Haarlems Dagblad Winston Churchill mm De Fransche Crisis op Nederlandschen grond r Vorrink Naar het einde der Parijsche besprekingen 1 uaJieux jay jo; ueeS a) uaSaj}{jdA 1 V BOe Jaargang No. 18324 Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Dircctcur-IIoofdredacteur: Robert Peerebooin Donderdag 9 Mei 1»4G Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4.— Postgiro 273107. Tel.: Redactie 10600. Dir.-Hoofdred 15054 DE politieke crisis in Frankrijk, ont staan doordat de kiezers bij het Zondag gehouden referendum de ont worpen grondwet der Vierde Republiek verworpen hebben, heeft tot veel be schouwing aanleiding gegeven. In feite is de toestand nu zoo, dat op 2 Juni opnieuw een constitueerende vergade ring gekozen moet worden, die evenals de vorige zeven maanden tijd zal krij gen om een grondwet te ontwerpen, waarover weer bii referendum zal worden beslist. De coalitie-regeering heeft inmiddels besloten, tot 2 Juni in functie te blijven. In die paar weken tijd» moeten de verkiezingen voor de nieuwe constituante worden voorbe reid en zullen ongetwijfeld de drie groote partijen, die ongeveer even sterk vertegenwoordigd- zijn in de huidige Vergadering, haar uiterste krachten in spannen om een beslisend voordeel te behalen. Blijkens een uitslag van het referen dum zou de M.R.P., de links ge oriënteerde Katholieke Volksbeweging, daarop nu de beste kansen maken. De ontworpen Grondwet was immers door een linksohe meerderheid, bereikt door het samengaan van de communisten en de socialisten, aangenomen. De M.R.P. had tegengestemd, voornamelijk op grond van het voor haar onaanvaard bare één Kamer-stelsel en ook wegens andere bezwaren, die o.a. de voorge stelde positie van den President der Re publiek betroffen. In de Derde Repu bliek was de President al in hoofdzaak een decoratieve figuur, maar volgens het nu ingediende ontwerp zou hij een volkomen marionet worden, wien zelfs de bevoegdheid tot aanwijzing van den kabinets-formateur was ontnomen. De M.R.P. zag in deze plannen een com- munistischen opzet om op den duur alle troeven in handen te krijgen. Voor een domineerende partii zouden inder daad de kansen, om bii zulk régime de macht geheel in handen te krijgen, gunstig worden De M.R.P. vergeleek de ontworpen grondwet daarom voort durend met de befaamde constitutie van Weimar, die de Duitsche republiek in de iaren 19191933 naar den onder gang voerde en in handen van de dic tatuur speelde. Zullen op 2 Juni de Fransche kiezers de positie van de M.R.P. aanmerkelijk versterken en die van de communis ten verzwakken, waarna wellicht in een nieuwe Constituante een meerderheid van socialisten en linksche Katholie ken de regeering zal vormen? Dat is nog de vraag. In een Huis van ongeveer 550 zetels hebben de drie groote par tijen er nu elk ongeveer 140. Volgens sommigen is de kentering bij het re ferendum veroorzaakt, doordat een be langrijk aantal socialistische kiezers naar de zijde van de M.R.P. is overge- loopen. Mocht dit juist zijn en bij de verkiezing van de nieuwe Constituante bewaarheid worden, dan zou de M.R.P. slechts versterkt worden ten koste van de socialisten. Ingrijpende verandering in de situatie is evenwel alleen te verwachten als de communisten een aanmerkelijk aantal zetels verliezen. Onmogelijk schijnt dat niet, want de kracht van het communisme in een land, waarin de kleine burger en de boer zoo lang de overhand hebben gehad, bliift een twijfelachtige zaak. Het communis me moge in een periode van inzin king en ontevredenheid tiideliik succes in Frankrijk kunnen behalen, het