ft Tusschen vrijheid en vrede ee kort erna (\,Zij kunnen niet wachtengeen dag en geen uur Er is wel geen onderwerp waarmede de gemoederen in het in 't najaar van '44 bevrijde Zuiden zich van den eersten dag der definitieve splitsing dat was eigenlijk reeds bij het mislukken van het geallieerde Arnhemplan zoo in tensief hebben beziggehouden als dat van de bevrijding van het Noorden en Oosten, van het land boven de rivieren en Noord-Limburg. Naarmate de winter van 1944 vor derde en de „line-crossers" zich meld den bij de krantenredacties in het Zui den. groeide de bezorgdheid om het lot der nog bezette streken en de hoofd artikelen der Zuidelijke bladen ver toonden een treffende eenheid in het steeds dringender wordende beroep op de geallieerde legeraanvoerders, om hunnen operaties wanneer het eenigs- zins mogelijk was te richten op een snelle verlossing der Nederlandsche ge bieden. De radio-omroep Herrijzend Nederland, die destijds nog in Eindho ven zetelde, bracht tenslotte bijna da gelijks op dringenden toon gestelde op wekkingen lot hulp, die voorafgegaan werden door reportages van den nood in bezet Nederland aan de hand van de mededeelingen, die de line-crossers ver strekten en die, zooals achteraf bleek, niet altijd vrij waren van overdrijving. Zoo ontstond in bevrijd gebied een koortsachtige spanning, die zich op straat, in de kantoren, in de bladen en overal waar meeningen werden gespuid, ontlaadde in verontwaardigde commen taren aan het adres van de Nederland sche regeering, van de geallieerde com mandanten en van iedereen die ook maar in de verte werd geacht invloed te kunnen uitoefenen op den loop der gebeurtenissen. Intusschen hadden de op touw gezette hulpacties een massale medewerking ondervonden: de opleiding van Roode Kruisteams in Breda liep van stapel en de aanmeldingen overtroffen de aantal len die konden worden aangenomen. Er werden pakjes klaargemaakt van al lerlei spullen, die de Britten en later de Amerikanen en Engelschen te koop aan boden: sigaretten, blikjes melk en vleesch, chocolade en andere kostbare en houdbare artikelen. Het rantsoen was ook in het Zuiden in die dagen aller minst royaal, zoodat het niet goed mo gelijk was daarvan nog iets over te sparen, al hebben velen het desondanks toch nog gepresteerd. „Zij kunnen niet wachten, geen dag en geen uur" was de door van den Broek „den Rotterdam mer" voor de radio gelanceerde leuze, die door de dagbladen werd overgeno men in de telkens herhaalde slotzin van hunne artikelen over de urgentie van een geallieerd offensief tegen de vesting Holland. De spanning steeg ten top in de eerste maanden van 1945 en zelfs de val van Berlijn ondervond geen belangstelling meer temidden van de teleurstelling over het als maar uit blijven van de bevrijding der Noorder lingen. „BERLIJN gevallen, Amsterdam hongert dood" zoo luidde een headline van een der bladen in het bevrijde ge bied een kop die de verbitterde stern- Herdenking te Heemstede Op 3 Mei 1946 van des avonds 6 uur zullen van alle openbare gebouwen en particuliere woningen in deze gemeente de vlaggen