zij de armoede van dezen tijd voe len. Ik geloof dat velen van ongeduld branden evenals ik. Want ik ben er niet somber over en zie dat het komen moet Waar wacht men nog op? In hetzelfde weekblad heb ik een betoog gevonden van P J. S„ over Vereenigde Naties en Democratie, waarin hij de orga nisatie der Vereenigde Naties critiseert op dezelfde gronden, die al menigmaal op deze plaats zijn aangevoerd en herinnert aan het geopperde plan van een wereld- regeering. verantwoordelijk aan een ge kozen wereldparlement, met souvereinc macht bekleed, steunend op een wereld politiemacht. Welnu, dit is een Groote Gedachte, niet de eenige en ook niet de grootste die wij behoeven, maar met dat al een moedig en wereldhervormend plan Tenslotte zal er geen andere oplossing in internationalen zin zijn. schrijft P J S. Het waren geen utopisten, maar realisti sche politici aks de conservatief Eden en de socialist Bevin, die beiden in de Lager huisdebatten van November 1945 dit richt snoer aangaven De Russen protesteerden ertegen. Zij zouden in ftoen geval aan hun veto-recht laten raken P. J. S. is van mee- aing dat dit niets af doet aan de nood- Vijf uur lang discussieerden Maandag de vier ministers van Buitenlandsche Zaken over de kwestie der Italiaansche koloniën, zonder dat de verschillende standpunten konden worden gecoördi neerd. Er waren vier verschillende mee ningen, die in vier voorstellen tot for muleering kwamen. De meeste aandacht verdient onge twijfeld het Britsche standpunt, dat ge heel afweek van de tot nu toe door Bevin gehuldigde zienswijze. Bevin kwam regelrecht uit Londen, waar hij de conferentie der Britsclic dominions had bijgewoond die zich eveneens met besprekingen ten aanzien van de toe komst der Italiaansche koloniën had bezig gehouden, en hü verraste de Pa- rijsche conferentie met een revolution- nair voorstel, dat inhield, de gebieden Tripolis en Cyrenaica onmiddellijke on afhankelijkheid te verleenen en in één staat te vereenigen. Verder stelde hij voor een onderzoek commissie te laten nagaan, of de ver- eeniging van Engelsch en Italiaanscli Soma li land met Ógaden, dat th ans tot Abessinië hoort, te verwezenlijken is. Abessinië zou schadeloos gesteld moeten worden door een toewijzing van Eri- treesch gebied. Het Russische voorstel behelsde een eenigszins gematigde herhaling van de eischen, die reeds eerder werden ge steld: Een Russisch beheer over Tripo lis door een Russisch bestuurder en een Italiaansch afgevaardigde, onder steund door een internationale advies commissie, en een beheer der Vereenig de Volken over Cyrenaica. De Amerikaansche minister week in geen opzicht af van het oorspronkelijk door de Vereenigde Staten uitgestippel de plan, de Italiaansche koloniën onder internationaal beheer te stellen, terwijl de Fransche voorstellen neerkwamen op het teruggeven der koloniën aan Ita lië, dat ze onder toezicht der Vereenig de Volken moet besturen. Accoorden. Over enkele andere onderwerpen weid principieele .overeenstemming be- reikt: De vier ministers waren het er over eens, dat de Dodekanesos aan Griekenland moet worden teruggege ven; Molotof wenschte echter het voor behoud, dat de wijze waarop dit zou ge schieden, alsnog nauwkeurig zal worden besproken. Verder kwamen de ministers overeen, dat de conferentie zich zal be zighouden met de Duitsohe kwestie, zoodra de vredesverdragen met de Europeesche as-satellieten zijn afgehan deld. en dat deze besprekingen het ge- heele Duitsche probleem zullen omvat ten. Molotof wilde echter niet hooren van het Amerikaansche voornemen om daarbij het 25 jaren-plan dat de Ver eenigde Staten ten aanzien van de ont wapening van Duitschland hebben ont worpen, te bespreken, aangezien hij er op stond dat de discussies de onmiddel lijke, effectieve ontwapening van