Haarlems Daöblad Electrische treinen naar Amersfoort Officiëele uitslag der Ka merverkiezingen De Kabinetsvorming Overeenkomsten met België Goede opbrengst der niet-kohier belastingen Overzicht der Rijksmiddelen Radio geeft "S"ïï r»"i.s. •Ze I j JU4U i»W^l Zaterdag 25 Mcl 1916 Belangrijke verbetering Maandag 3 Juni belooft voor duizen den reizigers, maar vooral voor de vele forensen uit het Gooi een belangrijke dag te worden. Door het in gebruik stel len op dien datum van de electrificatie van het baanvak Amsterdam—Amersfoort komt er op die lijn een regelmatige half uur dienst. In de ochtend- en middaguren, wanneer voornamelijk tusschen Amster damNaarden-Bussum en Amsterdam Hilversum v v. het vervoer van de fo rensen het drukst is, worden er boven dien extra nonstop-treinen ingelegd en wel op de beide verbindingen, gedurende de twee „toppen" elk 5 stuks. Hierdoor wordt bereikt, dat de massa der forensen uit NaardenBussam en uit Hilversum steeds 5 maal in de drukke periode hun eigen nonstop trein naar en uit de hoofdstad vindt. De verwachting is gewettigd dat hierdoor de normale halfuur dienst voldoende zal worden ont last om alle forensen ordelijk te vervoe ren. Het intensieve gebruik dat van ae treinstellen kan worden gemaakt, impli ceert dat er niet op de minuut maar op seconde zal moeten worden gereden en daarom zullen de reizigers moeten mee werken om het vervoer in een zeer snel tempo te doen geschieden. De reisduur met deze nonstoptreinen bedraagt tusschen Amsterdam CS—Naarden Bussum en Am sterdam C.S.—Hilversum resp. 19 en 24 minuten. Op het oogenblik bedraagt het aantal reizigers-treinen in beide richtin gen tusschen Amsterdam C.SNaarden- Bussum 46, idem op Zon- en feestdragen 31, op het baanvak Hilversum—Amers foort 39 resp. 28. Van 3 Juni af zijn deze aantallen 118 resp. 64, en 62 resp. 52. Deze cijfers wijzen een belangrijke verbetering uit. Zoo gaan er tusschen Amsterdam en NaardenBus. sum dus ruim 2,/2 maal zooveel treinen loopen. Ook de reisduur wordt aanmer kelijk korter. Is deze voor Amsterdam— Amersfoort nu nog 83 minuten, het wordt met een electrischen stoptrein ingaande 3 Juni 49 min. op de 45 km een winst dus van niet minder dan 34 minuten. In de Vrijdag te 's-Gravenhage gehou den openbare zitting van het Centraal Stembureau heeft de voorzitter mede- deeling gedaan van het op 17 Mei j.l. bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer in totaal uitgebracht aantal geldige stem men, alsmede van de totalen van de ver schillende partijen. Het in totaal uitgebracht aantal gel dige stemmen bedroeg: 4.760.711, waarvan de Partij van den Arbeid 1 347.940, de Katholieke Volkspar tij 1.466.582, de Anti-Revolutionaire Par tij 614 201, de Christelijke Historische Unie 373.217, de Partij van de Vrijheid 305.287, de Communistische Partij Nederland (De Waarheid) 502.963, de Protestantsche Unie 32 020, de Staatkundig .Gereformeerde Partij 101.759, de Nederlandsche Bellamy Partij 11 205, en de groep Rodrigues Lopez 5.537 stemmen verkregen. Gekozen werden verklaard de 79 candi- daten, waarvan de namen reeds eerder zijn gepubliceerd. Na loting werden gekozen verklaard voor de Partij van den Arbeid: C. J. van Lienden te Eindhoven en J. G. Suurhoff te Amsterdam; voor de Partij van de Vrijheid: F den Hartog te Hoogblokland, voor de Anti-Revolutionaire ParTtli.Lmf- A B. Roosjen te Amsterdam, H. J. w. A. Meyerink te Arnhem, mr. J Terpstra te •s-Gravenhage. A. Stapelkamp te Utrecht C v. d. Heuvel te