„Nederlandsch-Indische federatie" Verkiezingsuitslag Voorspellingen Optimisme van dr. van Mook Amerik. spoorwegstaking dreigende Prof. Schermerhorn over de stakingen Denk aan de Verkiezingen! Het Italiaansche Wapenstilstandsverdrag gewijzigd UUU UV' '•".■."I IV w COc Jaargang No. 18330 T T Donderdag 10 Mel 1910 Bureaux: Groote Houtstr. 93 (T*\ TT I O TY1 QJ 8 J I ll Uitgave Stichting Voorlichting en Soendaplein 37, Haarlem J ftj j[|f/ J Abonnementen: p. week 31 ct IJmuiden: Kennemerlaan 154, a.3 per kwartaal f 4.— Telef. 5437. LJ Postgiro 273107. m a j ,„,n, t, siit ,aooe Dlrcclcur-noofdredactcur: Robert Pccrebooni -n-. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Tel.: Redactie 10600. Dir.-Hoofdred. 150d4 EEN nieuw verschijnsel bij de eerste verkiezingen na den oorlog vormen dc voorspellingen, die door instituten Hot onderzoek van de publieke opinie worden gegeven. Nederland bezit deze instellingen pas sinds de bevrijding. In de Vereenigde Staten zijn ze al oud. Engeland, Zweden, Denemarken, Frankrijk zijn ze ook gaan toepassen. Hun methode is, eenige dui zenden menschen te ondervragen, nadat deze groep met groote zorg is uitgekozen als vertegenwoordiging van verschillende godsdienstige overtuigingen, beroepen en welstands-klassen in de bevolking. Omdat dit systeem bij ons nieuw is, staan vele menschen er nog ongeloovig tegenover. De ervaring in de landen, die het al jaren toepassen bewijst evenwel, dat men er verkiezings-resultaten zeer dicht mee be nadert. Die ervaring heeft er dan ook toe geleid, dat het stelsel door vele firma's met groot vertrouwen wordt toegepast voor een ander doel, namelijk markt onderzoek, waarbij bijv. de belangstelling voor bepaalde producten, voor reclame methoden en verpakkingen wordt gepeild. De z.g. „proefverkiezingen", volgens dit systeem in verschillende landen gehouden, hebben bewezen dat de afwijkingen van het werkelijke resultaat niet grooter wa ren dan twee procent. In Zweden heeft men het tijdens den oorlog tot een voor spelling gebracht, waarbij de afwijking maar 0.7 procent bleek te bedragen. Natuurlijk zijn de Ncdcrlandsche insti tuten er op gebrand, dergelijke uitkom sten te evenaren. 1-Iet zal niet gemakkelijk blijken, omdat wij op het oogenblik in andere omstandigheden verkeeren dan bij de Amorikaansche, Engelsche en Zwecd- sche verkiezingen golden. Daar had men te doen met een ontwikkeling van zaken langs vaste lijnen. Dc va.iouds bekende partijen deden zich gelden en toen de ver kiezingen naderden hoerschtc maar wei nig weifeling onder de kiezers. Hier is dat anders. Nieuwe partij-formaties, vooral concentraties van oude groepen hebben on- der een aantal kiezers een onzekerheid ge. wekt, waartoe de emoties van een bewo gen tijd en de toon der verkiezingsreclame hetxhunnc hebben bijgedragen. In de laat ste maanden zijn de kansen van verschil lende partijen dan ook sterk wisselend geworden. Dc jongste rapporten van proef verkiezingen betreffen nu. op den dag voor de beslissing, de periode 20 April7 Mei. Het is in de huidige sfeer en om standigheden moeilijk aan te nemen, dat vrijwel alle kiezers toen al zeker waren van hun stem. Kennelijk bestond er een aanmerkelijk percentage, dat in do laat ste paar weken nog van besluit kon ver anderen. De kansen op een resultaat, dat niet meer dan 2 afwijkt, lijken dan ook niet groot. Een voorbeeld van dergelijke onzekerheid tot het laatste moment heb ben wij onlangs gezien in Frankrijk, een land dat ook bezet is geweest en waar eveneens velen weifelen omtrent hun hou ding. De proefverkiezing voor het referen dum over de Grondwet had een aanvaar ding met 54 tegen 46 voorspeld Het resultaat was andersom, namelijk een verwerping met hetzelfde verschil Hetgeen evenwel thans in Nederland verwondert, is dat twee verschillende in stellingen