Haarlems Dagblad P arijsche conferentie ge en mislukking Verkiezingsuitslag „Unie van Indië" voorgesteld Kamerverkiezing Duitschland voorloopig besproken Critieke voedselsituatie in Duitschland mm Witboek der Britsche regeering 60c Jaargang No. iftitSf Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pecreboom VrUdac 17 Mei 10-16 Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4.— Postgiro 273107. Redactie 10600. Dir.-Hoofdred. 15054 DE dag van heden is van groote belee- kenis voor de ontwikkeling van ons vol^ na den oorlog, omdat de verkiezing van een nieuwe Tweede Kamer definitie ven terugkeer naar de parlementaire democratie beteekent en de volksvrij heden, daarin belichaamd, weer op vasten grondslag plaatst. Tot dusver hebben wij het moeten stellen met voorloopige en overgangs-maatregelen, die op menig ge bied onzekerheid en moeilijkheden hebben veroorzaakt. In de practijk is gebleken, dal tijdelijk-gebruikte surrogaten dé volksvertegenwoordiging niet konden ver vangen. Het laatste en meest volledige van de drie. het Noodparlement, schoot ook tekort. Niemand kon het beschouwen als een zuivere weergave van den volkswil na de bezetting. In hoeverre het daarvan afweek kon men zelfs niet schatten. Niet alleen genoot dit college daarom in de oogen van anderen niet het gezag, dat de volksvertegenwoordiging bezit, maar zelf gevoelde het dat ook. Met het gevolg, dat het in overtuiging en optreden een man kement toonde, dat steeds merkbaar was. In zijn verhouding tot de regeering kwam dit telkens tot uiting. In sommige bladen is de voorloopige regeering bij herhaling van dictatoriaal optreden be schuldigd. Dat is een onjuiste voorstelling van zaken. Het was ook voor haar moei lijk het juiste pad te kiezen in een samen stel van „zwevende" verhoudingen, dat een gezagscrisis moest veroorzaken en waarvan men het best kon zeggen, dat er zoo spoedig mogelijk een eind aan diende te zijn. Velen hadden dit spoediger wil len zien komen. Gelukkig is het nu zoover. Welke regeering straks ook moge optre den, zij zal niet meer voorlooplg zijn en op een normaal gekozen volksvertegen woordiging kunnen steunen. Zoowel voor de Kamer als voor haar zal dit een groot voordeel zijn. Die menschen, die kort na de bevrijding nog de mceni.ig waren toe gedaan, dat het herstel van de wettelijke staatkundige verhoudingen in het landsbc- stuur in hoofdzaak een formeele aange legenheid was, zullen inmiddels allen wel beseft hebben dat er veel meer aan vast zit en dat ook in deze zaken zekerheid, waarborgen en een vertrouwen, dat op traditie berust, van beslissende beteekenis zijn. Want laten wij ons herinneren dat het Nederlandsche volk, al toonde het tijd- vak tusschen twee wereldoorlogen een verzwakking van de werking der parle mentaire democratie, aan vroeger erva ringen zeer goede herinneringen heeft en zichzelf bij dit stelsel van bewind het best, het zekerst en het veiligst gewaar borgd voelt. Het past bij zijn aard. Daar om keert het na den oorlog terug. Laat ons wel beseffen, dat als er voor dien oorlog belangrijke tekortkomingen bij zijn opgetreden dat aan verkeerde toepassing maar niet aan het stelsel zelf te wijten was. Wij hebben het in eigen hand er goed mee te werken. De practijk van een ander bewinds-stelsel, de dictatuur, heb ben wij tijdens de Duitsche bezetting er- De Kamerverkiezing van heden is pas de eerste van de drie verkiezingen, waar voor wij ten getale van vijf millioen tor stembus worden geroepen. Eer deze maand verstreken is zullen wij Provinciale Sta ten moeten kiezen en in Juni gemeentera den. Als Provinciale Staten gekozen zijn zal hun eerste taak wezen, de vijftig leden van de Eerste Kamer aan te wijzen en pas