Het nieuwe „Haarlem"~veld Prinselijk paar maakt Autotocht Bijzonderheden over de plannen De Duitschers hebben het Is bekend het veld van de voetbalverecniging „Haarlem" op den hoek van den Rijks straatweg en Jan Gijzenvaart in Haar lem-Noord grondig vernield. Het zal niet hersteld worden, omdat er toch reed.s be slist was, dat „Haarlem" een ander veld zou krijgen, daar de gemeente het voorste deel van het terrein noodig heeft voor de uitvoering van haar uitbreidingsplan nen. De onderhandelingen tusschen „Haar lem" en Haarlem („Haarlem" met aanha- lingsteekens is de voetbalverecniging, Haarlem zonder de gemeente) loopen reeds eenigen tijd, maar nu is men practisch tot overeenstemming gekomen. „Haarlem" krijgt van. de gemeente een terrein da iets groóter is dan het tegenwoordige, maar dat iets Westelijker gelegen is. De gemeente heeft nog wel niet het eigendom van alle gronden die daarbij betrokken zijn, maar de onderhandelingen die daar over loopen verkeeren in een stadium dat zeer spoedig een gunstige beslissing te verwachten is. Het nieuwe terrein dat „Haarlem' krijgt is geschikt voor het maken vat. een veld van internationale afmeting en drie bijvulden. De gemeente zal het terrein als het beschikbaar komt moeten ophoogen en ge schikt maken voor voetbalveld. Ook moet de Planet^nlaan worden doorgetrokken Een deel van deze werken zal vermoede lijk wel als DUW-object worden uitge voerd, omdat het hier immers een her- stelkwestie betreft. Gehoopt wordt dat dit werk zoo vlot verloopt dat er in het seizoen 1946—1947 nog op het niéuwe veld gespeeld kan worden door de lagere elftallen. Voor het eerste elftal er zijn wedstrijden kan spe len. moet eerst de accomodatie in orde gemaakt worden. De plannen daarvoor worden thans door een architect klaar gemaakt. Het ligt in de bedoeling een accom modatie te maken voor 10.000 a 12.000 Arbeiderswoiiiiigcin te Haarlem eeuw geleden Hoe men een hal een huis spaarde. Het is een halve eeuw geleden, dat er in Haarlem veel arbeiderswoningen ge bouwd werden. Dit geschiedde in den vorm van coöperatieve bouwvereenigin- gen. De arbeiders die graag een eigen huis wilden hebben, stichtten een vereeniging op coöperatieven grondslag, namen kapi taal op en lieten de huizen bouwen. Dc huur werd iets hooger gesteld dan noodig was voor rente en aflossing. Het bedrag dat overschoot werd voor elk lid op een boekje gezet, waardoor het mogelijk werd cia 20 of 25 jaar eigenaar te worden. Het was meteen een spaarpot, want als men ging verhuizen deed men zijn lidmaat schap over en kreeg dan veelal meer voor de overneming dan op het boekje- als te goed stond. Zoo zijn in dien tijd honderden huizen gebouwd. In 1896 vonden wij de volgende genoteerd: 47 aan de Zomervaart, 35 aan de Bakkerstraat^én Rustenburgeliaan en 20 aan het Oost-Indisch Vaartje en'As- sendelverstraat. De huizen waren toen niet duur van bouw, bovendien was de grondprijs laag. Voor den bouw van 35 huizen was de aanneemsom 47.443 of ruim 1350 per stuk. De huur der woningen beliep in den regel omstreeks 2.Een enkelen keer, als aan de huizen extra eischen ge steld werden, steeg de huur tot 2.50. De loo.ien der arbeiders waren toen ook in verhouding veel lager dan thans, in den regel waren zij niet meer dan 14 of 15 per week. In 1896 werd derhalve van deze 102 hui zen de bouw voorbereid van verschillende andere complexen, want er werden in dat jaar nog 4 nieuwe bouwvereenigingen op gericht. Het wandelwegje langs liet Spaarne in Heemstede Binnenkort «eer mogelijk! Het zal ongeveer 10 jaar geleden zijn dat, door de bemoeiing van het gemeente bestuur van Heemstede, een wandelwegje geopend werd over de weilanden langs het Zuider Buiten Spaarne. Ingangen waren op de Mozartkade bij het Heemsteedsche kanaal en de Wagnerkade bij de Bronstee- vaart. Op mooie zomerdagen zag men hier honderden wandelaars. Vooral in de avonduren was het soms zeer druk. Hel was ook een bijzonder aardige wandeling. Men genoot van prachtige vergezichten over grazige weiden met bontgekleurd vee en bovendien van het natuurschoon dat het Spaarne biedt, nog verlevendigd door de roeier en de zeilers. In de oorlogsjaren is het wandelwegje gesloten geworden. Brandstoffennood leidde