Haarlems Dagblad Nederland eerde zijn strijders uit de Meidagen Franco over „Democratisch Spanje'' Rusland wil ruilen Stembusstrijd Nobele en edelmoedige houding tegenover Frankrijk «Oc Jaargang No. 1852» Bureaux: Grooto Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem IJmulden: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-noofdredaeteur: Robert Peereboom Wociwdnc 15 Mei 1»4B Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct, per kwartaal f 4. Postgiro 273107. Tel.: Redactie 10600. Dir.-Hoofdred. 15054 DE bel voor de laatste ronde is geluid, om in termen van de wielerbaan te spreken. Het tempo, tot dusver niet al te hoog, is versneld. Ecnige pogingen tot vasthouden en elkaar van de baan dringen zijn door een deel der menigte met geloei en protesten begroet. De rest van het pu bliek heeft het slechts met zwijgende ver wondering aanschouwd. In de renners- groep zijn eenige vinnige verwenschingen geuit. Nu worden de peezen gespannen en de kuiten eraan gezet. In het eivolle Sta dion worden de laatste weddenschappen afgesloten. Er is een gedrang om den helderziende Gallup, die eigenlijk niet zoo bovennatuurlijk begaafd is, want hij heeft velen om hun meening gevraagd en daar op zijn voorspelling gegrond. Hij is nu een beetje zenuwachtig. Als het niet uit komt, zakt de waarde van zijn tips Eergisteren schreef ik over het spelele ment der cultuur, door den hooggeleerden Huizlnga wetenschappelijk ontwikkeld in een bock, dat niet ieders lectuur is. Ik wil er slechts uw aandacht op vestigen dat wij allen, wij vijf millioen kiezers die het politieke Stadion vullen, thans een der duidelijkste voorbeelden van hetgeen prof. Hilizinga bedoeld heeft voor oogen hebben. Dit dient in aanmerking genomen te worden als ge u verwondert en soms er gert over enkele holheden, eenige niet of nauwelijks vervulbare beloften en een paar onverantwoorde beschuldigingen in den stembusstrijd. Aangezien het alles menschenwerk is, met de tekortkomingen die zulks plegen aan te kleven en die in een tijd als deze grooter zijn, dient gij niet alles in vollen ernst te nemen. De stembusstrijd heeft een aantal kie zers blijkbaar den indruk bezorgd, dat de taak van het nieuwe parlement bijna uit sluitend op economisch en sociaal terrein vooral op het eerste zou liggen. Die in druk is niet juist. Hoe belangrijk de groote economische en sociale vraagstukken ook i zijn, er doen zich andere voor, die ze min- stens in beteekenis evenaren. Als de nieuwgekozen Kamer eenlgen tijd in func tie zal zijn zult ge dit merken. Het zal zelfs hoofdnak van de Staten- Generaal zijn, de parlementaire democra tie tot haar volle heilzame werking te brengen, gezag en handhaving der orde in den lande alleen uit te doen oefenen door de daarvoor grondwettelijk aange- wezen overheid en het herstel der grond wettelijke waarborgen, in afwachting van hun gedeeltelijke vernieuwing, die een spanne tijds moet vorderen, te verzekeren. Daaruit zal vanzelf een herstel van nor male vrije rechtspraak, overal gebonden aan wettelijke normen, moeten voort vloeien. Het is waar dat hier al meermalen over de noodzaak van herstelde rechts zekerheid is geschreven. Het is een der hoogste belangen in den Staat. Dat de groote ons betreffende vraag stukken, die aangelegenheden buiten onze landsgrenzen betreffen, zich niet tot Indo nesië bepalen, zullen ook diegenen, die weinig belangstelling hebben voor de U.N.O., voor de toekomst van Duitschland en de ontwikkeling van het beleid in Frankrijk spoedig genoeg gewaar worden. Van den internationalen gang van zaken hangt de toekomst van ons volksbestaan In hoogen mate af. Dit blad is niet aan eenige partij ge bonden en wenscht bij een vooruitstrevend karakter, dat dus groote belangstelling koestert voor nieuwe, weloverwogen ont wikkeling In de lijn der