•fis Programma voor 3 en 4 Mei Na een Jaar Het Japansche Neurenberg De eerste zes mud kolen Prof. mr. P. Schollen 14 Mei Herdenkingsdag °H I |AAAAAAAAAAAi IU IJJSUja JJUUjLJ (H* tot..! Xo. 1SSW I m-w-. I I V.ljdac 3 Mel tola Bureaux: Groote Houtstr. 93 |~1 f| M f i O TYl V I 1 fY I Dltgave stichting Voorlichting en Soendaplem 37, Haarlem JL J_ VJL 1 1 C111D J—/ U.U kj 1VJ,U[ Abonnementen: p. week 31 ct. IJmuiden: Kennemerlaan 154, J per kwartaal f 4. Telef. 5437. Postgiro 273107. Tol AHmini=fraHo nwM FvnnHif ia 14R9'? Dl recteu r - HoofdredacteurRobert Peereboom Tel.. Administratie 10724. Expeditie 1482a Tel Redactie 10600. Dir.-Hoofdred. 15054 YïflJ gaan den grooten dag der bevrij- ding herdenken en dus worden nu her inneringen opgehaald. Maar daar kan de krant het niet bij laten. Zij leeft krach tens haar taak en roeping in het heden. Zij dient ook den blik steeds op de toe komst gericht te houden. Daarom vraagt zij: hoever zijn wij gevorderd nu een jaar en wat belooft de verdere ontwikke lingsgang? Alleen Nurks zelf stel u Nurks voor in onzen vermagerden, uitgedunden Haar lemmer Hout zou durven beweren dat in dat jaar niet veel bereikt is. Wij zijn een critisch-aangelegd volk, maa? in som mige opzichten heeft het ook ons ver baasd. Wie zich de zwartgallige voorspel lingen uit die laatste bezettingsmaanden herinnert omtrent de drooglegging van de geïnundeerde polders, het hervatten van een geregeld verkeerswezen, het herstel alleen maar van de tallooze bescha digde huizen en de reorganisatie van een normale voedselvoorziening moet zich nog steeds verwonderen over de merkwaar dige zekerheid en snelheid, waarmee deze en andere materieele voorzieningen tot stand zijn gebracht. Duizenden vermoeide en vermagerde Nederlanders, die in de 'Meidagen van 1945 met tranen in de oogen hun bevrijding bejubelden, hebben daarna, elk op hun eigen gebied, een daadkracht en volharding ontwikkeld, waarover ook het buitenland versteld heeft gestaan. Met veel grooter snelheid en beslistheid dan in andere landen, die geen honger winter hadden doorgemaakt en waar de bevolking dus lichamelijk in veel beter conditie verkeerde, heeft het materieele herstel zich in Nederland ontwikkeld. Tegelijk zijn de tallooze militaire over blijfselen uit den tijd van de gehate Duit- sche bezetting weggevaagd. En ondanks de bijna-algemeene verarming, die de mas sale berooving van ons land had veroor zaakt, is een groote en nobele vrijgevig heid gebleken om de oorlogs-slaehtoffcrs en de zwaarst getroffen steden en dorpen te hulp te komen. Zonder verdacht te worden van locaal chauvinisme mag ik zeggen, dat Haarlem en omgeving zich op dit gebied bijzonder onderscheiden heb ben en daarmee een traditie van hulpvaar digheid, die deze streek siert, hebben ge stand gedaan. Er is veel, na een jaar, waarvoor wij dankbaar moeten zijn en er is zelfs veel, waarover Nederland tevreden kan zijn. Dat na de ontzaglijke afbraak en ont wrichting. die de Duitsche tirannie in ons land had aangericht er na één jaar nog veel zou haperen, was anderzijds te voorzien. Er zijn evenwel feiten en ver schijnselen bij, die teleurstellen en die bezorgdheid blijven wekken. Het vertrou wen in de innerlijke kracht van ons volk is te groot, om blijvend nadeel te ver wachten. De misstanden zullen op den duur overwonnen worden. Maar daartoe zal hot noodig zijn ze te blijven signa- leeren en bestrijden. Door de voorloopige xegeering, die onder leiding van een harer beide formateurs, prof. Schermerhorn, op 25 Juni 1945 op trad en moest trachten, orde te scheppen in een chaos, is in velerlei opzicht ver dienstelijk 'werk verricht. Het ontstaan van de Indonesische crisis heeft haar taak. die al bovc.imenschelijk zwaar was, nog aanzienlijk