tot afbraak van een brugje over een breede sloot, die fcelfs niet door den besten polsstokspringer te nemen is. Bo vendien werd ook het hek, dat do koeien op een afstand hield en bovendien be lette dat wandelaars het weiland ver trapten, vernield en gedeeltelijk gestolen. Het is tot heden nog niet mogen ge lukken de materialen te verkrijgen om het bruggetje en de afscheidingen te her stellen, Wij vernemen nu evenwel, dat het gemeentebestuur van Heemstede op dracht gegeven heeft om alles in het werk te stellen opdat binnen korten tijd het wandelwegje geopend kan worden. bezoekers, met de mogelijkheid deze voor bijzondere gevallen op te voeren tot 15.000. Om de geldmiddelen te hebben om die plannen uit te voeren wordt een loterij georganiseerd met 20.000 loten a f 2.50. De trekking zal plaats hebben in Januari van het volgend jaar. Voorloopig zal het eerste elftal van „Haarlem" dus nog de gastvrijheid van „HFC" moéten inroepen voSr zijn thuis wedstrijden. Klein vonkje, groote gevolgen Tclcfoonstoring in Haarlem. Toen er vanmorgen een vonkje over sprong in de Telefooncentrale te Haar lem heeft dit schitterlichtje waarschijnlijk niet geweten, data zij-n voorjaars-buite- ling méér gevolgen zou hebben dan alleen de ontlading *van een overdadige sprin gerigheid. Eenige honderden telefoon-abonnés tilden de hoorn van hun toestel en hoor den.... niets. Er kwam prompt overbe lasting op de rest van het net, zoodat het aantal gestoorde toestellen voortdu rend 6te"eg. Maar in de telefooncentrale had men het ondeugende vonkje opgemerkt en met koortsachtige haast werden de 300 ge stoorde nummers op een reserve net „om- gestoken". Zoodat vermoedelijk heel Haarlem weer telefonisch met heel Haar lem zal kunnen spreken, als deze krant Uw bus ligt. Geldigheidsduur boterbonnen verlengd Het Centraal Distributie Kantoor deelt mede, dat de geldigheidsduur van boterbonnen 867 BMV en 369 BMV is lengd tot en met 8 Juni a.s. De Heemsteedsche plantsoenen hersteld Voor de Dreef 200.000 graszoden. De plantsoenen in Heemstede hadden in den oorlog veel geleden. Maar nu zijn ze weer, op kleine gedeelten na, hersteld. Dat was een zeer omvangrijk werk. Alleen voor de Dreef een weg van 2000 Meter lengte waren voor het plantsoen in het midden van den weg niet minder dan 200.000 graszoden noo dig. Een uitgaafpost van beteekenis, want wie zijn tuintje liet opknappen weet daf hij 6 of 7 cent per stuk betalen moest. Het zou ongetwijfeld goedkooper geweest zijn als er gras gezaaid was. Het gemeen tebestuur heeft daarvan evenwel afge zien omdat het de Dreef zoo spoedig mo gelijk een behoorlijk aanzien wilde geven. Als er gras gezaaid zou zijn, was het te vreezen geweest, dat veel vertrapt zou zijn geworden. Nu worden de perken in de plantsoenen bewerkt om daarin zoo spoedig mogelijk bloemen te kunnen planten, want eerst als die kleurige „noten" zijn aangebracht is het geheel voltooid. Heemstede maakt dus toilet op een wijze zooals haar waardig is. De ingezetenen zijn algemeen daarover voldaan. Er zijn echter groote uitgaven mee ge moeid gegaan. Het gemeentebestuur kreeg evenwel toezegging dat het rijk 70% dit DUW-werk zal bijdragen. Nederlanders die te Michigan wonen, vieren de deelneemsters eekleed zijn in de nation het jnnrltjkschc tulpenfecst, waarbij le cos tuil ms. (P) Door Kanton Bern Bij prachtig weer maakten Prinses Ju liana en Prins Bernhard Woensdag in de omgeving van Bern een autotocht, die bijna drie uur duurde; het was een rit, die over met loofbosschen bedekte heu vels en langs vruchtbare, groene dalen ging. Onderweg werd herhaaldelijk stil gehouden, opdat men van het vaak unieke uitzicht kon genieten. In een kleine plaatsje, op 10 "KM van Bern, gebruikte het Prinselijk Paar het middagmaal met den Bondspresident Kobelt en den Bondsraad Von Steiger, in een landelijk restaurant genaamd „Zum Löwen". Voor den ingang van het restau rant stond een groepje Nederlandsche kinderen opgesteld. Aan de Prinses werd een mooie ruiker aangeboden. Geruimen ijd onderhielden de Prinses en de Prins zich met deze kinderen, die voornamelijk uit Delft en omstreken kwameq. Tijdens het middagmaal zong een da meskoor, in het fraaie Bernsche costuum