De verkiezingen en het parlement Prins en Prinses naar Zwitserland Heden is een Koninklijk Besluit versche nen, waarbü een aantal data zjjn vast gesteld met betrekking tot de .plechtige bijeenkomsten van het parlement na de verkiezingen voor de Tweede Kamer betreffende de verkiezing en candidaat- stclling van leden der Eerste Kamer. De Tweede Kamer zal worden ontbon den met ingang van Maandag 3 Juni. De Eerste Kamer zal worden ontbonden met ingang van Maandag 22 Juli De tegen woordige zitting der Staten-Generaal zal in vereenigde vergadering worden geslo ten op Zaterdag 1 Juni te 3 uur 's namid dags namens de Koningin door den minis ter van Binnenlandsche Zaken. De eerste samenkomst van de buitenge wone zitting van de (oude) Eerste Kamer en de nieuwe Tweede Kamer zal plaats hebben in vereenigde vergadering op Dinsdag 4 Juni. De minister van Binnen- landsche Zaken zal namens de Koningin deze zitting openen. De verkiezing van leden der Eerste Kamer zal plaats hebben op Vrijdag 12 Juli, de candidaatstelling op Vrijdag 21 Juni. De sluiting van de buiten gewone zitting van de (oude) Eerste en de nieuwe Tweede Kamer zal op 20 Juli geschieden door den minister van Binnen- Jandsche Zaken des middags te 3 uur. De nieuwe zitting van de beide nieuwgeko- zen Kamers zal in vereenigde vergadering worden geopend op Dinsdag 23 Juli. Uitloting 3 >2% Staatsleening 1943 De Minister van Financiën maakt be kend, dat het bedrag van de schuld bekentenissen der 3Va Staatsleening 1943, welke op 15 Juli 1946 aflosbaar zul len zijn, door hem is vastgesteld op hon derd millioen gulden en dat de uitloting dezer schuldbekentenissen in het open baar zal plaats hebben op Maandag 27 Mei 1946, des voormiddags ten 10 ure in het gebouw van het ministerie van financiën te 's Gravenhage, Kneuterdijk 22. De dagbladen en het papier Op de vragen van den heer Van der Goes van Naters in verband met de pa- piertoewijzing aan dagbladen, heeCt de minister van Handel en Nijverheid het volgende geantwoord: Het onderzoek, dat bij de dagbladen wordt ingesteld, is nog niet beëindigd. Reeds is vastgesteld, dat verschillende dagbladen in geringe mate het aantal exemplaren, dat ter vervaardiging was toegestaan, en de hoeveelheid papier, die ter verwerking daarvoor mocht worden gebruikt, hebben overschreden. Slechts bij één dagblad is belangrijke overschrijding geconstateerd. Het is niet mogelijk, thans reeds mede te deelen welke persorganen de toegestane hoe veelheden hebben overschreden. Te zij ner tijd zal dit wonden bekend gemaakt. Maatregelen tegen de overtredingen worden voorbereid. Het programma Het programma van hel bezoek, dal Prinses Juliana en Prins Bcruhard aan Zwitserland zullen brengen, is (hans te Bern bekend gemaakt. Maandagochtend, 20 Mei, zal het Prin selijk paar op het vliegveld bij Genève arriveeren. Om 11.30 vertrekken de hooge gasten per auto naar Kehrsatz, waar de Zwitsersche regeering het staatseigendom „Villa Lohn" te hunner beschikking heeft gesteld. Dinsdag, 21 Mei, zal een autotocht door de stad Bern worden gemaakt, waarna het prinselijk paar ten stadhuize zal wor den ontvangen. Des middags om 18 uur zullen de hooge gasten door den Zwitserschen bondsraad worden ontvangen. Prinses Juliana zal een geschenk aanbieden en een rede uitspreken. Deze plech tigheid zal door de drie Zwitsersche radiozenders worden uitgezonden. Hierna zullen