rru'T'ruu Voorlichting Truman vraagt werkhervatting voor Zondag Lagerhuis-tumult over Egypte Bevin keert zich tegen imperialisme Verschil in zienswijze tusschen Djocja en Batavia Schermerhorn vraagt ontslag als hoogleeraar Trouw aan de politiek i\aui iUL> i,an 1 -"' cl 1 «Oo Jaargang No. 18338 II I I Zaterdag 25 Mel 1940 Bureaux: Groote Houtstr. 93 j J ff I CJ I- I jT |l' 1^^^ I Uitgave Stichting Voorlichting cn Soendaplein 37, Haarlem JL JL JL JL JL I Abonnementen: p. week 31 et» IJmuiden: Kennemerlaan 154, J per kwartaal f 4. Telef. 5437. Postgiro 273107. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pecrcboom TeJ Redactic 10600 oir -Hoofdred. 15054 WIJ hebben een woord geciteerd van een Amerikaan, Alexander Meikle- john, die het zwaartepunt van de vrijheid van het gesproken en geschreven woord niet legt op ieders vrijheid, om te zeggen en te schrijven wat hij verkiest, maar op de vrijheid van het publiek om te hooren en te lezen wat het noodig heeft. Het eer ste is noodzakelijke voorwaarde om het tweede te kunnen verwezenlijken. Dit vaststellend, kan men Meiklejohn's mee ning omtrent de hoofdzaak gemakkelijk aanvaarden. Het is inderdaad bovenal noodzakelijk, dat het publiek de vrijheid bezit om te hooren en te lezen wat het noodig heeft. Daar moet het dus op de beste en meest aanvaardbare wijze toe in de gelegenheid gesteld worden. Aangezien in onze eeuw het dagblad het be langrijkste middel is tot voorlichting van het publiek in den ruimsten zin des woords is het een landsbelang dat het zijn taak naar den eisch kan vervullen. Meer dan een jaar na de bevrijding zijn wij helaas nog steeds niet zoover. De Nederlandsche dagbladen tobben nog im mer met een gebrek aan papiertoewijzing, dat hun activiteit sterk belemmert. Toch wordt die in een tijd als deze meer dan ooit vereischt. Waarschijnlijk hebben velen gedurende de laatste weken den indruk gekregen, dat een belangrijke verbetering in den toe stand was ingetreden. Helaas is die maar van tijdelijken aard geweest. Vanwege den verkiezingstijd was wat meer papier ter beschikking van de dagbladen gesteld, zoodat zij vaker met nummers van acht pagina's konden verschijnen. Nu zullen die weer zeldzaam worden. Het is nog steeds niet gelukt, door voldoenden papier aankoop in het buitenland een permanente uitbreiding van den omvang der dagbladen mogelijk te maken. Aandrang op dit punt blijft dus nood zakelijk. Als de dagbladpers die uitoefent, bepleit zij niet een eigenbelang maar een landsbelang. Het is een moeizaam proces van herstel, waarin onze door den oorlog zoo zwaar getroffen samenleving zich be vindt. Het ontwikkelt zich langzamer dan wij allen zouden wenschen en lang niet op ieder gebied is het een regelmatige ontwikkeling. In materieelen zin baart zij moeilijkheden, maar in geestelijken zin nog veel grootere en juist op dat terrein vordert hef proces maar met horten en stooten. Soms schijnt iedere vooruitgang te ontbreken. Velen doen hun best om verbetering in den toestand te bereiken. Allerlei organisaties zijn gevormd; tal van menschen geven er hun beste krachten en hun vindingrijkheid aan. Laat daarbij er kend worden, dat menigeen dat volkomen belangeloos doet. Er wordt in dezen tijd terecht geklaagd over den mateloozen om vang van nieuwe ambtelijke diensten en over de remmende werking van meer bu reaucratie, dan wij ooit gekend hebben. Daarnevens moet men den goeden wil en den nuttigen arbeid erkennen van velen, die hun vrijen tijd ter beschikking van het algemeen belang stellen. Des te meer grieft het ons en stelt het ons teleur, dat wij aan al dat werk niet meer steun kunnen verleenen door het de volle toelichting en aanbeveling te geven, die het verdient. Wij en voor de andere dagbladen geldt hetzelfde in precies de zelfde mate, want alle zijn even klein moeten ons noodgedwongen beperken tot vermelding van hoofdpunten en tot mede- deelingen