voor opinie-onderzoek bij hun bijna-gelijkloopende onderzoeken tot zoo sterk uiteenloopende resultaten komen Wij hebben Zaterdag aan Elsevier's Weekblad het rapport van de afdeeling Opinie-on derzoek van de Nederlandsche Stichting voor Statistiek, betreffende de laatste tien dagen van April, ontleend Het vermeldde' Partij van den Arbeid 31.6 Katholieken 29.2%, Anti-Rcv 11.5 °/o. Partij van de Vrijheid 11.2%, Chr. Ilistorischen 6.6 Communisten 5.5%, Prot Unie 1 8 Staatk Geref. Partij 1 5 Bellamy Par tij 1 Onafhankelijke Partij 0 1 °/o. Vandaag zendt ons het Nederlandsch Instituut voor de Publieke Opinie te Am sterdam de uitkomst toe van zijn vijfde proefverkiezing, gehouden in dc eerste week van Mei. zoodat het tijdsverschil miniem is en gepubliceerd in het Parool Dit levert op: Partij van den Arbeid 33.9 Katholieken 29 5 Anti-Rcv. 10.3 Par tij van do Vrijheid 9.5 Communisten 7 9Chr. Ilistorischen 6.6%, Staatkun dig Geref. 0 9%, Bellamy Partij 0 8%, Prot Unie 0 5 "V Onafhankelijke Partij 0.1 Terwijl slechts één week tijdsverschil in het opmaken der resultaten bestaat ver- toonen dus: de Partij van den Arbeid een verschil van 2.3 dc Anti-Rcv. van 1.2'/., de Partij van de Vrijheid van 1.7 de Communisten 2.2 en de Prot Unie 1.3 hetgeen in dit laatste geval zelfs een daling van het aantal stemmen met bijna driekwart zou beteekenen. Dergelijke schommelingen lijken wat al te kras. temeer als men bedenkt dat één procent van de stemmen bij de verkiezin gen ongeveer 50.000 kiezers beteekent Het is moeilijk aan te nemen dat een partij in één week tijds zulke groote schommelin gen in haar vóór- of nadeel zou ondervin den. Passen de beide instellingen van opinie-onderzoek verschillende methoden toe of heeft een van beide haar ..kiezers corps" met grooter zorgvuldigheid samen gesteld? Uit den uitslag der verkiezingen zal blijken, wie het dichtst de waarheid bennd^rH heeft. R. P. Volgens oen Egyptisch blad zal Rusland de Angio-Egyptlsche alliantie voor den Vei ligheidsraad brengen, meldt Un. Press. Dr. H. J. van Mook, die zich tegenover Un. Press optimistisch uitliet over even- tueele heropening der onderhandelingen met de Indonesiërs, zeide dat hij de toe komstige regeling zag als een soort „fede ratie" van de Nederlandsch-Indische eilan den met een algeheele gecombineerde Nederlandsch-Indonesische controle. Hij zeide, dat de uitgesproken wenschen van het volk een beslissende factor zouden zijn in de gebieden, waar de republiek zou worden erkend en een bepaalde mate van plaatselijke autonomie toegestaan. Ge vraagd naar zijn meening, of autonomie de bevoegdheid tot het zich terugtrekken uit de „federatie" zou insluiten, antwoord de dr. Van Mook dat hij er zeker van was, dafr geen enkel gebied zich zou terugtrek ken, omdat dit uitsluitend in eigen nadeel zou zijn. Hij baseerde zijn optimisme op het inzicht aan beide zijden, dat de totpu- toe bereikte resultaten weer te niet zou- Italiaansche partisanen slechte vaderlanders Naar thans uit mcdedeelingen van de Ifaliaansche politic bekend is geworden zijn de partisanen, die Mussolini en zijn vriendin Clara Putacci aan de Italiaan- sclic grens arresteerden bij hun poging tot vluchten en ze daarna zonder vorm van proces terechtstclden, meer geweest dan wrekende vaderlanders. Zij blijken zich namelijk een fabelachtige schat aan juwcclcn en buitenlandsch bank papier te hebben toegeëigend, die in het bezit der vluchtelingen werd aangetrof fen en een der bandieten heeft later voor zich een villa laten bouwen die zes millioen lire kostte. De Italiaansche politie is thans over gegaan tot arrestatie van dezen „parti- saan", een zekeren Damiano Barbieri, die vroeger leider was van ondergrrnd- sehe strijders in het gebied van Como. Deze Barbieri wordt er bovendien nog van verdacht, met de Duitschers