John Lewis wint het pleit Verkiezingen Prov. Staten De totaal uitslag Visschersschepen op mijnen geloopen Bezetting van Duitschland Soekarno eischt controle over Sumatra Nederlandsche voorstellen onaanvaardbaar «4 ua -P[o3 uop uba Su^^iamuo aieui J /"if*w(f,1<*ZJ ua fit>o Janrsnns- No. 18342 "I I 11 1 Vrijdag 31 Mei Iftin Bureaux: Groote Houtstr. 93 l™1! g J ff Tf I LJ MH C* I 1 f I /H Hj Uitgave Stichting Voorlichting en Soendaplein 37. Haarlem J, XV>LV>LX X X X X O I /I H li III II 1 Abonnementen: p. week 31 et IJmuiden: Kennemerlaan 154, 1 per kwartaal f 4.— Telef. 5437. Postgiro 273107 Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Direelettr-Hooftlrcdaetcr: Robert Recrcboom Tc, Hedactie Dir..Hoo(dred. 15054 De Statenverkiezingen O! 17 Mei brachten de Kamerver kiezingen een aanmerkelijk minder goed resultaat voor de Partij van den Arbeid, dan verwacht was. Er viel niet anders uit af te leiden dan dat de door braak der oude politieke verhoudingen, die zij bij haar oprichting beoogd had, niet was geslaagd. Dit werd ook aan getoond door het feit, dat de partijen der vroegere Christelijke coalitie on geschokt bleken. Daarentegen hadden de communisten aanzienlijk meer winst gemaakt dan was voorzien en 10.57 van de stemmen behaald. Een deel van den linkervleugel der S.D.A.P. had zich kennelijk niet kunnen vereenigen met de opneming in de Partij van den Arbeid en op de communisten gestemd. Deze voor de nieuwe Partij van den Arbeid teleurstellende ontwikkeling heeft zich bij de Statenverkiezingen in toenemenden mate voortgezet. Van 28.31 der stemmen bij de Kamer verkiezingen daalde zij nu tot 25.81 en dus belangrijk beneden het percen tage, dat de haar vormende partijen bij de Statenverkiezingen in 1939 behaal den, namelijk 30.3. Het gevolg was, dat zij een aanmerkelijk verlies aan Staten- zetels moest noteeren: van de 176. zeven jaar geleden behaald, verloor zij er twintig. Weer handhaafden de par tijen der vroegere Christelijke coalitie zich; hun vereenigd percentage steeg zelfs, vergeleken bij* 1939, van 52,3 tot 53.75, ofschoon de verdeeling der zetels over elf provincies tengevolge had, dat zij gedrieën een zetel verspeelden. Tegenover een Katholieke winst van 2 zetels stond een verlies der A. R. van 3. De Chrbtelijk-Historischen bleven onveranderd en slaagden er overigens in, een aanmerkelijk beter resultaat te behalen dan bij de Kamerverkiezingen op 17 Mei. Daarmee vergeleken steeg hun stemmen-percentage van 7.84 tot 9.73. En het was juist deze partij waar van men, tengevolge van den uittocht van vele bekende figuren uit haar mid den, indertijd voorspeld had dat zij door de loen verwachte doorbraak der politieke verhoudingen minstens gehalveerd zou worden. De communistische aanwas is bij deze Statenverkiezingen toegenomen. Nu behaalden de communisten 11.41 van de stemmen. Uit den gedetailleerde» uitslag der elf provincies blijkt, dat zij verreweg den meesten aanhang hebben in Noordholland (18 van de 77 Stoten - zetels), hetgeen vooral berust op Am sterdam, waar zij bijna een derde van de stemmen behaalden. In Zuidholland vielen hun 10 zetels van de 82 ten deel, iri Groningen 7 van de 45, in Friesland 6 van de 50, in Overijsel 5 van de 47. Dit blijken hun sterke punten te zijn. In het geheele land stegen zij van 3.2 in 1939 tot 11.41 nu, van 12 zetels tot 58. De Partii van de Vrijheid handhaafde