Jacht op Arnold Meyer officiëel toegelicht In den vreemde De Radio geeft vanavond; Avonturen van en rWili! ffijSllLe» Kort en Bondig Prof. Schermerhorn en Mr. Kolfschoten beantwoorden vragen De ministers van algemeene oorlogvoe ring, prof Schermerhorn en van justitie, mr. Kolfschoten, hebben op vragen van jhr. mr. v. d. Goes van Naters betreffende de zaak-Arnold Meijer o.m. het volgende geantwoord: Op 5 Mei 1945 is Arnold Meijer uit het kamp te Vught ontvlucht. Het niet meer te controleeren gerucht gaat, dat hij daar bij gebruik zou hebben gemaakt van een legerauto, toebehoorende aan de destijds in het kamp aanwezige Canadeesche troe pen. In het begin van April 1946 hebben eeni- ge leden van de Pol. Recherche afd. te Amsterdam zonder opdracht van het hoofd van politieke recherche en zonder diens voorkennis zich in gezelschap van een journalist van „Het Vrije Volk" naar N. Brabant. derhalve buiten hun ambtsres sort, begeven en zich vervoegd bij het Trappistenklooster Koningshoeve te Til burg, waar zij hebben voorgegeven een regeeringsopdracht te hebben om Arnold Meijer, did zich daar zou bevinden, in vrij heid te stellen Op de mededeeling, da' genoemde Meijer zich daar niet bevond en nooit bevonden had, omdat een regeling waarbij hem gemeld klooster als gedwon gen verblijfplaats zou worden aangewezen geen voortgang had gevonden, zijn zij, na kennis genomen te hebben van den inhou-' van een op die regeling betrekking heb benden brief, vertrokken. Eenige dager nadien hebben zij zich, zonder zich te voren bij hun chef te hebben gemeld er met voorbijgaan van den minister van justitie, vervoegd bij den minister var oorlogvoering, aan wien zij mededeelder ten behoeve van de opsporing van Arnol-' Meijer de beschikking te behoeven ove- een machtiging militaire kampementen t betreden De minister van justitie heef hen daartoe geïntroduceerd bij zijn amb* genoot van oorlog, die hun een machti ging, als gevraagd, heeft afgegeven. Z; zijn daarmede naar Noord-Brabant ver trokken en hebben te Tilburg zekeren Jansen gearresteerd, dien zij gedurende vier en twintig uur gevankelijk met zich mede hebben gevoerd. Na een bezoek aa- Oisterwijk, waar zij den directeur van het postkantoor hebben gehoord, hebben zij zich te Eindhoven vervoegd bij het daar gevestigd onderdeel van het Bureau Na tionale Veiligheid, door middel waarvan zij vermoedden in verbinding te kunnen l.omen met een contactpersoon van Arnold Meijer Deze contactpersoon, genaamd De- nis, hebben zij ter plaatse aangetroffen en vervolgens gearresteerd, althans tegen zijn wil met zich mede genomen naar Amster dam, waar hij is onder dak gebracht ten huize van den journalist. C. G. A. Jansen te Tilburg, dezelfde, die gedurende vier en twintig uur door de genoemde ambtenaren is vastgehouden en vervolgens is losgelaten, stond, naar ge bleken is, inderdaad in relatie met Arnold Meijer. Nadat Arnold Meijer uit het kamp te Vught was ontvlucht, heeft de chef van den staf Militair Gezag zijn arrestatie be volen en zorgvuldig voorbereide pogingen van Arnold Meijer, om dezen een gedwon gen verblijfplaats aan te wijzen, waarheen hij zich vrijwillig zou begeven. Daartoe werd het klooster Koningshoeve te Tilburg voorgesteld. Op dit voorstel is ingegaan, enkel om een spoedig onderzoek in te leiden en daarmede aan nieuwe en ontoelaatbare manoeuvres van Arnold Meijer om zich aan de justitie te onttrekken, een einde te maken. Het stond daarbij vast, dat de procureur-fiscaal, na bij dit onderzoek verkregen bevestiging van de verdenking, Meijer alsnog in een bewaringskamp zou doen insluiten. Deze bleek zich niet aan een dergelijke regeling te willen onder werpen De betrokken autoriteiten heb ben dus altijd geweten, dat Meijer zich nimmer in het klooster heeft bevonden. Ontevreden melkVeeliouirlers Vergaderden te Haarlem. Dezer dagen vergaderden te Haarlem de vertegenwoordigers van de ruim 900 melk veehouders van het district „Haarlem" van de