Prinses Juliana en Prin$ Bernhard vertegenwoordigers ontvan gen van Zwitsersche organisaties voor hulp aan Nederland en Zwitserland die actief aan deze hulpverleening hebben meegewerkt. Den volgenden dag, 22 Mei, zal des ochtends worden begonnen met een auto tocht door het kanton Bern. Om 16 uur zal Prins Bernhard de militaire paarden stallen van den Zwitserschen staat in Bern bezoeken, 's Avonds zullen Prinses Juliana en Prins Bernhard in het Ne- deriandsche gezantschap aan de Zwitser sche regeering een banket aanbieden, des avonds worden in hotel Bellevue te Bern Zwitsersche officieele persoonlijkheden door Hunne Koninklijke Hoogheden ont vangen. Donderdagochtend 23 Mei, vertrekt het Koninklijke Paar weer naar Genève, waar de Prinses, als voorzitster van het Nederlandsche Roode Kruis, een bezoek aan het Internationale Roode Kruis zal brengen. Daar zal een diner worden aan geboden, waarna de Prins en Prinses de terugvlucht naar Nederland zullen aan vaarden. De Haarlemsche begrooting voor 1946 Behandeling i raad. DE GAMELAN KLINKT... Feest op Bali. JT Balide parel van ons eilan denrijk over zee. Het is feest. De gamelan klinkt en rhythmisch bewegen de ranke figuurtjes der danseressen. Strak en met onbe wogen gezichten voeren zij de fraditioneele dansen uit. Het zijn de symbolische figuren zoo nauw Verweven met de geschiedenis Van dit volk. Een eeuwenoude Vertooning en telkens weer onder gaan de toeschouwers de bekoring van dit boeiend schouwspel. Ook in Nederland weerklinken Opgewekte klanken. In fabrieken >Cn op de scheepswerven klinkt Weer het lied van den arbeid. Er Wordt gebouwd aan onze toe komst. Er wordt weer gewerkt om nieuwe welvaart mogelijk te ma ken. Fraaie etalages noo.den tot koopen van al die levensmidde len, waarvan wij een jaar geleden ïiog niet durfden droomen. Een «prekend bewijs hiervoor is De Cruyter. Die geeft weer net als Vroeger hétere waar èn voor ©Ike tien gulden cassabons een gulden contant terug! Zoo bouwt De Gruytcr mee aan de welvaart van Uw gezin. De „Oranje" te Rotterdam Dc „Oranje", die zooals men weet eigen lijk voor Amsterdam bestemd was, maar door de herstelwerkzaamheden aan de sluizen te IJmuidcn, niet naar Amsterdam kon, is hedenochtend de haven van Rot terdam binnengcloopen. Omstreeks 9 uur meerde het uit Batavia komende schip voor de Wilhelminakade. De ruim 900 repatrieerenden, welke het schip aan boord heeft, zullen door de goede zorgen van den Repalrieeringsdienst nog heden hun bestemming bereiken. Tusschen 11 en 12 uur is met de ontscheping begonnen. Hoewel het college van B. en W. er ciaar streefde spoed te betrachten met het opmaken der begrooting voor 194G, is het toch niet mogen gelukken het o.it- werp eerder gereed te hebben. Te ver wachten is dat aan het einde dezer maand de begrooting in druk verschijnt. Stelt de drukker niet teleur, dan zal het mogelijk zijn de bcgrooting op 5 Juni in de afdeclingen te behandelen. Er is nog een oogenblik gedacht aan de moge lijkheid de begrooting niet m de afdee- lingen te brengen, maar daarvan is afge zien omdat dan gevreesd werd dat de openbare behandeling daardoor vertraagd zou worden, omdat dan allerlei zaken on voorbereid aan de orde zouden komen. Met het opmaken van de afdeelingsver- slagen zal spoed betracht worden, even zoo met het samenstellen van de memo rie van antwoord van B. en W. Als regel verloopt er evenwel