zich en behaalde in vergelijking met de vorige Statenverkiezingen een winst vfin twee zetels. Telt men nu de zetelwinsten samen, dan komt men tot vijftig (Katholieke Volkspartij 2, Partij van de Vrijheid -|- 2, Communisten 46). Telt men de verliezen samen, dan komt men maar tot drieëntwintig (Partij van den Ar beid 20, Anti-Revolutionairen 3). Waar zit het verschil van zevenentwin tig? Onder de rubriek „andere partijen", die in 1939 wel, maar nu niet meer in de Staten vertegenwoordigd zijn. Van die 27 zetels bezette de N.S.B. er 25 en de Rev. Socialistische Partij 2. Hieruit blijkt, dat extremistische partijen in 1939 gezamenlijk 39 zetels in de Staten hadden. Nu zijn het er 58. Als men be denkt wat in die zeven jaar is gebeurd en hpeveel meer ontevredenen er in den huidigen toestand der wereld zijn, kan men den groei van het extremisme in Nederland niet groot noemen. Een deel dergenen, die in 1939 uit ontevreden heid op de N.S.B. stemden, heeft nu blijkbaar op de communisten gestemd. Wij geven in dit nummer de waar schijnlijke samenstelling van de Eerste Kamer, zooals uit de verkiezing vol gens evenredige vertegenwoordiging door Provinciale Staten verwacht kan worden. Zij toont weinig verandering en komt vrijwel met de huidige samen stelling van de Tweede Kamer over een. Met het oog op de hangende Kabi netsformatie is dit van belang. Mocht een regeering gevormd worden, die steunt ojp de Katholieke Volkspartij en de Partij van den Arbeid, dan zal zij zoowel in de Tweede als in de Eersie Kamer op een meerderheid van zestig procent kunnen rekenen. De kans, dat de verdere daling van het stemmental van de Partij van den Arbeid de onderhandelingen over de Kabinetsformatie beïnvloeden zal, kan men evenwel niet uitsluiten. Het gevolg van dit verlies is, dat de beide partijen in de Staten van vijf provincies teza- nïen in de minderheid zijn. In de Staten van Zuidholland cn Groningen hebben zij een meerderheid, die bij behoud der cijfers van 1939 om taan zou zijn, ver speeld door het zetelverlies van de Partij van den Arbeid, die in Zuid holland van 29 tot 24 en in Groningen van 22 tot 16 zetels daalde. Dat is niet van beslissende beteekenis, maar het zou den formateur mede aanleiding kunnen geven om een sterker grondslag te zoeken. De kansen op een kabinet „op breede basis" moet men dus door den uitslag der verkiezingen van Woensdag Te 2.58 uur Donderdagmorgen waren geteld de uitslagen van de stemming in alle gemeenten. In totaal waren in deze gemeenten uitgebracht 4.674.203 geldige stemmen. Op 17 Mei 1946 bij de Tweede Kamer-verkiezingen waren in de zelfde gemeenten in totaal uitgebracht 4.760.206 geldige stemmen. De verdeeling over de partijen met daarachter de vergelijkende cijfers van de verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1946 was als volgt: HEDEN Stemmen Percentage Anti Revolutionaire Partij 588.766 12.60 Partij van de Arbeid 1.206.275 25.81 Partij van de Vrijheid297.431 6.36 Christelijk Historische Unie 451.883 9.73 C. P. N. „De Waarheid"533.182 11.41 Katholieke Volkspartij1.468.820 31.42 Staatk. Geref. Partij100.959 2.16 Protestantsche Unie5.905 0.13 Overige partijen17.982 0.38 17 MEI 1946 Stemmen Percentage 614.177 1.347.664 305.202 373.191 502.935 1.466.510 101.772 32.013 16.742 12.90 28.31 6.41 7.84 10.57 30.81 2.14 0.67 0.35 Woensdagmorgen omstreeks 5 uur z(jn twee