miiD Kiest de OTo/SIEN? Regeering wil republiek op Java en Madoera erkennen MAATSCHAPPELIJKE ORDENING en GEESTELIJKE VRIJHEID DE GRONDSLAGEN VAN HET NIEUWE NEDERLAND - KOOPMANS' njv/KiNDERMEEL H Een unicum Grondfout van huidigen Indischen toestand: Weerbericht /Vaca^tt^ Korf en Bondig I Minister Logemann heeft gistermiddag in de Tweede Kamer een regeeringsver- klaring over Indonesië afgelegd, waarvan we gisteren in een deel onzer oplage reeds een en ander hebben gepubliceerd De minister zeide, dat toen de bespre kingen in Batavia in een impasse- dreigden te geraken, omdat de natio nalisten de erkenning van de „repu bliek Indonesia'' als onafhankelijken staat eischten, de lt.-gouv.-gen. het vraag stuk heeft benaderd langs de lijnen, die in Fr. Indo-China zijn gevolgd. Dat is ge schied. omdat de nationalisten waardee ring leken te hebben voor die oplossing, maar onder nadrukkelijke vastlegging, dat hij niet gemachtigd was de grenzen van de xegeeringsverklaring van 10 Februari 1946 te overschrijden. Dit heelt geleid tot het denkbeeld van een erkenning der „republiek Indonesië", als onderdeel van een federatief gemeene best Indonesië, dat zelf deelgenoot is van het Koninkrijk der Nederlanden. Aan Nederlandsche zijde bestaat de aan- faekkelijkheid van deze oplossing hierin, dat de bereidheid van de republiek om als constitueerend deel van Indonesië te tre den in het Koninkrijk, het loslaten van de revolutie inhoudt. Tot de erkenning van de souvereiniteit van het Koninkrijk was men bereid en daarnaast is uitgesproken de bereidheid om de toekomstige struc tuur van Indonesië in het algemeen te baseeren op de beginselen, die belichaamd waren in de verklaring van 10 Febr. 1946. Erkenning van de republiek als een der onderdeelen van het gemeenebest Indo nesië brengt in gcenen deele mede, dat het Koninkrijk die zeggenschap uit han den zou geven, die het behoeft om een bevredigend functioneeren van het nieuwe staatsbestel te waarborgen. Erkenning van de republiek op dezen voet past zeer wel in het kader van de verklaring van 10 Febr 1946 De regeering blijft echter eraan vast houden, dat de bevoegdheden van den ver tegenwoordiger der Kroon, geldend voor het geheele gemeenebest, ook van kracht blijven voor de constitueerende onderdee len. Deze bevoegdheden worden den ver tegenwoordiger der Kroon voorbehouden, opdat de verantwoordelijkheid zal kunnen worden gedragen voor de eerbiediging der fundamenteele rechten, voor goed bestuur en goede financiën.. Minister Logemann zeide verder, dat het voor de regeering vaststaat, dat de groep, <3ie op dit oogenblik het geenszins onaan gevochten gezag in de republiek draagt, representatief wordt geacht voor het na tionale streven, ook van die Indonesiërs op Java, die zich om allerlei redenen niet met de republiek hebben willen in- Echter niet op Sumatra laten, zooals b.v. mr. Mas Slamet. De groep Sjahrir c.s, is bereid, ter wille van het tot stand brengen van een ac- coord, waardoor het wapengeweld een einde zal kunnen nemen, haar aanspraken te beperken tot die gebieden, waarover de republiek werkelijk gezag uitoefent. De Nederlandsche regeering en de In donesiërs hebben verschillende inzichten betreffende de uitgestrektheid van dit ge bied. De Nederlandsche regeering is be reid te erkennen, dat de republiek Indo nesië gezag uitoefent over die deelen van Java en Madoera, die niet behooren tot de door de geallieerde troepen beschermde gebieden. De „republiek" maakt echter ook