e De staking in de havens Houding der E.V.C. Prof. van Loon en de Hooge Raad De nieuwe bonnen Effecten- en Geldmarkt Groote vraag naar obligaties Staal heeft nieuwe leeningen noodig Avonturen van Korf en Bondig voor vergelijkingen Morgen, Vrijdag, gaan de kiezers naar <le stembus, om de nieuwe leden van de Tweede Kamer aan te wijzen. Reeds in den loop van Vrijdagavond worden de eerste resultaten van de ver kiezingen bekend. Zij zullen aan onze bureaux gepubliceerd worden. Ook de Radio zal publicaties doen Om de lezers in staat te stellen zelfstan dig vergelijkingen te maken, geven wij de belangrijkste cijfers van vorige verkiezin gen. He» aantal kiezers is belangrijk grooter dan bij de laatste verkiezingen, doordat de leeftijdsgrens verlaagd is. Er zijn nu 5.243 798 kiezers, tegen 4.63.000 in 1939. Allereerst geven wij de cijfers van de Kamerverkiezingen van 1937 en de Prov. Statenverkiezingen van 1939. Partijen Kamerverkiezingen' 1937 S. D. A. P890.661 Vrijz. Dem,, 239 502 Christ. Dem. Unie 85 004 De stemmen van de S.D.A.P., de Vrijz. Dem. Bond en de Christ. Dem. Unie zijn afzonderlijk vermeld en bovendien teza men geteld, omdat deze drie partijen nu opgegaan zijn in de Partij van den Arbeid. In plaats van de Liberale Staatspartij neemt thans de Partij van de Vrijheid aan de verkiezingen deel. De naam van de R.K. Staatspartij is ver anderd in Katholieke Volkspartij. Het aantal partijen dat nu aan de ver kiezingen deelneemt is belangrijk kleiner. c.r zijn nu evenwel ook eenige partijen uitgekomen die in 1937 en 1939 niet aan den stembusstrijd deelnamen, namelijk de Protestantsche Unie, de Nederlandsche Bellamy Partij en de groep Rodrigues Lo pez (deze laatste komt alleen in Amster dam uit). Perc. Prov. Statenverk. Perc. 1.215.167 1 170.431 665.501 302.829 R. K. Staatspartij Anti-Rev Chr. Hist Unie Lib. Staatspartij iou.ztju Communisten 136 026 Herv. Geref. Staatspartij 24 543 Staatk. Geref. Partij 78 619 Overige partijen 304.701 4.058.077 29.94 28.84 16.40 7.46 3.95 3.35 0.61 1.94 7.51 878.225 282.418 84.786 1.245.429 1.228.536 519.432 405.512 250.009 132.700 11.160 84.617 236.447 4.113.842 Het bestuur der Eenheids Vak Centrale stelt in een perscommuniqué vast, dat het besluit van de samenwerkende organisa ties om het werk in de Amsterdamsche haven te hervatten, geen enkelen invloed heeft op de verder door de E.V.C. te voe ren actie. „De stakingen in de Rotterdamsche en Amsterdamsche havens duren onvermin derd voort. Deze zullen echter onmiddellijk beëindigd worden, zoodra de Nederland sche zeelieden in de gelegenheid worden gesteld, voorloopig te monsteren op de voorwaarden, geldende vóór 4 April 1946". Het lossen der bananen. De E.V.C. te Rotterdam deelt mede: De bananenboot, die volgende week in do Rotterdamsche haven verwacht wordt, kan Bakkers krijgen 12 vaeantiedagen In de Staatscourant is opgenomen een wijziging van de regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden in het bak kersbedrijf, waarbij voor het jaar 1946 de vacantie is vastgesteld op 12 dagen. winst verlies Vrijz. Dem. Bond Christ. Dem. Unie 31 R. K Staatspartij Anti Rcv 17 Christ, Hist. Unie 8 Lib. Staatspartij 4 Communisten 3 Herv. Ger. Staatsp... Staatk. Geref. Partij 2 N. S. 1 Verder verloren nog 1 zetel de R.S A.P. en N.B. T. en U Partij, de Kath. Dem. Partij en Nationaal Herstel. De N S B. had 170.000 stemmen op zich vereenigd. Aan te nemen is, dat het eerst de uitslag van de stemming in de stad Haarlem be kend zal zijn. Wij geven daarom ook de stemmencijfers