motorvlssehersvaartulgen uit Arne- nmlden, gemerkt „Arm I" en „Arm 3" li liet Veorsclie Gat op mijnen geloopen. Vai de „Arm 1" zijn omgekomen: de schipper A Meerman, oud 29 Jaar, gehuwd: de matro zen: C, van Belzcn, 29 jaar, gehuwd, helden woonachtig te Arnemulden, E. Meerman, 35 jaar, gehuwd, te Vllssingen. Van de „Arm 3" z(jn omgekomen: de matrozen B. J. Sle- reveld, 20 Juar, ongehuwd, zijn broeder L, Slercveld, 15 jaar, heiden zoons van den ge redden schipper J. Siereveld; II. Slereveld, 36 Jaar, gehuwd en C. van Belzen, 38 Jaar, gehuwd, uilen tc Arncmuiden. Bunkers als vacanti^-liuisjes Een eigenaar van een duinterrein on der Zandvoort verhuurt (ons werd ver zekerd tegen flinke prijzen) een groot aantal bunkers die de Duitschers inder tijd hebben, gebouwd. Daarvan wordt reeds nu veel gebruik gemaakt, maar de verwachting is, dat dit, als de eigen lijke vacantietijd gaat komen, nog zal toenemen, daar de gelegenheid om een onderdak aan zee te vinden dit jaar immers niet groot is. Wij vernemen, dat de politie te Zand voort een onderzoek naar deze wijze van kampeeren heeft ingesteld. Het is gebleken, dat zij nog al bezwaren daar tegen heeft. Er werden in enkele ge vallen te veel personen in de betrek kelijk kleine ruimte aangetroffen, ter wijl bovendien ook de hygiënische ver zorging van dit betonnen kamp te wen- schen over laat. Het is evenwel moeilijk voor de politie om hier regelend op te treden, daar het een particulier terrein betreft. De quaestie heeft evenwel de aandacht van het Zandvoortsche ge meentebestuur. Vermoedelijk zal tegen dit betonnen kamp worden opgetreden ingevolge de bouwkeeten-voorschrif- ten in een der bestaande wetten. Nederland krijgt 20 Duitsclie schepen Nederland krijgt uit de Duitsche han delsvloot als herstelbetaling toegewezen 51.916 ton. De complete lijst van de namen der schepen die aan Nederland werden toege wezen met het constructiejaar en de ton nages is: Greierfels 1945, 6500 t.; Heinz Horn 1928, 3994 t.; Lipari 1930, 1943 t.; Porta 1921, 4162 t.; Adler 1938, 1494 t.; Möwe 1936, 1310 t.; Danishvold 1942, 510 t-; Brigitte 1924, 2740 t.Diana 1922, 1359 t.; Ginnheim 1937, 4798 t.: Magdalena Vinnen 1922. 4594 t.; Spree 1929, 2867 t.; Südsee 1898, 1761 t.; Thercsia L. M. Russ 1927, 1694 t.; Fredenhagen 1938, 750 t.; Levensau 1923, 916 t.; Neuss 1936, 1243 t.; Phila 1918, 1368 t.; Starlek 1923, 1663 t.Schönfels in constructie," 6250 t. Het woord is aan Berkeley: Eerst hebben wij een stof wolk opgeworpen en dan klagen wij dat wij niet kun nen zien. Nederland zal troepen zenden In het Engelsche Lagerhuis is de vol gende verklaring afgelegd: De Europee- sche Adviescommissie heeft in Septem ber 1944 besloten dat ieder der mogend heden die Duitschland bezet het recht heeft onder de strijdkrachten die belast zijn met de bezetting onder commando van hun opperbevelhebber contingenten op te nemen van de strijdkrachten van iedere andere geallieerde mogendheid die heeft deelgenomen aan de militaire ope raties tegen Duitschland, en kort daarna werden uitnoodigingen gezonden a; n de regeeringen van Nederland en Belgif om troepen te zenden bestemd voor ue bezetting van Duitschland. De Belgische regeering heeft de uit- noodiging aanvaard en er is nu een de- visie Belgische troepen in de Britsche zóne. Het is de Britsche regeering be kend dat Nederland's taak in het Verre Oosten het tot dusver de