Duitschland tot onderwerp zouden heb ben. Onder tegenwerpingen van Molotof verklaarde Byrnes, dat hij aan het ein de der conferentie de kwestie Oosten rijk ter sprake zou brengen. Soewandi Gistermiddag is de Indonesische dele gatie, die verleden week Nederland heeft verlaten, per Skymastcr op het vliegveld Kemajoran gearriveerd. Soewandi. de leider der delegatie, gaf te Batavia als zijn meening te kennen, dat „de Nederlanders in Nederland veel sympathieker tegenover onzen strijd voor onafhankelijkheid staan, dan de Nederlanders in Indonesië". Hfj was van meening, dat het Ne- derlandsche kabinet volkomen be reid was vóór de verkiezingen tot overeenstemming te komen inzake het Indonesische probleem. Hij ver trouwde, dat niet slechts het hui dige, maar ook het nieuwe parle ment zulle een overeenkomst niet zou desavoueeren. Soewandi legde er den nadruk op. dat zijn delega tie in staat was geweest, moeilijk heden van de Nederlanders veel bet ter te begrijpen dan tevoren. Hij was zich er van bewust, dat de ge- dachtenwisseling op de Hooge Ve- luwe en in Den Haag buitengewoon nuttig was geweest. Hij verwachtte, dat dr. Van Mook naar Batavia zou komen met verdere Voorstellen. Het woord is aan. Publilius Syrus: Een plan is slecht, als het niet gewijzigd, kan worden. Prins Philip van Griekenland, ecnigo zoon van wfjlen prins Andreas van Griekenland en diens vrouw, de vroegere prinses Alice van Ruitenberg wordt In kringen, die nauw verwant zijn aan liet Engelsehe hof, genoemd als de toekom stige verloofde van. prinses Elizabeth, de troonopvolgster. Prins Philip, die ln 1921 te Korfoe werd geboren, heeft het) grootste deel van zijn leven in Engeland doorgebracht. Hij diende in de Koyal Navy als adjudant van zijn oom, I/ord Ixmls Mountbatten, in het Verre Oosten, <r> Origineele herdenking van de voedselzendingën Dc residentie maakte gisteren een fees teigen indruk niet duizenden rood-wlt- liiatiivc en oranje vlaggen, liet lentegroen stond In vollen tooi en van den Haagschen toren wapperde ecu enorme driekleur l'ocli was er Iets van teleurstelling hi de sfeer van lilfjde verwachting, want den geheelen dag hadden de Hagenaars tevergeefs uitgezien naar de Engelsche lancasters op hun voed- sel-herdcnkingsvlucht. Men wist nog niet. dat de viermotorige luchtreuzen wegens Een onmiddellijke actie tegen het fascis tische regiem in Spanje door de Vereenig de Volken is thans van de baan cn Franco hoeft door de recente beslissing van den Veiligheidsraad een adempauze gekregen: I>e raad heeft in de vergadering van Maan dag n.l. met tien stemmen tegen één blanco het Australische voorstel tot Instelling van een onderzoekcommissie aangenomen. Franco zal dus thans door een college van inquisiteurs op den korrel worden ge nomen en wat de Veiligheidsraad verder zal doen of aan de Vereenigde Volken zal odvisceren, hangt af van het rapport dezer commissie, die bestaat uit een Fransche, Australische, Chineesche, Poolsche en Bra_ ziliaansche delegatie. Alvorens het voorstel werd aangenomen waarbij Rusland zich van stemming onthield werd een belangrijke wijziging in de formuleering aangebracht: het rap port zal namelijk vóór of op 31 Mei moeten worden overhandigd aan den voorzitter van den raad. Oorspronkelijk was geen tijdslimiet vastgesteld, waartegen de Pool sche afgevaardigde had geprotesteerd Verder werd de tekst nog aangevuld met de woorden: „Eenstemmige moreele zakelijkheid, dit realistisch ideaal bij dc besprekingen van dc mogelijkheden der U N O. voortdurend ln hot oog te houden. Inderdaad. Waarom hebben Eden en Be vin sindsdien gezwegen? Waarom, als zij zwijgen, nemen groote schrijvers en rede naars hun gedachten niet over om ze ver der te brengen en te ontwikkelen? Kan, als Rusland weigert, de rest va:i de we reld geen actie