Coöperatieve Melkafzet-Centrale, ten einde den nieuwen melkprijs te bespreken. In deze vergadering was men zeer ontstemd over den nieuwen melkprijs van 15 ct. per K.G., welke men onaanvaardbaar achtte, omdat hij beneden den kalen kostenden prijs ligt, door de C. M. C. en de regeering berekend. De vergadering was van meening dat de melkveehouder, evenals elke andere ondernemer in Nederland, recht heeft op den kostenden prijs plus een redelijk onder - nemersloon. In verband hiermede werd be sloten een zomermelkprijs te eischen van 17 cent per K G. en den vastgestelden melk prijs van 15 cent niet te aanvaarden. Het hoofdbestuur werd opgedragen bij Minister Mansholt te protesteeren en er op te wijzen, dat met dezen melkprijs de melkvoorzlenlng in gevaar zal komen. Nederlanders op Java Aan onze bureaux liggen eenige nieuwe lijsten ter inzage met namen van Neder landers, die zich buiten de geallieerde gebieden op Java bevinden (Malang, Bli- tar, Salatiga en Modjokerto). Tijdens een vergadering van driehon derd Amsterdamsche zeelieden waar onder een deel der bemanning van de onlangs in Rotterdam binnengeloopen „Oranje" die Maandag onder auspiciën van de EVC gehouden werd, is door het hoofdbestuur van de EVC, afdeeling transport, een drieledig voorstel gefor- in het werk gesteld hem op te sporen. Tot muleerd, dat door de vergadering met al- we er dóór zijn? Ken g dat Maandag in Haarlcn ocpje jeugdige deelnemers aan het 1 gehouden werd. De Amsterdamsche havenstaking vier maal toe is men er gewapend en wel op uit getrokken. Daarbij is getracht hem. die blijkbaar telkens naar het buitenland uitweek, bij verrassing in handen te krij gen Toen deze pogingen bij herhaling had den gefaald, terwijl een verhoor van Ar nold Meijer en een ernstig onderzoek naar dijens gedragingen in den bezettingstijd toen niet minder dan nu als noodzakelijk en dringend gewenscht worden beschouwd is van de zijde van het Militair Gezag in gegaan oi^een voorstel van den raadsman A. van Driel De heer A. van Driel, directeur van de Reiniging en verschillende andere ge meentediensten te Haarlem, alsook direc teur van het Distributiekantoor, vierde heden, onder veel belangstelling zijn 65sten verjaardag. Wij hebben reeds eerder mede gedeeld, dat de heer Van Driel aan het einde van dit jaar als gemeente-ambtenaar met pensioen zal gaan. Het Centraal Distributie Kantoor heeft er op aange drongen, dat hij ook daarna directeur van het Distributiekantoor zal blijven, om de liquidatie in de komende jaren op zich te nemen. Een beslissing in deze is nog niet genomen. Revue „De Vlag in Top" De politie-revue „De Vlag in Top", die Zaterdagnacht in het kosteloos ter beschik king gestelde Rembrandt-Theater gehouden werd ten bale van de door den oorlog ge troffen Betuwsche politiemannen, is ee onverdeeld succes geworden. Alle amateu: spelers, die gerecruteerd waren uit het Haar- Jemsche politiepersoneel hebben cabaretwerk getoond, dat er zijn mocht. De typistes wa ren in revue-girls omgetooverd inspecteur Endlieh ontpopte zich als een ukulele-wonder en het optreden van het Polltle-Amusements- Orkest was een succes. Naar wij vernemen bedraagt het batig sal do van dezen avond f 1000, dat inmiddels aan de Betuwsche collega-politiemannen is over gemaakt. AGENDA Begijnhofkapel: _x.es Conférences Fran coises: M. Mare. Boegner. Nieuwe Gracht 23: Openbare I.ezing. Rembrandt: Charlie Chap lin's Festival (14 J). Palace: Pastor Hall (18 Jaar), I.uxor: Macao (18 la. Deze drie: 14. 