Nederlandsche regeering moeilijk heeft gemaakt een contingent aan te bieden voor gebruik in Duitschland. Toen echter de Nederland sche minister-president vorige maand een bezoek aan Engeland bracht heeft hij verklaard, dat de Nederlandsche regee ring bereid was een bepaald aantal troe pen af te staan. De Britsche regecring heeft dit aanbod verwelkomd en zij be studeert thans de praktische aspecten, ervan. Ir. Soekarno heeft tegenover een corres pondent van United Press verklaard dat dc Nederlandsche voorstellen onaanvaardbaar zijn voor de republikeinen, ,.De Nederlan ders. zoo zelde Soekarno, schijnen niet te willen begrijpen, dat wij tot den dood toe zullen vechten voor onze onafhankelijkheid Wij wenschcn echter een vreedzame rege ling, doch wij willen houden wat wij hebben." Het voornaamste bezwaar der republikei nen tegen de Jongste voorstellen der Ne derlanders ls gelegen ln het feit dat de Ne derlanders weigeren de republtkelnsche con trole over Sumatra te erkennen, ofschoon dit eiland onder volledige controle van de republikeinen staat, aldus Soekarno. die zich verder bereid verklaarde een plebisciet van de buitengewesten te aanvaarden, maar dan onder toezicht van een Internationale commissie. Soekarno ontkende dat er verschil van meening zou bestaan tusschen hem en zijn Amerikaansche mijnwerkers tegen hooger loon weer aan het werk Woensdagavond is de Amerikaansche re gecring met den president van de mijn- werkersorganisatie, John Lewis, tot over eenstemming gekomen inzake de eischen der stakende mijnwerkers in de vetkolen- mijncn. Dc ciscli tot loonsverhooging met 18'/t cent per uur werd ingewilligd, cven- verhoogd achten en de kansen op een hernieuwd minister-presidentschap van prof. Schermerhorn verminderd. Moge lijkheid van samenwerking van de Katholieke Volkspartij, de Partij van den Arbeid, de Christelijk Historische Unie en de Partij van de Vrijheid, die gezamenlijk over 75 zetels in de Tweede Kamer beschikken, doet zich bijvoor beeld gelden. Gemakkelijk zal zulke samenwerking niet te bereiken zijn, evenmin als trouwens eenige andere. Men kan de partijgeschillen daarbij breed uitmeten, maar dient te over wegen dat alle partijen in de eerste plaats met het landsbelang rekening nebben te houden. De in verkiezingstijd hoog opgedreven en vaak in al te een voudige slagwoorden uitgedrukte tegen stellingen zijn bovendien niet zoo groot, als het velen moet toegeschenen heb ben, Zoowel ten aanzien van zelfbestuur van Indonesië als betreffende de toepas sing van geleide economie met zelf bestuur van het bedrijfsleven en ook nopens het financieele overheidsbeleid is zonder twijfel bij velen een over eenstemming te vinden, die nieuwe wegen aanvaardt. R. P. als (le voorwaarde tot instelling van een „wclfarc-fund", een welstandskas die door stortingen der werkgevers uit de jaarljjk- sche winsten zou worden in stand gehou den. Na onderteckening van de overeen komst beval John Lewis de mijnwerkers weer aan het werk te gaan, wat Donderdag ook inderdaad gebeurde. Vrijdag dreigden 75.000 mijnwerkers uil de anthracietmijnen te gaan staken, indien zij niet dezelfde voorwaarden verkregen als hun collega's uit de vetkoolmijnen. De onderhandelingen duren voort Een plaatselijke staking van machinis ten en bestuurders op den Hudson-Man- hattan-spoorweg trof voornamelijk een honderdduizendtal personen, die dagelijks voor