'A\ uaoidmo} jee!QC "'F 44JMKI iud|aüü|_j Warwinkel jodl klapt uit het hoofdkwartier Vreeselijke scène met Hitier De weg naar den vrede is lang en moeilijk Tegenvoorstellen van Sjahrir in de Fransehe politiek Zullen de communisten in oppositie gaan? «Ot- .Tnargaiip: No. 18345 Tp I J I "Tj "1 ™1 imhmUic; i Juni i»ic Bureaux: Groote Houlstr. 93 |™I fj fj JT CX |Y| CJ I J ff I f| ^^1 Uitgave Stichting Voorlichting en Socndaplein 37. Haarlem aL JL Xm ^|(4 J_ Abonnementenp. week 31 ct. IJmuiden: Kennemerlaan 154, 3 per kwartaal f 4. Tclef. 5437. Postgiro 273107 Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directe,.r-noofdredacleur: Robert Peereboon. m. Redactie 10600 Dir.-Hootdred 15054 TA E na-oorlogsche wereld is een poli- tieke warwinkel, waarin de groote in ternationale lijn ontbreekt, die alleen uit komst zou kunnen brengen. Dit wordt scherp aangetoond door de binnenland- sche politieke ontwikkeling, die in alle landen onbevredigend is omdat de groote vraagstukken van den tijd ver over de grenzen reiken en niet binnenslands op- gblost kunnen worden. Dit verklaart ook de weifeling van vele kiezers, menschen die nadenken voor zij hun stem uitbren gen en zich bij de tegenstellingen, waar voor zij geplaatst worden, niet voldoende voorgelicht achten en geen duidelijken maatschappelijken koers voor zich zien. Velen van hen stemmen dan tenslotte maar weer op hun oude partij-etiket. In ons land doet menigeen dat met overtui ging, omdat zijn oude partij zijn godsdien stige overtuiging belichaamt. Maar daar mee is hem de feitelijke politieke ont wikkeling nog niet duidelijk. Die wordt immers, vooral in politiek-economischen zin. beheerscht door factoren, die ver buiten de beheersching van zijn eigen land en volk liggen. In de tegenstellingen der drie groote wereldmachten vinden die hun weergave: tegenover het Russische com munisme staat het Amerikaansche kapita lisme; daartusschen poogt Engeland het democratisch socialisme van zijn huidige regeering tot gelding te brengen en de belangen van de gemeenschap met de vrijheid van het individu in overeenstem ming te brengen. Dit alles wordt door kruist door een nog steeds geldende po litiek van nationaal eigenbelang, die het Russische beleid kennelijk vooral niet minder beheerscht dan dat der Amerika nen, al schijnen de tegenstellingen tus- schen deze twee machtigsten nog zoo groot. Zondag zijn er in Frankrijk weer ver kiezingen gehouden Na de verwerping van de grondwet, die door de eerste eonsti- tueerende vergadering was aangenomen maar door het volk bij referendum werd afgewezen, zag men de verkiezing van de tweede constitueerende vergadering met begrijpelijke spanning tegemoet. De mede gedeelde resultaten zijn tot dusver niet volkomen duidelijk er ontbreekt nogal wat aan de nauwkeurigheid der cijfers maar er blijkt wel uit. dat er geen groote veranderingen zijn. De communisten heb ben enkele zetels verloren. De M.R.P. (het Katholieke linksche centrum) heeft ei veertien of vijftien gewonnen en de socia listen hebben er evenveel verloren Een door velen verwachte sterke vooruitgang van de rechterzijde, met name van den Parti républicain de la liberté (P.R.L.) is uitgebleven. Dus overheerschen nog steeds dezelfde drie groote partijen (Communis ten, Socialisten en M.R.P.) in de consti tueerende vergadering De eenige veran dering van beteekenis is, dat in October 1945 de Communisten als grootste partij uit de bus kwamen en dat nu de M.R.P met 162 zetels, in deze positie verkeert Het gevolg is. dat zij nu wel den regee- ringsleider zal moeten aanwijzen. Ver wacht wordt dat dit Bidault, de