„Meer en Berg" te Heemstede In Delft staat een huis... De Radio geeft vanavond; De nieuwe bonnen Bondig Avonturen van Aangekocht door de St. Hippolytusstichting te Delft HHMr Het fraaie 1 Naar wij vernemen is een deel van het buitengoed „Meer en Berg" te Heemstede het heerenhuis en een groot daarvoor liggend terrein aangekocht door de St. Hippolytusstichting te Delft. De bedoe ling is daar een internaat te vestigen voor dc opleiding van verpleegsters. Indertijd, reeds jaren voor den oorlog, was er sprake van dat de gemeente Heem stede genegen was om „Meer en Berg" te koopen. Velen zouden het toegejuicht hebben als dit plan was doorgegaan, want dan zou iich de mogelijkheid heb ben voorgedaan het bosch bij „Groenen daal" te trekken, terwijl de gronden aan den rand bestemd hadden kunnen worden voor villabouw om daardoor de finan- cieele lasten te. verminderen. De toen hangende plannen zijn evenwel niet doorgegaan omdat men het niet eens kon worden over den prijs. Er blijft nu voor den "verkoop nog beschikbaar het Noordelijk gedeelte van „Meer en Berg", dat dus onmiddellijk aan „Groenendaal" grenst. Belangrijke rubberonderzoekingen In het gebouw van de „Rubberstichting' te Delft is een uitgebreide staf van rubbe: specialisten steeds op zoek naar nieuwe toepassingen van rubber en verbeteringen van liet materiaal zelf. Onderzoekingen op het gebied van de absorbeering van het geluid in sponsrub, ber (bijvoorbeeld voor wandbedekking), hebben ge,;;'d tot uitvoerige nieuwe theo rieën, waarin de verschijnselen beter wor. den bepaald en de voorwaarden tot absorp tie uitgebreid Autobanden-slijtage. De stichting heeft in projectie een slijtage-apparaat, hetwelk men thans bezig is te construeeren. Dit apparaat, waarmede men beter dan ooit te voren de slijtage van autobanden zal kunnen berekenen, beteekent waarschijnlijk een revolutie op het gebied van slijtage, metingen. De onderzoekingen hebben voorts geleid tot de ontdekking, dat een speciaal soort kunsthars uitstekend geschikt is voor vul- canisatie en uitermate bevredigende resul taten heeft opgeleverd. Ten slotte zij nog vermeld, dat de stich- ting een nieuw apparaat heeft gecon strueerd om de opgenomen energie in de rubber (autobanden) te meten Hierbij valt op te merken, dat bij synthetische rubber dc energie-opneming grooter is, waardoor buitenbanden van dit materiaal te gauw heet worden en dus onbruikbaar zijn, welk nadeel men nog niet heeft weten op te heffen. Bovendien heeft de synthetische rubber het nadeel, dat zij na verloop van tijd van het bandencanvas loslaat en zoo de band onbruikbaar maakt. Dit maakt het alleszins verklaarbaar, dat, althans voor de buitenbandenindustrie, syntheti sche rubber vooralsnog onbruikbaar is. al kan men door toevoeging van natuurrub ber de bruikbaarheid verhoogen. De voetbalwedstrijd in Antwerpen Geen extra treinen. Voor den voetbalwedstrijd ln Antwerpen op ::o Mei zullen vermoedelijk geen extra treinen loopen. Er rijdt wel een extra trein voor Rotterdammers, maar daar kunnen geen gewone reizigers van gebruik maken. Mocht «c Spoorwegdirectie nog besluiten ook voor «le andere reizigers extra reisgelegenheid te ©penen, dan zal dit zoo spoedig mogelijk be kend gemaakt worden. HILVERSUM I, 301.5 M. 18.00, 20.00. 23.00 Nieuws. RNIO 18.30 Voor «le Ned Slrijdkr. AVRO 18.00 En nu naar bed. 19.05 Sportpraatje. 19.20 Cabaret. 20.08 I.ili Craus. 20.20 Concertgebouw Amsterdam 22.30 Causerie. 22 40 Pierre Palla. 23.15 Gr pl HILVERSUM II. 415.5 M. 19.00. 20.00 22.00 Nieuws. NCRV 18 15 All round sextet. 