Haarlems Dagblad „Rusland in het Bntsche Lagerhuis Een Spaansch en een Russisch protest In Ifali ie De overwinning van de Italiaansche Republiek De soldaat maakt compliment A u.>iJO>j.>l jq I BOo Jaargang No. I834T Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154, Teler. 5437. Tel.: t Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert l'cereboom Donderdag 6 Juni 1910 Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. weck 31 ct. per kwartaal f 4.— Postgiro 273107 Tel.: Redactie 10600. Dir.-Hoofdred. 15054 I"\E Zondag gehouden volksstemming in ■'-'Italië heeft het lot van de dynastie, dat al twijfelachtig scheen, bezegeld. Er zijn 12.185.855 stemmen voor de republiek en 10.362.709 voor de monarchie uitgebracht: een meerderheid van 1.800.000 voor de republiek. Dit is het einde van 't gezag van het Huis van Savoye, dat vijfentachtig jaar lang, even lang als de Italiaansche eenheid bestaat, over Italië heeft geregeerd. De vierde Koning van Italië, Umberto II, zal na een zonderling voorloopig koning schap van 45 dagen, waarbij hij zich bij voorbaat aan het resultaat van de volksstemming onderworpen had, met zijn gemalin, de vroegere Belgische prin ses Marie José en hun kinderen naar Por tugal vertrekken. Weer gaat een Euro- peesche koninklijke familie in balling schap. Misschien zal de Koning dit aftreden niet zeer betreuren. De inhoud van zijn proclamatie bij de aanvaarding van het voorloopig bewind maakte niet duidelijk, of hij zelf de dynastie als noodzakelijke voorwaarde voor de herleving van Italië beschouwde Het gezag van het koning schap was trouwens diep ondermijnd door het schijnbestaan dat het tientallen ja ren lang, tijdens de dictatuur van Mus solini, had geleid. In het bewustzijn van deze wankele positie deed de Koning die deze comedïe geduld had, Victor Emanuel III, in April afstand van den troon. De monarchisten waren van meening, dat zij een betere kans op behoud van he'- koningschap hadden met zijn zoon en de kroonprins achtte zich kennelijk ver plicht zich voor een verkiezing beschik baar te stellen, die natuurlijk met het wezen van het erfelijke koningschap in strijd was. Dat kent immers geen stem ming over de aanvaarding van den wet tigen troonopvolger. Ofschoon hij een betere „candidaat" was dan zijn vader moet de dubbelzinnigheid van zijn positie zijn kansen anderzijds verzwakt hebben Er is nu weer een regeerend vorsten huis minder in Europa en er resten er weinig meer, waarvan alleen de Neder- landsche, Engelsche, Deensche, Zweed- sche en Noorsche vast gefundeerd blijven. De positie van het Belgische vorstenhuis schijnt nog steeds twijfelachtig en om trent den Balkan is de toekomst geheel onduidelijk. Italië heeft de republiek verkozen. Het zal ondervinden, des te meer in den ült- geputten toestand waarin het verkeert, dat dit wel een andere maar geenszins een eenvoudige oplossing is. Het leven der republieken, uitgezonderd diegene die op federalen grondslag gevormd zijn, pleegt een bewogen, vaak stormachtig verloop te hebben. En de tot dusver bekend ge maakte parlementaire resultaten van de Zondag gehouden volksstemming, die tevens verkiezing van een parlement in hield. duiden op een sterke politieke ver deeldheid. Evenmin als zooveel andere landen heeft Italië een rustige ontwikke ling in het vooruitzicht. Evenals die andere landen zal het ondervinden, dat do politieke en economische vraagstuk ken van dezen tijd oplossing in grooter staatkundig verband eischen en dat zelf voorziening van de onderling onafhan kelijke staten en staatjes, waarin Europa nog versnipperd is, niet uitvoerbaar zal blijken. De tijd, waarin alleen federale unie redding kan brengen, is aangebroken Berichten omtrent meerderheid van de republikeinen in Noord-Italië en van de monarchisten in het Zuiden doen de vraag