Westcrschc demo. cratie, een onafhankelijk standpunt te blij ven innemen. Dat heeft het sinds zijn wederverschijning, nu bijna elf maanden geleden, getoond en dat zal het blijven doen. Met des te meer onbevangenheid kan het aan den vooravond van de ver kiezingen getuigen, dat de voorloopige regeering meer dankbaarheid voor haar arbeid verdient dan haar in dezen tijd van verschillende zijden gewordt. Critiek, die trouwens gezond is en tot het wezen der democratie behoort, behoort dat toch eer lijk te erkennen. Zij heeft als voorloopig bewind, haar taak aanvangend temidden van een chaos, een ontzaglijk moeilijken arbeid op zich genomen onder den druk van zware verantwoording. Ongetwijfeld heeft zij fouten gemaakt. Anderen, wie dan ook, zouden dat ook hebben gedaan, al waren hot (ten déele) andere fouten ge weest- Daartegenover staat, dat zij veel heeft bereikt en op gang gebracht en met moed, energie en eerlijkheid haar taak vervuld. Zij heeft zichzelf de zaak niet gemakke lijker gemaakt door den datum van de verkiezingen niet een maand of drie eer der te stellen. De voorloopige bewinds- vorm heeft te lang geduurd. Dit neemt iniet weg dat verscheidene leden van deze regeering zich als zoo bekwame mannen hebben doen kennen, dat zij straks zeker als bewindslieden zullen terugkeeren. als de nieuwe politieke constellatie ertoe leidt dat hun partijen aan het bewind komen. Menschen die het bewind willen aanvaar den in een ontwricht land, vlak na een jarenlange vijandelijke bezetting, moeten het spit afbijten voor hun opvolgers, die het minder moeilijk zullen hebben dan zij. Als wij de ontwikkeling van zaken waar nemen in andere ex-bezette landen heb ben wij des te meer reden om de verdien sten van ons voorloopig bewind te erken nennevens de gerechtvaardigde critiek. R. P- De eerste herdenking In een bevrijd Nederland van de gevallenen uit de Mei dagen van 1940 is een ware manifestatie geworden van dankbaarheid en eerbied jegens de mannen, die in dezen korten tijd van heldhaftigen tegenstand hun leven voor het vaderland hebben gegeven. Honderden zijn op het kerkhof op den Grebbeberg bijeen geweest en hebben eer biedig de dooden herdacht Omstreeks 11.15 uur arriveerden Prinses Juliana en Prins Bernhard, die begroet werden door generaal Kruis, terwijl een militaire kapel het Wilhelmus ten gehoore bracht. Nadat minister-president Schermerhorn en ba ron Van Voorst tot Voorst het woord had den gevoerd, legden de Prinses en de Prins een krans voor het groote kruis. Prins Bernhard reikte hierop de door de Koningin verleende onderscheidingen aan nabestaanden van de gevallenen uit. Overal herdenkingen. Bij Kornwerderzand op den Afsluitdijk werd een monument ter gedachtenis aan den heldhaftigen strijd aldaar onthuld, waarbij o.a. de minister van Onderwijs prof. Van der Leeuw het woord voerde Op de Vilheide bij Mill in Noord-Brabant waren duizenden samengestroomd en kransen werden gelegd aan den voet van een groot houten kruis, dat midden op de heide was opgericht. Redevoeringen werden gehouden en onderscheidingen uitgereikt. Ook op het vliegveld Ypenburg waren vele nagelaten betrekkingen der aldaar gevallenen en talrijke belangstel lenden bijeengekomen om de herdenkings plechtigheid mee te maken. Hier werd het woord gevoerd door kolonel D. A. van Hilten. Aan de nabestaanden van gesneu velden werden decoraties uitgereikt. In Amsterdam was de Dam het tooneel van een indrukwekkende herdenkingsplechtig heid, zooaLs wij die hier in Haarlem op de Groote Markt hebben bijgewoond. Bijzondei plechtig was de gisteravond in de Willemskerk te 's-Gravenhage ge houden herdenking, waarbij vele hooge burgerlijke en militaire autoriteiten aan wezig waren. Zoo werd in heel Nederland de veertiende Mei tot een eerbiedige uiting van dankbaarheid voor de offers, die de dappere jongens van het Neder- landsche leger zes jaar geleden in den strijd tegen een overmachtigen vijand hebben gebracht. Politieke profeten Aam den vooravond van de verkie zen te 19.20 uur zal de N.C.R.V.