18.30 liet vraagstuk der kleine boeren. 18.45 als 18.15 19.20 Verzoekprogram ma. 20,20 Orkest. 21.20 Kleinkunst program ma. 22.30 tSrljkwartet. 23.05 Avondconcert. Het treinverkeer Amsterdam—Haarlem— Zandvoort Op drukke Zondagen extra treinc Het is bekend, dat Maandag 3 Juni de electrische treinen weer naar Zandvoort gaan rijden. De eerste trein gaat dien dag 6.20 uur uit Amsterdam, 6.37 uit Haarlem en 6.42 uit Overveen. De aankomst in Zandvoort is 6.48. Om 6.57 gaat de trein weer uit Zandvoort naar Amsterdam. Van de zijde der Ned. Spoorwegen, be staat geen plan eenige feestelijkheid te verbinden aan de heropening van den dienst op Zandvoort. Het gemeentebestuur van Zandvoort dat zeer verheugd is, dat de badplaats haar treinverbinding te ruggekregen heeft is evenwel van plan den eersten trein niet onopgemerkt te laten aankomen. Voorloopig wordt tusschen Amsterdam en Zandvoort een uursdienst gereden. V de directie der Spoorwegen vernamen w(j evenwel, dat op drukke Zondagen (na tuurlijk ook feestdagen) de dienst zoo mogelijk zal worden uitgebreid. Op werkdagen is dit evenwel den eer- iten tijd uitgesloten. Zuivering van <le Politie Desgevraagd deelde de minister van Justitie aan het Tweede Kamerlid den heer Nederhorst mede, dat tot dusver 3326 zuitveringsgevallen onder de Nederland- sche politiemacht behandeld zijn. 1077 ambtenaren werden ontslagen, 505 ontvin. gen een schriftelijke berisping en 103 amb- tenaren werden overgeplaatst. In 18 ge vallen werden bezoldigingsmaatregelen getroffen en 92 ambtenaren werden van bevordering uitgesloten. 67 gevallen van degradatie kwamen voor en 61 ambtenaren werden geschorst. In 1403 zuiveringsaan gelegenheden van de Nederlandsche poli tie werden geen maatregelen getroffen. Hierbij werd van ministeriëele zijde op. gemerkt, dat na de bevrijding in verschil lende politiekorpsen van alle ambtenaren een zuiveringsdossier werd aangelegd, dus ook in die gevallen, waar op de politieke betrouwbaarheid van de menschen geen enkele aanmerking was. Vleesch-drama Een aantal Roozendaalsche slagers zag er geen been in, bonnen van verschillende waarden en oude, ongeldige bonnen met behulp van een schaar tot bonnengehakt te verwerken Deze bonnenpoulet werd door middel van de lijmpot weer tot een voor het distributiekantoor op het oog be trouwbare jachtschotel omgewerkt, zoodat de toewijzingen van de heeren vleesch- houwers een belangrijke uitbreiding on dergingen. De C.C.D. wilde er echter vleesch of visch van hebben en stelde een onderzoek Het excuus van de slagers, dat de geest gewillig was, maar dat het vleesch niet meewilde, werd niet geaccepteerd. Nog minder de bewering, dat er geen koe zoo boftt is, of er is wel een vlekje aan Vijftien zwarte „uitbeeners" werden in ar rest gesteld en men verwacht, dat het hen niet naar den vleeze zal gaan. Congres van Bouwarbeiders Critiek op Rijksbcmlildclnnrs. Dezer dagen hield de Alg. Ned. Bouw- arbeidersbond zijn eerste congres na de be vrijding. Delegaties van zusterorganisaties uit het buitenland woonden het congres bij. In zijn openingsrede gaf voorzitter de heer Klein een overzicht van het tot stand komen van loon- en arbeidsregelingen voor het bouwbedrijf en de nevenbedrij- ven en gewaagde van de trage wijze, waarop het college van rijksbemidde laars deze zaken behandelde. De heer Klein gewaagde van de moeilijk heden bij den wederopbouw. Het belang van land en volk eischt, dat ook de bouwarbei ders hun plicht doen. In dit verband sprak hij zijn afkeuring uit over het feit. dat som mige bouwarbeiders een zoodanige