teekenf niet den landaard. Gebeurte nissen in de negentiende eeuw hebben ook wel bewezen, hoe spoedig hevige beroeringen in Frankrijk door terug slag gevolgd kunnen worden. Het, is lang niet ondenkbaar dat de verkiezin gen on 2 Juni een groote stemmenver- schuiving ten nadeele van de commu nisten zullen toonen, nu het referendum de mogelijkheid van een overwinning der tegenpartij heeft bewezen. Buitenlandsche waarnemers hebben overigens nog een bijzonder verschiin- sel vastgesteld. Dat is de anathie, die bij een groot deel der bevolking ook ten aanzien van het referendum gebleken is. De opkomst van de kiezers (85%) is goed geweest, maar de groote par tijen li ebben dan ook alles in het werk gesteld om hen ter stembus te drij ven. De indruk is evenwel gewekt, dat de meesten zich om de grondwets-arti- kelen maar weinig bekommerden. Dat is voor een vanouds zoo sterk-polit isee- rend volk als het Fransche merkwaar dig. De belangstelling scheen zich te benalen tot meer of minder aanhanke lijkheid jegens de betrokken partijen. En zii bleef vrij vaag en mat. Ik behoef dat niet nader te omschrijven: ook in ons land is de stemming ten aanzien van de naderend» verkiezingen mat. Dat is een ongunstig verschijnsel en in den toestand, waarin een land als Frankrijk verkeert kan het een gevaar worden. Niet ten onrechte heeft de Engelschman Paul Anderson, Parijsch correspondent van The Observer, opge merkt dat dit verschijnsel inderdaad overeenkomst vertoont met de sfeer van de republiek van Weimar. De uitslag van het referendum heeft de Fransche socialistische partij (de S.F.I.O.) die blijkbaar niet zoo erg van harte met de communisten had samen gewerkt, in een onaangename stelling gebracht. Zij heeft vele moeilnkheden m het vooruitzicht en loopt ae kans, tenslotte het gelag te moeten betalen. Hoe men hel referendum ook verklaren In het teeken van de overwinning Op liet l>alcon van'het Koninklijk paleis op den Dam te Amsterdam nemen de Koningin en Winston Churchill de enthousiaste toejuichingen der menigte in ontvangst. (1*) Enthousiasme kende geen grenzen Op den eersten verjaardag van het Europeesche overwinningsfeest is de va der van de victorie, de groote oorlogs leider Winston Spencer Churchill, op Nederlandschen bodem aangekomen. Bjjna op het uur precies een jaar na dat hij voor alle zenders van de B.B.C. het einde van den oorlog had verkon digd, landde hij met een tweemotorige Dakota op Schiphol. De klok wees vijf uur en daarop begon voor Churchill een zegetocht zoo grootsch en overweldigend, als welhaast nimmer tevoren aan een groote persoonlijkheid bü een bezoek aan ons land ten deel is gevallen. Duizenden en duizenden enthousiaste verwelkomers hadden zich langs de wegen en straten opgesteld en de geestdrift kende geen grenzen. Een geestdrift, die bij de dui zendkoppige menigte wortelde in de warmste dankbaarheid. Gekleed in een zwarte jas en met een zwarten gleufhoed op stapte de groote Britsche staatsman glimlachend het toe stel uit onder het gejuich van tallooze aanwezigen, die door een groote politie macht op een eerbiedigen afstand wer den gehouden. Terwijl Churchill begroet werd door prof. ir. W. Schermerhorn en den minister van Buitenlandsche Zaken mr. J. H. van Royen, verlieten mevrouw Churchill en haar dochter Mary het vlieg tuig. Onmiddellijk na de hartelijke be groeting kwam er in Churchills hou ding iets van den grimmigen krijgs man, toen hfj de eere-wacht inspec teerde, bestaande uit het 2e bataljon le reg. infanterie onder commando van majoor Hanssens. Maar nauwe lijks had hij den