Tweede Kamer kiest Mr. van Schaik tot President De Radio geeft vanavond: Htesje Kort en Bondig NACET --i r- Bevin over Britsche standpunten Avonturen van (Van onzen parlementairen redacteur) Eerst een hoogst eenvoudige openings plechtigheid, waarbij Minister Beel als gemachtigde van de Koningin een korte toespraak hield. Hierin noemde hij deze samenkomst van do nieuwe Tweede en de oude Eerste Kamer (in de zaal der Tweede Kamer) een begin van 'n ver blijdend nieuw tijdperk: het herstel van den normalen parlementairen arbeid door een normaal gekozen Parlement. De aan vang der werkzaamheden in deze op 20 Juli eindigende buitengewone zitting zal nauw samenhangen met den duur der formatiepogingen! Vervolgens vergadering van de nieuwe Tweede Kamer de Senaat deed een paar agendapunten debat- en stemmingloos af waarin we heel wat nieuwe gezichten zagen: 45 van de 100 zijn niet terugge keerd. De 8 Ministers-kamerleden zaten op de Kamerbanken. Een tweede uiter lijke bijzonderheid bevstond uit de ver huizing der beide Staatk. Gereformeerden van links naar rechts. Nog voor het onderzoek van zijn geloofs. brieven had mr. v. Schaik de voorge schreven eeden in handen der Koningin afgelegd. Thans nam hij van de over de 90 aanwezige leden de eeden (beloften) af Na deze installatie volgde het op maken van de voordracht over het voor zitterschap Mr. v. Schaik wordt opnieuw President, want 91 st. (2 blanco) deden hem als no. één uit de bus komen: ken nelijk hadden ook de communisten op hem gestemd. Mr Joekes (P A.) won het voor dt tweede plaats met 6128 van den a.r Smeenk. die daarna door 87 leden voor het tweede ondervoorzitterschap tot nu toe was hij eerste onder-voorzitter ge weest werd uitverkoren. Het door den heer Tilanus (c.h.) uitgebrachte rap port over het onderzoek der geloofsbrie- vermeldde o m. dat jhr. mr. Schorer (P.A.) zijn benoeming als Kamerlid niet had aangenomen en vervangen wordt door den heer Posthumus. Formateur-in-hope Beel sprak vele lieden, maar eenig houvast omtrent de richting, waarin hij de formatie-puzzle tracht op te lossen, leverden zijn open lijke parlementaire „stappen" niet op Toiletzeep op den zeepbon Op de toewijzingen voor huishoudzeep zullen in den vervolge per rantsoen 225 gram huishoudzeep of 90 gram toiletzeep verkrijgbaar zijn. Het Amsterdamsche hof behandelt zaken uit Haarlem en omgeving Dinsdag stond voor het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam terecht J. D. v. d. S. uit Bennebroek, die te 's-Graven- hage als boekhouder in dienst was bij de firma P. Smit en Co. en daar heeft mede gewerkt aan het uitzenden van Neder- landsche arbeiders naar de bezette ge bieden in Oost-Europa. De Advocaat- Fiscaal eischte tegen hem een gevange nisstraf van 10 jaar. Tegen T. C. M. S. uit Haarlem die in dienst was getreden bij de Waffen SS eischte de advocaat-fiscaal 20 jaar gevan genisstraf. Vijftien jaar werd geëischt tegen den Haarlemmer A. J. B., die eveneens dienst genomen had bij de Waffen SS. Tegen H. S., F. van R., J. A J. van D., allen wonende te Haarlem, werd resp. 4 jaar, l»/2 jaar en l'/2 Jaar geëischt we gens dienstneming in het NSKK (voor v. D. met aftrek van voorarrest). Tegen M. K. eveneens