als die gekozen zijn zullen de nieuwe Staten-Gcneraal volledig zijn. Het is even wel te verwachten dat de vandaag geko zen Tweede Kamer al bijeen zal komen en den uitgebreiden en moeilijken arbeid, die haar wacht, aanvangen voor de Eerste Kamer is samengesteld. Het is een zware en verantwoordelijke taak, die de nieuwe volksvertegenwoordi ging wacht. De openbare meening zal haar daarin kunnen steunen door een juist be grip van de democratische verhoudingen. Aan dat begrip hapert bij velen in den lande, die min of meer de kluts zijn kwijtgeraakt door de wanverhoudingen waaronder wij jarenlang geleefd hebben, nog heel wat. Een verkiezingscampagne met haar overvloedig gebruik van super latieven, van opgedreven tegenstellingen en van wel eenvoudige, maar veelal niet geheel juiste formuleeringen is niet zoo heel bevorderlijk voor herstel van het ware begrip. Als de gemoederen eenmaal gekalmeerd zijn de verkiezingen voor Provinciale Staten en gemeenteraden zul len ze niet meer zoo opzwecpen zal het allemaal duidelijker worden. Regeerings- en oppositiepartijen beide zullen er straks toe geroepen zijn het landsbelang te die nen, zij het niet steeds op dezelfde wijze en de invloed van het parlement als ge heel zal zich op de behartiging var 's Lands zaken doen gelden. Dat is een enkel hoofdpunt uit de parlementair- democratische verhoudingen, waarop de aandacht moge worden gevestigd. Diegenen die nog steeds in den waan verkeeren. dat zij wel eigen rechter mo gen spelen en zich aan wetten niet be hoeven te 6toren zullen verstandiger worden -als zij beseffen, dat vandaag het herstel van het normale democratische overheidsgezag krachtig en duurzaam is bevestigd en dat het verkeerd met hen zal afloopen als zij zich daaraan niet houden. Polen liceft zUn handelsbetrekkingen met Italië verbroken lengevolge van het fel dat Italiaansche autoriteiten een Poolsch schip in beslag hebben genomen. De conferentie van de ministers van Buitenlandsche Zaken is Donderdag avond verdaagd tot 15 Juni na een bij na onafgebroken zitting van drie we ken. De laatste twee vergaderingen in het Luxembourg waren gewijd aan een v-oorloopige discussie van de toekomst van Duiitschland en aan het parafeeren het herziene wapenstilstandsver drag met Italië. De Britsche, Russische en Ameri- kaansche plaatsvervangers der minis ters blijven te Parijs met hun deskun digen voor het uitwerken der rappor ten, die den ministers zullen worden voorgelegd bij hun vergadering van 15 Juni. Een Amerikaansche woordvoerder zeide na het einde der conferentie, dat men deze toch niet als een mislukking mocht beschouwen. Er waren tenmin ste drie dingen tot stand gebracht: In de eerste plaats hebben de geallieerden grondig van gedachten gewisseld over de voormalige satellieten van de As. Ten tweede zijn de gewijzigde wapen stilstandsvoorwaarden voor Italië ge- teek end, en ten derde is de conferentie niet afgebroken, doch eenvoudig ver daagd. Een Britsche woordvoerder verklaar de, dat ofschoon ten aanzien van be langrijke punten geen overeenstemming was bereikt, de aan de conferentie ten koste gelegde tijd toch „niet geheel ver spild was". In tegenstelling bot de Lon- densche conferentie is de atmosfeer constructief geweest en er heeft een zeer nuttige uitwisseling van gedachten plaats gevonden. Na afloop van de conferentie bespra ken Bevin, Bidault en Byrnes geduren de 45 minuten de kwestie van de kolen - leveranties aan Frankrijk. Bevin verze kerde Bidault, dat het verbruik van de kolen uit het Rulirgebied opnieuw zal worden onderzocht in het licht van de argumenten, die de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken in den loop van het gesprek naar voren had ge bracht. De