voeren en voor zichzelf handelen? Er moet immers verandering komen. Zoo kan het niet voortgaan. Daarom moeten wij niet somber zijn. Maar wel ongeduldig. Wij moeten tot han delen bereid zijn en nieuwe ontwikkeling aandurven. Er zal naar geluisterd worden Zry) vaak leeft meer onder de oppervlakte, d n het uiterlijk gebeuren toont. R. P. veroordeeling van het regiem van Franco" als aanvulling van de omschrijving van wat de geallieerden reeds inzake Spanje deden. Volgens een Reuter-berichl uit Tokio is hedenmorgen in de Japansche hoofdstad een complot tegen MacArthur, den geal lieerden opperbevelhebber in Japan ont dekt, dal de bedoeling had den generaal op 1 Mei te vermoorden. Op Woensdag zou generaal Douglas MacArthur een parade bijwonen die te To kio zal worden gehouden. De samenzweer ders, waarover geen bijzonderheden wor den medegedeeld, doch die waarschijnlijk leden van een der ondergrondschc Japan- sche genootschappen zijn, hadden het plan een ongeluk te enscèneeren, waarvan de generaal „als bij toeval" het slachtoffer zou worden. slecht weer overzee den tocht tot groo ten spijt van alle piloten niet hadden kunnen aanvaarden. Kn toen \s middags te gen vijl uur eindelijk niotorgebroni in ile lucht werd gehoord, begaven de Hagenaars zich overal op straat en keken naar om hoog. „Ze komen!" Velen klommen op de daken Inderdaad verschonen aan den Haagsehen hemel de silhouetten van vijf vliegtuigen, die laag boven de stad kwamen en txrveu het centrum begonnen te cirkelen. Luid ge- Juich begroette de toestellen van den be- ganen grond. Het gejuich werd oorverdoo- vend, toen na het eerste rondje een defl vliegtuigen een pakje uitwierp, dat al tui melend openging cn zich losmaakte ln ecu zwerm van witte puraehutjes. Ook de an dere vliegtuigen wierpen, ln wijde cirkels ronddraaiende, met regelmatige tusschec- poozen pakken uit en waar de par-ichutjcs neerdwarrelden, verzamelden zich dringen de en grijpende mcnschenmassa's Het. vrr< keer ln de strntcn Btond stil Mei schrik: zagen de toeschouwers, hoe bij een der laoff overvliegende toestellen een man uit da cabine klom en op de vleugelspanten ging zitten. Blijkbaar volkomen op zijn gemak ln den kolkenden schroefwind keerde hij het eene pakket na het andere om, waaruit wolken van kleine wittigheden naar beue den dwarrelden Nog nadat de laatste pak ketten waren uitgeworpen en de vijf ma chines. nagestaard en nagcjuicht door dui zenden enthousiaste Hagenaars, uit het ge zicht waren verdwenen, bleven dc para- chutjes van de daken en boomen. waar zo waren vastgehouden, ln de straten dwar relen, steeds ijverig vervolgd door troepen kinderen en Jongelieden, die over muren en lage gebouwtjs klommen om ze te be machtigen. Geen geheimzinnigheid. Wie achter deze „droppings" wellicht een mysterie mocht vermoeden, zal ver rast zijn de onthulling daarvan te verne men. Aan de parachutjcs waren loten l»e- vestigd van het. Nederlandsche Roode Kruis, ongeveer 80 000 ln getal. De Haag- sche afdeeling van het Roode Kruis was op de origineele gedachte gekomen, deze loterij te koppelen aan de herdenking van de groote vocdseivluchten en het lijdt geen twijfel, dat de actie een groot succes ls geworden. Het „Auster Squadron" van de Nederlandsche luchtmacht te Valkenburg verleende bereidwillig zijn medewerking. De opbrengst van de loterij komt uiter aard het Nederlandsche Roode Kruis tea goede. Nog geen half uur na het uitwer pen van de dwarrelende lading kwamen do eerste met postzegels beplakte lootjes ten kantore van het Roode Kruis ln Den Ilaag binnen. Deze week zal een extra bon voor 100 grain vleesch worden aangewezen voor personen van 5 jaar en ouder. Op dere nader bekend te maken bon mag reeds Donderdag a.s. gekocht worden.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1