minister va Buitenlandsche Zaken, zal zijn. Maar als hij moet voortgaan met de drie par tijen-regeering, die geen eenheid van be leid heeft kunnen vinden en ook geen .compromis kunnen bereiken ten aanzien vnn een grondwet, ziet het er niet hoop vol uit. Wijziging in den toestand zou mo gelijk zijn als de communisten zelf beslo ten in de oppositie te gaan. De socialisten, hoe heftig zij ook bij de verkiezingen tegen de communisten geageerd hebben, voelen er evenwel blijkbaar niet voor aan een regeering deel te nemen, waarin de communisten geen zitting hebben. Zij voorzien dat dit hen ii: een nadeelige po sitie tegenover de arbeidersmassa zou brengen. Het is alles nogal verwarrend en menig Nederlander zou er zelfvoldaan het hoofd bij schudden, zooals hij dat vroeger wel placht te doen en zeggen ,,Och, och, die Fransehen", als onze eigen poli tieke situatie duidelijker was Maar dat is zij voorloopig niet en wie de jong ste verklaringen leest van den fractielei der van de Partij van den Arbeid, jhr. mr. M. van der Goes van Naters, wordt zich daarvan wel ten zeerste bewust. Zijn be schouwing wordt in dit nummer geciteerd. Voor vele menschen is het feit moeilijk te aanvaarden, dat de groote politieke be slissingen niet in onze eigen hand ligger en ver over de grenzen van al die Euro- peesche staten en staatjes, die zichzelf zoo gaarne ..souverein" blijven noemen, heen- reiken. Maar zij zullen toch aan de ge dachte moeten wennen. De buitenlandsche politiek, ten allen tijde van groot belang, is nu van volstrekt overheerschende be teekenis en men kan haar niet meer ont- loopen. Zoolang zich geen groot inter nationaal beleid ontwikkelt, zal het gemis aan lijn in die politiek den gang van zaken in alle landen blijven remmen en benadee- len. Onze huidige kabinetsformateur is nu bezig, een regeeringsprogram tot stand te brengen dat ook voor andere partijen aan vaardbaar zal zijn, opdat daarop een sa menwerking tot stand komt. Laat ons hopen dat het sober zal zijn er beperkt tot de zaken, welker uitvoering werkelijk binnen ons bereik ligt. Die zijn, omdat zij in zoo hoogen mate het herstel van een verarmd en ontwricht land en het organi- seeren van onze volkskracht betreffen, al moeilijk genoeg. Men moet daarbij niet meenen dat cr geen nieuw streven, met name naar sociale rechtvaardigheid, zou zijn. Het is niet waar dat alles bij het Maandagmiddag is de verdediging van Sauckel te Neurenberg tot een emd gekomen, waarna zijn plaats werd in genomen door generaal Jodl. de verbe ten militair, die het duel met de aan klagers begon door zich te beroemen op het feit, dat het soldatenberoep hem in het bloed zat. Hij zeide, dat hij zijn eed op den Führer volkomen gerechtvaar digd achtte nadat de volksstemming „als hoogste wet" Hitier gekozen had. Jodl deed een uitvoerig en interes sant verhaal over de toestanden in het hoofdkwartier, dat volgens hem „het midden hield tussehen een klooster en een gevangenis". Het was omgeven door prikkeldraadlinies en ontelbare wacht posten bewaakten de toegangen. Het ..Heilige der heiligen", waar Hitier ver blijf hield, kon zelfs door de leden van den staf niet worden betreden. Overi gens waren ook deze stafofficieren ge heel van de buitenwereld afgesloten en Jodl zelf moest het nieuws over nieuwe wapens, waarmede de vijand werkte, vernemen uit geïllustreerde Amerikaan sche en Engelsclic tijdschriften. Het leven in het hoofdkwartier was volgens Jodl een waar martelaarsbe- staan. Hij riep tenslotte luide uit, dat hij een van de weinige officieren was geweest die het gewaagd hadden, open lijk en krachtig tegen Hitlers