aanspraken op Sumatra, het grootste deel van Celebes en een aantal andere eilanden. De Nederlandsche regeering is evenwel niet bereid op Sumatra, waar in vele stre ken regeeringloosheid heerscht, en andere eilanden op dit moment haar gezag op te geven. Zij verwacht, dat deze gebieden in vrijheid hun voorkeur te kennen kunnen geven. Het is mogelijk, dat dan geheel Indië de voorkeur zou geven aan een re publiek Dit zou in dat geval beteekenen. dat'Indonesië een enkele staat zou worden in plaats van een federatie. Aan Indonesische zijde bleek men eenigs- zins wantrouwend te staan tegenover de gedachte, dat Indonesië een federatieven vorm zou krijgen, omdat men daarin een poging zag om te verdeelen en te heer- schen. Men had ook bezwaar tegen den term „gemeenebest", omdat deze het fede ratief element onderstreept en omdat er geen goede vertaling voor is te vinden. Daarom stelden zij den term vrijstaat voor waartegen de Nederlandsche regeering geen bezwaar heeft, mits er zich geen misverstand omtrent den status van Indo nesië binnen het Koninkrijk aan hecht De Nederlandsche regeering heeft nog nadrukkelijk erop gewezen, dat in de re publiek nog te veel Japansche invloeden op allerlei wijzen werkzaam zijn gebleven. Afzonderlijke toezeggingen kunnen niet worden gedaan. Alles moet zich tenslotte samenvoegen tot een aanvaardbaar geheel. Tcnslotte heeft de regcering met na druk gesteld, dat de bevrijding en in veiligheid brengen van de geïnterneer den door haar wordt beschouwd als een absolute fatsoensplicht, welks ver vuiling /-ü verwacht zonder ecnige binding aan welke voorwaarde dan ook. in ttk ytu~al groeien zullen ze UOft Nederlandsche Handel- Maatschappij N.V. Onze clienten, die vroeger een crediet tegen zeikerheid van credlet-hypo- theek o® hun vastgoed met ons sloten en daarvan do laatste Jaren geen gebomik maakten, kunnen er nu weer over beschikken. Wij geven ieder zakenman in overweging, zoo hij uit breiding van zijn beedvijfs- kapitaaJ be hoeft, met ons te overleggen of een cr edict- hypotheek in zijn behoeften kwn voorzien. AGENTSCHAP HAARLEM GR. HOUTSTRAAT 1, TEL. 15990 S. L. MANSHOLT Mm tan Voedselvoorziening Landbouw en Visserij Sluitende Gemeentebegrboting niet,minder dan f 35.000. Dit is zeker'een unicum, want vrij wel alle gemeenten kampen met groote te korten op de begrooting. Repatrieeringsnieuws De „Tarakan" Is gisteravond met 122 repa- trieerenden in Rotterdam aangekomen; de passagiers zullen heden naar de plaats hun ner bestemming worden vervoerd. De passagierslijsten van de „Sommelsdijk". welk schip vermoedelijk op 9 Mei in Rotter» dam (niet Amsterdam) zal aankomen, zijn bij onze bureaux en in de etalages van Vroom en Dreesmann te raadplegen „Souvereiniteit ging naar bezettende macht over (Commissie Van Poll) De grondfout van den huidigen toe stand in Indië, aldus is de conclusie van de commissie-van Poll na haar reis, ligt in de omstandigheid, dat de Nederlandsche souvereiniteit aldaar erkend door de geallieerden niet berust bU de Nederlandsche of Ned.