te heb ben samengewerkt voor dat hij zich bij de verzetstroepen voegde. Vele millioenen aan goud, juweelen en geld zijn bij de executie van Musso lini op geheimzinnige manier verdwe nen evenals de partisanen die de exe cutie uitvoerden, zoodat de veronder stelling voor de hand ligt dat minder waardige opportunistische motieven een rol gespeeld hebben bij de actie der partisanen tegen den vroegeren Ita- iiaanschen staatsleider, die vermoord werd voor dat de geallieerde troepen in staat waren tusschen beide te komen om den Duce aan een officieeier be rechting te onderwerpen. Engeland ontevreden over Spaaiisehe medewerking Volgens Un. Press heeft een woord voerder van het ministerie van Buiten- landsche Zaken verklaard dat de Brit- sche ambassadeeur in Madrid geïn strueerd is om er de Franco-regeering van te verwittigen dat Engeland niet tevreden is over de stappen die Spanje heeft genomen om de deportatie van „ongewenschte" Duitschers tot stand te brengen. De Engelschen eischen dat er stappen worden ondernomen voor den onmiddellijken terugkeer naar Duitsch- land van de 2200 a 2500 „schadelijke" Duitschers die zich nog in Spanje be vinden. den worden gedaan, als de huidige impas se blijft voortduren. Dr. Van Mook zeide verder, dat hij thans precies de bevoegdheden van zijn mandaat wist en dat hij bezig was een definitieve regeling op te stellen op de basis van zijn nieuwe instructies, die naar zijn meening de grens der Nederlandsche concessies inhouden. Slechts een interventie der regeering zou volgens Un. Press een algemeene spoorwegstaking in de Ver. Staten voor a.s. Zaterdag nog kunnen voorkomen. Een woordvoerder van een der betrok ken vakvereenigingen verklaarde dat de aanvang der staking op Zaterdag vijf uur 's middags is bepaald. Noch de regeering noch de werkgevers hebben eenige poging gedaan de onderhande lingen te hervatten, sinds deze op 2 Mei te Chicago zijn afgebroken. De eenige aanwijzing van regeeringstusschenkomst zag hij in de verklaring van Truman, die de vorige week zeide dat hij de spoorlijnen zou overnemen, indien de staking niet vermeden kon worden. De president der spoorarbeiders-organisa tie A. F. Whitney heeft echter ver klaard dat zelfs een regeeringsexploita- tie van de spoorwegen een staking niet zal kunnen verhoeden. Hedenavond om 9.10 uur zal minister president Schermerhom voor dc beide zenders van Hilversum zich in een radio-rede tot het Nederlandsche volk richten en daarbij de zecliedenstakingcn in Rotterdam en Amsterdam hespreken. In het bijzonder zal de minister-presi dent zich richten tot de stakende arbei ders. Het woord is aan. Dr. A. M. Meerloo: Iedere vrijheid heeft ecu oppositie noodig om levend te blijven. Stembureaux open van 8 tot 5 uur Is het nog noodig te herinneren aan do verkiezingen der Tweede Kamer op mor gen, Vrijdag 17 Mei? De stembureaux zijn geopend van 8 tot 5 uur. Wij herinneren er aan, dat de Haarlem mers dezen keer geen persoonlijke oproe ping hebben ontvangen, maar wel een al gemeene kennisgeving. Ter beoordeeling van hun identiteit moe ten dc kiezers aan den voorzitter van het stembureau overleggen de gezegelde Twee de Distributiestamkaart en, bij gebreke hiervan, andere stukken, waaruit de identiteit van den kiezer voldoende blijkt. I)e resultaten van de verkiezingen zullen in volgorde van binnenkomst door ons Vrijdagavond bekend gemaakt worden aan onze bureaux GROOTE HOUTSTRAAT 93 en SOENDAPLEIN 37. Verder publlceeren w|) uitslagen bjj da hccrcn I'. SCHOEN, sigarenhandelaar, SPAARNWOUDERSTRAAT 97 en J. M. KNEYNSBERG, sigarenhandelaar, BIN NENWEG 21, HEEMSTEDE. Op het Soendaplein zal een versterker- installatie worden aangebracht. Er kunnen geen telefonische inlichtingen over dc verkiezingsresultaten worden ge geven. Kif ambulance-auto's, Nederlandsche Roode