Haarlemsche Ziekenhuisverpleging „De Partij van de Vrijheid" Zuinig omspringen met textielpunten! De Dichters Het Herdenkingsfeest De Radio geeft vanavond; j)ouwe Egberts THEE Avonturen van De onderhandelingen over premie-verhooging Eenige weken geleden deelden, wij mede, dat de onderhandelingen waren begonnen tusschen de gemeente Haarlem en de Ziekenfondsen over een verhooging van de premie voor de Ziekenhuisverzeke ring. De gemeente acht die verhooging gerechtvaardigd omdat de verpleeggelden in de ziekenhuizen verhoogd zijn, terwijl bovendien de voordeelen der verzekerden zijn uitgebreid, omdat zij of hun kinde ren, ook als zij daarvoor worden aange wezen, kosteloos worden opgenomen in het kleuterhuis „Margriet" en het herstel lingsoord voor moeders „Zomerzorg" in Bloemendaal Zooals men zich herinneren zal was er aanvankelijk één verzekering, waarvoor de volwassenen 5 cent premie betaalden. Dit betrof in hoofdzaak de ziekenhuis verpleging Later werd eveneens een premie van 5 cent geheven voor volwas senen voor de aanvullende verzekering, waaronder de andere voordeelen vielen. (Kinderen behoeven geen premie te be talen). Nu heeft de gemeente aan de Ziekenfondsen gevraagd de premie van de gewone verzekering op 7 cent te stel len en voor de aanvullende %'erzekering op 8 cent. Voor man en vrouw die in beide verzekeringen vallen dus een totale ver- hooging van 10 cent in de week. Naar wij vernemen is in een conferentie van den directeur van den Geneeskundi- I gen Dienst en de besturen der Zieken fondsen, van de zijde der Ziekenfondsen bezwaar gemaakt tegen de voorgestelde verhooging, die men, verhoudingsgewijs, te hoog vindt. Wel werd de billijkheid van een verhooging erkend. Bovendien werd gevraagd een duidelijke verklaring van gemeentewege hoe het feitelijk staat met de Ziekenhuisverzekering. Deze is zoo werd betoogd indertijd opgezet als een verhaal-verzekering. In den ouden tijd werd op de patiënten die niet voor eigen, maar voor rekening der gemeente, in een ziekenhuis werden opgenomen, een deel der kosten, vastgesteld op grond van draagkracht, verhaald. Om nu de ver zekerden tegen dit verhaal te vrijwaren, werd de verzekering in het leven ge roepen. De Ziekenfondsen zijn volkomen overtuigd, dat de premies dcr'verzekering de kosten der verpleging lang niet dek ken. maar meenen toch, dat de gemeente thans meer aan premie gaat vragen, dan er ooit uit verhaal zou zijn gekomen, ook al zou dit streng worden toegepast. Is dat zoo zoo werd verder gezegd dan beteekent het feitelijk, dat het oude be ginsel is losgelaten en dat de gemeente en de verzekerden samen de verpleeg- kosten dragen Maar dan zou het ook redelijk zijn, dat de consequentie daar- v- n getrokken werd en dat de ver zekerden, vertegenwoordigd door de be sturen der Ziekenfondsen, medezeggings- schap kregen in de verzorging en zich niet uitsluitend behoefden te bepalen tot het betalen en innen der premies. De conferentie werd zoo vernemen wij in zeer goeden toon gehouden, trouwens de verhouding tusschen den Ge neeskundigen Dienst en de besturen der Ziekenfondsen is steeds zeer goed ge weest. Toch is even de mogelijkheid ge opperd. dat de gemeente, als de besturen zouden weigeren mede te werken aan de gevraagde premieverhooging. voor de vraag zou komen te staan, of moet worden voortgegaan met de Zieken- kenhuisverzekering. Over die mogelijkheid spraken wij met een van de Ziekenfondsbestuurders, die toegaf, dat door zoo'n beslissing het be lang der verzekerden zeker in het ge drang zou komen. In enkele steden bestaat een gewone Ziekenhuisverzekering, maai die geeft aan de verzekerden long niet dezelfde voordeelen als de Haarlemsche Er zou bij zoo'n verzekering te Haarlem ongetwijfeld meer premie betaald moe ten worden, dan de gemeente nu vraagt terwijl zelfs dan nog niet evenveel rech ten daartegenover zouden komen staan Deze uitlating geeft de overtuiging, dat van de zijde der Ziekenfondsbesturen. lettende op het belang der verzekerden, geen houding verwacht kan worden die tot een breuk zou kunnen leiden. Geen muziek op herdenkingsavond Naa: teren avonds deel en wij 's avonds 18 aanleiding van ons bericht van gls- aangaande het verbod, op 3 Mei uziek te maken in cafés enz., mede, dat dit moet zijn: na uur dus niet Q uur. 