verzwaard. Zij heeft, zooals niet alleen alle regeeringen maar alle monschen doen, fouten gemaakt maar door eerlijkheid, moed en werkkracht een sym pathie verwerven, die op zichzelf goede gevolgen heeft gehad. Toch is het nu hoog tijd dat de parlementaire democratie weer in werking treedt. Het stelsel van voor- loopig bewind heeft te lang geduurd en de kamerverkiezingen, binnen veertien dagen te houden, worden door velen met groote verwachtingen tegemoet gezien omdat zij den terugkeer naar normale bewinds. en gezagsverhoudingen bcteeke- nen en de gekozen vertegenwoordiging des volks zich weer zal doen gelden. Na een jaar is het nog niet gelukt, de rechtszekerheid in ons land te herstellen. Dit is het ernstigste tekort, dat wij vandaag den dag moeten vaststellen. Wie de betee- kenis van dit punt onderschat begrijpt weinig van de grondslagen der mcnsche- lijkc samenleving. Wie meent dat de si tuatie zoo erg niet is, leze de medcdeclin. gen. door den regeeringsgerrjachtigde Koos Vorrlnk gisteren in een persconferentie gedaan Ik noem den naam Vorrink, die bctcekent: een eerlijk man en een goed Nederlander. Wij moeten na een jaar helaas erkennen, dat aan het geestelijk herstel in Nederland nog teveel ontbreekt en dat dit niet is meegevallen. Het is geen wonder dat zich, na jaren van zulk slecht bestuur als dat van de Duitschers, nog knoeierijen voor doen Maar zij zijn te talrijk. Het was te voorzien dat sommigen slordig met het geld der gemeenschap zouden omspringen. Er is evenwel, zonder eenig verantwoor delijkheidsbesef, in vele gevallen mee ge smeten. Bureaucratie kon niet uitblijven. Maar in sommige geledingen van het over heidsapparaat is zij tot een aanfluiting geworden. Het is niet noodig al wat ontbreekt vandaag nog eens op te sommen. Maar laat ons na een jaar erkennen dat nevens veel goede dingen veel gebreken geconsta teerd moeten worden, dat meer saamhoo- righeidsgevoel vereischt wordt bij velen en dat wij er alles op moeten zetten de ernstige gebreken weg te nemen. Want zij mogen niet blijven bestaan. R. P. Na een afwezigheid van vele jaren, I Straat Bandoeng, tegen de Jappen na een kielzog te hebben geteekend van kwam HM.'s kruiser Tromp vanmor- duizenden mijlen op alle zeeën ter we- gen half negen in IJmuiden binnen., reld, na gewond te zijn geweest 55 Aziatische oorlogsmisdadigers voor het gerecht „Het beramen, voorbereiden, begin nen van een verklaarden of onverklaar- den agressie-oorlog, of van een oorlog «aardoor het internationale recht ge schonden wordt moord, uitroeiing, slavernij, deportatie en andere onmen- schcUjke misdaden schending van de voorschriften voor oorlogvoering en van de oorlogsgebruiken". Ziedaar een formeele omschrijving van liet leed, de verwoesting, de vernietiging en den chaos die de Japanners bij hunne prak tijken der laatste 18 jaren in het Verre Oosten veroorzaakte en waarvoor thans van de ergste misdadigers terecht staan voor het militaire tribunaal te Tokio. De rechtszitting is heden begonnen met voorlezen van de acte van beschul diging, die is opgesteld in overeenstem ming met 11 landen en terug gaat tot 1928 en achtereenvolgens de perioden tusschen dit jaar en de incidenten van 1931 het Moekden-incident van 1937 expansieoorlog tegen China en van 1941 aanval op Pearl Harbour behandelt. Het proces zal gevoerd worden vol gens de lijnen zooals die te Neurenberg zijn uitgestippeld voor de procedure te gen de voornaamste leden van de Duit sche nazi-partij. Evenals in liet hand vest voor het internationale gerechtshof voor Europa, geeft het handvest voor dat voor bet Verre Oosten een opsom ming van de misdaden, waarvoor de Japanners terecht zullen staan. Onder de beschuldigden bevinden zich: Vier voormalige premiers Tojo. 