plannen te protesteeren. „Ik heb dat gedaan in hewoordingen", aldus Jodl, „die den toehoorders een catastrophe deed vree zen". Hij herinnerde in dit verband nog eens aan zijn botsing met Hitler in 1942 te Winnitza, waar „een vreeselijke scène" ontstond. „Nooit van mijn leven heb ik een mensch in een dergelijke woede-uitbarsting gezien", zoo beschreef Jodl de gebeurtenis, die het gevolg was van de protesten van den generaal tegen de militaire plannen van Hitler in de Sovjet-Unie. Sinds dat tijdstip was het uit met de vriendschap en Hitier weigerde voort aan met Jodl samen te eten. terwijl hij hem meermalen dreigde dat hij hem door von Paulus zou vervangen, zoodra deze met Stalingrad „fertig" zou zijn. Von Paulus kwam echter nooit „fertig" en Jodl, die niets liever zou hebben ge daan dan zijn plaats in het hoofdkwar tier verwisselen met een post aan het front, bleef in het „^eVangenis-kloos- ter", om in 1943 een nieuwe groote bot sing te krijgen met den Führer, toen hij hem rapporteerde dat de straten van Rome bezaaid waren met weggeworpen partij-insignes en dat het fascisme dood was. Hitier barstte in woede uit en schreeuwde, dat „zulke onzinnigheden alleen maar door een officier konden worden geopperd". De goede genius. Jodl beweerde voorts in zijn verdere verzet tegen Hitlers plannen enkele malen succes be hebben gehad onder meer door hem af te brengen van het plan de Geneefsche conventie op te zeg gen. Hij betoogde ook vaak vijandelijke inbreuken op het volkenrecht voor Hitier verzwegen te hebben, teneinde te voorkomen dat de Führer tot nieuwe excessen verviel. „Helaas viel er niet vfeel voor Hitier te verbergen", zeide Jodl, „want hij be schikte over veelzijdige bronnen. Ware dit wel mogelijk geweest, dan zou ont zaggelijk veel onheil voorkomen heb ben kunnen worden". Evenmin was er kans op terzijde schuiven van het re giem, zoo betoogde Jodl voorts. „Getui ge Gisevius sprak over de putsch als over handenwasschen, maar het beste bewijs voor de onmogelijkheid daarvan was 20 Juli 1944. Toen kon niemand meer op overwinning hopen en toch was er geen soldaat, geen arbeider en geen beambte die zich verhief. Om dit regiem omver te werpen zou een geweldige re volutie noodig zijn geweest met de ge- heele arbeiderswereld en weermacht en politieken en achter zich. „Hoe men maar buiten oor log .kan voeren en naar binnen zulke revolutie kan doorvoeren weet ik met, dat kunnen slechts genieën weten, die in Zwitserland leven". Scherpe verwij ten richtte Jodl tot de mannen, die. eerst Hitler in het zadel hebben geholpen en toen het misliep van de militairen mui terij eisohten. Ernstig woord van Pius XII Paus Pius XII heeft voor het college van kardinalen een rede gehouden, die tevens werd uitgezonden door radio Vaticaan. Un. Press meldt daarover: „Onze gedachten gaan terug naar een jaar geleden, toen do oorlog juist ten ein de was," aldus de Paus „In de harten van alle menschen leefde toen groote hoop, doch thans beseffen wij dat wij er goed aan gedaan hebben de wereld toen te waar schuwen. De weg naar den werkelijken vrede is lang en moeilijk. Wij hebben den indruk dat die vrede op het oogenblilr verder en verder terugwijkt De papieren en de documenten zijn opgestapeld op de conferentietafels, maar de moeilijkheden nemen nog steeds toe voor de staatslieden der wereld. Geen waarlijke vooruitgang naar den werkelijken vrede kan gemaakt worden totdat de bedreiging van gewell imischen druk van ons weggenomen is Onevenwichtigheid vergiftigt de internationale betrekkingen." ,,Het is de taak van de kerk", aldus ver volgde de Paus, ..om een ieder geduld en rechtvaardigheid te leeren Als de krach ten van het atheïsme trachten alle moreele wetten te verbreken, moet de kerk haar 'aak vervullen." In welingelichte kringen te Batavia wordt volgens A N.P.