gestoken, dialectliederen. Een „Liindler- kapelle" zorgde met vroolijke wijsjes en' welluidende jodelsolo's voor de muzikale omlijsting. Na het noenmaal begaf de Prinses zich naar het „Lohn'! aangezien de'tocht haar nogal had vermoeid. Prins Bernhard be zocht vervolgens de militaire staatsstal- len, waar prachtige demonstraties op hip pisch gebied ten beste werden gegeven. Men kwam niet alleen onder den indruk van de schitterende paarden, maar tevens van den hoogen stand van de Zwitsersche dressuur. Een ter eere van den Prins ge houden jachtspringen leverde het bewijs, dat de rijvaardigheid van de Zwitsers op een hoog peil staat. Prfns Bernhard komt Zaterdagmiddag in Haarlem. Hij zal een bijeenkomst van de Hollandsche Maatschappij der Weten schappen, in haar gebouw aan het Spaarne, bijwonen, waar prof. dr. A. D. Fokker een lezing zal houden over „Ver beelding en geloof in de Wetenschap". Des avonds zal de Prins de Sociëteit .Trou moet blijeken", waarvan hij eere lid is, bezoeken. Onze groente in discussie Op vragen van het 'Kamerlid Borst of het juist is, le. dat de Nederlandsche re geering bereid is op de basis van de mi nimum prijzen het overschot aan groenten aan Duitschland te leveren. 2e. Of het niet juist is, dat, wanneer een betere spreiding van groenten in eigen land zou plaats hebben, het overschot waarschijnlijk veel kleiner zou zijn en 3e. Of de minister van meening is, dat middelen gezocht moeten worden om in ieder geval voor de export-groenten den vollen kostprijs te bedingen, daar de vast gestelde minimum-prijzen den tuinbouw met ondergang bedreigen. De minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening beantwoordde dc eerste vraag bevestigend. Op de vragen 2 en 3 antwoordde de mi nister: Gezien het feit, dat de handel in groen ten vrij en de vervoerscapaciteit voldoende is, valt niet te verwachten, dat eenige maatregel op het gebied van de spreiding de overschotten zou kunnen verminderen, i fcAls regel wordt dc minimum-exportprijs gebaseerd op den kostprijs. Alleen ten opzichte van den to ver wachten export naar de Britsche zöne in Duitschland wordt hiervan afge weken, aangezien voor deze producten geen prijs, op kostprijs gebaseerd, kon worden verkregen en er de voorkeur aan wordt gegeven te exporteeren te- geh een specialen opruimingsprijs, ten einde vernietiging te.voorkomen. Bendeleiders te Batavia gearresteerd Volgens een bericht in „Het Dagblad" heeft de Nederlandsche politie in Batavia Hadji Abdoel Rachim, een der machtig ste van de in het oude stadsdeel operee- rende bendeleiders, gearresteerd. Hij placht Indonesiërs die' voor Europeanen werkten te ontvoeren en hij heeft voorts groote hoeveelheden goederen gestolen. Hij heeft reeds bekend een Europeaan en twee Indonesische vrouwen te hebben vermoord. Bij een andere razzia zijn eenige leiders van moordenaarsbenden, die drie Europeesche meisjes en twee Europeaansche mannen hebben vermoord, gearresteerd. Deze slachtoffers waren met een auto ontvoerd. Bridgewetlstrijdcii voor „Nederland helpt Indië" Nede1 andschO Bridge-Bond heeft op ei zoek van den minister van Binnënland- sche Zaken een groote actie op touw gezet T1'0061 van <le bridgesport een bij- aiage te leveren voor het mooie werk dat er aoor de Stichting „Nederland helpt Indië" woicit verricht. Naar aanleiding hiervan naal'^nmS °"n ^"«1® ZiJtle Van he' Nntlo- naal Comité „De Bridgesport in Actie" het volgende. Zoo ooit een liefdadig doel de sympathie hf? 2"S y°ir v?ld'ende- dan is dat thans wel het geval bij de hulpverleening aan Indië. De ellende, die hier geleden wordt, gaat alle beschrijvingen te boven. Men mag tegen werpen, dat zij, die uit Duitschland terug- niet direct in die mate geholpen zijn ais men thans voornemens is de Indi sche menschen te helpen, wc moeten niet yui8eien' WC ,hans In <le gelegenheid zijm onzen steun te geven, iets wat een jaar 3' n nog moeilijk gevergd kon worden. Toen wij door de Duitschers onder den aet geloopen waren en Indië nog niet onder de Japansche overheerschlng stond, heeft men in Indië een bedrag van tien milltoen gulden ten behoeve van het Moederland inge zameld. Het landelijk* comité „De Bridge- in Actie" heeft nu het inzamelen van f -00.000 in