rijzen, of de val der monarchie de eenheid van het volk, die immers pas vijfentachtig jaar bestaat en dus in staat kundigen zin als jong moet worden be schouwd. in gevaar zou kunnen brengen De verdere ontwikkeling der gebeurte nissen zal dit duidelijk moeten maken Tot dusver is het onderling contact in bevrijd Europa, ook al tengevolge var den beperkten omvang van onze dagbla den. die de aanstelling van een voldoend aantal buitenlandsche correspondenten belet, te gering om te kunnen beoordeelen wat leeft o'iHor dc bevolking van een land als Italië Het is do vraag of de over- 'tui"in« Hor monarchisten, na het schijn- koningschap in den fasclsti«rhen tijd. no» zoo sterk is. dat zij een scheuring in de Italiaansche eenheid zouden veroorzaken De verkiezingen hebben den communis ten nepontjon nrocent der stemmen opge leverd Bij dat percentage zal het dus wel blijven. Het is bijna het dubbele van het communistische resultaat in ons land tien van de honderd zetels in de Tweede Kamer maar vriiwat lager dan het com munistische percentage in Frankrijk. He' moet wel veel Indruk maken in een land met een zoo ult»esnroken Katholieke be volking als Italië In hoeverre dit Itali aansche communisme zich od Rusland oriënteert is een vraag, waarvan de be antwoording in do oraotiik zal worden gegeven De socialisten hebben wat meer stemmen dan de communisten behaald maar het verschil is niet vroot Ook-i" Italië zal het wel niet gemakkelijk b'iiken een regeering te vormen die lang on een sterke meerderheid zal kunnen steu nen R P. In het duizend kamers tellende Lasalle hotel te Chicago brank een verwoestende brand uit, waarbij 85 gasten om het leven kwamen en 200 menschen gewond werden. (U. P.) Churchill en Attlee zeggen er hun meening over Nadat gisteren de minister van Bui tenlandsche Zaken in het Britsche La gerhuis het zijne had gezegd over de groote problemen in Engeland's buiten landsche politiek, kwam de leider der oppositie, Winston Churchill aan het woord, die het beleid der Labourregee- ring in verschillende opzichten aan scherpe criti^k onderwierp. Vooral het feit dat de oppositie niet geraadpleegd is over het te voeren buitenlandsch be leid gaf Churchill aanleiding tot ernsti ge verwijten, waarbij hij de regeering er van beschuldigde liet Russische prin cipe van „een-partijregiem" toe te pas sen. Sprekende over de betrekkingen met Rusland zeide Churchill: „Ik had nooit kunnen denken dat de Sovjet-Unie in een jaar tijds zooveel vriendschappen in Engelsch-sprekende landen zou kun nen teniet doen". Hij voegde daaraan toe dat het jaar, dat na de overwinning verstreken is. door een donkere scha duw is bedekt: dit jaar bracht de ineen storting van de geallieerde samenwer king en verminderde in sterken mate Engelands aanzien en prestige. ,.In Engeland", aldus Churchill, „wordt de verkoeling der betrekkingen met Rusland zeer betreurd. „Wij verlangen van de Sovjetunie niets anders dan wel willendheid en wij zouden haar, indien haar rechten en veiligheid zouden wor den belaagd, naar ons grootste vermo gen te hulp komen". Doch achter het Reuter geeft thans de laatste officieele ci.jfers van de Italiaansche parlements verkiezingen alsmede van het referen dum. Deze luiden als volgt: De Christe- lilk-Democraten haalden met 7.866 864 ■stemmen 35.4 procent van het totaal. Daarachter kwamen de Socialisten met 4.606.509 stemmen of 20.7 procent. De Communisten behaalden met 4.204.741 stemmen 18.9 procent. De Nat.-Dem. Unie. de „Uomo Qualunque" en de Re publikeinen behaalden respectievelijk 6.7. 