-Aneta verwachi. dat Sjahrir vanmiddag met tegenvoor stellen naar Batavia zal terugkeeren. Men neemt in deze kringen aan. dat deze voorstellen in hoofdzaak zullen behelzen den eisch. dat de republiek Indonesia geen autonome staat binnen het kader van het koninkrijk zal zijn. doch eerder een onafhankelijke staat, welke aanvan kelijk met het koninkrijk door een ver drag zal zijn verbonden. De erkenning van het de facto gezag over Sumatra zal waarschijnlijk eveneens deel uitmaken van de in het tegenvoorstel vervatte eischen. In republikeinsche kringen wordt ver klaard, dat dit of een daarop zeer ge lijkend schema in tegenwoordigheid van Sir Archibald Clark Kerr tussehen van Mook en Sjahrir te Batavia in het laat ste stadium der besprekingen is aange roerd, waarna van Mook het aan de Ne- derlandsche regeering heeft overgelegd, welke, aldus deze republikeinsche bron. daarmee niet accoord heeft willen gaan. Betreffende het republikeinsche kabi net te Batavia verwacht men in republi keinsche kringen, dat. behalve de drie kabinetswijzigingen, die door Sjahrir zijn aangekondigd, nog eenige mutaties te Djogjakarta zijn besproken. Waarschijn lijk zal Mohammed Natsir, de minister van voorlichting, in zijn functie worden I)c partij van generaal do Gaulle, de .M.R.P.. die do massa dor Fransehe ka tholieken achter zich heeft, is mot oen zetelaantal van 162 thans de grootste afzonderlijke partij in de volksvertegen woordiging geworden en deze comeback heeft haar het recht gegeven, de Fran sehe regeering te leiden. Het valt daar om te verwachten dat een van haar lei ders. wellicht George Bidault, hoofd van de nieuwe Fransehe regeering zal wor den. De veronderstelling dat generaal de Gaulle zou besluiten, weer in het politieke leven terug te koeren en op nieuw een rol te aanvaarden in de re geering, werd in Parijs wel geuit doch geen enkele aanwijzing duidt er op dat deze veronderstelling eenigen grond heeft. Generaal de Gaulle heeft zich niet voor een candidatuur beschikbaar gesteld en kan dus volgens de wet geen deel van de rcgecring uitmaken. Wat de komende nieuwe regcorirvg van Frankrijk betreft, veronderstelt United Press dat deze noodzakelijk een coalitie-regeering moet zijn, daar de so cialisten ongetwijfeld zouden stemmen oude zou zijn gebleven. Wie dat zegt be grijpt de in ons land hecrschende gevoe lens niet. Maar wij zullen slechts kunnen handelen binnen het kader van onze mo gelijkheden. Een oorlogsramp heeft ons verarmd en geschaad en onze mogelijk heden zijn daardoor gering. Het is ver standig deze werkelijkheid onder oogen te zien en geen luchtkasteelen te bouwen. B. P. tegen een uitsluiting van de communis ten. ondanks de vele bittere woonden die gedurende de verkiezingscampagne tussehen deze beide groepen gevallen zijn- De mogelijkheid is echter niet ge heel uitgesloten, dat de communisten uit eigen beweging zouden besluiten in op positie te gaan. De uitslagen der verkiezingen buiten het Fransehe moederland hebben geen noemenswaardige wijzigingen in de ver houdingen gebracht. Met de resultaten van Algiers, Tunis en Marokko inbe grepen, is de zetelverdeeling volgens ANP de volgende: MRP 162 zetels met een winst van 14 Communisten 149 zetels met een ver lies van 6 Socialisten 122 zetels niet een verlies van 15 Radicalen 40 ze tels met een winst van 1. De verkiezingen in Italië Eerïte uitslagen Volgens de eerste uitslagen voor de con