- r eportagedienst een uitzending ver zorgen onder den titel „Wat denkt u van morgen?". Hierin zal aan onder scheidene personen hun oordeel om trent den verkiezingsuitslag worden gevraagd. De uitzending begint met een kort vraaggesprek met prof. iir. W. Schermerhorn, en wordt besloten met een vraaggesprek met den heer J. Schouten, voorzitter van de A.-R. Kamerfractie. DE DISTRIBUTIE Bloemendaal: Donderdag 16 Mei van 91 en van 2—4 kunnen degenen, wier stamkaart- nummer op een 9 eindigt ten b stributle-* kantore een schoenenbon halen. Weerbericht ieldlg tot Donderdagavond. Vanavond log een enkele bul, daarna snel oplossen- le bewolking. Heldere nacht met kans op Ichte nachtvorst. Morgen overdag weer oenemende bewolking, echter met ge- ingere buienactiviteit dan vandaag. Iets nlnder koud. In den nacht zwakke, over lag matige wind tusschen N.W. en W. In een rede, uitgesproken bij de ope ning van de Spaansche Cortes, heeft Franco verklaard dat er in Spanje geen politieke problemen zijn die een oplosing behoeven. De Spaansche staat, aldus de Spaansche regeeringsleider, is van uitgesproken katholiek karakter en gebaseerd op christelijke voorschriften, zoodat men hem bezwaarlijk ondemo cratisch kan noemen. Bovendien is de staat gebaseerd op de christelijke ethica: hij is een echte democratie en heeft een parlement dat gekozen wordt door plaatselijke autoriteiten, vakvereeni- gingen en andere lichamen. Franco deelde verder mede dat er voorzieningen worden getroffen voor het houden van referendums, waarbij de natie kan stemmen over vitale wetsont werpen. De houding van Spanje ten aanzien van Frankrijk beschreef Franco als no bel en edelmoedig. Toen de oorlog uit brak was Frankrijk in staat af zijn krachten in het Noord-Westen te con- cemtreeren zonder zich bezorgd te ma- Ncderlnnd herdenkt zijn dooden. In tegenwoordigheid van Prinsen Juliana en Prins Bernhard werden de gevallenen van de Meidagen 1940 plechtig herdacht. In (»Hlraeht van de Koningin werden door Prins Bernhard aan de nabestaanden dor strijders do poslhuum verleende onderscheidingen uitgereikt. (P) Heden beslissing over datum der Vredesconferentie Op de bijeenkomst van Dinsdagmorgen heeft Molotof bij de hernieuwde bespre kingen over het Italiaansche vredesver drag een aanbod tot ruil gedaan, dat door de andere ministers van de hand werd ge wezen, daar het in feite een als concessie voorgestelde regeling Inhield, die door de normale afwikkeling van andere agenda punten vanzelf zou worden bereikt. Mo lotof bood n.l. aan het laten vallen van den Russlschen elsch to.t handhaving van Sovjettroepen ln Bulgarije, in ruil voor een clausule ln het Italiaansche vredes verdrag. die voorzag in het terugtrekken van de geallieerde troepen uit Italië. Bcvln maakte Molotof er opmerkzaam op, dat ln het wapenstilstandsverdrag de ontruiming van Roemenië en niet van Bul garije als tegenprestatie voor de evacuatie van Italië was bedongen. Indien een ac- coord Inzake Oostenrijk zou worden be reikt en de geallieerde troepen uit dit land zouden worden teruggetrokken, zou de ontruiming van Bulgarije waarvan de bezetting immers alleen gemotiveerd wordt door de noodzakelijkheid, dat de Russen de verbindingswegen met Oostcn- rijksche garnizoenen onder controle hou den vanzelf worden bereikt. De vredesconferentie. Byrnes, de Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken, stelde tijdens de zitting van Dinsdagavond voor de confe rentie van ministers van Buitenlandsche Zaken te verdagen tot 15 Juni en een vredesconferentie tegen 1 of 15 Juli bijeen te roepen. De conferentie zal heden over