Leiden, mr. J. Algera te Leeuwarden, dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, te Aerdenhout, C. Smeenk te Arn hem, mr. dr. E. P. Verkerk te Boskoop ds C v. d Zaal te Ulrum, en ds. J. roK kema te Delft:-van de lijst der Commu nistische Partij Nederland (De Waarheid) werden na loting gekozen verklaard: A. C. Koenen te Amsterdam. B. J. Stokvis te Amsterdam, J. H. C. Spijkers te Tilburg, J Haken te Groningen, J. Hoogcarspel te Rotterdam, mevr W. van den Muyzen- borg—Willcmse te Amsterdam en A. O Schoonenbcrg te Amsterdam. Door deze loting keeren dus niet in de nieuwe Kamer terug de heeren F. J Goedhart (P. v. d. A en mr W. C. Wen- delaar P. v. d. Vrijh daar het lot te hunnen nadeele heeft beslist Installatie burgemeester ging niet (loor De burgemeester van Wamel en Driel. die benoemd is tot burgemeester van Lichtenvoorde zou dezer dagen als zoo danig worden geïnstalleerd. Enkele dagen tevoren werden in het dorp bijna huis aan huis circulaires verspreid, waarin een ongunstig beeld werd gegeven van het gedrag van den nieuwen burgemeester gedurende de bezetting. Een deputatie uit Lichtenvoorde ging een onderzoek instel len in Wamel en Dreumel. Het rosultaat hiervan was, dat het ge meentebestuur van Lichtenvoorde besloot de installatie niet te laten doorgaan. Het wachten is nu op een beslissing van hoogerhand. Barcndreclits burger,,vader" voor het Hof Klselido doodstraf. Voor het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gra venhage stond Vrijdag de ex-burgemeester van Barendrecht, R. B., die zich tijdens de bezetting schuldig had gemaakt aan vrij willige hulpverleening aan den vijand, terecht. Verdachte is in 1943 via den burgemees ters-cursus burgemeester van Barendrecht geworden en heeft in deze functie de Duitsche belangen wel zeer grondig behar tigd. Bij alle gelegenheden waar zijn ge meente-leden en ambtenaren een houding aannamen, waarin verdachte een onder mijning van zijn „gezag" als burgemeester bemerkte, waarschuwde hij den S. D. te Rotterdam. Voorts had hij vaak persoon lijk deelgenomen aan razzia's op onder duikers en illegale werkers, waar diverse arrestaties het gevolg van waren geweest. Van de 17 personen die hiervan de dupe werden, zijn 5 in een concentratiekamp overleden. De advocaat-fiscaal meende in zijn re quisitoir dat een dergelijk gedrag tijdens de bezetting slechts met de doodstraf ge straft kon worden. Suikerdieven liepen in de val De Amsterdamsche recherche kreeg aanwijzingen, dat eenige lieden uit de onderwereld hun slag geslagen hadden in 's-Hertogenbosch, waar zij zich verrijkt zouden hebben met een partij suiker. Bij nader onderzoek bleek echter, dat de hee ren nog niet tot uitvoering van hun snoode plannen waren gekomen. Toen zij zich op weg begaven, volgde hen een auto met eenige politiemannen. De reis voerde naar een Tielsche conservenfabriek, waar met een groote dosis brutaliteit een vrachtauto voor de opengebroken deuren werd gere den en met de suiker volgeladen werd. Erg snugger blijken de inbrekers niet te zijn geweest, want op een gegeven oogen blik liep de achtervolgende politie-inspec- teur hen tegen het lijf en wist hen op het stille middernachtelijk uur om den tuin te leiden met den weg te vragen naar Utrecht Met de buit vertrokken de 3 dieven weer in de richting Amsterdam, waar zij de partij suiker bij een boer in de omgeving van de hoofdstad verkochten. Daarop greep de politie in en arresteerde de die ven en heler. De suiker werd in beslag genomen. Bananen