De Radio geeft vanavond; Criminaliteit en baldadigheid der jeugd Tweede Kamer verkiezingen In ons land 64 dooden en 370 ernstig gewonden per maand Volgens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek werden in de laatste vijf maanden van 1945 gemiddeld per maand 108 dooden en 410 ernstig gewon den bij het wegverkeer geregistreerd. Deze zeer ongunstige resultaten werden vooral veroorzaakt door de slechte ver- keersdiscipline gedurende den eersten tijd na de bevrijding. Genoemde cijfers liepen in de eerste maanden van dit jaar terug tot gemiddeld 64 dooden en 370 ernstig gewonden, hetgeen er op wijst, dat de weggebruikers beter „in het gareel" lee- ren loopen. Maar toch zijn ook deze sta tistische cijfers nog veel te hoog en nog niet genaderd tot het vooroorlogschc peil, dat evenzeer voor verbetering vatbaar was. De KNAC drukt derhalve alle verkeers deelnemers nogmaals op het hart, ook in eigen belang, zich aan logische en een voudige verkeersregels te onderwerpen. Gebleken is. dat bijna de helft van het aantal slachtoffers zelf aanleiding tol een ongeval is geweest. Speciaal wordt gewezen op de meest voorkomende fouten van bestuurders van voertuigen geen voorrang verleenen, ver keerd uitwijken, niet ver genoeg naar links uitwijken bij inhalen. De helft van het aantal ongevallen veroorzaakt door deze categorie van weggebruikers moei worden toegeschreven aan verblindende verlichting. Fietsers, koetsiers en karre- voerders, bakfietsen, handwagens enz. rijden bovendien tjoelal niet voldoende rechts van den wég. Voetgangers, die slachtoffers worden van een verkeerson geval, hebben dat bijna altijd aan zich zelf te wijten. Zij staken verkeerd over, wijken niet of verkeerd uit, klimmen op of springen van in beweging zijnde voer tuigen, terwijl kinderen onvoorzichtig op de rijbanen spelen. Aandacht en voorzichtigheid en ook in schikkelijkheid in het verkeer kunnen veel leed voorkomen. DE TOESTAND TE HAARLEM. In het algemeen zijn wij zoo ver klaarde ons de Commissaris van Politie te Haarlem niet ontevreden ovei* den gang van zake* wat het verkeer te Haar lem betreft. Er komen hier gelukWg in verhouding niet veel ongelukken voor. Maar dat wil natuurlijk niet zeggen, dat wij niet alles moeten doen om de ver keersveiligheid te bevorderen. Na den oorlog was er een chaos op- dit gebied. Het was niet mogelijk in eens naar normale toestanden terug te keeren. Ook hier moest de weg der geleidelijkheid bewandeld worden. Maar nu zijn wij zoo ver dat wij den tijd van aanpassen achter den rug hebben. Thans zijn wij zoover, ^9 Het is wonderlijk, hoe je soms in een stad, temidden van het haastige reppen van duizenden menschen, een stent kunt hooren, die sterk door het straatlawaai heendringt, het omgeeft met een geluids laag, het zachter maakt en minder drin gend, zóó zelfs, dat het voorbijschuiven van een tram niet meer is een lawaaierige gebeurtenis, maar slechts de begeleiding van die stem, de ondertoon va t een klóar jodelen. Daar stonden ze, midden in de Groote Houtstraat en een guitaar tokkelde de be- ginaccoorden. In het midden een lange, bijna dubbel slaande Amsterdammer, daar naast zoo'n watervlug menschje met een spuuglok en een beweeglijk oogenpaar. De derde is slechts voor het decorum opge steld, hij peilt met vlugge blikken de kwa liteit van zijn publiek en het mogelijk dreigende gevaar. En dan schalt het door de straat, het klimt tegen de gevels en het wijlt in de portieken. OooSole Mio en Aie Aie en al die kleine, zoete wijsjes van zon en liefde. Het hangt daar in de straat, het geluid van twee frissche jongensstemmen, die het