lage ar beidsprestatie leveren, dat deze beneden elk peil ligt. Ook gispte hij de houding van. som. mige aannemers, die er slechts aan denken zich te verrijken ten koste van de volksge meenschap, de goeden niet te na gesproken. Het zittend bondsbestuur werd, met algemee- ne stemmen herkozen. Op voorstel van het bondsbes'uur nam het congres een resolutie aan inzake een be drijfspensioenregeling voor de bouwarbeiders. In deze resolutie wordt voorkeur uitgespro ken voor een door de bedrijfsorganen uit gevoerde regeling. Vijf Zwitsersche trekkers Het station Roozendaal ontving Zon dag vijf gigantische gevaarten uit Zwit serland. Als voorproefje van de 22 aan gekochte locomotieven arriveerden vijf machines, die nog vele jaren de Neder landsche treinen zullen moeten trekken. De ijzeren paarden droegen op hun flan ken nog het bekende witte kruis. Bin nenkort zullen de welkome aanwinsten van het Nederlandsche locomotievenpark in normalen dienst worden gesteld. Niet meer dansen na tooneelvoorstellingen Een el te Zn ml vi Daar de burgemeester van Zandvoort zeer sterk den indruk heeft verkregen, dat den laatsten tijd tooneelvoorstellingen hoofdzakelijk worden bezocht terwille van de gelegenheid tot dansen, die na afloop van dergelijke voorstellingen wordt ge geven, heeft hij, als hoofd der politie, besloten, dat voortaan na afloop van too- neeluitvoeringen te Zandvoort 'geen ver gunning tot dansen meer zal worden verleend. Slechts bij hooge uitzonderin gen (jubilea, nationale feestdagen e. d.) zal van dit besluit worden afgeweken. De briefjes van en 500. Het Ministerie van Financiën deelt mede, dat de op grond van „artikel 1 der beschikking bankbiljetten f 500. en f 1000.bij de leden der bedrijfs groepen, Handelsbanken, Landbouw- credietbanken. en Effectenhandel inge leverde, waardeloos verklaarde bank biljetten van f 500.en f 1000.bij deze leden dn enveloppe dienen te blij ven totdat van het Ministerie van Fi nanciën aanwijzing wordt ontvangen hoe met deze biljetten te handelen. Ter voorkoming van misverstand wordt er op gewezen, dat degenen die naar aanleiding van een verzoek tot inwisseling van waardeloos verklaarde bankbiljetten van f 500.en f 1000. een rose vragenlijst plus witte circu laire ontvangen, aan de in deze witte» circulaire gedane uitnoodiging om bun biljetten op te zenden aan de afdeeling kassierderij van de Nederlandsche Bank te Amsterdam slechts dan gevolg die nen te geven, indien zij hun biljetten niet overeenkomstig de genoemde be schikking hebben ingeleverd bij een lid van een der hierboven genoemde be drijfsgroepen. Zij, die hun biljetten heb ben opgezonden naar het Ministerie van Financiën, dienen dit als antwoord op vraag 3b van het rose formulier te ver melden. Een jaclit en haar gevolgen De Bredasche rechtercommissaris heeft besloten de voorloopige hechtenis van den Amsterdarnschen hulprechercheur, die be trokken was bij de jacht op Arnold Meyer, met 30 dagen te verlengen. voor dc tweede helft van de 6e periode 1946 (26 Mei t.m. 8 Juni). Bonkaarten Ka, Kb, Kc 606: 286 t.m. 290 algemeen 800 gram brood 291 algemeen 400 gram brood 292 algemeen 200 gram kaas 293 algemeen 100 gram bloem B 58 reserve 1600 gram brood C 58 reserve 800 gram brood B 59 reserve 2 K.G. aardapp. B 60 reserve 100 gram kaas Bonkaarten Kf 606: 371 BMV ]25 gram boter 372 BMV 250 gram margarine 374 suiker 400 gram suiker Bonkaarten La, Lb, Lc 606: 239 240 241 242 vleesch 100 gram vleesch 235 aardappelen 2 K.G. aardapp. A 46 melk. 2 liter melk B 46, C 46 melk 31/» liter melk Bonkaarten Kd, Ke 606: 