in een soort telegramstijl terwij! wij weten, hoeveel meer wij zouden kun nen doen om de openbare zaak te steunen als er maar wat meer papier was. Dat geldt niet alleen voor nieuwe acties en voor de uiteenzetting van velerlei zich voordoende vraagstukken van politieken, staatkundigen, economischen en socialen aard, maar ook voor het uiterst belang-» rijke herstel van het cultureele leven. Verschillende plannen voor bijzondere medewerking aan ons blad. om dat te be vorderen, blijven maar liggen, Het dagblad is, zooals wij allen bij er varing weten, een onmisbare levensbe hoefte geworden in de moderne samen leving. Wil zij zich van den ondervonden zwaren schok herstellen, dan moet het contact tusschen de menschen onderling dat in de eerste plaats tot stand brengen Zij moeten eikaars denkbeelden en be doelingen, eikaars inzichten en eikaars streven verstaan en daarbij een goed over zicht hebben van wat er leeft en werkt. Het verkeersmiddel, waarmee dit bereikt wordt, dient in de beste conditie te zijn. Dat verkeersmiddel is bij uitstek het dag blad. Het publiek moet, zooals Meiklejohn zegt, de vrijheid hebben om te lezen wat het noodig heeft. Voor de verwezenlijking van die voorwaarde wordt hier gepleit. Zij ls een steeds meer dringende eisch. R. P. Dr. Hirschfeld gaat in beroep Naar het A. N P. verneemt is Dr. Hirsch feld. aan wlen de regeering eervol ontslag heeft verleend als Secretaris-Generaal van de voormalige departementen van handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en vlsscherfj, van dit regeeringsbeslult in hooger beroep by de Kroon gegaan. Stakingen beteekenen een nieuw Péarl Harbour In een radiorede heeft president Tru man Vrijdag een beroep gedaan op alle spoorwegemployés om het werk voor Zaterdag 16 uur te hervatten, llij voeg de er bij dat hij met alle middelen waar over hü zou kunnen beschikken, de treinen zou doen loopen waarbij hij ge bruik zou maken van het leger om be scherming te bieden aan werkwilligen. Truman leverde ernstige critjek op het besluit der vakvercenigingsleiders Johnston en Whitney, die het compro misvoorstel tot loonsverhooging van 1S1A dollarcent hadden afgewezen of schoon het door achttien vakverccnigin- gen en de maatschappijen was aanvaard. De president zeidc dat deze mannen zich geen rekenschap geven van de vree- selijke gevolgen, die hun stap tot het uitroepen van de staking met zich zal brengen. „De crisis van Pearl Harbour", al dus de president. ..werd veroorzaakt door een buitenlandsche mogendheid, doch de crisis van het moment die even ernstig is moet worden geweten aan een groep mannen uit eigen land. die hun persoonlijke belangen stellen bo en die der natie". Truman heeft generaal Eisenhower bij zich ontboden en het congres opge roepen voor een vergadering op heden. Zaterdag, waarbij hij een boodschap zal voorlezen. Het lijkt er op dat de sta- kingscrisis dit weekend in haar somber ste periode zal verkeeren. Niet alleen zijn de onderhandelingegn van de re geering met de vertegenwoordigers van het spoorwegpersoneel en de maat schappijen mislukt door de afwijzende houding der leiders van de vakvereeni- gingen voor treinpersoneel en machi nisten, doch eveneens hebben de bespre kingen over oplossing van het conflict in de vetkolenmijnen een dood punt bereikt. De omvang der staking. Tengevolge van de spoorwegstaking is het werk bij de spoorwegen op tien procent na volledig stilgelegd. De sta kende vakvereenigingen omvatten 337 spoorwegen en een kwart millioen per soneelsleden. De regeering heeft vlieg tuigen en auto's gerequireerd om stag natie in de voedselvoorziening te voor komen. De treinen die zorgen voor den melkaanvoer alsmede de leger- en hos- pitaaltreiften zullen blijven rijden. Het uitbreken der staking werd door luidsprekers aangekondigd op de drukke punten in New-York, Chicago en Washington. Reeds enkele uren daarna kwamen te Washington