Italiaansch wonderwel laten smachten en lokken. De derde van het orkest (want het was een orkest, daar in Haarlems Groote Houtstraat) klopt met een verove- raarsblik de heeren een dubbeltje en de dames misschien wel een kwartje uit den zak. Het zoete-Zuidelijke gezang wordt gedragen door de donkere stem van den kleine. Een mooie kopstem van den groo_ ten Amsterdammer stuwt er zich doorheen en ik zie het Lago Maggiore in de spiegel ruit van Ca reis. Wie het mij wil betwisten, dat deze drie artisten in Amsterdamsche wiegen gebed zijn, hij luistere naar het Engelsche liedje, dat het veelkoppige gehoor bestreelt. En bovendien vertelde de rappe aan voerder, de kleine man met de groote guitaar mij, dat Mokum hun voedings bodem was en dat Mokum ook hun liefde had. Maar Daan Snelders wilde niet boe ken sorteeren bij een uitgever, hij wilde schilderen en juichen met verf en naar zijn instrument grijpen om te zingen van de senorita op de loggia. Zoodat er twee confraters bijgezocht werden en het drie tal thans door Nederland zwerft, met het warme Zuiden als einddoel voor oogen. Het zal daar nog beter passen dan in Haarlem Ik zou er bij willen zijn, om on der een Moorsche boog een Spaansche schoone te zién luisteren. Want romantiek is ook mijn verzwegen dagdroom J. F. dat weer geëischt kan worden, dat ieder zich aan de gestelde wetten houdt. De politie heeft lang een oogje dicht gedaan omdat de weggebruikers met materiaal- schaarschte zaten. Maar nu zijn er weer fietslantaarns en wie nog in het donker rijdt en daardoor een gevaar voor zich zelf en anderen is! moet rekenen op een proces-verbaal. Gelukkig ziet men nu als de duisternis is ingevallen, weinig verkeerszondaars meer. Er zal nu door de politie ook op het inachtnemen van de verkeersregelen ge let worden. De fietsers waren blijkbaar vergeten, dat het verplicht was bij het maken van een hoek de richting aan te geven. Zij moeten nu weer leeren dat dit noodig is. Kortom de oude verkeersdiscipline moet terugkomen. De veiligheid van alle weg gebruikers eischt dit. Een gelukkig verschijnsel is weer, dat wij do volgende week aan 2000 scholieren weer het Verkeers-examen gaan afnemen. Een jeugd die de verkeersregels kent en er zich aan houdt is van onschatbare be- teekenis voor de veiligheid op den weg! Twee S.S.-ers in één klap Kon arrestatie door de Znndvoort- sche politic. Dank zij den speurzin van de Zandvoort- sche recherche zijn twee beruchte SS-ers die uit „De Harskamp" ontsnapt waren naar veiliger oorden overgebracht. In de badplaats werd gisteren de vroegere Arn. hemsche vrederechter mr. Wolthuis ont dekt. De recherche ging niet direct tot arresta tie over, daar zij vermoedde, dat mr. W. zekere relaties onderhield, die hem het „onderduiken" mogelijk maakten. Hij werd gevolgd naar Amsterdam, waar hij zich in gezelschap van twee dames en een heer diverse gelegenheden van vermaak bezocht. De Zandvoortsche politieman nen sloegen toe, toen het gezelschap zich naar buiten begaf en de begeleidende heer bleek ook een ontsnapte SS-er te zijn. wiens naam eveneens een W. als begin letter droeg. De twee dames gingen vrijuit, maar mr. W. en dr. W. werden achter Zandvoort sche sloten en grendels gezet. Eén der SS-ers was in het bezit van 1100. Politieke delinquenten mogen niet stemmen Het ministerie van Binnenlandsche Za ken deelt mede: en daar in den lande is eenige on gerustheid ontstaan naar aanleiding van het feit dat verscheidene politieke delin quenten, die op vrije voeten zijn gesteld, aan de verkiezingen zouden kunnen deel nemen. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de gemeentebesturen me degedeeld, dat zij, die op 31 December 1945 rechtens van hun vrijheid waren be roofd, ingevolge de desbetreffende bepa lingen van de Kieswet niet op de kiezers lijst mogen worden geplaatst. Door allerlei omstandigheden is het echter mogelijk, dat politieke delin quenten, die van het kiesrecht zijn ontzet, toch op een kiezerslijst voor komen. Ondanks dit voorkomen op de kiezerslijst en het ten gevolge daarvan oproepen voor de stemming, mogen deze personen niet aan de stemming deelnemen. Doen zij dit toch, dan stel len zij zich bloot aan ernstige bestraf fing. Er is echter ook een groot aantal per sonen, dat vóór 31 December onvoorwaar delijk in vrijheid is gesteld. Dezen mogen dus wel stemmen. Nu deden Gedeputeerden liet zelf Weigerachtige raad in Akersloot. De gemeenteraad van Akersloot heeft de kosten voor steunverleening (overbrug- gingsuitkeeringen en uitgaven ter zake van wachtgeldregelingen ten behoeve van ar beiders uit particuliere bedrijven) op de begrooting voor 1946 verhoogd met totaal 5000. De raad heeft evenwel geweigerd middelen aan te wijzen om die uitgaven te dekken. De raadsleden hebben aan een uitnoodiging van den burgemeester om voor dit doel te vergaderen, geen gehoor gegeven. Nu hebben Ged. Staten zelf de begroo ting gewijzigd, o.a. door wat gelden uit de reserve daarvoor te bestemmen en de post onvoorziene uitgaven te verlagen. Keukengerei en serviesgoed Binnenkort zullen nieuwe puntenbonnen voor metalen keukengerei en serviesgoed in gebruik worden genomen. De oude puntenbonnen voor deze artikelen blijven tot nader order geldig. De nieuwe bonnen voor serviesgoed hebben een waarde van cén punt (zwarte opdruk) of vijf punten (roode opdruk) de kleur der bonnen i.- bruin. De nieuwe bonnen voor metalen keuken gerei hebben een waarde van één punt (zwarte opdruk) of tien punten (roode opdruk) de kleur van deze bonnen is violet. Van Maasdijk lot 20 jaar veroordeeld H. C. van Maasdijk, ex-plaatsvervangend burgemeester van 's-Gravenhage, die tij dens de bezetting als lid van de N S B. nationaal-socialistische propaganda had gevoerd en lid was geweest van talrijke Nazi-instellingen, is door het Bijz. Ge rechtshof tot 20 jaar gevangenisstraf oordeeld. De procureur-generaal had de doodstraf geëischt. Bij deze uitspraak had het Hof rekening gehouden met de persoon van verdachte, die voor zijn langdurige, energieke be kwame en veelzijdige hulp aan den vijand een zware straf verdiende, maar die aan den anderen kant geen profijt had getrok ken van zijn functies bij de N.S.B., geen misbruik had gemaakt van zijn betrek kingen bij diverse N.S.B.-instanties om goede landgenooten aan te brengen en in den hongerwinter van vorig jaar als plaatsvervangend burgemeester zich met ijver en toewijding van de taak, 's-Gra venhage door dezen zwaren tijd te helpen, had gekweten. Opbrengst onzer mijnen Stijging. De productie der Limburgsche mijnen stijgt nog geregeld. De cijfers zijn: Juli 400.274 ton, Augustus 404.703, September 473.776, October 622.505, November 611.486 December 504.786, Januari 629.337. Februari 592.940, Maart 631.260 en April 648.680. 18.00, 20.00, 23,00 Nieuws en actual. 17.00 AVRO kaleitloscoop. 17 30 Radiodansorkest. 18.13 Fred Hartley. 18.30 Voor de Ned. Strijd krachten. 19.00 En nu naar bed. 19.05 Sport- praatje. 19.20 Gars de Paris. 20.05 Partij van de Vrijheid. 20.25 Beelhovencyclus 22:30 Oudren en Jongeren. 22.40 Pierre Palla 23.15 Dansork. Aart Schol. 23.45 Zuidelijke Avondklnnken. HILVERSUM II, 415 M. 19.00. 20.00, 20.05, 22.00 Nieuws en Actual. 17.00 Rijk Overzee. NCRV 17.10 Jac. Schutte, orgel. 