stitueerende vergadering die alsnog van de Italiaansche verkiezingen bekend zijn. hebben de Christelijke Democraten (Ka tholieken) de leiding met 2.862 800 stem men. Hierna volgen de socialisten met 1.615.350 en de communisten met 1 565.450 stemmen. De Romeinsche bladen leveren nog geen commentaar, maar het orgaan der Christelijke Democraten. „II Populo", schrijft, hoewel het nog „te vroeg is voor commentaar", met voldoening op te mer ken, dat „de groepeering der krachten in Italië evenwichtiger blijkt te zijn dan in Frankrijk en men daardoor een groote stabiliteit in de regeering en wetgevende vergadering kan voorzien." hersteld. Wellicht zullen- nog eenige por tefeuilles op andere wijze worden ver deeld. Naar men verwacht, zal het nieuwe kabinet worden gevormd uit leden van de vier grootste partijen: de socialistische partij van Sjahrir de P.N.I, de Masjoemi en de P H I Vooral de laat ste partij in het huidige kabinet slechts vertegenwoordigd door een onderminis ter lijkt in het binnenland belangrijk gegroeid te zijn. Men verwacht geen communist In het nieuwe kabinet. Kalinin overleden Radio Moskou heeft medegedeeld, dat Michajl Iwanowit.sJ Kalinin, oud-voor zitter van den oppersten raad der Sow- Jet-Unic. Is overleden. Knllnln behoort tot de oude revolu- tionnniren. Hij werd voor de proletari sche revolutie verscheidene molen ver oordeeld en o.m. naar Siberië verbannen. Hij was de zoon van een boer uit het gewest, dat tooniértijd Twjer heette en ls geboren In 1875. Amerika en Rusland Wiilcr/,lj(ls<'lip betuiging van den wil tot samenwerking. President Truman en de nieuwbenoemde Russische ambassadeur in Amerika, Niko lai Novikov gaven wederzijds verzeke ringen voor samenwerking en betuigden hun gemeenschappelijk verlangen naar wereldvrede ter gelegenheid van de aan bieding van de geloofsbrieven door Nivi- kov bij de aanvaarding van zijn nieuwe post. Novikov volgt Andrei A Oromyko op. die thans Russisch gedelegeerde bij den veiligheidsraad is. Novikov zeide o.m.: „Evenals in de oorlogsperiode, toen de wapenbroederschap tussehen onze lan den zulk een groote rol speelde bij de bevrijding der geheele menschhcid van hel fascistisch juk, zijn ook thans de be trekkingen tussehen Rusland en Amerika van groot belang voor de zaak van den universeelen vrede en de veiligheid. Het begrip hiervan moet iederen oprechten aanhanger van den vrede tot de conclusie doen komen van de noodzakelijkheid van een verdere en nauwere samenwerking tussehen Rusland en Amerika". In zijn antwoord zeide president Truman o.m ,.De tradltloneele en langdurige vriend schap tussehen onze beide volkeren werd bezegeld door het bloed van onze dappe re zonen in den gezamenlijken strijd tegen de gemeenschappelijke vijanden, die kort geleden zoo succesvol ls beëindigd. De ge schiedenis van dezen strijd legt getuige nis af van de waarde en de doelmatigheid van de samenwerking tussehen onze beide naties voor de gemeenschappelijke zaak". Weer ï-iiilakmarkt Nu de belemmeringen van den bezetter met hem zijn verdwenen, zal de traditio- neqle Hdarlemsche bloemenmarkt, de „Lui lakmarkt" weder in eere worden hersteld. Op Vrijdag 7 Juni te 17.00 uur zal de markt, die gehouden wordt aan den Kam per-, Gasthuis- en Raamsingel beginnen; zij zal geopend blijven tot Zaterdagmorgen 12 uur. Weerbericht Geldig tot Woensdagavond: Matige, aan de kust tijdelijk krach tige wind tussehen Z.W. en 7. Tijdelijk toenemende bewolking met plaatselijk eenige regen, voornamelijk in het Wes ten van het land. Eenige verdere stij ging van temperatuur

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1