aangekomen Het eerste schip met bananen, het Noorsche motorschip „Duala" is tc Rotterdam gearriveerd. Met de lossing van de 27.000 bossen bananen is reeds een begin gemaakt Het deel, dat voor Zwitserland bestemd is, wordt per spe- cialen trein vervoerd. Het voor Nederland bestemde deel van de lading gaat naar verschillende fruitimporteurs, waar de vruchten in de rijpkamer opgeslagen worden totdat zij voor de consumptie ge schikt zijn. Naar wij vernemen wordt bin nen afzienbaren tijd een grooter schip met bananen te Rotterdam verwacht. Een vergaderzaal te Heemstede Voor 400 a 500 personen. Eenigen tijd geleden deelden wij mede, dat het plan was het gebouw van de Heemstcedsche Sportparken te vergrooten met een zaal, waaraan in Heemstede groote behoefte bestaat. Nader vernemen wij dat tenslotte beslo ten is deze zaal grooter te maken dan aan vankelijk in de bedoeling lag. Het wordt nu een ruimte van 12 bij 25 Meter. Daar van moet evenwel een stuk af voor het opstellen van een tooneel dat ook als po dium gebruikt kan worden. Er is nog niet precies berekend hoeveel personen de zaal kan bevatten in verband met de veilig heidsvoorschriften, maar er wordt wel gerekend op 400 a 500 personen. Erts voor de hoogovens. De ..Jens Toft" tilt Kopenhagen en het Neder la ndsel i e s.8. „Linge" zijn met erts uit Spanje voor de hoogovens te IJnmiden aange komen. Het lossen van de kostlmre lading. (P) De Koningin heeft heden in verband met de kabinets-vorming de heeren mr. W. L. baron van Vos van Steenwijk, voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. R. H. van Schaik, voorzitter van de Tweede Kamer en jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-president van den Raad van State ter bespreking in Paleis Soestdijk ontvangen. Militaire kiezers Aan niet tot het beroepspersoneel be- hoorende militairen, die hun kiezersplicht bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten wenschen :e vervullen in de plaats hunner inwoning voor zij onder de wa penen kwamen, "kan verlof worden ver leend met vervoer voor Rijles rekening, tegen afgifte van de voorgeschreven ver voersbewijzen. Als reden van de reis moet worden vermeld „Uitoefening kiesrecht". Volgende week een l»on voor eieren Op 29 Mei zal een bon worden aange wezen, waarop voor personen geboren in 1932 of later een ei verkrijgbaar zal zijaj „5 3aar onder Duitschen druk" Dit is de titel van een boek, geschre ven door den heer J. H. D. Kammeijer ta Heemstede, dien vele lezers zich zullen herinneren uit den tijd toen hij aan da redactie van ons blad verbonden was. Kort wordt beschreven de gebeurtenissen die aan den oorlog vooraf gingen, alsook de komst der Duitschers. waarna vooral breedvoerig geboekstaafd zijn de lotge vallen der Nederlanders in de 5 jaar der bezetting. Geteekend wordt de haat a de Duitschers zich op hun hals haalt" -n door hun wreede en tyrannieke maat regelen. Tenslotte wordt de bevrijding beschreven. De heer Th. Lancee te Heemstede schreef een kort voorwoord, waarin hij er op wijst, dat „het boek geworden is tot een stuk binnenlandsche geschiedenis van de somberste periode uit ons volksbe staan". Het boek dat geïllustreerd is, verscheer* bij den uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren. Over leeningen en levering van goederen Er zijn voor de Belgisch-Luxemburgsche economische unie twee overeenkomsten geteekend. welke het economisch verkeer tusschen België en Nederland regelen voor de periode loopende van 1 Juni 1946 tot 31 