17.30 Nederland helpt Indië. 17.25 Rhap- sodia sextet. 18.30 Chr. Nat. Vakverbond. 18.45 Matrozenkoor. 19 15 Progr. overz. 19.20 Men band en plaat. 19.30 Kath. Volkspartij. 19.50 Met band en plaat. 20.20 NCRV-orkest. 20.45 H, W. Tllanus spreekt. 21.05 Vervolg concert. 21.30 J. Schouten spreekt. 21 50 Ver volg concert. 22.15 De Vaart der Volken. 22.35 De Kamermuzlekspelers. 23.15 Avond- 50 Schriftlezing. De volle zon staat boven stad en land, klatert in een warm schijnsel haar zegen uit over alles wat groeit en leeft; ver kwikt mensch en dier en trekt fijne groene scheuten uit den ontwakenden grond. Het zindert al hier en daar, rond den noen boven de velden, de warmte kaatst terug van de verzadigde aarde en neemt duizend geuren van een jong, uit bottend leven mee omhoog. Bij dit feest van kleur en nieuw leven hooren een kinderstem; een klein wit lam dat op stokkepooten door een veel te groote weide danst, een stille sloot die de gewasschen aquarel van een groen-be- spikkelde knotwilg weerspiegelt. Een kinderstem. Ook in de stad, waar de rijzige kastanje zijn bruidstooi schikt tegen het donker-rood van een huis, waar gen merel zich optrekt aan den zilveren draad van een simpel liedje in de zon. Maar, waar in die stad de huizenklom pen worden onderbroken door groene plantsoenen en glooiende wallen, rijk overhuifd met beuken in hun ontrollend loof, daar wordt deze harmonie verbroken door een compleet huisgezin, dat zich ont spant op de gemeentelijke velden en kwistig met papier, korsten brood en kin derwagens strooit. Of een broekeman van zoo'n zeven jaar beproeft de sterkte van een boom tak en de lenigheid van eigen spieren. Of de haastige forens snijdt een stuk van zijn weg naar het station en daarmee het leven van tweeduizend drie en tach tig grassprieten af door het plantsoen te benutten. Ofgij kunt invullen, gij kent den aanblik van het Kenaupark, waar de rho- dondendrons vertrapt worden door spe lende kinderen, waar het gazon een openlucht speeltuin voor kinderen is ge worden. Waar gisteren een trotsche moe der haar kleuter vitamine-D bezorgde en een plasje liet doen, gij kent den Hout, het Bolwerk Een tirade over oorlogsgevolgen, demo ralisatie en baldadigheid heeft geen zin. Wanneer de ouders, die werkelijk het schoone van een stukje stadsnatuur kun nen vatten als een gave, een brok geluk in de monotonie van huis-naast-huis, dan uilen zij hun kinderen die kleine liefde moeten bijbrengen en zelf -het voorbeeld moeten geven. Opdat onze plantsoenen en onze bol werken, onze Hout en ons park rond het ,Huis te Zaanen" weer worden kunnen, wat ze eertijds waren: stille, schoone on derbrekingen van een steenen 6tad. J. F. Neemt te Haarlem iets af", zoo verzekerde de Commissaris van Politie Het Comité voor Geestelijke Volksge zondheid te Haarlem heeft wij deelden dit reeds eerder mede ook den strijd aangebonden tegen de criminaliteit en de baldadigheid der jeugd, die in de oor logsjaren belangrijk zijn toegenomen. „Een goed werk" aldus de Commis saris van Politie, de heer E. H. Tenckinck. Gelukkig kunnen wij constateeren, dat in den laatst en tyd een verbetering in den toestand gekomen is. Er zün niet alleen wat minder klachten over baldadigheid, maar er zjjn ook minder gevallen van diefstal waarin de jeugd betrokken is. Kort na den vrede kwam het herhaalde lijk voor, dat jongens ongemerkt op vrachtwagens klommen, om levensmid delen, snoeperijen en sigaretten te stelen, maar nu behooren aangiften daarever tot de zeldzaamheden. Het is mogelij;., dat er nu wat minder kans voor de diefjes is, maar in elk geval er zijn bijna geen