16.15, 19 en 2115 uur. Fra Hals: Zet 'm op George 14, 16.30 19 eri 21 15 WOENSDAG 22 MEI Bioscopen: als Dinsdag. gemeene stemmen aanvaard werd Dit voorstel wordt geargumenteerd met de aanwezigheid van de militairen in de Amsterdamsche haven en de „grootte van de reactie, zooals die bij de laatste ver kiezingsuitslagen gebleken is". De voorwaarden in het voorstel neer gelegd zijn: a. Wanneer het werk hervat zal wor den, mogen er geen maatregelen worden genomen tegen de terugkeerende zeelie den. Zij moeten op hun oude plaatsen te werk gesteld worden (Voor degenen, die dat niet kunnen, omdat hun schip inmid dels is uitgevaren, moet een wachtgeld regeling worden getroffen). b. Na de werkhervatting moeten de EVC-afgevaardigden in de contact-com missie worden opgenomen, die de onder handelingen over loon en arbeidsvoor waarden heropent. van de EVC moet ln de nieuwe arbeids overeenkomst worden opgenomen. Paedagogisch concert. Het spel van Haarlem's Kamerorkest was Maandagavond aan de jeugd gewijd, die een groot aantal plaatsen in het „Gebouw der Vereeniging van Vrijzinnig Hervorm den" bezette. De dirigent Wim Gaffel leid de de uitvoering der stukken doeltref fend, welbespraakt en vaak geestig in. Hij besprak bij het Concerto grosso van F Barsani den aard van zulk een werk en ook het lot dat tweederangsfiguren van zeker tijdperk gewoonlijk later treft, onderschatting en vergetelheid. Bij Mozart's Fluitconcert wees hij op het ver schil tusschen het solo-concert en het con certo grosso, waaruit het zich ontwikkelde, met name op het streven naar virtuoze ont plooiing der solopartij in tegenstelling met de meer bescheiden eischen die aan het ..concertino" gesteld worden. Van die virtuo- zitcit heeft de fluitist Frans Vestei weer schitterende staaltjes gegeven; of dc tonen als een door de zon beschenen en daardoor lriseerende sproeiregen dan wel tot een can- telene aaneengevoegd tot ons kwamen, ze waren steeds even welluidend en zuiver. Vol bewondering dacht ik: straks gaat hij mis schien wel dubbeltonen spelen. En Ja wel ln de cadens klonk werkelijk tweestemmigheid al waren liet natuurlijk geen echte dubbel tonen. De virtuoziteit der trompettlste Nelly Boeré in het Concertino van Barsanti's werk heb ik weer bewonderd. In Roussel's „Concert pour petit orchestre" concerteerden (streden) eigenlijk alle instru menten met elkaar om de palm der over winning, die eigenlijk niemand te beurt scheen te vallen, want de bijval was na dit stuk slechts matig. De dirigent had het in- De Landelijke afdeeling Transport «eleid en daarbij op^ de motivische in stee - - - van de „thematische" ontwikkeling gewezen. r het deed de jeugd blijkbaar nog md aan. K. DE JONG. De laatste jaren heb ik vreemde landen en vele vreemde steden bezocht, maar geen grooter vreugde ken ik, dan in eigen land een kleine vreemde 6tad te bezoeken. Juist omdat een kleine Nederlandsche stad zooveel eigens van het eigen land, van den eigen geest en van het eigenste hart heeft, zijn haar onbekende dingen des te treffender en gelijkt een trage wande ling door haar smalle straten meer op een ontdekkingsreis, dan wanneer alles vreemd zou zijn. Vorige week ontdekte ik, ergens in een uithoek en ergens onder de lentezon die alleen van Nederland is, rondom een reus achtige kerk met een toren als een hoog en vierkant baken in het wijde land, een klein en stil geval van twintig straten en twee prachtige poorten en een stadhuisje met een naaldeprik van een torentje en leeuwen, d'e drie eeuwen in haar waak zame nijdigheid zijn verstard. Er was natuurlijk een veel te groot marktplein voor zoo'n kleine stad en er woonden veel te deftige burgers in groote huizen met glanzend-bruine deuren en arduinen stoepen met dikke paaltjes en zware kettingen en het was er alles wat te rustig en te stil. Wanneer een jongen langs de lentegracht zijn Gortersche Mei liedje zou gaan fluiten, zou de zegen van zoo'n gefloten hartekreet bijna als een vloek in deze trage geluidloosheid hebben geklonken Over de wallen heb ik geloopen met het wijde gras rondom en den wind, die der wateren geur van de breede rivier in de verte mengde met de odeuren van rui- scher.de boomen. Er lag een kerkhof in de omarming van de wal, een veld des vredes in een wereld van haat en de zon koes terde de grijze steenen. Er liep een stille man op klompen, schijnbaar zonder doel, tusschen de graven. Toen daalde ik een smallen weg af en kwam door