van de Kamerverkiezing in 1937 en de Prov. Statenverkiezing van 1939 irf Haarlem, omdat men daarin een handleiding heeft voor het maken van ver gelijkingen en het trekken van conclusies over het verloop der verkiezingen in ons geheele land. Verdecling der stemmen bij de Kamer verkiezing van 1937 in de stad Haarlem cn de Prov Staten in 1939. Kamer '37 Prov. St. '39 S. D. A. P 21 632 21.027 Vr. Dem. Bond 5.665 6 886 Chr.Dem. Unie 1 496 1.657 28 793 R.K. Staatspartij 17 927 Anti Rev 9.524 Christ Hist. Unie 2.736 Lib. Staatspartij 2.024 Communisten 2.987 Herv. Ger. Staatsp. 152 Staatk. Ger, Partij Overige partijen 182 Onder de groep overige partijen waren in 1937 3646 stemmen van de N.S.B. en in 1939 3453. Wij merken op, dat de sterke achteruit, gang van het aantal stemmen der Anti- Rev. te verklagen is uit het feit, dat bij de Kamerverkiezing van 1937, naar algemeen werd aangenomen, velen op die partij ge stemd hadden uit bijzondere overwegingen. Bij de Prov. Staten-verkiezing van 1939 behaalden de A.-R. slechts 4972 stemmen. De tenlastelegging De dagvaarding tegen prof. mr. J. van Loon, oud-president van den Hoogen Raad, die zal terecht staan voor het Haag- sche Bijzondere Gerechtshof, stelt hem verantwoordelijk voor de houding van het hoogste rechtscollege in bezettingstijd, dat de geest van verzet had behooren te ondersteunen en versterken, of althans zich had te onthouden van datgene, waar door openlijk de indruk wordt gewekt van slapheid en toegeeflijkheid jegens den vijand. De verdachte had ervoor moeten zorgen, althans moeten bevorderen, dat het college zou handelen overeenkomstig de waardigheid van het bekleede ambt. Niettemin heeft hij zulks nagelaten, zijnde de Hooge Raad in gebreke gebleven om den geest van verzet te steunen en te ver sterken, met name van openlijk van afkeu ring te doen blijken voor de voortdurende rechtsverkrachting door den bezetter. De dagvaarding noemt eenige feiten, als 29 570 i en beëediging van leden van hel Vredege- 19 621 rechtshof- het zich neerleggen bij het ten 5.567 ultvoer leggen van strafvonnissen en de A I weerzinwekkende toestanden in het kamp te Ommen, waar slechts de Duitsche auto. riteiten zeggenschap hadden en het niet reageeren op het onrechtmatig ontslag van raadsheeren te Leeuwarden. Verdachte heeft opzettelijk nagelaten (aldus de dag vaarding) overeenkomstig zijn positie als president van den Hoogen Raad maatrege len te nemen, waarbij deze houding van den Hoogen Raad werd verhinderd of be lemmerd. Herdenking van de Meidagen werd aan de leerlingen een kort ii. Op alle scholen in ons land van de krijgsverrichtingen. (P) 4.312 Voor elk vier doosjes Lucifers Voor de eerste helft van de 6e periode 1946 (12 t.m. 25 Mei) Bonkaarten Ka. Kb, Kc 606: 285 algemeen 250 gram jam stroop, enz. 284 algemeen 100 gram koffie 283 algemeen 225 gram huishoudzeep 282 clgemeen 1 doosjes lucifers Bonkaarten Kf 606: 369 BMV 125 gram boter 384 reserve 125 gram margarine Bonkaarten La, Lb, Lc 606: A 44 melk 2 liter melk B 44, C 44 melk 3*/» liter melk 228 aardappelen 2 K G. aardappelen Bonkaarten Kd, Ke 606: 785 algemeen 250 gram jam, stroop, enz. 784 algemeen 225 gram huishoudzeep 783 algemeen 4 doosjes lucifers Bonkaarten Ld, Lc 606: D44, E 44 melk 6 liter melk *28 aardappelen 1 K.G aardappelen Tabakskaartcn, enz.: T28 2 rantsoenen tabak V 28 100 gram chocolade of suikerwerken X 28 100 gram chocolade of suikerwerken Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 17 Mei worden gebruikt, met uit zondering van de