halfstok gehangen worden. Om 7.30 uur zal een ieder, die daartoe in de gelegenheid is, kunnen deelnemen aan 'n z.g. „herdenkingstocht", waartoe men zich van 7.30 uur af kan opstellen op de Heem steedsche Dreef tusschen Valkenburgerlaan en Camplaan. Te 7.45 uur namiddag zal ver volgens in volkomen stilzwiigen worden ge- loopen vla Heemsteedsche Dreef, Jacob van Campenstraat naar de plaats, waar een Heemsteedsche verzetsstrijder werd doodge schoten. Nadat men hier is aangekomen, zul len Ie 8 uur, nadat 30 seconden tevoren door middel van de brandweersirene dit tijdstip is aangekondigd, op deze plaats twee minu ten van volkomen stilte in acht worden ge nomen. In overeenstemming met den geest, die onze gevallen helden, die naamloos -tre den, bezielde, zullen geen toespraken wor den gehouden, terwijl ook geen vlaggen of vaandels mogen worden medegenomen. Ook moet in dit verband worden afgezien ven het leggen van kransen of het eenigerlei wijze publlceeren van namen van hen, die bij deze plechtigheden betrokken zijn. Het bren gen van een eenvoudige hulde door let strooien van bloemen op de plaats der her denking tijdens het defileeren langs deze plaats door elk der deelnemers Is toegestaan. Na het plechtig voorbij schrijden aan voor noemde herdenkingsplaats zal de omgang via Havenstraat en Raadhuisstraat tot het Raad huisplein worden voortgezet. Van 8.15 tot circa 9 uur des avonds zal op het Raadhuisplein een interkerkelijke samen komst worden gehouden Hier zullen drie voorgangers van verschillende kerken het woord voeren. De aandacht van de ingezetenen wordt ge vestigd op de mogelijkheid de centrale plech tigheid in de Waalsdorperdulnen bij 's Gra- venhagc, die door alle Nederlandsche zend es pet radio za« worden uitgezonden, te be luisteren. Daar zullen de eerste ,48 dooden" en de honderden, die daarna aldaar gefu silleerd werden, herdacht worden. Voor hen, die geen radio hebben of die de inter-kerkc- lijke samenkomst wenschen bij te wonen, bestaat gelegenheid voornoemde plechtigheid van 7.15 tot 8 uur nam. op het Raadhuisplein te volgen. Hierna zal, na de 2 minuten stilte, de Koninklijke Militaire Kapel het Wilhel mus spelen, hetwelk zwijgend wordt aan gehoord. HUIDEN DER KERKKLOKKEN. Van 7.45 uur af tot 30 seconden vóór 8 uur des avonds zullen de klokken van alle kerken, voor zoo ver aanwezig lulden. Het feestprogramma voor Zaterdag namen wfj reeds in pns vorig ming en de. teleurstelling duidelijk tot uitdrukking bracht De redelijkheid, de logica verdween langzamerhand en zoo kon het gebeuren dat oorlogsvrijwilli gers, die zich vlak na de bevrijding hadden gemeld en nog niet waren op geroepen, een adres richtten tot de Ne derlandsche militaire autoriteiten om hun wapens te verstrekkeh, opdat zij een invasie in bezet gebied zouden kun nen uitvoeren buiten de Britten en Ca- nadeezen om. Zoo kwam dan tenslotte de dag, die een eind maakte aan het leed: wapen stilstand. bevrijding, einde. De dag van de glorieuze overwinning der geallieer den was voor het Zuiden een dubbele verlossing: behalve het einde van de el lende, die