- Indisclie regeering, maar by de bezet tende macht. Verder wordt in het rapport gezegd, dat indien onmiddellijk na de capitulatie van Japan, midden Augustus 1945, volgens de plannen der geïnterneerde Nederlan ders het bestuur was overgenomen door den vice-voorzitter van den Raad van Indië, den heer Spit bij afwezigheid van den Gouv. Gen. door de Indische staatsregeling aangewezen, een heel ande re toestand zou zijn ingetreden. De overige bestuursambtenaren in de kampen, die daartoe fit waren, hadden onmiddellijk naar hun standplaatsen moeten terugkee- ren en, voorzoover het mogelijk was, het inheemsche bestuur en de politie moeten herstellen. Voorts hadden de overige mannen uit de burger- en krijgsgevan genkampen direct van Japansche wape nen moeten zijn voorzien en aan de Ja panners had het bevel moeten zijn ge geven de orde te handhaven niet op eigen gelegenheid, zooals nu is gebeurd, maar onder de opperste leiding van het her stelde Nederlandsche bestuur. Dan zou volgens de commissie, alles zijn ver meden, wat nu is gebeurd, want de in heemsche bevolking was na de capitu latie van Japan de Nederlanders zeer wel gezind en de Japanners waren buiten gewoon onderworpen en bereid de be velen te aanvaarden. De ex-geïnterneerden verdedigen deze hier genoemde conclusies en zij zijn ver bitterd. dat zelfs maar weinig eerbied wordt betoond voor de helden, die het slachtoffer zijn geworden van de onder- grondschc beweging. Zij hebben hun plan nen niet kunnen uitvoeren, omdat Mount- batten met instemming van de regeering van Australië 'alle geïnterneerden bevel gaf in de kampen te blijven. De commissie zegt, dat cr groot gebrek i6 aan openbare critiek en dat op dicta toriale wijze de voorlichting wordt scheef getrokken. De republiek. De commissie zegt, dat de republiek een Japansch maaksel is. De werkelijke be- teekenis van de regeering der republiek schetst zij door erop te wijzen, dat het Westelijk deel van Java, Bantam, zich al van de republiek heeft losgemaakt. Ook moet de regeering telkens opnieuw erkennen, dat er dingen gebeuren, waar tegen zij machteloos staat en waarvoor zij de verantwoordelijkheid afwijst. Omtrent de gruwelen, wordt in he rapport gezegd, dat een bende van der gelijke gruwelen, elders gepleegd, üc wereldpers van verontwaardiging zou hebben doen trillen. De commissie heeft niet met zekerheid kunnen vaststellen of de landing van Christison tegen advies van den Engel- schen Geheimen Dienst een gevolg is geweest van aandrang van Nederland sche zijde om troepen te sturen, zwak of slerk. De handelingen van dezen generaal hebben de staatkundige verhouding aller ongunstigst beïnvloed. Zij hadden ten doel buiten de politieke verhoudingen te blij ven en zich niet te mengen tusschen Nederlanders en Indonesiërs. Zij hadden echter tot gevolg een sterke begunstiging van de z.g. regecring der Repoeblik In donesia. De commissie verklaart de beschikking te hebben gekregen over gegevens, waar uit komt vast te staan, dat er verbindin gen bestaan tusschen de „Repoeblik In donesia" en communistische organisaties in het buitenland. Hoewel de commLssie overal in Indië het verlangen naar zelfstandigheid con stateerde, moest zij evenzeer vaststellen, dat bij groote groepen nationalitisch voelenden oen hegemonie van Java niet zal worden geduld. Doodenherdenking in de beide Bavo's Maandagavond zal het Comité „Eere schuld en dankbaarheid" in de beide Haarlemsche Bavokerken (Groote Markt en Leidschevaart) een avond houden ter nagedachtenis aan de, sinds den lOen Mei 1940 gesneuvelde Nederlandsche militai ren. Dc herdenkingen beginnen resp. om 20 en 19.30 uur. Verschillende sprekers, zoowel uit de Protestantsche als uit de Katholieke geestelijkheid zullen het woord voeren. Medewerking verleenen Lucien Louman (bariton) en de organist Dolf DE DISTRIBUTIE De peiiodieke uitreiking van distributie bescheiden geschiedt op Maandag 6 Mei te Haarlem