'VVVVVVVVVVV' i Voor vrijheid sn sociale gerechtigheid: Stemt op VVVVVVVVVVV' De eene minuut stilte Het Haarlemsch Comité van nationale ibesten deelt mede: Officieel is bepaald, dat op Zaterdag 4 Mei 's ochtends om 11 uur één minuut algeheele stilte in acht moet worden genomen, zoowel in als buitenshuis. Het juiste tijdstip zal ln Haarlem worden aan gegeven door een kort signaal van si renes en fluiten van eenige bedrijven, van 5 seconden vóór 11 uur. Bij het einde der minuut wordt een enkele stoot van de sirenes gegeven. Te allen overvloede zij nog vermeld, dat de 2 minuten stilte, die het Comité Nationale Herdenking te 's-Gravenhage op Vrijdagavond 3 Mei doet houden, welke herdenking door de radio wordt uitge zonden, niet voor Haarlem geldt. IIII-VERS I'M I, 301 M. AVRO 17.00 Knleldoscoop. 17.30 Kaleido- scoop. 18.18 Oram. muz. RNIO 18.30 Progr. AVRO 19.05 Sporlpraatje. 19 20 £0.05 Toespraak Comm. Partij Rekening moet worden gehouden met aanschaffing voor den winter 20 nummers van cle tcxtielkaartcn zjjn aangewezen voor het koopen van textiel artikelen, n.l. 101 t.m. 120 van de textiel- kaarten Va, Vb, Vc, Vd en Ve. Van de textielkaarten Vf605 ztfn geldig de nummers 101 t.m. 200. Laatstgenoem de punten zijn voorzien van de letter B. Losse punten zjjn niet geldig. Bij de beantwoording van de wat men met de nieuwe textielkaart kan doen, dient er in de eerste plaats op te worden gewezen, dat allerlei remmende factoren in de afgeloopen maanden de productie van textielgoederen hebben be ïnvloed, zoodat de voorraden nog zeer beperkt zijn. Het feit, dat thans 20 punten zijn gel dig verklaard, houdt niet in, dat ter stond ook al deze punten in goederen kunnen worden omgezet. Vele artikelen zullen eerst in den loop van den zomer erkrijgbaar zijn. Het is noodzakelijk met de twintig pun ten, die per 1 Mei geldig zijn geworden, zoo zuinig mogelijk om te springen, daar nog niet kan worden bepaald, wanneer nieuwe punten kunnen worden aange wezen. Het verdient zelfs aanbeveling om thans reeds rekening te houden met de textielgoederen, welke men voor het a.s. najaars- en winterseizoen wil aan schaffen. Kleeding zonder vergunning Hiertegenover staat echter een verrui ming van de mogelijkheden, die de nieu we textielkaart zal bieden. Niet alleen zal deze kaart gecombineerd door alle leden van het gezin kunnen worden ge bruikt, doch bovendien kunnen tegen in levering van het voorgeschreven aantal punten, dus zonder vergunning, alle kleedingstukken en kleedingstoffen (met uitzondering van Manchester werkklee- ding en overalls, welke uitsluitend met speciale punten van den distributiedienst zullen kunnen worden betrokken), als mede huishoudgoederen, voorzoover reeds bij den winkelier voorradig, wor den gekocht. Textielgoederen voor woninginrichting blijven gebonden aan een speciale ver gunning van de plaatselijke distributie diensten en blijven gereserveerd voor be paalde groepen der bevolking. Het aantal goederen, dat zonder in levering van distributiebescheiden kan worden gekocht (vrijgestelde tex tielproducten) is uitgebreid. Hieron der vallen o.a. dekens, minder dan 20 pCt. wol bevattend, dweilen, band, lint, sokophouders, bretelles, jarretel les en andere kleinvak-artikelen, tweedehandsch goederen enz. Alle aanduidingen in etalages, waar uit blijkt, dat textielgoederen niet di rect