uit Haarlem eischte de Advocaat-Fiscaal 1 jaar waar van 6 maanden voorwaardelijk omdat hij dienst genomen heeft bij de „Schutz- Minister en Staat door E.V.C. gedagvaard De E.V.C. schrijft het A N P.: Art. 6 der arbeidsbemiddelingswet ver biedt de openbare organen van arbeids bemiddeling bij werkstakingen bemidde ling te verleenen bij het plaatsen van werkzoekenden in een bedrijf waar sta king of uitsluiting heerscht. Minister Drees heeft echter aanwijzingen gegeven, dat de gewestelijke arbeidsbureaux alsook de gemeentelijke bureaux voor sociale za ken alle bij hun ingeschreven havenarbei ders moeten doorgeven aan de bij de sta king betrokken bedrijven. Arbeiders, die weigeren aan een oproep van dit bedrijf gevolg te geven, worden van de steun regeling en overbruggingsuitkeering uitge sloten. In die soorten arbeidsbemiddeling, waar aan bovendien dwang is verbonden, ziet de E.V.C een schending van genoemd ar tikel 6 der arbeidsbemiddelingswet. Zij heeft deswege den Staat der Nederlanden en den minister van Sociale Zaken wegens een onrechtmatige overheidsdaad in kort geding gedagvaard. Dameshoeden vast geprijsd Met ingang van 15 Juni zullen alle door de hoedenfabrikanten vervaardigde dames boeden in den bol of in den rand een stempel dragen met de nummers 1 t.m. 6. De hoogste prijzen, die bij aankoop aan het publiek in rekening mogen worden gebracht, zijn voor wolvilthoeden, welke gestempeld zijn met de nummers 1. 2 en 3 resp. 12.87, 17 79 en 21.76. Haarvilt- hoeden zijn gestempeld met de nummers 4, 5 en 6 Hiervan zijn de hoogst toelaat bare prijzen resp. 24.38, J 31.39 en 41.85. Voor het vervormen inclusief op maken van dameshoeden mag aan de ver- bruiksters niet meer dan 7.75 in rekening worden gebracht. De naam S.D.A.P. Met betrekking tot het telt, dat politieke bijeenkomsten worden georganiseerd on derden naam „Oude S.D.A P." wordt van het secretariaat van de Partij van den Arbeid medegedeeld, dat het gebruik van den naam S.D.A.P., al dan niet met een toevoeging, juridisch ontoelaatbaar is en zoo noodig met rechtsmaatregelen onmo gelijk zal worden gemaakt. AGENDA WOENSDAG 5 JUNI Wilhelminakerk: ..De hand op de troon". 20 uur. Stadsschouwburg: Suikerfreule, 19.3( uur. Rembrandt: Hare kostgangers (14 j.) Palace: Zes dolle dwazen van de marine (14 j.). Luxor: De terugkeer van den Rooden Pimpernel (14 J.). Deze drie 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: 2000 vrouwen (18 j.) 14, 16.30, 19 en 21.15 uur. DONDERDAG 6 JUNI. Zuiderkapel: Ds D K. Boeke, 20 uur. Con certgebouw: Lou Bandy, 20 uur. Bioscopen: als Woensdag. HILVERSUM I, 3015 M. 18.00. 20.00. 23.00 Nieuws. VARA 18.15 No velty Serenaders, RNIO 18.30 Strtjdkr.pr. 19.00 als 18.15 VPRO 1930 „Uit de Psalmen'' 20.05 Weeroverzlclit. 20.15 Kurhaus-concer 21 00 Hoorspel. 21.40 Om en om 22 45 Geeste lijk leven 23.45 Dansmuziek. 23.45 Gr.pl. HILVERSUM II, 415.5 M. 19.00, 20.00, 22 00 Nieuws. NCRV 18 45 Raie da Costa. RNIO 19.15 Departementale uitz. 19.30 Engelsche les. NCRV 20 05 Vrij en blij. 21 oo Orkest. 22.15 Na het nieuws. 22.30 Orkest. 