vliegende bommen en gebrek ook daar dagelijks veroorzaakten, be- teekende het de verlossing uit een on draaglijke spanning, die de vreugde der vrijheid voor allen in het Zuiden had vergald: de spanning over het lot van de millioenen landgenooten, die wach ten moesten tot het uiterste en „die niet meer konden wachten, geen dag en geen uur". AGENDA VRIJDAG 3 MEI Hembramll: De Roode Aarde (18 j.). Palace: De vierde bruidegom (18 j.). Luxor: Decem- bernaeht (18 j.). Krans Hals: Zet 'm op George. Alleen middagvoorstellingen 14 en 16.15 (16.30) uur. ZATERDAG 4 MEI Stadsschouwburg: Jubileum-revue „Het Spaarnc", 20 uur Haarl. Kegelbond: Groot Bal o.l.v. Brassine, 20 uur. Rembrandt. Pa lace en Luxor, zie gisteren, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: 14, 16.30, 19 en 21.15 u. ZONDAG 5 MEI. Stadsschouwburg: als Zaterdag. Gcm. Con certgebouw: Bal van „Het Spaarne", 23 uur. Bioscopen: als Zaterdag MAANDAG 6 MEI. Stadsschouwburg: als Zaterdag. Bioscopen, als Zaterdag. Woensdag 25: Boodschap van gen Eisen hower aan de Duitsche bezetting van Westelijk Nederland, waarin hij het uit werpen van levensmiddelen voor de bur gerbevolking aankondigt. Donderdag 26: Om 16 uur fe Torgau aan de Elbe contact tusschen Russen en Ame rikanen; verklaringen naar aanleiding daarvan in de drie groote hoofdsteden. Zondag 29: Eerste voedselpakketten (GOD ton) in de nabijheid van Rotterdam, Den Haag en Leiden uitgeworpen. Mussolini ter dood veroordeeld en geëxecuteerd. Nieuwe Oostenrijksche regeering gevormd onder leiding van den socialist Karl Ren ner. Hardnekkige capitulatiegeruchten en -berichten duiken van vele zijden op. MEI Maandag 1: De Reichsrundfunk maakt Hitler's dood bekend. Rotterdamss haven. 10 uitwerpplaatsen en een straatweg vrij gegeven voor voedselaanvoer. Dinsdag 2: Berlijn gevallen. Grosz-admi- ral Dönitz „Führer" van het Duitsche volk. Von Ribbentrop te elfder ure afgezet. Eerste levensmiddelenaanvoer door de lucht bij Haarlem en Amsterdam. Vrijdag 4: Om 20 uur wordt het eerste bericht over de radio opgevangen omtrent de capitulatie der Duitsche troepen in Nederland, N.W. Duitschland en Denemar ken tegenover veldmaarschalk Montgo mery. Zaterdag 5: Na doorfuifden nacht en een zwaren hongerwinter geen bijltjesdag Veel vlaggen en opgewekte gezichten. De voedseltoestand is zorgerlijker dan ooit, maar de goede vooruitzichten doen de moeilijkheden van het oogenblik vergeten Maandag 7: Duitschlands onvoorwaar delijke capitulatie om 02.41 uur te Reims door generaal Gustav Jodl geteekend. Mobilisatie der Binnenlandsche Strijd krachten in Nederland. Dinsdag 8: Victory in Europe day. (V. E. dag). De eerste Canadeezen in Haarlem: Jeep no. 31.587.641 van No. 78 Canadian Provost Corps B-section met lance-corpo ral Jack Gordon achter het stuur. Nederlands Volksherstel treedt in werking Zondag 13: Het eerste Canadeesche dé filé te Haarlem, op het Verwulft. h 15 MEI 1940 Toen de Duitschers kwamen was er slechts grimmigheid bij de bevolking. 