minstens 6 weken tusschen de publicatie der begrooting en de behandeling in den raad. Het is dus te verwachten, dat het wel half Juli wordt voor de openbare behandeling der begroo. ting in den raad begint. Op 26 Juli gaan de kiezers naar de stembus om een nieuwen raad te kiezen. Deze komt evenwel pas begin September bijeen. De Noodraad handelt dus de bc grooting af. Stereofonische uitzending Op Zaterdag 15 Juni te 16.30 uur is er onder auspiciën van het laboratorium der Stichting „Radio Nederland" een z.g. stereofonische uitzending over beide zen ders. De omroep zal 12 Juni om 19.30 uur over Hilversum I en 13 Juni om 19.45 uur over Hilversum II een vraaggesprek uit zenden, waarin men zal kunnen hooren, op welke wijze men thuis van deze pro grammatische nieuwigheid, een belangrijk initiatief voor Nederland, zal kunnen ge nieten. In ons blad van Zaterdag 11 Mei heb ben wij reeds een artikel aan de beginse len der stereofonie gewijd. Nederlandsch Kamerkoor In het gebouw van de Vrijzinnig Hervorm den werd een concert door het Ned. Kamer koor onder leiding van Felix de Nobel ge geven. Het tweede gedeelte bracht aardige Engelsche liedjes van John Farmer (17de eeuw), twee tekstlooze zangen van Fr. ne llus, die mij meer aan voortdurend porta mento spelende instrumenten dan aan de poëzie van een zomernacht op het water de den denken; dan twee koorliederen van Dle- penbrock op Duitsche teksten, het eerste daarvan zonder sopranen en beide qua zui verheid niet onberispelijk uitgevoerd en drie populaire liedjes, resp. een Fransch, een Engelsch en een Nederlandsch in koorzet ting van F. de Nobel. In tegenstelling met dit luchtige program ma was het meerendeel van hetgeen vóór de pauze uitgevoerd werd Een uit Gregoriaan- sche elementen gegroeid „Sanctus" van Cle mens non Papa, een heerlijk „Ave Maria" Josquin des Prét, diep gevoeld en van edelen eenvoud en twee Interessante werk jes vgn W. Byrd representeerden waardig de 16e eeuwsche toonkunst, drie van Poulenc den modernen tijd. In al deze was ook dc koorzang bijzonder mooi; in de humoristi sche na de pauze stond hij niet hoog. K. dc Jong Haarfemsche Orkest VereenigFng lste Concert van den Beethovencyclus Na de op het concert van 19 September 1945 opgedane ondervinding, dat het spel van den solist, den violist Wim Noske, alleen voor de in de onmiddellijk in de nabijheid zittenden duidelijk te hooren was, voor het meerendeel echter door den kerkgalm groo- tendeels of geheel verloren ging. leek het onwaarschijnlijk dat men het experiment in onze Groote Kerk zou herhalen. Toch Is dit gebeurd en de gevolgen zijn geweest zoonis ik verwachtte. Met opzet heb ik tijdens de uitvoering van Beethoven's vioolconcert op velschillende plaatsen in de kerk geluisterd. Alleen binnen het koorhek en terzijde van het koor kwam het magistrale spel van Theo Oiof redelijk tot zyn recht; reeds vóór het koorhek bleek het onduidelijk te klinken, in het transsept en daarachter was het slechts van tijd tot tijd als heel uit de verte nog hoorbaar. Welk een genot hebben al die honderden gedistancieerden gemist! Ma gistraal was het spel van dit vioolgenie, rijp en bezonken tot in elk détail, vlekkeloos in technisch opzicht, ook in de enorm zware aan contrapuntische combinaties rijke ca dens van het eerste deel, alleen mijns Inziens hier en daar iets te breed van tempo, waai- door de gang vertraagd