plaatsvervangers der vier minis ters van Buitenlandsche Zaken zullen op Maandag 27 Moi bijeenkomen om de Italiaansche vertegenwoordigers aan te hooren over de Fransch-ItaLiaansche grenskwesties. Op 30 Mei zullen zij de Oostenrijksche en Italiaansche verte genwoordigers hooren over de kleinere Tyroolsche grenscorrecties. Hef woord is aan. Augustinus: In elke bewondering steekt een huiveren. De resultaten van de verkiezingen zullen in volgorde van binnenkomst door ons lieden. Vrijdagavond, bekend gemaakt worden aan onze bureaux GROOTE HOUTSTRAAT 93 en SOENDAPLEIN 37. Verder publiceeren wjj uitslagen bjj de hccrcn I'. SCHOEN, sigarenhandelaar, SPAARNWOUDERSTHAAT 97 en J. M. KNEYNSBERG, sigarenhandelaar, BIN NENWEG 21, HEEMSTEDE. Op het Soendaplein zal een versterker installatie worden aangebracht. Er kunnen geen telefonische inlichtingen over de verkiezingsresultaten worder. ce- geven, REPATRIEERINGSNIEUWS Het s.s. „Kola Baroe" Is op 10 Mei uit Semarang vertrokken met 462 repatrleeren- den aan boord. n.l. 142 mannen. 217 vrouwen en 103 kinderen. Het schip wordt 1 Junt te Suez verwacht. Hooge officieren van de secties ge zondheid en voeding van het Britsche militaire bestuur hebben verklaard, dat 9 millioen menschen in de Britsohe zóne van Duitschland binnen 6 maan den van honger zullen omkomen, in dien de schepen met graan niet voor het einde van deze maand zouden arrivee- ren. Doordat er geen broodgranen meer voorradig waren in de Britsche zóne. is de toestand zoo ernstig geworden, dat mogelijkerwijze het huidige rantsoen voor den normalen verbruiker tegen begin Juni van 1.050 tot 400 a 500 calo rieën gedahld zijn. Zelfs met het huidi ge rantsoen, zoo verklaarden de officie ren, kan een mensch het, globaal ge schat. 6 maanden uithouden, maar de dood kan alleen afgeweerd worden door gebruikmaking van particuliere voor reden en den zwarten handel. „Desperate poging". De Duitsche raad, het besturend lichaam in de Amerikaansche zóne van Duitsoh- land, heeft aangekondigd, dat de voed selrantsoenen voor de Duitschers in deze zóne met ingang van 27 Mei aan staande zullen worden teruggebracht tot eon waarde van 1.180 calorieën te gen 1275 calorieën op heden. Deze maatregel wordt beschouwd als een desperate poging om nog strengere verlaging in de nabije toekomst te ver mijden. Volgens den nieuwen maatregel zal het broodrantsoen van zes tot vier kilo per maand (ruim 130 gram per dag) worden teruggebracht. De raad heeft Hermann Robert Dietrich tot commissaris van voedsel voorziening en landbouw benoemd. Dietrich bekleedde eenzelfde functie, alsmede de post van minister van Fi nanciën, onder de republiek van Wei- ar. Het nieuwe voedselrantsoen zal o.m. vijftig gram ei poeder per week voor personen van tien tot achttien jaar om vatten. Bidault candidaat voor premierschap Volgens den Parijschen correspondent van de News Chronicle heeft de M. R. P. besloten, dat de partijleider, de te genwoordige minister van buitenland sche zaken Bidault, candidaat zal zijn voor het premierschap na de op 2 Juni te houden verkiezingen. De socialis-ten verlangen, dat Goum premier zal blijven, indien Leon Blum, die thans in de Ver. Staten financieele besprekingen voert, den post niet am bieert. De communisten zien in him partn- leider Thorez den komenden man. Zij hebben de hoofdlijnen van hun poli tieke programma bekend gemaakt. In buitenlandsche politieke aangelegenhe den zijn zij voorstanders van een oond- genootschap met Engeland, van verster king van het pact niet de Sovjet-.Unie en van een politiek van „loyale vriend schap" met de Ver. Staten. Dertig zwarte paarden en <1 aj>j>els< regeering aan Koning George v, Engeland verscheept. Xederlandseho