8 MEI 1945 OOK EEN INTOCHT. Een heele uitbundige bevolking wacht op kennismaking met de Canadeezen. Matinée Mevr. R Bonset-Horst Voor de Haarlemsche afdeeHng van de Ver- eeniglng van Huisvrouwen heef; mevrouw R BonsetHorst gistermiddag in bei Con certgebouw een aantal oude en nieuwe ver zen voorgedragen. Het was een wel zeer ge varieerd programma, waarvan men den once- iijksoortigon inhoud tocii met een beetje goeden wil zou kunnen beschouwen als ge concentreerd op de gedachte aan moeder en kind. Vóór de pauze, na de tradltloneele drie strofen uit het Wilhelmus: Cnmphuyzen. Voondel enAndersen: er na Geerten Gossaert, Dop Bles, Nijhoff, Boddaert en Hemiëtte Roland Holst. Het best kwam de declamatie tot haar recht in het epische genre; gevoel en humor spraken er uit de beide sprookjes: De Prinses op de erwt en de minder bekende, maar in deze voordracht ontroerende ..Geschiedenis van een Moeder". De meer lyrische nummers bleven niet altijd vrij van een overmatig pathos; in de fragmenten uit Maria Stuart en Goi ter's Mei waren zeer goede gedeelten. Jammer, dat de declamatrice er niet steeds rekening mee hield, dat zij in een groote zaal en niet in een kamer sprak, waardoor er voor de achterin zittenden wel eens iets van haar voordracht verloren moest gaan. Een zangkoor, onder leiding van Mejuf frouw Cor Igesz en met muzikalen steun van Mevrouw Mondriaan, wisselde de decla matie af. H. G. CANNEGIETER Herdenkingsavond Oud-B.S.-ers De Vereeniging van oud-leden de r B.S., die eertijds gedetacheerd waren in het Ra- darstation te Zandvoort, de ..Radarclub"I organiseerde Donderdag een bevlijdingsbij eenkomst in Rest. Brinkmann. die een stem mig en gezellig karakter droeg. Den heer A. G. Feye. voorzitter der Club. hield een korte toespraak, waarin hij de gevallen strijdmakkers herdacht. Hij knoopte hier de overweging aan vast, dat thans de levenden hulp noodig hebben en beval in dit verband de inzameling van de Stichting 1940—1945 ten behoeve van de oorlogsgetrof fenen aan. Ans Bouter verzorgde een stijlvolle inlei ding v#n dezen avond met Schumann- en Chopin vertolkingen. Na de pauze trad de illusionist Mervo op. die wonderbaarlijke staaltjes van zwarte kunst vertoonde. De Muco's zorgden voor de vroolijke muzikale noot, en The Seven Club besloot met gezel lige dansmuziek. Aan alle leden werd als herinnering een smaakvolle uitgave van het Wilhelmus aangeboden. PREDIKBEURTEN ZONDAG I MEI IIAAKLEM. Ned. Herv. Kerk. Groote Kerk Zaterdag 7.30: in het Koor C B Th. Enklaar Zondag 10: Ds. Barger. 4: Llth dienst voor Doofst, en slechth. 7: Bfjz. Kerkdienst. Nw. Kerk 10: Ds. Dijkhuis. Noorderkerk 9: Ds Waardenburg. 10.45: Cand Van Dok. Oos- terkerk 10: Ds. van der Waal. Bakenessor- kerk 9 30: Kinderkerk 10.45: Ds. A. Donszel- mann Jr., te A'dam, Jeugddienst. Kapel ..Be- thesda Sarepta" 9.30: E K. Llgtenberg. Kin derkerk, 10.45: Ds. Mackaay. Alle-Dug-Kerk van 7-7.30. beh. Zaterdag. Muz, medew. 6 Mol Mevr. Byisma, stads Evangelisatie. 10 en 7.30: J. Kal, Haarlem. Ztilderknpel 10 en 4: Joh de Heer. Red. v. ..Het Zoeklicht" 7 45: Jeugdsamenkomst. Opwekklngs,samen komsten Donderdag 8: Joh. van Oostvcen, Evangelist te Alkmaar. Vrije Evang. Ge- meente 10: Inwjjdingsdlenst met Koorzang 5: Bed. H. Avondmaal. Geb. Waalseho Kerk 10 30. Ds. A R. de Jong. Christian Science 10: Ned. taal. 11.15: Engelsclie taal. Kvnng. Lnth. Gemeente. 