de berichten binnen die melding maakten van de stopzetting der voornaamste diensten tot aan de kust van den Oceaan toe. Russisch aanklager te Neurenberg overleden Naar thans bekend wordt is de waar nemend aanklager der Russen in het Neurenbergsche proces, generaal N. D. Zorya, Donderdagavond tengevolge van een ongeluk om het leven gekomen. Zorya overleed tengevolge van een revolverschot. Toen hij bezig was met het schoonmaken van zijn schietwapen ging dit af met bovenvermelden nood- lottigen afloop. Hoofdkwartier der U.N.O. in New-York President Truman heeft aan Edward R. Stettinius, Amerikaansch lid van den Veiligheidsraad, medegedeeld, dat de Amerikaansche regeering hem krachtig zal steunen bij zijn pogingen om de be slissing van de algemeene vergadering tot vestiging van het tijdelijke hoofd kwartier der UNO in New-York voor den duur van drie jaar, ten uitvoer te brengen. Verder machtigde de president Stettinius den secretaris-generaal van de UNO. en de andere delegaties te be vestigen, dat de Amerikaansche regee ring alle hulp zal verleenen in verband met de regelingen voor de vestiging van den tijdelijken hoofdzetel. Onder deze hulp zijn mede begrepen: het verleenen van voorrang voor be- noodigde materialen, de beschikbaar stelling van accomodatie en zoodanige andere regelingen die noodzakelijk mochten zijn, niet alleen voor het ver schaffen van voldoende kantoorlokalen, vergaderzalen en andere faciliteiten aan de UNO., doch ook het ter beschikking stellen van voldoende behuizing en vervoersmogelijkheden voor de leden van het secretariaat en de delegaties van de leden-staten. Het jnclit „Plet Hein", het I liet Prinselijk Paar, «lal «loo werd f-ebraeht. vertoeft than.' jroiullK onderhanden wordt 1 elIJksKesehe e DirttHchert ■er In «1e Six- 1 het Xe<lerlandsche volk aan geroofd en naar Duitschland ie Amsterdam, waar het schip (P) De voorgenomen ontruiming van Egypte door de Britsche troepen volgens het besluit der Labourrcgeering heeft bti de debatten in het Lagerhuis Vrijdag geleid tot een verbitterde en heftige ge dachten wisse ling tusschen de regee- ringspartij en de oppositie, waarbii Eden en Churchill beurtelings de rcgecrings- politiek in deze kwestie aanvielen. Er ontstond een fel duel tusschen Bevin en Churchill, dat aanleiding werd tot een groot tumult toen Churchill trachtte den minister te interrumpeeren. Churchill verklaarde dat de huidige politiek der regeering zou leiden tot vernietiging van de Britsche belangen in het Midden-Oosten en de verbin dingslijnen in den Indischen en Stillen Oceaan. Eden betoogde dai de veilighei<i van de zóne om het Suez-kai.aal zoowel een belang voor Egypte was als voor het Britsche geme«?nebest. Daarom kon hij de bewering, dat de aanwezigheid Sjahrir heeft op een persconferentie verklaard, dat zijn terugkeer naar Djocja- karta in verbond stond met twee of drie veranderingen in het republikeinsche ka binet, en wellicht meer. Hij zeide verder, dat hij de „uiterste" voorstellen van dr. Van Mook aan Soe- karno en het kabinet hoeft voorgelegd en dat deze daar in studie zijn genomen. Ook maakt hij melding van een „ver schil van zienswijze" tusschen de leden van het kabinet te Djocjakarta en die te Batavia. Hij kondigde radicale mutaties in de T.R.I. aan. Soedirman zal opperbevelhebber blij ven, doch Soedibyo, Didi Kartassasmita en anderen zijn door jongere officieren ver vangen. Sjahrir bracht als zijn meening naar voren, dat de gedachtenwisseling te Djoc jakarta zeer nuttig was geweest, daar ge bleken was, dat er eenig meeningsverschil bestond tusschen de leden van het kabi net te Batavia en die te Djecjakarta. Sjahrir verklaarde: „Het meeningsver schil strekt zich niet uit tot eenigc vitale kwesties en de regeering in Djocjakarta is vandaar uit niet goed in staat de ge beurtenissen in de buitenwereld te vol gen". De „Nationale Concentratie", welke de meerderheid