werd. Hein Jordans werkte uitnemend met den solist samen; het orkest speelde echter soms relatief te sterk. De Eroïca heb ik niet meer gehoord, hetgeen in deze ruimte geen ge mis voor me beteekent. Wat er van de 9de Symphonie terecht moet komen in deze kerk al wel bevroeden. K. de Jong SPEC!AT/13 ATTEXTTF BEVRIJDINGS-ETALAGE! FIRMA W. H. ENDENBURG Assist. Aipotheker Rijksstraatweg - Haarlem - Tel. 16658 Adv. Dr. Bruins Slot sprak in Bloemendaal Loop naar den duivel Als „Heintje" Davids binnenkomt, juicht heel het Concertgebouw. Deze eeij bekend thema is van toepassing op de zotternijen-ketting die door liet „Revue-Ge zelschap 1946" onder den titel „Loop den Duivel" in Haarlem gaat. Om de markante figuur van I-Ienriëtte heeft men een revue van klatergoud en aardige meisjes geweven, die qua opzet meer dan eens originaliteit van de samenstellers raadt. Het liedje „Maak je niet kwaad' ..Heintje" op het lijf geschreven, dat het enthousiasme in de zaal zich moet ontladen in een langdurig spervi voetgestamp. Door het samenbrengen van een aantal schitterende decors en „dure" costumes heeft men een schouwspel weten te brengen, waarin elke sketch zich ontwikkelt tot een compleet ballet. Hoewel de teksten en lied jes niet altijd even geestig genoemd kunnen worden, is de eindindruk dat men veel betei naar het Concertgebouw dan naaf den dui vel kan loopen. Woensdagavond organiseerde de Anti-Rev Kiesvereeniging Nederland en Oranje, afd. Bloemendaal en Overveen, een bijeenkomst in de Geref. Kerk te Bloemendaal. waar het woord gevoerd werd door den hoofdi edacteur van „Trouw" dr J. A. H. J. S. Bruins Slot over „Onze nationale politiek". Spreker wilde vaststellen, dat de Anti-Rev. Partij zich zonder zelfrechtvaardiging een bij uitstek nationale partij mag roemen. Ge durende den oorlog heeft zij wel onder gronds gewerkt, doch niet in den schuilkel der gezeten. Jammer is dat de eenheid van Christelijke beginselen van de A. R. Partij on de Chr. Historische Unie niet tot een fusie heeft geleid. In felle bewoordingen laakte spr. de poli tiek van orthodox predikanten, die meenden met behoud van hun religieuze waarden achter de roode vlag aan te kunnen loopen, waarmede tevens de antithese-gedachte naar voren kwam. Niet Groen van Prinsterer maakte de antithese, doch Thorbecke, aldus spr. Het is onbegrijpelijk, dat deze predi kanten de tweespalt met zien. die uit deze dubbelzinnigheid voortvloeit. Of men erkent Gods gezag in den staat, of men doet het niet. Bij de vermenging van Christendom en latie op Socialisme sterft het Christendom. Het regeeringsbeleld onderging sprekers critlek, Juist ten aanzien van de dubbelzin nigheid. Het vormen van dit met-nationale kabinet was een misgreep, zelfs een staats greep in constitutioneelen zin, aldus dr. Bruins Sloi. Inzake Indië was hij van mee ning, dat hier de revolutie wel in zijn erg- sten vorm optrad, en in de hand gewerkt werd door de wankele regeeringspolitiek. De conclusie is. dat alle overheidsgezag ver te zoeken is. v/aarmee deze overheid haar taak al heel slecht heeft volbracht. Ook de radiokwestie en de socialisatie wer den door den spr. beknopt benandeld. waar na het gehoor gelegenheid kreeg, vragen te stellen. Weerbericht WEINIG VERANDERING. Geldig tot Vrijdagavond. Dicht bewolkte of heldere, koude nacht. Overdag weer half of zwaar bewolkt met enkele buien. Weinig wind. Iets warmer