10.30: Prof. Dr H A van Bak cl. Vereen, van Vr(jz. Hervormden. 1030: Ds. A. van Biemen, Ifem. Geref. Gemeente 10.30: Dr. W R. M. Noordhoff Geref. Kerk Kloppersingelkerk 10: Ds. L Hoorweg 5: Ds. J. W. Siertsema. Wilhelmlnakerk 10 Ds. P H. de Kleer. van Delft. 5: Ds. A M. Boeylngn Zuid-Oosterkerk 10: Ds. A M Boevinga. 5: Ds. L. Hoorweg Geref. Kerk (art. 31) 8 45: geb. Chr. Geref. Gem. Floresstr.: Stud. D Deddcns, van Kampen. 3: geb. Rem Gem! Wllhelmlnastraat Dezelfde. Oml-Geref. Gem. Maandag 7.30: Ds. E. van Dijk. van den Haag Pinkstergemeente. 10 en 7.30: Open bare Samenkomsten. Gemeente «les Heeren 10 en 5: Openb. Godsdienstoefening llerst. A postZendingsgemeente. Wiihelmlnastr. 21 10 en 5: Godsdienstoefening. Het Kozekriil- sers Genoot:schap 7.15: Tempeldienst C. L J. Damme. Evangelisatie Fr. Ilalsstr. Dinsdag 8: Sa menkomst. Ver. Doopsgez. Gein. 10.30: Ds Prerichs Berkenstr. H.-N. 10.30: Ds. Hoekéma. 9 15: MeJ. Schepers Jonge Jeugdkerk Baptlste-Gem. 10 en 5: Ds. T. Jansma. 8: Herdenkingssamenkomst. Gemeente Gods. 9.30: Godsdienstoefening. Geref. Gem. Dinsdag 7.30 Wijting. Ned. Vereen, v. Spiritisten „llarmonla" 10.30: Wijdingsmorgen. J. v. Geelen, van Heemstede. fierst. A post. Zendlngsgonnonie. JacobfJ- nestraat. 10 en 5: Godsdienstoefening Egllse Wallonne. Dimanche 5 Mat 19.30: Reunion du groupe de Jeunesse chez mr. et Mme den Tex, Potgleterweg 3. Bloemendaal. Geref. Kerk in H.V. 10 Ds G W van Deth. Chr. Ger. Gein. 10: Ds. Holt'rop Her denking bevrijding. 4.30: Dezelfde IIAA KLEM- NOORD. Ned. Hert. Kerk. Ju- linnakerk, 10: Ds. G. Koch. Immanuélkerk 10: Dr. H. v. d. Loos, H. Doop. 7: Ds. G. Koch. Kon. Emmaschooi. Raafstr. 10: Ds. G. H. v. d. Woord, Herdenking Bevrijding, Jcugdgebouw Kanariestr 10: Kinderkerk. f, Kerk. Noord Schoterkcrk 9 en 10.30: Leger «les Hells. 10: Opdrachtsdienst. 6.45 Openluchtsamenk. op het Soendaplein 8: Verlossingsdienst o.l.v. Kapiteins Oord Zondervan Chr. Ger. Gemeente. 10.30 en 5: Ds J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned .Herv. Kerk. Kerk Wll- hclminapleln 10: Ds Brlët. Kapel Nieuw Vredenhof 10.30: Ds. Bartlema, Jeugdkerk- dlenst. 5: Ds J. J. D. Valenton, uit Heerlen laan. 10: Ds. A. Dondorp BIJz. Herdenkings dienst. 7: Ds. W. C. v. d. Brink. Camplaan 10; Ds W. C v. d. Brink. Bijz. Herdenkings dienst. 7: Ds. A. Dondorp Geref. Kerk (art. 31 KO 8.15 en 3: Ds J. Keizer AERDEMIOCT. Rellg. Kring 10.30: Ds. T. Jansma, uit Heemstede BLOEMENDAAL. Ned." Herv. Kerk. 10- Ds J. C van Dijk. Ned. Prot. Hond. 10.30: Ds. P Eldering. Rem. pred. te Oegstgeest. VrU«' Kath. Kerk (Haarl. Gem.) 10.30: Gcz. H. Mis. Dankdienst ter gelegenheid van de bevrijdingsdag. Soefl-Betvrglng (Universeele Eeredlenst) 4 30: Geestelijke Bevrijding. OVERVKKN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Bcus. BENNEHROEK. 10: Ds. «J. G. Lekkerkerker H, Doop.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 7