laatsten soldaat van deze eerewacht gepasseerd, of hij nam zijn hoed af en wuifde naar de talrijke belangstellenden, die in vele gelederen achter het hek stonden en door de scherpe afzetting va.i het vliegveld en zijn toegangswegen had den kunnen heendringen. Een dave rend gejuich steeg op, toen Churchill met opgestoken vingers het van hem zoo goed bekende V-teeken gaf. Achtervolgd door een leger persfotogra fen en verslaggevers, die soms bijna slaags raakten met de hen in aantal nog over treffende politie, wandelde Churchill, be geleid door schout bij nacht Rost van Ton ningen, naar de voor hem gereedstaande open auto, waarin hij plaats nam. een groote sigaar opstekend. Nagewuifd door de bij het vertrek nog groeiende menigte, reed de lange stoet van auto's en de 40 escorteerende motoragenten. Schiphol af. Naar juichend Amsterdam. De bewoners van Amstelveen zijn de eersten geweest, die Churchill op zijn waarlijk triomfalen tocht naar het paleis op den Dam hun hulde hebben kunnen be tuigen in luide toejuichingen. Toen deze gemeente gepasseerd was. ging het in snel ler tempo naar de hoofdstad. Het enthou siasme, dat den Britschen staatsman hier van Amsterdams sympathie en dank deed blijken, was waarlijk overweldigend. Rijen dik stonden overal langs de straten de menschen. Niet minder dan duizend poli tiemannen hadden voor de afzetting ge zorgd. Ondanks hun aanwezigheid door brak men op verscheidene punten de af zettingen en men waagde zich tusscher de motoren van het politie-escorte door naar het midden van den weg om Chur chill toe te juichen. Aan alle vensters en op alle balcons verdrongen zich de toe schouwers. Nabij het Concertgebouw had den zelfs verscheidenen een plaatsje ge vonden op het dak van een tramwagen. Hef woord is aan Victor Cousin: Men kan de menschen al leen regeeren door hen te dienen. Minister-president Scliermerliorn be groet Winston Churchill na aankomst op het vliegveld Schiphol. (I*) wil, het blijft een uitspraak tegen de communisten en de S.F.I.O. had zich aan hun zijde geschaard. Dit is geen sterke strategische positie met ver kiezingen in het vooruitzicht. Het Fransche politieke schaakspel verkeert in een spannende phase. Het verdient aandacht, R- P. Churchill werd niet moede naar alle kanten te groeten, nu eens met een bree- den zwaai met zijn hoed, dan weer door het vormen van het V-teeken. nu eens links, dan weer rechts. Blijkbaar had hij voor ieder aandacht, want herhaaldelijk deed hij zijn groeten ook uitgaan naar hen die hooge plaatsen hadden ingenomen Hoe dichter de stoet den Dam naderde, des te laaiender werd het enthousiasme. Climax van uitbundigheid. Op den Dam was geruimen tijd een groote menigte wij hoorden een getal van 25.000 noemen bijeengedrongen en toen om zeven minuten over zessen de eerste motorrijders van de hoofdstedelijke politie, die den stoet voorafgingen, den Dam opreden, barstte een storm van ge juich los. Direct daarop verscheen ook de hooge gast, staande in zijn auto. naar alle zijden groetend. Toen hy de auto verliet, draaide hy ziet» om naar het publiek en toonde zich zeer opgetogen door de harteiykc ontvangst. Tezamen met mevrouw Churchill en hun dochter, alsmede de officieele vertegen woordigers en burgemeester Franke, ging het gezelschap daarna het paleis binnen en de urenlange verwachtingen werden niet teleurgesteld, toen even later de Koningin en haar gast op het balcon ver schenen. Het gejuich en gejubel, dat (oen uit tienduizenden kelen werd gehoord, laat zich nauwelijks beschrijven. Een cli max van uitbundigheid maakte het begin