dan vandaag. De raadsverkiezingen te Haarlem Candidate» der Katholieke Volkspartij. De gemeentelijke centrale va.i de Ka tholieke Volkspartij te Haarlem stelde de volgende groslijst vast voor de raads verkiezingen: 1 A J. M. Angenent, 2 Th. S. J. Hooy, 3 dr. J. G. Hoge, 4 A. v. d. Veldt, 5 H. Loerakker, 6 H. J. L. Klein Schiphorst, 7 ir P. C. v. d. Heyd^n, 8 mej. A W. M. Bolsius, 9 J. A. Schippers, 10 J. Nooy, 11 mr. dr. A. F. Schreurs, 12 mr, J. Th. M v d. Vaart, 13 A. J. Frenay. Verder op de aanvullende lijst: 14 P. Ottolini, 15 F. W. Knape, 16 R Warnars, 17 A. Peterse, 18 J. G. Spruyt, 19 J. M. Bonfrer, 20 J. A, van Son. Zondag 26 Mei heeft de stemming voor deze groslijst plaats. De distributie van schoenen Vrijdag 17 Mei zal te 19.15 uur over Hilversum I een vanwege hef. ministe rie van Handel en Nijverheid verzorgd vraaggesprek over de distributie van schoenen worden uitgezonden. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 15 Mei 1946 BEVALLEN: 11 Mel, C. H. van Katwijk— Simons, d.; D. L. v. d. Wielen—Dreijer, d.; 12 Mei, J. KostersBeers, d.; 13 Mei, J. F Siebelingb. Wanrooij, z.; K. Molenaar—dé Mulnck, d.; 14 Mei, H. B. de Koe—Roseboom. d.; C. Groskampde Jong, z.; E. Paap—Wll- lemse. d.; P. B. Anslijn—v. d. Bosch, z H. M. SchindelerBekooy. d.; J. C NJJssen—v Wijngaarden, d.: J. A. M. Huisman—Groen, z.; M. A. TurkMooij, z.; 15 Mei. G.. M. v. Ba keiv. d. Eem, d.; A. v. Steenbergen Hertog, d.; A. G. v. d. Wel—v. d. Veldt, z OVERLEDEN12 Mei, J. W. Eiselln. 63* J., Westerhoutpark; J. J. Vrugt, 75 j„ Jans straat; J. F. Siegers—Glazener, 81 J., Einden- houtstraat; 13 Mei. P. v. d. Meer, 7(1 j. Voor- tingstraat; N. C. Hoogteiling, 57 j., ólmen- slraat; G. C. Steffers—Roeper, 69 j., Turf- steeg; 14 Mei, K. Dekker, 37 j.. Kamperlaan. ONDERTROUWD: H. v. d. Stelt en C. P v. Dijk; J. H. Ophof en J. Hoek; G. J. HuIJzer G. Versteeg; S. v. Seggelen en N. Jongc- pier; J. G. A. v. d. Veldt en A. E. Langeveld; Lammertsma en M. G. IJlstra; C. L. Meijer en E. A. v. KoningsbruggenA. P. Harmsen en C. M Ligthart; W. Mersink cn C, W. M. v. d. Borden; P. F. de Bordes en "T. E. Leupen; R. Hofman en H. B. Steen; van Stijn en E. A. Visser. GEHUWD: J. F. Zwarts en M. H. Poulen; L. Richters en C. G. Weidema; W. A D. Steijl en E. C. Oudendijk; W. v. d. Kmi en M. W. Rellergert; C. H. Huis in 't Veld cn T. Groot; H. J. G. v. d. Werff en B ,J. Bergsma; A. Rijm en E. C. in 't Veld; H v. Alphen en G M. v. d. Meer; A. A. v. d. MeiJ en T. Bosma; W. Hoogkamer en C. Burg stede; J. de Kruif en H. T. F. Spoor; J. Wald- hober en L. Vink; J. S. Kramer en J, C. de Graaf; L. John en A. G. Jansen; J. v. d. Nieuwcnhof en A. Sernee, J. H. Korremans en A. den Burger; A. H. Ouderland en W. Hij wegen; J. K. Veerman en L. v. d Broek: Nieuwenhulzen en W. M. Hessling; B. G. Witjes en M. v. d. Meer. A. J. 11. van Mans C. J. M. Goddijn: B. Mars en J, G Polak; dc Looper en M. A. Bakker; J. de Kruif en C. Geel. Partij van de Vrijheid In het H. K. B. gebouw te Haarlem organic seerde de Partij van. de Vrijheid Woensdag avond een propagandabijeenkömst, waar niet minder dan drie sprekers het woord voerden. De voorzitter der partij, mr. D. U. Stikker, begon met de oprichting van de Partij van de Vrijheid te verklaren. De belangrijkste economische factor van nu is een negatieve: het koloniale tijdperk is ten einde. Volgens velen is de periode van de geleide