bonnen voor melk, en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 20 Mei mag worden afgeleverd. Bij deelneming aan maaltijden van de Centrale keuken moeten aldaar de bonnen „232 of 732 vleesch" voor vleesch en „228 aardappelen" voor aardappelen worden ingeleverd. De bonnen 211, 711 en 221 algemeen van bonkaarten K 604, welke zijn aange ven voor boter, hli Mei geldig. Nachtrevue door Haarlemsche Politie In den nacht van Zaterdag 18 op Zondag 19 Mei zal in het Rembrandttheater een spe ciale nachtvoorstelling vun de revue „De Vlag in Top" door personeel van het Haar lemsche politiekorps gegeven worden. Deze voorstelling wordt gegeven ton bate van de door den oorlog getroffen gezinnen van col lega's-politiemannen ln de Betuwe. Aan het programma zullen nog eenige artisten medewerken, alsook het Polltie-Amusements- Orkest met een groot e muzikale show. Opnieuw heeft de beurs, zij het na taaien strijd, op minister Lieftinck een overwin ning behaald. Na het de vorige weck ge nomen besluit om op 10 Mei een begin te maken met den handel in aandcelen, was er in het kamp der effectenmenschen groote ontevredenheid over de discrimina tie van het „nieuw bezit", waarvan de opbrengst ten volle zou worden geblok keerd,terwijl die van het „oud bezit" voor 50 zou worden vrijgegeven. De groote onbillijkheid daarvan hebben we de vorige week aangetoond. Het bestuur van de Vereeniging voor den Effecten handel deelde in zijn circulaire van 27 April j.l. echter mede dat bereikt was „al datgene, wat binnen het kader van het mogelijke ligt", hetgeen de leden echter niet heeft weerhouden nog eens duchtig de trom te roeren, met het gevolg dat op nieuw besprekingen met den minister wer. den gevoerd, waarbij men er op gewezen heeft dat het maken van onderscheid tus- schen oud en nieuw bezit tot zooveel nieuwe administratieven rompslomp zou leiden, dat de gegeven beschikking prac- tisch onuitvoerbaar is. Waarom door de Vereeniging bericht is, dat de regeling „tol haar spijt" een wijziging dient te onder gaan, zal vermoedelijk alleen aan insiders bekend zijn. Spijt kan er alleen zijn bij hen, die in eerste instantie mogelijk acht ten, wat practisch onmogelijk was en on mogelijk wat thans mogelijk blijkt te zijn. Intusschen is men ter beurze over het thans verkregen resultaat dankbaar, doch niet voldaan. Dankbaar, omdat zij een zonder twijfel belangrijke uitbreiding van den fondsenhandel zal beteekenen, niet voldaan, wijl ook de nieuwe regeling altijd nog een verkapte blokkeering van vrij geld is, waardoor de creatie van nieuw geld door de Overheid wordt gemaskeerd 130. Ze liepen om het huis heen, voor zichtig zich een weg banend door het hoogopgeschotcn struikgewas en hun stappen inhoudend. Een kelderraam stond open, heerlijke geuren stegen uit de duisternis pp. „Kom, Warreltje, we gaan hier door!" War wilde nog tegen stribbelen, maar het hielp niet veel, wat Wag tvilde, gebeurde ook. Dus lie ten de twee zich door het kelderraam zakken en kwamen in een ruime keu- V' ken, waar een dikke, welgedane Mfi «Mif blijven tot en met 25 keukenmeid voor hel fornuis stond. e *eldlK- Toen ze geruisch achter zich hoorde, gaf ze een gil van schrik, maar Wag zei met een uitgestreken gezicht„Dag juf, we kwamen even de waterleiding na kijken!" De gedienstige snauwde: „Man ga weg, we hebben geen kapotte water leiding, geen schoenen om te verstellen en geen bloemen noodig." „Weet ik best" antwoordde Wag, „maar Uw baas heeft ons hier ontboden, hij had een lek aan de waterleiding ontdekt, zei-d-ie!" „Ik