1941 1944, Horita, premier in 1936. baron Kiichiro Hiranuma, premier in 1939 en gedurende vele jaren hoofd van de reactionaire patriottische vereeniging, waardoor hij de reputatie verwierf van te zijn „Japan's fascist no. 1" en gene- ïaad Kunikan, van Juli 1944 tot April 1945, voormalig opperbevelhebber van het leger en leider van de bezetting van Mantsjoerije. Voorts twee van de voor naamste onderhandelaars bij het drie- mogend heden-verdrag met Italië en Duitschland Matsuoka, minister van buitenlandsche zaken in 194041, en admiraal Nagono, die. naar hij zelf toe geeft, de order gaf voor den aanval op Pearl Harbour. Eerewacht voor hen die vielen Ter ecre van hen die voor het Vader land vielen, zullen op den nationalen herdenkings-avond van 3 Mei en Zater dag 4 Mei den nationalen feestdag, eere- wachten worden betrokken bij de her denkingsplaatsen aan de Dreef, Wester gracht en Jan Gijzenvaart. Deze wachten zullen gevormd worden door mannen en vrouwen die tijdens de bezetting actief aan het verzet hebben deelgenomen. Vrijdag van 6 tot 10 uur n.m. (de hoofd wacht) zal bij elke herdenkingsplaats de wacht worden betrokken door drie man van het Nederl. leger (voortkomend uit het verzet), drie B.S.-ers en drie illegale werkers (mannen en vrouwen) zonder eenig herkenningsteeken, juist zooals zij hun illegaal werk verricht hebben. Vrijdag van 10 tot 12 uur n.m. en Za terdag van 7 uur v.m. tot 12 uur n.m. zal de wacht bestaan uit drie posten, van elke categorie één man. voor den komenden winter In het tijdvak van 6 t.m. 25 Mei moeten de bonnen 60 en 61 van de brandstoffen- kaart T. 606. met de uitreiking waarvan de distributiediensten 11 Mei a.s. gereed zullen zijn, bij een brandstoffenleveran- cier worden ingeleverd. Op elk dezer bonnen /.uilen drie een heden vaste brandstoffen worden ver strekt. zoodra de brandstoffenhandel bevoorraad is. Het publiek wordt aangeraden, met de inlevering van deze bonnen niet te wach ten tot de laatste week van de geldigheids duur der bonnen. De zes mud brandstof fen zullen voor de intrede va:i het nieuwe stookseizoen worden afgeleverd. De klan tenbinding is opgeheven, maar het is niet gewenscht, dat men van leverancier ver andert. Alle leveranciers worden gelijke lijk bevoorraad, zoodat aanzienlijke hoe veelheden „ongewilde" brandstoffen bij alle handelaren terecht komen. Aan degenen, die pas in het bezit ko men van een brandstoffenkaart, nadat de geldigheidsperiode van de twee aange wezen bonnen verstreken is. zal nader worden medegedeeld, hoe zij met de bon nen 60 en 61 moeten handelen. De Prinses voor de Radio Zondag 5 Mei spreekt Prinses Juliana tot het Npderlandsche volk over beide Hil- versumschc zenders. I)e uitzending heeft plaats in het nationale programma, van 13 tot 13.15 uur. Het woord is aan. A. Rajberti: De kat is aan den mensch gegeven opdat hij zonder gevaar het genoegen zou hebben, een tijger te streelen Op reis naar Canada waar hij een zijner Kinderen een bezoek ging brengen, is plot seling overleden prof. mr. P. Scholtcn, lid van de Eerste Kamer, lid van het Hooge Col lege voor de rechterlijke macht. Prof. Scholten was een onzer bekwaamste juristen, die sedert 1907 hoogleeraar is ge weest aan de Amsterdamsche Universiteit. Op 25 October 1945 gaf hij zijn afscheids college. Prof. Scholten was voorzitter van de C.roote Advies Commissie der illegaliteit, van de nationale adviescommissie, van de commissie van advies inzake het zuiverings besluit en van het curatorium der stichting „Kerk en Wereld". Hij vervulde nog ver scheidene andere functies. Sedert 1924 was hij lid van de afd. I.etterkunde van de Kon^ Academie van Wetenschappen. Prof. Schol ten is 2fi Augustus 1875 te Amsterdam gebo ren. Hij behaalde in 1899 het