de duistere koelte van de poort in het stadje terug. Ik las oude namen van oude deuren. Er stonden bloemen voor blinkende vensters en door de hooge, 'ichte kamers heen blinkende welstand en stille orde ontwaarde ik den tuin: '.waar van groen en licht van zon op bloemen. Voordat de trein mij terugvoerde naar wat mijn wereld is ging ik, in deze kleine wereld van anderen, nog een koel glas drinken in een rieten stoel voor het koffie huis: alleen met de suizende stilte van het plein en met het liedje van den toren. Er was even een agent, die mij mompelend gemiddag wenschte. Ik zag den hoogen, stralenden hemel, die de vreemde kleine stad van het eigen land een klaarte gaf, die nauwelijks meer van deze aarde was. Zoo hervond ik het eigen hart, dat ik in mijn eigen wereld bijna vergeten was. Mr. E. ELIAS. Het Chineesche landhuis De vertooning van het Chineesche Land huis is voor Ludamus een succes geworden, dat niet uitsluitend berust heeft op het exo tische decor, de oostersche grime en gewa den en de geheimzinnige sfeer van den „thriller", maar wel degelijk en voorname lijk moet worden toegeschreven aan het knappe, welverzorgde spel. waarvan de Chi neesche land-edeiman met zijn raadselachtig masker, zijn sflnx-achtige conversatie en zijn wreedaardige wraakzucht het middel punt was. De suggestie was volkomen en vooral het slottooneel, waarbij het gelaten heroïsme jegens den dood stond tegenover den angst van den Europeaan, werd met wel overwogen nuances gespeeld. Maar ook deze Europeaan, een Engelsche planter, die zijn belde landgenooten. als echtgenoote en schoonzuster van den Chinees aan diens sadisme overgeleverd, te hulp snelt, gaf goed tegenspel. Die vrouwen zelf, hoewel geens zins bijrollen, bleven toch tegenover hun machtigen kwelgeest min of meer op het tweede plan. hetgeen niet verhinderde, dat ook zij in hun onderlinge scènes de vertoo ning vlot en aardig op dreef hielden. De eigenlijke bijrollen, uit Indische en Chinee- •>,r. beslaande, voltooiden de decoratieve omlijsting. Als de toeschouwers nu maar niet naar huls zijn gegaan met de gedachte, dat de Chlneezen „zóó zijn!", want dan zouden zij nooit meer van het pindamannetje durven knopen, uit vrees dat zijn lekkernij vergif tigd was net als de ehampage van den gast heer of de klauwtjes van het Siameesche poesje, dat voor zijn optreden en dictie ook wel een pluim heeft verdiend! - H. G. CANNEGIETER De industrie-haven van Haarlem Uitvoering van werken. Wegens den verkoop van eenige percee- len grond ls het noodlg nog verschillende werken uit te voeren ln do industrie-haven in den Waardcrpolder. Een terrein moet op gehoogd worden met zand, dat uit de Hout vaart wordt weggegraven Aan de Zuidzijde der haven moet een loswal worden gemaakt Tenslotte moet een deel van het toeleidlngs kanaal gegraven worden naar het terrein waar ln de toekomst de nieuwe groente en fruitmarkt zal worden gemaakt B. en W. vragen aan den rand voor deze werken een credlet van f 57.600. HILVERSUM I, 391.5 M. 18.00, 20.00, 23.00 Nieuws. AVRO 18.15 Gr.pl. RNio 18.30 Voor de Ned. Strijdkr AVRO 19.00 En nu naar bed. 19.07 „De waarheid over Java". 19.20 Zang en plano. 20.08 Bonte Dinsdagavondtrein. 21.30 l-Ioorspel. 22.00 „Con tact". 23,15 Les gars de Paris. 23.45 Blues ln the night. HILVERSUM II. 415.5 M. 19.00. 20.00, 22.00 Nieuws. KRO 18.00 Dlncr- muziek. 19.20 Prima Ballerina. 19 30 Voor de arbeidersjeugd. 20.05 Departementen spreken. 20.20 Orkest. 21.25 Filmkwartier. 21 40 als 20.20. 22.45 ..Selecta". 23.15 Met z'11 drieën. 