786 787 algemeen 800 gram brood 788 algemeen 100 grarg kaas 789 algemeeh 100 gram bloem D 58 reserve 800 gram brood E 58 reserve 500 gram rijst, kindermeel of kinderbiscuits Bonkaarten Kg 606: 871 BMV 125 gram boter 872 BMV 125 gram margarine 874 suiker 400 gram suiker Bonkaarten Ld, Le 606: 739 740* vleesch 100 gram vleesch 735 aardappelen l K.G. aardapp. D 46, E 46 melk 6 liter melk Tabakskaarten, enz.: T 29 2 rantsoenen tabaksartikelen V 29 100 gram chocolade of suikerw. X 29 2 rantsoenen tabaksartikelen De bonnen voor melk en aardappelen zijn geldig tot en met Zaterdag 1 Juni a.s. Voor dc week van 2 t.m. 8 Juni zullen nog bonnen worden aangewezen voor melk aardappelen, boter, jam, thee, tabak, ver snaperingen en zachte zeep. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 24 Mei a.s. worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vleesch, melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 27 Mei mag worden afgeleverd. Bij deelneming aan maaltijden van de centrale keuken moeten aldaar de bonnen ,,239 of 739 vleesch" voor vleesch en de bonnen „235 aardappelen" voor aardappe len worden ingeleverd. In de weck van 2 t.m. 8 juni moeten bij de centrale keuken worden ingeleverd de bonnen „240 of 740 vleesch" voor vleesch, alsmede de voor die week aan te wijzen aardappelbonnen. De inschrijving op Grootboekschuld Naar het A N P. verneemt, zou op de •3 grootboekschuld 1946 mede met ge blokkeerd tegoed kunnen worden inge schreven. Een verdere deblokkeering van gglden zou niet wenschelijk worden geacht. In dat geval wordt de mogelijkheid geboden de geblokkeerde tegoeden, die renteloos blijven liggen, met de onderhavige in schrijving rendabel te maken. Bovendien zou men de inschrijving voor bepaalde doeleinden tegen vrij geld kun nen verkoopen. Schermerhorn over annexatie Bij een vraaggesprek met Belgische jour. nalisten in Luik, waar hij een lezing hield, heeft minister-president Schermerhorn 0'm' .verklaard dat Nederland evenals België bepaalde correcties van de Neder- landsch-Duitsche grens zal eischen. AGENDA0 DONDERDAG 23 MEI Zuidcrkapel: Ds. I. Vasseur, 20 uur. Stads schouwburg: Oranje-Hotel, 20 uur. H K. B.: Lou Dandy, 20.30 uur. Rembrandt: Chaplin festival (14 J.). Cinema: Pastor Hall (18 J.). Luxor: Macao (18 J Deze drie 14, 16 15, 19 on 21,15 uur. Frans Hals: Zet 'm op George, 14, 16.30, 19 en 21.15 uur. VRIJDAG 24 MEI. Concertzaal: Beethovencyclus H.O.V., 3e concert, 20 uur. Bioscopen: geheel nieuw pro gramma. HILLEGOM. Geref. Kerk: Improvisatie- rgelconcert. 136. Na een snelle tocht door vele steden, over honderden bruggen en langs kaarsrechte wegen komen de twee reizigers tegen den avond aan een hu- venstadje, waar de zeelucht hun tege moet waait. Bij een herberg wordt „de Snelle Vier" gestald. Terwijl Wag en Warrel daarmee bezig zijn, 'staat er op de hoek een sluipwesrp, die de twee vrienden met scherpe oogen gadeslaat. Wag merkt niets, maar Warrel, die toe vallig omkijkt, stoot Wag aan en zegt: „Zie je die wesp? Zouden we nu nog niet van Koning Saai a Mander en zijn wespenbende af zijn?" „Wacht maar," fluistert Wag Wentel en hij stapt recht op den wesp af, kijkt hem in de felle oogen en zegt: „Als je denkt, dat je ons nog verder dwars kunt zitten, zul je héél erg voorzichtig moeten zijn, want we staan nu wel een beetje sterker dan toen die koning van jou ons te pakken had!" De wesp zegt niets, hij grijnst zoo'n beetje en wandelt weg. „Warrie, we moeten vanavond nog op het water zijn, dat eiland, dat de burgemeester ons wees, kan onmogelijk ver af