voor den verkoop beschikbaar zijn, zooals „Verkocht" of „Decora tie" zijn verboden. Verlies van Nederlanderschap Wat moet geschieden met vrouwen van SS-ers De Nederlandsche mannen, die-in den afgeloopen tijd zonder Koninklijk verlof in Duitschen krijgs- of staatsdienst traden hebben krachtens de wet op het Nederlan derschap van 1892 hun nationaliteit verlo. ren. Een van de ernstige gevolgen hiervan is, dat hun vrouwen en minderjarige kin deren automatisch hetzelfde lot hebben ondergaan. Dit is onder normale omstan digheden de gewone gang van zaken, aangezien er veel pleit voor het stelsel van eenheid in nationaliteit van het gezin. In bezettingstijd is het echter meer dan eens voorgekomen, dat, terwijl de man zich op deze wijze ernstig misdroeg, de vrouw en de verdere gezinsleden daar vierkant tegenover stonden en zich wel der aarde zijn. degelijk als goede Nederlanders gedroegen. I Het is in deze gevallen billijk en zelfs wenschelijk", de vrouwen niet te laten boeten voor hetgeen hun echtgenooten misdeden. Theoretisch zou er een eenvou dige oplossing te vinden zijn in een apart wetje, dat de gevolgen van de wet op het Nederlanderschap in deze gevallen teniet doet, doch het geringe aantal dezer geval len zou het geven van een dergelijke wet niet rechtvaardigen. Ook is het moeilijk een deugdelijke maatstaf aan te leggen om uit te maken, welke vrouwen voor behoud van hun Nederlanderschap in aanmerking komen. Een andere weg is, dat de werkelijk goede Nederlandsche vrouwen hun ver loren Nederlanderschap langs den weg van naturalisatie zouden kunnen herkrijgen Dit zou wettelijk mogelijk gemaakt moe ten worden door buiten werking stellen van de bepaling in de wet van 1892, dat de vrouw in het huwelijk den staat van haar man volgt en dat dus de vrouw geen naturalisatie-verzoek kan indienen. Wan neer men dan bovendien een vereenvou digde naturalisatie-procedure volgt door bijv. den betalingseisch te laten vervallen, dan kan dit probleem spoedig worden op gelost. Voor kinderen bestaat de mogelijk heid, een jaar na het bereiken van hun meerderjarigheid een aanvraag tot het verkrijgen der Nederlandsche nationaliteit in te dienen. Hoewel er van regeeringszijde nog geen wetsvoorstel op dit punt is verschenen, mag men de kans groot achten, dat de overheid bereid zal zijn, in deze richting medewerking te verleenen. E. Ondanks honger en vuurpelotons, on danks het bijten van het Duitsche beest en het ranselen van de zwarte Hitler- ploerten zijn in Nederland in de duisternis en de koude van vijf eindelooze jaren prachtige verzen geschreven. Dat is voor mij een troost. Ik heb, op mijn bankje in het voorjaars achtige park, kleine „zwarte" bundels zit ten te lezen en het zong na in mijn hart, het zingt nóg in mijn hart dat dit in dat kleine gemartelde land mogelijk was. Groot-mogols van handel en industrie, khaliefen van wetenschap, economie en agricultuur, oppervizieren van beurs en politiek, gij allen die de grooten dezer aarde zijt: er zijn prachtige verzen ge schreven in Nederland en dat is het groote wonder. Hoe zal de politieke situatie zich ont wikkelen? Hoe zullen de beurzen met hun kwikzilveren geest reageeren? Welke zal de toekomst zijn van onze nijverheid? Wanneer zullen de akkers alom weer vruchten dragen? Het zijn allemaal belangwekkende vra gen, doch niets is zulk een glanzend ant woord op alle duisternissen dan deze blanke zekerheid boven den einder: er zijn schoone verzen geschreven in Neder land, er is gezongen in Nederland, de taal heeft gebloesemd in Nederland. Bij het licht van een kaars, in de donkerte van een kleine kamer, in de stilte van een cel hebben vrouwen en mannen gezeten cn wat hun hart zeide is voortgefluisterd door verstolen drukpersen en grauw pa pier en het is bewaard gebleven voor langer eeuwigheid dan wat ook