economie ingeluid. Nog gevaarlijker dan geleide eco nomie. aldus spr., is verkeerd geleide econo mic. die het vertrouwen ondermijnt. Het ven rouwen is do kernkwestie, waar het straks na de verkiezingen op aan zal komen, want slechts door vertrouwen kan een volk eensgezind worden. Het huidige kabinet is er een voor vernieuwing en herstel en daar mee heeft het een zware taak. Dat het daar bij fouten maakt, is vergeeflijk, op één na: de fout, dat er geen ware vernieuwing wordt gebracht. Eensgezindheid is immers de ware vernieuwing cn in het brengen daar van heeft het kabinet gefaald, omdat het de verscheidenheid in ons volk niet erkent en slechts keihard vecht voor de oude leuzen der S. D, A. P De waarde van deze leuzen opzichzelf wilde spr. geenszins aantasten. „Daartegenover stelt de Partij van de Vrij heid, dat het herstel van ons land slechts bereikt kan worden door eensgezindheid en sociale gerechtigheid, en daar zal zij naar streven." nr. Stikker sprak mevr. J. van Nispen Wely, die het partijprogramma min of meer op den voet volgde en telkens dieper Inging op de verschillende punten, waarbij zij zich dikwijls op het zuiver vrouwelijke standpunt stelde. Vurig pleitte zij voor een terugkeer naar den rechtsstaat. „Thans is er een meten met twee maten, hetgeen wij in ons land nog nooit hebben gekend. Kan men zich er bij neerleggen, dat de leidster van de nat. soc. vrouwenorganisatie, die de verantwoordelijkheid voor honderden droeg, uit de lnlerneering is ontslagen, terwijl het de grootste moeite kost om een gewone vrouw, die moeder van 13 kinderen is, vrij te krijgen?" Spr. wees er op, dat de Partij van de Vrijheid een spoedige berechting der politieke gevangenen wenscht. Na de pauze sprak drs. M.'Nauta, die ln populairen trant een scherp betoog tegen de gelelde economie hield, dat hij doorspekte met een reeks van voorbeelden uit de prac- tijk. Fel hekelde spr. het optreden der regee- i ings-lnkoopcommissles. Juist uit Amerika teruggekeerd, waarschuwde hij voor het ge vaar, dat de Nederlandsche goodwill in het buitenland teloor dreigt te gaan. Hierna was er gelegenheid tot het stellen van vragen. EXAMENS. De heer D. H. van Daalen te Haarlemt slaagde voor het voorbereidend kerkelijk examen aan de Rijksuniversiteit te Leiden», Haarlemsche Rechtbank Polis tegen geldzuivcring. Een IJmuidcnaar, die een slordige duit tot zijn beschikking had direct na de be vrijding, zocht naar een weg om- dit geld veilig te beleggen, ook al omdat hij wegens politieke onzuiverheid kans liep, gear resteerd te worden en al eens vastgezeten/ had. Hij gaf daarom aan een IJmuiden- schen verzekeringsagent een som van f 25.000 in handen om er een of andere verzekering voor af te sluiten. „Een polis tegen geldzuivering", merkte de president, op. De agent had Inter f 16.000 teruggegeven, de overige f 9000 vormden het struikel blok dat hem in het verdachtenbankje deel belanden: zij waren n.l. verdwenen. Volgens getuigen zou verdachte beweerd hebben, dit geld of een gedeelte ervan aan de POD te hebben gegeven als om koopsom, zelf verklaarde hij thans het in zijn opwinding verbrand te hebben. De Officier achtte dit laatste weinig waarschijnlijk en eischte wegens oplich- ng 9 mnd. Mr. Van Giffen bestreed dat oplichting in het spel zou zijn en pleitte clementie. Uitspraak over 14 dagen.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2