Holland naar (O Weerbericht Geldig tot Zaterdagavond. Na een be trekkelijk helderen nacht overdag op nieuw half of zwaar bewolkt. Plaatse lijke regenbuien met eenlge kans op onweer. Zwakke of matige wind tus schen Zuid en Oost. Weinig verande ring ln temperatuur. Donderdag heeft de Britsche premier Attlee in het Lagerhuis een nieuw plan voor de regeling van de Indische kwestie bekend gemaakt, dat in den vorm van een officieel witboek zal worden gepu bliceerd en zal worden voorgelegd aan de voornaamste Indische partijen. Dit plan bevat zes belangrijke punten, waar van het eerste de vorming van een „In dische Unie" voorstelt.. Samengevat omsluit het nieuwe plan de volgende gedetailleerde voorstellen: 1) Het vormen van een z.g. Unie van Indië, zoowel omvattend het deel dat rechtstreeks onder Britsch bestuur stond als de vorstenstaten. De Unie heeft het beheer over buitenlandsche zaken, de fensie en verkeer, en bezit de bevoegd heid om de financiën die hiervoor noo- dig zijn te verschaffen. 2) De Unie zal een wetgevende en een uitvoerende macht hebben, samen gesteld uit vertegenwoord'igers van In dië en de vorstenstaten. 3) Alle zaken, niet vallende onder de bevoegdheid van de Unie, en alle restec- rende bevoegdheden, zullen door de provincies worden behartigd. 4) De vorstenstaten blijven alle za ken behartigen en zullen alle bevoegd heden behouden, die ruiet door de Unie worden waargenomen. 5) De provincies zijn vrij om groe- peeringen te vormen, waardoor elke provincie zijn eigen rogeering en zijn eigen wetgevend lichaam krijgt. 6) De regeling, die tusschen de Unie en de groepeeringen wordt getroffen, moet een voorziening inhouden, waar bij elke provincie bij meerderheid van stemmen van haar wetgevend lichaam een herziening der bepalingen van de constitutie kan verzoeken, na een be ginperiode van 10 jaar en met tusschen- poozen van 10 jaar daarna. De Britsche minister voor Iridic heeft na de publicatie van de Britsohe voor stellen inzake de nieuwe grondwet voor Indië verklaard, dat de grondwet zal moeten worden geformuleerd en uitge werkt door de Indiërs zelf. De Britsche rogeering en het Britsche volk, zoo zei hij, zijn volkomen bereid deze onafhan kelijkheid toe te staan, hetzij binnen of buiten hel Britsche gemeenebest, en hopen, dat hieruit een durende en vriendschappelijke verbondenheid tus schen onze beide volken moge voort- vlooien op basis van algeheele gelijk heid. De Engelsche regeeringsmissie heeft 't vorrpen van een afzonderlijken Mohammedaanschen souvereinen staat niet geaccepteerd. „Hollanclschc tulpen brengen hoop en aanmoediging" Oud-minister R. A. Butler, voorzit ter der Anglo-Netherland Society te Londen, heeft in een brief aan dr. J. Verhage. voorzitter van het Nederland sche nationale comité, d..t Engeland bloembollen heeft aangeboden, zijn dankbaarheid voor deze gift betuigd. Hij zegt daarin dat de bloeiende tulpen in St. James Park de Engelschen her inneren aan den levendigen en veelzij- digen geest van het Nederlandsche volk. De aanblik, welken zij bieden, is des te opmerkelijker, door het contrast met het minder vroolijke beeld, dat de parken tijdens den oorlog opleverden. „Zij brengen ons hoop en aanmoe diging, welke wij met u willen deelen", aldus besluit deze hartelijke brief. Zwarte varkens Tusschen 1 November 1945 en 1 April 1946 zijn in Nederland meer dan 50000(1 varkens ln huisslachting geslacht, tegen circa 50.000 normaal. Alleen in de provin cie Noord-Brabant zijn in dit periode naar schatting al 20.000 kg varkensvlcesch bulten de distributie om geconsumeerd. Bij de regeering zijn maatregelen te»»cn deze uitwassen in overweging.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1