in Ne derland. En zekerder dan ooit te voren wéét ik dat het de dichters zijn die spreken voor het volk, die getuigen van zijn wil en wezen en die de toekomst bepalen. De dichters. En niet de diplomaten. De dich ters. En niet de ministers. De dichters. En niet de groot-mogols, de khaliefen en de oppervizieren. Campert heeft, voor zijn lichaam doorzeefd zou worden met vlugge, harde kogels, een vers geschre ven dat over honderd jaar nog gekend zal zijn. Salomonsen heeft in de cel die zijn laatste verblijf hier op aarde was, een vers geschreven dat voor de eeuwigheid is. Henriette Roland Holst heeft uit de erdrukking haar opstandigheid en haar groote menschenliefde uitgezongen schoo ner dan zij het ooit in de vrijheid kon. Dat is de troost om wat geweest is, om wat is en om wat komen zal: dat de mond van onze dichters niet is dichtge- beukt door het zwarte ploertendom en dat hun hart is blijven kloppen onder het meppen van de ploertendooders. Niet de handelaren. Niet de kruideniers. En niet de klerken. Niet de grooten der aarde. Doch dc geringen die door verzen ver bijsterd kunnen worden. En die het zout Mr. E. ELIAS. Het «liigclijkseli kopje thee, dat is altijd weer een bijzonder genot. Vooral als het D. E. t hcc is. Spcciaalgcmengdc thee, vol aroma cn smaak. Besteed Uw bon goed, neem D E. Adv. Ned. StrIJdki Radiosterren. SffiflP PffJR Nederland 20 25 Concertgebouw. 22.30 Swing- causerie. 22.40 Strauss-programinn 23.15 Mix- LU,r® muz)' 23 40 Blu<?s the night. HILVER8UM II, 416 M. HNIO 19.00, 20.00, 2.2.00 Nieuws. 17.00 Het °verzoE NC,<V 17.10 Menuetten. 17.30 De HARK aan het woord. 17.35 Celesto-ens 18.15 .Mnndolinnta. 18 30 I,andbouwcauserie (in- term.). 19.20 Met band en plaat. 19.30 Anti- k Partij-toespraak (lnterm.). RNIO -O.Ot, R V. IJ. antwoordt. NCRV 20.20 Mari nierskapel. 21.00 Lezing over Personalisme f'I 7? Arnhcmsche Orkestver. 21.30 Kerkkoor 22.15 De vaart der volken. 22.35 Concert. 23.15 Avondconcert. 23,50 Schriftlezing. 119. Nu was het de vraag, hoe de drie kameraden naar buiten konden komen, want wanneer dc verlamming van den koning en den visch afgeloopen zouden zijn, zouden de koning en de zijnen het er zeker niet bij laten. Warrie ging in het wankele, drijvende krukje staan en peuterde met zijn handen, het wier-dak van het torenkamertje open, zoodat er een gat ontstond, groot genoeg om den Prins en Wag en Warrel door te laten. Gelukkig, dat de torenkamertjes niet zoo zwaar gebouwd waren, dat er hamer en nijptang aan te pas moesten komen. De prins en Wag trokken hun vreemde kleercn uit cn met behulp van het krukje klommen ze één voor één naar buiten op het dak. In de verte zagen zij langs den kant de troep bijen staan, die zoo langzamerhand ongerust werden over het lange uitblijven van hun aan voerder. Ineens bemerkte de darren- generaal het ontsnapte drietal op het dak van het verzonken paleis. Met een kreet van vreugde vloog hij naar het midden van het meer toe. Een afscheid Dc heer S. C. de Haas van Dorsser, oud-direc teur van den Gemeentelijken dienst voor Socale Zaken te Haarlem, nam afscheid van zijn ambtenaren. Namens het personeel werd hij door den waarnemend directeur den heer D. H. Sue- ink. hartelijk toegesproken. Hij bracht hem dank voor de goede leiding aan den dienst gegeven cn ln het bijzonder voor de prettige wijze waarop hij steeds met de ambtenaren ls omgegaan. Namens het personeel werd een ets van Bauer overhandigd. Doordat de wethouder Mr. S. C. v. d. Wall, door een vergadering van het college van B. en VV. verhinderd was te komen, bracht tiê heer Suerlnk ook namens hem zijn dank over. De heer de Haas van Dorsser dankte voor de belangstelling en het mooie geschenk. Zijn benoeming als directeur van de Stichting voor opleiding van maatschappe lijke werkers, waarvoor moeilijk een terzake