Mei 1947. De onmiddellijke behoeften van den wederopbouw van Nederland heb ben ertoe geleld, dat aanzienlijke orders bij de Belgisch-Luxemburgsche unie ge plaatst zijn, welk feit een tijdelijk en uit zonderlijk gebrek aan evenwicht in het ruilverkeer tusschen de twee landen ten gevolge heeft. De moeilijke vraagstukken, die dezen stand van zaken veroorzaken, zi^i door beide partijen in een geest van vriendschap en samenwerking bestudeerd De financiering van hetgeen Nederland Het ministerie van Financiën hoeft bij den stand van de rijksmiddelen over April 1946 een toelichting gegeven, waaraan het volgende is ontleend. Kohier-belastingen. De bedragen, welke terzake van deze directe belastingen in feite reeds in 's rijks kas zijn gevloeid kunnen nog niet worden opgegeven. De oorzaak daarvan ligt in het systeem van de zekerheidstellingen, welke voor een groot gedeelte de achterstallige aanslagen en de navorderingsaanslagen vervangen. Op einde Maart was aan vrijwillige ze kerheidstellingen betaald 276.2 milliocn en aan verplichte zekerheidstellingen ge- ind 721.8 millioen, zoodat ongeveer 1 milliard aan zekerheidstellingen was ont vangen. Bovendien was op dat tijdstip aan zekerheidstellingen nog in te vorderen 819.9 millioen. Van de reeds geïnde ze kerheidstellingen ls nog betrekkelijk wei nig op inmiddels opgelegde aanslagen af geschreven. Tot en met April bedroegen deze afschrijvingen slechts 43.2 millioen Niet-kohler-bclastingen. De maand April is, wat betreft de loon belasting, de vereveningsbclasting en de omzetbelasting, een belangrijke maand, om dat in deze maand de afdrachten van door werkgevers, resp. ondernemers te dezer zake in het eerste kwartaal ingehouden of verschuldigde bedragen moeten geschie den. Deze kwartaalafdrachten zijn tegen gevallen. Immers voor de loonbelasting werd slechts 37.5 millioen geïnd, hetgeen zelfs wanneer men rekening houdt met de omstandigheid, dat ook bedragen per maand worden afgedragen bij een ra ming van 250 millioen per jaar te weinig is. Het is echter mogelijk, dat de nog steeds niet snelle gang van zaken bij den girodienst en bij een aantal banken oor zaak is van een achterstand, die in de i volgende maand kan terecht komen. Het- in België moer koopt dan verkoopt wordt door de betalingsovereenkomst geregeld. Deze voorziet in een reeks van verschil lende middelen: credieten, terugbetaling van schulden, leeningen, dienstverleenin- gen, waartoe beide landen geheel volgens hun beste vermogen bijdragen rekening houdende met de toekomst en den mone- tairen toestand in beide landen Het handelsverdrag voorziet in weder- zijdsche leveringen voor een totale waar de van ongeveer 500 millioen gulden (8 milliard Belgische franken). De Belgisch-Luxemburgsche economi sche unie zal naar Nederland exporteeren verschillende soorten texticlgoederen, vensterglas, wcderopbouwmatorinlen, hout producten, ijzer, staal en metallurgische producten, banden, chemische producten, papierproducten, sierplanten en kunst meststoffen. Nederland zal naar de Belgisch-Luxem burgsche unie exporteeren: elektrotechni sche- en radio-artikelen, zand en grint, chemische producten, vlas, pootaardappe- len, land- en tuinbouwzaden. fokvee (stie ren en varkens), bloembollen, boomkwee- kerijproducten en visscherijproducten. zelfde geldt voor de vereveningsheffing, welke in April opbracht 14.1 millioen op een raming van 110 millioen voor een geheel jaar. Ook de omzetbelasting, waar van de opbrengst voor 1946 is geraamd op 