haar programma geschreven, waartoe een aantal bridge-wedstrijden zullen worden georganiseerd. Er wordt een beroep gedaan op fabrikanten en handelaren voor deze wedstrijden prijzen beschikbaar to stel len. Voorzitter van het plaatselijk sub comité is de heer L. Germeraad, Dr Dirk Bakkerlaan 50 te Bloemendaal Beëindiging ambtsvervulling Burgemeester van Barneveld Naar het ANP verneemt heeft de mi nister van binnenlandschc zaken de' ambtsvervulling van den' burgemeester van Barneveld, den heer J. Westrik, op diens verzoek beëindigd. De minister heeft, nadat de staking van den heer Westrik was opgeheven, advies ingewon-' nen van de comfiissie-SchoIten. Deze commissie rapporteerde dat, hoe wel eenige gedragingen van den heer Westrik sterke afkeuring verdienden, er geen reden is om aan yjn goede trouw te twijfelen en dat hij bovendien vele goede daden heeft verricht. De commis sie is tot de conclusie gekomen, dat den heer Westrik gelegenheid dient te wor den gegeven, eervol ontslag aan te vra gen. Diefstal van tabak en thee op groote schaal Uit betrouwbare bron verneemt ANP- Aneta te Medan, dat dc Indonesiërs in de maand Maart 300 000 kilo tabak en 13.000 kilo thee van Europeesche landen aan de Oostkust van Sumatra hebben ge stolen. Zij hebben deze goederen naar Malakka verhandeld. Naar men verwacht; zullen de cijfers voor de maand April aan zienlijk hooger liggen. Toezicht op politieke delinquenten De Stichting Toezicht Politieke Delin quenten organiseerde Dinsdag een bijeen komst voor adspirnnt-toezichthouders, resp. -houdsters. Mr. Van der Griend gaf een breedvoerige uiteenzetting over het werk van de Stichting. Het Delinquentenbesluit kent de mo gelijkheid van voorwaardelijke niet-ver- volging onder toezicht. Dit toezicht be staat er dan uit, dat de door de Stich ting hiertoe aangewezen persoon den ontslagen gevangene bijstand verleent door adviezen, hem bezoekt en door con tact en persoonlijke leiding bijdraagt tot het vormen van een levenshouding, waarbij de kans op herhaling van een verkeerde politieke oriëntatie zoo klein mogelijk wordt. Wederkeerig zal de Stich ting haar werkende leden door adviezen in hun werk steunen, en voorts bestaat er contact door de bijv. maandelijksche rapporten, die de toezichthouders aan de Stichting uitbrengen. Op deze wijze hoopt men de voorwaardelijk vrijgelaten poli tieke delinquenten op te voeden tot nut tige en betrouwbare leden der maat schappij. Les conférences Frangaises Ds. Mare Boegner, de voorzitter van den Bond van Fransche Protestantsche Kerken en van den Oecumenischen Raad dier Kerken, hield Dinsdagavond in dé Begijnhofkapel te Haarlem een lezing over de Christelijke Kerk en de roeping van Frankrijk in de wereld. Met een aan stekelijke optimisme en enthousiasme gaf hij zijn gehoor een alleszins rooskleurig beeld van den toestand der Protestantsche Kerk in zijn land. Zij zelf heeft blijk gegeven' van een hernieuwde vitaliteit o.a. door als eerste aan het verzet deel te nemen en dat de Katholieke Kerk zich hiervan bewuat is, moge blijken uit het feit, dat -zoojuist twee werken van de hand van P K. geestelijken zijn ver schenen, die zich diepgaand met deze „af gescheidene" bezighouden. Ook over den toestand van Frankrijk zelf in het wereldbestel liet ds. Boegner zich op optimistische wijze uit. Frankrijk zou zijn politieke grootheid hervinden door het gezonde oordeel van zijn volk en de regeering die het zich kiest. De naam van het land buiten de grenzen en de goede hoop op een herstel erbinnen zijn levendig gehouden door den geest van het verzet, die zijn duidelijkste uiting vond in de verrichtingen van de legers van het verzet en de in Engeland opge leide troepen onder de .generaals Leclerc en Delattre de Tassigny. De spreker bestreed de stelling, dat de geestelijkheid zich niet in de politiek zou mogen begeven. Zij dient er slechts voor te waken, dat zij van den Staat geen gunsten verleend krijgt. Ds. Boegner eindigde met de hoop'uit te spreken, dat de belijdende Christenen van ons beider landen, Protestant of Ka tholiek, de bouwers zullen zijn van een beter moreel dan wij thans, na een der- gelijken oorlog kennen.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 7