van het vroegere Volksfront en thans ook de socialisten en communis ten bevatte, was, volgens zijn verklaring, bereid met de republikeinsche regeerir.g samen te werken en cr was nu, zoo zeide hij, „aanzienlijk minder oppositie tegen de regeering". Sjahrir zeide, dat het bericht in het Indonesische blad 'Ra'jat. volgens het welk hij een onderhoud had gehad met Tan Malaka, onjuist was. Prof. ir. W Schermerhorn, die vóór zijn ministerieel ambt een hoog- leeraarsfunctie aan de Delftsche universi teit bekleedde, heeft ontslag als zoo danig gevraagd. Dit besluit motiveerde hij met het gezegde, zoo weet het blad „Veritas" te melden, dat het „hier gaat om verantwoordelijkheden, die hij aan vaarden moet". Nu hij eenmaal in de politiek geplaatst is, wil Prof. Schermer horn op den ingeslagen weg voortgaan. Over de Kamerverkiezingen sprekende, merkte prof. Schermerhorn op, dat de te ruggang van de Partij van den Arbeid als het meest opmerkelijke feit van den uit slag genoemd mag worden. De oorzaak van het terreinverlles zag hij in een politiek, die naar zijn smaak niet radicaal genoeg gevoérd kon worden. Nummer 6 .an Britsche troepen of luchtstrijd krachten in gebieden buiten de groote bevolkingscentra afbreuk zou doen aan de Egyptische souvereiniteit, niet aan vaarden. Hij trok te dien aanzien een parallel met het voortgezette gebruik door de Amerikanen van bases in Britsch West-Indié, en van bases m Finland door de Sovjet-Unie. Minister Bevin gaf. in de rede geval len door Churchill, een krachtige her haling van de regeeringspolitiek inzake Egypte en zeide: „Ik ben tot deze be slissing gekomen met open oogen en met overleg en ik houd er aan vast, evenals aan de meening. dat het thans uit de mode is om troepen op den bo dem van een ander volk te houden en dat vriendschap en niet geweld de eeni- ge manier is om de Britsche banden met de Arabische landen te behouden Bewerend, dat het Britsche prestige in de Mohammedaansche wereld nu groo- ter is dan gedurende vele jaren tevo ren. zeide Bevin: „Ik ben eerder bereid vertrouwen te schenken dan te schieten. Ook geloof ik niet, dat een imperialis tische mentaliteit heden ten dage nog past". In den loop van de maand Juni komen zij voor een schoenenbon in aanmerking, wier stamkaartnummer op een 6 (zes) ein digt, voor zoover aan hen sedert 1 'anuari 1945 nog geen bon voor schoenen werd. uitgereikt. De plaatselijke distri- iiutiediensten zullen na 1 Juni a.s. be kend maken, op welke dagen men de bonnen kan afhalen. Amerikaansche toast op „oorlogsmisdadiger" Er heeft zich een diplomatiek inci dent voorgedaan tijdens een officieel noenmaal door de stad New-York aan geboden aan generaal Bor, den Pool- sche.i officier, die in 1944 den opstand van Warschau leidde. John Huston, waarnemend secr. generaal van de U.N.O., bracht tijdens den maaltijd een toast uit op Bor en zeide, dat hij hem namens de UNO. in New-York welkom heette. Deze woorden hebben in kringen der UNO. ecnige beroering gewekt en dr. Lange, Poolsch ambassadeur en verte genwoordiger bij de UNO., heeft een protest ingediend bij Trygve Lie. Hij zeide niet te kunnen begrijpen, hoe de stad New-York een officieele ont vangst kon organiseeren voor een ge neraal, die door de Poolschc regeenng als oorlogsmisdadiger wordt beschouwd en hoe Huston Bor namens de UNO. welkom kon heeten, zonder daartoe ge machtigd tc zijn. Formulieren Het Londensche dagblad News Chronicle bevat de volgende verdienstelijke opmer king: „Ik vraag me af, waarom de re geering het invullen van formulieren zoo moeilijk maakt, als ze het met een ietsje meer moeite volslagen onmogelijk zou kunnen maken". Als gevolg van een tusschen de dagbla den getroffen regeling, ter verzekering van een billijke papiervcrdeeling. ver schijnt ons blad, uit hoofde van zijn for maat, heden in een omvang van 8 pagina s.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1