134. „En dat nog wel, terwijl we er zoo vlak bij waren" zuchtte Warrel. „Ik geloof vast, dat het brouwseltje in dien ketel onze Ahasflia was!" „Kan best" zei Wag, „maar met gelooven schieten ive geen cent op, we moeten zien, dat wc dien toovenaar weer te pakken krij gen." Dat was gemakkelijker gezegd dan gedaan. De toovenaar was met zijn heele hebben en houden weet ik ivaar- heen gestoven en je kon net zoo goed naar de Ruischende Wouden teruggaan en met je duimen gaan ziten spelen. Dat zei Warrel tenminste, maar Wag, de onverbeterlijke betweter Wag klopte zijn vriend op den schouder en lachte Die kabouter met zijn baard en zijn mantel voert iets in zijn schild, anders zou hij er niet zoo vlug vandoor gegaan zijn. Hij moet ergens gebleven zijn en al ivas het in het midden van de maan: vinden zullen we hem!" Warrel was er echter niet zoo zeker van. „Maar waar moeten we dan beginnen te zoe ken?" „Stap maar in onze autobus, ke reltje, dan hebben we dien Mysteria des te gauwerl" Do doodstraf ls ge- ëlscht voor de derde kamer van het Bijzon der Gerechtshof te Roer mond tegen den beul van Ommen, den beruehten 35-jarlgen J. D. uit Am. sterdam, wonende te Heerlen. Nederlandsche con suls in de landen, waar voor de visum-bepalin gen zijn opgeheven heb ben de instructie ge kregen, geen geld te verstrekken aan dege nen, die „op de bonne fooi en zonder voldoen de middelen" naar deze landen reizen. 6000 ton bloembol len mogen, zonder in voervergunning, van 1 Juli 1946 tot 1 Maart 1947 naar Engeland worden geëxporteerd. Nederlanders, die reeds voor 1939 ln Duitschland woonden en landgenooten die door de oorlogsomstandighe den daar terecht zijn gekomen, en nog niet konden repatrleeren, zullen in aanmerking komen voor extra-levens middelen, welke ver strekt worden door de Nederl. regeering. 37.000 kilo aard beien zijn gedurende de laatste tien dagen naar Engeland gezonden. Het vervoer geschiedde met e^tra-vracht vliegtuigen van de KLM. Voorzitter van de nieuwe R.K. Kamerfrac tie is Prof, Mr. C. P. M. Romme; secretaris Dr. L. G. Kortenhorst. De KLM zal geen kinkhoestvluchtcn uit voeren, daar de onder zoekingen hebben aange toond, dat hoogtevluch- ten in den regel geen verkorting van het ver loop van kinkhoest ten gevolge hebben. Haarlem en Omgeving Nu In het Frans Halsmuseum bij de fees ten in den a.s. zomer een tentoonstelling ge houden wordt is het noodig verfwerken en herstellingen aan mu ren en plafonds uit te voeren. De kosten zijn geraamd op f 4000. Het sloopen van d^n Janswcg Schouwburg zal f 14.500 kosten. De materialen blijven dan eigendom der gemeente. Daar onderhande lingen met belangheb benden gaande zijn over gronden die betrokken zijn bij het uitbreidings plan „Omgeving Zijl- weg" stellen B. en W. aan den raad voor de beslissing in deze aan gelegenheid 3 maanden te verdagen. De gemeente Haar lem zal het restant van een 4Vj °/o leening (thans nog bedragend f 796.000). gesloten met de Indi sche Pensioenfondsen, converteeren in een 314 leening. De JaarlUksclie keu ring van trekhonden wordt te Haarlem op 3 en 4 Juni gehouden ln de vroegere brandweer kazerne ln de Lange Wijngaardstraat BU het kerkelijk orgelcxamcn der N. O. V. behaalden het getuig schrift mcj. S. v. d. Linden uit Santpoort en de heeren B. G. Over- beek uit Haarlem en M. J. F. Kroon uit Hoofd dorp. Dr. A. A. van Schel ven te Aerdenhout, heeft met Ingang van 12 Mei ontslag gevraagd en verkregen als hoogleer aar in dc geschiedenis aan de Vrije Universi teit te Amsterdam. Op het drietal voor predikant bi) de Ver. Doopsgezinde Gem. te Haarlem zijn geplaatst Mr. J. A. Oosterbaan te 1 Barslngerhorn, Da. Corn. 1 Stoutendljk te Zwolle 1 en Rud. do Zeeuw te Sappemecr. 1 I)s. A. Zwiep, pre- 1 dikant bij de Chr. Geref. 1 Kerk ie IJmulden heeft j bedankt voor het be- 1 roep naar Werkendam. 1 Een waker van den Haarl. Nachtveiligheids dienst snapte In de J. C. v. Oostz.ancnlnan te Heemstede een dief die 1 in een tuin bezig was 1 banden van een flets te r halen. De dief vluchtte en de politie, die onmid- t dellijk gewaarschuwd 1 werd slaagde er niet in j hem te pakken, wel l werden eenige fietsen, die in die omgeving c gestolen waren, terug- 1 gevonden. 1 Dc wethouder van f onderwijs te Haarlem, 1 de heer D. J. A Geluk, houdt in plaats van Woensdag Donderdag- R middag om 1 uur spreek. t uur.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2