hun werk van New-York naar Noord- Ncw-Jersey moeten reizen. De maatschap pij zeide niet in staat te zijn, de loons verhooging, welke vorige week aan de spoorweg-employés werd toegestaan, uit te betalen. Er was voorts tot op heden nog geen tecken van overeenstemming in het ge schil tusschen de havenarbeiders en de zeelieden en hun werkgevers. Eerstge- noemden hebben gedreigd op 15 Juni a.s. in staking te zullen gaan, wanneer niet wordt tegemoet gekomen aan hun eisch om loonsverhooging van 12 dollar 55 cents per maand en overwerktoeslag. Inmiddels ls de zoogenaamde anti-sta- kingswet, waardoor staking wordt verbo den voor den tijd van zestig dagen na tus- schenkomst van het federale bcmiddeli igs bureau, en welke Woensdagavond door het congres werd aangenomen, aan president Truman ter onderteekening voorgelegd. ..premier" Sjahrir. Op een vraag van den correspondent of hij bereid zou zijn af te treden wanneer de Nederlanders weigeren een overeenkomst te onderteekenen zoolang hij in functie blijft, antwoordde- Soekarno dat deze kwestie een latere beslissing van het Indonesische volk zal i Gromyko over de internationale verhoudingen Op een door 16.000 personen bezochte meeting te New-York georganiseerd door den nationalen raad voor vriend schap tusschen Sovjet-Rusland cn Ame rika, heeft Gromyko. de Sovjet-Russi sche afgevaardigde in de U.N.O., (fe huidige internationale situatie en de „ongezonde symptomen" in den loop der gebeurtenissen sinds de oprichting van de organisatie gelaakt. „De politiek van overheersching door sommige lan den, die bij de UNO ziin aangesloten", aldus Gromyko, „kan, indien men deze niet laat varen, het gezag en het aan zien van den veiligheidsraad ernstig ondermijnen. Men kan in de werkwijze der UNO symptomen ontwaren van te rugkeer naar oude volkenbondsmetho- den. die een mislukking zijn gebleken. „Op het oogenblik leggen in sommige organisaties der UNO de vertegenwoor digers van die landen, die de rechten van kleine en onontwikkelde landen cn volken het meest genegeerd hebben, den meesten nadruk op de bescherming /an de belangen der kleine staten". Gromyko besloot zijn rede met de volgende woorden: „Het Soviet-Russi- sche volk onder leiding van Stalin zal evenals altijd in het verleden in den strijd voor vrede en veiligheid in de voorste gelederen staan. De betrekking tusschen de Sovjet-Unie en de V.S. zal een der meest beslissende factoren zijn in den toekomstigen loop der gebeurte nissen. De erkenning van dit feit zou het gevoel van verantwoordelijkheid van de V.S. en de Sovjet-Unie voor het lot ter wereld, welker volkeren huive ren enkel en alleen al bij de gedachte van de mogelijkheid van een nieuwen oorlog, verhoogen". Blikseminslag doodde een kind Tijdens het hevige onweer, dat Woens dagavond boven Haarlem en omgeving woedde en dat met zeer hevige regens ge paard ging ls aan de Zandvoortschelaan ln Beltveld het 6-jarige meisje M Bosman tij dens het schuilen onder een boom door don bliksem op slag gedood. Het 5-Jarlge jon getje H. Barnhoorn, die bij haar waH, werd eveneens getroffen en moest zwaar gewond naar de Marla-Stlchtlng worden overge bracht. Gelijk spel in Antwerpen Na een zeer spannenden strijd is het Nederlandscli elftal er in geslaagd tc Antwerpen een geliik spel tc behalen, liet verslag is opgenomen op pag. 4.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1