aan giften meer van dien aard. Maar al zijn er nu wat minder klachten, dit wil geenszins zeggen, dat niet alles gedaan moet worden om de jeugd weer in het goede spoor te leiden. Ik ben zoo vervolgde de Commissaris overtuigd, dat de ontsporing der jeugd voor een be langrijk deel geweten moet worden aan het feit, dat ook het moreel der ouders in de oorlogsjaren gedaald is. Als er meer normale toestanden komen, zal dit onge twijfeld een gunstige uitwerking hebben op de daling van de criminaliteit en bal dadigheid der jeugd. Het streven van het Haarlemsche comi té om de kinderen aan speelgoed te hel pen, juicht de Commissaris toe. Men moet de kinderen bezig houden. Daarom is het werk der Spceltuinvcreenigingen en Va- cantiebezigheden zoo sympathiek. Kin deren die aan het lot, zonder middelen om te spelen, worden overgelaten, komen er immers gemakkelijk toe dingen te doen die niet door den beugel kunnen Er wordt geklaagd over het voetballen op straat. Inderdaad dat is hinderlijk, vooral omdat de bewoners als het een ruit kost, in de kou kunnen zitten, daar glas nog niet te koop is. Geef de kinderen speelterreinen en het voetbal-ongemak op straat is over. Ik weet het uit ervaring zoo besloot de Commissaris. Er was indertijd in het Kleverpark een stuk wei land, waar de jeugd de baas was. Uit de heele omgeving trokken alle kinderen daarheen, niemand had van hen op straat last. Maar toen het land bebouwd werd, waren de kinderen gedwongen in de straten te spelen. Toen begon de narig heid En die zal vermoedelijk wel blijven voortduren tot er een nieuw speelter rein. voor dc jeugd is. Het toenemen van het aantal stemgerechtigden Het aantal kiezers voor de Tweede Ka merverkiezingen is thans op 5.243.798 vastgesteld. Voor de eerste maal zijn ook degenen, die 23 en 24 jaar zijn, kiesgerechtigd, hun aantal wordt geraamd op 320 000 In ver gelijking met het aantal kiesgerechtigden in 1937 (laatstgehouden Tweede Kamer verkiezingen) bedraagt het accres ten aanzien van 1946 17,2% en na aftrek van de 23 en 24 jarigen 10% De overeenkom stige cijfers voor 1939 (Provinciale Staten) ten aanzien van 1946 zijn 12.7% en 5 8%. De aanwas van het aantal stemgerech tigden, in percentages uitgedrukt en ver deeld over de onderscheidene provincies, waarbij verschillende Tweede Kamer kieskringen bij elkaar zijn genomen, luidt als volgt: 1937 1939 Kieskring 's-Hertogenbosch Tilburg 24,4 19,1 Kieskring Arnhem Nijmegen 20,4 16,5 Kieskring Rotterdam 11,5 6,4 Kieskring '6-Gravenhage 5,8 1,3 Kieskring Leiden Dordrecht 15,1 11,0 Kieskring Amsterdam 10 6,1 Kieskring Den Helder Haarlem 18,2 12,5 Kieskring Middelburg 7,1 4.9 Kieskring Utrecht 24,6 19,2 Kieskring Leeuwarden 14,3 12,0 Kieskring Zwolle 20,7 16,4 Kieskring Groningen 16,1 12,8 Kieskring Assen 24,8 19,8 Kieskring Maastricht 27,7 21,9 Tenslotte kan nog worden medegedeeld, dat de bevolking van Nederland op 1 Januari 1946 uit 9 298 RR8 inwoners be stond. Waarschijnlijk zal later blijken dat dit aantal iets te hoog is, maar meer dan 40.000 zal het verschil zeker niet zijn. Dat het aantal inwoners per 1 Januari 1946 niet nauwkeurig kon worden vastge steld, is gelegen in het feit, dat ver schillende bevolkingsregisters op dien datum nog niet volkomen in orde kon den worden gebracht. De opcenten op tabak enz. Met ingang van 1 Mei zijn de 40 opcenten welke op den accijns van cigaretten wer den geheven, tot 1 Mei 1947 gecontinueerd. De 100 opcenten, welke op den accijns van sigaren- en kerftabak worden geheven, zullen met ingang van 1 Juni 1946 tot 40 worden verlaagd.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 7