zijn, „en stel je voor, dat die sluipwespen van Saai a Mander iets van onze plannen merken!" Terwijl de nacht over het havenplaatsje valt, maken Wag 'èn War rel bij het licht van een lantaren „de Snelle Vier" gereed voor een zee reisje BINNENLAND Valsche schoenen- bonnen zijn ln omloop gebracht, met den op druk „Een paar USA hee renschoenen" of „Een paar USA damesschoe nen". Deze bonnen zijn ln dezelfde kleuren uit gevoerd als de gewone, thans geldige schoenen- bonnen. Binnenkort zul len Inderdaad schoenen bonnen met dezen op druk in gebruik geno men worden, maar in andere kleuren dan de bovengenoemde, dus valsche, bonnen. Onder zeer groote belangstelling ls Woens dagmiddag dc onlangs overleden J. C. E. Ba ron van Lijnden, Groot meester van het huis van de Koningin en eerste ondervoorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis te 's Gra- venhage ter aarde be steld. De Nederlandsche litteratoren zullen in het kader van de lan delijke manifestaties „De Kunst gaat door het vrije land" een Jaar boek van de Nederland sche letteren uitgeven. Het eerste Neder landsche schip, dat na de bevrijding naar Fin land vertrekt is het m.s. „Keizersgracht" Hier mede zal een „Suomi- lijn" geopend worden, die in een driewekelljk- schen dienst bevaren zal worden. Tijdens een verga dering van de Holland- sche maatschappij voor Landbouw werd mede gedeeld, dat het Cen traal Distributiekantoor de toezegging heeft ge daan. dat de 120,000 rij wielbanden, die door den Landbouw zijn aan gevraagd, in de maan den Juni en Juli zullen worden afgeleverd. Ongeldige bank- en muntbiljetten zullen al leen dan door de Neder landsche Bank ter om wisseling ln ontvangst worden genomen, wan neer overmacht bewezen kan worden als excuus voor een te late In levering. Haarlem en Omgeving Donderdag 30 Mei (Hemelvaartsdag) hoopt de heer N. Wildschut te Heemstede den dag te herdenken, dat hij 50 jaar geleden zijn sme derij en ijzerhandel aan den Voorweg opende. De BcvrUdingsfccst- commissie Zaanenlaan, Mamixplein en Mercu- riusstraat besloot het saldo f 146,50 te storten in de kas van de Stich ting 1940—1045. Tot hulpprediker- evangelist te Nieuw-Ven nep met als standplaats Bennebroekerweg is bij de Ned. Herv. Kerk be roepen de heer W. Th. J. Koudstaal uit Rijk. Irene Getrey, de be kende Poolsche kunste- naresse zal Vrijdag 31 Mei voor het eerst in den Stadsschouwburg te Haarlem een dansavond geven. Haar program ma bevat o.a. „Hofdan sen", „Dansen ln de Stilt", „De Dorpsgek", „Mazurka", „Thuis komst" e. a. Voor het plakken van een rijwielbinnen band mag door rijwiel- herstellers na 1 Juni a.s. niet meer worden bere kend dan f 0.40 onge acht het aantal lekken, mits er niet meer dan een buitenband omheen Ugt. Dc R.K. St. Jozef school voor meisjes aan den Heerensingel te Haarlem werd 1 JunL 1896, dus 50 Jaar geleden geopend. Door de Tooneel- groep „G'omedia" wordt Zopdng 26 Mei ln den Stadsschouwburg te Haarlem de eerste voor stelling gegevei* van „Onze Lieve Evelyn" van Hagar Wilde en Dale Eunson. Haarl. Chr. Gem. Koor „Door Zang Vriendschap", dir. Mar. Egberts, geeft op 30 Mei (Hemelvaartsdag) een concert in de Gem. Con certzaal. Als solisten treden op Tlnl Jaspers, sopraan, Luclen Lou- man, bariton, Plet I-Ial- sema, orgel en Gosso Kroesse, vleugel. BU «Ie Vercenlglng van Vrijzinnige Her vormden te Haarlem ls beroepen Ds. J. de Graaf, Indisch predi kant, laatste standplaats Medan. Ds. de Graaf heeft het "beroep aange nomen en zal 1 Septem ber zijn ambt aanvaar-

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 6