dant van het Kiigclscli Xed. Roode Kruis, Jhr. Ilnng i najoor nfcelsehc re r getl ras ul.se aan ItoiHle Kruis comma ii- van het (I*) Parijsche conferentie heden verdaagd tot Juni In een zeer sober en summier commu- niqué hebben de vier ministers na de conferentie van Woensdag bekend ge maakt. dat het Italiaansche wapenstil standsverdrag in den vorm zooals het na de herziening volgens voorstellen van Bvrnes is vastgesteld, zal worden ondertcekend. Deze herziening is niet verder gedefinieerd, doch Reuter meldt dat het herzioningsontwerp van den Amerikaanschen minister van Buiten- landsche Zaken twaalf punten zou be vatten. volgens welke de geallieerde commissie in Italië zou worden opgehe ven. waarvoor in de plaats een andere geallieerde instantie zou komen onder voorzitterschap van den geallieerden opperbevelhebber, die toezicht heeft op de Italiaansche wapenproductie en het leger. Een ander belangrijk besluit van de ministersconferentie is. dat overeenge komen werd de besprekingen te verda gen tot 15 Juni. op welken datum de vier ministers weer te Parijs zullen bij eenkomen. Tijdens deze bij eenkomst zal beslist worden wanneer de vredes conferentie zal worden gehouden. De zitting van heden zal de laatste zijn voor de verdaging; men verwacht alge meen dat in de twee bijeenkomsten van vandaag de kwestie Duitschland zal worden besproken. Heden zal het herziene Italiaansche wapenstilstandsverdrag door de vier ministers worden geparafeerd, waarna de Italiaansche minister-president de Gasperi en de geallieerde opperbe velhebber in de Middellandsche Zee het zullen onderteekenen. Frankrijk's plannen met Duitschland. Byrnes heeft tijdens de zitting van gisteren voorgesteld, op 12 November a.s. een speciale conferentie bijeen te roepen om de Duitsehe kwestie te be handelen, terwijl intusschen een com missie van plaatsvervangers dit pro bleem zou moeten bestudeeren. Bidault was echter voor een onmiddellijke be handeling van de kwestie Ruhr- en Rijnland, waarbij hij den steun van Molotof kreeg. Bidault gaf een uitvoe rige uiteenzetting van de Fransche plan nen ten aanzien van Duitschland. Frankrijk wil zich beveiligen tegen een Duitsehe agressie in de toekomst. Het wil geen annexatie van Ruhr, Rijn land of Saar, doch wil deze gebieden slechts van Duitschland scheiden. Om dat deze gebieden echter geen politieke of economische eenheid vormen, wil Frankrijk een afzonderlijke regeling voor elk. Frankrijk wil de politieke en econo mische internationalisatie van de Ruhr. Deze nieuwe staat zou bezet worden door internationale strijdkrachten, ter wijl de integriteit door de belangheb bende mogendheden zou worden ge waarborgd. De mijnen zouden onteigend worden en beschouwd worden als in ternationale nutsbedrijven. Tusschen het Ruhrgebied on Duitschland zouden tolgrenzen bestaan. Een gedeelte van een gunstige handelsbalans van het ge bied zou voorloopig gebruikt worden voor- bevoorrading vam de rest van Duitschland. Ten aanzien van het Rijnland wil Bidault een permanente militaire be zetting van den Westelijken Rijnoever, en waarbij de bezettingstroepen ten Zui den van Keulen Fransch zouden zijn, met eventueel Belgische en Luxemburg- sche contingenten. De bezettingstroepen ten Noorden van Keulen zouden Bel gische. Nederlandsche en desgewenscht ook Britsche zijn. Naar gelang dc plaatselijke ontwik keling zou er het zij een enkele Rijn staat onder intergeallicerde militaire bezetting ontstaan, of twee afzonder lijke staten onder verschillende geal lieerde bezetting. De kolenmijnen van de Saar. die bij hot verdrag van Versailles aan Frank rijk werden toegewezen. zouden het eigendom van den Franschen staat worden en het Saargebied zou worden opgenomen in het Fransche douane en monetaire systeem.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1