23.00 Schubert-progr. zich eischen wegens dienstneming bij het NSKK. De zaak tegen den Heemsteed- schen tandarts H. C. P. werd uitgesteld tot 18 Juni. Prinselijk Paar naar Londen Prinses Juliana en Prins Bernhard zul len zich Vrijdag a.s. in den namiddag per vliegtuig naar Londen begeven in erband met de Victory Parade, die daar den volgenden dag zal worden gehouden. C.H.U. verliest een zetel Een verzuim bij het verbinden van lijs- n in den kieskring Ridderkerk, heeft tot gevolg, dat de Chr. Hist. Unie in de Prov. Staten van Zuid-Holland niet acht zetels zal bezetten, zooals aanvankelijk is ge meld, doch zeven. De zetel, die aldus aan de C. H. Unie ontging, werd toegewezen aan de Partij van den Arbeid, die dus in de Staten van Zuid-Holland 25 zetels zal bezetten. Op de verwachte samenstelling van de Eerste Kamer heeft de wijziging geen in vloed. Wal het leven den arbeider kost Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft indexcijfers gepubliceerd inzake de kosten van levensonderhoud voor arbei dersgezinnen. Het totale indexcijfer loopt vrijwel parallel aan dat voor voeding. Zij geven het volgend verloop te zien: Totaal Voeding 1939 101.9 101.7 1944: JanuariJuli 153.1 163.5 1945: September 161.8 165.6 December 166.2 169.1 1946: Maart 170.1 174.7 Een geringere stijging geeft het index cijfer voor de overige uitgaven te zien: het liep van 100.4 in 1939 op tot 128.6 in 1946. Daarentegen zijn de cijfers voor klee ding, schoeisel, reiniging en woninginrich ting en huisraad verdrievoudigd. Dat voor kleeding bewoog zich evenwel sedert Sept. 1945 in dalende richting: Sept 1945 325.2, 2 Dec. 1945: 310.5 en Maart 1946: 308.9. De totale tekorten au Haarlem Gedeeltelijk verschoven naar den k» pi taaldienst. Het is bekend, dat de oorlogsjaren groote tekorten voor Haarlem hebben opgeleverd. f 1.222.847. Rijksbijdrage f 1.000.000. 1941: f 1.831.175. Rijksbijdrage f 951.212. 1942: f 1.006.023. Rijksbijdrage geraamd op f 488.400. 1943: f 811.169. Rijksbijdrage f750.000. 1944: f 1.929. Rijksbijdrage f 889.800. 1945: f 2.224.551. Rijksbijdrage f 889.800. 1946: f 5 500.000. Bij elkaar dus aan tekorten: f 14.524.934. Het rijk heeft daarin bijgedragen f 4.480.812. De rekening over 1944 is nog niet op gemaakt, maar het voorloopige cijfer is uit de grootboeken gehaald. Er kan dus over dal jaar nog slechts van een ver moedelijk resultaat gesproken worden. De rijksbijdrage over 1942 is nog niet ontvangen, maar wel toegezegd. De tekorten over 1945 en 1946 zijn bij de begrooting geraamd. De ongedekte tekorten over de jaren 19401945 zijn overgebracht op den ka- pitaaldienst. Bij elkaar is dit f 4.532.151. Het is nog niet bekend hoeveel het rijk zal bijdragen in het geraamde tekort van f 5.500.000 over 1946. DE DISTRIBUTIE HAARLEM. Donderdag 6 Juni kunnen degenen, die deze maand voor een schoe nenbon in aanmerking komen en wier namen beginnen met de letters E t.m. J in de „Vleeschhal" een bon afhalen. ZANDVOORT. Ditzelfde geldt voor de inwoners van Zandvoort, ,die in het bezit zijn van een stamkaartnummer, ein digend op een 6. De uitreiking geschiedt in het plaatselijke Distributiekantoor (9 13 en 1416 uur). Voorzitter Eerste Kamer gaat lieen Naar verluidt zal de voorzitter der Eer ste Kamer, Mr. W. L. baron De Vos van Steenwijk, zich niet verkiesbaar stellen bij de aanstaande verkiezingen van leden voor die Kamer. Onder mannen het gesprek van den dag. NACET Is een voortreffcliik Engelsch scheermesie- Per pakje van 10 stuks maar 50 ct. Weerbericht Geldig tot Donderdagavond. Aanvanke lijk krachtige, tijdelijk stormachtige, la ter langzaam afnemende wind tusschen Z.W. en W. Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen. Enkele regenbuien. Iets kouder. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 4 Juni 1946 BEVALLEN: 29 Mei, A. J. Schoo—Lugten- burg. z.; 31 Mel, F. A. J. Saelman—Doezle. d.; 1 Juni, C. A. M. Beths—Heilig, d.; B. Sou- wer—Roest, d.; 2 Juni, W. Teeuwen—van der Goes, d.; 3 Juni, J. Scheelingsde Bondt, d M. M. Zuurhout—Werba, d.; M. Bakker —ter Reehorst, z.; A J. M. Hagemanvan Braak, z.H. G. HopmanVoors, z.; P. TrompDekker d.; M. C. van der Weiden varT Wielingen, d.; A. C. van LeurGuttink, d.; J. W. C. MeijerDisco, z.; A. A. Koster —Bierman, d.; A. A. VermeulenWerk, z.; 4 Juni, J. M. Kemper—Zuiderwijk, d A. M. FischerSchrama, d.; M. E. van NielAker sloot, d.; C. M. M. CommissarisSpierings, z. OVERLEDEN: 1 Juni, W. F. Duker, 51 j„ Maerten van Heemskerkstraat; 2 Juni J. J. B., 3 m., z. van J. B. T. v. Hamelsveld, Leidschestraat; 3 Juni. D. Zwiersen, 58 j. Gen. Joubertstraat; J. van Noord. 37 j., Ha- zepateislaan; W. J. van Schagen—Staphorst, 75 j.. Weteringstraat; 4 Juni, A„ 6 m., z. van A. Inpijn, Kanariestraat. ONDERTROUWD: 4 Juni, J. H. Proper en G. DaudeijJ. G. M. Lips en C. A. W. Kos ter; J. van der Raad en H. M. Brakel.. H. J. Aldewereld en C. H. Ie Roux. GEHUWD: 4 Juni, J. C. Besteman en C. J. van Rijn; J. G. van Gennip en R. E. Mettes; H. T. ter Metz en A. M. Cop. Vriendschapsaanbod tot Rusland herhaald Dinsdag zijn de tweedaagsche debatten in het Lagerhuis over de Britsche buiten- landschc politiek, waarbij de groote vraag stukken van het OOgenblik zullen worden besproken, geopend met een uitvoerige verklaring van minister Bevin, die op openhartige w(jzc de aangelegenheden welke op het moment in het brandpunt der internationale belangstelling staan, aan een beschouwing onderwierp. Zijn be toog droeg duidelijk het kenmerk van grootcndeels tot de Sovjet-Unie gericht te zijn. In deze verklaring richtte Bevin opnieuw een aanbod tot de Sovjet-Unie tot ver lenging van het Britsch-Russisch vriend schapsverdrag met 50 jaren. „Ondanks alle tegenslagen hoop ik dit als minister van Buitenlandsche Zaken te bereiken," zoo zcidc Bevin. Hij verklaarde ook nog dat hij het Molotof zeer kwalijk nam, wanneer deze sprak van „dicteeren" als bepaalde Britsche voorstellen onaanvaardbaar blij ken voor de Sovjets. „Ik zeg tot de Sovjet- Unie: Indien gij waarde hecht aan den vrede, mis hem niet; hij mocht eens niet terugkomen." „Alleen met de onbelemmerde medewer king van Rusland", aldus Bevin, „kan er in Europa van een duurzamen vrede spra ke zijn." Hij sprak zijn afkeuring uit over 146. Wag en Warrel hadden zeker wel een kwartier rond het hooge, rotsige eiland gecirkeld, toen Warrie ineens een plan voelde komen in zijn hoofd. „Ik heb het" riep hij en tuimelde daarbij haast in zee. „Wat heb je?" vroeg Wag. „Hoe we weer stil kunnen staan, eend!" antwoordde de spin, die een beetje nij