van Churchills triomftocht door de Lage Landen tot een onvergetelgke gebeurtenis. En dit was nog slechts het begin Des avonds heeft de Koningin den Right Honourable Winston Spencer Churchill In de Troonzaal van het paleis op den Dam een diner aangeboden, waa-aan be halve mevrouw en Mary Churchill ook aanzaten prof. Schermerhorn en min. Van Royen. Vele andere hooge autoriteiten waren tegenwoordig. De echtgenoote van den Britschen ex-premier en zijn dochter hebben daarna in gezelschap van eenige 'eden van de hofhouding incognito een bezoek gebracht aan de Savoyclub te Am. sterdam, waar beide dames eenige malen hebben gedanst. vraagt ontslag als regeeringsgemachtigdfc De Regeeringsvoorlichtingsdienst deelt mede: De beschuldigingen, gericht tegen den heer J. J. Vorrink. regeeringsgemachtigde in algemcencn dienst bij het ministerie voor Algemeene Oorlogvoering van het Koninkrijk en tevens voorzitter van de Party van den Arbeid, in verband met de zaak Arnold Meyer, hebben den heer Vor rink aanleiding gegeven tot een krachtig openbaar verweer, waarin het beleid van de byzondere rechtspleging ter zake in het geding is gekomen. De regeering heeft het volste vertrou- weu, zoowel in den heer Vorrink, als in het beleid van het directoraat-generaal voor de Bijzondere Rechtspleging, maar heeft In de discussie, die is ontstaan, aan leiding gevonden haar standpunt ter zake van de vereenigbaarheid van tie ambtc- ïyke en de politieke functie, die de hee.- Vorrink lot nog toe heeft bekleed, le her zien. Zij erkent de bezwaren, aan de dubbele positie van den heer Vorrink verbonden, te hebben onderschat. Laatstgenoemde heeft op grond daarvan besloten zyn ont slag te vragen als regeeringsgemachtigde in algemeencn dienst. Voortzetting langs diplomatieken weg'f In Parijsche diplomatieke kringen verwacht men algemeen dat Molobol en Bevin Zaterdag uit de Fransche hoofdstad zullen vertrekken, waaruit kan worden geconcludeerd dat de mi nistersconferentie Vrijdag of Zaterdgg zal afloopen. Het wordt steeds duide lijker dat de hoop op een uiteindehike overeenstemming niet langer gerech.- vaardiigd is en dat de opstelling der vredesverdragen op deze conferentie onmogelijk nog ^haar beslag kan krij gen. In de bijeenkomst van gisteren gin gen de ministers accoord met een voor stel van Byrnes, de plaatsvervangende ministers te verzoeken een rapport uit te brengen over den stand van zaken van het oogenblik ten aanzien van dc vredesverdragen. Verder werd besloten de onderhandelingen over belangrijke kwesties zooals de Italiaanselie kolo niën. Triëst en de herstelbetalingen, langs diplomatieken weg voort te zetten. Indien in de komende weken eenige overeenstemming zou kunnen worden bereikt, zal dc vredesconferentie op 15 Juni gehouden worden. Deze datum werd door Byrnes voor gesteld. waarmede de andere ministers zioh accoord verklaarden, mits de vre desverdragen van te voren zouden zijn opgesteld. Heden om 17 uur zullen de munsters opnieuw bijeenkomen, om kennis te nemen van het rapport der plaatsver vangende ministers. Tevens zal deze zitting gewijd zijn aan de kwesties Duitschland en Oostenrijk. Dat de»e bijeenkomst de laatste zal zijn, is niet officieel bevestigd, doch de verwachtin gen daaromtrent loopen niet ver uiteen. Het Bulgaarsche memorandum aan de Parijsche conferentie, waarin weste lijk Thracië en een uitweg naar de Aegeïsche Zee worden opgeëiscbt, a m een door de Atheensche pers gepubli ceerde, geïnspireerde verklaring „be spottelijk en beleedigend" genoemd.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1