5.2 en 1.3 procent der stemmen. Het referendum verdeelde de ruim 22>2 millioen stemmen in een aantal van 12.182.855 voor de republiek en 10 362.709 voor de monarchie. Volgens Francesco Nitti, de voorma lige minister-president en een der lei ders van de NationaalDemocratisohc Unie, zou de uitslag van het referendum "ii het uitroepen van de republiek een onvermijdelijke splitsing tusselien Noord en Zuid tengevolge hebben, daar de steden Zuiden voor 78 procent ten gunste van de monarchie hebben gestemd en zich niet bii liet re sultaat zullen neerleggen. De Prov. Statenverkiezingen Dc gekozen Communisten in Noord-Holland Het hoofdstembureau in Noord-Holland heeft bij loting uitgewezen dat in de Sta- --oor do communisten behalve de 13 reeds aangewezenen, gekozen zijn de heeren: D. G. van Beek te Andijk, P. M Lanser te Haarlemmermeer, M. v. d. Pavert te Zuid- Oost-Beemster, W. Hartog te Koog aan de Zaan. D. J. van Soest te Aalsmeer, H. v d. Hoeven te Krommenie. ijzeren scherm, dat zich uitstrekt van de Baltische landen tot aan de Adriatische Zee. wordt het zaad gestrooid voor een nieuwen wereldoorlog". Churchill gaf een merkwaardige ken schetsing van zijn opinie over Franco. „Ik hou van dit regiem evenmin als van het huidige Britsche bestuur", zoo zeide hij. Ten aanzien van Zuid-Tyrol drong hij aan op een volksstemming on der toezicht der groote mogendheden. Attlee pleit voor begrip. Na Churchill nam Attlee, de Britsche premier het woord. Na een verwijt aan die Lagerhuisleden, die alle vraagstuk ken door een Russischen bril willen zien, zeide Attlee, dat de Russische houding ten aanzien van de overeenkomst van Potsdam een bron van voortdurende moeilijkheden vormt. De Russen willen zonder soepelheid aan deze overeen komst vasthouden en passen zich niet aan bij de zich steeds wijzigende om standigheden. „Een ouzer grootste moeilijkheden", aldus Attlee, „is te traehten in den geest van onze Russische vrienden een wer kelijk begrip te wekken voor de wijze waarop wij hier in de Westersclie demo cratieën de zaken trachten op te lossen. Het is buitengewoon moeilijk om de Russen te doen begrijpen dat er in dit land meer dan een stem gehoord wordt. Wij moeten liet Russische volk tot op zekere hoogte beschouwen alsof liet in een donker bosch geboren is. Het scliiint het zonlicht, de wind en de atmosfeer van de vrije democratieën niet te begrij pen". Attlee drong voorts aan op een grooter begrip voor de Russische men taliteit, de Russische geschiedenis en de achtergronden van de houding van het Rusland van heden. Hij prees voorts Bevin voor diens geduld en begrip, en was overigens van meening. dat men den huidigen staat van zaken in de we reld niet geheel pessimistisch moet be zien. Levensmiddelen voor Duitschland Radio Berlijn deelt mede, dat aanzien lijke hoeveelheden voedsel en goederen voor de Duitsche burgerbevolking in de haven van Hamburg in de Britsche zóne zijn ontscheept. O.m. waren hierbij 2.000 ton tarwe uit Canada, 5000 ton gerst, 1270 ton aardappelen uit Engeland en een hoe veelheid haring uit Noorwegen en Dene marken. Mountbatten verwacht geen gewapend conflict in Indië Admiraal Mountbatten, de Geallieerd opperbevelhebber in Z.O. Azië, heeft iti een persconferentie te Londen medege deeld goen georganiseerden strijd tus- schen de Indonesische patriotten en de Noderlandsche strijdkrachten te verwach ten indien er eenige moeilijkheid tusschen de twee over de toekomst van Indonesië als onafhankelijke natie zou zijn. Hij kan zich niet voorstellen, dat de gebeurtenis sen zulk een hoogtepunt zullen bereiken, dat een openlijk conflict tusschen beide partijen zou ontstaan. Over de sterkte van het Indonesische leger deelde hij mede, dat het 1 vliegtuig bezat, eenige artillerie en goed voorzien was van geweren en mortieren. Ken bloedbad? Volgens groote aantallen Chineesche vluchtelingen, die te Batavia aankomen, zou ten Westen van Sanggerang een com pleet bloedbad onder de Chineezen zijn aangericht. Het aantal slachtoffers schatte men op 1000. Op een Chineesch voorstel om een ex peditie