voor de letters Por, Q en R t.m. Rus. Voor Zandvoort zijn op Maandag 6 Mei de letters AE. aan de beurt. In Heemstede uitreiking schoenenbonnen op 6 Mei .van de letters A en B. HaarïemscKe Vereeniging voor Volksontwikkeling 'Tot neuwerking besloten. In een ten Stadhuize, onder voorzitter schap van den wethouder van onderwijs, den heer D. J. A. Geluk, gehouden verga dering van vereenigingen op het gebied van volksontwikkeling, werd besloten tot het instellen van een centraal comité, welks doel zal zijn om tot een gezamenlijk optreden naar buiten te komen. Een rap port zal worden opgesteld over de prakti sche mogelijkheden om een Haarlemsche cultuurgemeenschap te stichten op zoo ruim mogelijke basis. Een gemeenschap pelijk winterprogramma zal worden samen gesteld van al hetgeen in Haarlem op cul tureel gebied zal passeeren, waarbij zoo wel aan cursussen, lezingen, voordrachten, tentoonstellingen, musea, bibliotheken, cultuurfilms, als aan natuur-excursies ge dacht is. Men wil daarmee voorkomen een groote spreiding van gelijkgerichte krachten en een zoo massaal mogelijk be leven van al hetgeen op dit gebied in Haarlem zal gegeven worden. Als algemeen secretaris fungeert de heer V. de Wit, wiens adres hiervoor is: Stads-Bibliotheek, Haarlem. Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdag avond. Matige, langs de kust tijdelijk vrij krachtige wind uit Noord-Oostelijke lichting, plaatselijk ochtendnevel. Over dag uitgestrekte wolkenvelden. Droog weer; ongeveer zelfde temperaturen als vandaag. 8 dagen, /88,so olies inbegrepen cebuto-hk; ISBUKEAUX en int. Kantoren Ned. Spoorw. fr arme pap op t tvcrki Daarvoor behoeft U slechts ccn flesch warme melk en een pak Brinta mee te nemenEven roeren en een stevig bord pap is gereed? NU ZONDER BON! Voetbal van Zondag Stormvogels bezoekt DHC, dat eenlgen tijd de leiding heeft gehad, maar nu wat achterop is geraakt. Dc IJmuidenaren daar entegen hebben het Blauw Wit vorigen Zondag bijzonder lastig gemaakt, zoodat een succesje voor hen niet geheel uitgesloten geacht moet worden, al geven wij den Delf tenaren dc beste kansen. Haarlem bezoekt VDC en wij zijn nog steeds niet al te zeker van onze kampioens- candidaten, die zich den laatsten tijd te vreden stellen met magere overwlnninkjes. In ieder geval is VUC op eigen terrein las tig, zoodat het hard werken geblazen is voor de rood broeken. RCH ziet zich weer tegenover een kopploeg geplaatst: ditmaal een uitwedstrijd tegen het sterke TOG. Wij geven den Heemstedenaren niet veel kans. maar hopen het beste. TOG heeft zich ten minste serieuze kampioenschapsaspiraties aangemeten. In 3C is het programma volkomen gewij zigd. TYBB ontvangt DEM, dat zich te laat van zijn kracht bewust werd, doch ook dit maal wel zal winnen. De Zand voortmeeu wen gaan by DTS op bezoek. Deze strijd kon wel eens spannend worden, want DTS wist vorige week HFC te verslaan. ADO ontvangt* Terrasvogels. De Sant poorters hebben iets betere kansen, al zou het ons niet verwonderen als deze wissel vallige ploeg verloor. Voor de 4e klasse zijn alsnog vastge steld IEV—Zeevogels: Uitgeest—VVB, EHS BSM. DCOVVD; THBOnze Gezellen; SpnarnevogelsVliegende Vogels. Een hek voor den bevrijdingsboom Op 27 Juli 1945 plantten de buurtbewoners van de Dijkstrant en omgeving een bevrij- dingsboom. Ter gelegenheid van de herden- ding van de bevrijding zal vanwege de buurt- vcreenlglng „De Glasblazers" een hek om dezen boom worden geplaatst op Zaterdag 1 Mei om half