300 millioen, bracht het in April niet tot een hoog bedrag. Slechts 26.3 millioen kwam in de schatkist. Hetgeen over mo gelijken achterstand is gezegd ten aanzien van de loonbelasting, kan ook hier invloed hebben. De dividend- en commissarissen- belasting bleef in April beneden de op brengst van de vorige maanden, hetgeen meer in overeenstemming is met de jaar raming. De invoerrechten brachten in April j 4 millioen op, hetgeen wederom hooger is dan in elk van de vorige maanden werd bereikt; met een opbrengst van 12.6 mil lioen tot en met April heeft dit deel reeds de helft van de jaarraming bereikt. Van de accijnzen geeft de zoutaccijns een belangrijk accres vergeleken bij de vorige maanden, hetgeen kan worden toe geschreven aan een opleven van de pro ductie te Boekelo, de opbrengst in April bedroeg ruim 900 000.-. in de'vorige maanden werd ten hoogste 600.oou. bereikt. De accijnzen op gedistilleerd en op bier vertoonen ongeveer dezelfde opbrengst als in de vorige maanden. Voor den suiker accijns was de maand April bijzonder gun stig, n.l. 9.2 millioen tegenover 6 8 millioen- in 't geheele le kwartaal. Zooals in het overzicht van Maart reeds in aange kondigd. is in April echter een achterstand van de in de vorige maanden niet geboekte bedragen ingehaald. De totale opbrengst van ongeveer 16 millioen gedurende 4 maanden is daardoor meer in overeen stemming gekomen met de jaarraming van 50 millioen. De totale opbrengst-van de eerste vier maanden bedraagt voor de niet-kohier- belastingen 368.4 millioen, hetgeen iets meer is dan 1/3 van de geraamde jaar opbrengst 1.068 millioen). HILVERSUM I. 301.5 M. 18.00 20.00, 23.00 Nieuws. '.elschc les. VARA 16.15 draaien 17 00 Om en nabij de twintig. 17.30 Filmland. RNIO 18 30 Progr. v d. Ned. Strijd krachten. VARA 19.00 Harp en viool. VPRO 19.30 Bijbel vertellingen. VARA 20.13 En nu.. Oké 21.35 Klankbeeld 22.05 The Rambler*. 22 30 Weekeind serenade. 23.13 Or.pl. HILVERSUM II. 415.3 M. 19.00, 20 00 22 00 NtCUWS KRO 16.15 Gr.pl. 17.00 KRO-kiOSk. RNIO 17.15 Choplrv KRO 17 45 „Jeugdzorg". 18.00 Dlnermuziek. RNll» 30 De Islam In ïndlf KRO 18 45 als is 00. 19 20 Declamatie 20 05 Lichtbaken 20.30 „De Schoonmaak" 21.00 Puzzlerubriek. 21.15 Radio- potpourri. 22.35 Kwintet. 23.15 Ready now 23.45 Orgel. ZONDAG HILVERSUM 1, 301 M. RNIO 8.00, 13.00. 18.00 23 00 Nieuws VARA .15 Voor het platteland, a.30 Gram muz 9 on 'oëzte-bespreklng. 9.15 Lledettm. 9.45 Cause- ie Geestelijk leven. VPRO lo 00 Zondags halfuur. IKOR 10 30 Prot. Kerkdienst. AVRO 12.00 The Romancers. 12.30 Voor de vrouw. 1240 Pierre Palla 13.15 Bandi BalORh. 13.50 Do Spoorwegen spreken, 14 oo Arthur Schwahel. 14.05 Boekbespreking. 1' met Kamerkoor. 15 30 Politiemuzlek. 16 30 Gra Gesprekken met lui 30 Mus.ca antiqua Fllmpraatte. 15 45 am. muz. VPRO 17 on aars VARA 17 30 Oome Keesje 18.15 Sport. 18 30 Progi. Ned. Strijd krachten 19.00 Verk!e/!".:;sredO 19 n,aXftlJc on Charme. AVRO 20.03 Gram. muz. 20 15 Concert uil Amsterdam 21.25 Lu'sterapel^Iv. 22 00 Gram muz. 22.1 Dolf v. d. I.Inden. 23 23 45 Gram platen. Nrnv Van man tot man. H.30 Prot. Studio- dienst 'i 45 Brnbantsche dag. KRO ,0.0, Beiaard concert. 10.15 Causerie. Hoogmis uit Brede. 10 HO Vlnolrecll.l. Brabantsche dichters «'nte™1 13 20- Rhythm Stars. 14 00 KcrkmU; Haydn. H a Br.bsnt.en Bont 17 00 Paaschbergkoor. IKOR 17.M Prot. Ke Lk, SS.. Bul.tceoel. eert. 22.15 Avondgebed. 23.00 VrooHJke platen. 2.30 Amusement^"

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 5