uit te zenden, wilde men in het Geallieerd hoofdkwartier niet ingaan, om dat reeds eerder in Chineesche kringen op Java van een massa-moord «p-ake is geweest en uit onderzoekingen toen is gebleken, dat er twee Chineezen waren gedood. De „Westerdam" maakt proefvaart Dc laatste aanwinst van dc Ho'land Amerika Lijn, de „Westerddm" is Dinsdag uitgevaren voor een driedaagsche proef tocht. Het nieuwe schip, dat in 1940 al voor 85 gereed was, heeft een lengte van 158 Meter, een breedte van 20 Meter en loopt 18 mijl. r„ Generaal Jodl, die zijn verdedi ging voor het Neurenbergschc tribu naal beëindigd heeft, verklaarde aan het slot van zijn apologie dat hij groote bewondering koesterde voor de dapperheid van de geallieerde soldaten, „zonder wier gehoorzaam heid aan de bevelen hij thans niet in de beklaagdenbank zou zitten". Tegen het Veiligheidsrapport" over Spanje Noch Spanje, noch Rusland kan zich ver eenigen met het door de sub-commissie van den Veiligheidsraad uitgebrachte rap port over de houding van het Franco- regiem gedurende den oorlog en de maat regelen, die de UNO te dien aanzien moet nemen, doch dc beweegredenen van beider protest zijn, zooals te begrijpen valt, tegen gesteld. I)e Sovjet-Unie is van meening dat het rapport niet streng genoeg concludeert en een onmiddellijke actie verlamt. De Spaansche regeering daarentegen loochent dc gegrondheid der beschuldigingen en noemt het rapport „zwaar van hartstocht". In een nota van het Spaansche ministe rie van Buitenlandsche Zaken aan de ver- i der stembureau te Rome tijdens (F) tegenwoordigers bij de UNO van de sta ten waarmede Spanje diplomatieke be trekkingen onderhoudt, welke gisteren is overhandigd, wordt do hoop uitgesproken, dat andere in den Veiligheidsraad ver tegenwoordigde staten de situatie in Spanje objectief zullen bestudceren en het rapport zullen verwerpen „De Spaansche regeering vertrouwt, dat de geheele be volking zich liever de opoffering van ge ïsoleerdheid zou getroosten dan dat zij beperkte souvereinteit, verzwakt door tus- schenkomst van vreemde mogendheden, zou aanvaarden." In de nota wordt ook verklaard, dat Spanje geen bezwaar zou maken tegen een onderzoek naar zijn gedrag als neutrale staat; maar op voorwaarde, dat het gedrag van alle andere oorlogvoerende en neu trale staten en niet te vergeten het in 1939 gesloten verdrag tusschen de Sovjet-Unie en Duitschland ook wordt onderzocht. Het ministerie voert in de nota aan, dat op den achtergrond van hot besluit der sub commissie de Sovjet-Unie de belangrijkste figuur is. w Zal Rusland veto gebruiken? Do Sovjet-Russische delegatie bij den Veiligheidsraad verklaart, dat de Sovjet- Unie gekant is tegen het rapport, dat de subcommissie van den Veiligheidsraad voor het onderzoek Inzake de situatie in Spanje heeft uitgebracht. Het voorstel van de sub-commissie, dat de Veiligheidsraad de algemeene vergadering der UNO zal adviseeren. op een verbreking der diplo matieke betrekkingen met Franco bij haar leden aan te dringen, zou volgens deze kringen tot gevolg hebben dat alle inter nationale actie ten aanzien van Franco meer dan drie maanden vertraagd zou worden Verder zou dc Sovjet-delegatie de con clusie der sub-commissie niet kunnen aan vaarden, dat de regeering van Franco geen onmiddellijke bedreiging van den wereld vrede en de Internationale veiligheid vormt. Gromyko, die tijdens de eerste bespreking van de Spaansche kwestie in den Veilig heidsraad met stelligheid verzekerde, dat de bewijzen van deze bedreiging voorhan den zijn in de aan den Veiligheidsraad ter beschikking staande documenten, zou van zyn recht van veto gebruik kunnen ma ken, wanneer de Veiligheidsraad Donder dagmiddag zijn meening over het rapport der sub-commissie zal moeten uitspreken.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1