vind het vreemd, maar afijn, ga jullie gang dan maar!" zei de keuken meid. Alleen, kom in het vervolg niet door de ramen maar door de deur1" en er na de opgelegde zekerheidsstellin gen en de conservatoire beslagleggingen door en ten behoeve van den fiscus, feite lijk geen reden meer is het beschikkings recht over fondsen te beperken Ook wordt het als een bezwaar geacht dat de ver- koopcr, behalve de gewone provisie, yA zal moeten storten in een fonds, waaruit niet of moeilijk te verhalen aanspraken kunnen worden voldaan, een bezwaar, dat uiteraard grooter wordt wanneer uit de nog te publiceeren definitieve regeling mocht blijken dat niet alleen bij den eer sten verkoop, doch ook bij volgende ver- koopen van eenzelfde stuk dat lA ver- 'schuldigd is. Intusschen draagt deze hef fing een afloopend karakter en het is dus maar de vraag hoe groot dit fonds naar het oordeel der betrokken instanties moet zijn. Voorts vraagt men zich ter beurze niet zonder eenige verwondering af waarom de regeering thans plotseling zooveel haast heeft met de hervatting van den beurshan del op groote schaal en zij dit zelfs „in het algemeen belang" geboden acht. Aan gezien nog vele formaliteiten moeten wor den vervuld, wordt een hervatting van den normalen handel in binnenlandsche obli gaties en pandbrieven, aandeelen in bin nenlandsche industrieele ondernemingen in in binnenlandsche bank. en credietinstel- lingen dit zijn de rubrieken, die per 10 Mei tot de noteering zijn toegelaten door sommigen niet mogelijk geacht. Dit neemt niet weg dat zich thans voor den fondsenhandel nieuwe perspectieven ope nen, daar niet alleen met vrij geld zal mogen worden gekocht, maar ook geblok keerd bezit zal mogen worden geruild. Was er de vorige week een vlucht naar de beurs van geblokkeerd geld met het oog op de mogelijkheid na 10 Mei thans ge kochte obligaties in aandeelen te verwis selen, deze week was er een nieuwe run van hen, die via effectenaankoopen hun geblokkeerd bezit voor 50 wilden vrij maken. De bepaling van het beursbestuur dat de noteering der obligaties vóór 10 Mei niet meer dan A hooger mocht zijn dan die van den vorigen dag, was oorzaak dat tal van orders niet konden worden uit gevoerd. Niettemin zijn de omzetten deze week weer tot 1 millioen en hooger ge stegen. Heeft de minister tegenover den beurs handel bakzeil gehaald, ten aanzien van het disconto van het nieuwe schatkist papier is hij op zijn stuk blijven staan. En de geldgevers hebben tenslotte genoegen genomen met een disconto van 1 tot 1 yA waarna zeer groote bedragen, vooral 12- maandspapier zijn opgenomen. Het lijkt in de bedoeling te liggen voorts 3 en 5 jaars papier af te geven tegen een disconto van resp. 2 en 2lA Hervatting van de af gifte van schatkistpapier is noodig omdat groote bedragen oud papier vervallen en de geldbehoeften van den Staat zeer aan zienlijk blijven. Dit blijkt ook uit de ge vraagde machtiging tot het sluiten van lee ningen in het binnenland ten bedrage van maximum 1 milliard en in het buitenland tot maximurfi '/s milliard. Het is te ho pen dat de regeering allengs weer tot de vroeger gebruikelijke consolidatie van vlottende schuld zal terugkeeren door de uitgifte van ter beurze verhandelbare obligaties- met medewerking van de E.V.C. worden gelost, mits daarbij de volgende voor schriften in acht worden genomen: le. er zullen uitsluitend havenarbeiders aan het werk worden gesteld, die zich hiervoor vrijwillig bij het bestuur der E. V.C. hebben aangemeld; 2e. de lossing geschiedt