doctoraat cum laude. De Regeeringsvoorlichtingsdienst deelt mede: Aanvankelijk lag het in het voor nemen, de in den oorlog gevallenen of ficieel te herdenken op den lOden Mei, den datum, waarop in 1940 de vijand onze grenzen overschreed. Overwegende, dat de herdenking niet den aanvang van den oorlog geldt, maar degenen, die in don loop van de 5 Meidagen hun leven offer den, heeft de regeering besloten, dat de officieele plechtigheden op den Grebbe- berg en elders in den lande zullen worden gehouden op den 14en Mei. De regeering zal het op prijs stellen, in dien ook ten aanzien van niet officieele herdenkingen met deze beslissing reke ning wordt gehouden. GRATIE VOOR VELEN Ter gelegenheid van de viering der bevrijdingsfeesten op 4 Mei 1946 heeft H. M. dc Koningin bij besluit van 29 April 1946. Staatsblad 103, gratie ver leend van: a. De tijdens de bezetting uitge sproken, nog niet ondergane onvoor waardelijke vrijheidsstraffen van drie maanden of minder en nog niet betaal de onvoorwaardelijke geldboeten van vijfhonderd gulden of minder, opgelegd voor feiten tijdens de bezetting ge- plcègd; alsmede de nog niet ondergane of nog niet betaalde gedeelten van zoo danige straffen. b Het ndg niet ondergane gedeelte van tijdens de bezetting onderbroken vrijheidsstraffen, waarvan op het tijd stip van de onderbreking het overblij vende gedeelte niet meer dan drie maanden bedroeg. Ingevolge beslissing der Kegeering mogen Zaterdag, op den nationalen feest dag. geen dagbladen verschijnen. In ver band hiermede zal Haarlems Dagblad Zaterdag niet uitkomen en zijn dien dag onze bureaux gesloten. Inplaats daarvan verschijnt heden een dubbel nummer. Om zes uur hedenavond wordt de vla» halfstok iiKrcliungcii, niet zonsondergang lielioort /.IJ te worden Ingehaald. Zaterdagochtend van 8-11 uur in den morgen moet de dile- kleur wederom halfstok worden gehangen: onmiddellijk na dc minuut stilte wordt zfj voluit gclicschcn. 15 uur: Bloemencorso door Haarlem- Noord. 19 uur: Concert op het Soendaplelvu HAARLEM-OOST. 7.30 uur: Kinder-défilé langs het monument aan de Dreef. 10 uur: Filmvoorstelling voor kinderen. 19 uur: Bal-champêtre aan de Zomer- vaart. 20 uur: Muzikale omgang. KLEVERPARK. uur: Jeugdhulde bij de Jan Gijzen- brug. 10 uur: Kinderspelen op het veld aan de Kleverlaan. 15 uur: Tumdemonstratie (Schoter singel). 21 uur: Ballet Tilly Sylon (Schoter singel 20 uur: Openluchtbal. Om 11 uur in den ochtend zal 1 minuut stilte in acht genomen wor den ter herdenking van hen, die in den oorlog vielen. De treinen in het geheele land zullen dan één minuut stilstaan. Omstreeks 22 uur houden de Padvin ders in verschillende deelen van de stad kampvuren. De kermisvermakelijkhe den gaan om 12 uur open. Behalve de bovengenoemde pr< - gramma-onderdeelen hebben de d'-e- uurtvereenigingen individueel u le lijkheden georganiseerd. VRIJDAG 3 MEI Herdenking der gevallenen 19.30 u.: Wijdingsdienst in de Groote Kerk, voorbereid door de samenwer kende kerken. 20.15 u.: Klokgelui. Herdenkingstocht naar de Dreef, kranslegging en défilé. Voor Haarlem-Noord en -West zal de herdenking respectievelijk plaats hebben b'i het monument aan de Jan Gijzenbrug en aan de Westergracht. ZATERDAC 4 MEI HAARLEM CENTRUM. 8.30 u.: Kranslegging bij de executieplaats aan de Dreef en défilé. 10 uur: Bioscoopvoorstellingen voo kinderen. 12 uur: Bloemenhulde bij de Jan Gij zenbrug door leerlingen der Open bare School U.L.O. B Junoplantsoen. 14.30 ii.: Accordeon-concert op de Groo te Marlet. 1G uur: Reclame-optocht door de stad 20 uur: Bal-champêtre op de Groote Markt. HAARLEM-NOORD. 7.45 uur: Vlaggenparade op het Soenda- plein. 8.30 uur: Kindcr-bloemenhulde bij de Jan Gijzenbrug.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1