dit voorstel beslissen. Ten aanzien van de punten van het Italiaansche vredesverdrag is Dinsdagmiddag geen beslissing geno men. De vier ministers verklaarden, dat zij niets nieuws te berde te brengen had den met betrekking tot de herstelbetalin gen. de koloniën en de Italiaansch-Joego. Slavische grens. De ministers kwamen overeen, dat hun plaatsvervangers de Oostcnrijksehe ver tegenwoordigers zouden hooren over klei ne wijzigingen van de Itallaansch-Oosten- rijksche grens. ken over de Pyreneeën. Toen de Fran- sche tegenstand ineenzakte heeft Span je geen gebruik gemaakt van de om standigheden. Frankrijk heeft dit be loond door toe te staan dat Spaansche guerillastrijders invallen ln Spanje de den en door het sluiten van de grens. Franco's economische collaboratie. De Sovjet-bezettingsautoriteiten ia Duitschland hebben de hand gelegd op drie documenten, welke leeren, wat eir voor betrekkingen hebben bestaan tus schen Franco en Hitier op economisch gebied. Het orgaan van de academie van wetenschappen der Sovjet-unie: „Wereldeconomie en wereldpolitiek" publiceert hierover een studie. De documenten werden gevonden in Hitler's kanselarij. Zij waren vertrou welijk cn niet voor publicatie bestemd. Uit deze stukken blijkt, dat er. toen in 1936 de fascistische opstand in Span je begon, een Spaansche maatschappij op aandeelon bestond, de Hisma (com- pania de txansportes Hispano-Marocoo") welke voor vijftig procent in handen van Spanjaarden, voor vijftig procent in handen Duitschers was. De eerste taak van de Hisma-maat- sohappij was het administratieve or gaan en clearing-centirum te worden van de „ondersteuning van Duitsobe zijde van de nationale beweging in Spanje". De Hisma-maatschappij bracht o.m. troepen van Franco uit Spaansch- Marokko naar Spanje. Al spoedig hield de maatschappij zich bezig met den uitvoer van grondstof fen uit Spanje ten behoeve van de Duijt- sche oorlogsindustrie, o.a. kopererts. De opvólgster van de Hisma-onder neming was de Rovak, welker geest»» lijke vader Hermann Goering heette. Haar taak bestond in export en import. Vooral moest zij zich meester trachten te maken van de Spaansche mijnen. Daarbij had zij den vollen steun van Franco. Volgens het memorandum werd alles, wat Ln de door Franco bezette ge bieden aan grondstoffen beschikbaar was, naar Duitschland overgebracht. In de eerste drie jaren van bestaan voerde de Hisma-Rovak-oombinatie voor ze venhonderd millioen rijksmark uit. In Juli 1937 gaf de regeering van Franco Duitschland in het geheim het recht om den Spaanschen delfstoffen- rijkdom te onderzoeken en te gebrui ken. Op 10 December 1936 werden de rechten van het Rovak-Sofindus-con- cern door de Spaansche regeering er kend. Gaat de Veiligheidsraad zelf naar Perzië? De Veiligheidsraad ziet zich voor de mogelijkheid van een nieuw debat over Perzië geplaatst. De onderhandelingen tusschen de Perzische regcering en Azer beidzjan zijn in een impasse geraakt en er Is geen officieel nieuws omtrent de bcwe. gingen van het Sovjet-leger Do afgevaar digden zijn kennelijk verontrust over het uitblijven van de bevestiging van de Sovjet-Russische ontruiming. De laatste aanwijzing, die de afgevaardigden te Washington hebben ontvangen. is dat Soeltaneh liever geen „commissie van on derzoek" naar Azerbeidsjan zendt. Hij geeft er de voorkeur aan te wachten tot de on derhandelingen met den Azerbeidsjaan- schen „premier" ln een meer gevorderd stadium zijn gekomen. Als de Perzische regeering Maandag as. den Veiligheids raad nog niets over de ontruiming door de Russische troepen kan mededeelen. zijn eenige afgevaardigden van plan. zoo wordt van bevoegde zijde vernomen, den raad voor te stellen, zelf een commissie naar Perzië te zenden voor een zelfstand!# 1 onderzoek.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1