mede onder toe zicht van de stakingsleiding der E.V.C.; 3e. het totale door de havenarbeiders verdiendeloon zal aan het bestuur der E.V C. worden ter hand gesteld, welk be stuur in overleg met de havenarbeiders een bestemming aan deze gelden zal geven. BINNENLAND Negen knoeiende distributie-ambtenaren uit Oosterbeek werden wegens diefstal van le vensmiddelenkaarten door den Economischen Politierechter te Arn hem veroordeeld tot ge vangenisstraffen van 5 tot 2 maanden. Prof. mr. J. van Loon, die in bezettings tijd president van den hoogen raad is geweest, zal 4 Juni terechtstaan voor het Bljz. Gerechts hof te 's Gravenhage. Prof. dr. J. H. W. VerzUl is voor zes jaar benoemd lot lid van wege Nederland in het Permanente Hof van Arbitrage. I)e Rijksluchtvaart school te Gllze-Rljen is Woensdag door den min. van Verkeer en Energie officieel geopend. Nijmegen Is thans ook geadopteerd door de Belgische unlversliteits- stad Leuven» die het geldelijk en eventueel ook met materiaal zal Minister Mansholt en 6 andere Nederland sche autoriteiten op het gebied van landbouw en voedselvoorziening vor men de Ned. delegatie op een internationale voedselconferentie te Washington op 20 Mei. Twee „zwarte" Chi- neezen zijn te Rotter dam aangehouden, daar zij 10.000 F.ngelsehe si garetten en 1200 textiel punten onder hun be rusting hadden. BUITENLAND Ex-koning Victor Emanuel heeft een be zoek gebracht aan ko ning Faroek van Egyp te. Hei is niet onmoge lijk, dat het voormalige Italiaansche koningspaar zich metterwoon in Egypte zal vestigen. Haarlem i Omgeving Een Gustav Maliler lerdcnking wordt gehou den op Zaterdag 18 Mei door den muziekkenner en psycholoog Drs. J. G. H. Braakman ln de Be gijnhofkapel te Haar lem. Ten gehoore zal worden gebracht Mah ler's machtige compo sitie „Das Lied von der Erde" (opgenomen op gramofoonplaten). De gemeentelijke kwcckerU aan de Kle- vcrlaan zal van 18 Mei tot en met 2 Juni voor leder te bezichtigen zijn. Er zijn mooie gewassen te bewonderen. Gijzelaar In Gestel. Van het boek onder de zen titel, waarin onze hoofdredacteur Robert Peereboom de ervarin gen en de levenssfeer heeft beschreven van de honderden gijzelaars, die door de Dultschers ln het kamp Beekvliet te St. Michielsgestel wa ren opgesloten, Is bij den uitgever, de Erven J. J. Tijl te Zwolle, weel een beperkt aantal exemplaren beschik baar. Men kan het bij den boekhandel be stellen. De 201c algcmcene vergadering van de Alg, Vereeniging voor Bloem bollencultuur heeft op 20 Mei te Haarlem plaats. Doordat het eigen ge bouw nog voor militai re doeleinden gevorderd blijft heeft de bijeen komst plaats in het Ke gelbondgebouw. Tem- peliersstraat. De afdecling Haar lem van den Koninklij ken Nederlandschen Bond van oud-onderoffl- cleren houdt Zaterdag 18 Mei in het Bondsge- bouw Schouwtjeslaan 63 een bijeenkomst voor le den, aspirant leden en donateurs. Tot arts Is te Am sterdam bevorderd de heer W. E. Naessens te Haarlem. A. Baas. assistent op het Postkantoor te Haarlem, wonend Dlck-. manstraat 1, Overveen) viert Dinsdag 21 Mei zijn 40-jarig Jubile. II. J. Lazet, inspec teur belastingen te Haarlem, is gerekend 16 Mei 1945 ontslagen. Op 21 Mei herdenkt de heer I-I. Beyer, boek houder bij de Melkin- nctting „De Slerkan" den dag, waarop hij 40 jaar geleden in dienst trad. Den 23en Mei zal het een kwart eeuw ge leden zijn, dat de heer J. v. d. Berg, thans fa- brleksehef In hetzelfde bedrijf zijn loopbaan als kantoorbediende begon.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 6