drie. Tevoren zal het muziek korps Apollo" een muzikale wandeling door de buurt maken. BINNENLAND In de Groote Kerk te 's Gravenhage had Donderdagavond een herdenkingsavond plaats ter gedachtenis van de gevallenen van land en zeemacht De plech tigheid werd door Prin- ses Juliana. Prins Bern- hard en vele autoritei ten bijgewoond. De mi nisters van marine en van oorlog voerden het woord Aan den heer A. F. J. Portielje zal 13 Mei vanwege den Senaat der Amsterdamsche Univer siteit een eeredoctoraat in de wis- en natuur kunde worden verleend. Spel met den dood. Een 9-jarig kind te Ren. kum werd gedood toen hel met een hamer op een gevonden projectiel sloeg, dat ontplofte. Een 7-jarig kind werd daar bij gewond. Per m.s. Tarakan zullen 4 Mei het tweede i en derde regiment van de in Nederland opge- leide mariniers uit Am sterdam naar de ,Oost vertrekken. De oogst van aard beien belooft dit jaar goed te zullen uitvallen. Haarlem en Omgeving Op de Haarlemmer weg te Halfweg schrok een paard van een melkwagen voor de tram, waardoor de mo torrijder J. M., die er naast reed werd aange reden. Hij bleef met een ernstige hoofdwonde be wusteloos liggen. Dr. Honing verleende ge neeskundige hulp. Een 6-jarige duo-passagier bleef ongedeerd. In den nacht van 30 April, zijn uit een ga rage aan den Bleekers- vaar!weg te Heemstede ontvreemd 6 autowlelen met banden. Omstreeks 1 uur dien nacht stond m den Burgemeester van Lennepweg een auto, waarmede die autowlelen vermoedelijk ztln vervoerd. Zij die omtrent die auto inlich tingen kunnen verschaf fen, worden verzocht, daarvan mededeeling te doen aan de politie te Heemslede. liet bloemencorso Ie Bcnnebroek gaal mor gen ook wegens geringe deelneming niet door. De Katholieke Volks partU 'e Bennebroek heeft voor de raadsver kiezingen op de gros lijst geplaatst H. C. Breek, L. Wcyers, J. F. v. Lierop, R. B. Lom- merse, A. Teeuwen, B. p Heemskerk, P. v. Lierop en A. Otte. De inspecteur van •s rijks belastingen S. Posthuma, hoofd van de der belastin gen te Winschoten is in gelijke functie ver- plaatst naar Beverwijk. In de Ned. Hcrv. Kerk, Ramplaan, Over- veen. zal op Dinsdag 7 Mei de heer van Weste ring spreken over Ver nieuwing van den Pro- testantschen Eeredienst. Door den kerkeraad der Gereformeerde Kerk van Haarlem zijn benoemd voor de Klcp- persingelkerk tot ouder ling dc heeren D. G. Bosman,-F. van Egmond. j, v. d. Vlies en s. Weert en tot diaken de heeren M, Hoogervorst en F Schippers; voor de Wilhelminakerk tot ouderling de heeren J. v. d. Engh, J. Klaassen en G. Hazenberg en tot diaken de heeren H. Dammers en F. Homoet; voor de Noord Schoter- kerlf lol ouderling de heeren G. J. Fylders en J. P. Hebly en tot dia ken de heer H. M. H. Hartman; voor de Zuid Oosterkerk tot ouder ling de heer J. G. Jochems en tot diaken de heeren C. v. d. Sar en L. Silvis. Dc bevestiging en Intrede van cis. W. C. v. d. Brink van Heemstede als predikant van de Ge reformeerde Kerk van Veenendaal zullen plaats hebben in één dienst op Donderdag 6 Juni. Het perceel Rusten- burgerl.ian 121 is door de gemeente Haarlem aan gekocht In verband met de saneering van het Rozenprieel. 7tin M2 grond aan de Claes van Ruyven- straat zijn door de ge meente Haarlem tegen 118 per M2 verkocht aan .gebr Dik. Van het industrie terrein aan den Waar dei weg zijn door B. en W. 848 M2 grond ver kocht aan de Pakking- fabriek HECO te Bao- hoevedorp, legen i 12 JJW' M3,

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2