deskundige persoon was te vinden, heeft hem doen besluiten zijn functie van dlrec- 'jur van Sociale Zaken neer te leggen. Ook hij dankte voor de prettige samen werking. was gelegenheid voor de ambtenaren den scheidenden directeur persoonlijk afscheid te ri DE DISTRIBUTIE De periodieke uitreiking van distributie bescheiden geschiedt op Vrijdag 3 Mei te Haarlem voor de letters O t.m. Pop; te Vo gelenzang voor alle letters. Brandstoffenformulieren afhalen voor B-, - en D-verbruikcrs ln bet rayon waartoe men behoort (Vleeschhal, Steenbokstraat en Jullanastraatj. BINNENLAND Een plechtige her denking van dc geval lenen /.al 3 Mei te V.ught worden gehouden, die door de Koningin zal worden bijgewoond. De flottieljcleider „Tromp" zal 3 Mei 's morgens om 10 uur te Amsterdam aankomen. Bij de aankomst van de Hr. Ms. Tromp zal de toegang tot de sluis vrij zijn. Prinses Juliana heeft het beschermvrouwe schap over de vereeni- ging „Nederland-Cana da" aanvaard, De Alg. Bond van Werkers in het Mijnbe drijf zal zich niet aan sluiten bij de E. V. C. De herstelde spoor brug bij Zwolle over den IJsel is vandaag in tegenwoordigheid van de directie der Ned. Spoor wegen plechtig geopend. Een belangrijke schakel in de verbinding met het Noorden is hierme de weer intact. BUITENLAND De rantsoencering van benzine in Engeland zal voorloopig gehand haafd blijven ten gevol ge van valuta-moeilijk heden. De Fransche wetge vende vergadering heeft haar laatste beslissing genomen voor de ont binding, door de natio nalisatie der mijnen goed te keuren. Het 8-Jarig zoontje van generaal MacArthur heeft een tweetal sym- phonieën gecomponeerd, die door recensenten voortreffelijk worden genoemd. Haarlem en Omgeving Het Bloemencorso te Hillegom, dat a.s. Za terdag gehouden zou worden, gaat wegens geringe belangstelling, niet door. De kinder aubade en de tractatie gaan wél door. Tegelij kertijd neemt het Oran- je-comité zijn ontslag. Het dagelljksch bestuur zal de loopende zaken afhandelen, o.m. cle op richting van liet Monu ment voor de geval lenen. Ds. J. v. 'd. Wel te Weesp ls beroepen bij de Ned. Herv. Kerk te IJmulden. MeJ. H. Konst ge noot veel belangstelling bij Haar 25-Jarig jublle als onderwijzeres aan de St. Augustlnusschool aan <le Molenwerfslaan te Heemstede. Het hoofd der school, mej. A. Bos- saert, hield een waar- deerende rode cn bood twee bijzet-tafeltjes aen. Ook pastoor A. F. van Noort kwam de Jubila- resse huldigen, hij over- handigde een boekwerk. Er was natuurlijk feest op school. Het Centrum Comité van de Ver. Koninginne dag deelt mede. dat de Jury voor den Reclame optocht op 4 Mei te Haarlem bestaat uit: Mej. Mies Deinum, kunstschilderes; W. van den Hoek, bloemist en Bern. Ooms, architect. Ds. J. v. d. Berg van Vlijmen heeft aan genomen het beroep als predikant bij de Ned. Herv. Kerk van IJmul den. De Kinderoperette „Sneeuwwitje" zal op veelvuldig verzoek Zn- terdag 11 Mei nogmaals in den Stadsschouw burg worden opgevoerd. De provinciale com- missie voor oorlogs- of vredesgedenkteekens bestaat voor Noord-Hol. land uit: G. H. Holt, roorzitter; mej. Ir. E. F. van den Ban, secreta resse, secx-etariaat: Mid- denlaan 78, Haarlem; leden: Marl S. Andries- J sen, J. Engelman, R. Esscher en J. RHdecker jj De heer A. J. M. Angcnent, wethouder te Haarlem vierde Woens dag zijn 25-Jarig bestuur- j derschap van den Ned. R.K. Volksbond onder groote belangstelling van sociale organisaties en instellingen. Mej. F. van Aspc- ren herdacht heden haar 25-jarlge verbintenis bij 2 de N.V. Grafische In- I richting Joh. Enschedé en Zonen. i Door* dc Haar!. Jeugdkerk wordt in het 2 Koor van de Groote t Kgrk te Haarlem, Zater- i dag 4 Mei des avonds 1 het Avondgebed gehou- den van 19.30—20.00 uur. (Ingang Klokhuisplein).

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2