dig werd. omdat Wag zoo kalm naast hem bleef zitten, terwijl hij. Warrel Web uit de Rtiischende Wouden het grootste plan van zijn spinnenleven aan het uit broeden was. „Als we nu straks aan den anderen kant van dat gekke eiland komen, moet je goed op een uitstekende boom letten, die op een rots groeit. Daar moet je dan zoo dicht mogelijk langs sturen en dan zal ik zien, of ik dit zaakje niet gezond kan maken." Maar toen Warrel dit heele verhaal af gedraaid had, waren de twee avontu riers al weer bijna twee en een halve keer rond het eiland gestoven. Die Snelle Vier leek wel een losgebroken jonge hond, zoo ging hij te keer! de zienswijze der Sovjets, dat alleen het Sovjet-stelsel in wezen democratisch zou zijn, terwijl alle andere stelsels openlijk of bedekt op fascisme berusten, welke ziens wijze volgens Bevin een der grootste hin dernissen voor den vrede vormt. Vervolgens onderwierp Bevin enkele belangrijke geschilpunten der vier groote mogendheden aan een beschouwing, waar bij hij ten aanzien van de kwestie Triëst verklaarde: ,,Ik kan er niet toe komen, Triëst aan Joego-Slavië af te staan. Het Sovjet-Rfissische voorstel voor de oplos sing van het Italiaansch-Joegoslavisch grensgeschil, zou meer dan 500.000 Italianen onder Joegoslavisch bewind stellen. Triëst moet een internationale haven worden niet een internationale pion in het poli tieke schaakspel". Bevin oordeelde het onrechtvaardig, dat Molotof Engeland Imperialistische oog merken in Italië verweten heeft, met be trekking tot den status van de voormalige Italiaansche gewesten Erytrea en Somali- land. Daartegenover verweet de Britsche minister den Russen, dat zij hun bezettings zóne in Duitschland nog steeds hermetisch afsluiten, terwijl de Britsche zóne open staat voor inspectie. Ruhr en Saar. Onder applaus van een deel der Lager huisleden verklaarde Bevin verder, dat hij voorstander was van het afstaan van het Saargebied aan Frankrijk; hij voegde hier echter aan toe dat hij het Duitsche pro bleem toch eerst als een geheel behandeld wilde zien, alvorens een definitief besluit te nemen. Wat het Ruhrgebied aangaat, was Bevin van oordeel, dat het beter zou zyn, het gebied tot een aparte provincie onder geallieerde controle te maken, dan dat het Ruhrgebied politiek zou worden afgescheiden. Bevin oordeelde het juist dat de voorloopige voorstellen dienaangaande objectief met Frankrijk, België, Nederland en Luxemburg zouden worden besproken. „Het Ruhrgebied", aldus Bevin. „bezit een reusachtig oorlogspotentieel, doch evenzeer een groot vredespotentieel, dat mogelijkheden biedt voor de verhooging van den gcheelen Europeeschen levens standaard." Sprekende over de Parijsche conferentie zeide Bevin dat bij een mislukking van de voortgezette besprekingen der vier minis ters die op 15 Juni a.s. zullen beginnen, de eenig juiste weg zou zijn: het bijeen roepen der 21 landen voor de vredescon ferentie, daar langer uitstel van de rege ling der vredesverdragen niet verantwoord is. Hij kon niet. beloven, dat de conferentie een succes zou zijn, doch, zoo zeide hij tenslotte, „ik zal mijn uiterste best doen in het belang van alle menschen over de geheele wereld." BINNENLAND Postzegels van de z.g. „symbolen en zee helden-series", een over blijfsel van Germaan- sche cultuur, zijn ongel dig. Hoewel dit reeds eerder bekend Is ge maakt, blijven de aldus gefrankeerde brieven bij de PTT binnen komen. Sally Salminen, de Finsch-Zweedsche schrijfster, zal ln de week van 18—24 Juni eenige 'ezlngen in de Engelsche taal houden te Amsterdam. Den Haag en Utrecht. De hoogste week- productie sinds de be vrijding werd in de week van 20—25 Mei in de Nederlandsche ko lenmijnen bereikt, n.l. van 160.363 ton steen kool. De heer Th. H. de Meester, oud-directeur der Stoomvaartmij. ..Zeeland", is op 89-ja- rlgen leeftijd te Bussum overleden. Hij was in scheepvaartkringen een bekende fuguur. De luchtlijn Eind hoven—Londen, waarop de KLM een dagelijk- schen dienst zal onder houden, werd Dinsdag officieel geopend. De mtjnenlegger „W. van der Zaan" zal 7 Juni om 11 uur 's mor gens te Rotterdam aan komen. De kanonneerboot „Van Speük" zal vol gens nader bericht op 15 Juni ln Den Helder ln dienst worden gesteld. Haarlem en Omgeving Om tegemoet te ko men aan de vele ver zoeken wordt de tentoon stelling van Ka the Kollwltz ln het Frans Halsmuseum verlengd tot en met den tweedeVi Pinksterdag. De Alg. Ned. Inva liden Bond houdt Zater dag 15 Juni een feest middag in het gebouw Rosenhage voor de Haar- lemsche invaliden. De noodraad te Ben nebroek vergadert Vrij dagavond 7 Juni te 8 uur. De agende vermeldt o.a. een vacantlerege- ling voor ambtenaren, aanbieding der gem. re. kening over 1944, behan deling der begrooting voor 1946 en de finan- cieele regeling voor den bouw van twee arbei derswoningen en herstel der Centenbrug. Dc Haarlemsche Hawaiian-Muziek Vcr- eculging geeft Donder dag 6 Juni een tooneel- uitvoerlng in den Stads schouwburg Haar too- neelafdeeling „De Spaarnespatters" brengt ten tooneele „Over 12 dagen.... tegen midder nacht", een vroolijk spel ln 3 bedrijven door Gerard Nielen. Prof. Mr. C. P. Romme te Overveen heeft, naar „De Volks krant" meldt verzocht ontheven te worden van het ambt van lid en voorzitter van het Col lege van Rijksbemidde laars, zulks in verband met zijn verkiezing tot lid van de Tweede Kamer. De heer J. A. Dekker zal Zaterdag 8 Juni den dag herdenken dat hij vóór 25 Jaar werd aan gesteld als bode bij de Arrondissements-recht bank te Haarlem. Te Delft zijn ge slaagd voor het propae- deutlsch examen voor natuurkundig Ingenieur H. W. Schneider te Haarlem en voor het propaedeutiseh examen voor werktuigkundig In genieur T. Lentelink te Haarlem. Op het zangconcours te Wassenaar behaalde het Chr. Mannenkoor „Soil Deo Gloria" te Hlllegom ln de 2e afd. een len prijs met lof der jury. Het Chr. Gem. Koor „Excelsior" te Nieuw-Vennep won in de le afd. een len prijs met bijzondere aantee- kenlngen van verdiens ten. Den heer S. P. Vis ser, den dirigent van beide koren, werd een bijzondere gelukwensch door de jury toegekend, lemsche Invaliden. De gemeentereke- nlng van Hlllegom over 1943 sluit met een tekort van f 312.000. Hierin is begrepen het tekort over 1942 van f 170.945. I)c heer P. Roozen- daal te Haarlem is te Leiden geslaagd voor het doctoraal examen Indisch recht.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2